PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIXON: NOG 50.000 MAN TERUG UIT VIETNAM VOOR 15 APRIL ,Geen geheimzinnigheid meer over het industrialisatiebeleid in Zeeland Ondanks toenemende infiltratie' Revolte in Panama Democratie als de regeringsplannen zijn verwezenlijkt DUBCEK NU AMBASSADEUR IN TURKIJE BELONING VAN DRIE TON VOOR INLICHTINGEN OVER AANSLAGEN Prinses Margriet wil in Nijmegen bevallen Sleep beschadigt 3 schepen in haven van Rotterdam ft Alt lij* Griekse premier Papadopoulos: Vandaag in de krant... Opheldering dringend geboden! 212e jaargang - no. 295 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 december 1909 «4.: C. A. de Kok. Ab 9 9 ltd. 2078/3169. i ie edv. (max. 8 regels) min. 1.85). .Brie» e 25 cent (leci. ro 359300. PZC. I IJzendijke onterft zichzelf Pagina 2 Bij afwezigheid van sterke man' WASHINGTON (DPA) In Panama heeft- zich maandag onopvallend en zon der bloedvergieten een staatsgreep vol trokken. Gebruik makend van een ple- lierreis van de .sterke man* generaal Omar Torrïjos, naar Mexico namen zijn twee plaatsvervangers, de kolonels Ama- do Sanjur en Ramiro Silvera, de macht over. Amado Sanjur stond tot dusver aan het hoofd van de 5000 leden tellende natio nale garde. Hij deelde mee. dat kolonel Silvera. die chef van de generale staf was, zijn plaatsvervanger wordt. Torrijos had vorig jaar oktober de toen malige president, Arnulfo Arias, elf da gen na diens ambtsaanvaarding afgezet. Eerst werd Panama toen geregeerd door een uit drie leden bestaande junta. Ge leidelijk gelukte het Torrijos echter zijn twee medeleden uit te schakelen. Tor rijos wat zaterdag naar Mexico vertrok ken voor een verkoping van paarden. In diplomatieke kringen in Washington beschouwt .men Silvera en Sanjur als conservatiever en meer Amerikaans ge zind dan generaal Torrijos. De leiders van de machtsovername zouden als ar gument voor hun actie aanvoeren, dat er van links een staatsgreep dreigde. Intussen maakt generaal Torrijos plan nen om zo spoedig mogelijk naar zijn land terug te keren. GENERAAL TORRIJOS PRAAG (RTR) De vroegere Tsjechoslowaakse communisti sche partijleider Alexander Dubcek is maandag benoemd tot ambassadeur voor zijn land in Turkije, zo deelde het Tsje choslowaakse persbureau Cete- ka mee. De benoeming door president Ludvik Svoboda komt niet als een verras sing. Al enkele tijd circuleerden in Praag geruchten dat Dubcek tot am bassadeur benoemd was. Conserva tieven in de communistische partij hebben zich ernstig verzet tegen de benoeming van de vroegere eerste secretaris tot ambassadeur In een westerse hoofdstad. Italiaanse regering: (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse regering heeft een bedrag van 300.000 gulden beschik baar gesteld als beloning voor degene die inlichtingen kan verstrekken die leiden tot identificatie van de daders van de bomaanslagen in Rome en Milaan. Wat de onderzoekingen betreft is men nog niet veel verder gekomen, hoewel er in Milaan en Rome een zeker optimisme aanwezig is. In Milaan worden nog steeds 25 mensen vastgehouden en in Rome 10. De politie in Rome is van mening dat men te doen heeft met beroepsmisdadi gers die werken voor mensen die hen flink geld geven, en zelf geen enkele poli tieke overtuiging hebben. Het is daarom vooral van belang de personen te vinden die de opdracht hebben gegeven. MILAAN Maandag werden in Milaan de stoffelijkeresten van de slachtoffers van de bomaan slag bij de landbouwbank ter aarde besteld. Deze foto werd tijdens de rouw dienst in de Milanese Dom ge maakt. DEN HAAG (ANP) Namens prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven heeft de rijksvoor lichtingsdienst medegedeeld, dat de prinses zich voor haar beval ling zal doen opnemen in de kli niek voor verloskunde van het St- Radboudziekanhuis in Nijmegen. Prof dr J. L. Mastboom, hoogle raar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de katho lieke universiteit te Nijmegen, zal prinses Margriet bij de geboorte van haar baby terzijde slaan. Prof. Mastboom zal daarbij wor den geassisteerd door de kinder arts prof. dr E.D.A.M. Schretlen, hoogleraar in de kindergeneeskun de te Nijmegen. Dndien noodzakelijk zal de anesthe sie worden verzorgd door de af deling anesthesiologie van het St- Radboudziekenhin®. De bevalling wordt, zoals reeds werd bekend gemaakt, rond de jaarwisseling verwacht. In verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in heft gezin van prinses Margriet en mr Van Vollehovan heeft de regering het volgende besloten 1. Officiële bekendmaking, de geboorte zal vanuit Den Haag offi- ceel bekend gemaakt worden door de rijksvoorlichtingsdienst, in sa menwerking met de pers de radio en de televisie: 2. Vlaggen: terstond na de of ficiële bekendmaking vam de ge boorte zal van alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag met oranje wimpel tot zonsondergang uithan gen. Mocht de geboorte van de ba by officieel na 16.00 uur bekend gemaakt worden, dan zal de vol gende dag worden gevlagd. In het geval valn bekendmaking op een zaterdag na 16.00 uur of op een zondag, dan zal de volgende maan dag worden gevlagd. (Eerste en Tweede kerstdag en nieuwjaars dag worden ook als zondae aange merkt). De minister van binnenlandse za ken heeft de besturen van provin cies en gemeenten ui' bedoelde (dag(en) op stige wijze te handelen. Het zal op prijs worden gesteld ils de bevolking eenzelfde gedrags lijn zou willen volgen. Over de aangifte ran dc geboor te kan het volgende worden mede gedeeld: volg«is de wet moet de aangifte van de geboorte door de vader worden gedaan aan de plaat selijke ambtenaar van de burgerlij ke stand, binnen drie dagen na de bevalling, zondagen, zaterdagen en algemeen erkande feestdagen niet meegerekend. Volgens traditie fungeert bij de aangifte van de geboorte van een lid van het koninklijk huis de bur gemeester van de gemeente waar 3e aangifte plaaits vindt als ambte naar van de burgerlijke stand en wordt het kind tevoren aan deze ambtenaar en een tweetal getui gen getoond. Wie bij de geboorte-aangifte als getuigen zullen optreden, zal na de bevalling worden medegedeeld. WASHINGTON (RTR) President Nixon heeft maandagavond In een televisierede aangekondigd, dat hij van plan is voor 15 april vol gend jaar opnieuw 50.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam terug te trekken. Nixon zei deze beslissing te hebben genomen ondanks het verontrus tende feit, dat de infiltratie van Noordvietnamese troepen in het zuiden toeneemt. De opleiding van Zuidvïetnamese troepen, die de teruggetrokken Amerikanen zullen gaan vervangen, vordert gunstig, aldus de president. De president verbond aan zijn verkla ring over een verdere terugtrekking van Amerikaanse troepen een nieuw beroep op Hanoi voor ernstige onderhandelin gen over een vreedzame regelii de oorlog. .Hanoi moet zijn droom over een militaire overwinning opgeven. Het is nu tijd voor ze om bij ons te ko men zitten voor serieuze onderhande lingen. Door uitstel kan niets gewon nen worden. Als Hanoi bereid is serieus te praten, zal het ons soepel en tege- moetkomend vinden', aldus Nixon. D( president zei dat de troepensterkte var 549.500 man die bestond toen hij op 20 januari jongstleden intrede in het Witte Huis deed. tegen 15 april vol gend jaar met 115.500 zal zijn vermin derd. Tot dusver heeft Nixon de terug trekking van in totaal 110.000 man aan gekondigd. Volgens Tinie Magazine is de presi dent van mening dat alle troepen tegen het eind van 1971 Vietnam moetan hebben verlaten, met dering van 40.000 man die zullen achterblijven als adviseurs. Het blad heeft deze mededeling var een .gerespecteerde republikeinse sena tor die een van de grootste critici was VORSTPERIODE VOOR DE KERST (Van onze weerkundige medewerker) GPD Niet zelden zien wij medio december een hogedrukgebled roet koude lucht boven Rusland en Scandinavië de kop opsteken. En kele dagen daarna ligt ook West en Midden-Europa in een koude luchtstroom die dikwijls juist voor of tijdens de kerstdagen het veld moet ruimen voor de beruchte kerstdepressies. Een vorstperiode die zich in de komende dagen zal aandienen, lijkt op dit moment in het westen en zuiden van het land ongeloof waardiger dan in het overige deel van Nederland waar een laag van twee tot zes centimeter sneeuw is blijven liggen Noord- en Oost-Nederland kunnen vandaag al in de koude lucht ko men, de rest wellicht woensdag. De oostelijke wind gaat daarbij toenemen. Jn de gebieden met sneeuw is daarbij tegen het einde van de week 's nachts al een vorst van zeven tot tien graden waar schijnlijk. De depressies die boven de oceaan wel actief zijn, zien zich genood zaakt via Engeland naar Zuid- Europa uit te wijken, hetgeen de koude lucht uit het Oostzeegebied alleen maar een handje helpt om naar onze streken uit te stromen. ROTTERDAM (ANP) Een binnen schip en twee kustvaarders zijn maan dagavond ernstig beschadigd bij een sclieepsongeluk, dat zich in de Rotter damse haven voordeed. Het ongeluk ge beurde toen het Liberiaanse ms Tarros ter hoogte van de Rijnhaven plotseling moest uitwijken. Het door twee slepers getrokken schip ramde eerst het Duitse binnenschip Ha- niel-99 en drukte dit klem tussen twee aam de Markkade afgemeerd liggende coasters. Deze twee schepen, de Britse Incistance en de Panamees Rovensha, liepen evenals de Haniel-99 zware ave rij op. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan en het scheepvaart - verkeer kon normaal doorgang vinden. Time schrijft dat de president van zijn inlichtingen dienst heeft vernomen dat de Noordrietnamezen en de Vietcong het thans militair moeilijk maken en dat zij eigenlijk de buik vol hebben van het vechten. Als Amerika zich nu terug trekt dan betekent dit dat de communis ten .hun gezicht redden' en kunnen be weren dat zij het geweest zijn die de Amerikanen eruit hebben gejaagd. Hanoi vecht on het osrenhlik niet met grote kracht, en zou dit doen op eigen initiatief. Moskou noch Peking zouden hiertoe hebben geadviseerd. ,De vijand zal zorgvuldig in de gaten worden gehouden naar alles wat zweemt naar een winteroffensief. Als dit tegen februari niet is ontstaan, dam zal het huiditre terugtrekken van onze troepen, nu 15.00') per maand, worden opgevoerd,' aldus Time. Raad van Europa vond toezeggingen onvoldoende ATHENE (APP - RTR) In Griekenland zal het democrati sche bewind pas worden hersteld als de huidige regering haar socia le, economische en culturele plan nen heeft verwezelrjkt. Dit heeft de leider van het kolonelsbe- wind, de 50-jarige premier Papadopoe- los maandagavond voor een uitgezocht gehoor van 500 vertegenwoordigers van arbeiders, boeren, wetenschapsbeoefe naars, industriëlen, de geestelijkheid en de strijdkrachten verklaard. De eerste minister, die als kolonel bij de artille rie de organisator van de staatsgreep van 21 april 1967, verklaarde dat het Balans PRESIDENT Georges Pompidou van Frankrijk heeft gisteren de (positieve) balans opgemaakt van het eerste halfjaar van zijn ambtstermijn (pag. 3). Marathon IN BRUSSEL is gisteren de lamd- bouwmarathon van de EEG-minis- teivj van start gegaan (pag. 9) Dodenweg De Nieuwe Vlissingseweg tussen Middelburg en Vlissingen is zeven kilometer lang. In één jaar tijds Sebeurden er zes ongevallen met odelijke afloop.... (pag. 2) Begroting De provinciale staten van Zeeland ,deden' maandag de eerste dag van de begrotingsdriedaagse. (pag. 4) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 9= Financieel nieuwspag. 15. Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5, 6 en 7. Sport: pag. 11. Radio en tv: pag. 13. communisme niet langer een gevaar vormt. Volgens hem bedreigt nu .de anarchie in de westelijke wereld de de mocratie em de welvaart van de volke ren.' Verkiezingen Onder luid applaus van zijn gehoor zei Papadopoelos, dat de grondwet, die in september 1968 werd goedge keurd, zal worden toegepast als het program van het hnidige bewind it uitgevoerd. Dan zullen eerst gemeen teraadsverkiezingen worden gehou den. .Vervolgens zal de regering een jaar voor het houden van de parlementsverkiezin gen, het volk van dit besluit in k< stellen. In dat jaar zullen politieke tijen mogen optreden,' aldus de pre mier, die echter geen datum voor deze verkiezingen noemde. Uit de urenlange debatten, gisteren in de staten van Zeeland, willen wij slecht* één punt lichten, maar daar aan clan ook alle aandacht schenken. Het is namelijk een aangelegenheid, waarover ope ning van zaken zonder meer dringend geboden is: het gaat om de volksge- 1 zondheid. het betoog van de AR-fractievoor- zitter Van Bennekom over de indus trialisatie. We hadden de indruk, dat dit betoog hier en daar bevreemding wekte, een bevreemding waarvan met name het WD-lid Schlingemann getuig de. De heer Van Bennekom noemde sprekend over de luchtverontreiniging twee namen van industrieën, name lijk van Hoechst en van Pechiney, waar bij hij van de eerste geen kwaad wenst» te zeggen of te horen, maar ten aanzien van de tweede heel aarzelend deed. Hij had het over rappor ten van zeer deskun dige zijde, die hem ter ore waren geko men en suggereerden, dat de volksgezond heid hier in het geding zou zijn. Min of meer in één adem bracht dit statenlid ook nog de raad voor de luchtverontrei niging ter sprake, vroeg om openbare vergadering van deze instelling en wens te niet, dat het werk van de raad zich achter nevelen afspeelde. Het komt ons voor, dat deze opmerkingen van de AR- woordvoerder vandaag opheldering ver eisen, zowel van zijn kant als van di» van gedeputeerden. Er zijn namelijk twee mogelijkheden. Mogelijkheid nummer één: de heer Van Bennekom schaart zich om be paalde redenen in het koor van de in- dustrieverontrusten en zingt daarin zijn partij mee, hoewel hjj vroeger in dit ge zelschap bij wijze van spreken zelfs niet meeneuriede. Mogelijkheid nummer twee: de heer Van Bennekom is in het bezit van vertrouwelijke gegevens, kan daar echter geen gebruik van maken en zinspeelt er nu alleen maar op: de goede verstaanders achter de tafel van gedeputeerden moeten hem dan maar begrijpen. Over beide mogelijkheden lijkt een kanttekening gewenst. Wat mogelijkheid nummer één be treft: als de heer Van Bennekom zonder meer te weten dan het ge middelde statenlid, meedoet in het alge mene koor van de protesteerdere, vinden wij dat een weinig aantrekkelijke bezig heid. Waarom doet hij dat? Naar buiten zijn de laatste maanden geen nieuwe gegevens gekomen over de eventueel door Pechiney te verwachten verontrei niging, het gisteren ook genoemde rap port van de agrarisch-veterinaire des kundigen Teesink en Prins is al weken lang bekend en in feite reeds in een vo rige vergadering van de staten aan de orde geweest. In het algemeen kan men zeggen, dat op grond van allerlei mede delingen onder meer van het minis terie van economische zaken aange nomen wordt, dat Pechiney géén enkel» moeilijkheid, geen enkele zorg ook op levert voor de volksgezondheid. Als d» Van Bennekom nochtans vage toe spelingen maakt en in dit verband te vens twee industrieën tegenover elkaar plaatst, de één goed, de ander... nu ja niet slecht, maar toch niet goed, het bleef in het vage, als dergelijke toespe lingen worden gemaakt op grond van wat nu algemeen bekend is, dan is naar mening de heer Van Bennekom op de verkeerde weg. In dat geval praat hij kennelijk voor de tribune, daarbij on nodig voor onrust zorgend. Raad van Europa Sprekend over het uittreden van Grie kenland uiit de Raad van Europa, be schuldigde Papadopoelos de voorstan ders van een schorsing van zijn land er van, dat zij wilden mengen in de binnen landse zaken van Griekenland en vroe gere politici weer aan de macht wilden brengen, die in het verleden hadden faald. ,Het Griekse volk heeft zich echter ve renigd en zich tegen deze plannen ver zet. Wij waarschuwen onze vrienden in het westen: handen af van Griekenland. De premier zei dat hij in augustus jl de leden van de Raad van Europa had la ten weten, dat zijn regering van plan was de persvrijheid te herstellen en voortaan alleen misdrijven betreffende de openbare veiligheid en de landsverde- (Zie slot pagina 9 kolom 3) Ma' DUIDELIJKE WENSEN BIJ BEGROTINGSDEBAT IN PROVINCIALE STATEN .Openbaarheid openheid en duidelijkheid' MIDDELBURG Met veel klem hebben de staten van Zeeland gisteren op de eerste dag van de begrotingszitting om duide lijkheid, openheid en openbaar heid van het beleid rondom de verdere industriële ontwikke ling in deze provincie aange drongen. De fractieleiders hebben er geen twijfel over laten bestaan: .Industria lisatie is een gebiedende eis voor de toekomst'. Maar er werd in de be schouwingen aan toegevoegd: ,Er moeten garanties zyn dat kwalijke neveneffecten op het gebied van mi lieuhygiëne worden voorkomen dan wel beperkt. Do onrust daarover kan alleen maar worden weggenomen als de geheimzinnigheid verdwijnt'. Zo lagen er aan het eind van de dag nogal wat concrete wensen bij het college van gs op tafel. In telegramstijl hieronder een op somming: 1 Overlegorgaan zeehavenontwikke ling Zuidwest-Nederland: ,Dit mag niet langer een schimmige zaak zijn. De vergaderingen van het al gemeen bestuur moeten openbaar worden. De staten moeten afge vaardigden naar die vergaderin gen kunnen sturen. De stalen moeten de stukken kunnen in zien. Er moet een (half)jaarlijks rapport komen over wat er in het overleg is tot stand gekomen. Ontwikkelingsbeleid. De indu- d strialisatie van Zeeland en alles wat ermee samenhangt is een zo complexe zaak. dat de staten ie der jaar een discussiestuk daar over behoren te ontvangen. Dat zou in een openbare commissie vergadering moeten worden be handeld. Deskundigen zouden daarbij uitleg moeten geven. i Milieuhygiëne. Er moet openheid 1 komen over de eisen, die bij ves tiging van bedrijven worden ge steld op het gebied van water-, lucht- en bodemverontreiniging. De verga/leringen van de raad voor luchtverontreininging moe ten openbaar worden. Wanneer er voldoende waarborgen kunnen worden gegeven dat de zaak niet uit de hand loopt en dat er niet de hand kan worden gelicht met voorwaarden, kan worden bereikt dat kritiek niet langer ongefun deerd behoeft te zijn. tEen raffinaderij in Zeeland. Het college zou zich moeten uitspre ken met inachtneming van het rapport-Tesink - Prins of een raffinaderij van Total in het Sloe- gebied of bij Ossenisse gewenst is. Havenschap. Het college van gs moet bij de regering aandringen op een uitspraak over het te voe ren havenbeleid. Voor het Wester- scheldebekken moet één haven schap worden gecreëerd, althans worden onderzocht hoe de haven schappen Vlissingen en Terneuzen zo eenvoudig mogelijk kunnen worden gecombineerd. Baalhoek/Saeftinge. Het land van Saeftinge inpolderen voor indu strie zou gekoppeld dienen te wor den aan de aanleg van een Baal- hoekkanaal. De regering zou het Zeeuwse standpunt in de"ze zo snel mogelijk kenbaar moeten worden gemaakt. (Voor een uitvoerig ver slag van de begrotings debatten verwijzen wij naar pagina 4). 'aar als de heer Van Bennekom wél kennis draagt van bepaald» gegevens, die hem hebben geïnspi reerd tot zijn opmerkingen, dan gaat het er allemaal heel anders uitzien. In dat geval zijn er kennelijk binnenskamer» zaken aan de orde, die aanleiding tot verontrusting kunnen geven. In dat ge val ook zal vandaag opening van zaken noodzakelijk zijn. Dan mag de heer Van Bennekom zich niet achter vaag heden verschuilen. Vandaar dat wij hier de volgende vragen stellen: Zijn er nu de heer Van Benne kom heeft gezinspeeld op een re cente bijeenkomst van de raad voor de luchtverontreiniging tijdens deze vergadering nieuwe feiten ten aanzien van Pechiney naar voren gekomen, die de rela tie met de volksgezondheid be treffen Zo ja, welke feiten betreft dit dan en wat kunnen in concreto de ge varen voor de volksgezondheid opleveren Opheldering lijkt ons dringend gewenst, zowel van de zijde van gedeputeerden als van de kant van de heer Van Ben nekom. Het is bekend, dat de bijeen komsten van de raad voor de luchtver ontreiniging worden bijgewoond door da hoofdinspecteur voor de milieuhygiëne, evenals door deskundigen van deze hoofdinspecteur. Nu uit een interruptie van gedeputeerde Kaland bleek, dat de laatste vergadering niet minder dan vijf uur heeft geduurd, zou men zo zeggen: wat voor belangrijks is daar dan wel besproken? Opening van zaken is on vermijdelijk. Het gaat in de eerste plaats om een aangelegenheid, waarover geen misverstanden mogen bestaan: de volks gezondheid; het gaat in de tweede plaat» om de geloofwaardigheid van een frac tievoorzitter. LONDEN (RTR) De griep heeft maandag toegeslagen bij de aroe-dende bevolking ran Londen en Zuid-Engeland. vele mensen zijn niet naar hun werk gegaan. De verzoeken om ziekenhuisop name zijn met 25 procent gestegen. De Britse artsen hebben laten weten dat de kans bestaat dat er nog voor Kerst mis een griepepidemie in Engeland zal uitbreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1