PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BIAFRA LOOPT WEG VOOR BEGIN VREDESOVERLEG Hoogovenbedrijf op Maasvlakte Na Ethiopische opheldering' Vliegtuig vernield op Oeli ,Tete Oldendorff' ylot-vast-vlot H. G. van Suijlekom nu burgemeester yan Nieuw- Kapelle en mr C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal VOLKSFRONT IN FRANKRIJK? Vandaag in de krant... Ziekenhuizen Zuivering Von Rosen Stropers Pechiney HOGERHUIS AKKOORD MET AFSCHAFFING DOODSTRAF GRIEP SCHAKELT ITALIAANS SPOORWEGPERSONEEL UIT Kranten VRIJE EXPRESSIE IN GEDWONGEN' OMGEVING WINKELIERSTER NEERGESLAGEN ROTTERDAMSE RAAD: 33 VOOR EN 9 TEGEN Autobus stort 400 meter omlaag: 27 mensen gedood Novak tot negen jaar veroordeeld MET INGANG VAN 1 JANUARI '70 T men buiten de werkelijkheid is om te doen alsof de .meerderheid van het volk toe zou kunnen met die zoge naamde landelijke dagbladen'. Soms zijn dat alleen maar aangeklede plaatselijke kranten, zegt hij. Een juiste opmerking: in feite gaat net bij nationale bladen vernietiging heeft aangevraagd. Hy (dikwijls om uitsluitend Amsterdamse vindt het vonnis te mild. Tegelijkertijdkranten of om een Rotterdams blad. De heeft de verdediger van Novak hoger indeling in .landelijke opiniebladen' en beroep aangetekend. De wens van de regionale kranten is volstrekt verouderd, officier van justitie. Novak in hechtenis j ze stamt nog uit de tijd waarin kranten te nemen, weerd door de rechtbank af- m dienst stonden van het .wervende gewezen, omdat deze van oordeel is dat WOOrd'. Met kranten wenste men im mers een overtuiging uit te dragen, men wilde werven voor een opvatting, een levensbeschouwing. Die tijd is achter do rug, in onze dagen is het .onthullende oord' van kracht. De lezer vraagt van zijn krant, dat zij zo goed mogelijk de erkelijkheid van een bepaalde situatie onthult, feitelijk daarover geeft, achter gronden belicht en zonodig commentaar geeft. Het is een taak, die écht niet al leen door de zogenoemde landelijke opi niebladen wordt vervuld. In dit verband nog een citaat van Ten Cate: De grote, goed geoutilleerde regionale bladen ver vullen een functie, die geen landelijk blad aan kan: ze dienen de mensen met informatie over de wereld, over het land en ook nog over de eigen omgeving en ze opiniëren dat het een lust is'. En Ten Cate noemd de motivering van zijn partijgenote Brautigam: ,zo lek als een mandje, het is pure discriminatie en zo onbillijk als het maar kan. Wat zrj heeft voorgesteld moet dan ook beslist niet gebeuren'. 212e jaargang - no. 298 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 dec. 1969 A. 4a Kek. Abonn.prlji S.OS eer meen*, et 13.00 I. 2073/3169, edv. 6243). Ceel. Grote Merkt 2. tel. (me*. 8 resale) 37 et per resel (min. f 1.85). .Brie» ADDIS ABEBA (RTR) De Biafraanse onderhandelingsdelegatie heeft donderdag de voorbereidende vredesbesprekingen, die in Addis Abeba zouden moeten beginnen voortijdig verlaten en is naar huis teruggekeerd zonder af te wachten of een onderhandelingsdelegatie uit federaal Nigeria bereid was hun te ontmoeten. Dp leider van de Biafraanse delegatie, - Fius Akigbo, las op de luchthaven Van de Ethiopische hoofdstad een verkla-, ring voor, waarin stond, dat de Ethio-I pische regering donderdag had toegege- ten dat de besprekingen zouden worden (ehouden onder auspiciën van de Orga- nisatie van Af rikaanse Eenheid. De Bia- Iranen waren echter naar Ethiopië ge komen na ,de duidelijke verzekering' nn keizer Haile Selassie dat hij op tigen initiatief handelde. 3e moeilijkheden ontstonden toen Nige ria wilde weten of de voorbereidende besprekingen wel of niet onder auspi ciën van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid gehouden zouden worden. De Biafraanse leider Ojoekwoe verklaarde dinsdag in een radiorede dat dit niet bet geval zou zijn en dat het ook niet sou gebeuren binnen het raam van de resolutie van de organisatie, die als roorwaarde voor vredesoverleg de erken- naig door beide partijen eist van het bestaan van een onverdeeld Nigeria. Zo bis bekend heeft Nigeria er altijd op ge daan dait eventuele vredesbesprekingen net Biafra gehouden zullen worden on- fer auspiciën van de Organisatie van Ifrikaanse Eenheid en op basis van ge roemde resolutie van deze organisatie. Ojoekwoe stuurde zijn delegatie naar Addis Abeba omdat het voorbereidende vredesoverleg onder auspiciën van kei zer Hai'le Selassie niet aan deze voor warden gebonden zou zijn. Nigeriaanse luchtaanval GEXEVE-LAGOS (RTR) Bij een bchtaanval op het Biafraanse vliegveld Oeli, woensdagavond, waarbij een su- Kconstellation van de gezamenlijke kelijke hulpactie JCA werd vernie tigd, zijn ook vijf Biafraanse hulpme- (cuerkers omgekomen, zo heeft de JCA donderdag in Genève bekendgemaakt. Niet alleen het vliegtuig maar ook 2 nachtwagens van de r-k hulpactie Cari- ös zijn bij het bombardement vernield. De drie bemanningsleden van het vlieg tuig Weven ongedeerd, maar de zes tien ton voedsel aan boord, die be- Itchikbaar waren gesteld door de Ame- inltaanse regering, gingen vendoren. Het toestel was net van het eiland Sao Tome in Biafra aangekomen. JCA zei kt ondanks de luchtaanval met succes liegen JCA-vluchten in dezelfde nacht serden ondernomen, waarbij 110 ton tulpgoederen zijn overgebracht. Acht maal moest een vliegtuig naar de basis terugkeren zonder geland te zijn, vijf- waal wegens slecht weer en tweemaal mi technische redenen en eenmaal we- gans de luchtaanvaL V/ opens Nigeria heeft donderdag gesteld, dat fc vernielde superconstellation wapens vervoerde voor de Biafraanse strijd- Er jfimg in het Hogerhuis een gejuich toen het voorstel van de regering was aangenomen. Het tweedaagse de bat werd bijgewoond door leden van het Lagerhuis en de minister van bin nenlandse zaken, James Oallaghan, die deze omstreden kwestie opgelost wilde zi'en voor de komende verkiezingen, die naar men verwacht volgend jaar zullen worden gehouden. PARIJS (AFP) De Franse commu nistische partij en de onlangs opgerich te .Socialistische partij', die 43 leden in het phrlement heeft, hebben donderdag avond een gemeenschappelijke verkla ring uitgegeven. Hioniin zeggen zij .besprekingen te zul len beginnen over de fundamentele voor waarden voor een politiek akkoord om het huidige systeem te vervangen door een nieuw regiem van economische en politieke democratie, en om de wegen naai- het socialisme vrij te maken ten einde dit samen op te bouwen, rekening houdende met traditie, eigen karakter en aspiraties van het Franse vollik'. De twee partijen zijn van mening dat ,de reactionaire politiek van de overheid, met name haar aanvadltn op de demo cratische vrijheden, de vakbandsrech ten en het stakingsrecht nopen tot ge meenschappelijke antwoorden hierop van de linkse krachten'. Kort na oprich ting in mei van dilt jaar van de .Parti Socialist®' hadden de communisten zich al bereid verklaard tot een dialoog met de socialisten. Naar verwachting zullen de onderhandelingen tussen de partijen begin januari worden geopend. STAATSSECRETARIS Kruisir.ga heeft in zijn memorie van ant woord op het wetsontwerp zieken- huisbouw een hele reeks wijzigin gen aangebracht, zelfs de naam van de wet wordt anders: zieken huisvoorzieningen. (pag. 3) In Tsjechoslowakije is een nieuwe Ealf van zuiveringen gaande, ge- enmerkt door het verdwijnen van Dubcek en Smrkovsky en het na- zuiveren' van de organen waaruit zij afkomstig waren. (pag. 9) DE ZWEEDSE graaf Von Rosen heeft in een televisie-interview onthuld dat er een prijs van 10.000 dollar op zijn hoofd staat. (pag. 9) In Kortgene werd donderdag le gaal gejaagd op illegale jagers. (pag. 2) Nogmaals .Pechiney en de vervui- hng*, maar nu in de tweede kamer. (pag. 2) Zeeuws nieuws: pag. 2, 5, 7 en 11: Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 9 en 17; Sport: pag. 15; Radio en tv: pag. 23; Beurs en financiën: pag. 27. LONDEN (RTR) Het Britse Ho gerhuis heeft donderdag een voorstel om de uiteindelijke beslissing over d« afschaffing van de doodstraf uit te stel len tot juli 1973 met 320 tegen 174 stemmen verworpen. Een meerderheid voor de regering derhalve van 46 stem men. Hiermee komt een einde aan de doodstraf, die steeds door middel van de galg werd voltrokken. In 1965 was bij wijze van proef de doodstraf tijde lijk opgeheven tot juli volgend jaar. Het Lagerhuis heeft dinsdag reeds het regeringsvoorstel am de proefper' permanent te mak-en, goedgekeurd. Hier bedroeg de regeringsmeerderheid 158 stemmen. Geen goederenvervoer van 19-23 december UTRECHT (ANP) De directie van de Italiaanse spoorwegen heeft de Europese spoorwegmaatschappijen in een telegram laten weten, dat van 19 tot en met 23 december geen goederenzendingen naar Italië zullen wor den geaccepteerd. Oorzaak hiervan is de momenteel in Italië heersende griepepidemie, die een groot deel van het Italiaanse spoorwegpersoneel heeft geveld. Een uitzondering wordt gemaakt voor bederfelijke en tran sitogoederen. De Nederlandse Spoorwegen nemen in deze periode geen wagonladingen voor Italië aan. DEN HAAG: Het Prins Bern hardt on&s meende de creativiteit in de bestoten gemeenschap van de gevangenis te moeten bevor deren, hetgeen uitmondde in wandschilderingen op de gevange nismuur van de strafgevangenis te Den Haag. Een en 'ander 'werd verwezenlijkt, onder leiding van een leraar van de vrije aJeade- ■mie te Den Haag. ROTTERDAM (ANP) Omstreeks 4 uur donderdagmiddag- heeft een tot nu toe onbekende omstreeks 20-jarige jon geman een poging tot beroving gedaan in een sigarenwinkel aan de Goudse Rijweg in Rotterdam. Of de poging succes heeft gehad kon de politie nog niet vertellen, omdat de eigenaresse van de winkel, de 59-jarige weduwe C. Kroone-Koelof, voor behan deling im het Dijkzigtziekenhuis is op genomen. De jongeman heeft haar na bedrieging met een zwaar voor werp op het hoofd geslagen. Op haar 'gillen kwamen enkele buren aanlo pen, waarna de jongeman de benen nam. Nu in de Botlek afgemeerd ROTTERDAM (GPD) De Duitse bulkcar rier .Tete Oldendorff' (22.430 brt) is donder dagmiddag, nadat zij door zes sleepboten van de nieuwe Noorderpicr te Hoek van HoUand was getrokken, ge strand in de modder van de in aanleg zijn de Maasvlakte, precies tegenover de plaats waar het schip sinds dinsdagavond had vast gezeten. Donderdagavond om streeks half negen ge lukte het echter de Europoortslepers de bulkcarrier opnieuw vlot te krijgen. Zij werd naar de Graanelevator- maatschappij in de Botlek gesleept. Toen de .Tete Olden dorff' donderdagmor gen met een schok vlot kwam van het Noor- derhoofd, zat er zoveel vaart in het schip, dat het over de Waterweg zwaaide en zich vast- voer op de Maasvlakte. De bulkcarrier lag ook op deze plaats buiten de vaarroute en vorm de daarom geen obsta kel voor de scheep vaart. Bij de stranding op het nieuwe gedeelte van de Noorderpier heeft de bulkcarrier een lek in de voorpiek opgelopen. Er is 500 ton water binnengestroomd. ROTTERDAM (ANP) Even na het middernachtelijk uur heeft de gemeenteraad van Rotterdam met 33 stemmen voor en 9 tegen zich akkoord verklaard met het voorstel van b en w van de Maasstad om in beginsel aan de Nederlands-Duitse staalcombinatie Hoogovens/ Hoesch op de Maasvlakte een stuk grond van 650 hectare beschikbaar te stellen voor de bouw van een hoogovenbedrijf. De combinatie wil een Jjzer- en staalfa-l miljoen ton ruw staal per jaar. Het ligt brick op de Maasvlakte bouwen met een in de bedoeling dat het bedrijf in fasen uiteindelijke produktiecapaciteit van 8 tot stand zal worden gebracht. In de eerste fase zal (le staalproduktie onge veer 2,5 miljoen ton per jaar bedragen. Tijdens deze eerste fase zal de combina tie een bedrag van 1,4 miljard gulden investeren. 2500 man Wanneer het terrein op de Maasvlakte in 1970 ter beschikking van de combina tie Hoogovens,'Hoesch zal kunnen ko men. kan de staalfabriek in 1974 met de produktie beginnen. De personeelsbe zetting zal dan ongeveer 2500 man be dragen. Vele raadsleden wilden donderdagavond tijdens de debatten over het principe- voorstel meer weten over het gevaar van milieuverontreiniging als op de Maasvlakte een hoogoven- en staalfa briek wordt gebouwdrin de begeleidende nota hadden b en w er al op gewezen dat een definitief voorstel tot uitgifte aan de combinatie van een stuk grond op de Maasvlakte eerst aan de raad zal worden voorgelegd als vaststaat dat de (Zie slot pagina 9 kolom 7) In kringen van de PvdA maakt 1 men zich de laatste weken nogal druk over wat men daar .landelijke opiniebladen' noemt. De kamerleden Vrolijk en Brautigam hebben er In de tweede kamer het nodige over gezegd, de VARA-rubriek Achter het nieuws heeft er breedvoerig aandacht aan geschonken en er zijn nu vragen ge steld door het jtamerlid Roethof. De di recte aanleiding tot deze acties zal wel de situatie bij het Vrije Volk zijn. een krant die zoals men weet op dit ogen blik In grote moeilijkheden verkeert. Er zijn daar drastische sa nering* maat re gelen getroffen om daarmee de krant te redden. Men hoopt nu bij de Arbei derspers. dat deze maatregelen het ge- wenste effect zullen sorterenhet weg vallen van het Vrije Volk zou de ver dwijning van een bepaalde schakering in Ide Nederlandse dagbladpers betekenen, hetgeen in het totale beeld van het kleine krantenwereldje van ons land een ■erschraling kan inhouden. Het ls dan ook wel begrijpelijk, dat men zich in PvdA-kringen over de situatie bij het Vrije Volk zorgen maakt. Maar waarom dat nu moet leiden tot een vreemde ver tekening van de werkelijkheid is ons niet duidelijk. De kamerleden Vrolijk en Brautigam hebben namelijk duidelijk gemaakt, dat naar hun mening in principe steun zou moeten worden verleend aan .landelijke opiniekranten'. Deze kranten verliezen naar verhouding steeds meer t terrein aan wat zij noemen ,de neu- Èichmann, Franz" Novak" ""is trale eD regionale pers'. En dat nu lijkt GUATEMALA - STAD (RTR) In West-Guatemala zijn 27 mensen om het leven gekomen, doordat een autobus op de Pan-Amerikaanse-autoweg in het de partement Sololoa in botsing kwam met een personenauto en van een 400 meter hoge helling stortte. 15 personen werden gewond. WENEN (DPA) De voormalige hei- donderdag door een rechtbank in We nen tot negen jaar zware gevangenis straf veroordeeld. Alle leden van de ju ry achten hem schuldig aan medeplich tigheid aan moord op honderden joden. Het was de derde maal dat Novak voor een rechtbamk in Wenen terecht stond om zich te verantwoorden voor de de portatie van honderdduizenden Hongaar se joden naar het vernietigingskamp Auschwitz. Het Oostenrijkse hoge ge rechtshof had hem in februari vorig jaar vrijgesproken, omdat de jury toen te weinig gerechtelijke gegevens zou hebben gekregen. In zijn eerste proces, in 1966, was Novak weliswaar schul dig bevonden aan openlijke geweldple g-.ng, maai- vrijgesproken ornaat hij on der dwang van het bevel zou hebben ge handeld. Tijdens het nu beëindigde proces werd Novak door zijn vroegere secretaresse, Erika Scholz, zwaar belast. Zij ant woordde als getuige bevestigend op de vraag van de president, of men bij het bureau van Bichmann precies kon uit rekenen hoeveel mensen men in een wa gon kon onderbrengen voor het vervoer naar Auschwitz. Eichmann heeft samen met Novak op het rijksministerie van verkeer de organisatorische kwesties voor het transport besproken. Novak had richtlijnen opgesteld voor de op lossing van het jodenvraagstuk', die la ter door Eichmann waren gecorrigeerd Erika Scholz bevestigde dat haar bekend was dat destijds met .oplossing" uitroei ing van de joden werd bedoeld. Het vonnis blijkt nog geen rechtskracht te hebben omdat de officier van justitie ftantlijH ons een eigenaardige aanduiding, kant noch wal raakt. Er wordt hier na melijk een volstrekt willekeurige inde ling gemaakt in .landelijke opiniekran- .neutrale en regionale pers-. Daarmee wordt ge suggereerd alsof er enerzijds noodlijdende kranten zijn, die wél voor een opinie dur ven uit te komen, en anderzijds beter te exploiteren bladen, die echter tot een kleurloze grijze massa zouden behoren. In de Leeuwarder Cou rant van vorige week heeft Laurens ten Cate hoofdbestuurslid van de PvdA zijn partijgenoten over deze opvat ting duchtig de les gelezen en daarbij Gerda Brautigam verweten, dat zij ken nelijk te weinig kranten leest. ,Er is een groot aantal regionale bladen, dat dage lijks lustig en onlustig bijdraagt tot de gevarieerde opinievorming, die mevrouw Brautigam zo dierbaar is', aldus Ten Cate. i Cate stelt terecht, t het volko- je en gevaar bestaat dat Novak zal vluchten. De acht leden van de jury heb ben Novak allen schuldig bevonden. C. PIJL HOGEWEG KAPELLE - YERSEKE De heer H. G. van Suijlekom is met ingang van 1 januari 1970 be noemd tot burgemeester van de nieuwe gemeente Kapelle. Mr C. Pijl Hogeweg wordt met in gang van die datum burgemees ter van Reimerswaal. De heren Van Suijlekom en Pijl Hogeweg zijn nu burgemeester van Ka pelle en Yerseke. De eerste re actie van de burgemeester voor het nieuwe Kapelle,Ik ben blij. Maar dat wordt direct over schaduwd door collega's, die ook hun eigen gedachten en ver langens hadden.' Mr Pijl Hoge weg: ,Ik ben er gelukkig mee. Tegelijk ben ik me bewust van de moeilijke periode die we tege moet gaan. Je bent bezig met bepaalde projecten en nu komen er allerlei dingen bij, waarvoor je tot dusver zijdelings belang stelling had. Ik voel me als een vader, die één kind had en er een vierling bijkrijgt. Dan moet je je liefde gaan verdelen.' Kapelle heeft de benoeming van bur gemeester Van Suijlekom donderdag avond al gevierd. In allerijl werd een receptie voor de bevolking en voor het verenigingsleven georganiseerd en het genieentehuis werd feestelijk verlicht. De heer Van Suijlekom 's middags: ,Ik zie wel belangrijke per spectieven voor de nieuwe gemeente. De fruitcrisis is nu wel tragisch en 11c verwacht niet direct aanmerkelij ke verbeteringen, maar dat het op den duur verbeteren zal, dat geloof ik rel.' De pasbenoemde burgemeester van Nieuw-Kapelle ziet de land- en tuin bouw in het gebied van de nieuwe gemeente als punt één.' ,En daar naast is deze gemeente zich sterk en snel aan het. uitbreiden. Nieuw-Ka pelle zal ook een heel belangrijke woonfunctie krijgen- De ligging m ook heel gunstig.' De herindeling is naar oordeel van de heer Van Suijlekom wel in het be lang van de streek. .Het zal met de vier nieuwe gemeenten gemakkelij ker zijn de hele streek te dienen. Goes zal streekcentirum blijven, maar a.Is er bij voorbeeld over de bouw van een schouwburg zal worden gepraat, dan zal daar niet plaatselijk, maar regionaal over nagedacht worden.' Voor Wemeldinge hoopt de pasbe noemde burgemeester, dat het ge meentebestuur veel zal kunnen doen voor de ontwikkeling van de recrea tie. ,lk hoop, dat de bevolking voelt, dat al die dingen alleen kunnen als het hand in hand kan.' De heer Van Suijlekom meent, dat Nieuw-Kapel le een goed bestuurbare gemeente zal zijn. ,Ik ga met bijzonder veel ver trouwen de toekomst tegemoet.' De heer Van Suijlekom werd in 1914 in Geertruidenberg geboren. Hij liep het gymnasium af en begon zijn loopbaan als ambtenaar ter gemeen tesecretarie in Hoge en Lage Zwalu- we. Verder werkte hij voor de ge meente Dubbeldam en Leerdam en toen hij in die laatste plaats com mies chef financiën was en waarne mend secretaris solliciteerde hij in september 1946 naar de burgemees tersplaats in Kapelle. .Het is tot dus ver de enire sollicitatie in mijn le ven geweest,' aldus de heer Van Suij- Zie slot pag. 7 kol. 2 De campagne voor steun aan de zoge heten opiniebladen wordt kennelfjk in bepaalde kring zo driftig gevoerd, dat men er zelfs redelijke verificatie van berichten nalaat. Zo meldde het Vrije Volk in een krampachtige poging om toch maar machtsconcentraties in het Nederlandse dagbladwezen te onthullen, dat de Provinciale Zeeuwse Courant con tact zou onderhouden met het Sijthoff- concern, dat de Haagse Courant uit geeft. .Deskundigen achten overneming allerminst uitgesloten, aldus het Vrije Volk. We zijn benieuwd welke deskun digen de redactie van die krant in dit geval met raad en daad hebben bijge staan, vermoedelijk zijn het deskundigen met een grote duim. Op dezelfde dag namelijk als waarop het Vrije Volk deze onzin publiceerde, was er een bijeen komst voor het personeel van de PZC, waarin de plannen voor een nieuwe dag bladdrukkerij voor ons bedrijf werden onthuld, plannen die wij maandag jL hebben gepubliceerd. De PZC onder houdt dan ook géén contacten zoals het Vrije Volk suggereerde, maar is een krant met een snelgroeiende oplaag in Zuidwest-Nederland, een groei die het mogelijk maakt de outillage gestadig te verbeteren. Dat is de realiteit. Zo zijn er meer realiteiten in de Nederlandse krantenwereld. Mr Vrolijk en mevrouw Brautigam zouden ze het liefst inaar ontkennen. H. G. VAN SUIJLEKOM LONDEN (RTR) De internationale federatie van verkeersvliegers eist de doodstraf voor vliegtuigkapers. Dit ls woensdagavond na een besloten eonfe- l rentïe in Londen meegedeeld. De piloten hebben ook gedreigd met een reeks internationale 24 uurs-stakin- gen om de regeringen tot maatregelen tegen vliegtuigroof te dwingen. Ze be spraken voorts de mogelijkheid van het boycotten van landen die weigeren ka- pers uit te leveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1