Nogmaals .dag van de inbraken' voor Middelburgse rechtbank Stevige eisen voor inbraak in raadhuis (f 9000) Koudekerke OP WALCHEREN EN ZUID-BEVELA ND GEPLEEGD OFFICIER: SOLIDARITEIT WAS ONDERLING VER TE ZOEKEN' Uitspraken in Middelburgse serie inbraken DR VAN DER BEEK NAM AFSCHEID VAN VREDERUST-DE VIERSPRONG .COLLEGE' OVER DE KRITISCHE JEUGDHOUDING Zes maanden voor diefstal twee auto's ZATERDAG 20 DECEMBER 19Ó9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Op 17 december 1969 overleed tengevolge van een droevig onge val onze lieve pupil COCKY SPRENGERS op de leeftijd van 14 jaar. Directie en personeel .Vijvervreugd' De begrafenis zal plaatsvinden op dins dag 23 december om 2 uur op de begraaf plaats te Koudekerke, na voorafgaande rouw dienst in .Vijvervreugd' om 1 uur. Middelburg, Koudekerkseweg 145 Op 17 december 1969 overleed tengevolge van een droevig ongeval, onze lieve pupil COCKY SPRENGERS op de leeftijd van 14 jaar. Personeel paviljoen .Sleutelbloem', .Vijvervreugd' te Middelburg Enige en algemene kennisgeving Heden ia van ons heen gegaan, onze geliefde, zorgzame man, vader en opa JACOB LOBBEZOO in de ouderdom van 72 jaar. Vlissingen: C. Lobbezoo-Pierens Goes: M. Boutens-Lobbezoo Vlissingen: A. de Ridder- Lobbezoo A. de Ridder Klein- en achter kleinkinderen Vlissingen, 19 december 1969 Bouwen Ewoutstr. 24 De teraardebestelling zal in stilte plaats hebben. Geen bloemen, geen bezoek, geen toespraken Met droefheid geven wij kennis van het overlij den van onze broer en zwager JACOBUS LE CLERCQ Enschede: Familie Versteeg-le Clercq Hilversum: Familie De Visser - le Clercq Vlissingen: K. C. le Clercq-Mange Amsterdam: C. Mos Vlissingen, december 1969. Met verslagenheid namen wij kennis van het overlijden van ons zeer geacht erelid, de heer JACOBUS LE CLERCQ Met grote waardering gedenken wfl het vele, wat hij voor onze vereniging heeft gedaan. Bestuur en leden van de Koninklijke Harmonie ,Ons Genoegen' Vlissingen, december 1969. Heden bereikte ons het droevige bericht, dat op 17 december is overle den, onze oud-collega en vriend, de heer J. LE CLERCQ Bestuur, directie en personeel Co-op Zeeland Vlissingen, 17 december 1969. PLAATS UW FAMILIE BERICHTEN IN DE PZC Enige en algemene kennisgeving. In de volle zekerheid van zijn geloof, is van ons heengegaan, onze geliefde broer, zwager en oom WILLEM FLIPSE geboren 11 april 1904 te Zoutclande. Uit aller naam, Engeland: Jac. Flipse Beekbergen, 18 december 1969. CorrespondentieadresJ. Flipse, De begrafenis zal plaatsvinden te Middelburg, op Jac. van Beierenstraat 10, 's-H.-Hendrikskinderen 23 december 1969, op de algemene begraafplaats, om plm. 13.15 uur. Vooraf vindt een rouwdienst plaats voor familie en belangstellenden in de aula op de begraafplaats, die aanvangt om 13.00 uur. Heden nam de Here tot Zich, Zijn kind, mijn in nig geliefde man, onze zorgzame broeder, zwager en oom PIETER DROOGERS echtgenoot van G. Droogers-Muller, op de leeftijd van 66 jaar. In het huis Mijns Vaders zijn vele woningen. Uit aller naam, G. Droogers-Muller Goes, 19 december 1969, Zonnebloemstraat 24. De rouwdienst wordt DV gehouden op dinsdag 23 december om 14.00 uur, in de aula op de begraaf plaats, waarna de teraardebestelling zal plaats hebben. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de aula. Ook gelegenheid tot condoleren thuis, maan dagavond 22 december van 19.00-20.00 uur. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed plotseling, tot onze grote droef heid, mijn geliefde vrouw en onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder JOHANNA VERHAGE geboren Faasse, op de leeftijd van 68 jaar. Middelburg:J. Verhage P. Villee-Verhage J. C. Villee De Bilt: J. Verhage M. Verhage-Nieuweling De Bilt: J. C. Hup-Verhage D. Hup Sjaak Rudi Middelburg: Jac. Verhage P. J. de Munck-Verhage C. de Munck Tonnie Hanneke A. Verhage Middelburg. 19 december 1969, Westerscheldesstraat 8. De begrafenis zal plaatsvinden DV maandag 22 december om 15.00 uur, op de algemene begraaf plaats te Middelburg. Vooraf vindt een rouwdienst plaats voor familie en belangsstellenden in de bovenzaal van de kerk van de geref. gemeente aan de Segeersstraat, die aanvangt om 14.00 uur en geleid wordt door de weleerwaarde heer ds G. A. Zijderveld. Geen bloemen. Met diepe droefheid geven wij u kennis, dat zeer onverwacht van ons werd weggenomen, mijn ge liefde man en onze zeer geliefde vader en opa CORNELIS LINDENBERG echtgenoot van Pieternella van Oosten, eerder wednwnaar van Cornelia Jacoba de I'nyt, in de ouderdom van 81 jaar. Yerseke: P. Lindenberg-van Oosten C. T. J. van Oeveren- Lindenberg D. A. van Oeveren Willy Wim Yerseke, 19 december 1969 Burenpolderweg 5 De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 23 de cember op de algemene begraafplaats te Yerseke om 13.00 uur. Heden overleed, tengevolge van een noodlottig ongeval, onze lieve, zorgzame man, vader, be huwd-, groot- en overgrootvader, de heer JACOBUS DIELEMAN echtgenoot van Levina Jansen, in de ouderdom van 82 jaar. Axel: L. Dieleman - Jansen C. Dieleman A. van der Have - Dieleman M. A. van der Have Kees Lieneke A. Dieleman Jannie André en Ronnie E. M. Schot - Dieleman H. Schot Hans Jos en Cor Axel, 18 december 1969 Condoleantieadres: Bernhardstraat 25 De begrafenis zal plaatshebben op maandag 22 december 1969 te 14.30 uur op de algemene be graafplaats te Axel. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het torenlokaal der Ned. hervormde kerk te Axel. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder ANDRINA LAURINA BOOGEKD weduwe van M. L. van Nieuwenhuijzen, ln de ouderdom van 86 jaar. 's-H.-Arendskerke: J. M. van Nieuwenhuijzen A. W. van Nieuwenhuijzen- van Nieuwenhuijzen de Heen: M. A. van Nieuwenhuijzen A. H. van Nieuwenhuijzen- Koopman Klein- en achterklein kinderen Goes, 19 december 1969 .Maria Terweel', Kloetingseweg 49 De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van ,St-Joanna'. Bezoekuren van 11 -12 en 15 -16 De begrafenis zal plaatshebben op dinsdag 23 de cember om 12.00 uur op de algemene begraaf plaats te Wissenkerke (N-B). Gelegenheid tot condoleren om 13.00 uur in .Maria Terweel'. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, onze lieve vader, behuwd-, groot- en over grootvader JAN PIETER JANSENS weduwnaar van J. C. Reniijnse, in de ouderdom van 93 jaar. Oudelande: M. P. Jansens J. M. Jansens - Geense Kleinkinderen en achter kleinkind Goes, 19 december 1969 .Ter Valcke', L. de Colignylaan 2 De teraardebestelling zal DV plaatshebben op dinsdag 23 december om 14.00 uur vanuit ,De Honte' te Oudelande. Heden overleed ln verpleeghuis ,Ter Valcke' te Goes, tot onze droefheid, onze lieve vader, be huwd-, groot-, overgrootvader en betovergroot vader, de heer PIETER MELSE weduwnaar van Jacoba de Klerk, in de ouderdom van 94 jaar. Middelburg: S. van den Driest -Melse C. Melse M. L. Melse - Geelhoed Klein- en achterklein kinderen Goes, 19 december 1969 verpleeghuis ,Ter Valcke' De begrafenis vindt plaats dinsdag 23 december 1969 om 11.30 uur op de algemene begraafplaats te Middelburg. KANDIDATENLIJST D' 66 VOOR VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN TERNEUZEN Op de vergaderig van de afdeling Temeuzen van D'66 is donderdagavond in ,Café du commerce', in Temeuzen uiigebreii! gediscussieerd over de voorlopige kandidatenlijst voor de provinciale statenverkiezingen, in 1970. De lijst die in het orgaan .Democraat '66 momenteel ondier de leden circuleert, ziet er als volgt uil: 1 F. A. Berg- Werff, Middelburg; 2 J. M. Bergwerff- van 't land. Middelburg: 3 J. W. Ca- rels, Breskens; 4 A. Gee ris. Goes: 5| J. P. C. van Helderen Vlissingen; 6 Mevrouw de Jonge-Leeuwenburgh 's-Heer-Arendskerk.e; 7 H. Kapenga, Goes; 8 C. M. Kale; Middelburg; 9 E. H. J. de Lyon, Hulst; 10 M. M. Nier- mans-Gossije, Breskens; 11 J. Rooden- burg. Souburg; 12 K. C. Schouten, Ter- neuzen; 13 G. J. Swiers, Middelburg; 14 P. B. Verschuur, Scharendijke; 16 S. Vlieger, Temeuzen: 16 W. Wagenaar, Goes; 17 W. .J Wolff, Kapelle en 18 Mevrouw Wolff-de Boon Kapelle. De kandidaatstelling voor de gemeente raadsverkiezing van Temeuzen staat nog open tot begin januari. MIDDELBURG Voor de rechtbank te Middelburg was het gisteren voor de tweede maal ,de dag van de inbraken'. In totaal zes verdach ten wérden uit het huis van bewaring gehaald om tegenover de meervoudige kamer onder voorzitterschap van mr P. van Empel nog eens met hun daden te worden geconfronteerd en aan het verhaal uit de stukken het hunne toe te voegen. De gevallen die in Midden- Zeeland de laatste maanden zoveel onrust hebben veroorzaakt gingen de officieren van justitie, mr H. Sprei j en mr J. L. Andreae te lijf met vrij zware eisen: tot negen maanden cel met aftrek van voorarrest en enkele maanden voorwaardelijk en daarbij steeds een proeftijd van drie jaar. De fabel, aanvankelijk geloofd, dat vooral in Middelburg een geheid georgani seerde ploeg het woord .commune' werd gebruikt aan het werk is geweest, is gisteren stevig doorgeprikt. Toen de daders eenmaal waren gepakt vielen ze elkaar al gauw stuk voor stuk af. ,Er wordt ongelooflijk over elkaar geroddeld. i - bijzemdej. ver te zoeken', aldus mr schuldigde zich met: ,"t Is een beetjeI antwoorden voor inbraken en medeplich- dom geweest. Ik heb er eigenlijk met tigheid aan andere op ZuM-Be.v.and. zo bij'' nagedacht'. Officier van justitie Achtereenvolgens bij een exportbedrijf mr Andreae haalde nog eens op dat er in Kruiningen, op de camping ,pe fn- bij de inbrakenserie een soort sneeuw-1 kei' in dezelfde plaats, een betonfabn -k baieffect is geweest. Aanvankelijk was bij de Vlakebrug en een garage in RJ- er di1 indruk dat de jongelui ook wat "and-Bath. De buit bestond uit ge.dK.iw- solidariteit voor elkaar zouden hebben jes. een portmonnee, s.erraden. geld omdat ze zich hadden voorgedaan als en een transLstorradio. Over.gens werd een groep die zich aan de gemeenschapT. door zijn advocaat mr P. C. Adr.aan- wilde onttrekken. .Maar daar blijft in se later gekarakteriseerd als een deb.ele feite niet veel van over. man die door de hoofddaders van deze Ieder staat hier voor zichzelf.' Hij toon-inbraken werd gebruikt als een middel de zich dan ook niet bereid om bij het'voor de zwaarste karweitjes, dan in Ant- bepalen van de strafmaat alle zaken werpen na afloop van de kraken afge- over één kam te scheren. scheept met een paar honderd gulden. .Hoe komt het toch dat u zich Geen commune erdediger van deze beide verdach' ten, mr W. K. Dieleman, was het met de officier ns da etee ten, mr W. K. Dieleman, was het metl de officier eens dat er geen sprake is van een soort misdadige commune. ,De samenhang zit 'm In de levenshouding. Het gaat erom hoe voor deze mensen d»* toestand kan worden veranderd. Ze zijn niet sterk, maar wel oprecht. Ze De verdediger zoeken naar een nieuwe moraal en heb ben daarbij steun nodig'. De officier wilde Juridisdh-formeel dit geval Griffioenschool als een compléte inbraak zien. ,Het gaat niet aan om, wan- Dat bleek vooral in de zaak tegen de Midelburgse loswerkman L. H. (21 jaar), die samen met enkele .maten' in juni en september achtereenvolgens in de sociale werkplaats aan de Monster- weg en de Griffioenschool aan de Ol menlaan was binnengedrongen om er zi jn slag te slaan. Hij werd ervan beschul digd dat hij zijn kornuiten had aange zet en zelf ook een stevig handje had meegeholpen om in de werkplaats een brandkast met mokers en snijbranders te bewerken. In dezelfde nacht zou het drietal tot twee keer toe in hetzelfde gebouw zijn binnengedrongn. In verkla ringen tegenover de politie trok H. er zijn handen van af en hij herhaalde dat gisteren voor de rechtbank. Volhouden dat hij er eigenlijk niets mee te maken heeft gehad bleef H. ook nadat een van zijn mede-inbrekers, de Vlissingse ma troos M. J. V. als getuige was komen vertellen dat H. de anderen er zelfs toe had aangezet. makkelijk laat overhalen? U hebt toch ervaring met politie en justitie. Het is bij u al zo vroeg begonnen, van jongs af was u ermee in aanra king'. Uit de verhoren en het proces verbaal maakte de president van de rechtbank op dat T. toch vr.j gere geld werkt, maar dat hj geen raad veel met de weekenden en zich vaak via drankgebruik laat overhalen tot roofpartijen. ileitte ervoor om T. niet te lang in "het huis van bewaring op te sluiten. ,Hij is in feite een droevige fi guur. veel heeft hij onder dwang gedaan. Na men noemen van mensen met T~I~ De invloed van drugs heeft in deze brakenserie een stevig woordje meege sproken. De verdachten .beriepen' zich er af en toe op. H: .Toen de stuff was uitgewerkt had ik er geen zin meer in. Ik hen in het raamkozijn gaan zitten en later in de tuin van de werkplaats.' MIDDELBURG In de zaken tegen jeugdige inbrekers heeft de rechtbank vrijdag uitspraak gedaan. W. V. die zich voor diefstal moest verantwoorden kreeg twintig weken plus vijf dagen gevangenisstraf met aftrek van voor arrest waarvan tien weken voorwaar delijk en een proeftijd van twee jaar. V. komt voorts onder toezicht van de reclassering. H. werd veroordeeld tot tien weken lus vijf dagen gevangenisstraf met af- nek van voorarrest. Beide verdachten werkplaats op het klein-industrieterrem te Middelburg hadden beiden drank en sigaretten weggehaald uit een Vlissings café. Voor een tweetal inbraken in Mid delburg werd W. J. uit Middelburg con form de eis veroordeeld tot negen maan den hechtenis waarvan drie voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar, toezicht van het consultatiebureau te Utrecht en verbeurdverklaring van de gestolen goederen. J. had ingebroken bij een school aan de Olmenlaan en een muziekhandel aan de Noordstraat, beide te Middelburg. De Middelburger M. V., die ook be trokken was bij de inbraak in de soci ale werkplaats te Middelburg en m een café te Vlissingen werd daarnaast een poging tot diefstal met inbraak ten laste gelegd. Op 7 mei was V. het gemeen tehuis van Koudekerke ingeklommen en had daar 9.000 gestolen. Hij werd daarvoor door de rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, tbr. een proeftijd van drie jaar, toezicht van de ZCBA met als voorwaarde dat hij in een nader te wijzen inrichting zal worden opgenomen. Drugs laag blijkt, tenslotte van de honger te gaan stelen'. Tegen belde verdachten eiste hij vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk en een >eftijd van drie Jaar a het consultatiebure me te Middelburg en een medisch con tact. Met het oog op de ficier van justitie mr Sprerj stelde in zijn requisitoir dat T. 26 inbraken heeft toegegeven. ,Maar we hebben hier te ma ken met een main die verminderd toere- kenings vatbaar is en de consequenties van z.jn daden niet overziet. wat"Verbetert! Hij beval" dan" ook psy- dat beide nog voor de_ kersthun straf, chiatriSche begeleiding aan door de Toch had de jongeman, die door zijn ver dediger werd beschreven als een zwak ke, weerloze figuur, al meteen de schijn tegen zich gehad. De officier van justi tie had er weinig waardering voor dat ,H. zich als enige consequent onttrekt aan de gevolgen van wat hij' had ge daan, zijn zogenaamde vrienden ervoor laat opdraaien en er zelf tussen uit gaa/t'. Mr Andreae vond dat van weinig sporti viteit getuigen. Nadat hij nog had vast gesteld dat H. al een reeks veroordelin gen voor zaken van ernstige aard achter de rog had en zich weinig positief op stelde tegenover contact met de reclas sering. trok de officier de conclusie dat dat soort inbraken echt niet zonder meer zijn toe te schrijven aan het gebruik van drugs. Wel wilde hij een verband legden tussen dit gebruik en een be paalde levenswijze. De eis van de offi cier tegen H. was zes maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Ook de verdediger van H; mr E. H. A. Schute kon geen .rooskleurig beeld' van zijn cliënt geven. ,Hij heeft geen oplei ding gehad, kent geen vals, heeft nau welijks gewerkt en is niet in staat zijn vrije tijd door te brengen. Toch wil hij zich ergens laten gelden. Dan begint hij stoer te doen, zegt dat hij een groot dealer ïn verdovende middelen is en door heel Nederland op dit terrein zijn con tacten heeft. Zelfs op crimineel gebied is H. mislukt. Hij is geen volwassen misdadiger, gaat dilletanterig te werk bij kinderachtige inbraken'. (In de Griffioenschool had H. de houd van busjes voor de raad van de zending gestolen). Mr Schute deed een beroep op de rechtbank in de eerste plaats te straffen, maar een positieve inbreng te leveren opdat de verdachte een betere zelfdiscipline krijgt'. Uitspraak in deze zaak op 24 december. kunnen hebben uitgezeten werd de uit spraak bepaald op 24 december. En dan was er de 3S-jarige betonwer- en een proeftijd ker J. A. T. uit Kapelle om zich te ver- spraak 31 december. ....toch eten' Voor dezelfde inbraak en diefstal in de Griffioenschool (gezamenlijke buit niet meer dan veertig gulden) stonden de 18-jarige timmerman C. A. J. C. en de 19-jarige ex-zeeman A. van I.; beiden uit Middelburg voor de groene tafel. Beiden gaven toe dat het aanvankelijk niet hun bedoeling was geweest daar door het wc-raampje binnen te dringen. Ze hadden het eigenlijk gemunt op het abattoir, maar ja, ze waren langs de school gekomen in die bewuste nacht van de 26ste septemberC. vertelde de rechtbank dat de inbraak bittere nood zaak was geweest, omdat .ze tenslotte toch moesten eten'. Maar hij veront- ,Een werkzaam aandeel in de ontplooiing' Intensief en enthousiast Examens Aan de technische hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propaedeutiseh scheikundig ingenieur: E. Harmsen, Oostburg en G. Koper te Vlissingen. BERGEN OP ZOOM De stichtings- kerk van Vrederust was vrijdagmiddag gevuld met genodigden en andere be langstellenden, die troki afscheid van de Beek" en uc zijn opvolgers, de doktoren van Ros- sum en Jongerius, mee te maken. De voorzitter van de vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland, de heer J. Du- vekot uit Goes, verwelkomde de aanwe zigen en sprak, mede namens het be stuur, zijn vreugde uit over de grote pkomst. Het woord richtend tot dr ran de Beek, zei hij onder meer: .Als jeneesheer-directeur heeft u een voor treffelijk beleid gevoerd. Vele voorstel len uwerzijds kwamen in de loop var de jaren regelmatig op de bestuursta fel. Dit betrof nieuwbouw, restauratie, [organisatieschema's en de noodzakelijke aanpassingen op medisch en economisch gebied. Aan de stormachtige medisch- wetenschappelijke ontwikkeling, die vooral in ae vijftiger en zestiger jaren tot ontplooiing kwam, had u, wat Vrede rust betreft, een zeer werkzaam aan deel'. Hij memoreerde dat dr Van de Beek, die op 1 november 1953 tot di recteur-geneesheer van Vrederust be noemd werd. en per 31 december 1969 gaat vertrekken, een periode van zes tien jaar intensief en enthousiast di rectiebeleid achter de rog heeft'. Ir. het dagelijks bestuur mochten wij met u voortreffelijk samenwerken. U gaf veel steun door uw belangrijke ad viezen. Gezien uw vitaliteit, energie en gezondheid hoop ik van harte dat u nog vele jaren, met uw vrouw, van een welverdiende rost zult mogen genie ten', aldus de heer Duvekot die als blijk van waardering dr Van de Beek een kleurentelevisietoestel zij het nu nog in de vorm van een toezegging aanbood. Verschillende sprekers, waaronder de heer C. Blom. voorzitter van het re gentencollege van het Algemeen Bur ger Gasthuis en dr J. Grosveld, ge neesheer-directeur van het ziekenhuis Lievensberg, beiden te Bergen op Zoom, onderstreepten de woorden van waarde ring en dank, gesproken door voorzit ter Duvekot. Er kwamen nog envelop pen, met inhoud, op tafel en mevrouw Van de Beek kreeg bloemen. Dr Van de Beek antwoordde de sprekers, nu eens humoristisch dan weer weemoedig. Hij dankte bestuur en personeelsleden en wenste zijn opvolgers veel succes toe. ii die gel-omer »n om Hierna "erd dokter van Rossum door de geneesheer-directeur dr11 ?e J' Duvekot officieel gelnstal- ieeir on ,eerd a,s geneesheer-directeur van Vre derust. ,Als bestuur heeft de praktijk ons geleerd, dat wij met u als waar nemend geneesheer-directeur (een func tie die de heer Van Rossum reeds vele jaren bekleedt) uitstekend konden sa menwerken. Mijn hartelijke gelukwen sen, ook namens liet bestuur aan u en uw echtgenote', aldus voorzitter Duve kot. Meijers-vcreniiging. De eis van de officier was negen maan- ATrfPQf'TiPPni' d*'n cel, waarvan drie maanden voor- vvaardeLijk, met aftrek van voorarrest drie jaar. Uit- MIDDELBURG ,U leeft in een wereld waarvan wij hopen dat die ooit nog eens zal komen, namelijk een wereld waar rechters en straffen niet nodig zijn.' Dat zei vrijdagmorgen president van de rechtbank mr P. van Empel tegen de 23-jarige H. P. uit Middelburg, aan wie uitlokkingen van een inbraak in het ge meentehuis te Koudekerke en heling was ten laste gelegd. Over de leefwereld van H. P. sprak ook de raadsman mr J. Laus, die zijn pleidooi aangreep om een stukje college weg te geven over de die pere achtergronden van de kritische in stelling van jonge mensen tegen de ge- •estïgde orde. Dat gebeurde nadat de officier van justitie nir J. L. Andreae drie maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf had geëist. Bij de inbraak in Koudekerke werd een bedrag van ƒ9000,- dat in een brandkast lag met de sleutel bin nen handbereik buitgemaakt. De eveneens vrijdag ter verantwoording geroepen A. van S. en V. waren de genen die de kraak zetten. Volgens de tenlastelegging zou het echter P. zijn geweest die deze inbraak had uitgelokt door inlichtingen te ver schaffen. Op de zitting die vanwege de rechtbank- brand in het gebouw van het kanton gerecht werd gehouden, ontkende P. dat hij er met Van S. en V. over zou hebben gesproken dat er geld was. ,Dat er geld in een gemeentehuis is weet iedereen', zo zei P. Toch vond de president dat merkwaardig, te meer daar anderen wel op soortgelijke uitlatingen van P. hadden gewezen. En P. kon het allemaal weten want hij werkte geruime tijd in Koude kerke op de gemeentesecretarie als kas sier. In het huis waar P. verbleef werd de buit in drie delen gekapt. Zekere Maurice ging er meteen met zijn meisje mee aan de haal. En zekere Appie nam een ander deel voor zijn rekening. Bij de verdeling van het geld zou P. zijn ge schrokken van de hoogte van het bedrag dat was buitgemaakt. Een van de getuigenverklaringen die achtte. De opzettelijke heling achtte hij wel bewezen. Uit een rapport over het consultatiebureau had de officier gelezen welk een belangrijke rol de muziek speelt in het leven van P. ,3Iaar dat is voor mTJ nog geen reden om terug te deinzen voor een onvoorwaardelijke aldus de officier van justitie. Agressie Raadsman mr Laus die aandrong op vrij- 'spraak van 't primair ten laste gelegde kon met de eis van de officier beslist niet meegaan. Hij zei onder de indruk te zijn gekomen van het rapport van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholis me. .Zelden heb ik een rapport gezien waarin men de persoon van de cliënt zo oprecht probeert te omschrijven', zo zei mr Laus. De raadsman wijdde verder uit over de leefwereld waartoe een aantal jonge mensen zoals zijn cliënt zich aan getrokken voelen. Om de solidariteit binnen een bepaalde groep niet te door breken zou P. de buit hebben meege deeld. Maar mijn cliënt heeft de inbraak zeker niet gewild, zo zei de raadsman. Met klem pleitte de raadsman voor een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf met daarnaast een verplicht toezicht. Mr Laus meende dat zijn cliënt een gevange- nisstraff zou ervaren ,als een agressie van buitenaf die zeker repercussies zal hebben als hij weer vrijkomt'. Uitspraak in deze zaak op 24 december. Muzie\ Negen maanden cel, waarvan drie voor waardelijk en met aftrek voor voor arrest en daarnaast een proeftijd van drie jaar onder toezicht van het consul tatiebureau voor alcoholisme. Dat was de eis tegen de twintigjarige los werk man A. van S. uit Middelburg, een van de daders van de kraak in het raadhuis van Koudekerke. Van S. stond nog voor nog een andere inbraak terecht: op 9 juli wist hij met een vriend voor een bedraag van ongeveer 3000,- grammo foonplaten, bandrecorders en muziekcas- settes .in te slaan' bij een nachtelijk bezoek aan muziekhandel Van Damme in de Lange Noordstraat. De jongelui maakten het zo bont dat ze keurig via de voordeur de buit in twee ladingen afvoerden. Voor een appel en een el was een en ander later in Vlissingen ver kocht. in het nadeel uitvielen van P. was die Mr P. C. Adriaanse verdedigde Van S. van mej. Martha B. (18). Zij zou tegenover de politie hebben gezegd dat P. een tip zou hebben gegeven in de geest van daar en daar valt wat te halen. ;erd als geneesheer- c Viersprong', eveneens met ingang van 1 januari 1970. Ook hij kreeg goede wensen en woorden van waardering dr Jongerius werkt vanaf 1956 Boze bui Op de zitting van vrijdag trad mej. B. echter op ale getuige a decharge. Raads man mr Laus voerde haar ten tonele als het meisje dat dit verhaal in een boze qjo bui had opgehangen. ,lk was', zo ver- jen eesïi eer op dit psycho-therapeutischk'aarde Martha, .ontzettend kwaad dat centrum te horen, Appie en Maurice moesten zitten en dat Hierna volgde een receptie in het CCB-jHuib.vriJ kon rondlopen' gebouw, die zeer druk bezocht werd. WOONWAGENKAMP VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN FERDINANDUSPOLDER TERNEUZEN Over de situering van het regionaal woonwagenkamp in Zeeuwsch-Vlaanderen is nu eindelijk een beslissing gevallen. Gekozen is voor de Groot- of Oud-Ferdinanduspol- der ten zuidwesten van het buurtschap Absdale, waarin de juiste plaats van het kamp nog nader zal worden bepaald. Door deze laatste omstandigheid is het nog onzeker, of het kamp in de toe- Mr Van Empel vroeg deze getuige even eens of zij zich kon herinneren dat er ooit eens in liet gezelschapje werd ge sproken over een brandkast en een grote sleutel. Nee. daar had ze nooit wat over gehoord, waarop mr Van Empel rea geerde: .Het geheugen kan. zelfs als je achttien hent. we! een beetje slijten'. Tn zijn requisitoir zei de officier titie, dat het wel vaststaat dat er over het gemeentehuis van Koudekerke is gesproken. Het was voor hem echter de vraag of dat praten over die zaken lag in de sfeer van een conversatie over koetjes en kalfjes of dat het gezien kan worden in het licht van de verdere ge beurtenissen. De officier concludeerde dat er naast de ontkenning van P., dat lnj de opzet had gehad om de andere en voerde aan dat de drugs in dit geval toch wel heel erg hadden meegespeeld. .Deze jongen is gederailleerd', was zijn conclusie, maar hij wees erop dat hij in het huis van bewaring nu toch via een studie Engels naar een betere richting zoekt. Uitspraak ook ln deze zaak op 24 december. MIDDELBURG De rechtbank te Mid delburg heeft vrijdag de Duitser H. G. veroordeeld tot zes maanden gevange- nisstraf met aftrek van voorarrest. De jus- Duitser, in gezelschap van twee land genoten. ontvreemdde in Vlissingen Mlerlo twee auto's. De officier van ju stitie had zes maanden geëist. De VMssinger J. B. werd conform de eis veroordeeld tot acht maanden waar van drie voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Daarnaast komt B. onder toezicht van de Meijersverenig-.ng te Rotterdam te staan. Bij een Vlissings havenbedrijf had B. een aantal loon zakjes gestolen en had geld geïnd op jongemannen op een bepaald idee te kascheques die op naam w ,.~0-j. r91, - -r z-.jn Droer komstige gemeente Axel komt te lig-1brengen, ook de twee verklaringen staanstonden. Acht maanden waarvan vier gen of in de toekomstige gemeente van de beide daders van de inbraak, voorwaardelijk met een proeftijd Hulst. Zoals bekend, heeft het kiezen n,,,» t- - van een plaats lans, op zich laten wach- P t >e,Waringen geven echter geen ten. omdat bepaalde gemeentebesturen b°»ae"> procent zekerhc.d, zo stelde mr zich verzetten tegen het woonwagen kamp op hun territoir. Ook nu heeft de gekozen plaats niet de instemming ge kregen van alle betrokken gemeenten. Op het punt van de opzet was er voor de officier reden tot aarzelen, reden waar om hij dit ten laste gelegde niet bewezen twee jaar kreeg M. H. uit Middelburg, omdat hij in verschillende plaatsen goe deren had gekocht zonder te betalen. De officier bad in deze zaak t en maan den gevangenisstraf waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7