m Geen vertrouwelijk' meer op rapport luchtverontreiniging Breskens toch in streekbibliotheek Raad Middelburg akkoord met reconstructie Damplein L. Zwigtman bleef Leliestraat trouw Het is geen sprookje dat Klaas Vaak een broer heeft, genaamd Kaas Vaak. RAAD AANVAARDT HERZIEN PLAN ST. JQRISSTRAAT Actiecomité opgericht tegen verontreiniging vierde het gouden jubileum Zorgen over leegkomende gebouwen Museum Moeite Wijkverwarming Kerkelijke mutaties Leegstaande panden 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 DECEMBER 1969 VRAAGT G.S.: MIDDELBURGS GEMEENTEBESTUUR MIDDELBURG Het gemeente bestuur van Middelburg heeft ge deputeerde staten van Zeeland verzocht om het woord .vertrouwe- lijk' op de rapporten van N.T.O. en IPO over metingen van mogelijke luchtverontreiniging, als gevolg van nieuwe industrievestigingen, te mogen schrappen. Loco-burge meester W. Baars, die dit in de raadsvergadering van maandag meedeelde, zei voorts, dat bij elke gelegenheid, die wordt geboden de kwestie van de luchtverontreini ging in alle openheid zal worden besproken. Do lieer Baars weso er ook op, dat de aangelegenheid al enkele keren onder werp van de duhhelstadbesprekingen met het Vlisshigs gemeentebestuur is geweest. De tijdelijke voorzitter van de Middel burgse raad stelde een en ander naar aanleiding van opmerkingen van drs G. Kerkhof, die zich op zijn beurt refereer de aan uitlatingen van drs M. Beine- nia, die begin deze maand tijdens can AR-bijeenkomst in Koudekerke had ge wezen op de zijns inziens ongewenste geheimhouding van deze rapporten. De heer Kerkhof sprak er voorts zijn verwondering over uit, dajt terwijl de rapporten wel steeds ter inzage voor de statenleden hadden gelegen, deze toch nooit in de vergaderingen van de staten in de openbaarheid "waren ge bracht. .Dat zijn toch heerlijke politie ke klunven', zo verzuchtte de heer Kerk hof, die er tenslotte ook nog op wees, da.t de betrokken rapporten ook niet door de Vlissingse raadsleden, ,als die al de beschikking over de rapporten hadden gekregen', in openbare discussie zijn gebracht. De heer W. Don (pvda) vroeg zich af, welke waarde men eigenlijk "aan der gelijke rapporten moet hechten, niet al leen gezien de onbegrijpelijk techni sche termen die worden gehanteerd, maar door het feit, dat aan de door de metingen verkregen gegevens geen conclusies worden verbonden. De heer Don. die daarom aandrong op het ter beschikking krijgen van een .leesbaar' rapport, maakte van de gelegenheid ge bruik om zijn waardering uit te spre ken aan het adres van wethouder J. van Bennekom voor het, door hem in do jongste vergadering van de provinciale staten, geven van de .aftrap' voor de discussie over de luchtverontreiniging De hear W. Rentier (sgp) stelde daar entegen, dat liet plan er voor de be trokkenen aantrekkelijker op was ge worden. Zijn suggestie om ter plaatse onder meer een .achterpad' aan te leg- werd ondersteund door de heren Don en drs H. Hietkamp. Loco-burgemeester Baars bestreed in zijn antwoord, het door de betrokken bewoners geuite verwijt, dat hier van de zijde van b en w geen sprake zou zijn geweest van een .zorgvuldig be stuur'. Door hef eerste voorstel terug te ne men de bewoners kregen daardoor trouwens nog een uitstel van een half jaar hebben we de rechtszekerheid van de betrokkenen juist zo groot mo gelijk willen maken', aldus de heer Baars, die, naar aanleiding van een op merking van de heer Don er tenslotte nog op wees, dat ook het andere gedeel te van de St-Jorisstraat zo spoedig rao- ;elijk ter hand zal worden genomen. De raad ging ook deels schoorvoe tend akkoord met de vastellmg van Irritaties Bij stemming 32 tegen 6 stemmen verklaarde de raad zich maandagmiddag ook met het herziene bestemmingsplan voor de St-.Torisstraat akkoord. Zoals gadering van 19 mei met een vrijwel identiek voorstel Ingestemd. Ben aantal bewoners van de St-Joris- sitraait en de daar ach ter gelegen Bleek tekenden tegen het bestemmingsplan ook het herziene plan (zie ook de PZC van 15 december) bezwaar aan omdat naar hun mening door de aldus toege stane nieuwbouw op een open strook hun vrijheid te zeer zou worden inge perkt. Drs Kerkhof, die het in de mei-verga- dering voor de betrokken bewoners had opgenomen, wilde ook maandagmiddag zijn bezwaren tegen het voorstel van b en w handhaven en verklaarde te zul len tegenstemmen. Om .wederzijdse ir ritaties" in deze aangelegenheid zoveel mogelijk te beperken'. Deze zaak zal gemeld had de raad zich ook in de ver- toch wel tot de kroon lopen', aldus de heer Kerkhof wilde hij zijn eerder aangevoerde argumenten niet opnieuw te berde brengen. Eenzelfde standpunt nam mevrouw M. van den Boogert-Selhorst iwd) in, ter wijl tenslotte ook wethouder Van Ben nekom. zich als .kleins: mogelijke min derheid' in het college tegen het be stemmingsplan verklaarde. Zorgvuldig het bestemmingsplan Breeweg V. dat, terzijde van de nieuw aan te leggen rondweg (oostelijk van ,Ter Hooge'), voorziet in de bouw van een vijftal bungalows of villa's op grote kavels, namelijk van ruim 6000 tot bijna 10.000 'ierkante meter. De heren Rentier en Don meenden, dat met dit bestemmingsplan beter zou kun nen worden gewacht tot ook de bezwa ren tegen de ontworpen rondweg waren behandeld. De heer Don zei voorts de .dwingende noodzaak' van de uitgifte van dergelijke grote kavels met 6lechts één bebouwing niet goed in te zien. Ook de heer Rentier zei hier de opper vlakte per bungalow te groot te achten. De heer Baars betoogde echter, dat er wel degelijk sprake was van een con crete vraag naar percelen voor bebou wing met een .landelijk karakter' De heer Baars wees er voorts op, dat het bestemmingsplan diende te worden gezien binnen het kader van het aan aarde streeknlan Midden-Zeeland, .waarbij destijds op het punt van de rondweg toch ook geen bezwaar is ge maakt', aldus de loco-burgemeester. Hij waanschuwde ervoor, dat als de raad de westelijke begrenzing van de stad toch nog westelijker zou willen zien, er rekening mee diende te worden houden, dat het .dammenverkeer' n het gedrang zou komen. Kavels Nadat de heer Don nog eens had ge zegd, zich niet precies te kunnen voor- stellen waar die rondweg precies moet komen, werd besloten er in de theepau ze de kaart bij te halen. Na de pauze werd het bestemmings plan zonder hoofdelijke stemming aan genomen. ZES TEGEN VI]F STEMMEN LllNfHRUFFNKftMST Nl.lVFRHF'DHiMDFl. MIDDELBURG De bijeenkomst van het departement Zeeland van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel is verplaatst naar maan dag 12 januari. De lunchbijeenkomst in Middelburg zou eerst op 9 januari worden gehouden. VLISSINGEN Ter bescherming van de milieuhygiëne in Zeeland is onlangs een voorlopig actiecomité in het leven geroepen. Dit comité bestaande uit de heren J. M. Bannink uit Vlissingen (se cretaris), F. Passenier uit Domburg en J. M. Walhnut uit Breskens. stelt zich ten doel drie standpunten bij de plaatse lijke,- provinciale- en landelijke over heden ingang te doen vinden. Deze punten zijn: 1 Luchtverontreiniging: dat een diep gaand onderzoek naar deze veront reiniging pas mogelijk is als vast staat dat een bepaalde vestiging doorgang vindt, omdat de betrokken bedrijven niet eerder bereid zijn de benodigde gegevens te verstrekken, keuren wij af. Wij zijn ervan over tuigd dat de betrokken bedrijven dan reeds een zodanige voet op de Zeeuw se bodem hebben gekregen, dat prak tisch ieder raadslid ervoor zal te rugschrikken om tegen het verstrek ken van een vergunning ingevolge de Hinderwet te stemmen, vooral wanneer dan de financiële gevolgen in het geding komen. 2 Waterverontreiniging: Wij keuren het I af dat het water van de Wester-' schelde steeds verder wordt veront-1 reinigd. Wij hebben geen bezwaar tegen het lozen van industrieel- en] huishoud-afvalwater, mits dit voor-, dien van alle kwalijke bestandde-1 len wordt gezuiverd. 3 Bodemverontreiniging: Wij menen dat! het ongelimiteerde gebruik van che mische bestrijdingsmiddelen in de landbouw tinsecticiden) tot een mi-l nïmum moet worden teruggebracht. terwiji een verbod op het gebruik van sommige middelen (DDT) moet i worden ingesteld. Vervangende be strijdingsmiddelen dienen met urgen-1 tiie te worden onderzocht. Het is de bedoeling van het comité zo veel mogelijk Zeeuwse inwoners ach ter zich te krijgen, die van mening zijn dat aan de bescherming van de milieu hygiëne niet voldoende of te laat aan dacht wordt geschonken. BIJDRAGE STORTPLAATS UITGESTELD BRESKENS De bevolking van Breskens zal toch mee gaan pro fiteren van de rijdende bibliotheek, die sinds een week zijn rondjes door West-Zeeuwsch-VTaanderen draait. Met een 6-5 meerderheid besloot de Breskense raad maan dagavond zich alsnog aan te slui ten bij de stichting streekbiblio theek West-Zeeuwsch-Viaanderen. In de vorige raadsvergadering staakten hierover de stemmen. Tegenstemmers waren ook nu weer de heren J. C'arels (d'66, W. Luteijn (prot), Th. Cam bier (wd), F. Goet- hals (gb) en mevrouw 51. Nïermans- Gossije (soc. arh.). Doorslaggevend bij deze stemming .was de stem van me vrouw H. Hensen-van Zandvliet (pvda), die in de vorige raadsverga dering niet aanwezig was. Een voorstel om de reinigingsrechten te verhogen van 13 tot 18,50 per emmer) en om de firma Bron, aan wie het ophalen van huisvuil is uitbesteed, een gemeentelijke bijdrage in de exploi tatiekosten van de stortplaats toe te kennen, werd van de agenda afgevoerd. Dat gebeurde nadat raadslid Carels te gen heit laatste onderdeel van het voor stel had geprotesteerd, omdat daarover contractueel niets is overeengekomen. Wethouder W. C. van der Hooft gaf dat toe, maar hij zei dat het inrichten van stortplaatsen in tegenstelling tot vroeger moeilijk was geworden, omdat op dit punt een verschil van mening was gerezen tussen de technische dienst en het bestuur van het waterschap ,Het vrije van Sluis' Op grond hiervan waren b en w tot de overtuiging gekomen, dat het ver zoek om een bijdrage in de exploita tie van de stortplaats billijk was. Bovendien, zo maakte wethouder Van der Hooft duidelijk, wilden b en w met het risico lopen dat de firma Bron zijn contract niet meer na komt omdat het niet meer renda bel is'. Hij gaf, desgevraagd, toe dat er dan sprake zou zijn van contract breuk, maar, zo zei hij, daarmee heeft de gemeente dan het vuil nog niet van de straat. Aan de discussie kwam een eind, door dat de heer Oambier verzocht om eerst eens uit te zoeken welke moeilijkheden het .Vrije van Sluis' de firma Bron in de weg iegt. Het college verklaarde zich daartoe bereid. Het voorstel werd han gende dit onderzoek teruggetrokken. De raad behandelde vier bezwaarschrif ten tp«— aanslagen I960 van r oolhelastïng. Hoewel de beslissinger co torm liet v oorstal van en w wi. bleken enkele raadsleden toch niet ge lukkig te zijn met de manier waarop de rioolbelasting wordt herekend (op basis van de belastbare opbrengst ge bouwd) Dat betekent namelijk, dat de uitvoering van het gebouw mee van in vloed is, of. zoals de heer Cambïer het uitdrukte: ,Als je je muren tan mar mer maakt betaal je meer dan wan neer je gewoon baksteen gebruikt' Wet houder Van der Hooft was het met de raad eens, dat er als gevolg hiervan sprake kan zijn van onbillijkheden, maar hij meende dat een oplossing alleen mogelijk was door de verordening te veranderen. Verkoping woonhuis door notaris C. J. Goedhals te Kortge- ne publdek verkocht het woonhuis met erf aan de Ringweg 30 te Colijnsplaat, groot 95 ca. Hoogste inschrijver was de heer A. Th. de Fouw uit Colijns plaat voor o.ooo, voor welk bedrag hij ook koper werd. Ingebruikname orgel gereformeerde kerk Haamstede HAA5ÏSTEDE Het nïemve orgel van de gereformeerde kerk te Haamstede werd in een bijeenkomst maandagavond in gebruik genomen. Na het lezen fsalm 105 dankte de heer P. 51. lalsen namens de orgelcommissie de bouwers van het orgel, de fa Reil uit Heerden voor de zorgvuldige uitvoering en de heer Wijnand uit Oude-Tongé voor zijn deskundige adviesen bij de bouw. De heer Van Dalsen dankte bij deze gelegenheid alle gevers voor hun finan ciële bijdragen waarbij hij de zomer gasten niet vergat. Voordat het orgel aan de kerkeraad werd overgedragen gaf de heer Reil een uiteenzetting van de bouw en de mogelijkheden van het orgel. De heer Wijnand liet in enkele koraalwerken wait van die mogelijkhe den horen. Hierna wei-den de aanwezi gen im de gelegenheid gesteld het or gel te bezichtigen. MET DRUKKE RECEPTIE Bank voor Zeeland GOES De Bank voor Zeeland NV te Goes bestond maandag 50 jaar. Ter gelegenheid van het feit was er maandagavond in de grote zaal van ,De Korenbeurs' te Goes een receptie, waar velen de com missarissen, de heren H. W. C. Nieuwenhuijs, mr A. J. van der Weel en C. Philipse en de heren W. de Jonge, directeur en J. A. Stobbelaar, adjunct-directeur kwamen gelukwensen. Daarbij wa ren vele cliënten van de bank en vele persoonlijke kennissen van de directie en de commissarissen. Tal rijke bloemstukken gaven de druk bezochte receptie nog iets extra feestelijks. Felicitaties waren er ook van vele collega's van andere banken. De Bank voor Zeeland werd op 22 de cember 1919 opgericht. De eerste di recteur was mr A. van Berckel. De hui dige directeur, de heer W. de Jonge, is al meer dan 40 jaar in dienst van de Bank voor Zeeland. In die 40 jaar klom de heer De Jonge op van jongste be diende tot directeur, een functie die hij thans alweer zeker 10 jaar be kleedt. Ook adjunct-directeur Stobbe laar is meer dan 40 iaar in dienst van de Bank voor Zeeland. In verband met het jubileum waren de kantoren van de Bank voor Zeeland NV maandagmiddag na drie nur gesloten. Ter ere van het jnbiieum zal aan het nersoneel noir een uitgaansavond wor den aangeboden. Voor de werknemers van de 50-iarige bank zat aan het ju bileum ook nog een gratificatie vast. Prov. bibliotheek van Zeeland Het boekenbezit van de provinciale bi bliotheek van Zeeland werd uitgebreid met de volgende werken. Attitudes to ward other religions; Auden W. H. Se condary worlds: the T. S. Eliot memo rial lectures; Bergsma J. Psychologie in het ziekenhuis: Book The, of com mon prayer and administration of the sacraments and other rites and cere monies...the church of Engeland; Bry- ans R. Crete: Burger B en A. J. Nieu- wenhuizen. Gemeenterecht voor be- stuursscholen; Cockcroft J. The Philip pines; Collison R. L. Indexes and in dexing; Dijkstra N. D. De invloed van hooi van veen- en kleipercelen op de produktie van melkvee; Euwe M. en D. D. Albarda. Bedrijfsvoering met de computer; Haak W. E. De Hague rules en het Alnati-arrest; Kwint C. A. Re sultaten van organisatie- en methoden- verbeteringen; Cam, A. B. Openbaar of bijzonder onderwijs; Landbouwcijfers 1969; Leirio M. Cinq études d'ethologie; Lewis J. and E. Smith. The graphic re production and photography of works of art; Liberia; uitg. van het Konink lijk instituut voor de tropen; Melsen A. G. M. van Wetenschap en verant woordelijkheid; Mensen onderweg; uitg. van de Kon. Ned. vereniging van transport-ondernemingen te Den Haag; Puyenbroek. F. J. M. van Onder de voet gelopen; het ontstaan en verdwijnenn van een kleinnijverheid in Nederland na 1800; de Brabantse klompenmake rij; Radeneommunisme Het; Reinsch H. H. der Basstöpeil; Sula bassana (Linné 1758); Ruitenbeek, H. M. De mythe van de mannelijkheid; Rumoi- man S. The great church in captivity; Samenvatting van de overwegingen en conclusies van de werkgroepen voor de examenregeling van dag- en avondscho len voor vwo, havo en navo; Sehlosser J; Der schone Teppich in Oriënt und Okzident. Sterfte ten gevolge van vaatziekten 1950-1967; Tan- 5IIDDELBURG De gemeenteraad van 5Iiddelbuj-g heeft maandag diep ir beurs getast om de reconstructie het Damplein en de Graanbeurs moge lijk te maken. Er werd een krediet van zes ton beschikbaar gesteld ten behoe ve van de. bestratings werkzaam heden en verlichting op het Damplein. Maar ook het hoblicldebobbelweggetje dat met een mooi woord Dam-noordzijde heet, wordt meteen meegepakt zodat naar waarne mend burgemeester W. P. J. Baars niet zonder voldoening verklaarde, eindelijk en in één ruk een belangrijk werk kan worden uitgevoerd. Voor reconstructie van de Graanbeurs in de oorspronkelij ke stijl telde de raad 153.400 neer. Hoewel de voldoening zich ook strekte tot de raadsleden, toonden en kelen zich bezorgd over de financiële consequenties van dit alles. De heer W. Don (pvda) bijvoorbeeld had liever het voorstel nog even opgezouten tot de begrotingsbehandeling. Het kwam hem voor dat het beter is deze uitgaven te zien tegen de achtergrond van die be groting. Wellicht ware het beter het plein eerst provisorisch af te werken. hart- zania totday; Timm"w."Édvard' Nunch Graphik; Traa P. C. van Geschiedenis van de economie; Vaal O. M. de Modern medlseb advies bij leven en werk, wel zijn en ziekte, lust en onlust; Wiske- mann E. Fascism m Italy; its develop ment and influence. Ijsvermaak Het gemeentebestuur van St.-Jansteen liet het parkeerterrein aan de Sport- laan onder water zetten. De vorst zorg de ervoor dat er een prachtige ijsbaan kwam. Velen maakten van deze baan gebruik om de schaatssport te beoefe- ADVERTENTIE) Slaap deskundigen vertellen ons dat een hapje mits niet te uitgebreid het inslapen bevordert. Want het verteren lokt wat bloed uit de hersens en maakt ons slaperig (zijn we niet altijd wat loom na het eten?). Zo mag het geen verbazing wekken dat 'kaas uit hot vuistje' vanzelf een goede, late gewoonte werd. Vooral mannen ondernemen na het laatste nieuws nog graag even de tocht naar de koelkast. Ze snijden een hartig stuk en geeuwen daarna tevreden. Want tegen Klaas Vaak èn Kaas Vaak heeft slapeloosheid weinig kans. NOG GEEN BESTEMMING VOOR GRAANBEURS kundigen in een reeks woningen on der meer in Keurhove een aantal con- vectoren is vervangen. De heer F. Steutei (pvda) toonde zich groot voorstander van liet aanbren gen van een warnitcregelaar. .Iedereen moet zelf kunnen beslissen hoe warm men het wil hebben'. Hierover zullen contacten worden gelegd met eigenaren en woningbouwverenigingen. Het gemeentebestuur zal ook nader be zien of het wenselijk is van gemeente- zijde een eigen staf te formeren nu Bronswork het voornemen heeft de on- derhoudsstaf terug te trekken. De raad had alle lof voor de wijze waarop de wethouder van bedrijven en hei perso neel met name werd de neer Onder- dijk genoemd zich hebben uitge sloofd in de tijd dat de wijkverwar- mingsperikelen tot grote narigheid aan- .eiding gaven. Het raadslid drs De Bruyne signaleerde nog de behoefte bij heer Van der Weel dacht dait mogelijk meit een extra tochtdeur nog wat te be reiken is. Hij wist echter niet ctf deze voorziening bouwkundig is in te passen. Drs M. de Bruijne (ar) had ook enige moeiite met de financiële af wikkeling en drs H. W. Hietkamp (ch) keel: nogal aan tegen het be drag van anderhalve ton die nodig is voor reconstructie van de Graan beurs. Overigens sprak dit raadslid zichzelf al weer moed in door te melden dat deze uitgaven groten deels door subsidies worden opge- Wethouder M. A. L. Hubregtse sprak geruststellende woorden uit ten aanzien van de uitgaven voor reconstructie van het plein, uitgaven die naar hij mee deelde geen rechtstreekse invloed op de begroting zullen hebben. Goed, hij wi'lde dan wel aannemen dat er veel geld is gemoeid met de bestratingswerkzaam- heden maar zo betoogde de wethouder: de gemeente moet zorgen dat de stra ten er goed uitzien. Dat zijn wij ver plicht aan de inwoners'. irovisorische oplossing zou vol le heer Hubregtse ook nog een forse uitgave opleveren. Het plan voor liet Damplein voorziet in de aanleg van parkeergelegenheid voor 110 anto's. Het enigszins verdiep te binnenterrein wordt omsloten door een voetgangersterrein. Het raadslid Rentier (sgp) vroeg om wanneer er op het Damplein betaald parkeren wordt ingevoerd vooraf toch overleg te ple gen met de middenstand. Behalve het geordend parkeren op het Damplein draagt de reconstructie er ook toe bij dat de St-Pieterstraat, de Korte Delft en de Lange Giststraat wo-rden verbreed tot straten van mini maal zes meter breed. Dat bevordert de vlotte doorstroming van het verkeer. In de Korte Delft en de Lange Gist straat worden rijwegen met aanliggen de parkeerstroken (voor stalling van !0 auto's) aangelegd. De zuidzijde van de Dam wordt opnieuw bestraat. En het gedeelte van de Dam tussen Molstraat en Beaitrixbrug, dat zoals in de aanhef duidelijk is geworden in een erbarme lijke staat verkeert wordt eveneens aan gepakt. Andere bijkomende werken in de reconstructie van het Damplein zijn het aanbrengen van natuurstenen stoe pen langs de hulzen aan de Korte Delft en de Lange Giststraat. Het plantsoen aan de Dam blijft gehandhaafd. En dan is er verder nog de Graanbeurs. Dit bouwwerk zal op de oorspronkelijke fundamenten in de toestand van voor 1847 worden teruggebracht. Wat de be stemming van de Graanbeurs zal wor den is nog een open vraag. Onderdak voor damslapers, grapte drs G. M. Kerk hof (ar). Even later kwam hij met de suggestie van de Graanbeurs een rust punt te maken in een soort van toeris tische route langs bezienswaardige ge bouwen in Middelburg. .Dit stadsmeubelstukje' mevrouw M. A. van den Boogert-Selhorst (wd) sprak over een openbare lust hof dat we ons cadeau doen kan een goede aanleiding zijn om de Middelburgse monumenten van een historische aanduiding te voorzien, zo zei de heer Kerkhof. Drs Hiet kamp dacht aan de functie van speakerscorner voor de Graanbeurs. Hij deed het gemeentebestuur ver der de suggestie aan de hand er een prijsvraag over de houden onder de bevolking. Waarnemend burgemees ter Baars zei eventuele suggesties voor een mogelijke bestemming van de Graanbeurs van harte tegemoet te zien. De raad, die maandag besloot tot ver hoging van het aardgastarief dit om de stijgende lasten op te vangen kaartte ook nog even na over de wijk- verwarmiingsperikelen in Zuid waarover zoals bekend een commissie van des kundigen een rapport heeft uitgebracht. Wethouder van bedrijven, mr J. J. van der Weel, verklaarde desgevraagd dat de klachten dit seizoen minimaal zijn geworden nu op advies van de des- Algemene instemming was er bij het prmoipe voor stel tot het fmancieel steu nen van de overgang van het Zeeuws museum naar de kanunnikeinwoningen in de Abdij. Drs Hietkamp sprak de wens uit dat het Zeeuws museum im de nieuwe huisvesting zich beter aan het publiek zal kunnen verkopen. Mevrouw Van de Boogert vroeg of er rekening mee kan worden gehouden, dat in de overgangsfase het museum zo lang mogelijk vooral in het toeris tenseizoen voor het publiek toeganke lijk blijft. Wethouder Van der Weel vestigde er de aandacht op dat de stij gende personeelslasten een gevolg zijn van de grotere oppervlakte (van 1100 naar 1900 vierkante meter) waarover het museum straks zal gaan beschik ken. Dat betekent meer onderhoud maar ook meer toezicht. Eén suppoost zoals nu is eigenlijk al niet verantwoord, zo zei de wethouder. De heer Don sprak ZATERDAGDIENST VAN APOTHEKEN MIDDELBURG MIDDELBURG Ingaande 1 januari 1970 zullen de Middelburgse apotheken des zaterdags de gehele dag gesloten zijn. Uitgezonderd is de apotheek die nachtdienst heeft. Die zal geopend zijn van vrijdags 18 uur tot en met de vol gende week vrijdagmorgen 8,30 uur. De geen nachtdienst hebben apotheken zul len 's morgens om 8.30 uur geopend zijn. NEDERLANDS HERV. KERK. Beroepen te Hilversum: C. van der Bosch, te Gorkum. GEREFOR51EERDE KERKEN. Beroepen te Echten; drs P. H. L. Lo, kandidaat te Wormerveer; te Rotter- dam-Delfshaven: F. van Zuthem, te De Bilt. GEREFORMEERDE GE5IEENTEN. Beroepen te Middelharnïs: Chr. van den Poel, te Yerseke. EVANG.-LUTHERSE KERK. Beroepen te Dordrecht: J. J. W. Gun- nink, v/h zendlngspredikant op West- Java, Indonesië. de. wens uit dat de museumstichting de tussenliggende periode zal benutten om flink wait reclame te maken. Daaraan ontbreekt het nogal dacht de PvdA.- woordvoerder en hij wees op het be zoekerstal dat zwaar is tegenge. vallen. Wethouder Van der Weel sig naleerde echter een opgang van het aantal bezoekers zeker door het orga niseren van diverse tentoonstellingen. Het SGP-raads!:d zei te hopen dat de ruimte niet zal worden benut voor ten toonstellingen in de sfeer van multipels. Over de toekomst van het gebouw aan de Waganaarstraat valt nog niets te zeggen. Dat is op de eerste plaats een zaak van het genootschap der weten schappen, zo meende de wethouder. De heer Hietkamp informeerde bij wet houder Baars of de raad onderhand eens een lijst kan krijgen van de ge bouwen die leeg staan of leeg komen. De gemeente moet het beleid niet al leen afstemmen op de accommodaties zo zei het raadslid. Wethouder Van des- Weel betoogde daarop dat moet worden voorkomen dat men straks komt ta zitten met een aantal grote gebouwen zonder gebruikers. Waarnemend burgemeester Baars toon de zich op dit punt bepaald ongerust. ,Er is een hang naar moderne accommo datie en dan is men geneigd om in de binnenstad staande gebouwen te ont ruimen. Bij ons staat het sein beslist op rood', zo zei de wethouder. Het raadslid Gillissen (pvda) betreurde het dat de afgelopen dagen de moge lijkheid niet is benut om enkele kin derspeelplaatsen of soortgelijke ter- reintjes onder water te spuiten waar door er gelegenheid was geschapen tot schaatsen. De heer Baars beloofde dat er overleg zal plaats vinden met de brandweercommandant. In het college heerst de opvatting dat we daar wat aan moeten doen. En het mag nog best wat kosten ook, zo zei de wethou der. De raad besloot op deze laatste vergadering in 1969 de zieke wethouder M. Wattel een kerstgroet te sturen. MIDDELBURG De heer L. Zwigtman uit de Leliestraat in Middelburg wordt op 28 decem ber negentig jaar. Dat is een respectabele leeftijd, maar op hefmakend is het niet. Want er gens in het noorden van het land woont een kwiek mensje dat al een eind over de honderd is. Het bijzondere van de heer Zwigtman is dat hij van die ne gentig jaar evenveel jaren in de Leliestraat woont. Hij is er zo gezegd niet weggeweest. En dat is wel een uniek feit. Zwigtman is er «ie man niet naar om opsc hepperig te doen over dit record. 51aar wel kan hij nijdig worden als sommige mensen verhalen opdissen en zeggen: de leliestraat zag er vroeger zo en zo uit. ,5Iaar ze weten er niks van', zegt de negentigjarige triomfantelijk. ,Daar moet je voor in de Leliestraat zijn geboren om daar over te kunnen meepraten'. Vijftig jaar heeft de heer Zwigtman gewoond op de boerderij die tegen- de huidige woning van de be jaarde man heeft gestaan. Hij heeft er nog een oude prentbriefkaart van. Daar, wijst hij uit het raam van de voorkamer, daar bij die groene poort aan de overkant was de ingang van de boerderij. Daar werd hij geboren, daar woonde hij met zijn vrouw vele jaren in bij zijn vader, opwien3 be drijf Zwigtman werkte. En toen er aan de overkant zeven woningen werden gebouwd omstreeks veer tig jaar geleden kocht hij er eentje uit die rij. Want weg uit de Leliestraat vroeger ook wel Smoors gang genoemd) wilde Zwigtman niet .Mij niet gezien. Ik was hier hele maal eigen, dus waarom'. Het is duidelijk: de man heeft zijn hart verpand aan de Leliestraat HIJ is in zijn leven overigens wel ver der gekomen als die streek. ,Ik ben overal in Nederland geweest', zegt hij. ,En ik heb een boel gezien'. Sinas zes jaar woont Zwigtman helemaal alleen. Zij vrouw is "gestorven. Kin deren heeft hij nooit gehad. Praat met hem niet over een bejaarden tehuis. Niks voor mij, wimpelt hij af. Ik heb goeie buren'. En ik doe alles zelf. Koken, bakken, braden. Ik kan het best alleen. En opeten ook'. Boerderij waar de heer Zwigtman la

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 8