Heinemann antwoordde op brief van Ulbricht IMILFISK Blinde vrouw haalt doctoraal Frans Israëlische actie over Suezkanaal Optimisme in Brussel 11 Ook brief van Stoph aan Brandt? Geen steun voor garnalenvissers DE PERSFOTO VAN HET JAAR... WERKGEVERS VERBETEREN ARBEIDS VOORWAARDEN KLEIN-METAAL Dankzij doorzettingsvermogen Kotalla klaagt journalisten aan ZATERDAG 20 DECEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KOMEND JAAR GESPREK MET DE DDR? (Van onze correspondent) Bonn President Heinemann van H'est-Duitsland heeft een brief van Walter Ulbricht, die donder dag door twee speciale boodschap pers uit de DDR in Bonn werd be- iorgd, al beantwoord. Een staats secretaris zal het schrijven spoe dig in Oost-Berlijn overhandigen. Daarmee komt na een pauze van 18 J3«r weer contact op het hoogste ni veau tussen de hondsrepubliek en de DDK tot stand. In 1951 deed- presi dent Wilhelm Pieck zijn Westduitse (ollega Theodor Heuss liet aanbod de wederzijdse problemen samen te bespre ken. Dat ging echter gepaard met een io felle aanval op de bondsrepubliek dat bet Heuss niet moeilijk viel argumenten ioor afwijzing to vinden. Ontwerp-verdrag Inmiddels is de sfeer ingrijpend veran derd, hetgeen bdijkt uit de terminologie tan Ulbrichts brief, waarin niet meer iprake is van ,de Westduitse bondsre- ibliek', maai- van de bondsrepubliek uitsland en waarin zeer concreet be- plde voorstellen worden gedaan. Ui tricht wenst betrekkingen op basis van pljjlcberechtigdheid met de bondsrepu bliek aan te knopen en voegde bij zijn brief al een ontwerp-verdrag over dat onderwerp. Het idee om de betrekkin gen in volkenrechtelijk geldige verdra- gn vast te leggen, was van Oostduitse tint al eerder geopperd voor het ver leer tussen beide landen. Ook daarvoor een ontwerp-verdrag aangeboden. Verkeerd adres President Heinemann heeft zijn ant- scord uiterst summier gehouden. Hij rijst er Ulbricht op dat deze aan het rerkeerde adres is, aangezien hij een onderwerp aansnijdt dat de regering be treft. In Bonn wordt echter rekening ohouden met de mogelijkheid dat ook msalier Brandt persoonlijk post zal tnjgen uit Oost-Berlijn. Dc brief van flbricht wordt hier namelijk beschouwd t's een sneile uitvoering van een op- fracht die de Volkskammer, het parle- nent van de DDR, de staats- en de alnisfcerraad woensdag gaf. Daarin werd gezegd dat met de bondsrepubliek betrekkingen op ba sis van vreedzame coëxistentie die nen te worden onderhouden, die door volkenrechterlijk geldige overeen komsten geregeld en verzekerd moe ten worden. Staats- en ministerraad moesten daartoe de noodzakelijke stappen nemen. Het hieraan ontleende vermoeden dat minister-president Stoph een brief schrijven, wordt gesterkt door be lichten van deze strekking uit Oost- fcrlijn. Daarin wordt gezegd dat ook nn Stoph een ontvverp-vei-drag voor de libeling der betrekkingen mag worden urwacht. Na ontvangst van het ont- cerp voor een verkeersverdirag heeft fe regering in Bonn de nadruk gelegd s? het feit dat de DDR aanvaarding IDEN HAAG (ANP) Minister Lar- (Cnols is niet van plan zonder meer Wam in de exploitatiesfeer te verlenen 'un do garnalenvisserij. Hij heeft dit 'mi liet- produktsehap voor vis en vis- hodukten geschreven, ïn antwoord op i brief van het prodoktschap. waar- gesteld werd dat de moeilijkheden de garnalenvisserij juist in het bij- wilder in tip. exploifatïesfeer liggen, en 'sarin een financiële tegemoetkoming 'ordt gevraagd. «el herinnert de minister aan een twee- il maatregelen die hij enkele weken i'Mon ail heef't bekend gsimaaht: een '•-9io bijdrage van 3.000 voor aam- thaffing va.n spoelsorteermachmes, IwaüteitS'premiies van 40 resp. 20 cent "kilo, gekoppeld aan het gebruik van spoelsoi'teermachine resp. schud- tef. De voor deze premies in aanmer- s-'g komen.de garnalen moeten aan bpaalde miinimuni-maat voldoen, kt ojwargfonds van het visserijschap tedrajfschap voor de visserij) zal zijn "Relingen hieraan moeten aanpassen, 'dgens de minister gaat het hier om 'a dele in de exploitatiesfeer ingrij- #de maatregelen, die een structurele vtetenbig van de aanvoer beogen, w'. produktsehap had iin zijn brief het ^•prijsniveau als directe ooi-zaak van moeilijke situatie genoemd. Inzake a eventuele overbevissing merkte het ft dat de intensiviteit van de visserij puf- en doggei-ga rnalen sinds 1963 Mtienlijk is verminderd en dat ook 'f- aantal vaartuigen dat eraan deel- is teruggelopen. De nunster ziet >7;,S'L: anders" Hij beroept zioh op een van het rijksinstituut voor vis- klj-onderzoek, waarin niet alleen "tit uitgegaan van d® puf-aanvoer en aantal schepen waarmee deze Is ge- led, maar waarin ge-Dracht wordt al- met het bevissingsprobleem sa men gende factor:-n In het oordeel te ^rekken. In de brief van het produkt- tiap werd verder gesteld dat de begin ■o9 toegepaste correctie op de belas- «jSinnmg van de inspectie Purmerend I" zeer nadelige invloed heeft gehad Ne pel-oaipaeiibiet in Volendam, Vol- Jw de minister is dit moeilijk na te P-öi. Wel staat vast bij de pel' ^rkeur uitgaat naar het be si de grotore gam alen. Het bestuur het produktsehap heeft besloten, •ulsters brief te bespreken met de «leersr.ommissle van het vlsserijsoliaip c 't de gair.nalenad viesoommissiie. ervan niet als voorwaarde voor voort zetting van het overleg had genoemd cn dat het ontwerp daarop zou worden beoordeeld als basis voor een nader ge sprek. De kans is groot dat bij meer om vattende voorstellen een antwoord van deze strekking aan het regime in Oost- Berlijn zal worden gezonden. deze maanden in Moskou. Daar zou Ulbricht duidelijk zijn geworden dat hij de boot wellicht mist en mogelijk zelfs in eigen kring geïsoleerd zou kunnen raken wanneer hij niet ook (of zelfs juist) toenadering tot de bondsrepubliek nastreeft. Gesprek Oppositie De gezaghebbende .Frankfurter Allge- melne Zeitung' concludeert uit de ge beurtenissen van de laatste dagen dat in het komende jaar ook tussen de bondsrepubliek en de DDR een onder handelingsronde tot de mogelijkheden behoort. Hetgeen een door de regering zelf niet verwachte snelle ontwikkeling zou zijn. Blijkens een opiniepeiling van het weekblad ,Der Stern' mag Brandt er echter va.n uitgaan dat hij voor on derhandelingen de steun heeft van de meerderheid van de Westduitse bevol king. Driekwart van de ondervraagden is er voor dat Brandt en Stoph aan tafel gaan zitten om over de wederzijdse be trekkingen te onderhandelen. De helft van de bevolking vindt dat de DDR moet worden erkend en dat de aanspra ken op andere gebieden definitief dienen te vervallen. De Oostduitse activiteit verklaren de kranten in de bondsrepubliek praktisch unaniem al-s een reactie op de confe- Zeer terughoudend is intussen de eerste reactie van de christenidJemocratische oppositie in Bonn. Haar leiders zijn over het schrijven van Ulbricht inge licht. Al enige tijd geleden heeft frac tieleder Barzel aangedrongen op het schrijven van een brief van Stoph aan kanselier Brandt. Nu verklaarde CDU- voorzitter Kiesinger, dat zijn partij nog geen stelling za.l nemen. Naar zijn me ning heeft de nieuwe politiële van de regering tot dusver geen succes op geleverd, maar wel gevaren met zich gebracht. Men dient te weten waar de grenzen liggen, aldus de voormalige kanselier, die het gevaarlijk noemde dat het bestaan van twee Duitse staten in de regeringsverklaring is genoemd. Eerder had de secretaris-generaaü van de CDU, Bruno Heck, verklaard, dat de regering .met woorden' volhoudt dat volkenrechterlijke erkenning van een tweede Duitse staat uitgesloten is, maar intussen toch de indruk wekt alsof ze vindt in deze kwestie een veel grotere speelruimte te hebben. (ADVERTENTIE) Volgens een voor rekening van de Amerikaanse televisiemaatschappij ,ABC' uitgevoerde opiniepeiling is 52 procent van de ondervraagden het met vice-president Spiro Agnew eens dat de televisiecommentatoren in de VS vaak partijdig zijn. 33 procent is de tegen overgestelde mening toegedaan. Wat de Amerikaanse kranten betreft was 36 procent van oordeel dat zij par tijdig zijn, 34 procent geloofde dit niet en dertig procent had geen mening. DEN HAAG Bekroonde foto Worl Prefix. De persfoto van het jaar, gemaakt door de Westduitse fotograaf Hans Joerg Anders van Stern. Titel:Belfast 1069' DEN HAAG (ANP) Het is dit jaar geen oorlogsfoto, die door de inter nationale jury van .world press photo' tot de beste van het jaar werd verklaard. Dit vond do voorzitter van de jaarlijkse manifestatie, Peter van Breukelon, gisteren op een persconferentie in liet .Nederlands con gresgebouw' in Den Haag opmerkelijk. De beste foto van het jaar kreeg van zrjn maker, de Westduitser Hans Joerg, als titel: .Belfast 1969'. De plaat toont een muur met de tekst ,we want peace', en vóór de muur staat een jongeman met een gasmasker op. De heer Van Breukelen releveerde, dat de Nederlandse inzendingen in ver gelijking met voorgaande jaren talrijker waren. Blij was hij, dat ook de kwaliteit van het werk van de Nederlandse persfotografen voortreffelijk is. ,De Nederlandse fotojournalïstiek heeft volledig aansluiting gevonden bij het internationale niveau', meende hij. Van het ingezonden fotomateriaal is een expositie ingericht in het .Neder lands congresgebouw' Deze tentoonstelling duurt tot en met 18 januari. De belangstelling voor een tentoonstelling van deze foto's is groot, aldus de heer Van Breukelen. Vast staat, dat de foto's ook zullen worden geëx poseerd in Keulen, Charlesville, Meziérès en Tx-oyes. Mogelijk gaat de expositie ook nog naar onder meer het noorden van ons land, de Neder landse Antillen en Sui-iname, Amerika, en diverse steden in West-Europa. In de rubriek .nieuws' werden de drie prijzen als volgt toegekend: 1. Aoi Toshio, Japan: 2. Horst Faas, Amerika; 3. Frank Atlard, Malta. ,Featui-es': 1. Ruud Hoff, Nederland; 2. Sven Ex-ik Sjöberg. Zweden: 3. A. Perevoshchikov, Rusland. .Sport': 1. A. Alishauskas, Rusland: 2. Ron Kroon, Nederland; 3. Daniel Lapied, Frankrijk. ,Photo-stories'1. S. Jakvbowski, Polen; 2. Christoph Henning, West-Duitsland; 3. Hai-vey Weber, Amerika. .Colour pictures': 1. Vaccano, Amex-ika; 2. Georg Böhlje, West-Duitsland: 3. Kinkland, Amerika. Voor de beste Nederlandse persfoto's waren behalve de zilveren camera nog een aantal prijzen beschikbaar. Tweede werd in deze categoxne Ruud Taal, derde E. F. Kraayenbrink. Poppe J. de Boer wei'd uitverkoren als de beste fotovei'slaggever. DEN HAAG (GPD) Nu op 1 janua ri zeen nieuwe cao voor de metaalnij verheid (180.000 werknemers) tot stand zal komen hebben de werkgevers in de klein-metaal besloten voor bet komen de jaar de arbeidsvoorwaarden als volgt te verbeteren: Een loonstijging van 4,75 procent per 1 januari Arbeidstijdverkorting met lVt. uur tot 4214 uur per 1 juli; Uitbreiding van het aantal vakantie dagen van 16 tot 17 Verhoging van de mvmmiimvakantle- bijslag tot 540 per jaar; Tijdig bex-aad over een bijsturing vanr de Lonen per 1 juli. Het conflict over een nieuwe cao voor de klein-metaal is zoals gemeld ontstaan doordat de werkgevers weige ren een tientje per werknemer per jaar te betalen voor vakbondsactiviteiten. De heer M. van der Voet, voorzitter van de federatie van werkgeversorganisaties in de maten Imjverhei'd, zei gistermor gen: ,De ondernemers handhaven hun afwijzing op het punt van het vakbonds tientje. Wij moeten rekening houden met stakingen in enkele bedrxjve, waar de organisatiegraad relatief groot is. Reeds is gebleken dat ondergronds werk wordt verricht voor enkele stakingen in januari'. De werknemersorganisaties in de klein- metaal hebben vergaderingen met hun leden belegd over de situatie. In een ge sprek met drie vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties is gebleken dat een aantal ondernemers zich, in af wijking van het advies van de federatie van werkgeversorganisaties, met dis trictsbestuurders van de werknemersor ganisaties in verbinding heeft gesteld en de bereidheid heeft uitgesproken te praten over bijdragen aan het door de werknemers begeerde fonds. ARNHEM (GPD) Ankie van der Ben, 34 jaar. heeft in Utrecht haar doctoraal Frans behaald. .Met grote wilskracht en doorzet tingsvermogen heeft ze ondanks liet feit dat ze sinds enkele jaren door een hersenoperatie vrij wel blind is, haar stu die met dat resultaat beëindigd. De heer J. W. van der Ben. oud-economisch directeur van de Jo- nanriastichting in Arn hem. is nog een beetje in een feestroes over de promotie als hij vertelt over de tragische na sleep van de ziekte van zijn dochter. .Ongeveer 6 jaar geleden, na het kandidaatsexamen ging het opeens erg slecht met de gezond heid van Ankie. AI heel lang klaagde ze over hoofdpijn. Maar mijn dochter bnxist van energie en de doctoren waren van mening dat de hoofdpijn kwam door overspanning. In tussen echter werd haar gezichtsvermogen ook steeds minder. Haar toestand werd zo slecht dat ze met spoed moest worden opgeno men in het ziekenhuis Ln Utrecht. Men con stateerdetumor ln do hersenen en besloot tol opereren. Drie weken na deze moeilijke ope ratie kon Ankie al v/eer lopen maar ze kon niet meer zien'. Ankle van der Ben ging na haar verblijf in het ziekenhuis naar haar ouders in Am- hem. Haar moeder liet haar verschillende din gen maken, maar An kie wilde weer gaan studeren. Ze werd op genomen in het stu dentensanatorium in Laren, daar leerde ze braille en omgaan met de witte bündestok. Door bemiddeling van de afdeling studiehulp van het sanatorium kwam Ankie van der Ben l>y een notarisge zin in Utrecht waar ze met veel yver weer aan haar studie Frans be gon. Sinds een jaar woont ze zelfstandig op een flat In Utrecht waar ze alles zelf doet, ook koken. Aan de aca demie voor expressie en de volksuniversiteit in Utrecht doceert ze Frans. Bij haar studie heeft ze veel hulp gehad van anderen. De colleges werden met de band Thuis werkte ze de gegevens uit ln braille. De stu dieboeken waren bijna allemaal in braille te verkrijgen, enkeie kwa men uit de blindenbi bliotheek in Parijs. Verder maakte zij ge bruik van gesproken boeken. Drs Ankie van 3er Ben is beslist niet emand die in haar eigen wereldje leeft. Ze heeft een grote kring van vrienden', zegt haar vader, .die alles voor haar doen. Een van hen heeft zelfs een Frans woordenboek voor haar in braille vertaald. Reizen naar Als biyk van waarde ring hebben de leerlin gen van de academie voor expressie haar een tv-toestel aangeboden. Ze kan de program ma's wel niet zien, maar des te meer ho ren. Vooral toneelstuk ken en actualiteiten wil ze niet missen. De toe komst ziet er voor haar niet somber uit en ze gaat die met energie en wilskracht tegemoet- Raketten op Egyptisch legerkamp Alle commando's veilig terug TEL AVIV (RTR) Israëlische militairen, die in de nacht van don derdag op vrijdag het Suezkanaal zijn overgestoken, hebben een Egyptisch legerkamp achter de be standslijn met raketten beschoten. Dit heeft een legerwooidvoerder in Tel Aviv vrijdag bekendgemaakt. Hij zei dat alle Israëlische commando's veiüg naar hun basis waren teruggekeerd- Het ife de eerste keer dat offöcaeel melding wordt gemaakt van Israëlische aanvallen over .iet Suezkanaal. Vorige aanvallen von den plaat3 bij de Golf van Suez of in Opper-Egypte. De tegenwoordvoerder wilde niet meedelen hoe groot de aan- valseenheid was en hoe zij over het Suezkanaal was gekomen. Ook wilde hij geen commentaar geven op de tegen spraak door Egypte dat een aanval! heeft plaatsgehad. Volgens Israël zijn de ra ketten afgeschoten op een kamp in het gebied van Chechiia, 30 km ten westen van El Ballah. waar woensdag ten min ste drie Egyptenaren en een Israëli wer den gedood bij Egyptische pogingen door te dringen in de Israëlische stellingen. Waarnemers in Tel Aviv menen dat de aanval van de commando's werd voor bereid door een drie uur durende lucht aanval op Egyptische stellingen. Zij v onderstellen dat de aanval bedoeld is preventieve maatregel tegen 'verwachte EgytiÉÊÊmÊKmËm 1 (ADVERTENTIE) OLIFANT MET FRANS BLOED. leeds vele jaren wordt door de Mkcixdc firma I. J. Melchers Wz. een Want gekweekt met Frans bloed. Deze firma gebruikt voor haar lollandse Vieux een Cognac, die uit- Frankrijk, nèl Cognac-land, komt. Olifant Vieux is dan ook voor d.e liefhebbers dé Hollandse Vieux. MEER HULP VOOR FRUITTELERS De dood op de weg BOXTEL (ANP) Op een met automatische halve ovenvegbomen be veiligde spoorwegovergang in Boxtel is even voor twaalf uur een personen- a.into onder een trein gekomen. De be handelaar Tii. Meeuwissen uit Boxtel, kwam bij het ongeluk om het leven. Er zouden ook nog enkele personen ge rand zijn geraakt. UTRECHT (ANP) ,De ovei-lxeid. die aan de fruittelers thans reeds rentelo ze kredieten verleent, dient bijdrage te gaan verstrekkttn, die niet terugbe taald hoeven te worden. Dit mede om de concurrentievervalsende maatregelen, die in het buitenland, bïjvooi'bccld Fran krijk, worden genomen, te compenseren'. Dit zei jhr. mr W. H. de Beaufort, voor zitter van het Utrechts landboulwge- nootschap, gisterochtend tijdens de al gemene vex-gadering van het genoot schap Ln Zeist. De fruitteelt is volgens hem momen teel het al lei-grootste knelpunt in de vaderlandse landbouw. Het is een be drijfstak die van nature te maken heeft met hoge tot zeer hoge investeringen en bedrijfskosten. Hiertegenover moet voor een eerste Idas produkt ook een IJSSELMUIDEN (ANP) Vrijdag- rendende prijs staan, .wil de fruitteler avond is in IJsselmuiden op weg niet financieel worden gekraakt'. IJsselmuiden - Genemuiden, ter hoogte Mr De Beaufort acht de rooiregellngl van hel gehucht Kamperzeedijk, de 12- in EEG-verband. die 1 januari vaii jarige Gerrit Kattenberg om het leven kracht wordt, financieel een achteruit-1 gekomen. De jongen die naast een gang vergeleken met de Nederlandse i vriendje op de fiets reed, wei'd door regering. Het bedrag wat men kan kri.i- een achterop komende personenauto gen bedraagt maximaal minder clan cle aangereden. Op dezelfde weg werd een helft van het Nederlandse bedrag. De familielid van de jongen, de 62-jarige huidige beëindigingsregeling (een soort mevrouw De Jager, eveneens door een oens:oe-iregelrig bij beëindiging van i personenauto aangereden. Zij werd hier- het. bedrijfvindt hij eveneens "weinig bij ernstig gewond aantrekkelijk. ROTTERDAM (ANP) In Rotter dam is de 8-jarige Hubertus de Lange als gevolg van een verkeersongeluk in een ziekenhuis overleden. Hij stak vrij dagmiddag tussen geparkeerde auto's plotseling de Tialklaan over en werd daarbij aangereden door een personen auto. Belgisch minister laakt optreden Brusselse oolitie BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister van Nederlandse cultuur, Van Meehelen, vindt de manier wnnrop de t->„ „..ri. v..* Brussels? politie «alen!»* joncslMen d"™? ,pfl,F - v™ ."t Is opfttnrftn Mj de Beurssehnuwhnri: dichtoffer werd kg de botsing totaal Eper ongepast. 1 vcnueM. Hij heeft donderdag een brief gezonden aam zijn collega van binnenlandse za- e BAARLO (ANP) De 72-jarige ken. Harmegnies, waarin hij protes- heer Th. Timmermans is vrijdagavond teert tegen het optreden dat volgens toen hij nabij zijn woning de Napoleons- hem ni'.et in verhouding stond tot de weg overstak, door een personenauto ge- incidenten. grepen. De man werd op slag gedood. O BREDA (ANP) Bij een aanrij ding vrijdagavond omstreeks zeven uur op het kruispunt Zuidelijke Rondweg - Baronielaan in Breda is de 43-jarige autobestuurder T. Hendriks uit Bavel om het leven gekomen. Vanaf een paral lelweg draaide h(j. wat ter plaatse niet is toegestaan, linksaf het kruispunt op. Van de and/ere kant naderde een vracht wagencombinatie uit Hillegom met 20 (ADVERTENTIE) STOFZUIGERS UIT DENEMARKEN Vraag er om aan üw "Kerstman" (Slot van pagina 1) In principe gingen de andere delegaties wel akkoord met die zienswijze. Voor lopig. menen zij, zal toch gedurende de overgangsperiode het laatste woord aan de raad van ministers moeten blijven. Met uitzondering dan bij de begroting van het parlement waarover men thans wel zelf mag beslissen. Aardappelen Inmiddels hebben de ministers van land bouw gisteren nog .onder elkaar' beraad-1 slaagd. Een van hun zorgen was de schaarste aan aardappelen. Zij hebben besloten het invoerrecht op aardappe len die uit derde landen in de gemeen schap worden geïmporteerd, en dat thans ca. 15 procent bedraagt, te schor sen tot 1 mei 1970. Men verwacht geer. direote gunstige invloed van die maat regel, maar hoopt wel dat op de la duur de ho°e prijzen voor bepas landen in Oost-Europa aantrekkelijk zullen zijn en hen tot uitvoer naar het klein-Europa zullen stimuleren. Droogte in Oost-Europa heeft overig* tot gevolg gehad dat de landen di zelf veel groente en fruit importeren ook conserveren. Polen koopt boter, O- Duitsland varkensvlees in West-Duits land. Er wordt ook graan gekocht met name door Tsjecho-SIowakije en de Sowjet-Unie. Het westen schijnt niet zeker le weten of die aanknopen het ge volg zijn van mindere oogsten of van een stijging van de levensstandaard in de ianden van liet oostbiok. Het kan natuurlijk ook zijn dat het gaat om het aanleggen van strategische voor raden. In Ieder geval heeft een en an der Lot gevolg dat de EEG op die ma nier van een groot deel van de over schotten aan granen en suiker zal af komen. Ook over de gemeenschappelijke xnarkt- regelingen voor tabak en wijn hebben ae ministers van landbouw het gehad. Men is nog met veel verder gekomen. Een kleine schaduw over het optimisme over het samen eens worden over de fi nanciering is, dat Italië heeft gedreigd het tot stand komen van die beide marktregelingen te zullen koppelen aan zijn defmitievt toestemming tot deland- bouwfinanciering. Dien meende gisteren dat het wel weer een van de bekende Italiaanse metlxo- des zou zijn om nog wat extra voordeel te behalen en waarschijnlijk zullen de andere vijf dat dan voor de goede zaak wel weer over hebben. Voor de ogen van miljoenen Japan se televisiekijkers heeft een potige Ko- reaam met een zeldzame eetlust vrijdag in een kwartier tijd 100 rauwe eieren naar binnen gewerkt. re acties uit te voeren. t enkele spectaculai- Oorlog ,Wij gaan de jaren zeventig binnen door de deur van de oorlog,' zo schreef vrijdag hoofdredacteur Hey- kal van het semi-offlciële Egypti sche blad Al Adhraim. De Arabieren hadden volgens hem geen andere keus dan het risico van geweld tot het ui terste te aanvaarden, wilden ze hun bezette gebieden bevrijden. En Israël verkeerde ln eenzelfde posi tie omdat het zich alleen maar met ge weld zou kunnen handlxaven in het in 1948 bezette deel van Palestina en de in 1967 veroverde Arabischs gebieden.' Heykail is bevriend met president Nas- OOK MOORD OP SURINAAMSE INDIANEN? HILVERSUM (ANP) Mr. E. van den Berg, lid van het Surinaamse hof van justitie, acht het niet uitgesloten, dat Indianen die in het zuiden van Suriname bij de grens met Brazilië wonen, door hetzelfde lot zijn getrof fen als de Indianen in Brazilië. Hij zei dit gistermiddag in een vraaggesprek met een medewerker van de KRO-actu- aliteitenrubriek .Echo'. De Surinaamse Indianen zijn zwerven de stammen, die vaak de grens dia door bergachtig terrein loopt en dia daar totaal niet is aangegeven, over schrijden. Volgens het eerste kamerlid prof. Van Hulst, die daar vijf jaar ge leden is geweest, zwierven toen in dat Sebied stammen, die er nu totaal ver wenen zijn. Mr. Van den Berg wees erop, dait dit een Nederlands probleem is. Alle Surinamers, zei hij, hebben de Nederlandse nationaliteit, en het rijn dus in feite onze landgenoten, die als Indianen het risico lopen om met napalm en andere dodelijke middelen ta worden bestookt, zodra ze de Brazili aanse grens overschrijden. Mr. Van den Berg heeft deze week een bezoek ge bracht aan Genève, waar hij de zaak heeft besproken met de International commissie van juristen. BREDA (ANP) De Duitse oorlogs misdadiger Joseph Kotalla. die in de Bredase strafgevangenis is onderge bracht, heeft klachten wegens smaad en belediging ingediend tegen de jour nalisten J. van den Berg van het week blad ,Vry Nederland' en T. Pasing van ,Het Limburgs Dagblad'. Bovendien heeft hij een klacht ingediend tegen de Dordt- se advocaat mr G. Aalders. voorzitter van de Stichting Ex-Politieke Gevange nen'. Zijn klachten rijn gericht op enkele ar tikelen in bovengenoemde bladen in de periode, dat fel gediscussieerd wend over ac mogelijke vrijlating van JDe Drie van Breda'. In de artikelen zouden voor Kotalla beledigende zinsneden rijn voor gekomen over rijn optreden in het kam; Amersfoort tijdens de bez*"'" gens Kotalla zouden hem 1.0 ten laste zijn gelegd, welke nooit wer den bewezen, ook niet tijdens het pro ces waarin hij werd veroordeeld. Het hoofd van het Bredase parket, mr R. Grasso, heeft de klachten doorge stuurd naar rijn collega's in Amsterdam, Maastricht en Dordrecht. Mr J. Houben hoofd van het parlket in Maastricht, zal als coördinator van de klachten on treden. Hij onderzoekt momenteel of de klachten ontvankelijk züjn. Arabische top De agenda van de Arabische topconfe rentie die vandaag in Rabat begint, be staat uit drie punten: mobilisatie van het gehele Arabi sche potentieeü; steun aan de Palestijnse revolutie: steun aan het Palestijnse verzet ln de door Israël bezette gebieden. Belde laaitste punten zijn uitvoerig be handeld in twee rapporten die de orga nisatie voor de bevrijding van Palesti na de .Arabische defensieraad heeft voorgelegd. Van de zijde van de Arabi sche hga is meegedeeld dat het geschil tussen Saoedi-Arabië en de volksrepu bliek Zuid-Jemen tot nu toe niet op "de agenda is geplaatst. DEN HAAG De minister tan economische zaken heeft vrijdag besloten zijn medewerking te ver lenen aan het project een astro nomische Nederlandse sateliet ANS fe laten lanceren. Hier toe zal de NASA zijn medewer king verlenen. Een en ander zal in 197s moeten gebeuren door mid del van een viertraps scouiraket, die van de Western Test Range in Californië zal worden gelan ceerd. FISCUS IN ENSCHEDE HAD IJSVRIJ ENSCHEDE (GPD) Ambtena ren van het Enschedese belasting kantoor hebben gistermiddag een paar uurtjes ijsvrij gekregen. Ze hadden dat te danken aan een oude bepaling in het ambtenaren reglement waarin staat dat bui tengewoon verlof met behoud van salaris gegeven kan worden als de dienst het toelaat en daartoe aan leiding bestaat. De dienst liet het gisteren kennelijk wel toe en de aanleiding was kennelijk niet zo ver te zoeken. Op het belastingkantoor herinner de men zich dat schaatsen van oudsher de nationale sport 13 en als er dan gelegenheid komt om die sport te beoefenen moet er ook gelegenheid wordn gegeven een paar uurtjes te schaatsen, oor deelde men. Hoeveel ambtenaren er gistermiddag van konden profi teren is niet te zeggen. Volgens schattingen zal het ongeveer procent zijn geweest. Vooral jon geren werd medegedeeld. IJs en weder dienende werd ver der gezegd, zullen die schaatsers vrij konden krij- ienst het niet toe- aan de beurt ko men. De extra vrije tijd moet wel, dat is voorschrift, schaat send worden doorgebracht. Hoe dit gecontroleerd moet worden staat niet in het ambtenaren reglement. VENLO (ANP) Vrijdagmorgen vond op de rijksweg Venlo - Nijmegen, on der Well, een verkeersongeluk plaats, waarbij twee personen uit Swalmen om het leven kwamen. Een vrachtauto met oplegger kon een langs de weg staande auto die niet wil de starten, niet op tijd ontwijken en raakte deze, waarna de vrachtauto naar links zwenkte en frontaal in bot sing kwam met een personenauto. De inzittenden, de 22-jarige L. Peters en de 28-jarige F. van Deur, beiden uit Swa men, waren vrijwel op slag dood. Kerkelijke mutaties NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Schoonoord J. M. de Vries jte Odoom-Valthermond. die dit beroep I heeft aangenomen. Bedanknt voor Nuri- A.N.S. Ênnelo: J. Th. W. Quak te Koudekerfce aan de Rijn. GEREF. KERKEN Beroepen teMeeuwen en te Schagen drs P. H. L. Lo, kandidaat te Wormer- veer. Aangenomen naar Zeist H. ran Vollenhoven te KraïLngen, die bedank te voor Haarlem-Zuid. Beroepen te Grouiw Irnsum: C. C. Sm-.tskamp. kandidaat te Hazerswoude, die dit beroep heeft aangenomen. Be dankt voor Tilburg: J. Mierop te Nij- kerk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Smithville, Ontario Ca nada M. Brands te Hengelo. CHR. GEREF."KERKEN Bedankt voor Schiedam: J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. GEREF. GEMEENTEN IN XEDERL. Bedankt voor Sunnyside (VS) C. Hege man te Unionvilie (Can.), voorheen predikant te Genemuiden. GEB. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer: D. Hakken berg te Dordrecht. Beroepen te Zoeter- mear. W. Suyker te Lfese.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 11