JAN BOLS MIKT OP WERELDRECORD OP TIEN KM.... -STOPPER- laap van de Sande wil keurturnen in Zebra nieuwe impulsen geven Basketbal Vlissingen ZATERDAG AS IN SOUBURG: OPEN JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN Te groot bOUWWC tWCCCLC nemers te komen. Ten eerste is liet Dopingcontrole wk-voetbal London-Sydney marathon ging van start COMPETITIES BASKETBAL ADSPIRANTEN Schema Pleidooi Initiatief Negen maanden Amateurvoetbal gaat vrijwel zeker weer niet door DRENT STOPTE PAS EIND VAN AUGUSTUS MET WIELRENNEN Wringen Ambitie Wensdroom Heterogeen elftal GVAV en AD0 Hondsdraf Etiketjes Soendergaard Loodje Langer geworden VRIJDAG 19 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Schorsing (twee weken) en boete (300 gulden) voor Henk Wery VLISSINGEN - SOUBURG Jaap van de Sande in een no# niet rover verleden, bijna twintig jaar lang Zeelands toptnrner! is geen man die gemakkelijk een blad voor de mond neemt. Voooral niet als er in de turnsport situaties ontstaan waar hij het absoluut niet mee eens is. Zo zei hij na de Zebrakampioeuschappen keurtur nen zaterdag in Yerseke (waar opvallend weinig keurturnen te zien was) onomwonden: ,De Zebra blijft volkomen in gebreke op het gebied van keurturnen'. Van de Sande lijkt gerechtigd om kritiek té leveren: hij lieeft als turner en inmiddels ook als trainer een enorme staat van dienst in deze tak van sport. En hij laat het niet bij kritiek alleen. De nu 41-jarige Jaap van de Sande werkt binnen lijn verenigingen (Astrow uit Souburg en VTV uit Vlissisngen) kei hard om het keurturnen in Zeeland weer nieuw leven in te blazen. Al jaren werkt hij in zijn verenigingen met geselecteerde klassen. En dankzij zijn initiatieven houdt Astrow zaterdagmiddag aanstaan de opnieuw de open kampioenschappen voor jongens en meisjes (geboren in 1957 en later). Jaap van de Sande: ,Uit die jeugd moe ten de kern-turnsters en keurturners van de toekomst naar voren ko- toc-h zetteer twee jaar met eelectueklas- öraaien om meisjes en jongens te mj._. edsbmjden kun- Hiet minder dan 40 meisjes en 21 Jon- jen* treden zaterdagmiddag aan in de iporthal aan de Jan de Priesterstraat hebben die aan deze In Souburg. ,Uit die getallen blijkt men deelnemen' Jan tegelijk dat er echt wel interesse ibij de jeugd voor liet wedstrïjdtur- aeo. Want het deelnemersaantal is met tonder procent gestegen. Vorig jaar hadden we 20 meisjes en 11 jongens. Natuurlijk zijn het niet allemaal keur- -turnsters in de dop maar stens aan zulke wedstrijden moet na- tuunl'i'jk niet te groot worden. Veertig meisjes Is wel erg veel. Om een te groot deélmamersaantal te voorkomen, is wel vereist dat de jongens en meis jes verschillende onderdelen kunnen afwerken. Blijkt da.t zaterdag tader- daad het geval dam kunnen we kanten op om tot wedstrijden met minder deel- 5 mogelijk om de verplichte onderdelen Net alleen de nu 12-jarïige Anja, maar te verzwaren waardoor je een natuur ton 11-jarige dochter Anja van Jaap ran de Sande kampioen bij de meisjes ook 15-jarige zoon Jan van de Saudi toont veel talent voor de turnsport (bij prestatiewedstrljden werd hij on langs derde van Nederland). De appel vat daarmee niet ver van de boom. Jaap van de Sande was iimmers jaar in jaar uit de .eeuwige tweede' van Ne- feriand: eerst achter Klaas Boot en later achter Willy Jaegers. Het juis te aantal interlands waaraan hij deel nam weet hij niet meer precies: ,Dat moeten er 35 a 40 zijn geweest'. En ook mevrouw Van de Sande weet wel eis van de turnsport af: zij was van de keurtumsters van de Zebra jaren lang de eeuwige tweede, eerst achter Annie van de Eucjl van Volharding •n later achter de teruggekeerde Nel Peeman van VTV. Jaap van de Sande raakt nauwelijks Bitgesproken als hij het over het wed- itrijdturnen voor de jeugd krijgt: .Tur nen is geen gemakkelijke sport. Als de jeugd op 15-, 16- of 17-jarige leef tijd merkt dat er nog geen prestatie* komen, verdwijnen ze meestal naar andere takken van sport. Daarom moe- we de turnjeugd met talent al op :e leeftijd met de wedstrijdsport inwd maken. Want vooral bij de üjke selectie en dus minder dealne mers krijgt. Maar dat zal wellicht ten koste van de allerjongste deelne- nveers en deelneemsters gaan, want aan de kampioenschappen van zaterdag ne men jongens en meisjes deel die in 1957 geboren zijn, maar ook die m 1961 geboren zijn. Dat leeftijdsver schil is groot. Daarom as het misschien belier tol de toekomst voor de tweede oplossing te kiezen: een schifting in leeftijden. Wedstrijden voor 11- en 12- jarigen en wedstrijden voor jongere tattenten'. ZURICH (ANP) Prof. Sehoenholzer de Zwitserse voorzitter van de me dische commissie van do internationa le federatie van voetbalhonden (FIFA) heeft donderdag voorgesteld de lijst met verboden stimulerende middelen uit te breiden en aan te passen aan de recente .ontdekkingen' op dit ge bied. Professor Sehoenholzer deed zijn voor stel tijdens een bijeenkomst van de medische commissi!» te Züridh, waar gesproken werd over de controle op het gebruik van verboden stimuleren de middelen bij de komende eindron de van het toernooi om het wereld kampioenschap te Mexico. De voor stellen van de heer Sehoenholzer wer- den volledig ondersteun! door profes- cAheiriemoiid sor Andrejevic (ZS1). z.jn voorganger »cn&.a - rnona ais voorzitter van de medische com missie. De heer Andrejevic was .be last met de controle bïj het wereld kampioenschap van 1966, waarvan de eindronden in Engeland werden ge speeld. De heren Sehoenholzer en An drejevic stelden ook voor dat het on derzoek op dezelfde manier zou plaat vinden als bij het toernooi in Enge land, waar twee spelers van iedere ploeg na de wedstrijden wenden controleerd op dope. DEN HAAG (ANP) - Feijenoond- aanvaller Henk Wery die afgelopen zondag in de wedstrijd AZ '67 - Feijen- oord door scheidsrechter Derkx van het veld werd gestuurd, Is door de strafcommissie van de KNVB voor twee bindende wedstrijden gesehorst. Wery kreeg bovendien een boete van driehonderd gulden. GATWICR (RTR) De Bonden - Sydneymarathon, de grootste vlieg wedstrijd die ooit Is geiiouden, is don derdag onder een zwaar bewolkte he mel op het Londense vliegveld Gat- wiek van start gegaan. De officiële start zou reeds woensdag hebben plaatsgehad doch werd toen uitgesteld vanwege de slechte weersomstandig heden. Het schema van de wedstrijd is geba seerd op een handicapsysteem dat van deelnemer tot deelnemer verschilt. Of ficiële tussenstops zullen moeten wor den gemaakt in Athene, Karachi, Cal cutta, Singapore. Darwin, Alice Sprins en Adelaide. De race zal op 2 januari in Sydney eindigen. YLISSINGEN Do bcido ploegen, die tot nil toe in de dames eerste klas van de baBketbaiconipetitie niet mui IkjiI kwamen. Matador en Old Stars, komen vanavond tegen elkaar in h«-t veld in de Vlimingsc sjMirtlial. We kunnen niet geloven, dat Old star* in deze rustperiode zoveel is versterkt, dat het in staat is om Matador te verslaan. In de tweede klasse treedt Schei do- mond aan togen Marathon II en zal haar uiterste best moeten doen om tot winst te komen, gezien de recmto versterking van MamnJtonll. Racing Green II gaat winnen van Marathon IJl. Jj» dc eerste klas lu-ren mui'. Ra cing Green II verhezen van M itador. Blue Arrows Lijkt ons. ondanks winst tegen Marathon niet .n stmit om Ra- cmg Green te verslaan. Marathon komt uit tegen Schim en zal er op gebrand zijn om niet verder achter op te geraken. Schim kan dus r- SSGM - schiialijk wel inpakken, in dc weede ulus 2 -| klas zien we diverse wedstrijden, die Sczieldemond 2 12-59. Racing Green een zeer spannend verloop kunnen heb- 2 - Scheldemond 2 7-30; St-Paulus 2 - ben. In de eerste piaa'.o Mu'-udor II - Scheldemorod 3-60; Scheldemond 3 - Blue Arrows een open partij. Mata dor 11 heeft een goed afstandsschot, I B. A. beschikt over een good'- verdc- 0 12 226- 64, digmg. Hel i:an •-.* wel >- -ns fors aan 2 i??' li' toe gaan en lijkt ons zaak voor Mac;.- 1 6 108- i«i dor II om met meer dan dc to' nu 6 102- 901 t0e gebruikelijke vijf man VLISSINGEN De uitslagen en stan den van de adspiranten basketbalcom- petitie luiden: Meisjes: SSGM 2-Racing Green 4-25: SSG St-Paulus Racing Green 16-30. Stand: Scheldemond 2 SSGM Racing Green Racing Green 2 Scheldemond St-Paulus SSGM 2 Scheldemond 3 St-Paulus 2 I Jongens pupillen: 3 2 1 3 2 1 5 0 5 5 0 5 4 102- 301 4 90- 60 2 25- 93 0 51-122 0 -10-270 SSGM 2*- -Scheldemond 2-0 (reg!.);l SSGM 2 - Blue Arrows 12-28; SSGM - St-Paulus 47-10; Blue Arrows 2 - SSGM 16-21: Blue Arrows - Schelde mond 24-7. Stand: SSGM 4 Blue Arrows 4 SSGM 2 5 Blue Arrows 2 5 Scheldemond 5 St-Paulus 5 Jongens adspiranten: Schim - Blue Arrows 63-18; Blue Ar rows 2 - Scheldemond 9-25: Schim - Scheldemond 42-23; Schim 2 - Blue Ar rows 2 22-20; St-Paulus - Blue Ar rows 20-12. Stand: Schim Schim 2 St-Paulus Scheldemond Blue Arrows Blue Arrows 2 8 233- 30 8 102- 28 6 52-101 4 60- 93 2 47-142 0 34-134 0 10 243- 82 1 6 106-107 1 4 52- 43 2 4 85- 93 4 2 94-159 5 0 60-156 nen. HTS komt uit tegen Scheldemond. HTS moet sterker worden geacht, maar he'. uitkomen van twee oud- Scheidemond spelers aam de kant van HTS zou voor de HBS-ern wc, eens een extra stimulans kunr.cn zijn om tot winst te komen. Old Star.- komt uit tegen de debutant RKS II, ge zien hot optreden vam Old Stars lot nu aan toe in de tweede kflas, moet er wins: in kunnen zitten In de derde klas gaat Schim III win nen van bet onervaren Blue Arrows TV. Marathon II is in staat Schelde- dernond II met groot verschil te ver slaan en HTS II lijkt ons te sterk voor Old Stars II Programma: 19.00 uur: Dames H: Scheldemond - Marathon II en Ra cing Green H - Marathon III. Heren III. Schim m - Blue Arrows IV. 20.00 uur dames I: Matador - Oid Stars. Heren III Old Stars 11 - HTS II en Scheldemond II - Marathon II. 21.00 uur: heren I: Schim - Marathon- Heren H Blue Arrows II - Matador II en Scheldemond - HTS. 22.00 uur: heren I: Racing Green II - Matador en Boue Arrows - Racing Green, heren II Old Stare - RKS 1L Jaap van de Sande (rechts) aan het werk met. sijn"jeugdige leerlingen hij Astrow hl Souburg .(foto PZC). Samde: ,Dan moet Astrow ook de subsidie voor die topjongens krijgen. Nu gaat het de meisjespot in', aldus het verslag'. Jonge wrfroi Jongens is het zo dat ze op 16-ja"rige keftijd vertrekken als ze dan nog niet een bepaalde prestatie zijn geko- hoe is di,e .vludhf uilt de tuim- roort te vermijden? Van de Sande: Zorgen dat er voldoende wedstrijden komen. Er zijn nu wedstrijden voor 10- en 11-jariigem, zowel georganiseerd door de Zebra als door het verbond. Maar bij dife wedstrijden moeten de Jongens en meisjes voorgeschreven oe fenstof afwerken. Nu zeg ik niet dat n daarvan niets leren. Maar beter lijkt het me toch als ze samen met hun lei der een eigen oefening maken. Dat prikkelt hun initiatief en moedigt ze (an tot een grotere prestatie te ko men. Het is verrassend hoe hard ze werken als trainer weet ült dat om in de laatste maand voor de wed- Erijd nog juist een moeilijk ondeirdeel onder.de knie te krijgen dat ze bijna beheersen. Meestal lukt dat nog ook on dan maken ze gewoon een vreugde dans'. Deze open kampioenschappen van As- lro\v zijn inderdaad een succes gewor den bij de andere clubs. Vorig jaar waren er al deelnemers en deelneem- »ters van VTV, Astrow, Volharding, Delta Sport (Zierikzee) en MIK (St- Anna.lanil), Deze clubs komen dit jaar met nog meer deelnemers terwijl er nu ook andere clubs ten tonele ver tellenen: Thor uit Sas van Gent, DDI uit Bergen op Zoom en VZOS uit Yer- wlte. Jaap van de Sande: Natuurlijk laten aog veel clubs verstek giaan. Maar dat is wel begrijpelijk want je moet Al ___r Sande om het "keurturnen van de Ze bra nieuwe impulsen te geven. Een gedeelte uit het verslag ïm de PZC van 10-2-1969 over de jaarvergadering vam de Zebra in Goes bewijst dat: ,Oud-keurturner Jaap van de Sande greep deze middagvergadering aan om een vurig pleidooi voor de keurkorp sen te houden. Bestuur en tc van de Zebra willen die namelijk opheffen. .Dan breekt er toch wel iets in je hart nadat je er achttien jaar hebt in gezeten', merkte Van de Sande op. ,Ik heb er enthousiasme door gekre gen om de jongens van nu verder (e brengen. Bovendien wordt door ophef fing de kadervorming nog moeilijker', voegde hy eraan toe. Tc-voorzitter A. Beijer verzekerde dat dit besluit niet zo maar op losse gronden is ge nomen. Uit de presentielijsten bleek namelijk dat de opkomst voor dames en heren minimaal was. En voor 3 tot 4 mensen per middag worden geen subsidies gegeven, aldus de heer Beij er', aldus het verslag. En voorts uit dit verslag: .Zebra-se cretaris J. P. A. Hemderikx vroeg met name de heer Van de Sande toch voor al nuchter te blijven. .De jongens ko- Jaap vam de Samde het het daar niet bij. Min of meer door de Zebra uitge daagd ontwierp hij een schema voor een traiiniimgsopbouw voor de jeugd in deze Zeeuws-Brabantse turnkring. Hij stuurde dit uiterst overzichtelijk uit gewerkte trainingsschema naar het krimgbestuur op 17 maait van dit jaar, kreeg al snel een bedankbriefje, maar hoorde tot nu toe verder niets meer over dut traiimirngsplam. Van de Sande verdeelde voor zijn trai ningsplannen de Zebra in vier sectoren: sec-tor I bestaande uit YVest-Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren; sector 2 be staande uit westelijk Zuid-Beve land, Noord-Beveland en Schouwen; sector 3 uit oostelijk Zuid-Beveland en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en sec tor 4 bestaande uit Tholen, Bergen op Zoom, Roosendaal en Breda. Iedere sec-tor was dan weer verdeeld in drie (in één geval: twee) groepen. Er zou eerst een maandelijkse groepstraining moeten komen voor geselecteerden, daarna een maandelijkse sectortrai ning en tenslotte voor de beste een maandelijkse Zebra-training. Hoewel er nu ruim negen maanden zijn verlopen sedert Jaap van de San de zijn plan indiende, stelt Zebra-voor die dam een extra train img". de men bijna allemaal uit Souburg. Geef zifter H. A. Ossewaarde nadrukkelijk '1'° rr.-a- dat p]an njct in de dool-pot is ge. stopt. Ook beklemtoont de heer Osse waarde dat de Zebra zeker niet passief wil blijven: ,Maar', voegde hij eraan toe, ,de verenigingen moeten toch voor het materiaal, de jongens en meisjes, die zich tot keurturners en -turnsters kunnen ontwikkelen, zorgen. Als die er zijn dam zorgen wij wel voor de wed strijden. Tenslotte was ei' voor het keurtuirnen zo weinig belangstelling men zou de absentielijsten eens moe ten zien dat we er geen subsidie meer voor kregen. Met de centrale training voor meisjes gingen we wel door. We begonnen met 17 meisjes, maar er bleven er tenslotte nog 7 over. Dal is toch ook een duidelijk bewij: dat er ook bij' de clubs iets aan schort' Niettemin: het bestuur en de techni sche commissie van de Zebra wil er nu iets aan gaan doen. Er zijn plan nen om met trainers als Jaap van de Sande en Bas van Boven van VZOS uit Yerseke aan tafel te gaan zitten. VLISSINGEN Het was gisteren (donderdag) al vrijwel zeker dat op nieuw al het amateurvoetbal voor dit weekeinde (zowel op zaterdag als zon dag) zal worden afgelast. Een woord voerder van de grondtechnisohe dienst van de KNVB deelde ons mee: ,De officiële beslissing valt pas vrijdag maar het is nu al wel duidelijk dat het weer niets wordt met het amateurvoet bal'. HEERENVEEN (GPD) Aan het eind van een vurig betoog over het wielrennen veronderstelt nog altijd nuchtere Jan Bols: Mis schien zijn m'n technische tekortkomingen bij het schaatsen wel een gevolg van te lang fietsen in de zomermaanden. Ik koers tot eind augustus terwijl de andere kernploegleden a! vanaf mei de conditie training op Overveen volgen. Ik mis in die periode de typische schaatsoefeningen en -bewegingen en het droogrijden'. Wat toch be langrijke onderdelen zijn voor de ontwikkeling van een internatio naal hardrijder. Zegt immers ook Kees Verkerk niet, dat het door velen verfoeide droogrijden de technische vooruitgang kan stimuleren? En de filosofie van oud-wielrenner Piet Zwanenburg, die als schaatstraï- ner sublieme stilisten afleverde, liegt er ook niet om. .Fietsen is goed voor de conditie, voor het uithoudingsvermogen', pleegt de Rotterdammer te zeggen. ,Maar het maakt je stijf in de heupen. De coureur, die "s winters goed wil schaatsen, zal tijdig uit het zadel moeten om over te schakelen op de looptraining'. stugge stayer weet, dat juist hij om een riante klassering te realiseren een beetje geluk moet hebben. Alles moet meezitten', legt Bols uit. ,Ik zal een uitschieter moeten hebben op de 500 meter en de 1500 dient perfect en snel gereden te worden. Op de langste afstanden kan ik het dan wel redden'. De basissnelheid, noodzakelijk voor 'n goede sprint, vormt met de achter stond in techniek nog steeds het grootste probleem voor Bols. ,Die te kortkomingen heb ik misschien ook wel aan mezelf te wijten. En niet alleen door het fietsen. Toen ik pas met schaatsen begon, verdomde ik het gewoon om dn te werken en loopwerk te doen. Dat vond dit flauwekul', be kent hij. .Nu weet ik welk nut het heeft. Kijk maar eens naar Verkerk. Zo volmaakt als hij rijdt, zijn er echt maar weinig. Daarom ook wil rk hem niet eens imiteren. Kees heeft ge woon méér dan de meeste anderen'. Want dan raak ik weer achter bij de klassementswedstrijden. Bovendien schaadt een sprinttralning, zoals wij die doen, een stayer niet. Je hebt er zelfs voordeel bij. Want je moet toch ook op een 5 of 10 kilometer kunnen demarreren. Maar al met a: zai het voor mij verrekte moeilijk zijn om een keer kampioen te worden, ik heb ech ter de ambitie'. Dat immers, een na tionale, Europese of wereldtitel zou extra glans leggen op de schaatsear- rière van de sympathiek-eemichtige Jan Bols. Nog meer evenwel ver langt hij naar het wereldrcord op de t:en kilometer, dat momenteel "met 15.03.6 in handen is van z:jn vriend Kees Verkerk. De machinebankwerker staat op de ranglijst aller tijden tweede mee 15.12.8. .Dat record wil ik beslist een keer veroveren. Je kunt zeggen, dat het een wensdroom van me :s. Maar ik weet, dat om dat ideaal te verwe zenlijken ook alles mee moet zitten', luidt de eerlijke slotconclusie van Jan Bols. Hoogeveense Jain Bols (25) kent die ar gumenten en het waardevolle effect van een vroeg .overstapje'. Niettemin houdt hij, met goedkeuring overigens van de schaatsbond, vast aan de zelf gekozen, latere termijn. .Want", meldt hij vastberaden, ,ik zal het fietsen nooit laten schieten. Ik heb mijn hart óók verpand aan het wielrennen. Het wedslrijdseizoen 's zomers zou ik niet willen missen'. En zelfs indien de KNSB hem een fietsverbod zou op leggen om zich bijvoorbeeld beter te kunnen prepareren op de Olympi sche winterspelen in 1972, dan tóch zou Bols dat negeren. Een en ander wekt misschien de in druk, dat de wilskrachtige Drent wat minder gretig in de schaatsschoenen stapt. Niets is minder waar, de am bitie is zelfs gegroeid. In zijn derde seizoen als kernploeglid streeft Jan Bols nadrukkelijk naar nóg meer in ternationale erkenning, wil hij ook wel eens kampioen worden of een we reldrecord verbeteren. ,Tot nu toe ben ik niet verder gekomen dan een vijf de plaats bij zowel het Europees als wereldkampioenschap, twee jaar ge leden. En vorig seizoen won ik in Deventer, bij de strijd om de wereld titel, de tien kilometer, maar in het klassement reikte ik niet ver. Nu wil ik eindelijk wel eens hoger komen', re deneert de Hoogevener. Hij bedoelt: minstens bij <le eerste drie. Daarom zal Jan Bols tijdens de internationale kampioenschappen in Innsbruck en Oslo met vastomlijnde plannen op het ijs komen. Maar de Toch zoekt Jan Bols naar verbetering. Hoewel hij beseft, dat het corrigeren van fouten moeilijk is en vaak ten koste gaait vam iets anders, wil hij wel degelijk een correctie aanbren gen: .Wamt je kunt wel zeggen, dat hard schaatsen beter is dan mooi rij den, maar een conditioneel sterke schaatser die ook technisch goed is, komt toch het verst'. Wat weer eens tot uiting kwam tijdens de recente trip door Zweden. De Drent keerde Ietwat teleurgesteld terug van de trip met Schenk en Ver kerk: .Omdat ik op die kleine baan tjes en het slechte ijs tijdens de 3 en 5 kilometer niet eens beide handen op de rug kon houden en weer met mijn schouder ging wringen. Dat zat me niet lekker en ook op de kortere af standen ging het niet naar wens. Ik heb het Pfrommer verteld en vorige week hebben we er Intensief op ge traind. Afgelopen vrijdag, op de tien kilometer, liep het weer goed en kon ik diep zitten. Echt in balans'. Er werd ook, door de hele ploeg, op snelheid geoefend. Wat voor klasse mentswedstrijden bijna primair is. ,Maar juist dan, tijdens die sprint- training, komt bij mij het tekort aan techniek boven', aldus Jan Bols. ,En nu zou ik me wel specifiek kimmen richten op mijn favoriete, langere af standen, maar dat heeft geen zin. JAN BOLS GPD Wat zou u denken van het navolgende, vertegenwoordigende elftal? Doel: Piet Schrijvers (FC Twente). Achter: Cornwall (Blauw Wit), Israël (Feyenoord), Daan Schrijvers (PSV) en Pcijs (Haarlem). Midden: Van der Vall (FC Twente) en Nieuwenliuis (DOS). Voor: Michel van der Loop (Sint-Truiden), Wery (Feye noord), Mos Temming (HVC) en Rensenbrink (FC Brugge). Een merkwaardig vertegenwoordigend elftal, zult u zeggen, met twee .Belgen' erin, al zijn Rensenbrink en Van der Loop (of Vanderloop, zoals men hein in België aanduidt) dan nog steeds volbloed-Neder landers. Het is ook een ietwat heterogeen elftal en wie zijn eigen lijk de reserves? Dat zijn keeper Heeres (HVC), back Adam (Veloxhalf speler Boogaard (Gooiland) en voorhoedespeler Roode (Blauw Wit). Geen elftal dat de wereld zal veroveren, akkoord maar wel een elftal, dat heel goed zou kunnen meedraaien in de eredivisie, ergens in de buurt van ADO en MW. Het is een elftal, samengesteld uit spelers die DWS de laatste jaren van de hand heeft gedaan... De vraag die we ons moeten stellen is, of zo iets alleen maar iets lijkt te betekenen, of inderdaad iets betekent. Alle clubs hebben de laatste jaren gekocht en verkocht, DWS was de enige niet, mis schien kan men dezelfde truc wel bij alle clubs uithalen. Neem bij voorbeeld GVAV, een club die het momenteel ook niet naar den vleze gaat. Kunnen we ook van vertrokken GVAV-spelers een meer dan middelmatig eredivisie-elftal samenstellen? In de laatste vier jaar verdwenen uit de Groningse gelederen, als ik het goed heb: Van Tilburg (Go Ahead), Henny van Nee (CS Brugge, niet te ver warren met FC Brugge, CS speelt een klasse lager dan het Rensen- brinkse Brugge), Pederson (terug naar Denemarken), Bosschieter (Veendam), Renders (Helmond Sport), Oomens (Helmond Sport), Hordijk, (Fortuna VI.), Zoetendal (Heerenveen), Lacroix (Heeren veen )en Alma (Cambuur). Het kan zijn dat ik nog iemand over het hoofd heb gezien, maar u merkt wel, een eredivisie-elftal is uit dit tiental niet samen te stel len. En hoe staat het nu bijvoorbeeld met ADO, een club die het nu wel heel aardig doet in de eredivisie? Hoeveel spelers van klas se zijn de Hagenaars de laatste vier jaar kwijtgeraakt? Keeper: Van Vianen (Holland Sport). Achter: Verlangen (Holland Sport), Van der Lee (amateurclub). Midden: Villerius (voetbalt niet meer, voor zover ik weet) en Jochems (DWS.) Voor: Heijnen (MW), Aarts (Go Ahead), Houwaart (FC Brugge), Giesen (Oostende), Vam der Loop (via DWS naar Sint-Truiden), Van Miert (Fortuna VI.). U merkt wel, bepaald geen eredivisie-elftal. Daaruit blijkt wel, dat DWS (1e laatste jaren excessief veel klas sespelers verkocht heeft en er te weinig voor heeft teruggekregen (Ajax heeft «Ie laatste vier jaar ook een groot aantal eredivisiespe lers afgestoten: Van Duivenbode, Nuninga, Paternotte, Soetekouw, Prins, Hoeben, Slem Tijm, Danielsson, De Haan. en ook Feyenoord keek niet op een eredivisiespeler meer of minder: Bergholtz, Henk Groot, Bouwmeester, Van der VaU, Venneker, Luyten, Van der Heijden, Samardzïc, maar zowel Ajax als Feïjenoord zorgden er voor dat ze ook nog iets overhielden...). Enkele variaties op een geliefd thema: hondebaantje, hondebrood, hondefluitje, hondehok, hondeleven, hondemepper, hondeslager, hon- derib, hondevlo, hondewacht, hondeziekte (kleine keuze). Verder is volgens Van Dale een Romein een burger van de stad Rome!, of een gewoon lettertype, waarvan de halen loodrecht zijn, in tegen stelling tot cursief (cursief is schuinschrift). Romeijn is dus een type, bekend om zijn loodrechte halen, die niet schuin zijn. Maar zolang Van Dale iets anders is dan Van Dalen van de scheids- rech terscommissie, zal het de burger van Rotterdam toch opbreken, dat hij de burger Van Gemert diens hondebaantje met het honde fluitje voor de voelen wierp. (Examenopgaaf: vertel in eigen woor den na, welk onderwerp de schrijver in de voorgaande regels be handelt). Aail Mansveld van ADO heeft 150 gulden boete gekregen, omdat hij tegenover Lau van Ravens diens kennis van de spelregels in twijfel trok. Ja, eigen schuld, moet je maar niets tegen de scheidsrechter zeggen. Hoe ïs het eigenlijk omgekeerd? Hoeveel gulden boete krygt de scheidsrechter, als hij iets zegt waarvoor een speler ook een boete zou krijgen of geschorst zou worden? Laten we een een voudig voorbeeld nemen. Van Ravens fluit wegens free-kïek van Mansveld. Mansveld stnift- op Lau af, zwaait driftig met zijn wijs vinger en zegt: ,Ik waarschuw je, vriend. Nog één keer en ik neem maatregelen'. Ik wed dat Mansveld Iinea recta naar de kleedkamer gestuurd zou worden. Nu nemen we een heel ander, geval. Mans veld maakt free-kick en Van Ravens fluit. Van Ravens stnift op Mansveld af, zwaait driftig met zijn wijsvinger en zegt: ,Ik waar schuw je, vriend. Nog één keer en ik neem maatregelen'. Zou I an Ravens nu gesehorst worden? Nee. Vreemd eigenlijk. Of zou er een fout in mijn bewijsvoering zitten? Hoe dan ook, ik geloof dat in de toekomst steeds vaker met boetes zal worden gewerkt als het om kleinere vergrijpen gaat. Ik ken dan ook al menige huisvrouw, ge trouwd met een beroepsvoetballer, die op de plank in de keuken naast de potjes met de etiketjes ,gas', .elektra', .vakantie' en ,Was- man', nu ook een potje met het etiketje .boetes' heeft neergezet. Tom Soendergaard in De Tijd: .Als ik niet beter zou zijn dan de elf die er nu in staan, dan was het allemaal m orde. Maar ik voor mij geloof, dat ik op drie of vier plaatsen beter ben dan de man die er nu staat'. Zonder geloof in jezelf kom je er niet. Soender gaard nam met Bjerre (nu PSV) het middenveld voor zijn rekening in de wedstrijd die Denemarken in 1967 met 3-2 van Nederland won. Hij scoorde onder andere tweemaal. In het falende Nederlandse team speelden onder anderen de Ajacieden Suurbier, Pronk, Groot. Muller, Cruyff, Keizer en .Nuninga' mee. Geen wonder dat Soen dergaard meent, dat hij beter is dan drie of vier Ajacieden die nu vast bij Ajax spelen. De vraag is alleen: wie zijn dat dan? Miihren? Topscorer Van Dijk? Swart? Rijnders? De realiteit is helaas, dat Soendergaard niet beter is dan een van hen, en waarschijnlijk ook niet beter dan Groot (mits hersteld), Muller en Pronk. Het woei ontzettend. .Bal laaghouden, jongens', zei «Ie jeugdleider vroeger dan altijd, ais het net zo hard woei. Een Amsterdamse toe schouwer had zijn eigen oplossing: ,Ze mogen vandaag wel een bal nemen met een loodje eraan'. We worden steeds langer. lees ik in de krant. Gedurende de af gelopen honderd jaar is de gemiddelde lengte van de volwassene in West-Europa en de Verenigde Staten met ongeveer tien centimeter toegenomen. Oorzaak? De sociaal-economische vooruitgang en het afnemen van ziekte en ondervoeding zullen er zeker debet aan zyn. Wat betekent dit voor de sport? Er wordt nu al zo'n honderd jaar voetbal gespeeld, en nog altijd gelden de maten voor die ouwe spelers die een decimeter korter waren. Het doel, dat 2.44 meter hoog is, zou dus 2,55 meter hoog moeten zijn, en misschien wel 20 centimeter breder: 7,52 meter in plaats van 7.32 meter. Het veld werd de spelers aangemeten toen zij nog tien centimeter korter waren dan nu. dus zullen lengte en breedte vergroot moeten wor den, de penalty-stip zou verlegd motten worden, het strafschopge bied zal groter moeten worden gemaakt, etcetera. En dan zwijg ik nog maar over het feit, dat de jongemannen van nu harder lopen, meer uithoudingsvermogen hebben en harder schie ten dan de jongemannen vap een eeuw geleden, dus ooi» wat dat betreft ïs het veld in de praktijk een stuk kleiner gewordpn dan het omstreeks 1870 was. toen voetbal zijn huidige gezicht begon te krijgen. Maar natuurlijk heeft die groei van tien centimeter niet alleen voor voetbal consequenties. Korfbal wordt nu zo'n zestig jaar gespeeld, de korf is in de praktijk dus steeds lager gekomen, at «lient gezegd dat de korfhalbond het veld sinds het begin flink vergroot heeft. Basketbal bestaat sinds 1891, de basket kan ook wel wat hoger, en hoe zit het met de nethoogte bij volleybal? Die hoogte is nu 2.43 meter bij de heren, was 1.83 meter aan het eind van de vorige eeuw, die tien centimeter groei is dus wel ingecalcu leerd. Enfin, zo kan ik doorgaan: handbal, hockey, honkbal, rugby, tennis, zij sukkelen veelal nog steeds met die oude maten, die bij de mensen hoorden die gemiddeld 1,67 meter waren in plaats van (zoals nu) 1.77 meter. NICO SCHEEPMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15