West-Europa zal de boeren nodig hebben Pleidooi voor behoud instructiebad Souburg Spoedig wijziging instructie C der K 2 IR. TUYNMAN VOOR ZLM: Landbouw niet naar tweede plaats Ruimte ALMANAK Collega PvdA-voorzitter Middelburg: D '66 niet links genoeg Sleepbootmachinist in Terneuzen gedood door scheepsschroef /K. 'Ém Tanker aan grond DIRECTEUR HET VEERSE MEER: ,GEEN BEVEILIGINGSSYSTEEM' Stand, op Hiswa Hiswa Concentratie zuivelindustrie HANDTEKENINGEN VOOR B EN W VLISSINGEN Inspraak bij benoeming burgemeester PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 DECEMBER 1969 GOES De West-Europese en de Nederlandse boeren zijn nodig. Dat was maandagmiddag één van de conclusies, die het tweede ka merlid ir D. S. Tuynman trok in een inleiding, die liij hield voor de algemene vergadering van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant, De heer Tuynman is secretaris van de Hollandse Maatschappij van Land bouw. In een zeer uitvoerig betoog maakte hij duidelijk, dat alleen al uit het voorzieningsoogpunt het ui termate riskant zou zijn de land en tuinbouwproduktie naar de tweede plaats te schuiven. Als ander belangrijk argument voor, het bestaansrecht van de landbouw I noemde de heer Tuynman het feit. dat de Nederlandse land- en tuinbouw niet alleen een bruto-produktie heeft van elf miljard gulden, maar dat die pro- duktie ook nog eens de grondstoffen levert over een industriële waardetoe voeging van 7 miljard gulden en boven-; dien daardoor een positieve invloed' heeft op de handelsbalans van drieën eenhalf miljard. .Stel u eens voor. dat die produktie wegviel uit ons huidige exportpakket. Dan was het met onze internationale monetaire positie maar droevig gesteld', zo hielde de heer Tuynman de vergadering voor. De heer Tuynman was er zioli van be wust, dat de mogelijkheden voor de op voering van de wereldvoedselproduktie in Azië, Afrika en Zuid-Amerika ongelooflijk groot zijn. Hij meende daarbij echter, dat het onverantwoord zou zijn de West-Europese voedselvoor ziening teveel afhankelijk te stellen van de invoer van overzee. En verder vond hij: dat het met het oog op de snel groeiende wereldbevolking twijfelach tig is, dat West-Europa in een min of meer onbeperkte mate en bij voorrang toegang zal kunnen hebben of mogen behouden tot de wereldvoedselvoorraden: dat de klimatologische omstandig heden in de tropische en sub-tropische gebieden vaak een minder stabiel ka rakter vertonen dan in bijvoorbeeld een gematigde klimaatzone, 'waardoor oogstrluctuaties zeer groot kunnen zijn: en dat het de vraag ls of op den duur de produktiekosten van West-Eu ropa boven die van andere landen zal liggen, omdat men een aantal techni sche voorzieningen in die landen moet treffen. De heer Tuynman vond het dan ook geen vraag of er bestaansrecht voor de landbouw is. maar wel hoe het verder met de landbouw zal moeten. En als antwoord gaf hij: .Ons land zal de be schikking moeten hebben over een hoog ontwikkeld, goed toegerust agrarisch produktieapparatuur, gele.d door men sen, die daarop als ondernemer en werknemer op redelijke wijze hun brood kunnen verdienen. Dat betekent derhalve, dat zij voor hun arbeidsin spanning een beloning ontvangen, die de vergelijking met andere onderne mingsvormen kan doorstaan en boven dien, dat zij een rendement van het geïnvesteerde kapitaal ontvangen, dat in voldoende mate kan concurreren met andere investeringsvormen. Ik acht dit sociaal economische voorwaarden, die niet mogen worden onderschat, om dat, indien dit niet het geval is, arbeid en kapitaal uit de landbouw zullen Ir Tuynman ging in zijn inleiding in op de verdeling van de ruimte. Hij was van mening, dat aan het eind van deze eeuw nog 60 tot 65 procent van de grond als cultuur grond in gebruik zal zjn. Hij weef op het feit, dat de landbouw de be langrijkste ruiimteleveranoier if voor wonen, werken en recreatie en hij stond stil bij de wijze van orde ning van de ruimte. .Zonder goede regels wordt het een chaos en ver stikt onze samenleving. Het stelt ook zware eisen aan de georgani seerde landbouw, dus ook aan de ZLM, hield ir Tuynman de vergade- Als een groot probleem noemde hij de onzekerheid over de verdeling van de grond, die er is. Hetzelfde geldt naar het oordeel van de heer Tuynman voor de gevolgen van verontreiniging van lucht en water. Ook daarover is grote onzekerheid. ,In dit opzicht moet de landbouw hoge eisen stellen. Het moet ook van tevoren afgesproken warden. Over de aanleg van bossen tussen in dustrie- en woongebieden zei hij: ,Ik moet die bomen overigens nog zien groeien. Over de ordening van ruimte in het algemeen stelde de leider: .Natuurlijk is het onmogelijk 100 procent zekerheid te geven ten aanzien van de vraag waar in de aan gegeven zones, laat staan wanneer, in dustrievestiging enzovoort plaats zal vinden. Het zou dwaas zijn in dit op zicht onmogelijke eisen te stellen. Maar het moet mogelijk zijn om met een goed samenspel die gebieden aan te wijzen, die nog lang een agrarische bestem- mong zullen "behouden. Hetzelfde geldt voor die gebieden waar dat nog de eer ste tientallen jaren het geval is en uiteraard ook voor de gebieden, die ver moedelijk binnen afzienbare tijd ook voor de gebieden, die vermoedelijk bin nen afzienbare tijd voor de landbouw verloren zullen gaan', aldus de heer Tuynman, die de vergadering nog voor hield: .Natuurlijk zult u ermee moeiten leren leven dat u hier in het Zuidwes ten in een .Planologisch stromencen- trum zit'. Tijdens de gedachtenwisseling maakte de heer Tuynman duidelijk, dat de scha- rijke werkzaamheden. d;e de heer De Zeeuw met name voor de landbouw in Brabant heeft verricht en hij toonde veel waardering voor diens activiteiten. De heer De Zeeuw werd benoemd als erelid van de ZLM en hij kreeg een gou den polshorloge. PLAN VOOR BUNDELING TOERISTENBLADEN ZEELAND VAKANTIELAND EN VEERSE MEER GIDS VLISSINGEN Er wordt momenteel gestreefd naar een bundeling \nn de beide op het trekken van toeristen naar Zeelana gerichte bladen, .Zeeland va- actieland' van de provinciale Zeeuw se VW en de Veerse Meer Gids van het recreatieschap Het Veerse Meer. De Veerse Meer Gids wordt uitgegeven door drukkerij Markusse in XVissenkerke, is met de tweede jaargang bezig en heeft vijftiende jaargang en telt zesduizend exemplaren. Zeeland Vakantieland komt zesmaal per jaar uit en heeft een zeer gerichte ver spreiding via VW's, inlichtingen bureaus, hotels, kampeerterreinen e.d. De Veerse Meer Gids heeft eenzelfde informatie. Dit kan men meer zien als mentarïërend en sluit meer op de actu aliteit aan. Aan VVV-zijde heeft een mogelijke com binatie van beide bladen de instemming van bestuur en directie. Hoe een der- relijke samenvloeiing zal plaats hebben _s nog niet bekend. Daarover wordt mo menteel beraadslaagd. Eén van de vra gen is wie de uitgave zal moeten ver zorgen. Men is mede tot een samenpra- ten gekomen doordat aan de leant van de Veerse Meer Gids werd overwogen om dit blad een meer algemeen Zeeuws karakter te gevern. wordt toegebracht moeilijk aantoonbaar is en dat de regering niet bereid is die schade te vergoeden. .Men is bang op een moeilijke weg te komen'. Ovei Pechmey en de verontrustende bench ten rond de vestiging van die industrie: .Als er een dood gebied omheen komt. zal het niet kunnen. Er moet worden nagegaan of aan de eisen kan worden voldaan'. Aan het eind van de vergadering naim ir J. Prins, de ZLM-voorzitter afscheid van vice-vooraitter D. de Zeeuw. De heer Prins gaf een schets van de be'lang- f ADVERTENTIE) GESLOTEN van 27 december tot 2 januari Wij wensen u prettige feestdagen OPTICIEN Scbr^dte St-Jacobsstraat 14 Vlissingen- Telefoon 2398 Leeuwse Het bedrijfsleven heeft zo ijn zorgen. Het personeel ook. Van uit een Vlissings continubedrijf wordt ons gemeld dat het weer eens mis is. Een lid van het per soneel heeft de gewoonte om bij elk feest- en hoogtijdag gron- iig verstek te laten gaan. Deze zelfde man is de eerste die ook ïltijd het woord collegialiteitin ie mond neemt. Het ligt voor op ie tong, gereed om er af te rol- 'en en er is niemand die het op vangt. Nog onlangs Sint-Nicolaas was te lande mocht er een echte collega voor hem insprin gen en gisterenhet begin van de kerstweek, kwam de verwachte ziekmelding. De directie heeft nu dringend om opheUlering ver zocht. jAls Pasen en Pinksteren op één dag vielen, zou. 'lat u <n uw collega's een welkome dag schelen','stond onder meer in de brief te lezen. De patiënt heeft al teruggeschre ven, en we citeren: Telkens als er iets te 'doen is op de door u w zorgen aan mij verstrekte ka lender. wordt ik gewoon ziek en beroerd uit collegialiteit.. Ilc zie al die extra-uitgaven voor me die mijn arme collega's moeten doen om die feesten feestelijk te maken en dan denk ik: zouden ze niet beter kunnen werken en sparen? Echt herenhet is voor hun eigen bestwil'. De directie heeft nog niet met een geantwoord. Uitspraak over tien dagen, (na oud e» nieuw). MIDDELBURG De heer H. Gillis sen, voorzitter van de afdeling Middel burg van de Partij van de Arbeid, ver klaarde tijdens de jaarvergadering van deze afdeling, dat de PAK-besprekin- gen in Middelburg op niets waren uit gelopen, omdat D'66 en PSP zonder opgaaf van redenen plotseling verstek lieten gaan. Zoals gemeld werd er begin dit jaar een aantal besprekingen gevoerd lussen delegaties van PvdA, D'66 en PSP om voor de. gemeente raadsverkiezingen van 1970 to komen tot een progressief akkoord. De heer Gillissen bleek met name het nietdeelnemen van D'66 achteraf aller minst te betreuren. ,D'66 was de par tij van de vernieuwing, omdat deze partij meende dat de democratie ern stig in gevaar was. D'66 lanceerde in dit kader onder meer de burgemeei tersverkiezingen', aldus de Middelburg se PvdA-voorz:tter, ,De PvdA was ech ter de partij, die op dit punt initiatie ven nam'. Naar aanleiding van de stel ling van D'66-fractïevoorzitter Van Mierlo. dat D'66 bij voorstellen niet zou letten op de partij, die het indient, maar slechts op de kwaliteit van het voorstel, gaf de heer Gillissen een aan tal voorbeelden: het PvdA-voorstel om 5000 woningen per jaar meer te bou wen werd door D'66 niet gesteund: D'66 steunde het voorstel om volgend jaar een belastingverlaging van 450 miljoen in tegenstelling tot andere linkse partijen. De heer Gillissen bond hieraan de conclusie, dat D'Gi dus mede voor verantwoordelijk is, dat er niet voldoende geld is voor krotop- ruiming, meer woningen, onderwijsver nieuwing en dergelijke: .D'66 is dus voor mij niet ilnks genoeg', aldus voor zitter Gillissen. De jaarvergadering koos het volgende bestuur: voorzitter H. Gillissen, secre taresse M. Geerse-van Egdom. penning meester A. de Masier. bestuursleden mevrouw L. Pfann-Rooseboom, mevrouw E. H. Steyn-Verhoeff en de heren J. J. G. van den Berge, W. A. Goethart, M. A. L Hubregtse, T. Klaver, H. G. de Ru. G. B. Schoenmakers, K. Seybel J. Verduyn, C. J. van der Weel en R. W. Zijlstra. De heren J. Mol en A. J. Berenpas keerden op eigen verzoek niet terug in het afdelingsbestuur. De vergadering nam een voorstel aan om de Middelburgse kiezers in de ge legenheid te 'stellen kandidaten te stel len voor de PvdA-raadsfractie. De kan didaten dienen wel lid te zijn van de PvdA. Via advertenties zal dit bekend worden gemaakt. TERNEUZEN De 23-jarige machi nist W. P. C. van Overmeercn van de sleepboot ,En Avant 5' van Muller sleep dienst is maandagmorgen om ongeveer zeven uur hij een ongeluk in de Ter- neuzense buitenhaven óm het leven ge komen. De man viel overhoord en kwam in de schroef van het schip terecht. De kapitein van de sleepboot., de heer H. de Looff. merkte vlak nadat de ,En Avant 5' was vertrokken, dat de motor langzamer ging lopen. Hij ontdekte, dat er een draad in de schroef was gelo Hij riep de machinist om hem te pen. maar toen de man niet kwam op dagen kreeg men het vermoeden dat hij overboord was gevallen. Een duiker vond later het lichaam en de draad in de schroef. In de loop van de morgen slaagde men er in het stoffelijk over schot te bergen. SLUITING KANTOREN PZC De kantoren van de Provinciale Zeeuwse Courant te Middelburg. Vlissingen. Goes en Terneuzen zullen op 24 december en 31 de cember vanaf 16.00 uur gesloten zijn. ADVERTENTIE GRAND HOTEL .BRITANNIA' VLISSINGEN KERSTMIS 1969 BEIDE AVONDEN KERSTDINER-DANSANT optreden Clara Zietse 'S MIDDAGS THÉ DANSANT met trio Leen Zietse k Inlichtingen en I reserveringen Telefoon 01184-3255 VLISSINGEN. De 34.886 ton meten de Liberiaanse supertanker .Francis Hammer', is vanmorgen vroeg, om streeks één uur aan de grond gelopen op de Westerschelde bij Everingen. Sleepboten van Muller uit Terneuzen voeren ter assistentie uit. De tanker is geladen en was op weg naar Antwerpen. OPLOSSING ZOEKEN IN PUBLICITEIT VEERE Een beveiligingssy steem voor het Veerse Meer laat nog even op zich wachten. Op een vergadering van het algemeen be stuur van de gemeenschappelijke regeling ,Het Veerse Meer' werd ag in het stadhuis van Vee- re uitvoerig van gedachten gewis seld over een waarschuwingssy steem naar aanleiding van een in terim-rapport van de directeur, de heer H. P. Huysman. De heer Huysman stelde voor om rond om het Veerse Meer zeven seinpalen te platsem waar de havenmeesters bij te verwachten weersverslechterimg, die zij via de rtjkshavendienst te Vlissingen doorgeseind zouden krijgen, een kegel of bal kunnen hijsen. Het voorstel is sceptisch ontvangen bij de ANWB en watersportverenigingen en de heer Huysman die zijn rapport nog toelicht te, zei die scepsis te begrijpen. ,De grote moeilijkheid blijft: .Wanneer *- het gevaarlijk en voor vie?'. ,lk kan voorstellen dat een wedstrijdzeilen bij windkracht 5 uitgaat en ook uit moet omdat hij straks ook met harde winden te kampen heeft. Maar zo'n wedstrijdzeiler trekt minder goede Iers met zich mee. Een flinke motorcruiser met twee motoren kan heel -wat slecht weer aan, maar wat met zo'n rubber boot je met een aamhangmotor achter aan? De categorieën zeilers en boten lopen zo ver uiteen, het is niet eer lijk om te stellen dat men er niet uiit. mag. De mensen die het Veerse Meer helemaal.niet kennen, die brengen het gevaar met zich mee: 't is ook niet te doen om een verbod om uit te varen op te leggen'. De heer Huysman verder: ,Wij hebben in Zeeland ook vreselijk verschillend weer, dat kan zelfs van plaats tot plaats op het meer verschillen. Rond om het Bodenmeer is ook een waar- al lang te voren registreren. Ik ge loof dat we de oplossing meer moeten zoeken in publiciteit. Er is een folder .wenken voor de watersport', maar men leest hem niet; er zal meer moeten ge beuren op dit gebied. De heer Huysman zal zich begin vol- end jaar nog nader oriënteren op dü ebied. >e heer J. A. A. Mol uit Veere bracht een voorstel ter tafel dat hij enkele jaren geleden ook al naar voren had rebraoht. Hij wilde verplicht stellen lat elke verhuurder van boten een goede motorboot zou hebben om onmiddellijk te hulp te snellen als één van zijn bo ten in moeilijkheden zou komen De heer Huysman zei niet veel van dit soort hulp te verwachten, waar het om het redden van mensenlevens gaat. Uit de analysering van de verdnn- kingBgevallen is gebleken, dat de ze ongelukken zich binnen de vijf minuten afspelen. Voordat er een melding binnen is en men kan uit varen voor een reddingsactie, is het kwaad al geschied' aldus de direc teur. .Zo goed als je nu eenmaal wegpiraten hebt, zijn er ook zeilers en vissers die ondanks alle waar schuwingen het waiter op gaan'. toe, dat de Hiswa dit voorstel had ge daan omdat de bekendheid van het Veerse Meer alles te wensen over laat. ,Men weet vaak niet hoe men er moet komen, er is zeer weinig bekend over <llt vrij nieuwe watersportgebied. Ik ben er niet voor om er een paar Zeeuw se schonen neer te zetten, niet omdat ik tegen sex hen of zo, maar omdat men er behalve voor toeristische in formatie ook terecht moet kunnen inlichtingen op het technische vlak en over investeringsmogelijkheden'. Het algemeen bestuur discussieerde lang en breed over de financiële kant van de zaak. Voorzitter M. J. van Poel je dacht dat er drie- a vierduizend gul den mee gemoeid zouden zijn en dat men .hoogstwaarschijnlijk zo niet ze ker" binnen de sluitende begroting var 1970 zou kunnen blijven. Diveree be stuursleden drongen aan op efficiënt gebruik va.n geld en .eigsn krachten', waarna de heer Huysman opdracht kreeg óm op zo kort mogelijke terrein een begroting te maken. De heer Van Poelje bracht voorts dank --•n burgemeester D. A. Vermet en i.dsLid A. C. de Kooning uilt 's-Heer- Arendskerke, burgemeester P. Daniëï- se en raadslid L. A. de Pree van Kaf- tendijke en burgemeester A. Hack (dlie als burgemeester van Arnemulden nog aanblijft) en raadslid P. Koeman van artsdijlc, voor de goede samen- j% Deze zes heren verlaten ,het Veerse Meer' als per 1 januari de her- indeling een feit is geworden. Na een dankwoord van de scheidende bestuurs leden hield ir H. J. M. Bekker van de provinciale waterstaat een algemene beschouwing over de afkalving aan de oevers van het Veerse Meer. Hij ver ving ir Hofker die verhinderd was. Voorzitter Van Poelje kapte alle dis cussie over deze zaak af omdat hij het niet redelijk achtte nu over deze zaak te discussiëren. Een excursie naar het Veerse Meer werd in dit verband ook uitgesteld. Het Veerse Meer zal op de tentoonstel ling voor de watersport de Hiswa in de RAI te Amsterdam in maart 1970 met een stand tussen de twee tentoon stellingshallen staan. De voorzitter, de heer M. J. van Poel je, deelde mee dat het bestuur van de Hiswa 16 m2 gratis standruimte had aangeboden, dat het dagelijks bestuur daar wel op in wilde gaan. maar dat hij nog niet kon zeggen hoeveel geld dat het Veerse Meer zou kosten. In antwoord op een opmerk in» van de heer Mol, lichtte directeur Huysman VEGHEL (ANP) In de algemene gaderingen van de coöperatieve zulvel- verenïgïng Zuid-Nederlandse Zuivelbond, Roermond en van de coöperatieve zuivel- export en verwerkingsvereniging .Bra bant', Breda is besloten tot oprichting van de ,nv Zuid-Nederlandse Melkin- dustrïe' met als vestigingsplaats Veghel. De beide centrale coöperaties wier leden zuivelcoöperaties in Limburg, Brabant. Zeeland en een deel van Zuid- Holland zijn zullen de aandeelhou ders worden van deze nv tegen inbreng per 31 december 1969 va.n al hun alctiva en passiva. .Dit betekent', aldus een gemeenschap- "lijk communiqué, ,da;t de mieuw op richten nv de beschikking krijgt over de bedrijven en installaties van 'de ZEV te Breda en Zevenbergschenhoek en over de bedrijven en installaties van de C Zn Z te Roermond, Veghel en Bergeyk, als mede over de diverse dochteronderne- ;en en participaties die thans in het bezit zijn der beide centrale coöpera- *"~s. De directie der nv Zuid-Nederlandse melkindustrie zal gevormd worden door drs L. A. P. M Oomens. thans directeur van de ZEV te Breda, dr ir J. B. H. T.Tdo, thans directeur van ..De Meiierij', Veghel, en drs J. A. Heerkens, thans directeur van de CZNZ, Roermond. Deze concentratie moet gezien worden als een eerste en belangrijke stap op de weg naar een brede samenwerking van allé zuivelcoöperaties in het zuiden des lands. Onder voorzitterschap van prof dr Krlel- laars werkt reeds geruime tijd een ge spreksgroep aan de vormgeving daarvan. Het verdere perspectief is een volledige integratie in een onderneming van alle zuidelijke zuivelcoöperaties. Venvacht mag worden dat reeds in 1970 meerdere resultaten van dit overleg aan de da- zullen treden. .De samenvoeging binnen de nieuwe nv van de bedrijven der centrale coöpe raties geeft op zichzelf geen aanleiding om aan te nemen, dat wijziging zal komen in de werkgelegenheid der afzon derlijke bedrijven', aldus het communi qué. BESLISSING NOG NIET GENOMEN VLISSINGEN Het comité dat liet instructiebad in Souburg (do zogenaamde .purley pool') wil be houden, heeft maandagmorgen de 1500 handtekeningen die op de gevoerde actie zijn binnenge komen op liet Vlissingse gemeen tehuis aan het college van b cn w aangeboden. De handtekeningen vergezeld van een verzoekschrift om de purley pool in Souhurg te handhaven. De korte discussie die zich hiprna ontspon ging niet al leen over dit instructiebad, maar bracht zelfs de hele sportaccom modatie van Souburg in het ge ding. De woordvoerder van het comité, de heer J. Caljouw, zei bij de overhandiging van de handteke ningen, dat men voor het verza melen alleen de scholen had in geschakeld, doch ook van andere zijden waren reacties gekomen, zoals: ,Ik heb geen kinderen op school, maar als ik iets kan doen, zeg hef dan'. Burgemeester drs D. Roemers zei het prettig te vin den dat de burgerij met diverse zaken meeleeft. Hij zegde toe dat het voorstel om het instructie bad te sluiten opnieuw in ern stige overweging zou worden ge nomen. waarbij ook rekening met de wensen van het comité zal wor den gehouden. Wethouder Ch. J. Gillissen Verschage wees er dui delijk op dat er per slot van reke ning nog geen besluit is genomen. De wethouder gaf voorts te ken nen dat hij de opmerking van de heer Oaljouw, dat Souhurg een mindere behandeling zou krijgen op het gebied van de sport niet juist vond. .Toch voel je je als Souburger te kort gedaan', zo werd uit het comité opgemerkt, .wanneer de purley pool gaat verdwijnen'. Van onderwijszijde zou bij voorbeeld zijn gezegd: .Liever één uur purley pool dan twee uur gymzaal'. Burgemeester Roemers gaf als voorbeeld dat wanneer zou blij ken dat het beter is om de kin deren in de eerste, tweede en der de klas al te leren zwemmen, dat van de zijde van het gemeentebe stuur zeker gestimuleerd zal wor den door deze kinderen per bus naar het nieuwe zwembad te ver voeren. Pijn Wethouder G. J. Janse zcl dat hot hem persoonlijk pijn had ge daan, dat nien van mening was, dat Souburg hij Vlissingen werd achtergesteld. Hij vroeg zich af waarom men, wanneer men meen de dat aan bepaalde zaken niet voldoende aandacht werd besteed, niet even een seintje aan het ge meentebestuur had gegeven. De heer Caljouw stelde hiertegenover dat hij reeds diverse malen be paalde zaken bij de Vlissingse sportraad aanhangig had gemaakt maar dat men hem daar had uit gelachen. Hij wees onder meer op het voet balveld waar in geen jaren iets aan is gedaan: ,het is een mod derpoel'. Burgemeester Roemers meende dat bepaalde concrete pun ten van kritiek wel gerechtvaar digd zouden zijn, maar dat dat nog niet inhield dat Souburg in het algemeen ten achter zou wor den gesteld. Hij wees daarbij op de rioolpersleiding die voor Sou burg van groot belang is. Wet houder Gillissen Verschage gaf voorts aan welke bedragen er al lemaal aan Souburg worden be steed. De heer Caljouw bleef ech ter bij, dat de feiten de-indruk wekken dat Souburg wordt ach ter gesteld. Wat overigens de purley pool be treft, burgemeester Roemers zeg de toe dat voordat een voorstel daaromtrent in de raad zal wor den gebracht er met het comité nog zal worden gesproken. Op de foto,enkele leden van het Souburgse comité in gesprek met het Vlissingse college van b en w. (Foto PZC) Wens Middelburgs raadslid Don MIDDELBURG Het PvdA- raadslid W. Don heeft maandag middag in de Middelburgse raad de wens uitgesproken dat spoedig de instructies aan de commissaris der koningin zullen worden gewij zigd. De heer Don maakte deze op merking aan het eind van de raadsvergadering, waarin het raadslid nog eens terug kwam op het naar zijn mening teleurstellen de antwoord van mr J. van Aart- sen op het Middelburgse initiatief om de kwestie van de burgemees terbenoeming tot een gezamenlijke zaak te maken. zou aanvragen over deze zaak. .Inmid dels ben ik echter van dit idee genezen omdat ik het zinloze daar van inzie, zo zei het PvdA-raadslid. Bij het aansnij den van deze zaak moest het hem wel van het hart dat de eensluidende me ning van de raad later, toen de eerste gezamenlijke brieg was verzonden werd doorbroken door de Boerenpartij, die het liet afweten. Dat heeft ons', zo meld de de heer Don, echter niet geschokt oof geïrriteerd maar wel geamuseerd'. Waarnemend burgemeester W. P. J. Baars zei in antwoord op de opmerkin gen van de heer Baars dat de commis saris zelf verantwoordelijk is. ,We moeten zijn antwoord accepteren zoals het is', zo zei de heer Baars. Wel voerde de waarnemend burgemeester nog aan dat men in het overleg met de commissaris der koningin over het in. samenwerking' met de raad opgestelde programma van voorwaarden waaraan de nieuwe burgemeester moet voldoen wel tot unanieme opvattingen is geko men. De commissaris stelt dat in Nederland de burgemeester wordt benoemd door de kroon cn dat do procedure daarvan is geregeld bij de wet en in do instruc tie voor de commissaris der koningin In tegenstelling tot mijn geachte colle ga's AlmeUinders en Ktimnierand die niet anders hadden verwacht, althans volgens het verslag in de PZC dacht ik dat de commissaris der koningin die zelf als oud-ininister uit de politieke wereld afkomstig is cn waarschijnlijk ook daarom is benoemd, nog wel zo veel politiek inzicht zou opbrengen dat hij de algemene gevoelde wens om in spraak in deze zaak zou onderschrij ven. Aldus de heer Dob. Ik dacht niet zo zei hij verder dat het hem in de instructie aan de com missaris der koningin verboden was zijn adviserende taak een naar mijn ge voel grotere inhoud te geven door mede inspraak van de raad te doen plaatsvin den. Volgens de heer Don houdt, de col lega van nir Van Aartsen in Zuid-Hol land er kennelijk een ander standpunt op na. Het raadslid herinnerde er nog eens aan dat het partijbestuur van de Partij van de Arbeid om een uiitspraak zal worden gevraagd in de kwestie van de gekozen commissaris der koingln en de burgemeester. Daarvoor zal een grondwetwjjziging noodzakelijk zijn. Voor de benoeming op voordracht, van «Ie raad is die niet nodig. Ilc hoop kennelijk in tegen stelling tot onze commissaris dan ook vurig dat de instructies aan de C de K spoedig in deze zin zullen worden gewijzigd'. Aldus de heer Don. Hij wees er nog een op aanvankelijk de illusie te hebben ge had dat zijn politieke groepering no;, eens een gesprek met mr Van Aartsen Dr H. v. d. Doel naar chr. paedagogisch studiecentrum AMSTERDAM Tot algemeen direc teur van het Christelijke Paedagogisch Studiecentrum te Den Haag is met In gang van 1 april aanstaande benoemd dr II. G. van den Doel (32) te Amster dam, afkomstig uit Zierikzee. Het studiecentrum houdt zich bezig met de begeleiding van alle vormen van basis- en voortgezet onderwijs via re search en didactische cursussen. Er is van deze instelling ook een aantal re gionale vestigingen. Acht jaar lang was dr Van den Doe! docent aan hel Instituut voor Neerlan distiek in Amsterdam en leraar aan liet Woltjergymnasium aldaar. Eind 1967 promoveerde hij aan de universiteit van Amsterdam op een proefschrift over het leven van de 17e eeuwse dichter- predikant Dirk Rafaelsz Campliuijsen. Opleiding aan bestuursschool VLISSINGEN In de toekomst zal ook in de oproepen voor sollicitanten voor leerling-ambtenaar worden ver meld, dat zij die voor benoeming in aan merking wilden komen, bereid moeten zijn een opleiding te volgen aan de bestuursschool. Dit delen b en w van Vlissingen mee in antwoord op een vraag van het raadslid De Priester. Voor de functie van typiste cn leer ling-ambtenaar is dezelfde vooroplei ding vereist, zij het dat. voor een typis te eventueel het diploma handelsavond school als voldoende wordt gezien. Nieuwe ijsbaan in Yerseke geopend Met het doorknippen van een lint en het uitspreken van een korte rede, heeft burgemeester C. Pyl Hogeweg zaterdag middag de nieuwe ijsbaan aan de Buren- polderweg te Yerseke geopend. In zijn toespraak bracht de burgemeester dank aan de brandweer die voor het onder water zetten van het grote parkeerter rein had gezorgd. Ook bracht hij dank aan de ysclub die voor de exploitatie zal zorgen. Onmiddellijk na de opening werd er een druk gebruik van de baan ge maakt. 's Avonds was er verlichting. Voor 1300 gulden aan bandrecorders ontvreemd In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in de radiozaak Meulmees- ter in de St-.Tacobstraat te Vlissingen. Met een straatklinker werd een etala geruit ingegooid en uit de etalage wer den vier bandrecorders gestolen. De waarde van de apparaten is ongeveer 1300 gulden. (ADVERTENTIE) GRAND HOTEL BRITANNIA Diners de Noel Inlichtingen: teL 01184-3255 NOORDWESTELIJKE WIND Aanvankelijk veel bewolking met plaat selijk enige regen of ijzel, maar later ook enkele opklaringen. Overwegend matige wind, eerst tussen zuidoost en zuid, later draaiend naar noordwest tot noord. Middagtemperaturen van enkele graden boven nul langs de kust tot rond het vriespunt landinwaarts. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur. In het algemeen lichte tot matige vors, en later weer neerslag. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: 2 tot 8 graden onder normaal; max. temp.: 3 tot 9 gratiën on der normaal; kans op een droge periode vam minstens 12 uur: 95 prcenit; kan3 op een geheel droog etmaal: 80 pro* cent. Normalen voor 22 tot 26 december, res pectievelijk min. temp. en max. temp.: Den Helder 2 Eelde —1 De Bilt 0 5 Vlissingen 2 Jj Zuid-Limburg 0 6 ZON EN MAAN 24 december Zon op 08.47 onder 16 3Z Maan op 16.43 onder 10.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2