STEMBUSAKKOORD VAN VVD MET D'66 EN CONFESSIONELEN IS MOGELIJK' Britten arresteren spionnen El-Fat ah Overeenkomst voor ultracentrifuge- project kreeg fiat Londens kerstsfeer door Hongkonggriep gedoofd Fabery de Jonge TWEE MAN OPGEPAKT Piloten opperen acties tegen vlied tuigkaperij SER akkoord met inflatiecorrectie Oud-burgemeester Wolphaartsdijk voorzitter NIM0 1?» ZATERDAG 20 DECEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 CONCLUSIE RAPPORT LIBERAAL BERAAD: Kamper hoogleraar drs J. Plomp aan VU gepromoveerd AMSTERDAM Evenals zijn voor- riger. prof. dr C. v. d. Woude, is prof. Plomp, hoogleraar aan de theologi sche hogeschool van de gereformeerde terken te Kampen aan de vrije univer siteit gepromoveerd tot doctor in de theologie nadat hij reeds als hoogle raar was opgetreden. Vrijdagmiddag vond in het Woestijn- pnoentrum te Amsterdam onder gro te belangstelling de promotie plaats. Ook nu was prof. dr D. Nauta, thans mstend hoogleraar, de promotor. Prof. Homp verdedigde een dissertatie over ,De kerlcelijke tucht bij Calvijn'. Als teranymfen braden op twee zoons van ie promovendus, te weten drs C. Plomp, Rcretaris onderwijs en jeugdzaken van ós Nederlandse zendingsraad en drs Tj. Plomp, Wetenschappelijk medewerker tan de technische hogeschool Twente te Enschede. Prof. dr Plomp werd 13 oktober 1911 te Rijswijk (Z-H) geboren en bezocht te chr. hbs te 's-Graverihage. Hij deed staatsexamen en studeerde aan te vu theologie. In 1935 deed hij kan didaatsexamen e.n 17 jaar later docto raal examen. Weer 17 jaar later brak te dag van zijn promotie aan. iteide examens deed hij cum lande op 20 oktober- 1935 werd ds Plomp in de gereformeerde kerk van Grijpskerke in iet predikambt bevestigd. Hij bleef tear dot december 1938. Hij diende tearna dc kerken van Soerabaja, Lei- den en Utrecht-N. om in september 1963 te worden benoemd als weten schappelijk hoofdambtenaar aan de vu. Prof. Plomp diende het zendingssemina- rfe te Baarn als curator, was deputaat roor de zending onder Chinezen en oos terlingen en scriba van zendfcngsdeputa- ten van de particuliere synode van Utrecht. Hij was hoofdredacteur van bet kerkblad van de gereformeerde ker ken voor Indonesië en schreef bijdra ai het gereformeerd weekblad, in ining en in het Utrechts kerkblad. Hij volgde prof. dr v. d. Woude op als hoogleraar om onderwijs te geven in fet kerkrecht en de nieuwere kerkge- shiedems. hi een slotbeschouwing iin het proef schrift komt als voornaamste vraag voren die naar het eigenaardige ran Calvijns standpunt en streven ten anzien van de kerkelijke tucht en die jüaar zijn trouw aan eigen idealen. Van de door Calvijn voorgestane begin gen noemt prof. Plomp er drie die zijns bziens ten volle aanvaarding verdienen namelijk 1. de tucht is noodzakelijki teor het bestaan der kerk; 2. zij moet rohut kerkelijk zijn en 3. van haar mag veel worden verwacht. Calvijn mag! van de tucht veel hebben verwacht, hij ireft er geen perfectionistische illu- Ws van verwacht. De promovendus voegde aan zijn dis sertatie 21 stellingen toe. Daarvan ver belden wij: (4) Calvijns positie in de kerk van Genève heeft een in hoge mate bisschoppelijk karakter gedragen; ül) liet verdient geen aanbeveling het Nederlands gereformeerde piëtisme aan te duiden met de term ,de nadere re formatie': (11) een- deskundige op bet gebied van het gereformeerde kerk- techt noeme men niet .canonicus; en (21) het pleit doorgaans niet voor de Wetenschappelijke kwaliteit van een geschrift wanneer er naar waarheid van wordt gezegd: het laait zich lezen &een roman. ken soms vei-schillen van inzicht be staan. Dirt, behoeft echter een politie ke samenwerking ni6t uit te sluiten, aldus het rapport van het beraad. Hoewel de algemene vergadering van de WD zich daar al in 1968 tegen heeft uitgesproken, stelt het liberaal be raad zich achter het standpunt van de WrD-commïssie .kiezer-gekozene' dat de tweede kamer de kabinetsformateur en (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het liberaal beraad is van mening dat er een slem- busakkoord zal kunnen worden gesloten tussen de confessionele par tijen, D' 66 en WD .gezien de programmatische overeenkomsten', zo blijkt uit een rapport van liberaal beraad dat vrijdag is verschenen. In een bijgevoegde ontwerp-resolutie, die het beraad heeft opgesteld voor het WD-congres eind februari in Breda, is dit standpunt op genomen, terwijl eraan toegevoegd wordt dat deze vier politieke groe peringen zich dan wel gebonden moeten blijven voelen aan het ka binet dat het overeengekomen program uitvoert. Het liberaal beraad, dat in 1967 werd gevormd uit het dagelijks bestuur van de VVD, het bestuur van het Liberaal- Democratisch Centrum, de JOVD J~ liberale Studentenverenigingen i derland, is voorts van mening (lat de VVD in 1971 niet aan een kabinetsfor matie moet meewerken als in dat kabi net ook ministers zullen behoren afkom- Atig uit de Boerenpartij, De CPN, de PSP, de PvdA als de groepering Nieuw links nog deel uitmaakt van deze partij HPof de PPR. Mêt betrekking tot de Partij van de Arbeid merlot hert beraad op: ,zou de thans bestaande invloed van Nieuw links in deze partij gehandhaafd blij ven, dan zou daarmee de onduidelijkheid rïn deze partij blijven bestaan. Zou daarentegen de invloed van Nieuw links groter worden dan verliest zij de mogelijkheid van samenwerking; met vrijwel alle partijen. De situatie zou ach geheel wijzigen wanneer de PvdA san de invloed van Nieuw Links een tilde zou maken. Voorlopig lijkt dit niet te geschieden, maar de mogelijk heid is aanwezig. Dan zou een partij kunnen ontstaan die mogelijk een stem- busakkoord zou kunnen aangaan. De VVD zal dan ook haar positie ten op- cchte van de PvdA opnieuw moeten be palen'. D'66 Het liberaal beraad betreurt het bij zonder dart D'66 zich zo negatief op stelt tegenover samenwerking met an dere politieke groeperingen. Dit klemt te meer omdat in de programma's van D'66 ook vele punten zijn diie in de praktijk en wellicht in wezen niet van de liberale opvattingen verschillen. Over de methodiek blij- Ontwerpresolutie VVD op te dragen zo spoedig mogelijk een ontwerp-verkieziiigsprogram voor 1971 te laten opstellen. Verder wordt 'erzocht om voor het opstellen van dit program ook de JOVD, de liberale stu denten en prof. B. M. Telderstichting bijdragen te laten leveren. Naar. aanleiding van het verschijnen van hel. rapport van liberaal beraad heeft de voorzitster van de WD, mevrouw Van Sommeren, gisteren op een persconferentie in Den Haag verklaard dat er veel overeenkom sten zijn tussen hét programma van haar partij en van D'66. De voor naamste punten, waarin zij die over eenkomsten heel duidelijk zag, zijn: omroep, onderwijs, woningbouwbeleid en de .inzet om de burger de demo cratische rechten terug te geven'. .Mijn verdriet over D'66 is, zo verklaar de mevrouw Van Sommeren, dart deze pairtij zich in de kamer zo vaak an ders opstelt dan de WD. Zij wees daar bij echter op een uitlating van de frac tievoorzitter van D'66, mr. H. van Mier- lo, dat dat vooral een gevolg zou zijn van het feit dat de democraten wat meer moeten laten blijken over dat deel van hun programma waar de WD zich mee kan vinden'. Verder verklaarde zij: ,Ik zou ook van D'66 willen vragen zich wat meer open te stellen voor de andere partijen'. De voorzitster van de WD, vond het Engeland zwijgt over affaire (Van onze correspondent) JERUZALEM In het Engelse stadje Bracknell zijn twee verte genwoordigers van de Arabische ondergrondse organisatieEl Fa tah gearresteerd. Zij hadden plas tic springstof, een tijdklok, twee ontstekingen en lonten in hun huis, die volgens het Israëlische dagblad ,Maariv' bestemd zouden zijn voor een vliegtuig van de Isra ëlische luchtvaartmaatschappij El Al, Dit js bevestigd door de verde diger van één van de verdachten. De arrestaties zijn al twee weken geleden verricht, maar de Engel- zwijgen erover als het graf, vanwege strenge veiligheidsvoor schriften, Ook de Britse pers, voor zover tenminste op de hoogte, onthoudt zich van elk bericht, om dat iedere redacteur of correspon dent die erover zou schrijven on middellijke gevangenisstraf ris keert. De gearresteerden zijn twee Britten, de 40-jarige failliete aannemer en ex-, kapitein van liet Engelse leger Trevor Williams uit Crowthorne in Bïrkshire, de heeft verklaard lid van El Fatah te zijn en een arbeider, een zekere Ro nald Gordon Hannan uit Hythe in Hampshire. Dc rechterlijke macht in Engeland kan dergelijke arrestanten maar een week vasthouden, tenzij zeer dringende redenen verlenging van het voorarrest vereisen. In zulke gevallen wordt de arrestanten ook de mogelijk heid ontzegd om op borgtocht te worden vrijgelaten. De vrouw van Williams had een groot bedrag aangeboden voor borg stelling. Men neemt aam dat de arresta ties zijn verricht op aanwijzingen var de Israëlische inlichtingendienst, die zeer acrtlef is in Engeland en andere Westeuropese landen. Voor acties zichzelf en zijn .collega' zou hebben aangegeven. Het openbaar ministerie in Engeland zou drie aanklachten willen indienen tegen Williams en Hannan. verkeerde opstelling van mr. Van.- Mierlo, dat D'66 zich moet richten te gen het bestaande politieke systeem, tegen <le rest', zoals hij vorige week zaterdag op zijn partijcongres in Am sterdam had verklaard. t ADVERTENTIE! Aanwerven De .Daily Mail' schrijft, dat de Ara bieren in Engeland misdadigers recru- teren voor liet plegen van aanslagen op joods en Israëlisch bezit. Volgens het Londense blad hebben de ambtena ren van Scotland Yard, die dienst doen in de havens en op de vliegvelden, in structies nauwkeurig acht te slaan op Britse staatsburgers, die uit het Mid den-Oosten terugkeren. Het is de politie namelijk bekend, dat een aantal onderwerldfiguren de laat ste tijd naar Jordanië is gereisd om daar, naar hun zeggen, hun vakantie door te brengen. In werkelijkheid werd de reis gemaakt op kosten van El Fatah, die hen in Jordanië een VIP-ont- vangst bereidde en hen naar een oplei dingskamp bij Amman bracht, waar zij een stoomcursus volgden in het ge bruik van plastic bommen van Russisch fabrikaat. Bij hun vertrek werd hen op het hart gedrukt voorzichtig te zijn en geen aanslagen voor te bereiden zo lang zij niet een tevoren afgesproken teken hadden ontvangen. Met het reoruteren van deze lieden waren speciale verbindingsmannen van El Fatah in Engeland belast. Zij beho ren tot de rond twintigduizend Ara bieren, die er wonen en werken. Velen van hen zyn studenten. ENTOURAGE RINGEN Prachtige zettingen van diep- flonkerende granaat, of koele oesterparels cultivé. Ook vaak in kombinatie met briljant Prijzen variëren van f 60.- tot f 250.- juweliers - horlogers - sinds 1834 lange kerkstr. 30 - tel boos - goes HOND REDT KINDEREN EN KOMT ZELF IN BRANDEND HUIS OM LEEUWARDEN (GPD) Donderdag nacht omstreeks twaalf uur brak brand uit in een woonhuis aan de Eerste Parkstraat te Leeuwarden. De bewoon ster van het pand, mevrouw J. R. T. was op het moment, van <le brand niet thuis. Zij bevond zich in de binnenstad van Leeuwarden. De herdershond van het gezin maakte een der twee meisjes (11 6 jaar) wakker door haar te likken. Het meisje wekte daarop I zusje. Ternauwernood wisten zij aan het vuur te ontsnappen, daar de gehele be nedenverdieping reeds in lichter laaie stond. Via een dakkapel kropen de kin deren naar de dakgoot. Omwonenden viïxgen de kinderen op, toen deze naar beneden sprongen. Hoewel de Leeuwar der brandweer snel ter plaatse was en het vuur met vier stralen bestreed, kon er van het perceel niets meer gered wor den. De herdershond kwam in de vlam men om. Over de ooi-zaak en de omvang van de schade was vrijdag nog niets bekend. LONDEN (RTR) Afgezanten de 50.000 internationale luchtvaartpilo ten hebben vrijdag een plan uiteenge-j zet voor een totaal staken van het lucht verkeer op landen die niet onmiddel-] lijk passagiers en bemanning van een gekaapt vliegtuig terugsturen. De Internationale Federatie van Vere nigingen van Piloten, Ifalpa, herhaalde tevens de bedreiging van een 24-uurs- stak-.ng over de hele wereld van piloten uit protest tegen een land dat deze re gel overtreed:. De Ifalpa heeft na een vergadering van twee dagen in een of ficiële verklaring gezegd weinig hoop te hebben op een snel einde aan de luchtpiraterij. De federatie zal wachten op de reactie op de resolutie inzake het kapen van vliegtuigen, die de alge mene vergadering van ae Verenigde Na ties op 12 december heeft aangenomen. Deze resolutie werd door 77 landen goed gekeurd. Bij alle landen wordt daardoor aangedrongen op gerechtelijke vervol- zake luchtpiraterij. De piloten nu dat het eerstvolgende incident met een vliegtuig, bemanning en passagiers een proefgeval voor wereldactie zal wor- De twee EI Fatah-vc rtegcsawocrdig ci o zouden geweigerd hebben te vertellen voor welk land zij hun acties wilden uit voeren. Zij zouden wel hebben verklaard aangeworven te z-ijn om terrotistische acties te plegen. Omtrent hun motieven is niets bekend. De politie vermoedt, dart zij zijn bezweken voor de hoge belonin gen, die er van Arabische "zijde voor dergelijke karweitjes worden uitge loofd. Men hecht in Jerusalem weinig geloof aan de verklaring van een poli tieman in Bracknell, dart één van de verdachten zou zijn teruggeschrokken voor de consequenties van zijn actie en DEN HAAG (GPD) Uit eigen be weging heeft de Sociaal Economische Raad advies uitgebracht over het voor- 'werp van wet tot jaarlijkse bijstel- j van de tarieftabellen van inkom sten en loonbelasting. Door middel van deze bijstelling moeten worden voorko men dat een stijging van de procentuele belastingdruk plaatsvindt bij gelijkblij vend reëel inkomen als gevolg van de waardevermindering van hot geld. De SER kan zich verenigen met een jaarlijkse automatische .inflatie-correc tie', die wettelijk is geragöld. In het voorontwerp wordt de mening uitgesproken dat het voor de hand zou liggen compensatie te zoeken in het proportioneel met de inflatie te doen stijgen van de opbrengst van naar hoeveelheid of gewicht geheven ver- bruikersartikelende accijnzen (behal ve de tabaksaccijns) en de motorrijtui genbelasting. De SER meent echter dat aanpassing van de specifieke verbrui kersbelast ifngen aan de inflatie bepaalde bezwaren inhoudt. De SER geeft er dan ook de voorkeur aan dal incidenteel dekkingsmaatregelen worden gezocht om te voorkomen dat de totale belas tingsopbrengst minder dan proportio neel met de inflatie stijgt. Als maatstaf voor de jaarlijkse tabel- aanpassing wordlt gekozen het prijsin-! dexcijfer van de gezinsconsumptie van| de totale Nederlandse bevolking. Het: gaat het hier om een nieuw in te stellen indexcijfer, waarover nog maar wer.nig; bekend is. De SER dringt er dan ook; op aan dat de wijze van samenstelling van dit indexcijfer nog nader zal wor den toegelicht. SCHIPHOL Het -personeel van de Rampenbrigade, die momenteel in Tunesië verblijft, wordt, binnen kort door het Rodè Kruis bedacht met een Icerstpakket voor ieder, waarin zich enkele lekkernijen, kaarsen en andere aardigheden be vinden. Op de foto: het inladen van de pakketten in het vliegtuig dat van Schiphol naar Tunesië is vertrokken. ANTWERPSE SLEEPBOOT OVERVAREN: l VERMISTEN BRUSSEL (ANP) In de Antwerpse haven is donderdagavond een sleepboot overvaren door een Duits vrachtschip, de .Tunis', en onmiddellijk gezonken. Van de vier opvarenden konden alleen de 51-jarige kapitein en een 39-jarige matroos gered worden. De twee ande re opvarenden, een 43-jarige en een 30- jarige Antwerpenaar, zijn niet terugge vonden. DEN HAAG (ANP) Drs A. D. W. Tilanus lid van de tweede kamer en voorzitter van de Christelijk-Historische Unie heeft zijn functie van voorzit ter van het Nederlands Instituut voor Maatschappelijke Opbouw een func tie welke hij sinds de oprichting van het instituut in 1965 bekleedde om ge zondheidsredenen moeten neerleggen. Op de algemene bestuursvergadering werd tot opvolger van de heer Tilanus be noemd jhr drs P. A. C. Beelaerts van Bloldand. De heer Beelaerts van Blok land die sociale geografie studeerde te Utrecht was hoofdcommies bij de gemeente Gorïnohem en burgemeester van Wolphaartsdijk. Sinds 1 juni 1967 is hij burgemeester van Vinnen. De nieu we Nimo-voorzitter is 37 jaar. Hij be kleedt tal van nevenfuncties, onder meer is hij voorzitter van de stichting streek- ontwikkeling Alblasserwaard en Vijf- heerenlanden, voorzitter van het insti tuut contact randgemeenten, lid van de redactie Nederlandse Gemeenten en lid van de redactie Bouw. Britten op kop in luchtrace KARATSJI (Reuter) De Britten BiU Bright en Frank Buxton zijn vrijdag avond in hun tweemotorige Britten-Nor- man Islander als eersten in Karatsji, de tweede stopplaats van de luchtrace Londen-Syane.v, aangekomen. Het eerste traject, tot Athene, hadden z(j ook al het snelst afgelegd. VLIEGVELD Gatwick, LONDEN: De Zwitserse vlieger Donald B. G. Parser veegt hier nog snel de cockpit-ruit schoon voor het ver trek naar Sydney als deelnemer aan de Londen-Sydney luchtrace. Naast hem zijn Nederlandse co- piloot Dirk Asjes. De 27-jarige Amerikaanse zangeres Bobbie Gentry, die faam bereikte door te zingen over arme mensen in het zui den. is donderdag in het huwelijk ge treden met de miljonair Bill Harrah, de grootste hotel- en casino-magnaat van de staat Nevada. Harrah is 58 jaar. Van Bobbie Gentry's ,Ode to Billy Joe" zijn alleen ai in "de Verenigde Staten meer dan twee miljoen platen verkocht. Meisje uit Bergen op Zoom spoorloos BERGEN OP ZOOM (ANP) De commissaris van |>olitic te Bergen op Zoom verzoekt namens de ouders de opsporing, aanhouding en terugbren ging van Elisabeth Maria Munnik, ge boren te Bergen op Zoom, 25 maart 1956, wonende te Bergen op Zoom, Iep- straat 37. Het meösje heeft op 2 december 1969 de ouderlijke woning verlaten en is daar in tot op heden nog niet teruggekeerd. Signalement van het meisje: lang 1,66 meter, flink pestuur, lang blond haar, groene ogen, ovaal gezicht met sproe ten rondom de neus; gezonde geluits- kieur. Ej haar verdwijning was het meisje gekleed in een donkerblauw broekpak en een groene jagerstas. Be kend is, dat zij op 2 december 1969 vanuit Breda met een automobilist ia meegereden naar Amsterdam. Daar is zzj afgezet nabij de Vijzelstraat. La', er op de dag ls zij door die au tornooi He nog gezien ici de Kalverstraat te Am- serdam. Een ieder die inlichtingen kan ver schaffen wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de commissaris van politie te Bergen on Zoom. telefoon 01640-1114, of "met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. (ADVERTENTIE) KERSTMAN Francis Fairburns jr, *Me voor kerstmis een zusje, maar Jijn ouders vertelde hem, dat dat dit Wr niet kon. De vier jaar oude Francis a de kerstman dachten er blijkbaar öders over dan Francis sr en zijn ifOuw, die woensdagmiddag onverwacht H leven schonk aan een welgeschapen flochter van 2200 gram. Toen Fairburns telefonisch van zijn schoonvader de me edeling ontving, clac zijn vrouw met "Dien naar een ziekenhuis was gegaan, fdtivoc-rdde hij- .Weeën? Wij w.slen Afmaal niet. dat zij in verwachting m. l"< was verbijsterd. Ik kon het maar L/t geloven en ik geloof hem nog maar jteuwelijks', zei de 26 jaar oude vader. Niemand maar dan ook niemand zal kleine Francis jr ooit uit het hoofd ruinen praten, dat er geen kerstman •testaat. De kerstman is dit jaar alleen ten week te vroeg gekomen. ,Hij is de jjdge die niet verbaasd is', zei zijn va- rr- ,Nu wil hij weten wanneer ze thuis <omt om met haar te kumneö spelen'. Fabrieken in Engeland en Nederland IDEN HAAG (ANP) De rege- ringen van West-Duitsland, Ne derland, Engeland en Noord-Ier- land, aldus een gemeenschappelij ke verklaring van deze regeringen, hebben de tekst goedgekeurd van een overeenkomst inzake samen werking bij de ontwikkeling en ex ploitatie van het gas-ultra-centri- fugeprocedé voor de produktie van verrijkt uranium. De Nederlandse en Duitse regering zul len binnenkort het ontwerp van de overeenkomst ter kennis brengen van de Europese commissie overeenkomst artikel 103 van het Euratom verdrag. Na voltooiing van de in dat artikel voorgeschreven procedure zijn de drie regeringen voornemens de overeenkomst te ondertekenen. In de drie landen, zo .gaat de verklaring verder, is onafhan- jkaltjk van elkaar reeds een aantal ja- ren onderzoek- en ontwikkelingswerk verricht met betrekking tot het gas-ul- tra-centrifugeprocédé en in elk land is het punt bereikt waarop een aanvang kan worden gemaakt met industriële exploitatie. De drie regeringen zijn van mening, dat de snelle stijging van de kernenergiecentrales de totstandko ming in West-Europa van een aanzien lijke en groeiende capaciteit voor de verrijking van uranium van wezenlijk belang doet zijn. Zij zijn van oordeel dat onder de in Europa heersende om standigheden het gas-uï tracent r if uge - procédé economisch de aantrekkelijk ste methode voor verrijking za! zijn. Zij zijn de opvatting toegedaan dat samenwerking op dit gevanceerde ter rein van de techniek de Europese tech nologische samenwerking in het alge meen zal versterken en dat de geza^ menlijke industriële exploitatie zal bij dragen tot de economische integratie in Europa- Zoals zij van de aanvang van hun onderhandelingen af hebben gesproken. Akkoord (Van onze correspondent) LONDEN De kerstman nen van Londen hebben de Hongkonggriep dit jaar. Be halve die ene dan die van de week in zijn kraag gegrepen werd toen hij in het holst van de nacht bezig was het wa renhuis, waarin hij zijn werk terrein heeft, te ontdoen van vele kostelijke zaken. Dat en een reeks berichten over de vrouw die maar geen kinde ren kon krijgen en er na een experiment met een soort anti-anti-conceptiepil maar liefst zes tegelijk kreeg, heeft deze week de voorpagina van alle Londense kranten ge haald. Er kwam op deze maaier ia ieder geval nog enig luchtig nieuw in deze sombere dagen. Want Lon den, in afwachting van de kerst dagen, is dit jaar niet het Lon den zoals wij ons dat voorstellen. Het is een door kou en griep ge plaagde metropool waarin het le ven verlamd dreigt te worden door ziekte en zuinigheid. straten in de city met een zeer oude traditie hébben gebroken. Voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog te e.r geen kerstver siering en zijn er geen illumina ties in de straten etie uitmonden op Piccadilly Oircus en zelfs daar, rond het beeld van Eros Zelve, is geen kerstboom te zien. Alleen de commercile lieden van Regent street hebben het niog de moeite waard gevonden een klein kapi taal te besteden aan feestverlich ting. Daar vormen een paar duizend groene, rode en gele lampjes nog een meter of twintig boven de straat een stuk of wat obligate Moeder de Gans-figuren. Veel helpt het niet, want Regentstreet is op de spitsuren na stiller aan ooit. De enige stad in Engeland die neg een overdaad aan kerst verlichting heeft, is Birmingham De middenstanders doen daar het nu met de verlichting die Londen vorig jaar aan hen verkocht. In Londen vraagt menigeen zich af of het uitblijven van de kerst drukte een gevolg is van de om standigheid dat het. centrum zijn feestelijke sfeer mist. Menigeen is ervan overtuigd da', de Rongkong-griep die Engeland teistert, zoveel mensen op de zie kenlijst heeft gebracht, dat het dagelijkse leven er duidelijk door wordt beïnvloed. Zeker is in ieder geval dat, de stadsbussen en de "ondergrondse niet hun normale frequentie ha ten. Van het personeel is 48 pet siek. Niemand had het voor mo gelijk gehouden dat in deze fees telijke dagen zomaar kaartjes te koop zouden z.jn voor ,Ha:r'. Toch wordt bij elke voorstelling van tientallen al maanden tevoren be stelde plaatsen geen gebruik ge maakt. Hotels die van de zomer al neen moesten verkopen voor de kerstweek, hebben opeens kamers vrij gekregen. zoveel bemanningsleden voor een dag of tien de pijp aan Maarten hebben gegeven. Brïtisch Air Fer ries, vooral in deze dagen druk met het vliegen tegen lagere all- in-farieven van Nederlanders die een dag of drie de kerstsfeer in Londen willen proeven, heeft het de laatste dagen moeilijk om vol doende piloten, stewardessen en grondpersoneel op de been te krij gen om volgens de dienstregeling /an Rotterdam naar Southens eri terug te kunnen vliegen. Er komt clan nog bij dat de hoeveelheden bloemen en konijnen, die vlak <xxr de kerstmis van Nederland naar Engeland worden gevlogen, groter zijn risri ooit tevoren. Want al zijn de neuzen nog nooit zo massaal verstopt geweest in En geland, thuis bij de kerstboom moet straks het fes: gewerd wor den. Daar verandert het van de koukleumende eenzame meisje op Leicester Square met haar bor den ,Er is honger in de wereld' niets aan. Op de volgende punten is overeen stemming bereikt inzake de industriële en fmanciële regelingen. De samen werking krijgt haar practische vorm in twee ondernemingen, aangeduid als de .verrijkmgsorganiïsaiie' "en de .hoofdaannemer'. In beide gezamen lijke industriële ondernemingen zui len de aandelen elk voor een derde in het bezri zijn van een commerci ële onderneming of een groep van ondernemingen aangewezen door elk van de drie regeringen: het bestuur van elk van de ondernemingen zal bestaan uit een gelijk aantal ver tegenwoordigers van élk van de drie betrokken ondernemingen of groe pen van ondernemingen. Deze nati onal e ondernemingen zullen binnen kort bijeenkomen om de spoedige oprichting van de .hoofdaannemer" en de verrijk ingsorgamsatie' voor te bereiden. De .verrijkingsorganisatie- zal doch terondernemingen oprichten die de eer ste fabrieken te Almelo en te Capen- hurst in eigendom zullen hebben en zul len exploiteren, alsmede verdere fabrie ken die in de toekomst kunnen wor den gebouwd teneinde aan de vraag in de drie landen of elders te voldoen. In het algemeen zal de .verrijkingsorgani satie' "tenminste 51 procent van het aandelenkapitaal van elke dochteron derneming verschaffen. Haar hoofdkan toor zal in het Verenigd Koninkrijk zijn. De .hoofdaannemer" zal fabrieken voor en bouwen voor de .verrijkingsorganï- sartie' of haar docherondernemingen, en za! centrifuges voor dit doe! ontwer pen en vervaardigen. Hij zal ook, op grond van de overeenkomst inzake sa menwerking met goedkeuring van de drie regeringen verrijkLngsrabrie- ken of centrifuges aan andere landen kunnen leveren <-r, licenties voor de r daarmede .samenhangende technologie kunnen verlener.. Zijn hoofdkantoor zal ■in de bondsrepubliek Duitsland zijn. Het annvangsprogi Programma voor de iuvv, in be- drijfstelling vu de exploitatie van ver- riikinq-.!:;!:. voor uranium met een totaal scheidend vermogen van 350 ton per jaar, alsmede de nodige produktïe- capacïteit om hiervoor de gas-uitraeen- trifuges te leveren. Yerrijfeingsfabrie- ken voor dit aanvangsprogramma zui len worden gebouwd te Capenhnrst tu het Verenigde Koninkrijk en te Almelo in Nederland. Verwacht wordt dat in de loop van 1972 ln elke fabriek een to taal jaarlijks scheidend vermogen van 50 ton sa4 worden bereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3