Kunstenaar moet plaats krijgen die hem toekomt' nogmaals: de guerrilla van open brief B Haagse brief: Aardenburg, Deutsche Bundesrepublik' 4 PLEIDOOI VOOR SAMENWERKING EN PLANNING ÏN LANDBOUW Gezelligheid vóór in kerstrit van MAC De Zeeuwen .ZORGELIJK PERSPECTIEF' BIJ DE OPENING SALON KUNSTKRING Of: het antwoord op een gevoelde onbekooktheid' punt komma KOntHttt InuH PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 DECEMBER 1969 PARKCT VAN DB OWfCiüR VAN JUS I IIII! TR 'S-GUAVIiNMACiP A«J- Lambrog16, iiifs3 eken brugge v Aorflonburp, PöiUuchi? Bundesrèpiiblik AARDENBURG .Een stommiteit in de administra tie, het is niet goed te praten, de betrokken man heeft het niet tot zich laten doordrin gen dat Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaanderen ligt', zegt openlijk bureelchef J. Esmeijer van het Haagse parket over een brief voor een Aardenburger, die via de .Deutsche Bundesrepublik' na lange omzwervingen in Zeeland is gearriveerd. De geadresseerde A. J. Lambregts, Smedekensbrugge. ir. het West Zeeuwsvlaamse Stedeke, heeft de officier van justitie bij het Haag se kantongerecht erop geatten deerd dat deze liet schikkingsbe- drag ad ƒ40.voor een in Den Haag begane verkeersovertreding, met enige vertraging kan ver wachten. Hij ziet af van de sug gestie van een internationale post wissel te gebruiken, waarmee de nijvere Haagse parketsambtenaar, j-e --iaiKteiuiurg ji ae .Bondsrepu bliek situeerde, rekening had ge houden. De heer Lambregts verder: .An derzijds ben ik u zeer erkentelijk voor de viertalige uitleg. Tenslot te wens ik u geheel vrijblijvend in overweging te geven om voor dit kerstcadeau van 40 gulden een goede atlas te kopen'. Geen atlas Het parket, dat ook nog een voor spoedig nieuwjaar werd toege wenst, zal op die atlas-suggestie niet ingaan. ,Het bedrag zal in de griffiekas worden gestort, liet gaat om een overtreding en die staat buiten de vergissing', aldus verklaart bureelchef Esmeijer ern stig. Hij blijkt ook niet zo bijster ingenomen met de duidelijke lo- calisering, die de heer Lambregts geeft van Aardenburg: tussen 51 graden, 12 minuten en 51 graden 25 minuten noorderbreedte en 3 graden, 21 minuten en 4 graden 14 minuten oosterlengte. ,Het is wel wat humoristisch, maar we zitten niet bij de marine'. Hij wijst er nog op dat men op het Haagse parket veel correspon dentie voert met Nederlanders, die overtredingen begingen en in Duitsland en België wonen. De heer Lambregts heeft voor de- -e geiegenheia ae Historie van Aarden burg nog eens op papier gezet en wijst er daarbij op, dat Zeeuwsch-Vlaanderen ook na 1830 deel van Nederland is gebleven, .dankzij de gepleegde corruptie van de Nederlandse regering, die de toenmalige Franse ambassa deur in Londen. Tallevrand, een bedrag van dertigduizend pond heeft aangeboden om de Neder landse eosen, waaronder het be houd van Zeeuwsch-Vlaanderen. te ondersteunen'. En over de recente historie: .Inderdaad werd van 1940 tot 1945 getracht, zoails dit elders gebeurde, om dit gebied bij het .Dritte Reich' te voegen. Hij weet de Haagse kantonge rechts ambtenaar nog te meiden dat bij zijn weten Aardenburg sinds de bevrijding op 19 okto ber 1944 nooit deel heeft uitge maakt van de Deutsche Bundes republik, en dat daar ook recent geen sprake van is geweest. .Ge zien de ervaringen van 1830 en an dere zijn wij wel op onze hoede voor .Haagse kringen'. ,De alarm toestand is nog niet afgekondigd, ook zijn wij niet verontrust. Kreeg ook niet die burger uit Retrainche- ment op een schrijven aan .We deropbouw' in Den Haag het ant woord dat hij zich tot zijn eigen minister in Brussel moest wen den?'. Raad commissarissen Waterleidingmij. Zeeland i.o. GOES Gs van Zeeland hebben in de raad van commissarissen van de nieu we NV Waterleidingmaatschappij Zee land (in oprichting) aangewezen de ge deputeerde A. J. Kaland en J. M. A. C. van Dongen. Voor de statuten van de nieuwe maatschappij, ontstaan door een fusie van de water! e Ldin gmij Midden-Zee land en die in Zeeuwsch-Vlaanderenis overigens nog niet de verklaring van geen bezwaar ontvangen. In de raad van commissarissen komen voorts vertegen woordigers van de diverse gemeenten is Zeeland en westelijk Noord-Brabant. Kinderen gooiden rotjes in de brievenbus Maandagmiddag om kwart voor twee hoorde mevrouw D. in haar flat aan de Zuidlandstraat te Temeuzen een he vige knal. Het bleek dat één of meer kinderen een rotje door de brievenbus hadden gegooid. Een stuk ervan lag brandend op de vloerbedekking in de gang. De bewoonster stond op het punt weg te gaan. Benoeming De heer C. Westveer. voorheen werk zaam ter secretarie Domburg, thans ad junct commies ter secretarie van Berg- sehoek, is benoemd tot commies ter se cretarie van Oüd-BeijerlancL Adjunct-directeur Silvis van Cebeco: OP VERGADERING CAV BRESKENS OOSTBURG ,Een doelbewust plan matig beleid in groepsverband', dat ad viseert de heer S. Silvis (adjunct-direc teur Cebeco) de landbouwers voor d€ toekomst. Hij zei dit dinsdagmiddag op de jaarlijkse ledenvergadering van de coöperatieve aankoopvereniging .Land bouwbelang van West-Zeeuwsch-Y'Iaan- deren' te Breskens. De vergadering was belegd in hotel ,De Eenhoorn' te Oost- borg. In zijn. rede over .ontmoeting produ cent-consument' belichtte de heer Sil vis (tevens directeur van het diepvries centrum .Randstad Holland') de vele structuurveranderingen die het land bouwbedrijf in het verleden heeft on dergaan. .Men hoeft geen Mansholrt te heten om te begrijpen dat het einde hiervan nog niet in zicht is', zo zei hij. De sterke centralisatie in öe laatste handelsschakel (warenhuizen, super markten) noemde hij voor de agrariërs een uitdaging die ze nooit uit de weg moeten gaan. ,A1 die fusies die we in de tertiaire handel zien, geven veel ver eenvoudiging op de markt', aldus de heer Silvis. Zijn slotconclusie was: een nauwere samenwerking, concentratie en een doelbewuste planning zullen in de toekomst in de landbouwsector nood zaak zijn om het hoofd te kunnen bie den aan de centralisatie in de andere produktïesectoren (fabrieken en wa- "I. Hij onderstreepte nog eens dat bij de verdere ontwikkeling van de relatie tussen consument en produ cent (de markt) de structuur van het landbouwbedrijf ook zeker centraal staat. De heer Ed. Dekker, bestuursvoorzitter van de CAV, schetste in het begin van de middag de moeilijkheden, waarmee de landbouwbedrijven momenteel te ma ken hebben en noemde als één der oor zaken de huidige overproduktie. Het plan Mansholt, dat onder meer afvloei ing van een aantail boeren in de toe komst beoogt, kwam dan ook veelvul dig in de vergadering ter sprake. Wat de aankoopvereniging zelf betreft: de heer Dekker kon meedelen dat de CAV liet afgelopen jaar een record omzet van consumptie-aardappelen heeft meegemaakt, echter met een lagere geldopbrengst. De produktiviteit per werknemer is vanaf 1963-1964 met 15 procent per jaar gestegen. Alleen bedrijven in de chemische sector in Nederland gaven in datzelfde tijdvak een produktivi- teitsstijging van 16 procent te zien. .Als we het verslagjaar overzien doen we dit met gemengde gevoelens, ver meldde directeur J. A. den Hamer in het verslag over juni 1968 tot juni 1969. .Enerzijds met voldoening om dat we weer een behoorlijke omzet stijging hebben behaald. Anderzijds ook met zorg, gezien het lage prijspeil van verschillende produkten in de afzetsec- tor, de problemen romd de aardappel- afzet en de sterk stijgende kosten.' KWART EEUW BIJ RIJKSPOLITIE KAPELLE Temidden van zijn col lega's lieeft opperwachtmeester J. L. Casetta uit Kapelle dinsdagmorgen her dacht, dat bij vijfentwintig jaar gele den in dienst trad van de rijkspolitie. De viering van het ambtsjubileum had plaats in de trouwzaal van het gemeen tehuis. Uit- de toespraken kwam duide lijk de waardering naar voren die er zowel bij zijn superieuren als bij zijn collega's is voor bet werk van .opper' Casetta. Adjudant Pipping die sprak als ver tegenwoordiger van de districtscom mandant, schetste de opper als een waardig lid van het korps rijkspolitie. Na er op gewezen te hebben, dat de weg van een politieman vecal geplaveid is met .ups and downs', daarbij ook een voorbeeld uit zijn loopbaan aanhalend, meende de adjudant te mogen stellen, dat de heer Casetta terug kan zien op een aantal goede jaren. Na ra 1945 zijn militaire diensttijd bij de Irene-brigade te hebben afgesloten, trad hij toe tot de hulpmarechaussee. In 1946 werd op per Casetta wachtmeester en in 19c wachtmeester eerste klasse. In 1963 kwam zijn bevordering tot opperwacht meester af. Thans vervuld hij de func tie van plaatsvervangend groepscom mandant en rayonscommandant. Over de wijze, waarop de opper zijn politie loopbaan heeft vervuld, had de adju dant niets dan lof. Hij bood hem de ge bruikelijke envelop met inhoud aan. Burgemeester H. G. van Suijlekom wees er op. dat met de herindeling van gemeenten de groep weliswaar kleiner m omvang en sterkte wordt maar dat dit aan de intimitiet geen afbreuk be hoeft te doen. .Regeren is vooruitzien en we zitten allemaal in een glazen huisje. Dat geldt zeer zeker voor een politieman. Wanneer men het publiek terwille is. klinkt veelal een hosanna, maar anders is het tegenovergestelde waar'. Ook hij liet zich lofwaardig uit over het werk van opper Casetta even als adjudant L. de Visser, dlie vervol gens als groepscommandant de jubilaris toesprak. Vooral stond de adjudant stil bij de plichtsbetrachting en animo van de jubilaris, toonde zich verblijd over de goede samenwerking en zei, dat er vaak nog een wissel zal worden ge trokken op zijn dienstbereidheid, voor al nu de groep per januari kleiner wordt. Namens de groep en oud-col lega's bood hrj de jubilaris een enve loppe met innhoud aan en voor me vrouw Casetta was er een bloemetje. Namens de bond van politieambtena ren sprak opperwachtmeester J. Hoogstrate uit Kfoetinge eveneens on der aanbieding van geschenken. Opper Casetta sprak tenslotte een dankwoord, inzonderheid voor de prettige sfeer waaronder hij steeds heeft mogen wer- '-en. VLISSINGEN Tweede kerstdag is voor de MAC De Zeeuwen een datum voor een traditionele rit: de kerstriit. Ook aanstaande vrij dag prijkt deze oriëntatie- en omt- spamningsrit weer op de rittenka- lender van de actieve motor- en autoclub. Het gaat om een gezel- ligheidsrit van 27 kilometer leng te, die van start gaat bij de Vlis- slngse sporthal, waar vanaf half twee kan warden ingeschreven. Ditmaal wordt de rit niet alleen interessant voor bestuurder en op drachtlezer, maar ook voor de an dere passagiers en kinderen: zij kunnen namelijk eveneens inschrij ven om mee te doen aan een aan tal opdrachten, die bussen de tra jecten moeten worden uitgevoerd. A. L. VAN GEESBERGEN: .ONENIGHEID WERKT EEN VERARMING IN DE HAND' Hond bijt vrouw Maandagmorgen toen mevrouw De K. met haar fiets naar huis reed werd zij op de Hulstervveg aangevallen door een grote herdershond van E. B. Hierbij werd lret rechterbeen licht gewond ter wijl aan de kleding sclïade werd toege bracht. Naar verluidt heeft de hond. die meestal niet loslopend is. al meerdere malen kinderen en ouderen aangevallen, zonder evenwel vevrwondingen toe te brengen. .MIDDELBURG De onenigheid in het wereldje van de Zeeuwse beeldende kunstcuaars heeft in belangrijke mate de woorden bepaald, die gedeputeerde A. L. van Geesbergen dinsdagmiddag sprak bij de opening van de kerstsalon van de Zeeuwse Kunstkring in de Vleeshal te Middelburg. ,Ik betreur liet bijzonder dat een aantal Zeeuwse. BBK-leden heelt gemeend zich van uw vereniging met haar in principe beperkte zakelijk-artistieko doelstelling te moeten afwenden en ook niet bereid blijkt te zijn gevolg te geven aan uw uitnodiging tot moe-exposeren. Dit betekent, dacht ik, alleen maar een verarming'. De heer Van Geesbergen sprak van de .eerste kerstsalon' van de kunst kring: ,De meeste namen van de ex posanten mogen dan al een vertrouw de klank hebben, de verantwoordelijk heid voor deze tentoonstelling is ech ter in nieuwe handen gekomen. De stichting .Zeeuwse beeldende kunste naars', die tot verleden jaar deze tentoonstelling voor de aangesloten .deelnemers' op voortreffelijke wijze organiseerde, werd opgeheven om plaats te maken voor de vereniging .De Zeeuwse kunstkring' met als be langrijke taak de zakelijk-artistieke belangenbehartiging van de bij haar aangesloten leden, onder andere door het organiseren van tentoonstellin gen. Deze vervanging van de stich ting door een vereniging zie ik als een belangrijk moment in de geschie denis van de organisatie van de Zeeuwse beeldende kunstenaars, met nadruk op Zeeuwse. Door voor de verenigingsstructuur te kiezen, is de verantwoordelijkheid voor het beleid bij de leden zelf komen te liggen. Bij de stichting droeg in. principe alleen het bestuur die verantwoordelijkheid. Ik dacht dat hierdoor een belangrijk stuk interne democratisering tot stand was gebracht'. ,Ik heb begrepen, dat deze interne democratisering voor een klein aantal beeldende kunstenaars niet ver ge noeg ging. In het bijzonder hebben de zich als actiegroep-BBK manifes terende kunstenaars zich niet kunnen neerleggen bij het standpunt van de meerderheid van de leden, behelzende, dat de vereniging in de eerste plaats een expositieorganisatie behoort te zijn ten behoeve van haar leden en geen vakvereniging met het duidelijke karakter van het streven naar een wezenlijke verandering van de status van de beeldend kunstenaar in onze nationale samenleving. Dat ziet het merendeel van die leden en ik dacht niet ten onrechte als een duidelijke taak voor een lan delijke organisatie zoals hijvoorbeeld de BBK, de Beroepsvereniging voor Beeldende Kunstenaars en de BBK- 1969. Lidmaatschap van een provin ciale expositievereniging en een lan delijke vakorganisatie kunnen dus zonder meer samengaan.' Afzet De heer Van Geesbergen wees dan ook op een eventueel geldelijk nadeel voor de .dissidenten': .Zij onthouden zichzelf daarbij een mogelijkheid tot afzet van hun werk. Een afzet., die zowel de rijksoverheid als de provin ciale overheid, en in bepaalde geval len ook de gemeentelijke overheid trachten te bevorderen, door de in middels wel als bekend veronderstel de aankoopsubsldieregeling en aan vullende aankoopsubsidieregelingen: Nieuwjaarsreceptie commissaris MIDDELBURG De commissaris der koningin in de provincie Zeeland en mevrouw C. vain Aairtsen-Stap zullen hun nieuwjaarsreceptie houden op zater dag 3 januari aanstaande des middags van 4 tot 6 uu. De ontvangst zal plaats vinden in de Statenzaal te Middelburg, ingang Abdijplevn. regelingen, die ook op deze tentoon stelling van toepassing zijn'. Nu ben ik er mij wel van bewust, dat deze subsidiemogelijkheid niet voor elke beeldende kunstenaars spulaas kan bieden. Het koperspu- bliek bepaalt immers, wat het wel en wat het niet wil aankopen. Daarop kan de overheid geen in vloed uitoefenen en het is een on miskenbaar feit, dat het werk van de ene kunstenaar beter in de markt ligt dan dat van de ander, als ik deze economische term in een cultureel milieu als dit mag bezigen. Er zal naar mjjn mening dan ook ernstig naar mogelijkheden moeten worden gezocht, de beeldende kuns tenaars ook langs andere wegen de plaats in onze samenleving te geven, waarop zjj krachtens hun artistieke inbreng en potenties recht hebben. Daarvoor te si rijden acht ik een goe de en redelijke zaak. Ook. dat de overheid daarbjj een duidelijke bij drage heeft te leveren. Het zou daar om prettig zijn, daarvoor van do zijde van de beeldende kunstenaars de no dige suggesties te ontvangen. Ik vind het dan ook wel jammer, dat de Zeeuwse actiegroep van de BBK, met wie een delegatie nït het college van gedeputeerde staten al in septem ber van dit jaar een bijzonder prettig en openhartig gesprek heeft mogen hebben, tot nu toe niet met nader uit gewerkte voorstellen op dat stuk is gekomen, alhoewel daarom duidelijk is gevraagd. Mogelijkheden Intussen verwacht ik, mijnheer de voorzitter, in de loop van het volgend jaar in ieder geval wel bepaalde ad viezen van de Zeeuwse Culturele Raad op dit stuk, al moet ik er direct voor waarschuwen, dat de mogelijk heden van de provinciale overheid, tot het leveren van bijdragen aan de positieverbetering van de beeldende kunstenaars, voorshands niet zo groot zijn. Een reële mogelijkheid tot ver betering van de positie zou naar mijn mening kunnen zijn de volledige in tegratie van de kunstzinnige vorming in alle sectoren van het onderwijs: een mogelijkheid welke echter in de eerste plaats op nationaal niveau zal moeten worden gerealiseerd'. De heer Van Geesbergen wees al vorens de kerstsalon voor geopend t» verklaren nog op de mogelijkheden die er zijn voor gratis schoolbezoek, nu de tentoonstelling nog enkele da gen na de kerstvakanties doorloopt. Er zijn op deze kerstsalon werken te zien van Antoine Mes, Ad en Tessa Braat. Jan Jongscliaap, Ad Duvekot, Joop Dam. Peter de Jong, Jo Rijn. saard. Dolf Jaspers. Liesbeth Bink horst. Cora van Citters, Els Holle- brandse, Liesbetli Messer, Piet Bult huis en Louis Heymans. De tentoonstelling loopt van 23 de cember tot 10 januari en is dagelijk» te bezichtigen. 'Zie voor de verhouding BBK— Zeeuwse Culturele Raad ook de ru- .briek .Punt-komma' van vandaag). DE LAATSTEN DE EERSTEN Ook van 't kerstfeest geldt dat de laatsten de eersten worden. De evangeliën spreken veel minder evangeliën spreken veel minder over Jezus' geboorte dan wij. Marcus zwijgt erover. Ma.ttheils toont zijn joodse lezers slechts hoe enkele opmerkelijke profeten woorden (Jes. 7, Micha 5, Jer. SI) hier hun diepste sin krijgen. Jo hannes vervangt al 'l verhalende door een diepzinnige theologische verantwoording, van de achter grond van Christus' optreden. Slechts Lucas vertélt uitvoerig en beeldend over het gebeuren te Bethlehem. Zo vierde dan ook de vroeg-chris- telijke kerk het kerstfeest niet of nauwelijks. Wel Pasen: de opstan ding, het. leven! Eeuwen later -pas bracht de vraag wie deze opgesta ne dan wel was de kerk tot een nader ingaan op en vieren van zijn geboorte. Voor ons is dit laatste 't eerste geworden. En daarmee vaak liet belangrijkste. Begrijpelijk: i«zo verre oris denken mensen en din gen vanuit hun herkomst wil ver staan; inzoverre ook ons gevoel haakt naar iets verwarmends als een klein kind. Zo trokken we kerstfeest naar ons toe. En kwamen nog wat verder tot ons vriendelijk-vro- lijke kerstfeestvieren. 't. Zij ons aegund. Maar heeft het nog veel öm 't lijf? Gemakkelijk slaat het om in grauwe verveling. Hoe ve len zuilen ook deze kerst erva ren zo als de hoofdpersoon uit van lief Reve's ,de avonden:hfds. Misschien moeten we door zulks teleurstelling lieen om 't kerst feest te ontdekken. U of ik wel licht, die de schouders ophalen over al dat kerstfeestvieren. Voor wie dat alles niet meer hoeft. Want het ligt niet ver af van on ze nuchtere twijfel en de daaruit voorlko me nde o nverschüligheid. 'I Grenst aan de vraag of God wel bestaat, omdat je immers niets van hem ziet. TVatri de geboorte van Christus mensen lijkt te passen, bij ons is; wil zeggen: dat God niet over weldigend, zo als hij bij gelovige maar als verborgene! Als degeen wiens bestaan aanvechtbaar, wiens werken onzichtbaar en wiens over winnen onvoorstelbaar is. Mense lijker dan de God van katliedror len, dan het Opperwezen van de Godsbewijzen, dan de Almachtige van een muurvast geloof. Verbor gen: als in het. kind in de kribbe: de eerste die de laatste werd. Zo dat zij, die alle kaarsenschijn niet meer kunnen meemaken en zo doende op deze feestdagen maar wat rondhangen, zich in zijn om geving bevinden en misschien wel als laatsten de eersten zullen wor den. T. Rinlcema. Middelburg Enige tijd geleden mocht deze rubriek-zon der-eindpunt de kop ,Boze tongen, open brieven en dichte vergaderingen' torsen. Het eurvel van de open brief die mits goed vinnig gesteld hoofden van pedant hoge nekken doet rollen, hooggestemde lie den fluks een toontje lager doet zingen en bovendien veel extra-postzegels bespaar: als men bijvoorbeeld een krant als post bus gebruikt, werd er met omzichtigheid in beschreven. Er was lang niet alles in gezegd maar toch viel de grote stilte, een weldadige verademing. Slechts één brief je kwam er na het lange reces der episto- lairen en dat ene briefje is de aanleiding tot weer een punt-komma'. Wat wil,het niet onvermoede geval? De kunstenaars hebben geschreven, de Zeeu •- se Culturele Raad (die ook niet op eer. briefje kijkt) heeft geantwoord. Elk heeft zo zijn eigen toonhoogte, ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is. Vogel namen kunnen in dit geval door elkeen naar believen worden ingevuld. Vooral leuk is het verschil in zetting, de prooincie heeft er recht op dit mede te kunnen constateren en daarom eerst het .uitlokkend' geschrift en daarna het ant woord van de ZCR. .Middelburg, 6 december 1969. Open brief van de Zeeuwse Culturele Raad, De BBK wil erop wijzen dat zij van de Culturele Raad nog steeds geen antwoord heeft ontvangen op haar schrijven dd 16 september 1969, waarin haar eisen zijn ver vat betreffende inspraak, beslissingsrecht en haar zienswijze omtrent de eventuele vertegenwoordiging van beeldende kunste naars in deze raad. Dit is te meer bevreem dend daar de Culturele Raad in zijn open bare vergadering van 9 oktober 1969 op voorste! van mr J. P. Boersma overeenkwam ,de discussie vanuit de ZCR te stimuleren en te onderhouden, zoda/t dit niet uitdraait op een zoethoudertje, maar op een echte dialoog'. Tot nu toe heeft de BBK-afdeling Zeeland niets vernomen, waaruit weer eens blijkt dat de ZCR de inspraak alleen met de mond beleid. In tegenstelling tot de uitlating van uw lid mr J. P. Boersma zijn de toezeggingen van uw raad toch tot een .zoethoudertje' geworden. Wij verzoe ken als nog ons uw standpunt bekend te maken en de in bovengenoemde vergade ring gedane toezegging gestand te doen, Hoogachtend, w.g. Georges Degenhart 5 BBK-Zeeland Veldzicht H 3 IJzendijke. Tot zover dan de uitlokkende partij, die wij hiermee een integrale herhaling hebben bezorgd- Door het alom geprezen beredderend op treden van tante Pos zijn we midden iai de kerstdrukte zij het hoogstwaarschijnlijk met enige vertraging nog in het bezit gekomen van het antwoord van de ZCR, welke Instantie het volgende onder haar fraaie briefhoofd en het ïk worstel en ont- zwem-wapentje heeft gevoegd: Betreft: inspraak. -■Van de heer G. Degenhart, Veldzicht H 3 IJzendijke. Middelburg, 18 december 1969. Zeer geachte heer Degenhart, Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Cul turele Raad ontving uw schrijven van 6 december 1969 zonder enige verbazing. De inhoud was namelijk het bestuur uit de pers reeds bekend. 1. Het bestuur acht uw open-brievenme- thode onaanvaardbaar en zal er hierna dan ook niet meer op reageren. Er bestaat na melijk een duidelijk verschil tussen het betrachten van de zo noodzakelijke open heid en het op effect berekende spreken voor de publieke tribune. 2. Het dagelijks bestuur van de Culturele Raad begrijpt niets van uw behoefte om nog antwoord te ontvangen, want in uw schrijven van 6 december 1969 kwalificeert u de Culturele Raad als een instelling die .inspraak slechts met de mond belijdt' en .toezeggingen als zoethoudertje gebruikt'. Waarom beschuldigt u deze instelling, waarmede u wilt onderhandelen gelijktij dig van kwade trouw? Bedoelt u het wel serieus, of gaat het alleen maar om ge rucht te maken 3. Waarom houdt u zich bij onderwerpe- lijk schrijven zo van de domme? U weel drommels goed, dat uw .eisen' in de open bare vergadering van 8 oktober jongstle den werden behandeld, want u en een aan tal van uw mede-BBK-ers waren ter ver gadering aanwezig en discussieerden zelfs hevig rnede. U weet dan ook, dat zie ten overvloede bijgaand notulendeel uw schrijven van 16 december 1969 in handen werd gesteld van de Zeeuwse Kunstkring. Tevens werd bij die gelegenheid de reactie van het dagelijks bestuur op uw eisen aan de publieke tribune uitgedeeld. Uw eisen ten aanzien van het formuleren van bindende voorstellen en beslissende kri tiek, werden overduidelijk als zijnde onde mocratisch van de hand gewezen. Een en ander werd bovendien nog in de pers ver meld, via welk medium u de Raad mede uw eisen pleegt kenbaar te maken. 4. Nog steeds is het de Culturele Raad on duidelijk, waar u het recht aan ontleent, om te spreken namens de Zeeuwse beelden de kunstenaars. Wij kennen in Zeeland le den van de BBK '68, van de BBK '69, van de Zeeuwse Kunstkring en wij kennen beel dende kunstenaars, die nergens lid van zijn en dan nog kunstenaars die een combinatie van lidmaatschappen verkiezen. 5. Waarom voert u eigenlijk uw open-brief- guerrilla tegen de Culturele Raad? De raad is namelijk een adviesorgaan onder andere ten behoeve van de overheid, die het beleid bepaalt. De Raad heeft zelf geen beslis singsrecht en kan deze dan ook moeilijk aan anderen toedelen. De Raad heeft bovendien als adviserend orgaan binnen het leader van de beperkte taak die het Provinciaal Bestuur in deze heeft ditmaal een post van 15.000.voor beeldende kunst op de pro vinciale begroting toegezegd gekregen. Toen de Culturele Raad indertijd zijn activitei ten begon stond daar 0,00 op de Provin ciale begroting. Het is de Culturele Raad als enige im Ne derland en dat reeds in 1964 gelukt om het Provinciaal Bestuur te bewegen het rijkspefcentage ten behoeve van aan koop van kunstwerken door particulieren (de zogenaamde kopersreductie) met een eigen percentage (15%) te vermeerderen, lardoor de verkoopmogelijkheden voor beel dende kunstenaars aanzienlijk zijn toegeno men. De Culturele Raad heeft ook het initiatief genomen tot de oprichting van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, waar in het bijzonder aandacht wordt besteed aan de beeldende vorming, waarhij het rechtstreekse contact tussen publiek en kunstenaar beeldende kunstenaars tre den daar namelijk als docenten op als een zeer waardevol winstpunt mag worden aangemerkt. Uiteraard moet er nog veel meer gebeuren, maar er is toch geen enkele aanleiding voor beeldende kunstenaars om zich zo agressief tegenover de Culturele Raad op te stellen. Te meer waar toen de Culturele Raad moeizaam wat successen boekte ten behoeve van de beeldende kunsten, de beel dende kunstenaars zelve schitterden door afwezigheid. U" zou u zelve, maar ooit de Culturele Raad dan ook van dienst zijn, wanneer u eens precies tracht te weten te komen, waar om u juist uw agressie zoals uit het on- behooriyko en onbekookte schrijven van 6 december 1969 duidelijk blijkt op de Culturele Raad afreageert. U hebt er name lijk geen enkele reden voor. Inmiddels verblijven wij met hoogachting, Namens het dagelijks bestuur vam de Culturele Raad. w.g. (M. J. van Poelje), vice-voorzitter en (A. L. Borst), directeur En dit was dan behalve het ten overvloe de bijgaande notulendeel de integrale pre mière van de duidelijkheid. Beide partijen zijn ingelicht, de lezers ook. Via de open brief en de postbus van de krant is een guerrilla een open strjjd ge worden. Als we mogen bemiddelen stellen we in deze tijd, zo vol van vrede op aarde een mild kerstbestand voor. Na nieuwjaar, als de kranten weer wat regelmatiger ver schijnen, wachten de penneridders zonder vrees of blaam maliënkolder en ganzeveer met een ongetwijfeld veelgelezen ochten- blad als schild en klankbord. We zitten dan al in de gay seventies, het tijdperk van de inspraak. Daar hebben we tenslotte niet zijn allen in deze roaring sixties zelf op ingeschreven, open of niet. DEGENHART

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4