NKV-VOORZITTER UITTE FELLE KRITIEK OP REGERING NKV houdt zich aan SER-rapport Biafra in VN? WEG VOOR UITBREIDING EEG THANS OPEN 3 ,Naar stem bedrijfsleven wordt niet voldoende geluisterd' Loonwet-Roolvink zal gemoederen beroeren ARABISCHE COMMANDO'S KRIJGEN 12 JAAR ABOP sluit zich aan bij NVV Met betrekking tot loonvorming: VERMISTE IJMU1DER KOTTER VOER MEEL GEWOONHAVEN IN Op 16 april SALTGESPREK IN WENEN dinsdag 23 december 1949 Wissel Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, heeft maandagmorgen in zijn openingsrede van de verbondsraadsvergadering in Utrecht felle kritiek geleverd op de regering, bepaalde werkgevers en .standwerkers', waarmee hij kennelijk mensen als Fre Meis bedoelde. Hij verweet de regering een onvoldoende bereidheid tot luisteren naar de stem van het bedrijfsleven, zei dat door gebrek aan discipline van individuele werkgevers een soort onderhandse loongolf is ontstaan en sprak van standwerkers, die speculeren op een al jaren bestaande onvrede onder de werknemers. De lieer Mertens opende zijn toespraak met erop te wijzen dat 1970 een be langrijk jaar beloofd te worden. In dit verband wees hij erop dat: Op macro-economisch terrein het be wijs moet worden geleverd voor de stel ling, dat bij een juiste inzet van alle betrokkenen het mogelijk Ls een een maal op gang gebrachte inflatiespiraal de kop in te drukken; t Wat de loonvorming betreft er ern stig rekening mee gehouden dient te worden, dat ook het komend jaar de Ïoonwet-Roolvink de gemoederen .stevig zal blijven beroeren'. Zal moeten blijken in hoeverre het georganiseerde bedrijfsleven erin zal slagen aanvaardbare regelingen te tref fen voor behoorlijke pensioenvoorzienin gen. Voorts wees hij erop dat de toezegigin- rdie van verschillende kanten aan werkende jongeren zijn gedaan vol gend jaar in daden zullen moeten worden omgezet, en op het terrein van de mede zeggenschap het komende jaar belangrij ke zaken in de politieke sfeer gaan spe- Israëli vrijgesproken in proces-Winterthur WINTERTHUK (RTR) Drie Pa lestijnse commandostrijders zijn maan dag in het Zwitserse Winterthnr elk tot 12 jaar dwangarbeid veroordeeld «le aanval op het len. Met name bij de parlementaire be handeling van de (herziene) wet op de ondernemingsraden en het te verwach ten wetsontwerp over de inspraak bij benoemingen van commissarissen. Ver der noemde hij nog hét inspelen van de vakbeweging op de ontwikkelingen van de EEG, de kwestie georganiseerden-on- georganiseerden en de structuur van de vakbeweging. Openbaarheid De NKV-voorziIter vond het merkwaar dig te moeten constateren, dat midden in een uitgesproken hoogconjunctuur er zoveel bedrijven in moeilijkheden verke ren, ontslagen vallen en een toenemend beroep op de overheid om steun wordt gedaan, wat de ontslagen betreft zei de teer Mertens dat herplaatsing in de g< spannen arbeidsmarkt in vele gevalle geen al te grote moeilijkheden oplever Met betrekking tot het verlenen van overheidssteun aan bedrijven vroeg hij zich echter af. of die gelden niet met een grotere mate van openbaarheid en doorzichtigheid moeten worden verstrekt waarbij hij aandrong op publieke contro le en zeggenschap. Hij waarschuwde voorts dat het economisch beeld niet overal ei alle opzichten even rooskleurig il op het EI Al-vlieg tuig in februari te Ziirich, waarbij wegens tuig in de piloot doodden. De Israëlische vei ligheidsfunctionaris aan boord vs vliegtuig, Mordechai Rachamim, ten vierde Arabier had doodgeschoten, werd vrijgesproken van de beschuldi ging van doodslag. De drie Arabieren zijn de 24-jarige Mohammed Aboe Al-Haija, de 34-ja- rige I-brahiim Tawfik Joessef en de 02- jarige onderwijzeres Amina Dahboer. Zij hebben tien dagen de tijd beroep aan te tekenen. Voor hun vonnis geldt aftrek van het voorarrest van dagen. Het Israëlische kabinet dat spoedzitting in Jeruzalem bijeen was, applaiudiseerde toen de uiitsp WuraterÜwir bekend werd. lijk had de Israëlische regeri teleurstelling over uitgesproken, Raahamim tegelijk met de drie Arabi sche comimandoleden terecht moest a baan. Gisternacht hoorde de heer Edward Ste wart in Winterpark, Florida, een soort getik op de voordeur, hij begaf zich sla perig derwaarts en kwam even later de sloapkamer binnenrennen, tot zijn vrouw roepend: .Shirley, smeer 'm, d'r staat een olifant op de stoep'. Edward en Shirley verdwenen in hun nachtgoed en de olifant kreeg de deur- j knop open, stapte naar binnen en ging via de garage weer heen na hier en daar speels een stuk of wat gordijnen te heb- oen verwijderd. drie uur werd het dier, de jonge Kari die toch nog een ton woog door de eigenaren van een circus, de politie en een hele hoop mensen uit de buurt tri omfantelijk omsingeld in een garage. Alvorens bij de Stewarts aan te kloppen was de vrouwtjes-olifant uit het circus ontsnapt, na een tijdje gepakt en aan ten jeep vastgebonden. Maar zij ver dween al gauw. met jeep en al, en zette de vaart er in toen zii de hindex'lijke touwen had losgescheurd. waairbij de hoogconjunctuur een stuk van de dieper liggende problematiek versluiert. Een wending in ongun stige zin van de economische 'ont wikkeling verwachtte de heer Mer tens voorlopig niet, mede door de zelfbeperking die het georganiseerde AMSTERDAM (ANP) De Algemene Bond van Onderwijzemd Personeel (ABOP) heeft gisteravond laat tijdens haar algemene vergadering in Amster dam met een grote meerderheid van stemmen besloten zich bij het Neder lands Verbond van Vakverenigingen aan te sluiten. Door de toevoeging van de ruim 30.000 leden tellende onderwijzers bond is het leden bestand van het NVV gestegfln tot bijna een half miljoen. De lieer J. A. Pengel heeft meege deeld, het lidmaatschap van de stater van Suriname niet te zullen aanvaar den. bedrijfsleven zich heeft opgelegd. De overeenkomst in de grootunetaal (de cao voor de metaalindustrie) heeft mijn vertrouwen in de vrijwillige, wijze zelfbeperking van de contracts partijen versterkt, zo zei de heer Mertens. Loonontwikkeling Volgens de voorzitter van het NKV lean er geen sprake zijn dat de loonontwik keling in 1970 zich ver boven wat eco nomisch mogelijk is gaat hewegen. Hij achtte het goede klimaat tussen over heid en bedrijfsleven om de sociaal-eco nomische ontwikkeling binnen accepta bele grenzen te houden momenteel ech ter beslist niet aanwezig. Dat dit kli maat zo is verslechterd weet hij vooral aan het optreden van het kabinet-De Jong. In dit verband wees hij op de aanvan kelijke weigering van de regering het SBR-advies over het uitstel van de btw te volgen en op het optreden van het kabinet inzake de loonwet-Rool- viok. Bekend was, aldus de heer Mer tens, dat grote delen van het bedrijfsle ven op belangrijke punten niet de ge vraagde vrijwillige medewerking zou den geven aan de uitvoering van die wet. Dit had voor de regering toch min stens aanleiding moeten zijn zich af te vragen wat de eigenlijke zin kon zijn van een dergelijke wet. Met het zware politieke machtsmiddel van een kabi netscrisis werd het voor het parlement onmogelijk gemaakt de loonwet, op zijn eigen merites te beoordelen, aldus de heer Mertens. Félle kritiek oefende hij vervolgens uit op de brief van minister Roolvink aan de Stichting van de Arbeid. Volgens de heer Mertens wordt met die brief wel formeel aan het verzoek van de senaat Ivoldaan, maar komt het neer op: .Ik minister Roolvink, wil wel overleg ple gen met het bedrijfsleven, maar de op lossing van de ge-rezen moeilijkheden is slechts mogelijk, indien grote delen het bedrijfsleven alsnog terug willen ko men op het tot nu toe ingenomen standpunt.' Vanuit een oogpunt van so- ciaal-economisdh beleid achtte de heer Mertens het ronduit bedroevend, dat de regering zich een dergelijke starre op stelling meent te kunnen veroorloven. Met betrekking tot de onderhandse loon- zei de NKV-voorzi-tter dat de essen- verhouding tussen bestuurders en leden van de vakbond wordt uitgehold, wanneer afzonderlijke werkgevers buöten de vakbeweging om allerlei .kerstboom achtige' loonversienngen aanbrengen. De reactie van de vakbeweging in die om standigheden laat geen andere keus dan de .versiering' nog verder te verfraaien, ook al is men er zich van bewust dat d- gevolgen van zo'n stap in een later sta dium lelijk kunnen opbreken. Hij zegt daarbij wel dat het de werkgevers soms niet gemakkelijk wordt gemaakt door de standwerkers. Zij spigelen grote groepen werknemers verbeteringen van arbeidsvoorwaarden voor waaraan elk realisme ontbreekt, klaagde de heer Mertens. Ten aanzien van de pensïoenv ningen merkte de heer Mertens nog op dat het verdere beraad in de Stichting van de Arbeid wordt ingegaan met de intentie een definitief akkoord te be reiken over een uitgewerkt pensioen plan. Het NKV wil echter medio vol gend jaar definitief weten wat te ver wachten is. Mocht dit niet liet geval zijn, dan zullen wij niet een eigen plan de sociaal-politieke arena moeten be treden, aldus de heer Mertens. UTRECHT (GPD) Het Neder lands Katholiek Vakverbond wil zich met betrekking tot de loon vorming in 1970 houden aan de uitgangspunten van de Sociaal- Economische Raad. tenzij dit door anderen onmogelijk wordt ge maakt. Dit verklaarde de secreta ris van het NKV, de heer F. van der Gun, gisteren tijdens de ver bondsraadsvergadering Het SER-advies verdient de voorkeur -boven een wilde loon ontwikkel ing. de SER is destijds een bewuste kf gemaakt voor een zo beheerst mogelijke loonontwikkeling, met als uitgangspunt een reëele loonsverhoging van 2,5 tot 3 procent, aldus de heer Van der Gun, "ie daar aan toevoegde, dat ook de /erkgevers hun verantwoordelijkheid moeten dragen. Hij waarschuwde, dat de vakbeweging zich niet kan en mag veroorloven zich afzijdig te houden in gevallen, dat de werkgevers door mid del van extra loontoeslagen de cao open- Loonexplosie breken. .Stekkie' was te goed om al naar huis te gaan IJMÜIDEN (GPD) Het sinds zaterdagmor gen vermiste vissers vaartuig IJmuiden 51, de Nora, is terecht. Als of er niets aan de hand was, voer de motorkot- ter maandagmorgen omstreeks kwart over negen de vissershavon van IJmuiden binnen. Te druk radioverkeer is er de oorzaak van geweest dat de Nora geen contact- heeft kun nen krijgen niet Sclie- veningen Radio en dat andersom Schevenin- gen radio het schip niet heeft kunnen be reiken. De Nora, 22 meter lang, zes meter breed, koos vrijdagmorgen met aan boord schipper Jan Buis, zijn zoon Jan, Sjoerd de Boer en Teun van der Lugt, zee om enkele mijlen uit de kust te gaan vissen. Zaterdagmorgen vroeg, zo was de afspraak, zou het schip weer bij de afslag In IJmuiden ver schijnen om de vis vangst te lossen. Toen de kotter zaterdag avond nog niet binnen was, wera Schevenin- gen Radio verzocht de scheepvaart te laten uitzien naar de Nora. Niemand zag de 31 jaar oude en 69 ton metende kotter op de aangedui de plaats. Dat kon ook niet, want de Nora had wegens de slechte vangst een andere vis- plaats opgezocht. Op «lit .stekkie' werd goed gevangen, zodat ue schipper nog geen reden zag naar liuis te rug te keren. Alle po gingen ten spjjt, kon er geen radiocontact tot stand worden gebracht. Een familielid van schipper Buis vertelde, dat IJmuiden niet zo erg in angst heeft ge zeten als de berichten wel deden vermoeden. .Natuurlijk, er kan al tijd wat gebeuren. Maar we waren niet zo bang dat hij weg was. De Nora is helemaal nieuw opgebouwd, Er staat een nagelnieuwe motor in en er zit geen klink nagel in die oud is. Het schip kwam heel ge woon binnen'. Voorts waarschuwde hij teg eventuele herhaling van de loon-.en Drijsexplosie van 1963-1964. Toen be stond er. naar Europese maatsta berekend, nog een marge. Maar niet meer. Bovendien zijn er re een aantal bedrijven die het moei lijk hebben, aldus de heer Van der Gun. Hij noemde de cao voor de me- ta-alindustie conform het SER-advies, De heer Mertens, die m zijn rede had opgemerkt, dat het voor het parlement onmogelijk was gezien het uitzicht van een kabinetscrisis de loonwet op zijn merites te beoordelen, merkte naar aanleiding van een desbetreffende vraag op. dat hij het .schuldig' legde bij de fractie van de grootste partij (de kvp). Uitvoerig werd stilgestaan bij de kwes tie georganiseerd en ongeorganiseerd. Daarbij bleek een verdeeldheid in stand punten over bevoordeling van georga niseerde werknemers boven ongeorga niseerden. De metaalbond ,St-Eloy' stelde nader hand in het besloten gedeelte van de vergadering voor te besluiten, dat alle aangesloten bonden bij de komende cao- onderhamdelóngen de realisering van het extra voordeel voor georganiseerden als het meest zwaarwegende punt naar vo ren zouden brengen. Een eventuele wei gering tot realisering van dit extra voor deel zou dan als breekpunt in de onder handelingen kunnen worden gesteld. De voorgestelde actie zou erop gericht moe ten zijn uiterlijk in 1971 in alle bedrijfs takken dit extra voordeel voor georga niseerden verwerkelijkt te hebben. ,St-EIoy' kwam verder met het voor stel, om in samenwerking met de overi ge vakcentrales, bij de overheid met alle wettige middelen te trachten te bewerk stelligen dat aan dienstplichtige militai ren vakantietoeslagen zullen worden uit gekeerd. Concept-rapport De commissie structuurherziemng van het Nederlands Katholiek Vakverbond zal binnenkort de verschillende colleges van het NKV een concept-rapport voor- :en waarin de grote lijnen zijn ge- ken van de kaders waarbinnen zich concentraties kunnen gaan afspelen. Dit deelde de algemeen secretaris van het NKV, de heer P. J. J. van Hout, gis termiddag in Utrecht mee naar aanlei ding van wagen over de activiteiten "ran de structuurcommissie, die in april s geïnstalleerd nadat de verbondsraad le beleidsconclusies met betrekking tot de confessionaliteit en de structuur van het NKV had aanvaard. Het rapport zal in het voorjaar in een extra verbondsraadsvergadering worden behandeld, waarna in overleg met de be trokken organisaties kan worden bogon- aan het .invullen' van de kaders. VLIEGRAMP IN ZUID-VIETNAM SAIGON (RTR) Bijna honderd men sen vonden gistermorgen de dood, toen een passagiersvliegtuig van .Air Viet nam' zich in de Zuiavietnamese kust stad Nha Trang brandend in een school en andere gebouwen boorde. Het toestel, een DC-6B, was over de landingsbaan van het nabijgelegen vliegveld heen- geschoten .aldus mededelingen van d« politie. Tot de slachtoffers behoren volgens rle eerste berichten circa 60 van de 68 vliegtuigpassagiers en 30 kinderen van een lagere schooi. (ADVERTENTIE) BON DE GESCHIEDENIS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG Abonneer u nu i 1.25 per weck Naam; - Adrc»: - Woonplaats: Ik ontvang de eerste band gratis. Adresseer de envelop als volgt;_j Antwoordnummer' 2 Adres Markt 51 Plaatsnaam Middelburg Doe deze bon in een envelop, waar u geen postzegel op plakt; deze betalen wij. Wat eet w met kerstmis was een van de vragen die demonstranten minister Udink stelden op bor den, toen de minister het tweede- kamergebouw betrad voor de be handeling van de Biafra-nota in de kamer. HELSINKI (RTR) De Verenig de Staten en de Sowjet-Unie zijn overeengekomen op 16 april vol gend jaar in Wenen besprekingen over een beperking van de strate gische bewapening te beginnen. Dit is maandag meegedeeld in een gezamenlijk communiqué, dat is uitgegeven na afloop van voorbe reidende besprekingen in de Finse hoofdstad, die vijf weken hebben geduurd. De keus van Wenen als plaats waar de eigenlijke onderhandelingen over een be perking van de strategische bewapening zullen worden gehouden, kwam in Hel sinki als een complete verrassing. In conferentiekringen in Helsinki is er de laatste dagen herhaalde malen op gewe zen dat Rusland tegen een conferentie in de Weense hoofdstad was. Amerika zou daarom als compromis Genève heb ben voorgesteld. Rusland wilde in eerste instantïe~Helsinki als confex-entieplaats. Volgens goedingelichte kringen in de Finse hoofdstad willen zowel de Ver enigde Staten als de Sowjet-Unie de Salt-conferentie helemaal gescheiden houden van de ontwapeningsconferentie in Genève, waaraan 26 landen deelne men. Op de laatste, de tiende, bijeenkomst in Helsinki heeft de leider van de Ameri kaanse delegatie, Gerard C. Smith, de bereikte overeenkomst toegejuicht als ,een eerste stap in de goede richting". Als resultaat van het overleg in de Finse hoofdstad hebben, aldus Smith, ,onze regeringen nu een beter inzicht in eikaars standpunten'. .Wij hopen ten zeerste dat bij de komende onderhande lingen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie het eens zullen worden over een beperking van hun respectievelijke stra tegische arsenalen. Slot vcm pagina 1) betoogde dat op de Russische Mig-straal jagers na, vrijwel de hele militaire uit rusting van Nigeria uit Engeland af komstig is. Hij wees daarbij op de aan voer van dumpgoederen van het Britse Rgnleger via Antwerpen. De regeringspartijen richtten zich op de fractie van de Party van de Ar beid met het verzoek om bij de En gelse Labourregering aan te dringen op stopzetting van de leveranties. By interruptie verklaarde fractievoorzit ter Den Uyl dat zijn partij dat al voortdurend heeft gedaan, waarbij hij herinnerde aan de Labour-congres dat al twee keer een dergeiyk besluit heeft genomen. De democraat Imkamp deed de sugges tie om namens het Nederlandse parle ment een brief te schrijven aan de En gelse regering, terwijl mr Mommersteeg een motie van dezelfde strekking ty- den de debatten in tweede termijn na mens de vier regeringspartijen indiende. Ook de opperste Sowjet en de Franse Nationale Vergadering zullen zo'n brief krijgen. De heer Van der Lek wilde En- gelands lidmaatschap van de EEG ver binden aan de voorwaarde dat «iit land eerst zijn wapenleveringen moet stop pen, maar kreeg met dit voorstel in de kamer geen bqvaL gelijke commissie moet vooral de moge- ïykheden voor dagvluchten en een aa- tumembargo onderzoeken. De christe- ïyk-historische fractie is tevens voor standster van een speciale commissie van goede «iiensten, waarin naast de strijdende partyen een derde buiten staand land vertegenwoordigd is. De communist Bakker betoogde dat het hele conflict te wijten is aan de belangen van de oliebronnen en Brit se imperialisten in Nigeria. Hij wilde dat de regering druk uitoefent op Shell. .Als Shell een staakt het vuren zou eisen is de oorlog morgen klaar', zei hij. 1,2 miljoen Minister Udink f ontwikkelingshulp) verklaarde later in het debat dat de re gering besloten heeft 1,2 miljoen gulden extra beschikbaar te stellen aan Joint Church Aid en net Internationale Rode Kruis, dat een speciaal hulpplan voor 4 maanden voor het Nigeria a nse grondge bied voorbereidt. Tot nu toe heeft Ne derland voor 17 miljoen gulden aan geld, goederen en medische hulp uitgekeerd. Biafra kreeg daarvan iets meer dan Nigeria: 51 tegen 49 procent. De re gering is bereid om met de hulpverle nende organisaties alsnog te gaan pra ten over uitbreiding van de hulp. aldus minister Udink. De bewindsman ontried de kamer aanvaarding van de motie- Da nkert die om 30 miljoen gulden had gevraagd voor de eerste helft van '70. Minister Udink meende dat het voed- seltransport moeilijk geïntensiveerd kan worden, gezien de tedhn :sche beperkt heden. Alleen met grotere vliegtuigen en kortere lostijden valt er meer te bereiken, meende hij. Minister Luns deelde nog mee dat de handelsrelatie tussen Nederland en N> feria voor ons land nog negatief is. ëgenover een export van 59 miljoen len stond in 1968 een imoort van Nederland moet de actie van Joint Church Aid meer steunen, aldus de ka mer. De oppositie diende by monde van PvdA'er Dankert een motie in, waarbij de regering werd gevraagd voor de eerste helft van volgend jaar dertig mil joen gulden beschikbaar te stellen om het voedseltranspor tvan deze organisa tie drastisch uit te breiden. De vier regeringspartijen wilden ook uitbreiding van de financiële steun, maar noemden l20_ miljoen gulden, praktisch uitslut- in hun eigen motie geen vast bedrag. Cema ruwe aardolie. Ben boycot van de ,Er moeten', zei KVP'er Mommersteeg, XT~ .voldoende financiële middelen komen om de nachtelijke voedselbrug uit te breiden en zo mogelijk dagvluchten uit te voeren'. Ook mr Bos vond dat de regering meer aan hel Joint Church Aid beschikbaar moet stellen dan huidige 1,2 miljoen gulden. Commissie Het idee van mr Bos om een parlemen taire commissie naar Nigeria en Biafra te sturen had algemene bijval. Een der- (Van onze correspondent in Brussel) verdeling van de inkomsten van het Europees fonds voor landbouw en oriëntatie is vastgesteld. Het EEG-parle- ment van Straatsburg zal meer bevoegd heden krijgen. Vóór 1 april van het vol gend jaar zal een gemeenschappelijke marktordening voor wijn in werking tre den, en een dergelijke regeling voor tabak zal begin januari worden vastgesteld. Dit zijn de resultaten van een .uitputtingszit ting' van de EEG-ministerraad. die heeft geduurd van vrijdagavond 10 uur tot gis terochtend half vijf, en waarvan wij in de krant van gisteren reeds melding maakten. De langste nacht van het jaar 1969, die van zondag op maandag, hebben de minis ters gewijd aan het omschrijven van de nieuwe bevoegdheden van het Europese parlement, nodig geacht als gevolg van het voortaan beschikken over eigen mid delen' van de gemeenschap, (om te begin nen ongeveer 15 miljard gulden) Van vrijdagochtend atf zijn de ministers van buitenlandse zaken en die van financiën en land bouw van de zes landen bijeen geweest. Vrijdag avond was er optimisme over overeenstemming met betrekking tot de verdeling van de inkom sten van het Europese landbouwfonds over de lan den, dochc de standpunten lagen nog té ver uit el kaar. Zaterdagochtend kwam staatssecretaris De Koster met een plan dat dn de loop van de twee volgende dagen een nuttig uitgangspunt van dis cussie ds gebleken, hoewel het verscheidenen ma len door andere voorstellen van Frankrijk en van de EEG-commissie werd geamendeerd. Dat is ei genlijk wel jammer geweest, want het Neder landse voorstel (drie verschillende periodes voor het compleet maken van de financiering en dien overeenkomstig drie op elkaar aansluitende ma nieren van overdragen van heffingen en dergelij ke naar het landbouwfonds) had het voordeel dat het duidelijk en overzichtelijk was. Boven dien hield het rekening met het uitbreiden van de budgetaire bevoegdheden van liet EEG-parle- ment van Straatsburg. Eindeloos en vaak ook wel verward zijn de dis cussies geweest, totdat tenslotte een voorstel van de Brusselse EEG-commissie de basis lever de voor de regeling die zondagavond werd aan genomen. Voor de financiering van het landbouwfonds zyn, zoals bekend, drie bronnen van inkom sten voorzien: de heffingen op landbouwproduk- ten, de invoerrechten op industriële produkten en nog een derde bron die tenslotte zal worden ge vonden in een deel van de opbrengst van de btw-belasting in de zes landen. De moeilijkheid school vooral in de omstandigheid dat de Duit sers, Italianen en de Nederlanders wensten da.t het aandeel van te voren zou worden vastge steld volgens een bepaalde verdeling, doordat Frankrijk meende dat alles direct in de gemeen schappelijke kas moest worden gestort. Na heel veel touwtrekken heeft men een oplos sing gevonden. Volgens hetgeen thans is afge sproken. wordt voor het jaar 1970 nog een ver deelsleutel vastgesteld. Nederland draagt volgens die verdeling 10,35 procent bij dat is 0,84 pro cent minder dan thans, en dat is een voordelig verschil van 105 miljoen gulden. Voor de andere landen zijn de percentages respectievelijk Bel gië 8,25 procent, Duitsland 31,70 procent. Frank rijk 28 procent, Italië 21,50 procent en Luxem burg 0,20 procent. Voor sommige landen is dat wat minder dan het afgelopen jaar voor anderen wat meer. Gezien het feat dat 1 procent ongeveer 125 miljoen gulden betekent hebben de minis ters daar uren onver onderhandeld. Voor de zogenaamde tussenperiode 1971-1974 zul len alle landbouwheffingen rechtstreeks aan het fonds worden afgedragen. De douanerechten ko men erin volgens een progressief percentage en de overige bijdragen zonodig volgens een bepaal de regeling. Voor de normale periode na 1 januari 1975 zul len de inkomsten worden gevormd door de heffingen, de invoerrechten en de ontvangsten, overeenkomende met 1 procent van de op unifor me wijze in de EEG geïnde btw. De lidstaten krijgen van al die inkomsten van het fonds weer 10 procent terug als anningskosten er zijn nog enige correcties mogelijk, maar die zijn van on dergeschikt belang. Minister Wïtteveen heeft ver klaard dat hij de regeling wel aanvaardbaar vindt en dat hij met het resultaat niet ontevre den is. Nederland en Italië zijn de landen die uit het landbouwfonds namelijk netto ongeveer het zelfde ontvangen als zij erin storten. De andere partners hebben tijdens de onderhandelingen van zondag uiteraard die omstandigheid nogal eens te berde gebracht. Parallel met die zogeheten .eigen middelen' van het landbouwfonds loopt de uitbreiding van de bevoegdheden van het EEG-parlement. In prtn- handei met Nigeria, waar sommige ka merleden op aandrongen hadden, zag minister Luns niet, volgens hem zou dat partijdigheid betekenen en leiden tot een pro-Biafraans standpunt. In tweede termijn werden nog vier mo ties ingediend, twee door de PSP, één door D '66 en één door de groep-Aarden. Volgens de PSP-moties moet Nederland de Engelse toetreding tot de EEG afwij zen. zolang dit land door middel van wapenleveranties, economische en poli- oipe is men het daar over eens gewonden, al heeft Frankrijk nog wel wachtreserve gemaakt, zoals Duitsland dat heeft gedaan voor de regeling van de eigen middelen. Het betekent dat de ministers eerst nog met hun regeringschefs willen over leggen. Lees: diens toestemming moeten gaan halen. Veel meer bevoegdheden hebben de parlementsle den van het kléin-Europa nog niet gekregen, maar er is een bettangrijke eerste stap gedaan. Ook al blijft de ministerraad van de EEG het voorlopig nog wel voor een groot deel voor het zeggen hou den. Op 19 en 20 januari komt de ministerraad weer bijeen, «Jan zal hot gehele .pakket' van zondag worden bekeken en nog nadere details voor de marktregeling voor wijn en tabak zullen wor den vastgesteld. De principiële beslissingen zijn echter vannacht genomen en daaraan zal niet meer worden getornd. De tevredenheid van de EEG-ministerraad en van de commissie was gisterochtend, toen eindelijk de lange nacht van onderhandelingen was afgelopen, algemeen. Prof. Ray, de voorzit ter van de commissie sprak van: Een grote stap vooruit omdat, zoals tijdens de Haagse topconfe rentie is bepaald, de onderhandelingen over het toetreden van de adspirantleden kunnen beginnen. Hij bracht hulde aan de Nederlandse voorzitters van de ministerraden en aan hun onvermoeid heid. Zowel staatssecretaris De Koster als mi nister Lardinois. die evenals minister Wïtteveen de laatste twee nachten weinig hadden geslapen, gaven als hun oordeel dat hetgeen was overeen gekomen veel betekent voor de ontwikkeling vanl de EEG die thans een zekere mate van voltooiing heeft bereikt. Ook uit andere hoofdsteden kwa men in de loop van maandag positieve reacties. De Briitse regering heeft de jongste debatten van de EEG in Brussel toegejuicht en gezegd, dat de aansluiting bij de Euromarkt hierdoor weer een stap naderbij is gekomen. ring bevordert, en dient Nederland" de handelsbetrekkingen met Nigeria op te schorten zolang de Nigeriaanse regering niet instemt met een onvoorwaardelijk staakt het vuren. Voor de heer Van der Spek, die de mo ties indiende, waren de bezwaren van de minister tegen een handelsembargo tegen Nigeria niet overtuigend, en gin gen de overige moties met betrekking tot Engeland niet ver genoeg. Voor drs Aarden ging de PSP-motie die volkenrechteiyke erkenning van Biafra vraagt, juist te ver. Hy diende «laarom een motie in die beoogt Biafra in volken rechtelijke zin als oorlogvoerende party te erkennen. Nigeria, daartoe in staat gesteld door Engelse en Russische wa penleveranties, streeft er naar, door middel van militair geweld, maar vooral door uithongering, het conflict op te los sen. Dr Imkamp verzocht de regering in een motie zo spoedig mogeiyk officieel te verklaren dat zij het recht van de Bia- fraanse bevolking op zelfbeschikking erkent. De stemming over de tijdens het Biafra debat ingediende moties zal vandaag worden gehouden. (ADVERTENTIE) HET NATIONALE KWALITEITSMERK VMI WARME RAKKERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 21