EEN VRIENDELIJK WOORD tWIELER- VA 1UITENANTE JONGEJANS: ,IK GELOOF DAT «EER DOET DAN BIJBELTEKSTEN' extw CULTUREELCENTRUM SAS VAN GENT IN HET VOORJAAR GEREED ,Wij zijn geen tegenspelers maar medestanders9 EGER DES HEILS TERNEUZEN WERKT NAAR DE KERST TOE OENSDAG 17 DECEMBER 1969 U, dat hebben we aan ook weer gehad, rellen a de zesdaagse van Amsterdam en Post in de pofdrol. We kunnen ons geen Amsterdamse zes- Jèagse meer voorstellen zónder een rel. Maar, ji weet dat hoort, er allemaal bij. Het vreemde f") al deze zaken is dat het publiek er nog Mrm voor loopt ook en «lat als gevolg daarvan te kassa's stevig blijven rinkelen. Met andere Morden, Kurt Vyth is er het beste mee, ook li dreigt hij dan het leven van Peter Post moei- -jl te zullen maken. 1 De ruzie tussen Post en Duyiulnm (Eugen Ms in dit znakje gewoon een opstoker en inee- tepertje) is u inmiddels wel bekend. Het ein dde niet het weglopen van Duyndam. Natuur ijs is er vooraf veel meer gebeurd dan u en *ij weten, met name na het verbreken van de Wrckkingen tussen Post en Duyndam. Maar Dost heeft in zoverre gelijk dat het voor een Wlwassen beroepsrenner niet aangaat om weg te topen na desnoods gesard te zijn. Renners als ftn Pijnenburg, Piet van Kempen, Gerrit Schulte i® ook Peter Post, juist Peter Post zijn aan hel fegin van hun loopbaan ook vaak gesard, be- spot en gekleineerd door de grote bonzen van d< iMauwe trein', waarvan Post, himself nu deel "itmaakt. Een paar uitspraken in dit verband. Gerrit Schulte: ,Als dat mij was overkomen, dan had ik de planken van de baan afgereden maar op- ?evcnnooit'. -Jan Pijnenburg in ,Vry Neder land': ,Ik had nooit schrik voor de groten. Ik keek niet naar ze op maar vocht gewoon tegen Post heeft Duyndam en Eugen verweten onvoor bereid en ongetraind in deze zesdaagse te zijn gestart. En verder: ,Ik geef geen cadeautjes, laat ze er maar voor rijden.' Mentaliteitsver- schil Jan Pijnenburg weer: .Vroeger vielen we. in een zesdaagse zes kilo af, nu komen er zes kilo bij'. En dan die humbug daar omheen. Het aan schrijven van Vyth van de baandirecteuren in Europa om de heerschappij van Post wat te be teugelen en het dreigement van Liebregts: .Vol gend jaar in Amsterdam kom ik alleen maar als Post er niet is', allemaal drift en wartaal. Je moet er niet gek van staan kijken als je ze volgende maand weer samen achter een biertje ziet zitten, net als Janssen en Pellenaars twee jaar geleden. Het blijkt dat het in de zesdaagse van Char leroi ook al tot een uitbarsting is gekomen. Daar heeft Sercu's ploegmaat Norbert Seeuws tot Merckx gezegd: .Denkt gij hier ook al de baas te kunnen spelen?' Voor de grote Eddy was dat niet minder dan de ,kat in de gordijnen'. Hij begon meteen aan een nummertje jagen waar de honden geen brood van lustten maar Merekx vergeet dat hij op de banen geen Post is, want na al het gejaag zaten Sercu en Seeuws nog steeds in het wiel van Merckx. 3 Maar genoeg over zesdaagsen. Jan Janssen leeft, op het Middellandse Zee-eiland Corsica nog een late wegwedstrijd gewonnen. Het was •en afscheidswedstrijd van Anquetil, die daarin tweede werd. 3 Poulidor, 4 Hiddinga en 5 Bellone. 3 Nog meer nieuws over Jan Janssen. Hij is tan het vlieglessen nemen en zeer enthousiast Iaarover. Mogelijk gaat hij er een aanschaffen als hij slaagt. Volgens Jan kost een goed tweede hands toestel niet veel meer dan de wagens waarin hij nu rijdt. En wat een tijdbesparing als je over heel West-Europa allerlei wedstrij den moet afrijden. De Belg Walter Godefroot werd tiideas een bezoek aan Italië plotseling ziek. Hij schijnt met een aandoening van de luchtwegen te kam pen. Godefroot werd voorlopig in een Milanees ziekenhuis opgenomen en moest de zesdaagse van Charleroi verzaken. Behalve Olympia's Tour schijnt nu ook de Ronde van België voor amateurs veel groter op gezet te worden dan in vorige jaren. Zes bui tenlandse ploegen zijn al uitgenodigd voor deel name, te weten een Nederlandse, Spaanse, Rus sische, Franse, Italiaanse en een Deense ploeg. De start ls op 36 april. Morgen zal het weer danig leven houden in het gezellige Sportpaleis van Antwerpen waar de .Grote Prijs Stan Ockers' achter de dernles wordt, verreden. U weet het al, Post en onze Belgische streekgenoot Theo Verschuren gaan daar weer de degens kruisen en voorspelt vuur werk. Nog even een paar namen van verdere deelnemers: Sercu, Proost, Oudkerk, Karstens, De Wit en Pijnen. In een omnium rijden verder Wagtmans, Freyters, Loeveseyn en Koel tegen het Belgische viertal Van Rijkcegem, Van Sweevelt, Poppe en Van Roosbroeck. De reeksen bestaan uit: Pun- tenkoers, afvnlwedstrijd en een achtervolging per sloeg. Aanvang hoofdprogramma om half acht. In het Gentse Kuipje is er een formidabel wielergebeuren op de eerste kerstdag, donderdag om half drie. Daar neemt Gent en omgeving afscheid van de grote Jac. Anquetil. Voor die gelegenheid rijdt hij met z'n landgenoot Van Lancker tegen het vermaarde Belgische tweetal Eddy Merckx - Roger de Vlaminck. Deze num mers worden omlijst door een sprintgebeuren waarin de hoofdrollen zullen worden vertolkt door de Italianen Gaiardoni en Damiano ener zijds en het duo Patrick Sercu - Robert van Lancker anderzijds. Op deze interessante wieier- middag zal voorts een achtervolging worden ver reden tussen de specialisten Ferdi Bracke en Jiri Daler. Om het gebeuren allemaal nog spec taculairder te maken wordt door alle vorige deelnemers nog een 50 kilometer ploegkoers ver reden. Wat wilt b nog meer AKA jte fiver-sixty-club' van het Legerkaarten mag ook iemand gesproken in een café, meer uitricht, dan dat je zo iemand met bijbelteksten om de oren slaat'. Luitenante Jongejans staat op een eenzame post met een berg werk voor zich: de gewone zondagsdiens ten, het jeugdwerk, de gezinsbond en sinds 15 september ook de bejaar- denbond. Voeg daarbij de collectes, bazaars, kledingbeurzen, ziekenbe zoek en de verkoop van De Strijd kreet en haar taak is zowat omschre ven. De zorgen die deze activiteiten allemaal oproepen, lacht ze weg. Team ,Ik heb een team van vrijwillige me dewerksters. De meesten zijn niet meer zo jong. Er ia een vrouw bij van bijna 70, zij is niet eens heil soldate, doch zij loopt wat af voor het Leger. Met de kerstcollecte is zij bijna iedere dag in touw geweest. Er is één man die ook heeft gehol pen. Hij komt niet eens uit Terneu- zen. Hij kwam opeens tot de ont dekking dat er hier een korps be stond en hjj voegde zich toen bij ,De kledingbeurzfen kledingstuk ken die aan het leger werden afge staan en door ons worden gesorteerd en verkocht zijn enorm gezellig. Vorige week hadden we er weer een. Dan is het overvol en kun je over de hoofden lopen'. Luitenante Jonge jans vindt het wel jammer dat zij met over een auto met chauffeur be schikt om de kleding op te komen halen. Nu moeten de mensen hun spullen waar ze vanaf willen, zelf komen bezorgen. ,De opbrengst is gewoon voor ons eigen korps. We hebben zo weinig leden en dan is het wel eens moei lijk om rond te komen. Daarom is er hier ook maar één bevelvoerend of ficier meer'. .Mijn salaris?' .O, het is niet veel, maar het valt heus wel mee hoor. Ik moet er al leen mijn eten en mijn kleding van kopen, dat hoeft u heus niet zo kla gend in de krant te zetten. Er moe ten natuurlijk nog wel een paar an dere dingen van betaald worden'. Over-sixty-club In het najaar beg'on het korps Ter- neuzen met het bejaardenwerk. Er kwam een club die de naam kreeg: Overysixtyclub, het leger stelt de leeftijdsgrens van hen die mee mogen doen dus iets lager dan gewoonlijk, geen 65 maar met 60 jaar kun je er al terecht. .Er kwamen de eerste keer 's maandagsmiddags om 2 uur worden de bijeenkomsten in het lokaal ge houden 15 mensen en dat aantal is nu al opgelopen tot 21. Dat is voor ons wel behoorlijk en we verwachten na dé kerst de grote toeloop. We be ginnen steeds met een lied en ge bed. omdat wij het evangelie toch altijd de eerste plaats willen geven. Daarna wordt er koffie of thee ge schonken en vermaakt ieder zich met 'n gezelschapsspel. Kaarten mag ook, als het maar niet om geld gaat. De gezinsbond heeft 16 leden, daar komen er trouw elke donderdagmid dag zo'n twaalf van bij elkaar in het gebouw. Daar is 's zondags ook de zondagsschool voor kinderen uit oud- Terneuzen, voor nieuw-Terneuzen werkt het leger samen met de gere formeerde kerk des middags in een lokaal van het Zeldenrust-college'. Kerstcollecte .Alles wat op de kerstviering wordt gegeven, is betaald uit de kerstcol lecte. Die zit erop. De opbrengst was rond de 3000,-. Maar we hebben eigenlijk 4000,- nodig. De kerst- potten komen ook nog. Een bij het gemeentehuis en de andere de lui tenante schatert zelf om het strate gisch goed gekozen punt in de Bellamystraat, vlak bij de ingang van de supermarkt, zodat de mensen die daar komen, er omheen moeten lopen'. Volgende week begint de verkoop van het kerstnummer van De Strijd kreet in de dorpen. .Gebeurt dat 's zaterdags ook nog ln de cafés?'. .Iedere week. We hebben er onze vas te klanten. De ontvangst is er altijd heel leuk, heel gezellig. De mensen zijn zo enorm vriendelijk voor ons, vooral de caféhouders, we horen er helemaal bij. Als we eens een keer verhinderd zijn, vragen ze: Waar waren jullie vorige week We werken nu toe naar de climax van het jaar: het kerstfeest. Als het dan zo-ver is en je ziet dan al die blije gezichten, ook van -mensen die nooit ergens komen en dan met een auto worden gehaald, ach, dan ben je weer vergeten dat je in regen en kou ge collecteerd hebt. Deze mensen vinden het geweldig zo'n samenzijn'. Gideonsbende Het kerstprogramma van het Leger des Hells in Terneuzen is het werk van een kleine Gideonsbende. Ze hebben er niet over vergaderd, maar de kleine luitenante heeft het met haar medewerksters gewoon vast gesteld. Het begint al op 20 decem ber met een kinderkerstfeest voor alle kinderen. Maandag 22 decem ber is er het bejaardenkerstfeest. De bejaarden boven de 60 moeten hiertoe wel een strookje inleveren. .Vorig jaar kwamen er 46 strookjes binnen en er waren 72 mensen. Da.t kan nu echt niet', zegt de luitenante. Om half acht 's avonds het gezins bond-kerstfeest. Dinsdag uitdeling van de kerstpakketten. De eerste kerstdag zijn er drie samenkomsten in het gebouw, de tweede een zon dagsschoolkerstfeest. De luitenante zegt: ,Wij hébben maar één doel, het brengen van het evangelie'. Het giro nummer van het Leger des Heils in Terneuzen is: 358536. JAdi IRNEUZEN ,Hoe zoudt u kerstfeest kunnen vieren zonder jgrofe Licht Jezus Christus?' zin is een introductie uit het stprogTamima van het korps Ter san van het Leger des Heils. janante C. Jongejans, bevelvoe- J officier van het uit 1896 date- je en 18 ingeschreven heilsolda- - tellende Terneuzense korps, 0uw D. V-isserstraat 61 is met j kleine groep vrijwilligsters al >en voor dit feest in de weer. De saante: ,Het is in Terneuzen al- 1 een klein korps geweest. Frap- i dat het is blijven bestaan. Tij dens de oorlog was er wel een op leving. Toen zat het zaaltje capa citeit 150 man vol als er een dienst werd gehouden. Het is door die klei ne trouwe groep heilsoldaten die hier volhield, dat het leger in Ter neuzen bleef bestaan'. Luitenante Jongejans is bewogen door Christus van wie zij het evan gelie op praktische wijze ln het da gelijks leven wil toepassen. ,We wil len de mensen tegemoet komen. Ik geloof dat een vriendelijk woord tot iemnfe Jongejansvan het kleine Leger des Heilskorps in Terneuzen, iïet- xoerk voor de komende kerstdagen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN MENSEN IN DE SPORT AMBTENAAR SPORTZAKEN TERNEUZEN F. R. VAN DER PLOEG De heer Van der Ploeg t sportraad als overlegorgaan TERNEUZEN De sportraad die hier komt, zal gaan functioneren als overlegorgaan in de ruimste zin des woords. Het is belangrijk wanneer sportver enigingen vla regelmatige gesprekken kennis nemen van eikaars problematiek. Daarbij moeten nog wel wat drempels worden overwonnen. Je krijgt soms de indruk dat men bang is van elkaar, niets over legt. Er worden bijvoorbeeld topevenementen in de zelfde periode georganiseerd. Dat moet straks tot het verleden behoren. Via de sportraad willen we een spreiding bereiken en komen tot een jaarlijkse activiteitenkalender'. Dat zegt de ambtenaar sportzaken van de gemeente Terneuzen, de heer F. R. van der Ploeg over het initiatief dat afgelopen vrijdag in de begrotingsraad van Terneuzen wereldkundig is gemaakt door wet houder M. Nleuwdorp van ondermeer sport zaken: het instellen van een sportraad. Al in ja nuari zullen er contacten worden gelegd met orga nisaties, nog vóór de herindeling moet de raad in opzet al een eind gereed zijn. Plannen, advise ren, luisteren: het zijn maar enkele taken van een ambtenaar sportzaken. De heer Van de Ploeg zit sinds 1 april '68 op zijn stoel in het pand Markt 11, waar de afdeling onderwijs een volgens insiders lang niet onaardig onderkomen vindt. ,Ik heb eerst 5 jaar in Enschede gewerkt, daar was ik amb tenaar van de dienst lichamelijke opvoeding en sport. Je taak was daar veel strakker omschreven, al heb ik ook binnen de dienst wel gezworven. Op het laatst was ik de man van het .natte gedeelte', de zwembaden dus, en de openlucht-accommodatie. Ik hdeld me bezig met de planning en alle beslom meringen rond het realiseren. Met enkele collega's heb dk een cursus voor ambtenaar sportzaken ge volgd. Die duurde twee jaar en ging uit van de vereniging van Nederlandse gemeenten en het mi nisterie. In april '68 ben ik toen hier begonnen'. Formeel is hij de enige man van het bureau sport zaken dat ressorteert onder de afdeling onder wijs in de praktijk wordt hij geassisteerd door alle ambtenaren van .onderwijs'» ,Dit is teamwerk, ik heb hulp van de hele afdeling*. Invaliden Zijn taak omvat onder meer voorbereidend werk voor de bouw van accommodaties, contacten leggen met verenigingen en namens die verenigingen weer met b en w, het plannen van de behoeften van scholen aan accommodaties en het toezicht op het perso neelsbestand van de sportverenigingen, ,We zijn hier ln Terneuzen wat de accommodatie aangaat goed voorzien, zelfs boven de middelmaat. Wat de ver enigingen betreft: ik zou willen dat er meer gebeur de, niet dat er nu te weinig activiteiten zijn, maar het werk komt vaak neer op een heel klein kader'. Een wens van de heer Van der Ploeg: een sport vereniging voor invaliden. ,Dit idee leeft echt niet alleen bij mij, hier op de afdeling is er in het ver leden al uivoerig over gepraat. Ik zou willen dat invaliden de kans kregen om, nu we hier een sport hal en een zwembad hebbenb, alle takken van sport te beoefenen. Alleen zou je zo'n plan streekgewijs moeten realiseren en je kunt niet over een nacht ijs gaan. Kijk, als een sportvereniging voor validen niet van de grond komt, kunnen zij zich aansluiten bij een andere club, die zijn er te over. Maar bij Invaliden ligt dat anders: dan mag een initiatief eenvoudig niet mislukken. De problemen die. zich voordoen zijn overigens niet gering: je zit met Je vervoer, je zit met het kweken van een selectief technisch kader en de contributies mogen niet al te hoog zijn. Dat zijn allemaal dingen waarvoor je komt te staan als je zo'n plan gaat bestuderen. Voor onze afdeling zou het een flinke portie werk betekenen. Want je technisch en bestuurskader moet je zeker de eerste tijd recruteren uit valide mensen. In Twente waar ik ervaring heb opgedaan met een invaliden-sportvereniging kwamen we aan de leden via de werkplaatsen voor minder-validen. Je moet rekening houden met enige aarzeling bij de mensen'. Een ander punt dat leeft binnen de kantoorruimten van Markt 11: sport voor bejaarden. .Wij hebben deputaties van de bejaarden uitgenodigd bij de ope ning van het nieuwe instruct:ebad. Ik vind dat zij ook aan sport moeten kunnen doen, waarom niet? Maar de uitwerking van de plannen is niet alleen een zaak van ons: daarmee heeft ook de afdeling culturele zaken te maken'. Van de komende herin deling verwacht de heer Van der Ploeg op sportge bied weinig moeilijkheden. ,Maar men moet ons, en dat is een heel belangrijk iets, niet zien als tegen spelers, maar als médestanders SAS VAN GENT Als alles meezit en daar ziet het op het ogenblik wel naar uit zal in juni van het vol gend jaar de oude openbare school aan de Wilhelmina- straat in Sas van Gent omgetoverd zijn in een cultureel centrum. Dan is het afgelopen met het nijpende gebrek aan zaalruimte dat vele verenigingen al jaren parten speelt. De uit 1914 daterende .gemeenteschool' ziet er nu al heel anders uit dan 'n jaar geleden en het aannemingsbedrijf Lensen's NV uit Axel is voor het bouwschema. De mu ren van de oude klaslokalen zijn uitgebroken, zodat er nu een grote zaalmimte is ontstaan oppervlakte on geveer 350 m2 die gebruikt kan worden als schouw burgzaal (met 300 zitplaatsen) en tevens als gymnas tieklokaal. Er wordt een groot toneelpodium gebouwd en achter de zaal komt een foyer, een garderobe, een kleedlokaal en een ruimte waar de gymnastiektoestel- len opgeborgen kunnen worden, de zolder wordt inge richt als hobby- en vergaderzaal. Het oude gymnastieklokaal (links) wordt verbouwd tot bibliotheek en leeszaal waar de Sasse boekenliefhebbers hun hart kunnen ophalen. Het is dus wel duidelijk dat het culturele centrum dienst kan doen voor de meest uiteenlopende activiteiten, zoals voorstellingen van de ZVU, opvoeringen van de toneel vereniging, feestavonden van sport- en andere vereni gingen. vergaderingen enzovoorts. De nieuw opgetrok ken buitengevel geeft al 'n indruk hoe 't gaat wordenj de oude ramen aan de rechterkant de schouwburg- ruimte worden vervangen door een grote glaswand, die nu nog uit plastic hoezen bestaat. Het gebouw is ver leden jaar door de gemeente afgestaan aan de Stichting Cultureel Centrum die het gaat exploiteren. Het is de bedoeling dat alle verenigingen er terecht kunnen, zo dat eindelijk het gebrek aan behoorlijke zaalruimte voor hun activiteiten spoedig tot het verleden behoort. Het cultureel centrum b% wording de aannemer is voor op het bouwschema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 37