Philips in Terneuzen startte uitbreiding $ps Landbouw in 1969: bitter slecht tot redelijk FLEUROP DERDE MONTAGEHAL, VOOR 200 MAN WERK Kerstsalon De Zeeuwse Kunstkring DS J. VAN DEN BERG NAM AFSCHEID VAN VREDERUST 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 DECEMBER 1969 UAG (ADVERTENTIE Met een kerstgroet door geheel Nederland en ver daarbuiten- Kwekerij M. H. Dekker Langevielesingel 34-88 Middelburg Tel. 01180—5253 Kanaalstraat 59 Souburg Telefoon 011831772 Lange Vorststraat 34 Goes Telefoon 011007621 BURGEMEESTER MISLUKT ALS.... DRAGLINE- MACHINIST TERNEUZEN Burgemeester rl. C. Aschoff van Terneuzen heeft maandagochtend jammerlijk ge faald als draglinemachinist. Toen de burgemeester op een ter rein aan de Mr Haarmanweg grond wilde scheppen, ten teken dat de bouw van een derde montagehal voor de Terneuzense vestiging van Philips Nederland NV was begon nen, brak er een kabel, waarmee het officiële karakter van de ge beurtenis enigszins in de lucht kwam te hangen. Het graafwerk zal nu in alle stilte beginnen Philipsdirecteur: ,Wij nemen echt niet alleen Belgisch personeel' TERNEUZEN De directeur van de Terneuzense Phiiips-ves- tiging, ir J. C. van der Tas, heeft op een persconferentie die de officiële start, van de fa- briefesuitbreiding voorafging, stel ling genomen tegen geluiden in een vergadering van de Terneu zense gemeenteraad dat, Zeeuwsch-Vlaanderen niet vol doende zou bunnen profiteren van de fabrïeksuitbreiding omdat Philips toch in hoofdzaak Belgi sche werknemers zou aantrek ken. .Da-t is niet Juist, althans niet voorzover ermee wordt gesugge reerd dat wij liever Belgische werknemers zouden hebben. Bel gië vormt voor ons bedrijf een noodzakelijke ultwljkhaven. Met name vrouwelijke arbeidskrach ten komen daar vandaan. Het arbeidspotentieel in Zeeuwsch- Vlaanderen is nu eenmaal klein. Maar wij werven zeker met even veel kracht in Zeeuwsch-Vlaan deren. Ook voor de nieuwe uit breiding'. De derde montagehal geeft tussen nu en 4 jaar aan 200 mensen werk. Daarvan zal de helft bestaan uit vrouwelijke arbeidskrachten. Van de 900 mensen die Philips nu in dienst heeft zijn er 300 vrouwen. Van deze 300 komt dan weer 50 pro cent van over de grens. .Wij zijn overigens best tevreden met de ze meisjes en vrouwen', aldus de heer Van der Tas. .Vooral door dat er zoveel aan meldingen zijn, kan er goed worden geselec teerd'. Tentoonstelling ,25 jaar Zeeland' sloot met films' Als sluitstuk van de tentoonstelling ,25 jaar Zeeland', die vanaf 6 tot en met 20 december was opgesteld in de burger zaal van het Oostbttrg3e gemeentehuis, was er zaterdagmiddag in het Ledelthe- aiter te Oostburg een filmvoorstelling. Hier werden 2 films gedraaid uit de tv-serie ,De Bezetting', waarvan de eer ste ging over de bevrijding van.Zeeland. Deze door hel. gemeentebestuur geor ganiseerde filmvoorstelling werd door ongeveer 200 personen bijgewoond. De tentoonstelling werd in schoolverband door ongeveer 1200 scholieren bezocht, terwijl ongeveer 100 personen buiten school verband de tentoonstelling kwa men bekijken- Grondverkoop voor verbetering weg naar Middelburg De provincie Zeeland wil van de ge meente Vlissingen 3180 vierkante meter grond kopen ten behoeve van de verbe tering van de provinciale weg van Mid delburg naar Vl.asingen. B en w van Vlissingen stellen de raad voor de grond te verkopen voor een totaalbedrag van 10.494. Met de nieuwe hal wil Philips Ter neuzen het huidige personeels bestand van 900 man binnen 4 jaar op 1100 man brengen en de pro- duktie (ondermeer flits-, fiets- en zaklantaarnlampjes en lampjes voor verwerking in computers en telefoon centrales met de helft vergroten. Voor het realiseren van de hal koopt het bedrijf van de gemeente Terneuzen 15.000 vierkante meter grond, waarmee het totale terrein wordt uitgebreid tot 66.000 vierkante meter. Philips heeft nog optie op S ha. De bouw van de hal, die wordt bestemd voor de .warme produktie', houdt tevens het realiseren van een nieuwe machinekamer en een uitbreiding van parkeerterrein, labora torium en personeelswinltel in. De hal zal volgend jaar worden opgeleverd. Ir J. C. van der Tas directeur van Philips Terneuzen, vertelde op een pers conferentie en een bijeenkomst met de genodigden, onder wie de wethouders M. de Vos, F. M. Berbers en M. Nieuw- dorp, aannemer en Phlllps-functionaris- sen, al had een Eindhovense vertegen woordiging wegens de weersomstandig heden verstek moeten laten gaan, iets uit het geschiedenisboekje van het be drijf. Op 26 oktober 1961 stak Temeuzens' t-oenmalige burgemeester mr H. Rijp- stra de eerste spade voor de vestiging in de gTond. In november van dat jaar startte het bedrijf in een gehuurde ga rage, ingericht als .noodhal' en in juli 1963 werd de eerste definitieve hal in gericht. Zeeuws-Vlaamse werknemers van Phi lips Roosendaal en de machines ver huisden toen naar Terneuzen. Op 3 sep tember 1964 ging de vestiging officieel open, in bijzijn van onder anderen com missaris der koningin mr A. F. C. de Casembroot en Philips-directeur ir Frits Philips. Op 28 januari startte de bouw van een tweede produktiehal voor de zogenaamde .koude produktie'. Op 16 december van dit jaar keurde de raad van bestuur van het concern de uit breiding met een derde hal goed. In zijn toespraak legde de heer Van der Tas de nadruk op de geleidelijke uit bouw van de Terneuzense vestiging, een bedrijf dat werkt met 4 jarenplannen. Cadeau De Schakel' het gebouw van de .Stichting open Bejaardenwerk' in Terneuzen houdt aan de officiële start van de Philips-uitbreiding een radio en een bandrecorder over. Dit geschenk kreeg burgemeester Aschoff zij het symbolisch uit handen van de heer Van der Tas, die hem, meer tastbaar, ook een sigarendoos met inscriptie overhan digde. De Durgemeester was bijzonder blij met de uitbouw van .Philips' en maakte van de gelegenheid gebruik om dieper •n ce gaan op .welzijn' en welvaart'. .Wij hebben als gemeentebestuur veel aan welzijn gedaan, de laatste tijd, maar welzijn wordt pas mogelijk als er welvaart is. En daar zorgt uw be drijf mede voor', was zijn conclusie. Op de bijeenkomst sprak verder de plantmanager van Philps Terneuzen, ir L. Sandrucci. Een koud buffet, rondde de officiële markering van de fabrieks- uïtbreïding af. De Schepper dankbaar be richten wij de geboorte van onze zoon ANTHONIE THEODORUS Job de Wijze Francien de Wljze- Geerse broertje van Annette Carin Petra Vrouwenpolder, 22 december 1969 Fort den Haakweg 3 Binnenschip vast en weer vlot in Overloop Hansweert HANSWEERT De Nederlandse bin- nenvaarttanker .Mistral' is maandag morgen omstreeks half negen in de Overloop van Hansweert ana de grond gelopen. Ongeveer een uur later kwam het schip op eigen kracht weer vlot. De esleepboten Cobv M en Beveland van Muller sleepdienst ïrit Terneuzen waren ter assistentie uitgevaren. MIDDELBURG Gedeputeerde A. L. van Geesbergen zal vandaag dins dag in de Vleeshal te Middelburg de kerstsalon van de Zeeuwse Kunstkring openen. De tentoonstelling loopt van 23 december tot 10 januari. Dit jaar zal de toegang voor scholieren tijdens de laatste week geheel gratis zijn. De opening is vastgesteld op vijf uur. Er zijn op deze kerstsalon werken te zien van Antoine Mes, Ad en Tessa Braat, Jan Jongschaap, Ad Duvekot, Joop Dam, Peter de Jong, Jo Rijn- saard, Dolf Jaspers, L.esbeth Bink horst, Cora van Citters, Els Holle- brandse, Liesbeth Messer, Piet Bult huis en Louis Heymans. Verschillende leden hebben geen werk ingezonden. De recentelijk uitgetreden leden. Jan Haas, Nico van den Boezem, Dick van Bie- men. Herman Goetheer, Geert van Fas- tenhout, Guido Metsers. Jeltje Ratsma en Volkert van der Willigen hebben op een uitnodiging van de kunstkring evenmin met inzending gereageerd. De tentoonstelling in de Middelburgse Vleeshal zal dagelijks te bezichtigen zijn. Met leedwezen berich ten wij, dat tengevolge van een noodlottig on geval is overleden, on ze medewerker, de heer W. VAN OVERMEEREN in leven machinist op een onzer sleepboten. Hij heeft zich leren kennen als een plichts getrouw en sympathiek persoon. Willem Muller NV Sleepdienst Terneuzen, 22 december 1969 Heden ontsliep in haar Heer en Heiland, mijn lieve vrouw, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder JACOMINA CLARISSE, geb. Mesie, op de leeftijd van 73 jaar Uit aller naam, P. Clarisse De overledene is opge baard in de rouwkamer van 'Bethesda'. Bezoek uren van 14.30-15.30 u. en van 19-19.30 uur. De rouwdienst zal wor den gehouden woensdag 24 december 1969 om. 11 uur in het jeugdge- bouw van de gerefor meerde kerk, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de algemene begraafplaats om 11.45 uur. Vertrek van het jeugd- gebouw om 11.30 uur. Geen bloemen. Geen bezoek. Tandarts Peeters AFWEZIG tot 12 januari 1970. Heden overleed, na een langdurig, smartelijk lij den, zacht en kalm, mijn innig geliefde man. onze lieve, zorgzame vader en grootvader MARINES DE REGT op de leeftijd van 66 jaar. Borssele: D. de Regt - Harinck Ovezande: Z. C. Hoogstrate - de Regt J. N. Hoogstrate Angélique Hans Borssele: H. de Regt Vlissingen: W. de Rijke Borssele, 22 december 1969 Noordsingel 16 De teraardebestelling zal plaatsvinden op 24 de cember op de algemene begraafplaats te Borssele. Vertrek van de consistorie der gereformeerde kerk om 1 uur. Heden overleed onver wachts onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, mevrouw STIJNTJE DE VRIES in de ouderdom van ruim 86 jaar. Wilhelminadorp E. M. Dekker van Huisstede Blyth (Canada): M. W. Nieuwenhuyze- van Huisstede W. Nieuwenhuyze Dak'nam (België): P. E. van Huisstede J. A. van Huisstede- de Bourgraaf Klein- en achter kleinkinderen Wilhelminadorp, 22 december 1969 Oosthavendijk 49 De begrafenis zal plaatshebben op woens dag 24 december 1969 op de algemene be graafplaats te Wilhel minadorp. Vertrek vanaf het Wil- helminahuis om 13.00 uur. I Mevr. J. Pel-Mellink en dr J. Z. S. Pel woensdag 24 december AFWEZIG. E) Heden behaagde het de Here tot Zich te n< onze innig geliefde vrouw, moeder, huwd-, groot- en c.„. grootmoeder, mevrouw PIETERNELLA CAPPON geboren de Ridder, in de ouderdom van 86 jaar .Veilig in Jezus armea' Cadzand: A. Cappon Retranchement: J. Cappon M. H. Cappon- Baren Cadzand: J. A. Cappon klein- en achter- klemkinderen Cadzand, 22 dec. 196 Zuidzandseweg 21 De teraardebestelling zal DV plaatshebben te Cadzand op woensdag 24 december om 15 uur. Heden is nog onverwachts van ons heengegaan, onze beste zwager M. DE REGT echtgenoot van D. Harinck, op de leeftijd van ruim 66 jaar. 22 december 1969 Familie Harinck -illend Plaats uw familieberichten in de PZC Na een geduldig gedragen lijden werd tot hoger heerlijkheid bevorderd, onze geliefde broeder, zwager en oom, de heer MARINUS DE REGT echtgenoot van D. Hai-inclc Borssele, 22 december 1969 VLISSINGEN Op de Schelde- poortxoerf in Vlissingen-Oost ligt thans de Indiaanse ertstanker yAnkar Jayanti' (36.600 ton). Het schip zal op de icerf xcorden her steld van de zware schade zie foto die het tien dagen gele den opliep bij een aanvaring op de rede van Vlissingen. J)e Schel de' heeft de reparatieorder na een scherpe concurrentie kunnen be machtigen. (Foto PZC). Veel geschenken op receptie Twee dagen na het afscheid van dr. M. van der Beek als genees-heer-direc- heeft het. psychiatrisch ziekenhuis derust zondagmiddag opnieuw af scheid genomen van een van zijn top mensen. Deze keer was het ds. J. van Veel belangstelling ,'jrlijl [rijfel <n va ïsats rltJir De voorzitter wees er den Berg daarnaast in iren vele leerling-verplet, geleid voor het examen lijke verzorger voor de gemeenschap Vrederust heet gedaan, over zich heen moest laten gaan. En die waardering kwam tijdens de receptie in het CCB- gebouw, die ondanks het slechte weei bijzonder druk werd bezocht, van vele kanten. De heer J. Duvekot uit Goes, voorzitter van het bestuur van Vrede rust, was de eerste die uitdrukkingn gaf aan zijn gevoelens van sympathie en erkentelijkheid voor het vele werk dat de scheidende predikant, ook buiten zijn ambt, in de bijna vijfentwintig (lat hij aan Vrederust verbonden is weest, voor patiënten en bewoners heeft gedaan. ,Gediuirende deze Jaren', aildus de heer Duvekot', hebt u op Vrederust de gees telijke verzorging van gemiddeld circa 850 patiënten behartigd op een wijze waarvoor wij bijzondere waardering hebben. Met uw gehele hart hebt u ge tracht onze zieken persoonlijk geeste lijk troost te bieden. Deze verantwoor delijke en zware taak heeft veel van u gevraagd'. dat ds. Van *ji O*-D dienstvakken en meerdere malen bij., s belkringeh leidde in de paviljoenen. Ook vergat hij niet de zangavnden die do de scheidende predikant wei-den gai* moor famiseerd met de patiënten, welke doorjj kc em de muzikale therapie bij intns- psnc imendheid werd genoemd. De heer Du* vekot belichtte tevens zijn grote ver diensten voor de propagandadienst, voor ds Van den Berg belangrijk heeft verricht. Een belangrijk a: heeft deze onder meer gehad in de totstandkoming van een film over ha wenk van Vrederust. .In het Spreukenboek staat ,Een tree» gezant is medicjjn'; u was een gezant van Christiuswege en u was medicijn voor onze zieken, die de Grote M«S- cijnmeester van node hadden. God schsn* ke u, met uw echtgenote, nog vele ja ren een welverdiende rust', aldus heer Duvekot. Namens het bestuur b hij ds Van den Berg als blijk v waardering een geschenk onder couyeit Dr. M. van den' Beek, voor (Slot van pagina 1) gefldt uiteraard ook voor hen, die achter dit voorstel staan'. ,Het is in onze kring dan ook onbe grijpelijk, dat men als Europese landbouworganisaties hier verder over zou moeten praten en als men dan om de tafel moet zitten met iemand, die de afgelopen tijd de werkelijke prestaties van de larnd- houw heeft miskend en zich daarme de een dubieuze debiteur op de lamd- houwbalans heeft getoond'. kosten en voor verbreding van zijn basis'. ,Ten aanzien van de produktieoni- vang zal men mijns inziens moeten kijken naar de produktiefactor die aan de basis zit, namelijk de grond. Produktie Onderzoek Ir Prins vervolgde: .Het mag bij een eenzijdig en scherp protest even wel niet blijven en wel om twee re denen. In de eerste plaats moeten wij namelijk als wij over de spreken, ook over de kostprijzen spreken en nadenken, en het moet voor ons allen een klemmende zorg zijn, dat de kostprijzen op vergelijk bare bedrijven in te sterke mate uit eenlopen'. ,Wij zullen dan ook meer ernst moe ten maken met bet economisch on derzoek op de bedrijven en de mo gelijkheid die de eigen organisatie hiervoor biedt veel meer aan moeten grijpen. Jn de tweede plaats heb ben we zelf zowel politiek als economisch het meeste last van zelfs de geringste overprodnktie. Nu liehben wij als organisatie steeds ge tracht de ogen voor de werkelijk heid niet te sluiten en construc tief mee te denken bij alle ontwik kelingen op diverse terreinen'. .We hebben een bescheiden voorlich- tmgsapparaat. wat zijn taak niet ziet in het zoete broodies bakken met de leden, maar concreet pro beert te zijn en al naar de omstan digheden én mogelijkheden de man in kwestie een weg wijst in en in toe-ogende mate ook buiten de landbouw*. .Als we het nog eens op een rijtje zetten, dan is de conclusie, dat noch prijsverlaging noch structuurwijzi gingen tot aanpassing van pro-luk- tieomvang leiden. Daarvoor zit de oorzaak 'van de onevenwichtigheden ook teveel in de technologische hoek, in een groeiende produktieca- paciteit. Structuurwijziging is wel een noodzaak voor de individuele on dernemer voor het inperken van zijn Het zal duidelijk zijn, dat wij nog maals willen stellen dat Nederland ten aanzien van het uit produktie- nemen van grond, niet voorop moet lopen'. Wat anders is of geen aandacht be steed kam worden aan de mogelijk heden die er zijn om gedurende een bepaalde tijdsduur op een zeker aan tal hectares tot andere produkties dan de ov.- Een van t zijn. In ons land is de beheersovereen komst het eerst genoemd in de nieu we natuurbeschermingswet. Ook vermeldt het zogenaamde plan Mansholt deze mogelijkheid. De noodzaak om hierover in Neder lands verband verder te spreken is er zeker in het kader van natuur- besdherming. Immers langs planologische weg zul len met dilt argument in toenemen de mate op bepaalde delen van de cultuurgrond servituten worden ge legd, die beperkingen in het grond gebruik en de wijze van grondge bruik veroorzaken. Hier zal klare wijn geschonken moe ten worden, zowel ten aanzien van grondeigenaar en -gebruiker, die hierdoor in inkomens- en vermo genspositie worden aangetast als ten aanzien van de gemeenschap, die de vergoeding van deze kosten zal moe ten dragen'. Opvolging Ir Prins besteedde extra aandacht aan de oudere categorie onderne mers zonder opvolgen". ,In de EEG is 50 procent van de boerenstand ouder aan 55 jaar. In Nederland is 47 procent ouder dan 50 jaar en ligt het cijfer dus gunstiger. Het wijkt voor Zeeland en vermoedelijk ook voor Brabant weinig af. Voor velen in deze categorie is de hiuiidiiigie saneringsregeling onaantrek kelijk en gaat men door met het bedrijf. Zowel het uitblijven van een verbetering van alsook het zoeken naar meer "diffé^ rentiatie bij een bedrijfsbeëindigings regeling hebben de aandacht geves tigd op de beëindiging op termijn'. .Wij vestigden al eens eerder de aandacht op deze gedachte. Binnen het secretariaat der ZLM zijn hier voor terecht sterke pleitbezorgers en het doet ons genoegen dat het er naar uitziet, dat mede naar verkaveling De Poel en met mede werking van de cultuurtechnische dienst hiermede in de verkave lingen in Zeeland een proef kan wor den genomen'. .Hierbij wordt de oudere categorie verkopen en met de gebruikelijke premie zijn toedelingsrechten te doen afkopen, terwijl er de gele genheid zal zijn het bedrijf te pach ten tot het einde van de verkave ling. Bij een wenselijke beëindiging op 65 jaar en een duur van de ver- kaveltngswerken van 8 jaar zou men vanaf 57-jarige leeftijd voor de on dernemer deze gelegenheid open kunnen stellen. Het zal duidelijk znjn dat de soci ale aspecten hierbij volledig tot hun recht komen. Maar ook economisch zltiben aan deze benadering voorde len, De ondernemer in kwestie teert niet in, wat in deze groep vaak voorkomt. Over het tijdstip van be ëindiging óf het einde van de ruil verkaveling óf de 65-jarige leeftijd heeft men zekerheid. Men lean deze grond op tijd bestemmen voor be- drijfsvergroting. Deze proef verdient alle aandacht en het moet nader on derzocht worden of zowel verruiming buiten de ruilverkaveling als koppe ling aan een beheersovereenkomst, contracten dus tegen bepaalde ver goeding, waarbij "bepaalde .over schot-gevoelige' produkten worden geweerd, niet tot de mogelijkheden met het uitblijven van de verbete ring van (1e saneringsregeling. Het hangt vooral samen met het einde, wat aan het geduld van de agrari sche sector is gekomeen na iiet als maar en jarenlang wachten op Brusselse besluiten, met name op sociaal-economisch terrein. Het be stuur der ZLM beeft eerder dit jaar dan ook uitdrukkelijk gewezen op de dringende noodzaak van een beter nationaal beleid. Het landbouwscliap lieeft dit onderschreven'. In dat lichit willen wij ook het voor stel vain het landbouwschap zien aan de zogenaamde Commissie van Soest om voor het zelfstandige be drijf tot een belastingvrije pensioen- reserve te komen. Een voorstel, dat aansluit bij een zeer oude wens in onze kring. De noodzaak van een interim-rapport van de genoemde commissie over deze materie willen wij nog eens met nadruk onder schrijven. De berichten wijzen erop, dat de mogelijkheden van een rege- lmg van deze kwestie, gunstig moe ten worden beoordeeld'. demde bedrijven aangekondigd. Met deze doelgerichte lijn, gericht op een bepaalde groep bedrijven, heeft het bedrijfsleven voorop gelo pen met het 3 CLO-rapport .Toe komstperspectief voor de fruitteelt' Hoezeer ook diit in eigen vlees snijdt is terecht een keuze gemaakt voor die bedrijven, die op de langere duur qua omvang en opzet de meeste con- cuiiTeinitiiekrachit kunnen bieden.' ,Over de vraag of er bijstand nodig is, bestaat geen verschil van me ning. De woorden van de minister waren toen hij de regeling aan kondigde duidelijk. Tot welke belangrijke vragen de huidige uit leg van de overbruggingsregelingen waarbij voor een beperkte groep van de goede bedrijven alleen spra ke is van een nieuwe kredietmoge lijkheid niet rentevergoeding lei den wordt in het onlangs uitge bracht ZLM-rapport met cijfers aan getoond. De conclusie van dit rap port is dan ook dat de bestaande re geling een betere uitleg dringend nodig heeft". Fruitteelt Balans Sanering .Voor het Nederlandse beleid leggen wij de nadruk op een nieuwe moge lijkheid voor bedrijfsbeëindiging, die hierdoor kan worden geschapen. De noodzaak van een duidelijker en meer effectief Nederlands landbouw beleid houdt niet alleen verband De heer Prins had gevoelvolle woor den voor de crisis in de fruitteelt: ,Oc situatie is im deze sector zeer ernstig. Een aanwijzing hiervoor is de grote omvang, die hot rooien van de opstanden aanneemt. Voor Zeeland laten de meest recente ge gevens een aantal van 1093 aanvra gen zien met een totaal van 1133 ha. Dit betekent ruwweg 20 procent van de oppervlakte fruitteelt iu Zeeland en het areaal van één Zeeuwse vei ling. Een extra noodzaak om snel tc bezien welke maatregelen ook in deze sector van de afzet nodig zijn. Voor ons totale werkgebied zal het totaalbeeld wel niet veel van deze indicatie afwijken. .Zowaar heeft de ze crisissituatie ertoe geleid be ter laat dan nooit dat in Brussel een aantal beslissingen werden ge nomen. Met name een Europese rooiregelimg zal het immers moeten doen als we tot een gezondmaking van de markt willen komen'. .Eerder reeds had de Nederlandse minister zich over de situatie uitge sproken. Behalve een verhoging van de rooipremie heeft hiij ongeveer twee maanden geleden een steunre geling voor de goede, perspectief gie- ,De balans opmaken aan het eind van het jaar is geen eenvoudige op dracht, maar hef is vooral een goe de zaak, omdat da.n de waarde van de diverse posten getaxeerd moet worden. We weten dan ook van de reserves, die vaak tussen de cijfers verbor gen zitten. Voor ons is één van de reserves ongetwijfeld het vertrou wen en het zeker weten dat land en tuinbouw in ons werkgebied door alle veranderingen en problemen heen een belangrijke plaats zullen blijven innemen. De mogelijkheden liggen er, de wil om de ontwikkeling in deze snelle tijd op de voet te blijven volgen is aanwezig. Plaatsen we onze positie tegenover het wereldgebeuren, dan moeten we vaststellen dat er ten opzichte van grote groepen van de wereldbevolking voor ons kan sen zijn. Moet dat ons niet kritisch make ten opzichte vim onszelf, maar ook ten opzichte van een beleid, gewes telijk, nationaal en in groter ver band Ook uw organisatie zal in 1970 be trokken moeten zijn bij de zorgen en gedreven door de kansen'. verhouding tussen hem en ds Van den F Beng steeds goed is geweest. ,Uw grote j belangstelling voor de psychische pa- tiënt en wat u vanuit uw positie vr geestelijk verzorger daaraan kon do hebben altijd in uw werk centraal ge- E staan. Door uw reeds gememoreerde! andere taken hebt u voor Vrede- g rust veel belangrijk werk gedaan ei met name op het gebied van de opiei- 1 ding van de leerlmg-verplegenden hebt u ware pioniersarbeid verricht'. De h-:* I Van den Berg bracht hem daarvoor n?r- I telijk dank en onderstreept zijn ww* I den met de aanbieding van een plater- bon. Ook de andere sprekers, ds. H. Eize ga namens de classis Breda van de ii| vormde gemeente, zijn college op Vree rust ds. J. Hoffmann, ds. A. G. V. der Stoel van de gereformeerde ke: dr. J. Beynum namens de doktor Van Luyt en de heer P. van de Kreeke namens het personeel en heer J. Boon, gaven in gloedvolle be woordingen uiting van hun sympathie! voor ds. Van den Berg, Kostbare ge- schenken, waaronder een stereoradio van het personeel en een boekwerk van de mediscihe staf, waren de tastbare be- wijzen van algemene erkentelijk» II voor het werk dat ds. Van den Berg; al die jaren, bescheiden en met groot respect voor de ander, op V redeast heeft gedaan. De predikant had in zijn dankwoori voor ieder van de sprekers een persoon lijk woord en mede namens zijn vrouw\ die in de hulde werd betrokken rna bloemen en een fruitmand, dankte B) allen voor de warme belangstelling. Voorafgaande aan de receptie was er in de kerk van Vrederust een plecht dienst waarin ds. Van den Berg i voorging. Ook voor deze dienst bes:oM een zeer grote belangstelling. Bijna gv® plaats in de kerk bleef onbezet- Kerstcontrole politie Terneuzen TERNEUZEN De kerstcontrolo 1# de Terneuzense politie met drie pos'ri uitgevoerd. In totaal werden 299 nuk» aangehouden. De bestuurders van i auto's bleken gedronken te hebben, werden geen rijverboden opgelegd. Het onderzoek naar het aantal pa friers dat had gedronken werd banes- ijkt door het feilt dat een groot beonjr ln de buurt een feest had. Het santaj passagiers dat gedronken had was na'v nant "groot. Vier automobilisten bl«a geen rijbewijs bij zich te hebben en bestuuroers hadden geen kenteköwf wijs bij zich. Eveneens drie autonww listen bleken helemaa, geen kentek®" bewijs te hebben. Een auto had een de band en vijf auto's waren .wacJv verlichting betrof niet helemaal in o-"®" Examen Geslaagd aan de vrije universiteit t* Amsterdam voor het kandidaat-®* men sociale wetenschappen J. H. V1B Harn, AxeL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 6