vervul je hartewens... met zilvervloot Ir J. Cornelissen te Souburg won f 5000 in PCGD prijsvraag de Formidabel 4 dir.gen. der PTT H. Reinoud overhandigde prijzen sparen., verstandig en handig 't Kotje in Terneuzen na 1 januari dicht f 1500,- voor idee Terholenaar Philios-Terneuzen Raad Cadzand laat voor 1000 sloot dempen ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ouderavond van mavo Terneuzen PROVINClAtE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 DECEMBER 1969 VOOR METHODE STERKERE AUTOMATISERING Geheim 30UBURG/DEN HAAG Voor een inventief uitge dacht systeem, bruikbaar voor de sterkere automatise ring van de posthceque- en girodienst, heeft de 38-jarige ingenieur J. Cornelissen uit Oost-Souburg in de rolzaal op het Binnenhof te Den Haag een bedrag van vijfdui zend gulden in ontvangst mo gen nemen. Het geld stond als honorarium voor één van de twee derde prij zen, die de postcheque- en giro- ïïenst in 19G8 verbond aan inter- ïationale prijsvraag ter gelegen heid van zijn 50-jarig bestaan. De probleemstelling bij de prijs vraag was: de automatisering rail le invoer van de omvangrijke hoe veelheid gegevens door klanten .'an de PCGD in de vorm van be talingsopdrachten verstrekt. Directeur-generaal der PTT, H. Reinoud reikte de prijzen en pre mies uit. De eerste prijs ter groot te van 25.000,ging naar de PTT-ambtenaar A. A. Spanjers- berg uit Leiderdorp. De tweede nijs van 15.000,kreeg de Lon- Jenaar Pa,trick A. V. Hall in han- len. De andere derde prijs was voor de Schot A. T. Ractliffe uit Dringham. Verder werden er nog vier premies twee van 2.000, en twee van ƒ1.000,toege kend. Al enkele weken was de heer Cor- nelisse, die electro-techniek aan de Vlissingse hts doceert op de hoogte met het feit dat hij de der de prijs met zijn inzending onder het motto .Care' had gewonnen. De perschef van de PTT-daenst was persoonlijk aan zijn huis ge weest om hem hiervan medede ling te doen. De heer Cornelissen moest evenwel zijn mond stijf dicht houden, omdat men de be kendmaking van de prqsuitslag Uit de woorden van ir Cornells* sen blijkt dat alle inzendingen als .top-secret' werden behandeld: .Je mocht niet je eigen adres opge ven maar een correspondentie adres. Op geen enkele manier moest men er achter kunnen ko men van wie een bepaalde inzen ding zou kunnen zijn. Daarom moest je je werkstuk ook onder motto insturen. Het was ook niet toegestaan in eigen handschrift een verklarende toelichting op de stukken te geven. De heer Spanjersberg die door zijn werk nogal nauw betrokken is bij de automatisering van de postcheque- en girodienst, gaf aan zijn inzending het motto Au togiro' mee. De heer Cornelissen verzon als titel ,Care'. ,Je moest de inzending nu eenmaal een naam geven. ,Care' zegt verder niet veel over het systeem. Het brengt wei nig van de automatisering tot uit drukking. Met het woord heb ik wel op iets anders de nadruk wil len leggen, namelijk op de sociab le kant van de zaak. Men moet met automatisering altijd wat op passen. Er moet niet alleen tech nisch gedacht worden; ook de so ciale aspecten moeten in het oog worden gehouden. Dit is zo'n beet je in het kort wat ik met het motto .Care' tot uitdrukking wil de brengen'. Het cijfer 8 geeft bijvoorbeeld, als het naar rechts en links wordt ge trokken, twee deelbeelden die res pectievelijk de voito hebben van een drie en een gespiegelde drie. Het verloop van deze en andere soorten kan omgezet worden in getallen. En deze deelbeeldgetai- len kunnen opgeslagen worden m computergeheugens'. .Men kan met behulp van de apparatuur voor een groot aan tal cijfers de deelbeeldgetailen be palen en ze gesorteerd naar eïj- ferbetekenis dat sorteren ge beurt dan nog met de hand in die geheugens opslaan'. .Indien de geheugens met voldoen de gegevens zijn gevuld, kan men ze gebruiken om er nog onbeken de dus niet voorat' met het menselijke oog gelezen offer tekens mee te identificeren. Men zoekt dan de geheugens af naar "de getallen als die van liet nog onbekende teken zijn afgeleid. Het geheugen waarin men ze .alle maal' terugvindt, geeft aan met welk cijfer men te maken heeft". Variaties Systeem In de uitwerking van het vernuf tige systeem is het sociale aspect allesbehalve nog te bespeuren. Zo beknopt mogelijk probeert ir Cor nelissen een uitleg te geven aan zijn methode om handgeschreven cijfortekens te herkennen. ,Om een cijfer- of letterteken vat baar te maken voor een technische wijze van herkennen ofwel identi ficeren wordt het allereerst ge projecteerd op een raster van' lichtgevoelige cellen. Men kan zo'n raster vergelijken met de in sommige steden aanwezige .licht kranten'. Alleen gebeurt daar het omgekeerde. Men geeft electrische signalen aan bepaalde lampjes en men krijgt zo het beeld van een oijfer of letter. In mijn methode gebeurt juist het omgekeerde: aan net raster geeft men een beeld en dat raster krijgt dan op bepaal de plaatsen elektrische signalen'. ,De methode berust dan vervol gens op het ontleden van het beeld van het oijfer of eventueel mis schien ook letters in een aantal deelbeelden. Het cijferbeeld wordt als 't ware uit elkaar getrokken. ,Door de vele variaties die in een handschrift voorkomen zou men te maken krijgen met een aan tal deelbeeldgetallen dat voor nor male computergeheugens veel te groot is. Daaróm wordt er door een soort kleinere computer een aantal bewerkingen uitgevoerd op de oorspronkelijke getallen en wordt verder het verloop van een deelbeeld slechts naar een be perkt aantal criteria geregistreerd. Daardoor worden de variaties in de getallen beperkt, zonder dat evenwel essentiële gegev ens ver loren gaan'. ,De tijd nodig voor het identifi ceren van één teken zal waar schijnlijk ongeveer een halve se conde bedragen. Dow gedeelten van de apparatuiuir meervoudig te maken kan men echter de gemid delde idenitafteatieüijd naar belie ven verkorten'. Of deze methode mogelijk in com binatie met andere mettertijd door de PCGD zal worden ingevoerd, is natuurlijk nog een duistere zaak. Wel adviseerde de PCGD ir Cor nelissen-, nog voor hij er ook maar enige 'lucht van kreeg, dat zijn inzendingen met een prijs zou worden bekroond, voor zijn me thode op hun kosten octrooi aan te vragen. Ir Cornelissen: .Over de kosten van de apparatuur valt voorlopig nog slechts dit te zeggen, dat zij, mits de hoeveelheid werk groot genoeg is, minder zullen zijn dan die van de huidige wel meer charmante methode voor het non- sen van girokaarten'. REGIONALE Z.-VLAAMSE WONINGBOUWVERENIGING: STRENGER TOEZIEN OP BETALING VAN HUREN AXEL De regionale Zeeuws-Vlaanise woningbouwvereniging gaat or niet ingang van het nieuwe jaar stren ger op toezien dat de huren op tijd wor den betaald. Dit zei voorzitter W. Bartz vrijdagavond in ,De Halle' te Axel, een uiterst matig bezochte algemene ledenvergadering werd gehouden. Hij constateerde dat er bij verschillende huurders sprake is van een zekere laks heid bij de betaling. Nu de organisa tie sinds 1968 met een full-time staf 'werkt, waardoor de zaken van de vereniging vlot lopen zag hij alle aanleiding om liet toezicht op het bin nenkomen van de huren te verscherpen. De woningbouwvereniging heeft momen teel zo'n 2300 hulzen onder haw beheer. Ei- zijn 162 eengezinswoningen iin aan bouw en 175 in voorbereiding, terwijl men verder de bouw van 258 bejaarden- woningen voorbereidt. Diit jaar werden 106 bejaarden/woningen opgeleverd, in de gezinspremiebouw waren dat 176 hui zen. De vergadering keurde de jaarre keningen over de periode 1962 tot en met 1967 goed (waarbij het om balans totalen van respectievelijk miljoen in 1962 en 28 miljoen in 1 |"ing) en, hield zich verder bezig mi, net lier- of verkiezen van bestuursleden en commis sarissen. Voorzatter Bartz kreeg met algemene stemmeh weer een man daat voor de komende periode. De heren Andriesen, E veraart, Van de Voorde en De Waal werden herkozen als bestuurs lid. de heren Ba ren dregt en de heer A. Klamer doen hun intrede in het bestuur. Als leden van de raad van commissa rissen herkoos men de heren Bleyen- bergh en Van Ruijmbeke, de heer Van der Lee wordt de nieuwe comrrtisaris. De heer Bartz constateerde dait de wo ningbouwvereniging bijzonder plezierige ei-varingen heeft opgedaan met haar po gingen om de huurders via plaatse-; lijke commissies inspraak te geven., Deze commissies komen :im vlot tempo van de grond. Ambtsjubileum P. Aarssen Onder grote belangstelling vierde de heer P. Aars sens te Hulst zijn zilveren ambtsjubileum bij de Amro-bank. De jubilaris is afkomstig uit Kloosterzan- de en begon 25 jaar geleden zijn bank- earrière te Hulst. Later volgde een overplaatsing naar Terneuzen. Sinds 1957 woont hij in Hulst. In 1964 werd hij bij de bank benoemd tot bijzondere procuratiehouder. Hij werd door de directie en collega's met zijn 25-jarig ambtsjubileum gefelici teerd en mocht behalve een envelop met inhoud een horloge in ontvangst nemen. Kerstbijeenkomst .Ceres' De vereniging Ceres' hield een zoet stemmige en goed bezochte kerstbij eenkomst in hotel ,De Eenhoorn' te Oostburg. Na een welkomstwoord van de voorzitster, mevr. S. van Dronke- laar-Bruijze uit Zuïdzande werd een programma geboden dat geheel op het naderend kerstfeest was afgestemd. Een koortje zong kerstliederen, bege leid door mevr. Hoogstrate op J* blokfluit en mevr. Verhage op piano. Verder was er declamatie door mevr. Schram-De Jong en mevr. Ver hage. Met samenzang werd deze kerst- middag besloten. (ADVERTENTIE) Hoe dat kan? Heel eenvoudig als je zo vroeg moge lijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je ermee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten boogste f 30Ó,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,— per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500 terug (f 2.700,— inleg, zo'n f 500,- aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kim je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51. Den Haag. TERNEUZEN ,Het Kotje' van .Algemene stichting voor Club- Buurthuiswerk' aan de Terneuzense markt, gaat per 1 januari dicht. De sluiting* houdt mede verband met het feit, dat de stichting volgend jaar opgaat rn de nieuwe .Algemene stich ting voor sociaal cultureel werk ir. Terneuzen', waarvan naast de .Inter kerkelijke stichting voor jeugd- en vol- wassenenwerk' in Terneuzen ook de werkeenheden Zaamslag en Hoek van de Algemene stichting en het sociaal- cultureel werk in Sluiskil deel gaan uitmaken. De .Kotjes'-activitedten limchpauzes-tussen-de-middag en de openstelling op zondagmiddag en avond) worden met Ingang van 11 ja nuari overgeheveld naar het clubhuis •De Sluts' aan de Dijkstraait. De laatste bijeenkomst in .Het Kotje': een oude- jaarsafscheid op 31 december (van kwart over 12 tot 2 uur 's nachts), waar iedereen wordt verwacht. In ,De Sluis' wordt 1 januari van 2 tot 5 's middags een nieuwjaarsreceptie ge geven. Programma voor radiovoettocht T erneuzen TERNEUZEN .Solidaridad', de ventsactie voor Latijns-Amerika, staat centraal tijdens de radio-voettocht die zoals gemeld op kerstavond, 24 december, in Terneuzen wordt gehou den. Het definitieve programma is nu -bekend. Deelnemers kunnen zich om 18.30 uur verzamelen in het Toestandje' (gebouw .De Sluis') aan de Dijkstraait, vanwaar om 7 uur de tocht begint. On derweg naar het eindpunt, het ,Zuid- landtheater', zullen de deelnemers zich bezinnen op de problematiek van de te genstelling tussen arm en rijk in La- tijns-Amerika. Om 8 uur begint in het Zuidlandtheater een oecumenische jon- gerenmeetnng met als thema .Solidari dad'. Domina Neeling uit Kloos- terzande en pater Baart van .Hedenes- se' zullen deze adventsaetie aan de orde stellen in een dialoog. De bijeenkomst zal muzikaal worden opgeluisterd, ter wijl de deelnemers er verder dia's of film en foto's te zien krijgen, afge- n door de heer Glissenaar uit Utrecht, die al eerder een tv-program- ma verzorgde over .Solidaridad'. De dis cussies in het. .Zuidlandtheater' zullen onder andere door leraren van diverse scholen worden geleid. Het programma is voor 10 uur afgelopen. De voettocht de eerste in Terneuzen en georgani seerd door de werkgroep .Toestandje' van het clubhuis ,De Sluis' zal wor den begeleid door NCRV, KRO, CVK en IKOR. Ooit in een achttal andere Nederlandse plaatsen gaat er een van stajrt. Deelnemers die colleges en bor den voor de tocht in Terneuzen willen maken, kunnen maandag-, dinsdag- er woensdagmiddag terecht in ,Het Toe standje' van ,De Sluis'. TERNEUZEN Bij de NV Philips gloeilampenfabriek te Terneuzen is een idee van de heer A. C. Sponselee uit Terhole beloond met een bedrag van ƒ1500,-. Dat is tot dusver het hoogste bedrag dat bij I'hilips-Temeuzen ooit. voor een idee is toegekend. Het betreft nu een constructie verbetering van een insmelttang. De heer Sponselee, die reeds vijf jaar werkzaam is bij het Ter neuzense bedrijf van Philips, heeft reeds eerder zijn ideeën beloond gezien met prijzen van rond de honderd gulden. CADZAND De gemeenteraad van Cadzand stelde in de jongste vergade ring een krediet van 100,- beschik baar om de sloot bij «le kleuterschool te dempen. Deze sloot moet worden ge dempt in verhand met een uitbreiding van de speelplaats en van een par keerterrein. Evenals de raad van Retranahement kan de raad van Cadzand zich vereni gen met een rapport vn het inge nieursbureau Van Hasselt en De Ko ning over de zuivering van afvalwater uit de- West-Zeeuws-Vlaamse kustge bieden. Men ging akkoord met het voor stel de geplande twee zuivertngsmstal- laties met bijbehorende gemalen be- stekklaar le laten maken. Evenals de raad Retranchement tekende men aan dat men de installatie voor Cadzand op grotere afstand van het geplande re creatiegebied gebouwd wilde zi'en wor den dan in het plan was opge nomen. Met zes stemmen voor en die van de heer K. F. Malco-rps (wd) te gen aanvaardde de raad he,t voorstel om een bijdrage van 92 cent per inwo ner te geven aan de gemeenschappelij ke regeling inzake de behartiging van de belangen van de recreatiegebieden in West-Zeeuws cth-Vlaanderen. Men ging eveneens akkoord met het voorstel de heffing voor de vuilophaaldienst met ingang van 1 januari te verhogen. Bur gemeester J. A. Leenhouts deelde op een desbetreffende vraag mee dat zal worden getracht de tennisbanen bij Cadzand-Bad onder water te zetten opdat de jeugd de beschikking heeft over een ijsbaantje. GRAAUW Onderwij sbenoeming Tot onderwijzer aan de r-k lagere school Sint-Jozef' te Graauw werd in tijdelijke dienst aangesteld de heer R. Mahu uit Hulst. (ADVERTENTIE) HULST Kerstviering Ver. van Huisvrouwen De afdeli-ng Terneuzen en omstreken van d» Nederlandse vereniging van huisvrouwen heeft op stijlvolle wijze kerstfeest gevierd. Negentig leden wa ren er voor naar de mts-kantine aan de Mr Haarmanweg gekomen. Een van de hoogtepunten was het optreden van het dameskoor onder leiding van me vrouw A. van Rossum met aan d« piano mevrouw R. van Gelder. Zij had den met de uitvoering van een Frans kerstlied zo'n succes, dat het op ver zoek werd herhaald. De presidente, me vrouw J. W. Hamelink-van der Hoorn, stelde in haar toespraak dat de kerst boodschap, ondanlcs alle veranderingen '~i de wereld, nog steeds levend is en ..•eerklank vindt in de harten van de mensen. Ook in de onze. Wij zijn niet alleen hier gekomen om te kijken naar de kerstboom, te eten en gezellig biij elkaar te zijn, maar om opnieuw de macht van de liefde van het Kerstkind te ondergaan'. De presidente las na haar toespraak het kerstevangelie. Me vrouw Van Rossum declameerde en er werden gezamenlijk kerstliederen ge zongen. Het koor zong een kerstcan tate van Catharina van Renesse. Een gezamenlijke maaltijd was het sluit stuk van het programma. Het 22 leden tellende dameskoor van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen zal dinsdag 23 december a.s. optreden het bejaardencentrum Bachten Dreke. Prijzen voor jonge timmerlieden en metselaars in Terneuzen TERNEUZEN Voorzitter W. Si mons van de commissie vakopleiding bouwbedrijf reikte dezer dagen een contactavond voor ouders en pa troons in de kantine van de NV ,De Hoop' in Terneuzen aan vier leerlin gen prijzen uit voor bun proefwerk- stukken. Prijswinnaars waren F. de Rie uit Heiile (le jaara timmeren), D. 't Hondt uit Kloosterzande (2e jaars timmeren), A. J. Sey uit Walsoorden (le jaars met selen) en T. van Goeteim uit Boschka- pelle (2e jaars metselen). Op de bijeen komst die werd bijgewoond door een groot aantal ouders en patroons be dankte de heer Simons de NV ,De Hoop' voor de ruimte die het bedrijf beschik baar stelde voor het vervaardigen van de werkstukken van de leerling-metse laars. Voorts spraken de heren Van Elzakker e.n consulent P. Provoost. De laatste toonde zich tevreden over de werkstukken, al zullen de oerstejaars- leerhmgen zich nog wat verder moeten bekwamen. Op deze avond draafde de heer De Jong tenslotte een film over hou tve r werking Bankdirecteur neemt afscheid HULST Dezer dagen is in ,De Koning van Engeland' te Hulst de af scheidsreceptie gehouden van drs J. C. van der Ven, directeur van de Neder landse Credietbank Hulst-Terneuzen De heer Van der Ven zal per 1 januari a.s. Hulst verlaten, vanwege zijn be noeming tot directeur van eenzelfde bank in Roermond. Op deze receptie vond tevens de kennismaking plaats met dra R. Th. H. Sanders uit Bergen op Zoom, die de heer Van der Ven in Hulst vanaf 1 januari zal opvolgen. Een onafgebroken stroom mensen uit alle geledingen heeft van half vier tot half zeven afscheid genomen van de heer Van der Ven en kennis gemaakt met de heer Sanders. Onder de aanwe zigen waren vele hooggeplaatste per sonen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Het intieme afscheidsfeest met het perso neel zal plaats vinden op maandag 29 december in hotel „Raes' te Klooster zande. Schaakclub opgericht Enige jaren geleden t'elde Hulst er. bloeiende schaakclub. Dezer dagen werd zij onder auspiciën van dokter J. Cas- -arie, Fr. Verpaelen, A. de Smit en I. 'ranse terug opgericht. Een vijftien tal leden gaven zich als lid op. OOSTBURG ONTWERP-KANDI- DATENLIJST VOOR PvdA OOSTBURG OOSTBURG In hotel-café .Victory' te Oostburg kwam een aantal leden van de afdeling Oostburg van de PvdA bijeen tea- bespreking van de ont- werp-kamdidatenliijst voor de verkie zing van de gemeenteraad voor de na de herindeling gevormde nieuwe ge meente Oostburg. Deze bijeenkomst was belegd om de commissie kandi daatstelling in de gelegenheid te stel len de afdeling te horen over deze ont- vverp-ltandidaatslelling. Names de com missie kandidaatstelling werd deze bijeenkomst bijgewoond dooi- de heer A. W. Gossije uit Oostburg. Doordat de afdelingsvoorzitter, de heer J. A, Langedijk door ziekte verhinderd was, werd deze vergadering geleid door de heer I. Wage. Meegedeeld werd dat na hearing in de afdelingen de ontwerp- kandidatenlijst in een federatieverga- uéring beslist zjI worden over de de finitieve kandidatenlijst. De commissie kandidaatstelling heeft deze ontwerp- lijst als volgt samengesteld. 1 J. J. Vergouwe te Breskens; 2 A. van Beest te Oostburg: 3 Mej. M. Bos te Schoon- dijke; 4 J. van Cadzand te IJzendijke; 5 I. van Houte te Cadzand: 6 W. C. v. d. Hooft te Breskens; 7 P. Tousseitnt te Schoondijke; 8 A. W. Risseeuiw te Oostburg; 9 H. Goedegebuur te Zuïd zande; 10 Mevr. H. B. Hesen-Va.n Zandvliet te Breskens; 11 A. Huigen ite Schoondijke; 12 P. A. J. Verploeg te Breskens'; 13 Mevr. J. Adniaansen- De Neef te Cadzand; 14 P. v. d. Walle te Schoondijke; 15 Mevr. L. A. Ivens- Van de Wiel te Cadzand; 16 A. Geluk te IJzendijke; 17 I. de Hullu te Zuid- zande; 18 J. Huigh te Schoondijke. Tijdens de ouderavond van de gemeen telijke mavo te Terneuzen meende de voorzitter van de oudercommissie, de lieer Bliek, terug te kunnen zien op een druk, maar welbesteed jaar. Veel be- mocienisse had de commissie dit jaar met de plannen van het gemeentebe stuur van de school aan het rijk over te dragen. Dat hierbij geen overijlde beslissing werd genomen, was mede te danken aan de grote steun die van de ouderraad werd ondervonden. De directeur van de school, de heer Van Vugt, lichtte de grote veranderingen toe, die de mammoetwet voor de school bracht. Vooral het instituut brugkla: en liet examen in zes vakken, kreeg daarbij aandacht. Duidelijk stelde hij de noodzakelijkheid van een grote be trokkenheid en medeverantwoordelijk heid van de ouders. De nieuwe wet biedt vele mogelijkheden, maar ze zul len door de school in samenwerking met de ouders verwezenlijkt moeten iworden. Hij toonde zicli voorstander van verdergaande pogingen tot samen werking met andere scholen, maar stel de daarbij als voorwaarden; een wel overwogen planning, een goede begelei ding en een grote betrokkenheid van het personeel dat de plannen moet uitvoeren. Na de pauze werden een tiental zaak- punten tussen school en gezin ter dis cussie gesteld. Algemeen bleek men voorstander van seksuele voorlichting op school. Lestijden en hoeveelheid huis werk hadden vrijwel algemene instem ming. De wenselijkheid van meerdaag se schoolreizen werd gevoeld, maar dan met verantwoorde begeleiding. Gebleken is dat de jeugd nog weinig behoefte heeft aan verder gaande inspraak. Ook bij de ouders bestond algemeen waar dering voor het .klimaat' van de school en de wijze waarop de jeugd benaderd wordt. Over de toenemende kosten van het onderwijs bestond bij sommigen enige ongerustheid. Castelei.jn - Van de Plas 66 pt (pro motie); 2 dames Drenth - Ouweneel 62 pt (promotie); 3 heren Neve Mast 49 pt; 4 heron Van LAerop - Vo gels 49 pt degradatie5 mevr-. Bre vet - de heer Van Hdjfte 37 pt (degra datie); 6 heren Vlieger - Visser 37 pt (b. m.). 3e klas: 1 dames Kareis - Ros- seel 61 pt (promotie); 2 dames Visser - Luteijn 52 pt (promotie); 3 echtpaar - -baan 52 pt; 4 dames Christiaan- Masclee 50 pt; 5 echtpaar Diele- man 43 pt; 6 dames van Turenhout - Scott 42 pt. 16 december: Hoofdklas: 1 heren Arkenbout - Kan-els 64 pt: 2 he- Van Male - De Snoo 51 pt: 3 he- Ouweneel - Verstraeten 51 pt; -1 echtpaar Risseeuw 49 pt; 5 echtpaar De vuijst 44 pt (degradatie): 6 heren Van Veen - Verstraeten 41 pt (degra datie). le klas: 1. dames Van Cruijningen - Holtslag 61 punten (promotie): 2. he ren Casteleijn - v. d. Plas 61 (promotie) 3. mej. Verstraeten - de heer Drenth 52; 4. heren Van Beest - Schijve 49; 5. echt paar Rosenkranz 46; 6. heron Brevet - Van Hee 40 (degradatie); 7. echtpaar Faas 27 (degradatie). 2e klas: 1. heren Nevc - Mast 59 (Promotie); 2. dames Kareis - Rosseeel 58 (promotie); echt.paa,r Belderok 51; 5. dames Visser Luteijn 40 (degradatie); 6. dames; De Dreu - Risseeuw 35 (degradatie). 3e klas: 1. mevr. Brevet - de heer v. Gijfte 48 (promotie); 2. mevr. Arkenbout - de hee>r Huisman 46 (b.m.); 3. dames Drenth - Ouweneel 45 (b.m.); 4. echt paar Dleleman 41 (promotie): 5. dames Van Turenhout - Scott 36; 6. echtpaar 36 punten. Axel: vijf mille voor Biafra van de christelijke mavoschool In A.xel vrijdagavond en zaterdag hebben gehou den ten bate van Biafra, leverde tussen de ƒ2300 en ƒ2500,— op. Het totale Axelse resultaat komt hiermee op ruim ƒ5000,Daarbii zijn dan de opbreng sten van een oliêbollenactie, de verkoop van kaarten, een disco-avond in de soos ,Pop-eye' en de collecte tijdens de Axel- se volkskerstzang inbegrepen. Kath. Vrouwengilde Axel bijeen Kerstfeest plattelandsvrouwen De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse bond van platte landsvrouwen, hield haar kerstbijeen komst in de toneelzaal van hotel .Vic tory' te Oostburg. De voorzitster, mevr. v. d. Weele-Minderhoud uit Schoondijke gaf na haar openingnswoord aan het lid uit Oostburg, mevrouw A. den Hamer- Kallewaard de gelegenheid oen groot aantal da mens welkom te heette. Iit de stemmig versierde zaal zorgde me vrouw Kareis uit Breskens tussen de tractabies door vq'or declamtie en voor dracht. De samenzang van kerstliederen werd op het elektronisch orgel, begeleid dooi' mevrouw Risseeuw-Basttnjg' uit Groede. PROMOTIE EN DEGRADATIE OOSTBURGSE BRIDGECLUB OOSTBURG Op de beide laatst ge houden clubavonden speelden de leden van de Oostburgse bridgeclub promotie- en degradatiewedstrijden. De uitslagen waren: 9 december: Hoofdklas: i heren Van Veen - Verstraeten 60 punten: 2 heren Van Male - De Snoo 52 pt; 3 echt paar de Vuijst 51 pt; 4 heren Arken bout - Kareis 48 pt; 5 heren Van Beest - Schijve 47 pt (degradatie); 6 echt paar Rosenkranz 42 pt (degradatie), le klas: 1 echtpaar Risseeuw 81 pt Kerstbijeenkomst KVO Voor de leden van de afdeling Oostburg van de katholieke vrouwen organisatie (KVO was er dezer dagen een kerst bijeenkomst in de katholieke kring te Oostburg. De voorzitster, mevr. A. Dierick-Buijck uit Aardenburg kon haar welkomstwoord] richtte tot een groot aantal leden. Het verdere pro- a werd verzorgd door de Oost- schrijver Willem Enzinck, die een lezing, toegelicht met dia's, hield over Athos, het Griekse schiereiland met het bekende monnikenklooster. Spreker wist met zijn lezing de aan wezigen zeer te boeien. ABVA over de herindeling In hotel ,De Eenhoorn' te Oostburg kwam de afd. WestZ-eeuwsch-Vlaan- deren van de algemene bond van ambte naren (ABVA) dezer dagen in le denvergadering bijeen onder voorzitter- scliap van de heer H. Goedegebuur uit Zmdzande. Deze gaf na zajn welkomst woord het woord aan de heer A. van Aalst, districtsbestuurder van de ABVA te Middelburg, die sprak over de per 1 april 1970 inwerking tredende wet op de herindeling van gemeenten in Zeeuiwsch-Vlaanderen. Speciaal behan delde spreker hierbij de belangen van heit personeel in dienst van de hierbij betrokken gemeenten, waarbij hij enkele praktijkvoorbeelden uit Zuid-Beveland aanhaalde. Vanuit de vergadering, die goed bezocht was, werden ook vragen gesteld. Voor een eventuele vertegen woordiging van de ABVA in het ge organiseerd overleg van de nieuwe ge meente Oostburg, werden 3 leden aan gewezen, t.w. de heren H. Kokken uit Oostburg, J. Quaars uit Breskens en P. Jacobs uit Schoondijke. AXEL Adventsbijeenkomst HVD :raeten 68 pt (promotie); 3 mej. Ver straeten - de heer Drenth 67 pt; 4 da mes van Cruijningen - Holt3lag 67 pt; 5 heren Brevet - Van Hee 66 pt; 6 echt paar Faas 55 pt; 7 echtpaar Klerks 54 pt (degradatie); 8 echtpaar Belderok 46 pt (degradatie). 2e Mas: 1 heren De hervormde vrouwendienst te Axel kwam dezer dagen in het torengebouw bijeen voor de adventsviering onder lei ding van haar presidente mevrouw Ver heul. Begonnen werd met de advents- liturgie. Dr Van Veen hield vervolgens een causerie, geïllustreerd met dia's, over de republiek Ghana in Westafrlka, te spreker had bedankt voor zijn teressante uiteenzetting, werd deze bijeenkomst door dr Van Veen met Afrikaanse gebeden besloten. Ruim 40 dames woonden deze adventsviering' bij. Kerstbij eenkomst plattelandsvrouwen De afdeling Axel van de bond van plattelandsvrouwen hield in ,de Halle' haar kerstbijeenkomst onder leiding van de presidente mevrouw P. de Fey- ter-De Regt. Na een korte inleiding van de presidente, gaf zij het woord aan mevrouw Frouck Hetebrij-Van der Honing sinds kort wonende in Axel, die deze kerstviering verzorgde. Het programma bestond uit declamatie kerstvertellingen en zang met piano begeleiding van mevrouw C. SmiC6-De Visser. Nadat de presidente mevrouw Hetebrij met een dankwoord had toe gesproken voor deze bijzondere goed verzorgde middag, werd besloten met het gezamelijk zingen van ,Ere zij God'. Deze keratmiddag werd bijgewoond door 75 dames. Het katholiek vrouwengilde te Axel vierde in een zeer gezellige sfeer in een der Lokalen van het gezellenhuis het kerstfeest. De belangstelling van de zijde van de leden was groot. De bij eenkomst werd geleid door de presiden te mevrouw Boeding. Het programma van deze leerstwijdimg was samenge steld door de dames Martens en Tac- keldey in samenwerking met pastoor B. J. J. de Jong. De geestelijk adviseur hield aan de hand van zeer fraaie kleu rendia's een causerie over het Heilige land. Ter afwisseling zong een dames- koortje met orgelbegeleiding van de heer Martens. Deze kerkbijeenkomst werd afgesloten met het gezamenlp zingen van .We shall overcome'., Internationale vogelshow te Axel De Zeeuws-Vlaamse vogelvrienden te Axel organiseren tijdens de kerstdagen traditiegetrouw de internationale vo gelshow van kanaries en exoten. Deze show wordt gehouden bij de heer Vonk aan de Gentsevaartstraat. De show is reeds verzekerd van een 300 inzendin gen. Ter bestrijding van de kosten is aan deze vogelshow een loterij ver bonden. Eerste kerstdag 's middags om half twee gaat de tentoonstelling open. Voorts is de show de gehele vrijdag en zaterdag geopend. Zaterdagmiddag om vijf uur zal de prijsuitreiking plaats vinden. Contactavond lts Je christelijke lagere technische school te Axel werd een voorlichtings- itevens ouderavond gehoudem voor de leerlingen van de brugklassen. De lei ding van deze contactavond berustte bij de adjunct-directeur de heer G. Ze- gers. De heer Zegers opende de bijeen komst met een korte voorlichtingstoe- spraak, In aansluiting hierop werd de film .de mens en de machine' vertoond. de pauze was er gelegenheid voor persoonlijk gesprok met de leraren om het werk van de leerlingen te be zichtigen. Deze ouderavond werd zeer druk bezocht. R.K. jeugdhaven ,Axel' naar ,De Sterre De r-k jeugdhaven ,Axel' organiseert op tweede kerstdag 's middags in groeps verband een fietstocht naar ,Dc Sterre' in Sluiskil. De bedoeling is om de zieke' gebrekkige kinderen in dit iinterna- cadeautje te brengen. Vervolgens zullen de jongens en meisjes in Sluiskil de kerk bezoeken om bij de kerststal enkele liedjes zingen. In deze fietstocht zal de jeugd in het gezellenhuis getracteerd worden op be schuit met muisjes en chocomel. Verder zal de middag gevuld worden het het opvoeren van zelf gemaakte toneelstuk jes. Voor de drie beste stukjes heeft het bestuur een prijs beschikbaar gesteld. BRESKENS Auto geslipt Dezer dagen keerde R. G. B. uit Kloos terzande vergezeld van zijn echtgenote per auto terug van een bezoek aan Antwerpen. De automobilist werd ver rast door de gladheid van de weg op Belgisch gebied, waarbij de auto slipte en over de kop sloeg. Beiden slaagden er in de auto ongedeerd te verlaten. De auto werd vernield en bekwam ernstige brandschade. SLUISKIL Kerstspel door r.k. lagere school Leerlingen van de r-k lagere school .St.-Antoniiis' van Sluiskil hebben dezer dagen een drietal opvoeringen gegeven van een kerstspel. Er waren twee avond voorstellingen voor de ouders der leer lingen en een middagvoorstelling in het kader van een kerstniiddag voor de be jaarden. Er was van een goede belang stelling sprake. De avondvoorstellingen werden telkens door ongeveer 150 per- sonen bezocht, terwijl ruim honderd be jaarden genoten van hetgeen door de jeugd (en tonele werd gevoerd en ten ge hore werd gebracht. Aan dit spel werk ten honderd leerlingen van de St.-An- toniussdhool mee, waarvan er 30 een rol(ietje) hadden, 45 waren er opge nomen in het koor, terwijl 25 muzikan ten voor de instrumentale omlijsting zorgden. Niet alleen de genodigden, maar ook de leerlingen zelf, alsmede het ondoAWljzendpersoneel hébben aan dit kersspel veel genoegen beleefd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 22