meer openheid, maar ook verflauwing 11920-19301 ERNST WINAR, EENS FILMHELD MET 4000 MARK PER DAG 1900-2000 ZWARTE DONDERDAG SCHOKTE WERELD olympische spelen in amsterdam MEVROUW VAN DE BROECKE-DE MAN: provinciale zeeuwse courant hemt 1969 WOENSDAG 24 DECEMBER 1969 In 1928 beleeft Nederland de Olympische Spelen. Op de openingsplechtigheid in het nieuwe stadion in Amsterdam draagt bokser Sam Oly het vaandel van de Nederlandse afvaardiging, die alleen voor het vrij worstelen niet staat ingeschreven, en legt voetbal ler Harry Dénis de Olympi sche eed af wanneer de sport lieden vit 45 landen staan aan getreden. Op eigen bodem worden dit voor Nederland de meest succesrijke spelen uit de historie. Als het sportfes tijn achter de rug is leidt Amerika het landenklasse- ment met 28 gouden, 19 tal veren en 17 bronzen medail les, bijna tweemaal zoveel als Finland dat zich als tweede klasseert. Het kleine Neder land ia een zeer eervolle zesde met zes gouden, negen zilve ren en vier bronzen plakken. Goud is er voor luitenant Pa- hud de Mortanges in de in dividuele samengestelde rtti- terwedstrijd, voor Pahud de Mortanges, kapitein De Kruyff en luitenant Van der Voort In de samengestelde rui- terwedstrijd voor equipes, voor de turndames die zege vieren in de Vindenwedstrijd, voor het Haagse tandemduo Leene en Van Dijk, voor zwemster Marie Broun, die de 100 meter rugslag wint en voor Bep van Klaveren, in de boksring de sterkste onder de vedergewichten. Bep van Kla veren verslaat achtereen volgens de Spanjaard Munos Panodes, de Engelsman Per ry, de Amerikaan Devine. In de finale zorgt de dan 21-ja- rige Rotterdammer, 67 kg zwaar, voor nieuwe nationale geestdrift als hij na de strijd van driemaal drie minuten de Argentijn Victor Peralte klept. De terugblik van Van Klaveren: £aat niemand den ken dat we er toen niets aan deden. Maandenlang was ik élke dag keihard aan het trai nen. De laatste zes weken voor de spélen zaten we met de hele boksplaeg in een hotel In Edam. In de tuin hadden we een ring gebouwd. Elke dag stond je daar uren te zweten. O zes uur 's morgens was ik het bed al uit. Rennen door Edam. Ik was toen al in topvorm. De eerste drie ron den waren zo voor elkaar, hoewel ik tegen Perry en De vine op één dag moest bok sen. De enige die, behalve me zelf natuurlijk, iets van me verwachtte was de sportjour nalist Jan Liber. Die durfde het aan om me een grote kans te geven. Of hij gelijk had! De finale was ook niet al te moeilijk. De eerste twee ronden hield ik mijn gemak. In de derde sloeg ik door. Die Argentijn kon meteen inpak ken. Na afloop was er op da tribunes veel ellende. Vechten en zo omdat men het met de jury niet eens was. Maar dat dee<l me helemaal niets. Die Zmdamerikanen waren ge woon gekomen om te rotzooi en. Elke dag was het raak. Toen ik van Devine had ge wonnen werd mijn trainer Steenhorst zélfs een half oor afgebeten. Overigens, het boksen stelde toen zeer veel voor. Je zag toen ten minste dat er geknokt werd. Nu zie je niets meer. Die Olympische zege is natuurlijk een van mijn mooiste triomfen. Ik had een grote kast vol me dailles en bekers. Alles heb ik weggegeven. Maar die gou den plak ligt thuis nog in een kast Die wil ik nooit kwijt. Eén keer ben ik erg geschrok ken. Ik kom toevallig naar buiten en daar zit mijn zoon tje die medaille te ruilen voor 25 stuiters. Dat is natuurlijk niet doorgegaan. De Olym pische Spélen van 1928 waren het mooiste sport feest dat ik ooit heb meegemaakt Voor géén geld komt die plak mijn huis uit. Aardenburg in de jaren twintig: een plaatsje van mevrouwen, juffrouwen en vrouwen. En omdat de dokter en de burgemeester ongetrouwd waren, had je maar heel weinig mevrouwen in Aarden burg. Jievrouwen-juffrouwen-vrouwen, zo vielen de standen uiteen. ,En dat vond ik toch zo idioot hè.' Op een afstand van veertig jaar is er een glimlach, maar zonder veel weemoed. Mevrouw B. J. van den Broecke-De Man, Aar- denburgse sinds haar huwelijk in 1918, herinnert zich die tijd vooral als die van ontwikkelingswerk in de directe omgeving een omgeving die daarop zeldzaam enthousiast re ageerde. Zelf was ze onder heel an dere omstandigheden opgegroeid als de meisjes en de jonge vrouwen, die ze in Aardenburg ontmoette. Ze kwam uit een bijzonder vooruit strevend milieu, waarin de moeder vele generaties te vroeg als werken de vrouw door het leven ging: lera res aan de industrieschool in Arn hem, later lerares Nederlands aan de door haar en haar man in Musselka- naal gestichte particuliere normaal school. De start lag voor beiden in Yerseke .waar ze onderwijzer en on derwijzeres waren, vóór hun huwe lijk, want de gehuwde onderwijzeres was uiteraard nog taboe. „Mijn moeder wilde per se werken, was in Groningen zelfs secretaresse van de provinciale vereniging voor vrouwenkiesrecht. Ik hielp mijn moe der met de administratie dus daar ben ik ook al heel jong mee in aan raking gekomen. Ik reed in die tijd zelfs met een lichtbak voor vrouwen kiesrecht op m'n fiets! In die sfeer, waarin de werkende vrouw een nor male verschijning was, ben ik groot gebracht, dat was iets heel aparts in die tijd, maar ik wist niet beter, ik vond het heel gewoon.' Als zeventienjarig meisje stond me juffrouw De Man op eigen benen: studente (wis- en natuurkunde) in Amsterdam, waar ze een kamer met een vriendin deelde. Ze leerde er op standig zijn, zich te verzetten tegen de normen, die algemeen waren aan vaard, zeker die ten aanzien van de positie van de vrouw. In dat groepje opstandigen: onder andere Slauer- hoff, die zich met een vriendin van mejuffrouw De Man verloofde. Je had er bijvoorbeeld al de meisjes)- studentenvereniging A.V.S.V,, maar mejuffrouw De Man werd lid van het pas opgerichte Unitas, (jongens en meisjes) waarin weer zo'n stuk op stand besloten lag. Protest slaat vaak een generatie over: de dochter van mevrouw Van den Broecke-De Man is weer lid geworden van AVSV.... In het lidmaatschap van Unitas lag een stuk gelijkschakeling met de man. ,We waren er vol van in die tijd, mannen moesten op gelijke voet met ons omgaan, en dat gebeurde daar. Toen kwam Aardenburg. ,Ik ontdek te direct dat ik zeer bevoorrecht was boven alle meisjes die ik hier ont moette, er was hier nog niets in die tijd.' Dat .niets" corrigeert mevrouw Van den Broecke later: je had de korfbal club. gezamelijke fietstochtjes en het jaarlijkse uitstapje naar het strand van Cadzand. Samen met de vrouw van een predikant begon ze zich aan het jeugdwerk te wijden, dat zich vooral op de ontwikkeling richtte en dat uitgroeide tot bijvoorbeeld een cursus letterkunde. Eens huurde het gezelschapje de stoomtram af voor een bezoek aan de Schouwburg in Brugge, waar Esther de Boer-Van Rijk te zien was in Heijermans' ,Op hoop van zegen.' ,Op die clubavonden, vaak drie in de week, gingen we dan onder ande re Heijermans lezen, later hebben we ,Op hoop van zegen' zelfs nog eens opgevoerd met elkaar, en elk jaar een door mijzelf geschreven zang spel. Dan zie je wat je voor onge bruikt talent hebt in zo'n plaats, dat de kans niet krijgt om zich te ont wikkelen. Maar daarin is gelukkig veel veranderd.' PLAATS Hoe was het intussen met de plaats van de vrouw 3n de samenleving van die tijd? Bepalen we ons nu even tot het algemene beeld in Nederland dan zien we een enorme achterbaksheid: toen in 1920 de rokken korter wer den, vonden de mannen dat geweldig zolang hun eigen vrouw zich er maar niet aan waagde. Sex was als onderwerp van gesprek taboe. Voor lichting aan de jeugd? Men dacht er niet over. een enkele uitzondering daargelaten. Maar o wee als een meisje, louter door haar ontstellende onwetenheid ze wist niet eens wat er precies gebeurde in verwach ting raakte. Dan was het huis te klem, ja soms was er helemaal geen huis meer voor haar. Even hypo criet sprong men om met .de roken de vrouw'. In de beslotenheid van het huis mocht het wel. als maar nie mand het zag. Veel in die tijd ging in het geheim. Mevrouw Van den Broecke is daar, als meisje, bij alle vooruitstrevend heid van haar ouders, niet geheel aan ontkomen. Voor haar middelbare schoolexamen rnoest ze .Schoolidyl le' van Top Naeff lezen, maar onder haar hoofdkussen hield ze Van Len- neps .Klaasje Zevenster' verborgen. Haar vader keek heel vreemd op, toen ze kort voor haar huwelijk met haar verloofde ,Het sexuele vraag stuk' doornam. Als studenten onder elkaar kon je over veel dingen pra ten, maar er werd op het gebied van de sex, althans in het studentenmi lieu. waarin het meisje De Man toen verkeerde, niet gepraktiseerd. .Beslist een heel groot verschil met nu, het is frapperend, dat de jongens met ons op een heel andere manier omgingen dan wat men nu ziet. Wel lazen we alles wat we wilden lezen, maar met ouderen sprak je er niet over.' Het meisje De Man was haar tijd soms wat te ver vooruit. .Ik heb een nieuwtje voor jullie', schreef ze haar ouders eens uit Amsterdam, ,ik ben verloofd.' ,Dank je wel voor de kennisgeving...', reageerde haar vader. Mevrouw Van den Broecke: ,Ik re aliseerde me toen pas, dat ik dit eerst had moeten vragen. Maar ja, zo was je nu eenmaal.' Van haar moeder erfde mevrouw Van den Broecke haar liefde voor het Nederlands in de twintiger jaren begon ze als voordrachtskunstenares het hele land te bereizen. Een wer kende vrouw, wat haar eens, bij te rugkeer m Zeeuwsch-Vlaanderen, toen zij in het stoomtrammet je in gesprek raakte met een plaatselijk notabel, op kille toon werd aangewreven: ,Nou. dat zou mijn vrouw me nooit moeten lappen.' Wat de man niet wist, was dat mevrouw Van den Broecke, toen al raadslid in Aarden- Burg, van vóór dat ze zelf mocht kiezen, later lid van provinciale sta ten, met die honderden voordrachten financieel een onmisbare inbreng le verde In liet gezinsbudget: het fruit- teeltbediijf van haar man had door allerlei ontwikkelingen, exportmaat regelen en een devaluatie van het* Engelse pond. enorme klappen gekre gen. ,Er werd natuurlijk wel eens gezegd nou, die loopt maar weg. Soms bleef ik een hele week achter elkaar weg. Maar ik had gelukkig een goede huip en een ideale man, die het hooglijk waardeerde, dat ik dit werk deed. Als de kinderen heel klein zijn, kan de moeder het beste thuis zijn. Later wordt dit anders; juist toen heb ik ervaren, hoe je dan, bij je terugkeer, dubbel wordt gewaardeerd.' In de tijd, dat mejuffrouw De Man in Amster dam studeerde, was het iets heel bij zonders, als twee meisjes .ongecha- peronneerd' een restaurant binnen stapten. ,Ik voelde het niet als iets bijzonders. Elke dag gingen we iii een restau rant eten. Éénmaal in de week chi que, de andere dagen voor veert'" cent capucijners op de Singel of zo iets.' Het was de tijd dat bijvoorbeeld de ongehuwde moeder zeer alom met de nek werd aangekeken. .Hoewel dat in Aardenburg meeviel, het werd aan vaard.' Mevrouw Van den Broecke-De Man zou later zitting krijgen in het hoofd bestuur van de landelijke vereniging .Onderlinge Vrouwenbescherming' (OV), een van de oudste vrouwenve renigingen in ons land, die zich het lot van de ongehuwde moeder aan trok en niet alleen streefde naar po sitieverbetering, maar ook naar een ombuiging van de mentaliteit. Toen mevrouw Van den Broecke eens bij kennissen in Den Haag wilde logeren, omdat ze daar een vergadering van OV moest bijwonen als hoofdbe stuurslid, kreeg ze ten antwoord: ,Je bent van harte welkom, we begrij pen alleen niet, wat je met Onze Vloot te maken hebt.' ,En dan moet je weten, hoeveel we in die tijd met onze vloot te stellen had- den...vooral in Vlissingen!' Als mevrouw Van den Broecke een vergelijk moet maken tussen die tijd en het heden dan springt, voor dat heden, een veel grotere openheid in het oog. Maar ook verflauwing. Al lerlei werk, op maatschappelijk en cultureel gebied, gebeurde ongehono reerd, nu heeft men overal betaalde krachten voor. ,En met de werkelijke emancipatie van de vrouw zijn we er nog lang niet. Hoe weining vrouwen ziet men op verkiesbare plaatsen op kandida tenlijsten voor kamer, provinciale staten en gemeenteraden. Bij discus sie op tv zie je maar al te vaak al leen mannen. Hebben de vrouwen dan toch te weinig belangstelling? Of blijft het superioriteitsgevoel bij de man overheersen Op 24 oktober 1929 is het .zwarte donderdag': de historische beurs krach in New York, die zoals tot verbijsterende schade van miljoenen over de hele wereld zal blijken de grootste economische crisis uit de geschiedenis zal inleiden. De heer M. van Embden, in 1911 in Amster dam oprichter van het bankiershuis Van Emhde.n waarvan hij nu nog commissaris is, herinnert zich de aangrijpende gebeurtenissen van die oktobermaand nog al9 de dag van gisteren. Hij zegt: ,Er moesten enorme bedragen worden geliquideerd. Er werd veel te veel met ge leend geld gekocht. In Amerika luidden de stockbrokers, de commis sionairs in effecten, het recht om te liquideren als de positie van hun cliënt niet gedekt was. Op die donderdag steeg het aantal verkoop orders tot het waanzinnige. Iedereen moest gaan verkopen om de bliksemsnel dalende stukken op nog enigszins passende wijze van de hand te doen'. Paniek Op die zwarte donderdag worden er op de New Yorkse beurs, waar de paniek onder de beursmannen tot onvoorstelbare hoogte stygt, bijna 13 miljoen stukken verhandeld. De catastrofe in Wall Street zet snel door: op de maandag overtreffen de koersverliezen die van donderdag nog. Dinsdag worden er meer dan' 16 miljoen aandelen verkocht. Pas drie weken later treedt aan het benrsfront enige rust in. Zeker een miljoen mannen, die in Wall Street hebben gespeculeerd, zijn him bezit clan geheel kwijt. Over de krach is later zeer veel gesproken en ge schreven. Over de oorzaken bestaan, zo erkent ook de heer Van Emb den, vele meningen. Zeker is dat de Amerikaanse economie in een moeilijke periode verkeerde, terwijl elke Amerikaan er in die dagen ook in zijn financiële transacties vanuit ging dat het land op weg was naar een soort welvaarts-utopie. De heer Van Embden: ,Men ging er onvoldoende vanuit dat er van een terugslag sprake was- Je voelde die gebeurtenissen eigenlijk wel aankomen. Ik had toen zeker niet de in druk dat we een donderslag bij heldere hemel meemaakten. In elk geval, toen sommige koersen instortten werd ledereen volkomen op gewonden. Men gooide alles weg wat men had'. Inleiding Zoals gezegd, de krach was de inleiding tot een wereldcrisis zonder weerga. Ook de Europese landen bleken in economisch opzicht veel kwetsbaarder dan iemand ooit voor mogelijk had gehouden. Binnen enkele maanden na de zwarte'donderdag was overal Ie malaise inge treden: een dalende afzet, snel stijgende en al gauw te grote voorra den, het noodzakelijk geworden inkrimpen van de investeringen, de gevolgen daarvan voor de produktie en tot slot overal ontslagen en werkloosheid. Flauwgevallen De Amsterdamse beurs overigens kende lang niet die bewogen tafe relen zoals die zich afspeelden in New York, waar bijvoorbeeld in de hitte van de verkoopstrijd al gauw zes beursmannen flauw vielen en een duizendkoppige menigte zich in Wall Street verzamelde. De heer Van Embden: ,Ook hier was teveel geleend. Er moest elke dag gesup pleerd worden, bijbetaald dus op de in waarde gedaalde onderpanden. De crisis was ook in Nederland niet te voorkomen, maar op de Am sterdamse beurs bleef men zich vrij rustig gedragen. Wij Nederlander» zitten immers niet zo gauw in de put'. lei zaken te regelen, want ik wilde in Berlijn blijven. In mijn kamer aan de Hooikade wachtte een aardige verrassing. Een telegram van Karl Rosenbaum, van Primus-film die wil de dat ik onmiddellijk naar Berlijn toe kwam. Ik belde om opheldering. ,Morgen moet je weer hier zijn' en dus treinde ik 's zondags terug en kreeg in hotel Adlon te horen dat ik voor 100 gulden per dag een hoofd rol kreeg in ,Die Benefizvorstellung der vier Teufel'. Daarna kreeg ik volop werk. Een filmmaatschappij bood me een hoofdrol aan, de film zou worden opgenomen in Hamburg. .Hoeveel wil je hebben?' Ik had het druk ge noeg en zei voor de grap .Vierdui zend per dag'. Het antwoord? ,Dat, is goed'. De heren waren wel zo ver-' standig me als een waanzinnige te laten werken, alle scènes met mij werden eerst gemaakt, waardoor ik in vijf dagen klaar was HARVEY Ernst Winar speelde in 42 stomme films, waaronder een met Lilian Har vey. ,Dat was in ,Die kleine vom Bummel'. Ik ben m'n hele leven met haar bevriend gebleven, 's Zomers ging ik met vakantie naar de Cóte d'Azur, waar ze een villa bezat, ,As- modee'. In 1926 begon Ernst Winar, die in Berlijn film-, cabaret- en toneelwerk combineerde, zelf te regisseren. ,Das Haus am Krögel' was zijn eerste. ,De tijd van de sprekende film brak aan en omdat ik buitenlander was, dus met een accent sprak, was ik voor die films niet geschikt'. In totaal regis seerde Winar nog negen films in Duitsland. ,Het was een prachtige tijd. Daar was café Mens, waar je na de première naar toeging. Voorin aan de tap stonden de aapjeskoet siers, achter in de Gastezimmer met de blankgeschuurde tafel zaten be roemdheden als Ernst Lubitsch. Rem- hold Schünzel en Conrad Veith. Die hielpen je altijd wel aan werk'. TERUG In 1932 ging Ernst Winar terug naar Nederland, waar hij later vele films regisseerde. ,Ook kinderfilms, zoais ,De terugkeer van Dik Trom'. Waaraan bewaart hij de beste herin nering? .Aan de vier Teufel', mijn eerste "rote rol, het grote succes. Ik werd opgenomen in de kring van bekende filmsterren'. i-xuwK otz? I Tb West-', pritts ï'!r i« vcrRr&B&i RCVtu - i SvV--1™"- e SggÖHggf bliAirirataASTH. k HIJFKM. lUiéW* 7, p«- fMiltor. Sarils.-y, Tui 46.13. I-djl: Ml tfcmlk V£B ]0J JWlitr; i .50. Per fid&Mjci f g l'rUnii' UntrMiömr-s c-tve.-.p.- vör,jimtwlttt» plus 20tfctfv.x,| porto <rf liiufcr 'rtuAwri. fö.aj FRUIT «fieri: FRANSC BRAMOÉW OMlfciki al i« trxnleo zelf jnajLi-n - Per Uteri «ei «au® raiiiffiiii' te 21CR9C2EE Pandbrieven Een advertentie uit de jaren twintig in de Vlissingsche Courant 1922: handwerkende dames op het strand. jtof Winar (midden) in 1925 in J)ie kleine von Bummel'met Lilian Harvey (rechts), Diana Gralla (links) en •'"W Bruusewetter (voorgrond). betaald, maar had niets te doen. Er kwam een man bij, die het goed met het toneel meende. Hij kwam uit Berlijn, zat in de autohandel. Hij ried me aan naar Berlijn te gaan. Een goed idee, want ik kreeg vrijwel onmiddellijk een rol van UFA's Herr Koebner. Ik was zo handig geweest om een kaartje te laten drukken. In Duitsland zitten de toneelgezelschap pen in een vast theater, tournees kenden ze niet. Dus liet ik op mijn kaartje onder mijn naam ,Vom Kö- niglichen Schauspielhaus Den Haag zetten. Tenslotte had ik wel eens in de Ko ninklijke Schouwburg gestaan, niet waar? WAANZINNIG Ernst Winar is nu 75 jaar en heeft nog altijd bemoeienissen met film. Hij werkt bij de Stichting Weten schappelijk Onderwijs Film in U- trecht. ,Mijn eerste film daar was ,Die Pra- riediva'. Ik nam een pension in de Kleiststrasse en reisde op een zater dag terug naar Den Haag om aller- Jn 1918 was ik milicien-sergeant, gelegerd in een school te Haarlem. Op een wond ging ik wandelen en hoorde in een geblindeerd huis aan de Spaarne lachen. Ik keek door een kier en zag dat er in het huis een film werd ge draaid, waarbij aanwijzingen werden gegeven. Dat maakte me nieuwsgie rig en de volgende dag informeerde ik wat dat geweest kon zijn. Het bleek do filmfabriek van Hollandia te zijn. De eigenaar was Maurits Binger. Ec ben op hem toegestapt in mijn uniform en vroeg of hij niet een figurantenrol voor me had. Binger keek ine aan en zei: ,I\om zondag maar'. Die zondag roden we in een Jan Plezier naar het buiten van «le familie Binger in Aerden- hout'. film- is dan tien gulden. Als je nagaat, dat ik als milicien-sergeant veertig gulden in de maand had! de dag gaat voorbij en ik wil toen Binger tegen me riep: ga jij naar toe? Moet je Ik had me nooit gereaTi- je er ook nog geld voor noest in een hokje komen zat de financierder van de de titel was ,De kroon der de heer Stoop. ,Wat heb Livrei, meneer. Goed, dat STAKING Enkele jaren later verdiende Ernst Winar 4000 mark per dag. ,In Duits land. Kijk. na m'n diensttijd kwam ik bij het toneel, ik speelde ook nog in enkele films. Toen brak er een staking uit, want men vond het mini mumloon van 300 gulden per maand (en dan moest je je eigen garderobe nog betalen) te laag. Ik werd door-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 21