11900-2000 I 1900-2000 prewinelafe aceewwse courant na?' WOENSDAG 24 DECEMBER 1969 1939: Mobilisatie. Koningin Wilhelmina, prins Bernhard, met op de arm prinses Beatrix, en prinses Juliana worden 1901: Vredige rust heerst in ons land, zoals hier op de Markt in Middelburg tijdens een marktdag, in Den Haag toegejuicht. Met het blote oog is de ,kust' van 1970 reeds duide lijk zichtbaar. Wat er achter ligt onttrekt zich optisch gezien aan onze waarneming. Toch zijn we meer dan ooit in staat ons een beeld te vormen van ons toekomstig bestaan, daarbij steunend op maatschappelijke ontwikkelingen in de afgelopen zeventig jaar en de wetenschappelijke mogelijkheid uit het voorhanden zijnde materiaal verstrekkende conclusies te trekken. Wij leven in een turbulent tijdsgewricht, waarbij we nauwelijks beseffen in welk tempo de wereld evolueert naar nieuwe levensvormen. Wat de futu risten op grond van serieuze waarnemingen profe teren, komt ons nog onwaarschijnlijk voor, maar het moment dat wij er reëel mee te maken krijgen, is dichtbij. Sinds 1909 is de maatschappü zo rigoureus van uiteriyk veranderd, het leven zo sterk aan vernieu wingen onderhevig geweest, dat zelfs het meest re cente verleden vrij snel oud heet en ouderwets. Wij .bladerden' voor u in zeventig jaar Nederlandse geschiedenis, via interviews met mensen, die uit een veelheid aan eigen ervaringen kunnen putten, voor wie de sfeer waarin zij existeerden toen zij jong waren, nog zo vertrouwd is, dat wij hun herinnerin gen als .levensecht' mochten noteren. In acht pagina's tekst belichten wij vandaag zeven decennia, waarby voor iedere tien jaar een keuze is gemaakt uit voor die periode typerende kenmerken, speciaal ook in Zeeland, 1934: Jordaanoproer in Amsterdam na verlaging van de steun aan werklozen. 1936: Mariene Dietrich, beroemd filmster, bezocht onze stranden, om haar benen te bruinen. 1967: De welvaartsexplosie zorgt voor lange files bij onze gren zen in de vakantietijd. 1952-1969: De jongeren gaan zich roeren. Het begint bij concerten van één van hun muzikale favorieten. 1944: Enthousiast worden de bevrijders binnengehaald op de Bevelanden. Buflaio-bemanning doet zich tegoed aan Zeeuws fruit. 1944: EIongerwinter. Geen voedsel, geen brandstof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 18