Amerikaans gezin strandde voor haven Stavernisse Start bouw bejaardenwoningen in Klarenbeek Middelburg zeeuws ALMANAK ERNSTIG GEWONDE BIJ ONGEVAL OP RIJKSWEG 58 Twee schepen vast Garage te Hulst in vlammen op Eerste memorandum KANAALSCHAP DE EENDRACHT WIL DELTAMUSEUM IN NW.-V0SSEMEER DOOR EUROPA Premiekeuringen in Den Bosch Bromfietser gewond bij aanrijding Motorschip liep vast vóór Wester- schouwen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2i DECEMBER 19» Geen verslaggeving tijdens kerstdagen Teneinde onze redacteuren in de gelegenheid te stellen het kerst feest in de huiselijke kring te vie ren. wordt op deze dagen geen verslagen gemaakt. Bestuurders van verenigingen en organisaties die toch prijs stellen op opname van een verslag van gebeurtenis sen of bijeenkomsten, worden uit genodigd zelf een verslag in te sturen. INTERCOM' MET ROGGEVEENHUIS MIDDELBURG Op een ter rein in het plan Klarenbeek II in Middelburg is dinsdagmorgen een begin gemaakt met de bouw van een complex van tachtig bejaardenwoningen. Het offi ciële startsein voor de bouw, die wordt uitgevoerd in opdracht van de humanistische stichting ,De Jacob Roggeveenwoningen', werd gegeven door loco-burge meester W. Baars, die daarvoor in aanwezigheid van een aantal genodigden, de eerste paal hei de. De woningen, verdeeld over een drie tal blokken van elk twee woonlagen, zullen onderling worden verbonden door .loopbruggen'. Een beperkt aan tal van de woningen wordt .aange past' en zal zodoende kunnen dienen als huisvesting voor gehandicapte be jaarden. De woningen, die elk als een volledige wooneenheid kunnen worden beschouwd, krijgen alle via een .intercom' een verbinding met het nabijgelegen vrijwel voltooide be jaardentehuis, het ^Jacob Roggeveen- huis.' Het gehele woningproject dat wordt gebouwd aan de Gerbrandylaan, zal, naar verwacht, in augustus 1971 ge reed zijn. De eerste woningen zullen echter reeds over ongeveer een jaar kunnen worden betrokken. In een welkomstwoord tot de geno digden, later op de morgen im hotel J)e Nieuwe Doelen' wees stichtings voorzitter J. Gelïjns over het aan de gang zijnde dispuut over de vraag wélke voorziening aantrekkelijker is: bejaardentehuizen of bejaardenwo- mngen. De heer Gelijns zei het een gelukkige omstandigheid te achten, dat hier de knoop :s doorgehakt en is gekozen voor beide vormen van bejaardenhuisvesting. De heer Gelijns wees er voorts op, dat terwijl er ADVERTENTIE In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst 26 december (2e kerstdag) en zaterdag 27 december be schikbaar: de heer P. de Wispelaere, Dam 1 boven, Vlissingen. Telefoon 01184-4651. In geval van storing is 25 december (le kerstdag) en zondag 28 december be schikbaar: de heer J. Kusse, Sloehavenstraat 5, Nieuw- en Sint-Joosland. Tel. 01182-506. Leeuwse Dag buurman Kinderen kunnen soms met één en kele opmerking een hele buurt voor problemen stellen. Om dat te betvijzen gaan we nog even terug naar de man die zijn wezen on langs verrijkt zag met de geboor te van een alleszins gezonde jon gen, ,een v>olk, maar dan minder vluchtig' zoals hij op het geboorte- Jcaartje liet drukken. Bet buurmeisje vond het maar niks en liet dat aan tafel, waar anders f ook duidelijk uit komen. JDie mensen hebben altijd alles en wij niks. Nou hébben ze een poes en een hond en een vogel in een kooitje en ook nog een jongetje. Wanneer kHjg ik nou eens een broertje f' Met. een gezicht van ,daar zit je dan' hebben pa en moe elkaar aangekeken en het probleem tref fend afgerond met een sussende opmerking. Bet meisje heeft het er echter niet bij laten zitten en da veel belovende buurman in een moeilijk parket gebracht met de vraag: iKrijg ik van u een broertje, buur man Loco-burgemeester Baars slaat, in aanwezigheid van een aantal ge nodigden, de eerste paal voor een project van tachtig bejaardenwo ningen aan de Gerbrandylaan in Middelburg. (Foto PZC) in Middelburg door verschillende groe peringen reeds de nodige accommo daties tot stand zijn gebracht, er toch een duidelijk tekort aan bejaar denhuisvesting bestond in wat hij noemde de buiten- en randkerkelijke sector. ,Om in die behoefte te voor zien waren we dus gedwongen op dit gebied een soort verzuiling door te zetten', aldus de heer Gelijns. Klimaat Loco-burgemeester Baars noemde het vervolgens niet verwonderlijk, dat Middelburg .nogal wat pretendeert' op het gebied van de bejaardenzorg, vooral gezien het hoge percentage bejaarden, dat de stad telt. De heer Baars, die een opsomming gaf van de verschillende projecten, bejaarden tehuizen- en woningen, die reeds tot stand zijn gekomen of nog in uit voering zijn, wees in dit verband ook op de centrumfunctie van de stad. .Velen, die in vroeger jaren uit Zee land wegtrokken, blijken laiter hier het door hen verlangde woonklir laatste jaren, van een aanzienlijk aantal bejaardentehuizen, de .bedden capaciteit' enorm is toegenomen. ,In Zeeland nadert men voor wat het aantal plaatsen in bejaardentehuizen betreft, het .magische cijfer' van tien procent van het totale aantal be jaarden. In Middelburg wordt dat percentage zelfs overschreden', zo stelde de heer Huisman, die er ove- nog een aantal verouderde tehuizen aan vervanging toe is. De heer Huis man zei verheugd te zijn, dat thans, ook van overheidswege, het belang van de bouw van bejaardenwoningen wordt onderstreept. Hij betoogde, dat met een zolang mogelijk zelfstandig kunnen blijven, door het beschikbaar zijn van geschikte woonruimte, niet alleen de belangen van de bejaarden zelf zijn gediend, maar ook een ver dere sterke stijging van de behoefte aan nieuwe ruimte in bejaardente huizen kan worden voorkomen. De heer Huisman zei tenslotte van oordeel te zijn, dat deze nieuwe .Ja cob Roggeveenwoningen' door de ver schillende voorzieningen, een groter .dienstverlenend vermogen' zullen be zitten dan vele vergelijkbare projec ten. BURGH Hef 897 ton metende Duitse motorschip Manfred' is dinsdagmorgen bij afgaand water op de glooing van het kunstmatig voor de kust van Wester- schouwen aangelegde eilandje vast blij ven zitten. Het vaartuig liep hierbij ave rij op toen het op enige plaatsen plooi de. In afwachting van de komst van verze keringsexperts is men gestaakt met het lossen van koperslakbriketten. Aan boord van de .Manfred' gebeurde in de loop van dinsdagmiddag ook nog een arbeidsongeval waarbij de 39-jarige matroos P. R. Sauter uit Duisburg bei de hielbenen brak. De matroos die onderhoudswerkzaam heden verrichtte op het vaartuig, liep over een gebint van een open liggend laadruim, verloor hierbij zijn evenwicht, viel en kwam drie meter lager onge lukkig op beide benen terecht. Met de R. P. 18 is de matroos naar de haven van Burghsluis gebracht waar een ziekenauto klaar stond voor verder vervoer naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. VLiSölNGhiiN Op de Nieuwe Vlissingseweg bij West-Souburg deed zich dinsdagmorgen een aan rijding voor tussen twee auto's, waarbij veel schade ontstond. De oorzaak was gelegen in het feit dat de Vlissingsé automobilist M. M.. die van de brug de Nieu we Vlissingseweg op wilde rijden in de richting van Middelburg, een te ruime bocht nam. Hij kwam hierbij op de verkeerde helft van de weg, waar toevallig de Souburgse automobilist W. W. reed. Vóór 1985 te realiseren Het Kanaalschap ,De Eendracht', terug te winden', aldus de loco-bur gemeester, die voorts de hoop uit sprak, dat de stichting in het nieuwe project ook ruimte zal kunnen bieden aan personen rut de saneringsgebie- den van de stad. De heer Baars sprak tenslotte ook nog zijn waardering uit aan het adres van de architect, ae heer D. Zuider- hoek te Baarn, die naar zijn mening hier niet alleen een geslaagd plan had ontworpen, maar ook het betrok ken stadsdeel een betere stedebouw- kundige uitleg had gegeven. De heer J. Postma van de Huma nistische Bouwsticbting Bejaar denhuisvesting te Amsterdam, die de bouw voor de stichting ,De Jacob Roggeveenwoningen' begeleidt, achtte het een gelukwens waard dat met de uitvoering van het project op zo korte termijn de eerste gesprekken vonden plaats in januari kon wor den begonnen. De heer Postma her innerde eraan, dat aanvankelijk wat .stijve' huren waren becijferd, doch dat men door onder meer een ge wijzigde exploitatieopzet tot voor Zeeuwse begrippen meer aanvaard bare bedragen had kunnen komen. KAPELLE Bij een verkeersongeluk op rijksweg 58 raakte de heer C. K. uit Hengelo dinsdagmiddag zwaar ge wond. Het ongeluk gebeurde omstreeks half zes op de kruising Molenweg te Scho- re toen een vrachtwagencombinatie, be stuurd door de heer P. M. uit Lewe- dorp vavnaf de uitrijstrook de rijksweg in de richting Goes opreed terwijl er uit de richting Goes een personenwa gen naderde. De bestuurder, de heer K. icon ondanks krachtig remmen een aan rijding met het achterstel niet voorko men. De wagen sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht. De heer K. werd met ernstige verwon dingen; been- en armbreuken en inwen dige kneuzingen opgenomen in het St- Joannaziekenhuis te Goes. De personen wagen was geheel vernield. Magisch' .Er dient rekening mee te worden j gehouden, dat de bouw van bejaaT-1 dentehuizen in de toekomst vanuit j het regeringsbeleid zal worden be-| perkt. Zo zal deze bouw reeds in| 1970 aan een strakke contigentering zijn gebonden', aldus de heer L. i Huisman,' hoofdingenieur voor dej huisvesting en bouwnijverheid in| Zeeland. De heer Huisman zei dit beleid in zeker opzicht te kunnen billijken omdat door de bouw, in de VLISSINGEN In de loop van dins dag zijn twee schepen op de Wester- schelde vastgelopen. Het waren het ruim 9000 brt metende Duitse schip Spitsfeld en het 800 ton metenden vaar tuig .Friedl', eveneens uit Duitsland. De Spilssfeld liep vast tussen boei 74 en boei 76 en werd er im de loop van de avond met behulp van drie sleepbo ten van de Unie van sleep- en reddings diensten uit Antwerpen weer vlot ge trokken. Het schip had geen averij, maar zou 's nachts 'ter plaats voor anker gaan in verband met de mist. De Spitzfelc was met stukgoederen vertrokken uit Antwerpen. De Friedl' zat bij boei 60 bij het ,Ko- nijnensehori omhoog, raakte geplooid maar maakte vrijwel geen water. De drie sleepboten Willem, Coby-M Schotland van Muller uit Terneuzen trokken de .Friedl' omstreeks midder nacht vlot en brachten het vaartuig binnen bij Hansweert. Het schip was geladen met graan. HULST In de garage vam de h E. Vermandei aan de Tabakstraat te Hulst brak dinsdagmorgen omstreeks half acht brand uit. De schade die hier door ontstond aam het gebouw wordt geschat op vijf a zeven duizend gulden De heer Vermandei heeft zijn auto nog net kunnen redden door achter uit dwars door een plastic deur te rij den. Hierdoor ontstond wel wat schade aan de auto. De Hulsterse bramdw bestreed de brand met een hoge druk nevelspuit en kon hiermee voorkomen dat de brand oversloeg naar belendendo percelen. De brand is vermoedelijk ont staan door een soldeerbout, die men vergeten had uit het stopcontact halen. Auto's slipten bij Kortgene berm in KORTGENE Op de weg van Kort gene naar Colijnspiaat raakten in een half uur tijd op een afstand van 100 meter van elkaar twee auto's door de gladheid in een slip. Beide auto's kwa men in de berm tegen een boom tot stilstand. Om kwart voor zeven slipte de auto van de heer J. de V. uit Domburg van de weg af, kwam :n aanraking met en kele bomen aan de linkerkant van de weg, maakte een draai van 180 graden reed vervolgens ook met de rechter zijde tegen een aantal bomen aan om tenslotte zwaar beschadigd tot stil stand te komen. Nauwelijks een half uur later redde ook de bestuurder van een bestelwagen, de heer J. van der K. uit Goes het met meer op de gladde klinkerbestraitlng. De wagen raakte im een slip en kwam na een draai om zijm as in de rechter- berm tegen een boom tot stilstamd. Beide wagens waren zwaar beschadigd. het lichaam waarin samenwerken de gemeenten Nienw-Vossemeer, Tholen, Sint-Philipsland, Oud-Vos- semeer en Steenbergen om de streek in recreatief opzicht te ont wikkelen streeft ernaar om in haar werkgebied gestalte te geven aan een reeds in Zuid-West Neder land levend idee: de bouw en in richting van een Delta-museum. Over het feit dat het overleg met naar wens is verlopen: .aan een reële uitwis seling van gedachten zijn we niet toe gekomen. Procedurekwesties speelden een grotere rol dan de vragen waar het in werkelijkheid om gaat en die al dan niet om een directe oplossing vragen' Enkele malen is er ook contact ge weest met gedeputeerde staten van Noord-Brabant die twee commissies hebben ingesteld om het provinciaal be stuur inzake de voorstudie te advise ren. Verwacht wordt dat medio ja nuari 1970 het Brabantse gs-college liaar standpunt bekend zal maken. Dit is van belang op een definitieve vi sie op de aanstaande ontwikkelingen in het werkgebied van het kanaalschap en om de basis te leggen voor sunsidiëring door het rijk in de kosten van voorbe reiding. Sint-Annaland zal voorlopig niet toe treden tot de gemeenschappelijke re geling. Het gemeentebestuur heeft de Het museum zal een algeheel beeld van; Heidem.j opdracht gegeven tot het het delta-gebied moeten geven en ook j ontmesten van recreatieplannen voor diverse andere aspecten moeten belich- het buitendijks gelegen gebied van ten. Het zou nabij Nieuw-Vossemeer: Sint-Annaland. Er zal bij deze plannen gerealiseerd moeten worden, ais mid- aansluiting worden gezocht bij de delpunt van het Eendraehtgebïed dat een recreatieve bestemming krygt en moet voor 1985 volledig zijn ingericht. Een en ander staat te lezen in het me morandum dat het bestuur van het kanaalschap De Eendracht heeft ge publiceerd en waarin melding wordt ge maakt van de stand van zaken bij de werkzaamheden sinds de oprichting van het kanaalschap. Het memorandum zal op de algemene vergadering van het kanaalschap op 30 januari worden toegelicht. Het Deltamuseum zal een overzicht moeten geven van de geografische, maatschappelijke en economische ont wikkelingen van het delta-gebied. dt stormramp van 1953, het deltaplan en haar voorgeschiedenis, voorbereiding uitvoering van de deltawerken enzo voorts. Het museum zou aanvankelijk in de Kloveniersdoelen te Middelburg wor den ondergebracht, nadat daarvoor in 1961 een rapport van een speciale studiecommissie was uitgebracht. Enige uitvoering aan de conclusie van dit rapport is echter nooit ge geven; men heeft zelfs het hele f>lan tot vestiging in Middelburg la- en varen. Gebruikmakend van het rapport van de ambtelijke studie commissie wil het kanaalschap nu het deltamuseum in eigen gebied zien te krijgen. Het bestuur meent dat een mimiatuiur- delta geen betere plaats kan krijgen dan in de twee arena's waarin het concept eenrmchtingsplan voorziet en die aan de Brabantse kant van de Een dracht worden aangelegd. Wanneer dit kan gebeuren het bestuur noemt de ze twee arena's niet te evenaren at- tractiepunten in het delta gebied is afhankelijk van de voorstudies .Veran derde relaties ln het milieu van het ka naalschap De Eendracht', die de Grondmïj momenteel in concept ga- reed heeft. Voorstudie In het memorandum staat dat de voor studie reeds onderwerp van uitvoerige besprekingen is geweest met ambtelij ke deskundigen van de provinciale pla nologische diensten in Noord-Brabant en Zeeland, vertegenwoordigers van de ministeries van verkeeer en waterstaat, en curema staatsbosbeheer, de domei nen en het bouwbureau Schelde-Rijn- verbinding. ZUIDERZEEKOTTER VERSPERDE HAVEN STAVENISSE Een ge strande en gekapseisde hou ten Zuiderzeekotter heeft dinsdag vrijwel de gehele dag de ingang van de haven van Stavenisse versperd. Dinsdagmiddag slaagde men er in het vaartuig recht te trekken en te verslepen, waardoor de havenmond weer vrij kwam. Maandagmiddag omstreeks half vijf trachtte het scheepje met aan boord het Amerikaanse ge zin Beatman uit New York de haven van Stavenisse binnen te lopen, als aanlegplaats op weg naar Brussel. Het water was ech ter al aan de lage kant en toen de schipper daarbij nog een ver keerde manoeuvre maakte raak te de achterzijde van het scheepje vast. Ecven later kwam ook de voorzijde vast te zitten, waarbij het vaartuigje dwars tussen de twee havendammen hing. Het scheepje liep vol water en kapseisde. Het gezin man, vrouw en doch tertje van 11 maanden wist aan land te komen en klopte om streeks zes uur aan bij de heer 's Nachts om ongeveer drie uur trachtte men bij vloed nog het scheepje recht te krijgen, maar deze poging bleef zonder succes. Dinsdagmiddag tegen hoog water werd een nieuwe poging onderno men, die wel success had. Met behulp van een takelwagen van de heer T. J. Struik en het bootje van de lieer Merckx uit België werd de kotter recht getrokken en langs de meerpalen gesleept. Later v. erd met twee pompen van de brandweer van Stavenisse het vaartuigje leeggepompt. Vandaag, woensdag, zal worden onderzocht hoe groot de schade aan de kot ter is. Een gelukkige omstandig heid was dat er gisteren geen van de in de haven liggende bootjes moest uitvaren. De familie Beatman kreeg dins dag van de gemeente de boven zaal van het oude gemeentehuis als onderdak aangeboden. Daar werd voor slaapgelegenheid ge zorgd en enkele inwoners van Stavenisse verstrekten spontaan kleding. De NCVB, die daar gis teravond een kerstavond zou hou den, verhuisde naar het Dorps huis. De familie Beatman de man was vroeger onderwijzer was op zwerftocht door Europa. In Muiden had de heer Beatman de in 1935 gebouwde kotter gekocht. In l'rk was het vaartuigje uat opgeknapt en daarna was het Amerikaanse gezin op weg ge gaan naar Brussel, waar de heer een vriend voor enige tijd werk zou kunnen krijgen. Later wil- plannen van het kanaalschap. S HERTOGENBO SQH De jaarlijk se preanilekeurlnigen en de verplich te hengstemkeuiiDingen vooir Zeeland, Zuid-Holland, Nornrd-Bralbamit en Lim burg zuilen worden gehouden tal de vee- mairktballen im Den Bosch op donder dag 15 januari. De afdeling Zeeland van ,Het Nederlandsche Trekpaard' heeft voor de keuringen 13 hengsten ingeschreven. Voor Zudd-Hollamd staan twee paaiden im de catalogus, voor Lim bing drie, terwijl Noord-Brabant met 17 dieren im de ring verschijnt. De keu ringen beginnen om 11 uur 's morgens. VLISSINGEN Op de kruising Nieu we Vlissingseweg - President Roose- veütlaam te Vlissingen reed dinsdag avond omstreeks zes uur de Vlissingsé automobilist J. M. H. de bromfietsba- stuurster P. eveneens uit Vlissingen, aan. Mej. P. kwam hierbij te vallen en liep verwondingen aan haar rug op. Nadat een dokter eerste hulp had ver leend. werd zij per ambulance overge bracht naar het Bethesdaziekenhuis. (ADVERTENTIE) GRAND HOTEL BRITANNIA Diners de Noël Inlichtingen: teL 01184-3255 HALF TOT ZWAAR BEWOLKT Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. In de ochtend aanvankelijk op veel plaatsen mist. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde niiddagtcniperaturen als giste ren, in het noordoosten en oosten van het land echter hogere. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag, opgesteld door het KNMI <>P woensdag om 18.00 uur: tijdelijk neer slag en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3: min. temp., omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent: kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Normalen voor 22 tot 26 december, res pectievelijk min. temp. en max. temp.: Den Helder 2 6 Eolde -1 4 De Bilt 0 o Vlissingen 2 j> Zuid-Limlbung 0 5 ZON EN MAAN 25 december Zon op 08.47 onder 16.33 Maan op 17.53 onder 10.33 ZON EN M.AAN 26 december Zon op 08.48 onder 16.33 Maan op 19.06 onder 10.56 ZON EN M.AAN 27 december Zon op 08.48 onder 16.o« Maan op 20.20 onder 11-13 LOCO-BURGEMEESTER SLAAT EERSTE PAAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2