0LGA 13 Biafra verdient Nederlandse steun SUKRISTOL Loze kreten over anti-Amerikanisme LEZERS SCHRIJVEN KVP EN PPR SALZBURGER EMIGRANTEN TEVEEL MUREN, TE WEINIG BRUGGEN Bodemonderzoek Zetel en stoel HERINDELING PECHINEY PECHINEY II PECHINEY III MIDDELBURG WAAROM? WOENSDAG 24 DECEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland steunt Nigeria in zijn strijd j tegen Biafra. De Nederlandse rege- I ring valt tot nu toe de Engelse niet af. Beide regeringen hebben tot hoofd- taak de belangen van bun volk te I behartigen. Eén van die belangen, welvaart, vraagt goede handelsmo- 1 gelijkheden. Daarom steunt Engeland j wél Nigeria, en niet Biafra, dat ,nicts' le bieden heeft. Ais Biafra zelfstandig zou zijn, zou 1 het minder of geen bindingen heb ben met Engeland. Het zou één van de werkelijk vrije volken zijn in Afrika. Het zou zijn eigen pol.Meke houding bepaien. Het zou zelf be palen wie het land mag exploreren en wat daarvoor betaald moet wor den. Dat mag een aantrekkelijk denk beeld zijn voor idealisten, maar is het niet voor regeringen, industrieën I en handel. Evenmin is het aantrekkelijk voor de Nederlandse regering om Engeland voor liet hoofd te stolen door te pro- testeren tegen haar politiek met be trekking tot Biafra of door Biafra op morele gronden en rechtsgron den te erkennen. I ls door de Bi afraaien nu nóg niet I genoeg bewezen dait het een volik is dat verdient ,land' te worden? Een volk dat onder zulke verschrikkelijke I omstandigheden niet instort maar I saamhorig blijft, niet tot chaos ver valt maar zichzelf blijft I Is door de Nigeriaanse houding ten I opzichte van Biafra .nu nog niet ge- I noeg bewezen dat de Biafranen het I volstrekt nodig hebben ,een land' te zijn? Met eigen wetten, rechtspraak, I bescherming van zijn inwoners? Met de mogelijkheid zich naar builen te I verdedigen tegen alles en iedereen I die aan deze zaken wil raken I Dait is toch wat men bedoelt met I .een lamd'? Waarom dat dan niiet ge gund aan dé Biafranen? Waarom niet Erkennen Niemand kan ons wijsmaken dat de Biafranen er niet mee gediend zou den (bijvoorbeeld doordat hulpver lening of vredespogingen in gevaar 1 zouden komen) als Nederland, door I middel van zijn volksvertegenwoor digers, zou besluiten nü Biafra als land te erkennen. Wij zouden ons I daarmee solidair verklaren met een volk dat vecht voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid. Be geloof dat die I laatste drie woorden ons toch niet I vreemd in de oren klinken. I Vecht het Biafraanse volk? Of is het soms zo dat het ook nog eens onder een dictatuur van ene kononel Ojoek- woe zucht, die onder geen voorwaar de een machtspositie wil prijsgeven? Premier Wilson van Engeland sugge reert iets dergelijks nogal eens als hij spreekt (10 november) over .Ojoe- fcwoe die uitgehongerde kinderen ge bruikt in een politieke en militaire strijd' en (8 december): ,Het principe van Ojoeltwoe veroorzaakt de hon gersnood onze politiek zou de hon gersnood beëindigen'. (En een einde maken aan vrij Biafra, zou men di rect kunnen aanvullen). De vraag over <le positie van Ojoel;- woe werd voor mij duidelijk en vol doende beantwoord in een gesprek dat ik met de arts, nie.f. A. Voor hoeve mocht hebben. Zij, die drie jaar in Biafra werkte en er pas twee maanden geleden terugkeerde, ver- klaarde zonder enig voorbehoud, dat de Biafranen achter Ojoeltwoe staan, J hem steunen en vertrouwen, dat Ojoeltwoe zich vrijwel overal in Bi afra kan vertonen zonder (lat hem gevaar dreigt van de kant van zijn eigen mensen'. Dat Ojoekwoe sommige voedselhuilp- plonnen afwijst, is te begrijpen. Bi afra heeft behoefte aan voedsel ên wapens. Ieder voedsel'hulpplan dat wapentransport naar Biafra prak tisch onmogelijk zou maken moet door Biafra worden verworpen, zo lang de strijd duurt. Hoeveel miljar den besteedt Nederland niet aan wa pens? Zou het hebben en verkrijgen Het verontrusting hebben wij kennis ge nuien van de reactie van drs W. Looke ter op de politieke (laad van de heer in de Voorde. In verband met de wgang van de lieer Van de Voorde, Kt voor kort statenlid vau de KVP, /Jar de PPR, gebruikte de heer Locke «r uitdruk!dngen als .ruggegrantloos', 'waad', .vaandelvhichf en judaskus*. |ïót de heer Van de Voorde heeft ge- l&n is ons inziens onberispelijk. Hij is fi ieder vrij om van politieke richting fc veranderen. Het is zijn democratisch pht. De heer Lockefeer heeft het recht Weurgesteld te zijn. Maar als Ivij die purstelling door een scheldtirade pent te moeten ui/tem, vinden wij dat volstrekt ondemocratisch en boven ga ordinair handelt. verontrustende is, dat de lieer Locke- ptr, die hier zijn ondemocratische aard bedroevend bloot geeft, pretendeert f inwoners van onze provincie in de item te kunnen vertegenwoordigen. De- zijn waarachtig wel waardiger ver- Semvoordigers waard, ij had ook moeten bedenken over wie sprak. Van de heer Van de Voorde is 1Zeeuwsch-Vlaamderenniet alleen bij Jn eigen NKV-ers beleend dat hij zijn 'Je werkkracht in dienst van de ge- uanschap heeft gesteld. Dat een fi- W van zijn formaat de KVP de rug >keert is geen blamage voor hem, •ar voor de KVP in Zeeland en even- Hel in Nederland. Als de heer Lockefeer :#n naden let zal hij zich herinneren it sinds 1.966 wel meer personen de EVP hebben verlaten, minder omdat zij 'Ji richting wensten te veranderen, -i wel omdat de KVP zelf veranderd Het zou wel eens kunnen zijn dat Jheer Van de Voorde door zijn daad d de ICVP zijn trouw heeft opge- Sd, nadat zij hem en zijn kiezers on- Ww was geworden, maar dat hij daar- »r juiist zijn kiezers is trouw gehle- 'A in dat geval lijkt ons zijn besluit Si op de lijst van de PPR vevkies- fcrte stellen volkomen juist. F. B. Baarends, Oostburg Drs. J. A. Backerra, Schoondljke H. C. J. Geurtz, Oostburg Drs. J. A. M. van Gorp, Oostburg J. M. A. Messagie, Oostburg F. A. O. de Paauw, Oostburg A. A. van der Heijden, Oostburg ADVERTENTIE Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof In handig draaïdoosje. 400 tabletten 85 cent Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. van wapens voor Biafra niet als le vensnoodzaak mogen gelden Argument Dat door erkenning van Biafra de hulpverlening in gevaar kan komen of vredesbesprekingen nadelig zouden worden beïnvloed is een argument dat zo langzamerhand toch wel af gevoerd kan worden. Nigeria en En geland zullen nooit hulpacties toe staan die Biafra in staat zullen stel len zijn vrije positie te behouden. Vredesbesprekingen zullen niet slech ter verlopen als Biafra moreel ge steund is door erkenning door een vresters land. Tenzij men wil dat Biafra het hoofd in de schoot legt en zich aan Nigeria .toevertrouwt' wat dat wil zeggen weet niemand met zekerheid, behalve de Biafranen. Dat er uit de thans door Nigeria be zette gebieden geen alarmerende be richten over pogroms tegen Biafra nen komen zegt niets Nigeria en Engeland zullen dat met het oog op de wereldopinie nu trachten te voor komen en zeker geen berichten er over laten uitgaan. Als echter de zaak zou zijn afgedaan doordat Bi afra veroverd is of doordat Biafra zich heeft overgegeven, dan let niets meer om de willekeur te laten re geren; het is sterk de vraag of de Nigeriaanse regering er iets aan zou kunnen doen. Het vrije Biafra heeft nu nog een gebied (lat half zo groot is als Ne derland: waarin 8 miljoen mensen leven. Het is te hopen, dat de volks vertegenwoordigers - of zij nu tot de regeringspartijen of tot de oppositie behoren hegrijpen dat Biafra ge steund moet worden. De belangrijk ste moglijke steun die Nederland ban geven is erkenhing van Biafra. Ir J. Comelissen, Burg. Stemerdinglaaai 54, Oost-Souburg. Ondergetekende ls momenteel bezig met het verzamelen van materiaal voor een te schrijven studie over de geschiedenis van de evangeiisch-ln- therse gemeente te Groede. Deze gemeente ontstond toen in 1733 vanwege geloofsvervolgingen in het aartsbisdom Salzburg en gebrek aan arbeidskrachten in Zeeland 780 Dürrnbergers zich in Zeeuwsch- Vlaanderen vestigden. Deze emigratie is niet zonder problemen verlopen. Allereerst was daar de zware tocht naar ons land in de barre winter van 1732-33, waarbij velen onderweg stierven en .het beloofde land' niet mochten aanschouwen. Voorts waren er de aanpassingsmoei lijkheden in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf: eens werkzaam in de zoutmij nen van Dürrnberg, dienden öe Salz- burgers nu op het platteland te ar beiden; hun huisvesting was onvol doende en zo konden niet, zoals ze gehoopt hadden, op één plaats sa menwonen. Daarnaast waren er de Zeeuwse koortsen, die velen het leven kost ten en anderen deed besluiten ons va derland té verlaten. Wanneer we in december van het jaar 1733 de ba lans van deze volksverhuizing op maken, blijkt dat er twee honderd emigranten iin ons land zijn overge bleven. •Deze emigranten, die allen luthers waren, zijn er de oorzaak van dat zich in Groéde een lutherse gemeente kon vestigen, "die de beschikking kreeg over een eigen kerkgebouw en een eigen pastorie, ja zélfs geruime tijd een eigen school heeft bezeten. Met het oog op ons onderzoek zou den wij gaarne gegevens ontvangen over: A. Publicaties betreffende de (kerk geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaande ren, waarin over ons onderwerp wordt gehandeld; B. Genealogieën betreffende de Salz- burgers die naar Zeeuwsch-Vlaande ren trokken; B. de hierboven geschetste reis naar ons land; D. De numismatiek (schroefdoosjes on penningen) betreffende deze naar Nederland gekomen emigranten; E. Titels van geschriften betreffen de Salzburger emigranten die naar Litauen en Amerika trokken. Th. A. Fafié Ereprijsstraat 211, Soest. Nu de vakanties alweer tot het ver leden behoren, blijft er een stukje verleden, waaraan we met genoegen, misschien met wat heimwee terug denken. Het zijn vaak flitsen, korte belevenissen, die zo'n indruk op ons maakten, dat ze sterker tot ons spre ken en langer in ons geheugen blij ven dan vele andere. Voor mij was zo'n belevenis een zin met blauwe verf op een oranje blad geschilderd en bevestigd aan de deur van een kerk in één van de minder drukke straten van Innsbruck. Deze zin luidde: ,DIE MENSCHEN bauen zu- viel Mauern und zu wenig Bracken' (De mensen bouwen teveel muren en te weinig bruggen). In het zeer afgelegen bergdorpje in de ötztaler Alpen, waar ik het druk ke stadsgewoel ontvluchtte, en waar ik onder de indruk kwam van de machtige natuur, drongen toch nog de nieuwsberichten tot mij door, de nieuwsberichten die verhaalden van grensgeschillen tussen buurlanden, van agressie en discriminatie. De mensen bouwen teveel muren en te weinig bruggen. De muren van verschil worden huizenhoog opge trokken, de bruggen van tegemoet koming, voor zover ze al bestaan, vernietigd. In het leven van ons men sen zijn vele muren. Over één daar van zou ik iets willen zeggen, en wel over de taalmuur. Wie op reis gaat, wie handel drijft, wie op internatio naal terrein politiek beoefent, onver schillig ieder die in aanraking komt met anderssprekenden, komt te staan voor een taalmuur. Hoe kan men deze taalmuur veranderen in een taalbrug? Het antwoord kan kort zijn: door het leren van een interna tionale taal, een taal, die als nie- mands .eigen' of liever als ieders .eigen' beschouwd kan worden, die voor allen die hem leren gelijke moei lijkheden oplevert, moeilijkheden overigens die tot een minimum be perkt zijn. Zo'n taal is ESPERANTO. Meer dan driekwart eeuw wordt Es peranto al gesproken door mensen uit vele, vele landen, die jaarlijks elkaar ontmoeten op de congressen waar Esperanto en alleen Esperanto de veortaal is. Het zijn deze mensen, die de bruggen bouwen. Word ook u zo'n .bruggenbouwer' Drs Inge Kooij. p/a Middelburgsestraat 30, Oost-Souburg. Biafraanse vluchtelingen. Pas op de hond Geachte hondenliefhebbers van 's-Gravenpolder. Wanneer u uw hond uitlaat, leer hem dan oni zijn be hoefte te doen, naast de stoep in de goot. Men kan een hond van alles le ren, ook dit. Zo komen de dames elke dag 3 a 4 keer hun hondje luchten, op het gazon van de bejaardenwonin gen. Het is gewoon een honde-w.c. Die niet wordt geruimd. Dus dames daar kan, uw lief dier een besmetting oplopen. Er zijn dames bij die thuis een mooi gazon hebben, laat daar uw hond zijn behoefte doen. Dan heeft hij een eigen w.c., veel hy giënischer, en hrj zit niet zo op de kijk. En u spaart het gazon van een an der! Dus laat niet als dank voor 't aange naam verpozen, (uw hond) zijn ont lasting op het gazon van een ander lozen. Namens de bewoners van het be jaardencentrum te 's-Gravenpolder, C. C. Klap, 's-Gravenpolder. Voor iedere (amateur) archeoloog is het prettig, wanneer een dag- of weekblad aandacht schenkt aan het bodemonderzoek. Archeologie is iets dat man kan vergelijken met een ernstige ziekte, het is enorm boeiend wanneer je archeologie als hobby of beroep hebt. Buiten, hoe vreemd het ook klinkt, ,de slapeloze nachten'. Zo ook de PZC van maandag 8 de cember, artikel .Bodemonderzoek in Zeeland', schrijft men dot de tegen woordige vondsten en gegevens de kans lopen in de rijltsmusea te ver dwijnen. Op zichzelf geen ernstig geval, maar bedenk hoe boeiend en interessant, wanneer in Zeeland ver schillende gemeenten over een oud heidkamer zouden beschikken, waar van de kosten best meevallen. Vergeet niet dat de bodem ons de aankleding, de vondsten, schenkt! Archeologie boeit een ieder, wanneer een belangrijke vondst is gedaan, heeft men daar zeker grote belang stel liing voor. Dan is het een voor deel als je in Bïggekerke woont en niet naai- Den Haag of Amsterdam moet reizen om te zien wat bij tante Truus .achter' is gevonden. Zeeland beschikt -toch ook over een archeo- gisclie werkgroep. In hoeverre deze aan het proces deelneemt is mij on bekend. Tevens zie ik om mij heen dat bij voorbeeld in Vlissingen veel wordt fesaneerd, waarbij soms enorme ouwputten worden gegraven en geen notie of controle plaatsvindt. Waar vondsten door slopers en bouwvak kers voorbij gelopen worden, ver nietigd of aan particulieren en han delaren voor belachelijke bedragen door verkocht worden. Kan hier niet van gemeentewege iets gedaan wor den Mijn conclusie .Bodemvondsten in Zeeland'; een zeer goed artikel. Tevens verdient de uitspraak van de heer Van Geesbergen alleen maar lof .dat Zeeland bij wijze van'spre ken geen dag zonder archeoloog kan'. Maar naai- mijn mening zijn er ook mensen die dit voor minder dan 30.000 gulden kunnen daar dit bedrag een bezwaar is voor gedeputeerde staten van Zeeland. G. A. A. Kloeg, Vlissingen. Naar aanleiding van het artikel An ti-Amerikaanse ergernis op tv' van de lieer Vervest voel ik me gedwon gen gezien de loze kreten daarin aangeheven en de verdachtmakingen daarin gespreid hem zo van re pliek te dienen. Geneert u zich toch vooral niet de programma .Brandpunt' en ,Ac3i- ter het Nieuws' ronduit links te noe men, meneer Vervest, uit de rest van uw verhaal wordt ongewild duidelijk dat u daarmee progressief bedoelt! Ik wil nu proberen de punten die hij in zijn betoog noemt te weerleggen; hem overtuigen zal, gezien zijn voor ingenomenheid, wat moeilijker val len. Wat betreft het betaald worden van de redacteuren van .Brandpunt' en .Achter het Nieuws' voor hun voor lichting door zekere zijde, moet de geschokte teeveekijker Vervest het bij een .zich afvragen' laten. Aan de andere kant is het een vaststaand feit dat de Amerikaanse CIA jaren lang door middel van fondsen (ver geefs) gepoogd heeft de Westeurope- se (ook Nederlandse) studentenorga nisaties infiltreren om deze, aldus een haar wat welgevalliger koers te doen varen. Hier dus een feiit tegen over uw verdachtmaking! Het is vandaag-de-dag gelukkig niet meer zó. dat alleen die uitverkorenen en die hier en daar wat kruitdamp gesnoven hebben zich een oordeel over de oorlog mogen aanmatigen: dankzij pers, teevee, documentaires en de hier gewraakte informatieve programma's, durven ook de toekom stige slachtoffers van de militaire plannenmakers heden ten dage de vrijheid te nemen zich in zaken van oorlog en vrede een bepaald stand punt aan te meten; iets wat naar net oordeel van de heer Vervest ook wel weer zo'n jammerlijk brok in spraak en bemoeizucht zal beteke nen! Terugkomende op de kantlijn van 10 december jl .zetel en stoel' meen ik in alle oprechtheid dat men aan de democratie een slechte dienst zou bewijzen door het besluit van de ge meenteraad van Terschelling te vol gen. Wamt men kan de zaak ook om draaien en stellen dat het juist een eerbetoon ia dat men als voorzitter van het college een jacquet draagt en op een zetel plaats neemt. Het is een denkfout dat men zulks doet voor eigen glorie, integendeel iets van die vaardigheid straalt juist af op het college dat men dient en wiens adviseur inen is. Voor het inderdaad rake citaat van Bernard Shaw .Elke waarheid be gint als heiligschennis' heb ik een ander raak citaat van prof. Bolland: ,Een feit is een feit, maar honderd feiten is nog geen waarheid' uit de almanak van Benjamin Franklin komt eveneens een toepasselijke stel ling voor: ,Eet terwllle van uzelf, kleed u terwille van anderen'. Stijl •en decorum behoren bij het leven, zo neen, dan is het gevaar niet denk beeldig dat men het kind met het badwater weggooit. Van harte hoop ik dat het besluit der gemeente Ter schelling en kamervoorzitter Van Thiel in Nederland geen navolging zal vimden. J. F. den Beer Poortugael, Middelburg. Kerstactie in Veere voor Biafra Wij, de jongeren van Veere, zouden het zeer op prijs stellen indien u het volgende ter harte zou willen nemen: Over enkele dagen gaat u weer uw kerstfeest vieren. U doet dat geheel op uw eigen wijze. Dat is uw goed recht. Ongetwijfeld zult u ook dit jaar weer veel geld uitgeven aan uw kerst feest; kerstboom, hulst, kaarsen en vooral veel en lekker eten. Ook dat is uw goedi recht. Het kan en mag want we hebben het hier al lemachtig goed. U moet echter op dit .feest van de vrede' wel even stilstaan bij het droevige feit dat een groot deel van uw medemensen tengevolge van oor logen nog niet voldoende eten heeft om in leven te kunnen blijven. U moet op dit .feest van de vrede' be denken dat terwijl u in overvloed leeft u gooit soms eten weg er mensen sterven van de honger; zo sterven in BIAFRA dfegelijks vele CADVERTENTIE PERFOLATEX Qmatras super aktiverende nachtrust Oorzaak-gevolg Vreemd dnct het aan in het betoog (lat hij wél de gevolgen (hier volgens hein anti-Amerikaanse voorlichting) signaleert, maar do oorzaken die de laatste jaren tot een scherpere stel- lingname jegens het officiële Ame rikaanse standpunt dwingen, ge makshalve niet noemt. Natuurlijk kan hij moeilijk over de door Amerikanen in Vietnam ge pleegde misdaden heen lopen, maar mei in deze verschrikkelijke zaak over .openheid' te gaan praten, vergt hij net iets teveel van zijn lezers. Het gaat hier tenslotte om een feil, dat zowel, de regering als het Penta gon anderhalf jaar iang ui de veilige beslotenheid van de doofpot wisten te houden tot afzwaaiende soldaten niet langer beducht om repercus sies de affaire in de openbaar heid brachten. Zij zal nu door de .aan deelhouders in deze gewelddaad' i.e. de strijdkrachten worden .onderzocht' een onafhankelijk onderzoek zoals bij de moord op Kennedy zou im mers teveel aan het licht kunnen brengen en er zal wel één kop moe ten rollen van iemand die de expo nent is van de hele Amerikaanse lei dinggevende mentaliteit van dit ogenblik, maar de door de heer Ver vest zo hoog geroemde Amerikaanse openheid verwordt er mee tot een .farce majeur'. Bewogenheid, meneer Vervest, is links noch rechts georiënteerd, zij is of echt of geveinsd. Wanneer in de tweede kamer een mr Van Schaick zich inzet voor de invrijheidstelling van het Bredase trio kan men dé bewogenheid van dit kamerlid res pecteren en het verder helemaal niet niet hem oneens zijn. Wat de Indonesische kwestie aan gaat: ziet u het als het bijstellen van een vertekend beeld: namelijk dat men er tot dan toe vanuit was gegaan dat wreedheden slechts door Over enkele maanden staat de herin deling van de Zeeuws-Vlaamse ge nieenten ook hier voor de deur. De Zuldbevelandse is dan al een feit ge worden. Als ik zo hoor wat zich daar allemaal afspeelt, dan is het voor ve len te hopen, dat men zich hier nat beter opstelt en zich niet zo laat ringeloren. Hef gesol en geleur met burgemees ters, gemeentesecretarissen, gemeen- tepersoneel en politiemensen, dat op Zuid-Beveland plaats vindt zijn naar mijn misschien wat te f.jne smaak geen woorden te vinden. Er wordt van alle kanten om Inspraak ge schreeuwd en verkregen, maar de in spraak, die betrokkenen hebben is helaas tot 0,0 gereduceerd. Wanneer in het particuliere bedrijfsleven op deze wijze met werknemers zou wor den omgegaan, stonden de vakbon den op hun kop en schreeuwden de politieke partijen, vooral de oppo sitie, moord en brand. De bonaen zwijgen schijnbaar in alle talen en de politieke groeperingen spelen min der fraai politieke spelletjes met mensen en gezinnen. De grootste monden hebben blijkbaar de meeste invloed. Wanneer je dit allemaal na gaat, dan is het geen wonder, dat men tabak krijgt van al het poli tieke gedoe. Bij de politie is het al niet veel beter met do inspraak. Mensen, die al vele mensen hebben moeten verhuizen, mogen weer op stap, terwijl een aantal, dat op grond van protectie of anderszins al jaren op dezelfde plaats zitten, rustig kan blijven. De leiding decreteert wel en de ondergeschikten hebben maar te gehoorzamen. Ook burgemeesters heb ben daar schijnbaar geen invloed op. Ik snap niet, dat men zich zo kan laten trappen. Mij liesver daarom niet bij de overheid in dienst gezien. Tot slot, voor velen hoop ik, dat in deze streek voor dat alles bewaard te blij ven. B. Hazneünk Terneuzen. Geen kerstconcert Vele vrienden van mannen zang en van het Middelburgs Mannenkoor met name, zullen het tweede kerst dag zonder kerstconcert moeten stel len. Sedert een reeks van jaren was het kerstconcert in de Nieuwe Kerk te Middelburg, onder bekwame leiding van Jan Kuiler ,elk jaar opnieuw een belevenis. De verslagen in de plaatselijke bla den waren altijd vol lof over de met toewijding gezongen kerstliederen. Sedert twee jaar zwaait de jonge Zeeuwse musicus Daan Manneke de dirigentstof over het Middelburgs Mannenkoor en zou het koor in hem een kundig pleitbezorger voor reper- toirvernieuwing hebben gevonden. In het kerstconcert van vorig jaar kwam dit goed tot uiting en wél met medewerking van het koperkwintet Theo Mertens. Het blijkt thans, dat het toen al min der felschljnencte kaarslicht in het Middelburgs Mannenkoor, door dit ensemble geheel werd uitgeblazen. K. A. Graafland, Serooskerke. mensen de hongerdood: baby's, kleu ters, volwassenen en ouden van da- Wij, Veerse jongeren, vinden dit even als u te erg. Wij besloten iets te doen om aan onze plicht om deze mensen te helpen inhoud te geven: Zo zullen op kerstavond om half acht de klokken luiden. Deze kerstklok ken luiden het begin in van een huis- aan-hurs geldinzameling voor deze van honger stervende Biafranen. Het klokgelui zegt: .Doet iets aan de vrede op aarde. Help een mensenle ven redden!!!' Wij vragen de Veerenaren ons niet te willen afschepen met een kleinig heidje. U moet geven zoveel u kimt. U moet helpen mensenlevens te red den. Helaas konden wij op korte termijn niet veel meer doen dan deze tot (de stad) Veere beperkte actie. Wij wil len echter op deze plaats ook alle an dere lezers wijzen op hun plicht iets te doen aan deze hongersnood. Ook u dient, vooral nu met Kestmis, iets te doen. U kunt helpen .door storting van gel den op diverse girorekeningen, ker ken kunnen helpen door hun kerst collectes te bestemmen voor dit land, u zelf kunt ook een actie gaan voe ren zoals wij dat hebben gedaan, nu of over veertien dagen; alls uw echt uil helpen vindt u wel een manier. De Veerse kerkstklok zal niet verder reiken dan Veere zelf; toch roept zij u uit de verte op ook eens aan het touw te gaan trekken in uw woon plaats. Ga vooral niet zitten wachten tot een ander het doet, doe het dit keer zelf. In de stellige overtuiging dat ook u aan uw verplichtingen zult voldoen, tekenen wy, u goede kerstdagen toe wensend, De Veeree Jongeren. de tegenstanders werden begaan. De uitzendingen hebben er toe bijgedra gen dait beide zijden elkaar op dat punt niets te verwijten hebben en we moeten ons in deze maar liever niet laten informeren door publika- ties onder auspioiën van het minis terie van overzeese gebiedsdelen; tenslotte gaven ook de nazi's in 1939 fraaie boeken uit over door Polen aan Volksduitsers begane gruwelda den ter .rechtvaardiging' van wat ze de komende jaren n. dat deel van de wereld aan onmenselijkheden zou den begaan. Ik geef toe dat het jam- mor is voor dc ,onze jongensmythe', maar liever de mythe dan onze jon gens om zeep. meneer Vervest! Het vrome verlangen naar een neu trale goede pers kan op een lijn ge steld worden met de wens van een weinig perspectieven biedende rege ring naar een brave, volgzame oppo sitie, maar ook hier ziet hij om wille van de bekoring van de een voud maar weer over het hoofd, dat de andere kant ook niet stil zit. Was bijvoorbeeld .The Voice of Ame rica' een net zo'n onpartijdige en eerlijke nieuwsweergever als Radio- Nederland Wereldomroep, dan was er geen vuiltje aan de lucht. .Maar deze in haast alle landen uitzendende regeringsspreekbuis met steumzen- ders ran 1000 kw in vrijheidslieven de democratieën als Griekenland, Li beria, Thailand en de Philippijnen. alsmede de van CLA-gelden bestaan de. vanuit Spanje en Portugal ope rerende .Radio Free Europe' en ten slotte dan de US Information Ser vice' met zijn gratis ter beschikking staande films, doen niets anders dan het verspreiden van eenzijdig gerich te propaganda en eisen derhalve het geven van tegengif om het even van welke zijde die komt En waar haalt de heer Vervest het vandaan dat het dezelfde Amerika nen zijn als die hem tóen bevrijjd hebben? Misschien was het wel lui tenant Eugene McCarthy en kreeg Als men de kranten leest, krijgt men sterk de indruk, dat steeds meer mensen steeds meer Iwzwaren zien in de komst va» Pechiney. De dag, waarop bekend werd, dat- Pechiney zich hier zou vestigen lijkt ons geen blijde dag geweest voor Zeeland. In tegendeel! Waarschijnlijk heeft inen indertijd niet alles geweten. Nu weet men veel meer. Wat de volksgezondheid betreft, men spreekt van net vrijkomen van 10, 20 en later zelfs van 50 maal zoveel fiuor als bij Hocchst, van het vrijko men van zwaveldioxyde (de slechte werking van de zwaveïdioxyde zou nog verergerd worden door de fluor), van koolmonoxyde (giftig) en van benzpyreen kankerverwekkend Er komen grote moeilijkheden voor veetelers, fruittelers en akkerbou wers. En al komen er .schaderegelin gen. wat voor plezier kan een boer in zijn werk nebben, wanneer hij weet, dat zijn koelen ondanks al zijn zorgen iedere dag een beetje vergif binnenkrijgen en gedoemd zijn om langzaam ernstig ziek te worden? Zullen melk on vlees van dergelijke koeien nog echt goed zijn voor de consumptie? Veel landbouwproduk- ten kunnen niet meer gekweekt wor den of worden tweederangs. Dicht om de fabriek komt een strook grond, waar zowat niets meer kan groeien. Men moet de zaak ook landelijk be zien. Zeeland, met zijn zee, strand en landelijk schoon is een recreatiege bied bij uitstek, waar velen in hun vakantie nieuwe krachten opdoen. Is zo'n gebied verknoeid, dan is men het kwijt. Voor heel Nederland een verlies! Economisch bezien :s het ook ongunstig. Men wil van VMssingen een grote badplaats maken. Zullen er nog toeristen komen als de zuivere, gezonde zeelucht er niet meer is? Boseomplexen rond Pechiney helpen misschien ook niet veel omdat het de vraag is of de bomen aan de Schelde wel gedijen en omdat ze een deel van het jaar zonder bladeren zijn (PZC 17-12-*69). Natuurlijk moet er werkgelegenheid zijn. Maar er zijn ook industrieën, die niet zulke nare dingen met zich meebrengen. Het lijkt ons toe, dat velen, die eerst blij waren met de komst van Pechi ney, nu graag terug zouden willen, met andere woorden dat zij o. zo blij zouden zijn als de komst van Pechiney niet door zou gaan. Laten wij alle mogelijkheden nagaan, die er zijn, om de komst van Pechiney alsnog te verhinderen. Praten met Pechiney. een beroep doen op het goede in Pechiney. We zouden bijvoorbeeld kunnen zeggen: ,We hebben het verkeerd gedaan. We. hadden uw bedrijf hier nooit moeten aantrekken. De bevolking ds er tegen. Deskundigen betreuren net ten zeer ste. Het is jammer voor heel Ne derland. Alstublieft, vestig uw bedrijf ergens anders. Wij begrijpen, dat dit buitengewoon onprettig voor u is. Maar bezie de zaak ook eens van on ze kant, wat het voor de mensen, land bouwers en burgers, de streek en heel Nederland, verlies van prachtig re creatiegebied in dichtbevolkt land, betekent'. We zouden Pechiney een schadevergoeding kunnen geven. Voor het geval Pechiney niet volkomen open is geweest in het meedelen van de nadelige gevoigen. bijvoorbeeld voor de volksgezondheid, of voor het geval de luchtverontreiniging bepaal de grenzen gaat overschrijden, zijn er misschien mogelijkheden om de vestiging van Pechiney alsnog te ver bieden. Misschien zijn er nog andere moge lijkheden. Verliezen wij zo ons ge zicht? Eerst een industrie aantrek ken en dan proberen de vestiging van die industrie weer te verhinderen? Neen! In de gewone omgang tussen mensen is het al zo, dat wie eerlijk fouten bekent en tracht het goede te doen, zijn gezicht niet verliest. Inte gendeel! Zo ook hier. En ai zouden wij ons gezicht verhezen? Wat dan nog? Als wij het goede maar doen. Hebben wij al voorzieningen getrof fen voor de bouw van Pechiney Bouw van een kerncentrale en een school bijvoorbeeld? Ook hiervoor geldt: .Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald'. Liever nu verliezen gele den, eventueel ook door de toekenning van een schadevergoeding aan Pechi ney, dam de boel voor de toekomst verknoeid. Blijft de vraag: Waar moeten indus trieën als Peohiney dan gevestigd worden Laat men de zaak bezien vanuit 't oogpunt van welzijn voor de hele wereld. Als dergelijke industrieën er werkelijk moeten zijn, laten zij dan gevestigd worden in onbevolkte of dunbevolkte gebieden en laat men de werknemers op veilige afstand huisvesten en met bussen of derge lijke naar en van hun werk brengen. Moeilijk? Ja zekeT. Maar als we de wereld niet op dergelijke en vele an dere manieren gaan organiseren, gaat alles steeds verder mis. J. C. Osterman-Timmers Wielingenlaan 9 Vlissingen. Ten zeerste heb ik my verwonderd over uw kantlijn van 17 dezer, geti teld: ,Laalvbaar'. Met laakbaar be doelt ii dan kennelijk het optreden van het statenlid Van Bennekom. Volgens u is zijn optreden laakbaar, hij zijn eerste medische verzorging van een toen nog onbekende leger arts Spock, hoewel ik voor zijn ge moedsrust hoop dat het .private' Er- nest Medina is geweest, «lie toen nog zijn aanloop aan het nemen was! Een integer man als generaal Eisen hower kon met goea fatsoen zijn oorlogsherinneringen te boek stellen en het als titel meegeven: .Kruis tocht door Europa' en het zal in memands hoofd zijn opgekomen hem toen met barbaren te vergelijken, maar het door regering en officieren gesanctioneerde optreaen jegens de uitgebuite, dc verjaagde, de geteis terde, verschroeide en gemartelde me demens in Zuid-Vietnam. geeft hun alle recht op deze benaming. En wanneer er teeveeprogramma's zijn d.e onze ogen en ons gemoed als hel ware openbreken voor dit soort zaken, betaal ik daarvoor graag mijn kijkgeld en dan mag meneer Vervest met alle soorten van genoe gen zijn hait ophalen aan de sym pathiebetuigingen van de kolonel'b.d. Kanters van liet Griekse regime in Avro's televizier. Mogen we de heer Vervest, zij het beschroomd, erop wijzen, dat zijn tijdige bevrijding niet alleen te dan ken was aan Anglo-Amerikaanse in spanningen, die een half miljoen aan doden kostten, maar toch ook wel enigszins aan Rusland, dat daarbij zo'n 20 miljoen doden telde! Tenslot te dan blijkt de heer Vervest zijn pro-Amerikaanse gezindheid te ont lenen aan het feit, dat hij door de Amerikanen werd bevrijd uit een Ja pans kamp. De voormalige gouver neur-generaal van Nederlands Oost- Indië, jhr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer werd in Mansjoerije in 1945 door de Russen bevrijd uit een Japans kamp; dat hij deswege een overtuigd communist zou zijn gewor den, werd evenwel nooit vernomen! E. J. Ph. v. Essen, Statenlaan 32, Middelburg. omdat h(j niet met details komt en z(jn bronnen niet noemt. In feite is dit onbelangrijk. Waar het op aan komt ls of hetgeen hij zei juist was en de moeite waard. En daaraan kan niet worden getwijfeld. Dit blijkt trouwens duldeiyu uit wat op pagina twee van genoemd nummer gepubli ceerd wordt. Vérder staat daar O.ra to lezen: .Waarom liet de heer Ka- land verdere gegevens in liet mid den?' Is dit dan niet laakbaar of meet n met twee maten In ieder geval staat als een paal bo ven water dat de fluoruitstoo*. bene vens andere ernstige verontreinigin gen veel en veel erger ls dan men aanvankelijk verwachtte. De opmer king van de heer Sehlingemann doet helemaal vreemd aan, nl. dat «ré heer Van Bennekom onrust zaaide. Die onrust was er reeds en terecht. Dr Tesink. dr Prins en professor Eilers c.s. zijn zeker ook onrustzaaiers? Al met al kom ik tot dc conclusie dat de heer Van Bennekom ons aller dank verdient voor zijn optreden. Hij is de vertolker geweest van de on rust die bij velen heerst. Hij heeft gesproken waar het geboden w;is orn te spreken en anderen orn de één of andere reden er liever het zwijgen toe gedaan hadden. In uw kantlijn van een dag later komt u terug op Pechiney. U vraagt zich af hoe een dergelijke situatie kon ontstaan en noemt dan als mogelijke oorzaken: Kortsluiting, mental lteitsverschil taalproblemen, enz. terwijl het dui delijk is dat de oorzaak van de moei lijkheden ligt ln het feit dat de lucht verontreiniging meer dan onrustba rend zal zijn en erger dan verwacht. Dat Ls de hoofdzaak, de ernstige luchtverontreiniging. In beide kant lijnen legt u de nadruk op bijzaken zoals het optreden van de lieer Van Bennekom dat formeel niet juist zou zijn, de Franse lijn. mentaliteitsver- schfl enz. Jammer dat de hoofdzaak heeft moeten wijken voor de bijza ken. Verder heet het dat Pechiney via de publiciteit heeft moeten '."er- nemen dat er moeilijkheden waren. Dacht u dat men bij Pechiney zelf niet wist wat er uit de schoorstenen van hun bedrijven komt? Het- is niet de eerste fabriek die ze bouwen en ze zijn niet achterlijk denk ik. Het beste is dat Pechiney alsnog af gewezen wordt. Beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald. Anders betalen we door middel van miljoe nen subsidie mee aan de vernietiging van onze eigen biologische omgeving. D. J. Blom. Thorbeckelaan 33, Vlissingen. Even een complimentje voor ons al ler PZG, die in het nummer van 17 dec. '69 een brok juiste voorlichting gaf ten opzichte van öe vestiging van Pechiney en ds daarmee samen hangende vergrote luchtverontreini ging. Hiermede doet de redactie uit de doekjes, wat in de vergadering van gs bij vaagheden bleef. Kopend dat de ogen van aBe Zeeu wen nu eindelijk eens opengaan voor de gevaren van deze indtistrieyesf: - gingen en niet al-leen zij die in de directe gevarenzone wonen zoals Nieuwdorp, 's-Heerenhoek en Borse- le. welke plaatsen, wanneer een en ander doorgaat, ten dode gedoemd zijn. A. C. Adriaanse, Jacob Catsstraat 56, Middelburg. Als oud-Middelbburger zo af en toe weer eens terugkerend in de oude vertrouwde omgeving, ziet men meestal wel ergens een verandering. Het leven gaat ook hier gewoon door, denk je dan, en je ziet weer meer nieuwe gezichten, en minder onde. Ook heit aanzicht van de stad ver andert: verbouw, restauratie en nieuwbouw, het één wat meer ingrij pender dan het ander, zorgen er sa men voor dat de aanblik zich ver jongt. Over de schoonheid van deze aanblik valt te twisten, maar, zo zegt men dan, dat is een kwestie van ver schil in smaak. Evenwel als ik zo eens terugdenk aan de moeilijkheden die men kon hebben met een schoon heidscommissie en ik weet niet wat nog meer, over bijvoorbeeld een go'.f- plaatje op het kolenhok in plaats van dakpannen, of, over een latje meer of minder in het venster, op dat de sfeer in de straat niet zou worden verstoord, dan sta ik nu toch wel eens verwonderd te kijken. Zo als onlangs, toen ik over de Balans kwam. Daar staat me warempel weer in bijna oude glorie de St-Jorisdoe- len. maar nu, in deze nieuwe uit gave, als het ware omarmd door een brok baksteen van haast onvoorstel baar wanstaltige vorm, een vorm niet van vroeger en niet van nu. Hoe krijgt men het voor elkaar Overi gens moet gezegd, dat het de meest directe omgeving niet verstoord, de gevel van het rijksarchief schuin te genover is minstens even lelijk, en het hierop aansluitende gebouw van de provinciale griffie mag. wat sma keloze vormgeving betreft, ook ge zien worden. Wie kan iets dergelijks ooit langs alle commissies hebben ge kregen Misschien lukt zo iets alleen aan de rijksgebouwendienst, afdeling nieuwbouw. Alles even lelijk, alles even degelijk, alleen een ramp kan ons hiervan nog verlossen! Maar on dertussen kos: het handen vol geld aan de gemeenschap. Er zal voor met-ingewijde wel een warnet van instanties zijn, die zich op dit ge bied van bouwen, naast, langs, onder boven en door elkaar bewegen, en zich zodoende allen achter elkaar kunnen verschuilen (-wie weet?), maar men kan zich dan toch nog wel eens afvragen wat voor beleid hier eigenlijk wordt gevoerd. Mid delburg, waarom, als men een bepaal de sfeer wil behouden of hei-schep pen, gaat men zich dan te buken aan stenen gezwellen, als hiervoor zijn aangeduid? Waarom moest zo nodig daar. waar niets meer was van een papiertje het genoemde St.-Joris worden nage bouwd? Waarom liet men dan inder tijd de stutten tegen de vrijwel com pleet bewaard gebleven gevel van het huis ,In de steenrotse' wegrotten, zo dat de gevel toch nog om kon waai en, en in duizend stukken rallen? Waarom werd de .eveneens gespaard gebleven gevel van de oude provin ciale bibliotheek eerst tegen de Se- 'geersstraatkerk' opgeslagen, om hem later met een vaartje in de kelder van Dam 6 te laten verdwijnen? Waarom staat er in de tuin van het Zeeuws Museum, aan 't oog onttrok ken door een roestig hek er. hoge bomen, groen uitgeslagen, doelloos tegen een blinde muur. nog zo iets als de houten gevel van het huis .De Sint-Pieter' Waarom als er dan per se op dat grasveldje gebouwd moest worden, staat de laatstee- noemde gevel bijvoorbeeld niet op de hoek van de Balans? Dat had m:j en, naar ik hoop ook vele anderen heel wat prettiger aangedaan, dan het ongeïnspireerde bouwsel, dat daar nu uit de steigers is gekomen. A. J. Hubregtse Serooskerke (Sr.h.-D.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 13