VD.REEH Overbruggingsregeling fruitteelt onvoldoende GYMZAAL KRABBENDIJKE Persleiding Yerseke gunstig ontvangen 2 wit-gouden broche met briljant MISLUKTE OVERVAL OP WEDUWE IN MIDDELBURG JAARLIJKSE PROVINCIALE TENTOONSTELLING KONIJNEN, HOENDERS, SIERDUIVEN EN CAVIA'S ALMANAK Burgemeester: geen nieuwe aula St-Maartensdijk Tuinbouwcommissie ZLM: J. L. Dregmans wnd.-burgemeester van Borsele ZEELAND' VERRASTTE VLISSINGSE PLEEGKINDEREN Vuilnisbelt Druppel Culinaire demonstratie Zeeland PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 DECEMBER 1969 (ADVERTENTIE) hotoBACKl St.-Jacobsstraat 27, Viïssïngcn. In recordtijd neergezet KRABBENDIJKE Met een korte toespraak heeft burgemeester L. Cnos sen van Krabhendijke woensdagmiddag te Krabbendijke een nieuwe gymna stiekzaal geopend. De zaal, waarvan de verf hier "en daar nog nat was, is in een recordtijd neergezet. Burgemeester Cnossen bad over de vlotte wijze waar op de zaal tot stand gekomen is, dan ook veel levende woorden te zeggen. Hij wees er in zijn toespraak op dat het besluit tot de bouw van de zaal in de gemeenteraadsvergadering 17 juni 1969 was genomen. Ongeveer zes maanden na het raadsbesluit kon de zaal worden geopend. Burgemeester Cnossen was er vooral blij om, dat de opening voor de opheffing van Krab bendijke als zelfstandige gemeente kon plaats vinden. Hij prees uitvoerder L. H. M. WmkeLmolen uit Geleen snelle uitvoering van het karwei. De heer Cnossen betrok ook de ver schillende onder-aannemers in zijn dank. Een woord van dank sprak de burgemeester ook tot de Coöpe ratieve Raiffeisenbank die de geld lening verschafte waal-mee het ge bouw werd gefinanoierd. De ^ial is gebouwd door het aanne mingsbedrijf M. MuSjres uit Sittard, dat dergelijke gymnastiekzalen ii VOORDRACHTEN BESTUUR .SPORTBELANGEN' VLISSLNGEN Daar per 1 januari a.s. een aantal leden van het bestuur van de Stichting Sportbelangen Vlissin- gen moeten aftreden, hebben b en w eer viertal voordrachten opgemaakt, vaca ture: J. H. E. Woltering: 1 J. H. E. Wol tering, 2 J. W. Weug; vacature 4, C. van Dalen. 1 A. C. van Dalen. 2 W. de- Wolf; vacature H. J. Braker: 1 H. J. Braker, 2. H. Roelse; vacature G. van Sluys: 1 G. van Sluys, 2 W. P. Hamer- linck. De adviesraad (sportverenigingen, niet voetbalverenigingen) stelde op de voordracht voor de vacature C. van Veenendaal: 1 C. van Veenendaal, 2 A. Knol en voor een nieuw lid van het (ADVERTENTIE) Een licht-spattende briljant omkranst met wit-gouden bla deren, f270.- Briljant broches vanaf f130.- Ternouzen Nieuwstraat 14 Telefoon 2284 Vlisalngen Bellamypark 20 Telefoon 238S Middelburg Markt 29 Telefoon 5294 riebouw overal in Nederland doet verrij zen. De tekeningen van het gebouw zijn door de koninklijke Nederlandse heidemaatschappij verzorgd. De gymnasstiekzaal, die de burgemees ter aan het eind van zijn toespraak aan de verschillende scholen en gymna stiekverenigingen kon overdragen, heeft een vloeroppervlakte van 12 bij 21 me ter. De zaal is ongeveer 6 meter hoog. Er zijn gescheiden kleed- en waslokalen in, een vertrek voor de scheidsrechters en een ruime berging voor de diverse toestellen. De zaal is onder andere ge schikt gemaakt voor basketball. Burgemeester Cnossen besloot zijn toe spraak met de wens dat de zaal vele jaren een nuttige functie in de dorps gemeenschap zal mogen vervullen. Ver volgens bezichtigde het gezelschap on der wie leden van schoolbesturen en verschillende verenigingen het nieuwe gebouw. Tenslotte was i i het cul tureel centrum te Krabhendijke nog enige tijd bijeen waar verfrissingen werden aangeboden en waar men Krab- Ook extra concert Brüggen-Leonhardt totaal uitverkocht MIDDELBURG Ook de extra middaguitvoering van het kerst concert dat de fluitist Frans Brüggen en de klavecinist Gustav Leonhardt vandaag - zaterdag - in de hal van het stadhuis te Middel burg zullen geven, was in enkele uren uitverkocht. Zoals eerder ge meld had de ZVU, toen voor het avondconcert een geweldige be langstelling bleek te bestaan, de horen Brüggen en Leonhardt ge vraagd, behalve om acht uur ook om drie uur een concert te geven. Ook voor dit tweede con cert komt men vele plaatsen te kort. De kaartjes zijn vanuit ge heel Zeeland aangevraagd. bendifke mei het nieuwe gebouw kon Cnossen verklaart het gebouw voor ge opend. Omstreeks negen uur gisteravond is bejaarde vrouw in Middelburg overval len door een onbekende man. De over valler eiste geld, maar zijn slachtoffer, de 73-jarige weduwe, mevrouw Leijnse, die alleen in een huisje aan de Lnnge- vielesingel 60 woont, dreigde alarm to slaan, waarop de man het hazenpad koos. Even voor negen uur gisteravond ging bij mevrouw Leijnse de bel. Toen zij de deur opende stond een onbekende man voor haar, die haar geld opeiste. Zij wei gerde op de eis in te gaan. waarop de man haar een klap op het hoofd gaf. Ondanks dit gewelddadig optreden raakte mevrouw Leijnse niet in paniek. Zij wist de telefoon in de gang te berei ken. Terwijl zij trachtte alarm te slaan, bleef de man haar met zijn vuisten be werken. Ook zou hij een mes hebben getrokken. Hij heeft dit wapen echter niet gebruikt. Toen hij zag dat zijn op treden geen effect had, nam hij zonder geld de benen. Mevrouw Leijnse liep flinke kneuzingen op en was na het gebeuren zwaar over stuur. Haar toestand was echter niet verontrustend. De politié te Middelburg verzoekt even tuele getuigen van de overval zich bij de politié te melden. Zij wil graag we ten of men wellicht iemand rond ge noemd tijdstip op de Langevielesingei heeft zien weglopen. Mogelijk heeft iemand op de singel of in een van de na bijgelegen straten een auto gezien die met draaiende motor wachtte. Het sig nalement dat het slachtoffer de politie kon opgeven was zeer vaag, zodat men daaraan weinig houvast hééft. Te gast in Oostburg Ruim vierhonderd .eeuwse Bout inzendingen OOSTBURG De jaarlijkse provin ciale tentoonstelling van konijnen, hoenders, sierduiven en cavia's was met de kerstdagen te gast bij de ko nijnen- en pluim veefokkersvereniging .Oostburg en omstreken' en gehuisvest in de katholieke ring te oostburg. woensdagavond, nadat het tcntoonstel- lingsbestuur de vele voorbereidende werkzaamheden had afgesloten en jury <le in totaal 435 inzendingen had afgekeurd, verrichtte de heer A, P. Modde, waarnemend-burgemeester van Oostburg de officiële opening van de tentoonstelling. Hierbij sprak ook de provinciaal voor zitter, de heer C. Vermeule uit Le- wedarp. Het tentoonstellingsbestuur, be staande uit de heren W. Dïelemam, L. F. Kaijser, A. J. Heetesonne. A. Clijn- eke, P. J. van Hal, P. J. Rieteeo en L. W. de Kievit werd dank gebracht voor het vele werk. De inzendingen in de afdeling konijnen werden gekeurd door de heren J. Dommissie uit Mid delburg, P. J. van Hal uit Oostburg en B. Wermer uit Delt. Bij het pluimvee werd gekeurd door de heren J. Roobol uit Greup en J. Harinc-k uit Goes, ter wijl de cavia's werden beoordeeld dooi de heer B. Wermer uit Delft. Onder de 73 inzenders waren 8 jeugdleden. Kam pioen in de afdeling konijnen werd de ijzergrauwe jonge voedster van M. Da lebout uit Woïphaartsdijk, die hier mede de medaille van hare majesteit de koningin won. Bij de cavia's ging het jp ;e dier van L. Adriaanse uit Middel- iurg. In de afdeling pluimvee werd het kampioenschap toegewezen aan zwarte Austraiorp van Jac. Bliek uit Nieuwdorp, terwijl dit predikaat bij de sierduiven werd toegekend aan de rood-blauwe vinkduir van de eer J. Verboom uit Woïphaartsdijk. Op de verdere uitslagen van deze tentoonstel ling komen wij nog terug. SINT-MAARTENSDIJK ,Ruim voo (lat de dorpshuisplannen en de zwei: badplannen vast stonden is door u raad uitgesproken, dat u niet voor een aula op de begraafplaats voelde, om dat uw raad van mening was, dat de inwoners voor de wijzigingen in de tra dities bij begrafenissen, die hiervan het gevolg zouden zijn, weinig zonden voe len'. Dat antwoord heeft burgemeester D. C. Bouwensc dinsdagmiddag over de hoofden van de raadsleden heen gege ven aan de hervormde predikant ie Sint Maartensdijk, ds. J. Catsburg. Die dominee had onlangs op de begraaf plaats gezegd, dat het aanbeveling zou verdienen als na het gereedkomen het zwembad en het dorpshuis, hef meentehestunr aandacht zou besteden aan de bouw van een aula bij de be graafplaats. Burgemeester Bouwense vond, dat hij daar in het openbaar op moest ant woorden, omdat de predikant in het openbaar die uitlating had gedaan. Ove rigens had de heer Bouwense liever ge had dat de predikant zich rechtstreeks tot het gemeentebestuur had gewend. Hij maakte duidelijk dat de begrafe nissen in Sint-Maartensdijk nu vooraf gegaan worden door rouwdiensten in de gebouwen .Rehobotn' en .Calvijn' en dat dat toch nog eens aan het graf ge sproken wordt. .Uiteraard is het niet de taak van het gemeentebestuur enige in vloed -op die .gang van zaken uit te oefenen, maar het rechtvaardigt wed de verwachting dat de aula weinig be staansrecht heeft, omdat ook die in de bestaande tradities geen veranderingen zou brengen', meende de burgemeester. Hij stelde nadrukkelijk dat het gemeen tebestuur eerder een uitspraak heeft ge daan over de bouw van een aula dan over de bouw van een dorpshuis en de aanleg van een zwembad. Overigens maakte burgemeester Bouwense duide lijk. dat de bouw van een aula toch niet aan de orde kan komen, omdat de aanleg van een nieuwe begraafplaats wordt overwogen. De heer Zwagemaker (vrije lijst) was het roerend met de burgemeester eens. Hij ging ook in op het probleem van de kosten en hij meen de: ,Als je een geliefde naar het graf moet dragen, dan vallen er tranen. Als de bode daarna met de rekening komt vallen er geen tranen, maar wel ge dachten'. De heer zwagemaker was van mening, dat de exploitatie van een aula veel geld zou vergen, ook van de in woners. De raad besloot tot aankoop van een zand- en zoutstrooier van ƒ5.500. Men zal dat apparaat kunnen gebrui ken met minder mankracht en de strooi er, die de gemeente nu heeft voldoet niet. Ondanks het feit dat er twee wet houders en twee raadsleden aanwezig zijn, waren veel stoelen rond de raads tafel in Sint-Maartensdijk bezet. De ge meenteraad van Scherpemsse woonde de vergadering dinsdag bij en na afloop dronken de raadsleden van de buurge meenten een glaasje. Dame gewond bij aanrijding BRESKENS In de Dorpsstraat te Breskens is woensdag omstreeks het middaguur een fietser, mevrouw J. S. uit Breskens, door een auto, bestuurd door de heer J. V. uit Cadzand, aange reden en gewond geraakt. Met verwon dingen aan het hoofd is mevrouw J. S. door dokter Van der Maas naar huis gebracht. De aanrijding ontstond toen V. komend uit de richting Vogelzang op de kruising Dorpsstraat - Vogel zang - Kijkuit te Breskens geen voor rang verleende aan mevrouw S. die over de Dorpsstraat fietste. GOES De tuinbouw ZLM heeft in haar jongste vergadering in hoofdzaak aandacht besteed aan de crisis in de fruitteelt. Uitvoerig besproken hoe verlichting in de benarde situatie teweeg gebracht kan worden. Voorzitter P. J. J. Dekker wees erop dat zijn inziens door velen de ernst van do toestand wordt onderschat. Bij de be spreking van de steunmaatregelen be treurde lui het dat het door hem des tijds ingediende voorstel voor een toe slag per ha. nooit verder is uitgewerkt. Men heeft het zonder meer als antï-sa- aangegeven dat de toeslag alleen gege ven moest worden voor levenskrachtige bedrijven (groter dan 2-3 lia., niet te oud). Tevens was voorgesteld een lagere toeslag te geven voor de bedrijven bo rn 20 ha. Hoe het ook zij, de huidige erbruggingsregeling biedt onvoldoen de soelaas en daarom zijn aanvullende maatregelen nodig. Men moet niet wachten met steun tot de nu nog redelijke gezonde bedrijven ook aan de grond zitten, maar tijdig helpen. Dat kan het beste door middel van een bedrag a fonds perdu. De ver gadering stemde hiermede in. Als het dan geen toeslag per ha. mag zijn, zou met een rentesubsidie over het gehele in het bedrijf geïnvesteerde vermogen hetzelfde effect bereikt kunnen worden. Nu zelfs grote industrieële concerns om subsidie vragen is een dergelijk verzoek Jaaromzet van veilingen in 1969 f 94 miljoen hoger r-> tcjllll KooiregeLing |j®r van de fruitteelt toch zeker als redelijk lining dal ons land zijn bijdrage aan (la te beschouwen. noodzakelijke produktiobeperking al gro tendeels heel'l geleverd. Als andere lan den en dan in het bijzonder Frankrijk verhouding evenveel zouden rnnier., Tot nu loc worden in Zeeland, vorïgjzou het probleem van de overproduce jaar meegerekend, reeds voor meer dan snel opgelost kunnen zijn- 1000 ha. rooipretnie aangevraagd. Voor Mede daarom is het dringend gewenst het einde van 1969 kan dit waarsclu.il-dat dc EEG-rooircgeltog verbeterd lijk opgelopen zijn tot circa 1..00 ha. WOrdt, zodat liet opruimen van boom- Landelijk was kort geleden voor 9600 00,. bujlc>n Nederland aantrek- ba. premie aangevraagd, terwijl het er gelijker rdl gemaakt. De tuinbouw- naar uit z.ct dat de 10.000'ha, binnen-! emissie ging°ook in op de gevolgen kort zal worden overschreden. Dit komtde rool<lClie voor de veilingen kan overeen met 25 procent van het totale hebben. concentratie en so menwerking areaal. In Zeeland zal het pciientagej worden nu nog urgenter. Men mag niet echter waarschijnlijk beneden de 20 i>ctL,les van de Verheid "vernachten," doch Diijven. |wat de betreft zal men als be- ook een bijdrage moeten le- 'oor een betere afzet, c.q. toe- zijds worden veel oude bomen gerooid komst van de fruitteelt, met eon lage produktlecapaciteit. An- A L— i indruk dat vooral deze /Ai Zet Met betrekking tot do afzet van groen ten en fruit deelde de voorzitter mede, dat de veiliiigomzettéii over 1969 bij be nadering bekend zijn. De totale jaar omzet bedraagt 1185 miljoen gulden, waaronder begrepen 114 miljoen gulden aan hard fruit en 49 miljoen gulden aau zacht fruit. De totale omzet is 94 mil joen hoger dun in 1968. Het zachte fruit bedraagt 7 miljoen gulden meer op, doch het harde fruit 12 miljoen gulden dan het jaar tevoren. J wat de a De invloed die dit alles op de produktie drijfslever zal hebben, is nog niet te overzien. Ener- veren voc slechts tot 1 januari a.s. voor de huidige Nederlandse rooipremïe worden aange vraagd, omdat er een EEG-regeling in de maak is. De commissie sprak zich echter uit voor verlening van de Nederlandse regeling. In de komende maanden worden er nog veel voorlichtingsvergaderingen gehou den, die bij kunnen dragen tot een stand- 31^C1UIDIU rtUIUL gCUUUCil VUlgCiU) tl jpalingen van de Nederlandse regelin; Al bijgedragen Overigens was de vergadering van me- dagelijks brood vinden in deze be drijfstak, te behouden. Het project zou in 1975. voor de afsluiting van de Oosterschelde gereed moeten zijn. Daarom streeft men ernaar in 1974 met de aanleg van de persleiding te kunnen beginnen. Bij Yerseke wordt dan een dertig hectare groot bekken ingericht, een enorm .zoutwa terpakhuis'. waar de opslag van de schelpdieren kan worden geconcen treerd. In dit gigantische bassin zal voort durend, door een stelsel van gema len, zout Noordzeewater circuleren, het billijk dat hiertoe nog j De afzet van tomaten en komkommers ordt geboden volgens de is in 1969 gunstig verlopen. Voor sla was het verloop minder goed; er was vrij veel doordraai. De groenten in de volle grond brachten ongeveer evenveel op als in 1968. De produktie was la ger. doch de prijs hoger. Naar uien, knolselderij ed. is veel vraag niet daar door goede prijzen. Wat net fruit betreft verloopt de af zet van peren regelmatig tegen bevre digende prijzen. Bij de appels is er vraag naar Cox's Orange, terwijl er ook be langstelling is voor Goudreinette. De afzet van Golden Delicious is echter erg zwak. De kwaliteit valt dit jaar in ons land ook niet mee: men spreekt van minstens 70 procent klas H en nau welijks 30 procent klas I. Frankrijk exporteert momenteel veel Golden naar Engeland. Toch neemt men aan dat de houdbaarheid van de Franse appels van dien aard is, dat in de eerste maanden van het nieuwe jaar snel ge ruimd zal woi-den. In West-DiUtsland is krachtig propagan da gemaakt voor fruit uit eigen land. Mede daardoor is de export, naar West- Duitsland nog niet krachtig geweest. De C.B.-2 afdeling van het centraal hu- Frankrijk transport van bijvoor beeld mossels per auto van de Wad den naar deze afzetgebieden is te ver bijzonder gunstig is gelegen. Sinds de lancering van het plan, in augustus van dit jaar, niag mer kansen op uitvoering zeker gestea achten. Onder de betrokken kwekers dat aan de buitenzijde van de Oos terschelde wordt .gewonnen*. Er is voor dit alles, behalve het belang rijkste gemaal in de Noordzee een indrukwekkend stelsel nodig van rondpompgemalen, suppletiegemalen, waterreinigers en beluchtingSinstalla- ties. Het project zou liet behoud van de cultures kunnen betekenen voor Yerseke, dat ten opzichte van de be langrijkste afzetgebieden België en van discussie. Men ceringen van pro tot contra en on der de mensen, die het principe toe juichen leven ook bedenkingen. Zo vindt de heer P. Verwijs, directeur van oesterexporteurs het nog steeds ma en voorzitter van de vereniging" van eosterexporteui's het nog steeds een plan, waarvoor het initiatiefne- mende gemeentebestuur alle hulde verdient. ,Ik heb me direct positief opgesteld', aldus de heer Verwijs', ,maar ik vraag me op dit moment ook af of het enige zin heeft om in MIDDELBURG Tot waarnemend burgemeester van Borsele is benoemd de heer J. L. Dregmans. De benoeming gaat in per 1 januari as. De commissa ris der koningin in Zeeland heeft deze beslissing genomen in verband met de open sollicitatiemogelijkheid tot 10 januari voor het burgemeesters ambt van bet (nieuwe) Borsele. Zoals bekend is de heer Dregmans op liet ogenblik waarnemend burgemeester van 's-Heerenlioek, welke ge meente met Baarland. Borssele, 's-Heerenhoek, H.-Arendskerke (ged.) Heinkenszand, Ovezande. Driewegen, Ellewoutsdijk, 's-Gravenpolder, 's-Heer- Abtskerke, Hoedekenskerke, Nisse ein Oudelande per 1 januari as. in de nieu we gemeente Borsele zal worden on dergebracht. Kerstm xeer geweest, een met veel zorg gefokteals .wild' aangemerkte beestjes ook. 'De mensheid heeft het lekker ge vonden. Kerstmis is vreedzaam verlopen: er is blijkbaar meer ge geten dan gedacht. Uit Oosterland meldt men ons (onder meer): .Oosterland. Het leek zaterdagmorgen bij een me vrouw, wonend in e.en bejaarden huis aan de Steengrachtstraat- al hier wel een luilekkerland, waar de kerst-bout zo maar in de mond vliegt. Ze kreeg echter Inerom de schrik van haar leven toen e.en verdwaalde fazant., waarschijnlijk verblind door het zonlicht, met kracht tegeri het grote kamer raam van haar woning aanvloog, zonder gelukkig de ruit. t.e bre ken. Het kostte het dier liet le ven. De bewoonster accepteerde de bout met overigens, een in de nabijheid wonende buurman werd ermee blij gemaakt'. Zo sief men: beter een goede buur dan een verre vriend. En: bedenkelijk dat de ruit niet is gebroken. Scherven brengen immers geluk. EERSTE IN ZEELAND ,De Vliedberg' start vakopleiding voor bloementeelt MIDDELBURG De christelijke land en tuinbouwschool .De Vliedberg' te Middelburg heeft van het ministerie van landbouw en visserij toestemming ge- I kregen om de school uit te breiden met de vakrichtingen techniek en bloemen- I teelt. De opleiding 'techniek, waarmee inmid dels reeds is gestart, heeft vooral be trekking op het onderhoud van land bouwwerktuigen, tractoren enz. Met de opleiding bloementeelt wordt be gonnen omdat er sprake is van een groeiende belangstelling voor deze vakrichting vanuit de bloemistenkrin gen. personeel van gemeentelijk plant soenendiensten enz. Deze nieuwe oplei ding aan de Middelburgse school is de enige op dit gebied in Zeeland. De schoolleiding heeft tegelijkertijd beslo ten om de vakrichting "fruitteelt, wegens een dalende belangstelling vanuit deze •sector, op te heffen. VLISSINGEN van de onderzeeboot jug er .Zeeland' int luitenant ter zee derde klas E. (thuishaven Den Heldor) speelden Delvoije, majoor S. J. Tutuariwia, kor- woensdagmiddag voor kerstman (of poraal R. Henskens en matroos P. do eigenlijk een verlate sinterklaas) voor Korte. Voor al de zeven pleegkinderen, de pleegkinderen in liet Vlissingse ge- die de familie De Meui-ichy momenteel zin van de heer W. de Mcurïcliy. Zoals nog in huis heeft, hadden ze een ca- bij marineschepen gebruikelijk, heeft deau meegebracht. Zo waren er twee ook de .Zeeland' een pleeggezin gcadop-i trainingspakken, een regenpak, eendric- teerd, wat door bemiddeling van sociale wicler voor de jongste, enzovoorts, zaken het gezin Dc Meurichy werd. Het hele gezin kreeg bovendien nog een De deputatie van de .Zeeland', die extratje voor de feestdagen. In feite woensdagmiddag met pakjes beladen inJ is het de bedoeling dat deze pakjesregen bestond plaatsvindt omstreeks sinterklaas, maai dat was dit jaar niet mogelijk. Het was woensdag de tweede ke*ér dat een afvaardiging va.n de bemanning van do .Zeeland' een bezoek bracht aan het Vlissingse pleeggezin. Twee jaar gele den zorgden ze ook voor een reeks gulle gaven met sinterklaas. Het gele voor de cadeaus wordt door de beman ning van de .Zeeland' op diverse wijzen bijeengebracht. Dit marineschip telt'on geveer 230 bemanningsleden. (Foto PZC). een open riool, dat de Oosterschelde na 1978 gaat worden, een kunstma tige schelpdieren-verwaterplaats aan te leggen'. Nadat hij zich, in eerste aanleg, positief had opgested, heeft de heer Verwijs kennis genomen van het Memorandum Studiegroep Oosterschelde, dat mede de gevol gen van de afsluiting behandelt. ,Toen is de schrik me om het hart geslagen', aldus de heer Vérwijs, die uit dit Memorandum heeft begrepen, dat onder andere de vervuilde Rijn op de Oosterschelde zal lozen. Uiter aard komt dit water niet m het ge projecteerde bekken, maar de heer Verwijs denkt in dit verband aan een gevoelsfaotor: .Onze afnemers ko men hier vaak kijken om te zien uit welke omgeving het produkt komt. Ze zullen ook na 1978 willen weten waar het produkt vandaan komt. Dan zien ze hier een gesloten cir cuit liggen op de vuilnisbelt van West-Europa'. Een krasse uitspraak, die de heer Verwijs nader toelicht: ,Men meent in bepaalde kringen dat de Ooster schelde na 1978 de vuilnisbelt van West-Europa gaat worden. Moeten wij daarin dan een verwaterplaats aanleggen? Ik was een voorstander, maar na de publikaties van de Stu diegroep Oosterschelde heb ik daar andere gedachten gekregen. Ik stel me nog altijd positief op en zal er voor blijven ijveren een oplossing te vinden, die voor onze sector nut afwerpt. Het initiatief van de burge meester en de gemeente om hier gel den voor uit te trekken stel ik op hoge prijs. Ik zou graag zien dat er iets goeds uit kwam. Maar ik houd het hart vast, gezien de meest re cente publikaties van wetenschaps mensen over de Oosterschelde na 1978. We moeten alle consequenties onder ogen zien. We kunnen nu wel spontaan voor dit project zijn, maar we moeten ook overwegen hoe, waar en wat. Dat zijn we aan ons nage slacht verplicht'. De heer A. van Oost. die namens de Grontmij. deel uitmaakt van de werkgroep voor de persleiding en dus vooral bij de voorstudie het techni sche gedeelte onder de loep heeft ge nomen had begrip voor deze veront rusting. die hij echter moest verwij zen naar het verschil in benadering tussen leken en technici: emotioneel is er plaats voor ongerustheid, maar rationeel heeft men de consequen ties van de Oosterschelde-afsluiting reeds lang onder ogen gezien. .De voeding van de Oosterschelde is bo vendien heel anders. Er zal heus wel wat water van de Rijn naar be neden zakken. Maar dc mensen ver gelen dan de enorme oppervlakte en diepte van de Oosterschelde, die een enorm groot zelfreinigend vermogen heeft. Zon slokje Rijnwater is dan niets meer, een druppel op een gloei ende plaat'. De heer Van Oost wees er terzijde nog eens op, dat men voor 't winnen van zo zuiver mogelijk zeewater het begin van de persleiding met het geniaal in zee een plaats in zee hoeft gekozen zo diep, dat er op verschillende niveaus zuiver water voorkomt. De installatie, die het wa ter via het gemaal in de persleiding zuigt, vergelijkt hij met een lift in een flatgebouw: ze kan op elk ge wenst niveau worden afgesteld. .Van tevoren wordt dan nog eens genie ten waar zich het meest, zuivere wa ter bevindt', aldus do heer Van Oost, ,\Vij zijn alleen hang voor verontrei niging wanneer het vloedwater het ebwater (Wosterscheldc) op gaat stu wen in dc richting van Vrouwenpol der'. Daar is een oplossing voor, om dat liet door de vorming van reser ves op bepaalde uren niet nodig zal zijn water op te zuigen. pels naar Oost-Duitsland tot heden goéd is verlopen en dat men na de december- tranche nu voorbereidingen treft voor de januari tranche. V oorlichtingsdag Op 8 januari a.s. wordt een voorlich tingsavond voor de fruitteelt gehouden te Goes. De bijeenkomst wordt georga niseerd door de gewestelijke standsorga nisaties en de kring Zeeland der NFO. Als spreker zal de heer Zijlsbra, voor zitter van de CBTB optreden, terwijl aan een forum onder leiding van ir J. Prins vragen gesteld kunnen worden. In liet form hebben de voorzitters van landelijke sUindsorganisaties zït- namelijk de heer Knóttnerus, Mer- tens en Zijlstra, alsmede de. voorzitter de NFO, de heer Staf, DDELBURG Om te demonstre ren dat Zeeland ook op culinair gebied iets kan verrichten ver leent de WV-Zccland medewer king aan oen culinaire show tij dens (le .Horecava' in dc RAI ie Amsterdam op donderdag 8 ja nuari. Een en ander wordt geor ganiseerd onder auspiciën van liet Nationaal Bureau voor Tourisme. De inzending van Zeeland bestaat onder andere uit een model van le Zeelawdbrug, vervaardigd uit suiker en met een lengte vau- twee meter. Verder is er een ko lossale visschotel, bereid op een spiegel van even geweldige af metingen. Woensdagavond. 7 ja- mari gaat de zaak op transport aaar Amsterdam. (ADVERTENTIE) Voor oudejaarsavond bezorgen wij bij u thuis D'OEUVRES 12,50 per persoon Telefoon 01184—3255 LAGERE TEMPERATUREN Droog weer met opklaringen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets lager mid- dagtcinpcraturen dan gisteren. Vooruitzichten voor zondag en maan dag: Later weer minder koud en toene mende kans op neerslag. Normalen voor 27-31 december, respec tievelijk min. temp. en max. temp.: Den Helder 2 6 Eelde 1 4 De Bilt 0 5 Vlissmgen 2 6 Zuid-Limburg 0 4 ZON EN MAAN 28 december Zon op 08.48 onder 16.35 Maan op 21.32 onder 11.26 29 december Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2