vervul je hartewens... met de zilvervloot Ir J. Cornelissen te Souburg won f 5000 in PCGD prijsvraag de Formidabel en. der Dir.ge PTT H. Reinoud overhandigde prijzen J. Balkenende: afscheid van maatschappelijke zorg Kapelle sparen- verstandig en handig LEERLINGEN GAVEN KERSTFEEST EEN ANDERE VORM EN INHOUD VOORSTUDIE PIJPLEIDING YERSEKE KOST IN TOTAAL RUIM 20.000 Motie over kruising Rijksweg-58 met Zanddijk SPECIALISATIE NEDERLANDSE BINNENVAART NOODZAKELIJK ,Latijns-Amerika schreeuwt om gerechtigheid' Zilveren' jubilaris bii .De Vitrite' 4 PROVINCIAL ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 DECEMBER 196? VOOR METHODE STERKERE AUTOMATISERING SOUBURG/DEN HAAG Voor een inventief uitge dacht systeem, bruikbaar voor de sterkere automatise ring van de posthceque- en girodienst, heeft de 38-jarige ingenieur J. Cornelissen uit Oost-Souburg in de rolzaal op het Binnenhof te Den Haag een bedrag van vijfdui zend gulden in ontvangst mo gen nemen. Het geld stond als honorarium voor één van de twee derde prij- een, die de postcheque- en giró- lienst in 1968 verbond aan inter- ïationale prijsvraag ter gelegen heid van zijn 50-jarig bestaan. De probleemstelling bij de prijs vraag was: de automatisering van Ie invoer van de omvangrijke hoe veelheid gegevens door klanten ran de PCGD in de vorm van be talingsopdrachten verstrekt. Directeur-generaal der PTT, H. Reinoud reikte de prijzen en pre- niee uit. De eerste prijs ter groot- Ie van 25.000,ging naar de PTT-ambtenaar A. A. Spanjers- berg uit Leiderdorp. De tweede irijs van 15.000,kreeg de Lon- lenaar Patrick A. V. Hall in han- len. De andere derde prijs was voor de Schot A. T. Ractllffe uit Dvingham. Verder werden er nog vier premies twee van 2.000, en twee van ƒ1.000,toege kend. Al enkele weken was de heer Cor- nelïsse, die electro-techniek aan de Vlissingse hts doceert op de hoogte met het feit dat hij de der de prijs met zijn inzending onder het motto .Care' had gewonnen. De perschef van de PTT-diensi was persoonlijk aan zijn huis ge weest om hem hiervan medede ling te doen. De heer Cornelissen moest evenwel zijn mond stijf dicht houden, omdat men de be kendmaking van de prijsuitslag Geheim Uit de woorden van ir Cornelis sen blijkt dat alle inzendingen ais top-secret' werden behandeld: ,Je mocht niet je eigen adres opge ven maar een correspondentie adres. Op geen enkele manier moest men er achter kunnen ko men van wie een bepaalde inzen ding zou kunnen zijn. Daarom moest je je werkstuk ook onder motto insturen. Het was ook niet toegestaan in eigen handschrift een verklarende toelichting op de stukken te geven. De heer Spanjersberg die door zijn werk nogal nauw betrokken is bij de automatisering van de postcheque- en girodienst, gaf aan zijn inzending het motto .Au- togiro' mee. De neer Cornelissen verzon als titel .Care'. ,Je moest de inzending nu eenmaal een naam geven. .Care' zegt verder niet vee! over het systeem. Het brengt wei nig van de automatisering tot uit drukking. Met het woord heb ik wel op iets anders de nadruk wil len leggen, namelijk op de socia le kant van de zaak. Men moet met automatisering altijd wat op passen. Er moet niet alleen tech nisch gedacht worden; bok de so ciale aspecten moeten ln het oog worden gehouden. Dit is zo'n beet je in het kort wat ik met het motto ,Care' tot uitdrukking wil de brengen'. Systeem In de uitwerking van het vernuf tige systeem is het sociale aspect allesbehalve nog te bespeuren. Zo beloiopt mogelijk probeert ir Cor nelissen een uitleg te geven aan zjjn methode om handgeschreven cijfertekens te herbennen. ■Om een oijfer- of letterteken vat baar te maken voor een technische wijze van herkennen ofwel identi ficeren wordt het allereerst ge projecteerd op een raster van lichtgevoelige cellen. Men kan zo'n raster vergelijken met de in sommige steden aanwezige .licht kranten'. Alleen gebeurt daar het omgekeerde. Men geeft electrische signalen aan bepaalde lampjes en men krijgt zo het beeld van een cijfer of letter. In mijn methode gebeurt juist het omgekeerde: aan het raster geeft men een beeld en dat raster krijgt dan op bepaal de plaatsen elektrische signalen'. .De methode berust dan vervol gens op het ontleden van het beeld van het cijfer of eventueel mis schien ook letters in een aantal deelbeelden. Het cijferbeeld wordt als 't ware uit elkaar getrokken. Het oijfer 8 geeft bijvoorbeeld, als het naar rechts en links wordt ge trokken, twee deelbeelden die res pectievelijk de vorm hebben van een drie en een gespiegelde drie. Het verloop van deze en andere soorten kan omgezet worden in getallen. En deze deelbeeldgetal- len kunnen opgeslagen worden in computergeheugens'. ,Men kan met behulp van de apparatuur voor een groot aan tal cijfers de deelbeeldgetallen be palen en ze gesorteerd naar cij- ferbetelceniis dat sorteren ge beurt dan nog met de hand in die geheugens opslaan'. .Indien de geheugens met voldoen de gegevens zijn gevuld, kan men ze gebruiken om er nog onbeken de dus niet vooraf met het menselijke oog gelezen cijfer tekens mee te identificeren. Men zoekt dan de geheugens af naar dezelfde getallen als die van het nog onbekende teken zijn afgeleid. Het geheugen waarin men ze ,alle maal' terugvindt, geeft aan met welk oijfer men te maken heeft'. Variaties ,Door de vele variaties die in een handschrift voorkomen zou men te maken krijgen met een aan tal deelbeeldgetallen dat voor nor male computergeheugens veel te groot is. Daarom wordt, er door een soort kleinere computer een aantal bewerkingen uitgevoerd op de oorspronkelijke getallen en wordt verder het verloop van een deelbeeld slechts naar een be- Eerkt aantal criteria geregistreerd, aardoor worden de variaties in de getallen beperkt, zonder dat evenwel essentiële gegevens ver loren gaan'. ,De tijd nodig voor het identifi ceren van één teken zal waar schijnlijk ongeveer een halve se conde bedragen. Door gedeelten van de apparatuur meervoudig te maken kan men echter de gemid delde idemtificatiebijd naar belie ven verkorten'. Of deze methode mogelijk in com binatie met andere mettertijd door de PCGD zal worden ingevoerd, is natuurlijk nog een duistere zaak. Wel adviseerde de PCGD ir Cor nelissen, nog voor hij er ook maar enige lucht van kreeg, dat zijn inzendingen met een prijs zou worden bekroond, voor zijn me thode op hun kosten octrooi aan te vragen. Ir Cornelissen: .Over de kosten van de apparatuur valt voorlopig nog slechts dit te zeggen, dat zij. mits de hoeveelheid werk groot fenoeg is, minder zullen zijn dan ie van de huidige wel meer charmante methode voor het pon sen van girokaarten'. KAPELLE De .Instelling voor maat schappelijke zorg in de gemeente Ka pelle' lieeft vrijdag op hartelijke wijze afscheid genomen van haar voorzitter, de lieer .7. Balkenende. Negentien jaar heeft de lieer Balkenende, die vertrekt wegens de statutair gestelde maximum leeftijd, de leiding van deze instelling gehad. Hij zal in zijn functie worden op gevolgd door de heer I. J. Haverbock. In zijn bestuursperiode heeft de heer Balkenende veel baanbrekend werk ver richt. Een van de eerste stappen was de bouw van het bejaardentehuis Pomona'. Door enkele uitbreidingen biedt het te huis momenteel ruimte aan ruim veertig bejaarden. Enkele jaren geleden werd door de instelling ook begonnen met de bouw van bejaardenwoningen. Aan de C. D. Vereekestraat en -plein heeft de instelling 96 van deze woningen in ex ploitatie. Daarnaast zijn in de kernen. Kapelle. Beizelinge en Schore voorts nog 44 premiewoningen gebouwd. Bij de voorbereiding van deze thans ge realiseerde plannen heeft de heer Bal kenende een uitermate groot aandeel gehad. Dit werd vrijdag dan ook niet onder stoelen of banken" gestoken. De dank hiervoor kwam al" des middags toen in de conversatiezaal met de bewo ners van .Pomona' een afscheidsbijeen komst was belegd. Onder aanbieding van enkele geschenken was het de heer L. Willeboer die de dank van de bejaar den vertolkte voor de wijze waarop de heer Balkenende zich tal van jaren heeft ingezet voor een werk dat hij als een le venstaak beschouwde. Directrice M. J. Stevense had zelfs voor deze afscheidsmiddag een lied gemaakt op het vele, dat onder zijn leiding is tot stand gekomen. Na een korte bestuurs vergadering, waarin de heer I. J. Haver- hoek als nieuwe voorzitter werd geïn stalleerd was er een afscheidsbijeen komst van bestuur en personeel. Toe spraken werden daarhij gehouden door de nieuwe voorzitter, de heer Haver- hoek, de heer L. van Wel. met wie de scheidende voorzitter het langst heeft samengewerkt, en de directrice, mejuf frouw M. J. Stevense, die sprak namens het gehele personeel. Ook in de toespraken werd duidelijk onderstreept dat de heer Balkenende zich met nimmer aflatende ijver al deze jaren heeft ingezet voor de bejaarden zorg die zijn voorliefde had en waar voor hem niets teveel was. Een dank, die uiteraard ook werd onderstreept met het aanbieden van diverse geschenken. Gelijk ook bij het afscheid van de bewo ners was gebeurd, sprak de heer Bal kenende een slotwoord waarbij hij in ziln dankwoord allen betrok die 'hem in de uitoefening van zijn functie terzijde heb- KAPELLE Kerstnachtdienst KAPELLE In de Nederlands her vormde kerk te Kapelle wordt woens dagavond om tien uur een kerstnacht- dienst gehouden. Het thema is .Opge klaarde duisternis'. Medewerking aan deze dienst, die wordt geleid door de plaatselijke predikant, ds E. P. J. Jeb- bink, verlenen enkele bazuinblazers en het mannenkoor .Za.ng en Vriendschap'. In de dienst van tien uur op de eerste kerstdag verlenen medewerking d!e muziekvereniging ,Ons Genoegen' en de sopraanzangeres, mevrouw De Jager- Burger. In de middagdienst van vijf uur verleent medewerking het vrouwen koor. Ook in deze diensten zal ds E. P. J. Jebbink voorgaan. Kerstbij eenkomst van NCVB KAPELLE De afdeling Kapel le-Bie- zelinge van de Nederlandse christelijke vrouwenbond hield in het gemeen schapshuis ,De Vroone' een druk be zochte kerstsamenkomst. Na een kort openingswoord van presidente, mevrouw Balkenende-Sandee werd eerst de kerst liturgie afgewerkt waaraan verschil lende leden medewerking verleenden en naast samenzang ook het eigen koor optrad. Na de pauze vertelde mevrouw Meeuwse-Mackenze uit Kloetinge een kerstverhaal, trad het zangkoor nog op en was er solo-zang van mevrouw Wisse-van de Vrie. Met het zingen ,Ere zij God' werd de bijeenkomst besloten. Op 22 januari zal de afdeling opnieuw bijeenkomen. Dan zal mevrouw Van Dammen uit Ossendrecht spreken het werk als moeder van een pre tants militair tehuis. Oliebollenactie KAPELLE Op oudejaarsdag zal de stichting .Open Deuiwerk' te Kapelle- Biezelinge een oliebollenverkoopactie houden. De opbrengst is ten bate van de jeugdsociëteit ,De Canus'. Er kunnen ook van tevoren bestellingen worden gedaan aan het adres Kerkplein 61, Ka pelle. ben gestaan. Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen bio logie de heer D. J. de Jong te Goes. De heer J. Pattenier uit Vlissingen is te Utrecht geslaagd voor het examen SPD I. Kerstavond in het Drenthe-huis De afdeling Geersdijk van de NCVB hield in het Drenthe Huis een kerst avond tezamen met de gereformeerde vrouwenvereniging en de bejaarden. Deze avond stond onder leiding van me vrouw Dees-Leendertse. Medewerking aan deze avond verleenden verschillende dames. Er was een kerstdeclamator en ook een zangkoortje en enkele gedicht jes. Het was een mooie avond die druk be zocht werd. In het nieuwe jaar is de eerstvolgende vergadering vastgesteld op 15 januari. Indien mogelijk zal dr Kleinepier uit Goes op deze avond spre ken. LUNCHBIJEENKOMST VAN NIJVERHEID EN HANDEL MIDDELBURG De Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel, departement Zeeland, houdt vrijdag 9 januari in hotel ,De Burg* te Middel burg een lunchbijeenkomst. Jhr. W. Andringa de Kempenaar, vice-voorzitter van de nationale raad voor handelsbe vordering zal een inleiding houden over het onderwerp .Doorzicht en ontwikke ling van onze handelsbevordering'. De lunchbijeenkomst begint om twaalf uur. ADVERTENTIE Hoe dat kan? Heel eenvoudig als je zo vroeg moge lijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je ermee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30— en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,— per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,— terug (f 2.700,— inleg, zo'n f 500— aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. Detailhandelschool Middelburg Met medewerking van wika Hiensch Wordt het kerstgebeuren in de huidi ge wereld op de juiste wijze begrepen en zo niet wat doen wij daaraan'." Dit was een van de vele vragen die de leerlingen van de chr. middelbare de- tailhandelsschool aan de godsdienstle raren ds P. Siderius en kapelaan C. A. M. Oornens stelden tijdens de lessen. T- overleg niet de directeur, de heer Geelhoed en de leraren werd beslo ten om het kerstfeest op school een to taal andere vorm te geven dan gebrui kelijk is. De leerlingen stelden eer nieuwe vormgeving voor en deze werd uitgevoerd. Tot notabelen bij de Nederlands her vormde kerk te Kapelle zijn gekozen, de heren J. Westveer en H. Pietjouw, Beiden hebben hun benoeming aan vaard. Tot ouderlingen bij de Nederlands her vormde gemeente te Biezelinge zijn be noemd, de heren W. Bierens en B. van de Vrie. Beiden hebben hun benoeming aanvaard. Kerkcollectes In november werd in de Nederlands her vormde kerk te Biezelinge voor de ker kelijk kas 74,79 en voor de zending 253,19 ingezameld. Voor de diaconie werd ƒ104,34 bijeengebracht en voor de kerkvoogdij ƒ709.87. De danltidagcollec- te bedroeg 443,10. Voor het eigen kerkewerk werd in de Nederlands hervormde kerk te Sohore in december 42,56 ingezameld. Als uitgangspunt werd gekozen de film Homo Hominï van John Tailor, ge maakt op verzoek van de Wereldraad van Kerken. De volledige trtel luidt: De mens is voor zijn medemens een wolf. In deze film wordt aangegeven dat de menselijke wetenschap geweldi ge technische problemen kan oplossen, maar voor de intermenselijke verhou dingen kan langs elektronische weg geen oplossing gewonden worden. De computer brengt dan geen uitkomst. Wika D. A. Hiensch was onmiddellijk bereid aJs gespreksleider op te treden en de bedoeling van de film toe te lichten. De leerlingen kregen enkele vragen ter overdenking: Heeft deze film iets met kerstfeest te maken? Hoe staan jullie ten opzichte van de problemen van hon ker, rijk, arm. oorlog en oorlogsdrei ging. bewapening, rassendiscriminatie enz. Daarna werd in kleine groepn onder leiding va.n een leerling hierover gedis cussieerd. De leraren waren als lid van deze groepen aanwezig. Op grote vellen papier, zodat het later in de aula vocrr iedereen leesbaar zou zijn, werden door de rapporteurs vra gen. conclusies enz. genoteerd. Tjidens de discussies kwamen de spre kers soms scherp tegenover elkaar te staan, maar alle gespreksleiders bleken in staat alles in goeae banen te lelden. Enkele vragen en conclusies waren: Het meest getroffen door ellendige omstandigheden zijn de kinderen. De atoombom kost veel geld en men zal hem niet kunnen gebruiken, want dat zal vernietiging van de bescha ving ten gevolge hebben. Laat men dus de aanwezige hoeveelheid atoom bommen vernietigen. De computer kan de ellende in de wereld niet verhelpen. Rassendiscriminatie kan opgelost worden, maar met geweld bereikt men niets. ig: .Wat is vrede? Dit begrip wordt heel vaak verschillend uitgelegd. Zo- rel de groep aanwezigen die tie hijbei als uitgangspunt namen als bijvoor beeld «Ie humanisten werden het er over eens dat vrede de toestand is, waarin gerechtigheid heerst en de mens tot welzijn komt. Onrecht is geen vre de. De problemen van die wereld zullen ods kunnen worden opgelost als er een ;otaIe mentaliteitsverandering komt bij alle mensen. Dit kan generaties duren, maar daarom moeten wij er nu direct mee beginnen. Ieder mens moet zijn verantwoordelijkheid kennen en ei naar trachten te Leven ongeacht ge loof. volksaard enz. Wij moeten begrip opbrengen voor het standpunt van een ander en door overleg trachten de we reld leefbaar te maken. Tenslotte werd ter discussie gesteld of deze conclusies rechtstreeks te maken hadden met het kerstgebeuren. De meeste aanwezigen waren het hierover eens en de voorzit ter wees er nadrukkelijk op dat ook de bijbel hierover een duidelijke uitleg geeft. Nadat er enkele negro-spirituals werden gezongen werd deze bijeen komst. die 3 uur duurde, door de directeur besloten. Daarna werd 'n bedrag van ruim 200, als voorlo pige bijdrage van personeel en leer lingen der- school, overgemaakt op giro 400 ten bate van de hulp aam Biafra. Vrede KERKERAAD (ADVERTENTIE) RAAD YERSEKE LAATSTE WERKVERGADERING HOEDEKENSKERKE Kerstbij eenkomst De bejaarden van Hoedekenskerke vier den hun kerstfeest in de raadzaal van het gemeentehuis. Het bejaarden comité kon tevreden zijn over de goede op komst. Burgemeester mr M. Somers opende de bijeenkomst terwijl de leiding werd overgedragen aan dr W. Lourens, die ook de schriftlezing voor zijn reke ning nam. Enkele van de bejaarden ieverden ook een bijdrage door het lezen van een gedicht of proza. Enige leer lingen van de lagere scholen werkten vocaal en instrumentaal mee aan het welslagen van deze gezellige middag. Collecte r de zondagsschool heeft opgebracht Kerstfeest NCVB De Nederlandse chr. vrouwenbond te Hoedekenskerke vierde in het vereni gingsgebouw haar gebruikelijke kerst feest. De leiding was in handen van de presidente, mevrouw T. van Wendel de Joode die ook een korte meditatie ver zorgde. De lirurgie van de NCVB ,Van mond tot mond' werd gevolgd, terwijl diverse damems een bijdrage leverden ln de vorm van een gedicht voordragen of een zangnummer. Mevrouw L. Scheele-Dieleman las een kerstverhaal getiteld ,De verloren zoon'. Er was een goede opkomst, terwijl ook enige niet- eden aanwezig waren. YERSEKE Tijdens de vrijdagavond gehouden laatste werkvergadering van de gemeenteraad van Yerseke werden de uitvoeringskosten van de voorstudies van de zogenaamde .pijpleidingproject Y'erseke' vastgesteld op 20.205.95. Burgemeester C. Pijl Hbogeweg deelde mede, dat voor dit project in Den Haag veel belangstelling bestaat wat uiter aard niet wil zeggen, dat het project zal doorgaan. De voorstudies zijn nu beëindigd en het, verdere woord is aan de minister en zeker ook aan het. be drijfsleven, Het, initiatief van de ge meente heeft, in elk geval veel indruk gemaakt. Geen bezwaar had de raad tegen ver huur van een perceelsgedeelte terrein aan de Prinses Beaitrixhaven aan de he ren E. Meijaard en P. C. Ghristiaanse. Beide heren hadden reeds een gedeelte terrein in pacht aan de oude haven wat echter door de aanleg van de jachthaven teloor is gegaan. Wel had de heer M. Scheels er bezwaar tegen, dat de ter reinen op verschillende plaatsen lagen. Dit zal alsnog met de betrokkenen wor den besproken. Tegen verhuur van het genot van de jacht op een aantal perce len grond die voorheen im eigendom waren bij de voormalige burgerlijke in stelling voor. maatschappelijke zorg aan de heer J. W. de Jager te Yerske had de raad geem bezwaar. Wel bleek, dat men niet akkoord kon gaan met een onderdeel van het be sluit waarin was opgenomen dat de huurder gerechtigd is het verhuurde eventueel onder te verhuren. De raad sprak zich tegen onderverhuur uit. Het besluit om van de heer L. Bom een stuk gTond nabij het instructiezwem bad aan te kopen werd van de agenda afgevoerd omdat de heer Bom nader had bericht niet tot verkoop bevoegd te zijn. Ter realisering van het ontwerp be stemmingsplan ten zuidwesten van de bebouwde kom besloot de raad to* aankoop van de eigendommen van di heer C. Paauwe voor een totaal bedrag van 130.000. Eveneens werd besloten tot aankoop van het bedrijf van de heer D. Nijssen, wat is gelegen in het recreatiegebied Burenpolder en het in dustrieterrein. Hiermee was een bedrog gemoeid vam 74.224. In de rondvraag bracht de heer J. B .Korstanje (pvda) nogmaals het kruispunt Rijksweg - Zanddijk aan de orde. Spreker noemde het rond weg een groot schandaal dat dit gevaarlijke punt nog steeds niet van verlichting is voorzien. Dit nu schijnt in Middelburg in studie te zijn doch de tocli reeds vele reac ties zowel van de gemeente Yerse ke als Iïruiningen worden gene geerd. Staande de vergadering nam de raad een motie aan waarin op de rïjkwaterstaat een dringend be roep wordt gedaan nu een met daadwerkelijke stappen te komen. De heer J. de Koeyer (ar) pleitte het uitstoten van de beroepsvissers op de Oosterschelde zoveel mogelijk tegen te gaan. Hij kreeg te horen, dat men mo menteel plannen aan het bestuderen is dit waiter te verdelen tussen de be roeps- en sportvissenj. Mededeling werd tot slot gedaan dat op 31 december aanstaande tussen 15.00 en 17.00 uur de burgerij in de gelegenheid wordt ge steld afscheid te memen van het ge meentebestuur en raad. de grote samenkomst die daarna; plaatsvond wist wika Hiensch de ver gadering zeer goed te leiden, zodat men tot bepaalde conclusies Iton ko men. In de- eerste plaats werd samen gezocht naar het antwoord op de •s-HEER-ARENDSKERKE Kerstmiddag voor bejaardensociëteit Dezer dagen vierden de leden van de bejaardensociëteit te 's-Heer-Arendsker- ke onder leiding van ds. Overbeekc eer kerstmiddag in .Trefpunt. Na opening door ds. Overbeeke werden kerstliede gezongen met orgelbegeleiding van rouw Kolem. Mejuffrouw De Schip per, mevrouw Geuze en mevrouw Over beeke lazen enige kerstgedichten voor. Na koffie en gebak sloot ds Overbeeke deze mooie kerstmiddag De heer J. van de Plasse dankte allen die hebben mee- •ewerkt aan deze middag. Rode kruisfilm In het verenigingsgebouw te Hoedekens kerke draaide een dezer dagen de film .Dimation of live' van het Rode Kruis, waarvoor een goede belangstelling was. Verschediene bezoekers gaven zich op als lid. Er was ook een voorstelling voor de kinderen die .Klopjacht in Holland' te zien kregen. Ook hiervoor was een redelijk aantal belangstellenden. ELLEWOUTSDIJK Verkiezing ambtsdrager De heer J. Paatrdenkooper te Ellewouts- dïjk is herkozen als kerkvoogd in de Nederlandse hervormde gemeente. COL1JNSPLAAT Kerstmiddag voor bejaarden Voor de kerstmiddag van de bejaarden, gehouden in het hervormd verenigings gebouw, bestond veel belangstelling. De leiding berustte bij mevrouw De Smit- Buyze, die na haar openingswoord een inleiding en meditatie hield over de kerstboodschap. Afwisselend onder het genot van een kopje thee en koffie wer den kerstplaten gedraaid en kerstlie deren gezongen. Ds Ytsma vertoonde dia's over de geboorte van Christus. Na de pauze las mevrouw Ytsma enkele gedichten, waarna mevrouw Verburg het kerstverhaal bradht. De sfeervol! gezamenlijke broodmaaltijd werd alle eer aangedaan. Beide plaatselijke pre dikanten waren ook enige tijd aanwe zig. Rond half zeven beëindigde ds Yts ma deze gezellige middag met een dank gebed. Dé vrouwelijke bezoekstere kre gen een kerstbakje, de mannen een si gaartje als kerstcadeautje mee naai huis. .Schuttevaer' Schouwen-Duiveland Tevreden over 69 ZIERIKZEE De Nederlandse binnen aard zal zich meer moeten gaan spe cialiseren. Alleen op deze manier zal men de concurrentie het hoofd kunnen bieden. Deze aanpassing vraagt echter grote investeringen.' Dit zei de voor zitter van de Kon. Schippersvereni ging .Seliuttevaer1 afdeling Schouwen- Duiveland, de heer D. van de Berg Mij dagavond op de jaarvergadering in liet Huis van Nassau in Zierikzee. Hij wees erop, dat de Nederlandse bin nenvaart een groot aantal verouder de schepen heeft. ,We moeten maatre gelen zien te nemen op economisch ga oled om deze schepen af te voeren, waar mee we dan mididenim de problemen van de binnenvaart ziltten. Veel te lang heb ben de schippers gevaren onder de cri sismaatregel van de evenredige vracht verdeling. Dat diende om een eind te maken aan uitbuiting" en economische ondergang.' Hij vond, dat het steeds dui delijker wordt, dat deze wet onvoldoen de rekening heeft gehouden met cle be langen van de verladers. Hij wees op het nieuwe ontwerp- van wet inzake het goederenvervoer brnnensoheepvaart en vond het bepaald jammer dat de schip pers zo verdeeld zijn. ,We zouden min der moeten afwachten en meer zelf met plannen komen.' vond hij. De heer Van den Berg stelde zich nog niet al te ne gatief tegenover de wijziging van staats secretaris Keijzer op. Tevreden was de voorzitter over het af gelopen jaar. Het vervoersaanbod redelijk, terwijl de vrachtprijzen vooral ihet laatste half jaar flink stegen. Over de spnirtiviisserlj, zoals die momenteel op de Oostorsohelde wordt beoefend, toon de lnij zich zeer verontrust. ,Er zijn nog steeds ondeskundige vissers, die onder slechte weersomstandigheden roekeloos In een bootje stappen en dit met de dood moeten bekopen.' Overheidscontro le op de scheepjes achtte hij voor de toekomst niet uitgesloten. Van een bijzonder jaar sprak de heei Van den Berg ten aanzien van de mos selkwekers. Hij noemde de zaadval ;r de Wadden, maar stelde, dat de levering van mossels nog meeviel. De prijzen noemde hij hij goed tot zeer goed, Be treurenswaardig vond hi'j, dat nog geen definitieve regeling klaar is voor ds ge dupeerden door de Deltawerken. Ver heugd was hiij, dat er steeds meer ha vens komen, nu ook het aanbod van jachtjes steeds toeneemt. Men diende diverse voorstellen in voor de algemene vergadering in Ouiverlierk aan de IJssel op 15 en 16 april. Zo wend gewezen op de onhoudbare toe stand bij de vl'ue'bthaven Zijpe, waar geen telefooncel is. Ook de eonmansbe- dieningn 's nachts van de sluis bij Vrees wijk was een punt van bespreking, waarbij ook kritiek werd geuit op het herstelwerk van de sluis in de drukke tijd. De sportvereniging Zierikzee ver zocht stappen te ondernemen, waardoor de sluis bij Bruinisse op zondag open zou kunnen gaan; het kustlicht bij Zie rikzee te versterken en de sluis bij Vee- re te veranderen van handkracht ir elektrische bediening. Afgevaardigd naar de algemene vergadering werden de he ren S. Beekman en J. Duivendrjkc. De bestuursleden A. C. van der Linde en J. de Waal worden herkozen. VLISSINGEN ,In een tijd, dat de kerstromantick gelukkig gaat verdwij nen en meer de relatie wordt gelegil tussen de kerstboodschap en de wereld waarin wij leven zijn het de kerken die financiële steun vragen voor een conti nent, dat schreeuwt om gerechtigheid, om een eind te maken aan uitbuiting en verdrukking: Latyns-Amerika'. Dat staat te lezen in een oproep aan Zeeland van de provinciale werkgroep v-red-esweek vam de Zeeuwse contact groep jeugd en oecumene. De werk groep. die zich onder andere bezighoudt met de voorbereiding en organisatie van de interkerkelijke vredesweek, vraagt de inwoners van dit gewest zoveel mo gelijk bij te dragen aan de interkerke lijke adventsactie voor Latijns-Amerika die deze week wordt gehouden onder de naam .Solidaridad'. In vele kerken wordt morgen aandacht aan deze actie geschonken. Met deze actie wH men twee en een half miljoen gulden bij eenbrengen voor zestig projecten, spe ciaal voor kadervorming en bewustma king van het volk, want: .onwetenheid is de beste voedingsbodem voor onrecht'. De oproep is ondertekend door de heren D. E. Hiensch, Kloetinge, P. J. Leen- dertse, Souburg, F. H. C. Moison, 's- Heerenhoek, C. J. Nousse en J. Pol- fliet, Goes, E. Reinhoudt, Wolphaarts- dijk, J. Schout, Grijpskerke en W. J. Verkerk, Vlissingen. MIDDELBURG In de kantine van de NV ,I>e Vitrite'-fabrïek te Middelburg werd dezer dagen in aanwezigheid van directie en een aantal genodigden de heer I\ P. J. de Ruyter gehuldigd in "erhand niet zijn 25-jarig jubileum. Directeur ir G. Kranen bracht de ge lukwensen van de directie over en dank te de jubilaris voor alles wat hij gedu rende zijn dienstverband voor Vitrite lieeft gedaan. Daarna stelde hij de ju bileumgeschenken ter hand. Mevrouw De Ruyter ontving een fraai bloem stuk. Namens de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel overhandigde ir Kranen het getuig schrift dat deze maatschappij beschik baar stelt voor personen met 25 dienst jaren. Verder werd het woord gevoerd door de heer H. C van Eenennaam, terwijl de heer W. Verhage een cadeau aanbood. De heer J. van Schei-penzeel deed zijn waarderende woorden eveneens verge zeld gaan va.n een geschenk. Tonslot'.e dankte de jubilaris directie en sprekers. KERSTFEEST VOOR GEHANDICAPTE KINDEREN Zaterdagmorgen hield de sociaal peda gogische dienst voor gehandicapte kin deren uit Vlissingen en Middelburg voor de gezamenlijke ouderverenigingen .Helpt Elkander' - .Philadelphia' - .Zor genkind') een kerstfeest in het jeugd centrum ,De Buut' aan de Beatrixlaan te Vlissingen. D leiding, mej. Boonstra en de heer Bergwerf, en hun assitenten bestaande uit leerkrachten van de kweekschool en en padvindstors, zorgden voor een har telijke ontvangst. Na het zingen van enkele kerstliederen maakten de kinderen onder leiding van de assistenten mooie kerststukjes, die ze mee naar huis mochten nemen. Na een tractatie werden tot besluit nog enkele kerstliederen gezongen. De kinderen werden daarop, na "nog een grote sinaasappel Le hebben gekregen, gelukkig en blij weer met auto's huis waarts gebracht'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 20