D'66 wil opstoppingen te lijf door heffingstelsel op auto's Teruggang aantal leden van VPRO D'66 wil meewerken aan zakenkabinet Vrije Volk ontslaat 250 man personeel 3 CONGRES EIST ZO SPOEDIG MOGELIJK MINIMUMPROGRAM BRITS-FRANS GESPREK IN EUROPA-RAAD Adres over Cuba van hoogleraren Cao-voorstellen kartonindustrie verworpen Produktie gaat naar Rotterdam Jnfegrifeil De dood op de weg AUTO REED NA BOTSING KANAAL IN - VIER DODEN Partijconferentie ARP over het actieprogram WAALSE DRUK OP BELGISCHE REGERING MAANDAG 15 DECEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM D'66 wil een heffingenstelsel op het autoverkeer in steden ter voorkoming van verkeersopstoppingen, die het functio neren en de leefbaarheid van de steden ernstig aantasten. Deze hef fingen zullen meer dan tot nu toe moeten worden aangewend voor de vervangende verkeersvoorzieningen (openbaar vervoer en voor de overheidsuitgaven voor verkeer). ,Er dient tegen gewaakt te worden, dat de overheid het wegverkeer al te gemakkelijk als melkkoe ten be hoeve van de algemene middelen beschouwd'. uvan de minister-president) al of niet een hoge prioriteit zal geven, waar door een coalitie met D'66 bij een ka binetsformatie mogelijk zal zijn. Het hoofdbestuur heeft te kénnen gegeven zo spoedig mogelijk in het partijblad .Democraat' te zullen mededelen hoe hij de moties denkt te zullen uitvoeren. AMSTERDAM In het congres centrum te Amsterdam is zater dag een congres ran D'66 gehou den. Op de foto zien tce een plaat- Je uit de wandelgang'mr. Yan Mierlo in gesprek gewikkeld met drs. Den U;/l. Dat blijkt uit het gewijzigde program van D'66 met betrekking tot het ver keer en vervoer, dat zaterdag op het partijcongres is aanvaard. Op de rede van mr Van Mierlo na was het congres een zeer zakelijk congres, dat de mees te tijd besteedde aan de verkiezing van het hoofdbestuur, van enkele kleine commissies en het opstellen van een provinciaal programma, waarop zoveel amendementen waren ingediend, dat dit agendapunt alleen al bijna vier uur in beslag nam. Minimumprogram Doordat het congres twee moties aan vaardde, zal het hoofdbestuur van D'66 op het komende partijcongres dat in april volgend jaar zal worden gehou den, moeten koinen met een minimum- programma. Er was namelijk nogal on gerustheid onder de leden van D'66 over het feit dat er geen minimumprogram ma zal zijn, als er onverhoopt een kabinetscrisis uitbreekt. Dit minimumprogram zal van groot be lang zijn voor de toekomstige politieke situatie in ons land. omdat daar uit al blijken of D'66 de belangrijkste ge schilpunten met andere partijen (zoals bijvoorbeeld de rechtstreekse verkie- PARIJS (ANP) De Franse minis ter van buitenlandse zaken. Schumann, en de Britse minister voor Europese za ken, Thomson, hebben zaterdag in Pa rijs uitdrukkelijk gesteld dat een sa menwerking op het gebied van kern strijdkrachten geen vereiste is voor het samengaan van de twee landen in een uitgebreide Europese gemeenschap. Zo n samenwerking maakt dan ook geen deel uit vam het onderhandelingspakket, aldus de twee ministers tijdens" de jaar lijkse samenspraak van het ministers comité van de Raad van Europa met parlementariërs uiit de bij de raad aan gesloten landen. Ben van de twee Nederlandse parlemen tariërs im de besloten bijeenkomst, mr G. van Hall (pvda), heeft de datum, waarop de voorbereiding binnen de EEG van de onderhandelingen met Groot- Brittaranaë over de toetreding voltooid moet zijn, ter sprake gebracht. In het communiqué van de topconferentie in Den Haag van 2 december wordt geen datum genoemd. De Nederlandse minis ter-president. De Jong, zei als voorzit ter van de topconferentie in Den Haag op de persconferentie na afloop, dat men had besloten voor 1 juli aanstaande met de voorbereiding gereed te zajn. Namens de Nederlandse regering heft de direc teur-generaal politieke "zaken van het Nederlandse ministerie van buitenland se zaken, jhr mr J. A. de Ranitz. za terdag met nadruk gezegd dat alle deel nemende landen minister-president De Jong hadden gemachtigd die datum te noemen als tijdstip waarop de voorbe reiding voltooid moest zijn. De Franse minister van buitenalndse za ken, Schumann, heeft daarop gezegd dat er geen reden is om aan te hemen dat die voorbereiding dan niet voltooid zal zijn, naar hijzelf na afloop heeft' meegedeeld. Alvorens werd overgegaan tot de verkiezing van het hoofdbestuur werd een motie aangenomen, waar in nog eens nadrukkelijk werd ge steld dat de functie van hoofdbe stuurslid volgens het huishoudelijk reglement niet verenigbaar mag zijn met het lidmaatschap van de twee de 1 tamer. De 24 kandidaten voor het hoofdbe stuur er waren 13 vacatures wer den uitgenodigd te vertellen of zij van plan zijn zich kandidaat te stellen voor de tweede kamer. De aftredende voor zitter, de arts J. A. P. M. Beekmans. beet de spits af, en verklaarde dat hij zich voorstelde nog een jaar lid van het hoofdbestuur te blijven, en daarna te zullen vechten voor een plaats in de tweede-kamerfractie. Daarna deelde alleen nog de student in de politieke wetenschappen Hans Moerkerk uit Am sterdam ronduit mee naar de tweede kamer te willen; alle andere kandida ten zeiden het nog niet te weten of weigerden een kandidatuur voor de tweede kamer. De zich herkiesbaar stellende secreta ris van D'66, de heer J. A. Nagtegaal, deelde het congres echter mee naar de eerste kamer te willen. Hoewel de uitslag van de schriftelijke verkiezingen van het hoofdbestuur pas vandaag beleend zal worden gemaakt, zijn voorshands reeds de bestuursfunc ties in het hoofdbestuur verdeeld: de heren Dijkmans, Jongedijk, Nagtegaal en Dijsselbloem blijven respectievelijk voorzitter, vice-vooraitter, secretaris en penningmeester. Alle stemmingen die schriftelijk moes ten geschieden of waarbij het opste ken van handen niet genoeg duidelijk heid verschafte, werden ook op dit con gres over gedaan via elektronische ap paratuur. Voor het zogenaamde ijken van de apparatuur werd een vraag aan de zaal gesteld, waarop men alleen ja of neen kon zeeggen. Tezamen moest dat ongeveer honderd procent zijn. Op dez'e wijze is gebleken dat de gemid delde leeftijd van de congresgangers 35 jaar was, omdat er net zoveel men sen ouder dan 35 jaar waren als jon ger. Andere cijfers: 82 procent was gehuwd, 70 procent was in het bezit van einddiploma hbs of GEIDFRSI OVER MILITAIRE OEFENTERREINEN ARNHEM (ANP) Naar aanleiding tan de in de regeringsnota vervatte situering van nieuwe terreinen voor mi litaire doeleinden hebben gedeputeerde staten van Gelderland thans een uit voerig memorandum opgesteld, waarin stelling wordt genomen tegen de van hogerhand in deze voorgestane plannen. Gezien de in nationaal opzicht bijzon dere betekenis van de Veluwe als grootste samenhangende eenheid van natuur en recreatiegebieden in Neder land en met het oog op de reeds thans uitzonderlijk hoge bijdrage van de Ve luwe in de levering van militaire ter reinen, welke bijdrage reeds in de hui dige situatie als maximaal aangemerkt dient te worden, bepleit het provinci aal bestuur van Gelderland met de meeste aandrang dat de regering als nog alle pogingen in het werk stelt om een alternatief te vinden voor haar plan om de terreinen van het huidige rnfanterieschietkamp Harskamp en S00 ha aangrenzend bos- en natuurgebied rite richten tot regionaal oefenterrein. Als de provinciale staten van Gelder land instemmen met de in het memo randum uiteengezette zienswijze, wil len gs deze ten overstaan van de bij zondere commissie van de tweede ka mer verdedigen op de hearing van 21 januari aanstaande. AMSTERDAM (ANP) Over de Neder jandse houding ten opzichte van Cuba nebben 31 Nederlandse hoogleraren een ndres gericht aan de staten generaal. Zij brengen onder de aandacht der ka merleden dat bij sommige bedrijven in Nederland de vrees bes*-"! dat zij bij officiële instanties in o -r nade zouden vallen indien ze zaken i:.ot Cuba zou den doen. ,Het lijkt ons biUijk, dat de regering op uw aandrang die indruk wegneemt. Verder zouden wij willen dat u er bij de regering op aan dringt dat Cuba van Nederland, evcn- uLs andere ontwikkelingslanden, kansen krijgt met. betrekking tot handelsver dragen, kredietverlening, technische »ulp on culturele uitwisseling', aldus de hoogleraren. Cuba wordt in het adres een ontwik kelingsland genoemd dat met totale in zet en grote offers van zijn bevolking zo veel als weinig andere landen heefl gedaan voor zijn eigen ontwiikeling. f°t de ondertekenaars behoren: prof. lr- M. van Albada. prof. B. A .Barendae P, prof. dr. H. Berkhof, prof. dr. B. Delfgaauw, prof. dr. J. Pen. prof. dr J- Pressor, orof. dr. A. J. R3sker. prof. dr P. J. Roscam Abhing, prof. ar J. Sperna Weiland, prof. dr. J. Verkuyl, Prof. dr. W. F W t. J. Zimmerman. liken ZESDUIZEND IN TWEE MAANDEN proeent had een abonnement op Haagse Post, 75 procent was meer dan een jaar lid van D'66 en 89 proeent \an de deelnemers aan het congres kwam niet uit Amsterdam. OUDE PEKELA (GPD) In Oude Pe- kela hebben de leden van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (ABC), aange sloten bij het NVV, de voorsteUen voor de nieuwe cao in de strokartonindustrie met 181 tegen 121 stemmen verworpen. De leden bleven op de eis staan van een directe loonsverbetering van 25 gulden per week voor de ploegendiensten en 30 gulden voor de dagdienst. Daarboven wilde men dan in totaal de procentuele loonsverbetering voor 1970. In het se cundaire vlak wilde men eveneens meer dan werd aangeboden. Ook de afdeling St-Willibrordus, aange sloten bij het Nederlands Katholiek Vak verbond, was finaal tegen. Alle 41 aan wezigen veegden de voorstellen van ta fel. Daarmee kon voorzitter J. C. Nooy naar huis gaan. In Nieuweschans bleken 41 voor de voor stellen te zijn en 33 tegen. Deze week wordt dn Hoogezand verder vergaderd. Het eindresultaat zal dan bekend zijn. De meerderheid van stemmen beslist na melijk. FRACTIEVOORZITTER VAN MIERLO: (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Mr H. A. F. M. O. van Mierlo, fractievoorzitter van D'66 in de tweede kamer, heeft zaterdagmorgen verklaard van mening te zijn, dat zijn partij (tijdelijk) medewerking zou moe ten verlenen aan de vorming van een zakenkabinet, als er in 1971 geen meerderheids- of min derheidskabinet gevormd kan worden. Het argument, dat ons land in 1971 onregeerbaar wordt vindt mr Van Mierlo grote nonsens en ,wij zullen ons door dat argument niet laten chanteren'. Het kamerlid deed deze uitspraak in een toespraak op het partijcongres van D'66 in Amsterdam, dat in de eerste plaats bedoeld is als een start van de verkiezingscampagne voor de provincia le statenverkiezingen in maart volgend jaar. De heer Van Mierlo verklaarde over het eventueel nemen van regeringsverant woordelijkheid: .ind:en er vóór ons een spanning zou ontstaan tussen het na streven van een doel op lange termijn en het probleem op korte termijn van de zogenaamde .onregeerbaarheid', dan vind ik dat wij onvoorwaardelijk voor het eerste moeten kiezen, temeer omdat in feite van werkelijke onregeerbaarheid nooit prake hoeft te zijn. In de eerste plaats niet omdat er nog altijd de moge lijkheid is van minderheidskabinetten die niet wisselende meerderheid regeren'. Tijdelijk ,ïn de tweede plaats niet omdat, als er geen ruimte blijkt voor een minderheidskabinet, er nog altijd een zakenkabinet kan komen, dat met een beperkt regerïngsprogram tijde lijk het bewind kan voeren. Ik ben van mening dat D'66 zijn medewer king aan zo'n kabinet in dat geval zou moeten verlenen', aldus mr Van Mierlo. In een telefoongesprek deel de hij ons overigens met nadruk mee, dat dit zakenkabinet dan wel een tijdelijk karakter moet hebben en deze 6itua"'e niet voor een normale kabinetsperiode moet blijven bestaan. In zijn rede voegde hij eraan toe: .na tuurlijk wordt in een parlementaire de mocratie een zakenkabinet ervaren als iets vervelends, als iets dat eigenlijk onwaardig is, maar onze parlementaire democratie is juist in beweging. Het gist naar vernieuwing', zo voegde het ka merlid eraan toe. ,Als daaruit tijdelijk een onmachtssituatie zou ontstaan, dan is dat geen schande. Het zou voor het parlement en het elektoraat een extra stimulans opleveren om zo snel moge lijk tot nieuwe politieke groeperingen De fractievoorzitter van D'66 g het slot van zijn rede vier redenen op vaarom naar zijn mening D'66 aan de irovinciale verkiezingen mee moet doen. _)e vierde noemde hij zelf de belangrijk ste. namelijk als het kabinet-De Jong inderdaad haar belofte nakomt dat nog voor de verkiezingen van 1971 er een voorstel tot wijziging van de grondwet zal komen, zullen beide kamers moeten worden ontbonden. Na ontbinding de eerste kamer zal die weer opni< worden samengesteld, maar dan volgens de politieke verhoudingen zoals die ko men te liggen in de provinciale sta ten nadat daarvoor in het komende voorjaar verkiezingen zijn geweest. De drie andere redenen om mee te doen aan de statenverkiezingen zijn: 1. De gedachten van de provinciale be sturen zelf over een eventuele verande ring van deze besturen zullen een uiter mate belangrijke rol gaan spelen. 2. Voorlopig hebben de provinciale sta ten nog ingrijpende bevoegdheden en is er democratisering nodig. 3. D'66 moet de verkiezingen winnen om aan te tonen dat er inderdaad min stens tweemaal zoveel aanhangers zijn dan tot uitdrukking is gekomen in 1967. Miraculeus kabinet Weinig goede woorden had mr Van Mierlo over voor het kabinet-De Jong, waarvan hij opmerkte dat het de laat ste tijd .iets miraculeus' en .iets bo vennatuurlijks' begmt te krijgen. .Het verkeert in een deplorabele toestand' aldus Van Mierlo, ,de flarden hangen erbij; er is een soort situatie waarin ge neesheren met gefronsde wenkbrauwen verontrust plegen te mompelen dat de patiënt natuurlijkerwijs allang overle den had moeten zijn, maar het draait gewoon door, alsof er niets aan de hand is. En dait kan nog wel even doorgaan, want de motor waarop dit kabinet blijft lopen is de angst voor de verkiezingen. En als het aan ons ligt, dan blijft het nog zo even. Die angst dan. Of liever: de redenen daarvoor'. Met nadruk stelde de politieke leider van de Demoeraten dat zijn partij op dit moment niet duidelijk genoeg is. i Maar hij merkte daarbij onmiddellijk op, dat dat niet de onduidelijkheid is die de andere partijen D'66 verwijten (.Zij zullen dat gewoon blijven doen zo lang we het vertikken om een keuze te maken tussen de uitgangspunten van het socialisme, het liberalisme en het confessïonalisme'). ,Ik bedoel hier de vraag of we, gemeten naar onze eigen maatstaven, nu drie jaar, kunnen zeg gen dat we duidelijk genoeg zijn voor de kiezers. Als we dan eerlijk zijn moe ten we volgens mij ,nee' zeggen. Niet duidelijk genoeg.' AMSTERDAM (ANP, GPD) Ruim 20 procent van het 1230 man sterke personeel van de NV De Arbeiderspers staat ontslag te wachten. Dit als gevol gvan een drastische reorganisatie, die begin april haar beslag moet krijgen. De directie heeft dit zaterdag tijdens personeelsbijeenkomsten in Am sterdam, Rotterdam en Arnhem bekendgemaakt. De reorgamisartae houdt im, dat de pro duktie van het dagblad ,Het Vrije Volk' voor zover deze m Amsterdam plaa/ts vindt, wordt overgebracht naar Rotter dam. De in Groningen, Friesland, Dren the, Utrecht en Den Haag verschijnen de ochtendedities van ,Het Vrije Volk' worden opgeheven. Deze edities leveren Het Vrije Volk op het ogenblik ccige- 35.000 van de ruim 280.000 abon nees op. De drukkerij van Het Vrije Volk in Arnhem blijft gehandhaafd. Be halve in Arnhemse en Rotterdamse edi ties zal Het Vrije Volk blijven verschij nen als landelijk avondblad. AP-direc- teur drs H. Klaus zei zaterdagmiddag op een persconferentie in Amsterdam dat de reorganisatie van het bedrijf noodzakelijk is. omdat het met grote verliezen werkt. De laatste vijf jaar heeft het verlies van de nv gemiddeld 2 miljoen gulden per jaar bedragen, De uitgave van Het Vrije Volk komt het bedrijf dit jaar op een verlies van 3,7 miljoen gulden te staan. ,Het is nilet verantwoord dit langer tie dragen', dus de heer Klaus. Overeenstemming men maatregelen zijn reeds enkele klel- s reorganisaties vooraf gegaan. Advies UTRECHT (ANP) Het aantal leden-abonnees van de VPRO is de afgelopen twee maanden met bijna 6000 gedaald en gekomen op rond 117.000. Sinds 1 oktober j 1 hebben 8285 abonnees bedankt, terwijl er 2300 nieuwe zijn bijgekomen. Het aantal leden is vrijwel stabiel ge bleven en bedraagt ongeveer 270.000. Dit deelde zaterdag de voorzitter van de VPRO, de heer J. Kassies, op de ledenraadsverga dering van deze omroep in Utrecht mede. De heer Kassies had de indruk, dat de aangekondigde prijsverhoging van het blad .Vrije Geluiden' voor de meeste mensen .de druppel is geweest die de emmer deed overlopen.' Uit de ontvan gen brieven waarin deze motivering veelvuldig voor komt, kon echter wel worden geconcludeerd, dat ook nog an dere factoren een rod hebben gespeeld. De heer Kassies meende, dat niet zon der meer gesteld kan worden dat de vrij zinnig protestanten ons hebben verla ten en de heidenen komen. De zaak ligt veel subtieler.' Volgens de VPRO-voorzLtter begint het programmabeleid vam de omroepvereni- ;ing zowel naar vorm als inhoud een luideMjk eigen profiel te krijgen. Of schoon de heer Kassies vermoedde dat de komende maanden nog wel mensen zullen bedanken, zag hij de wat ver dere toekomst met niet aJ te veel pes simisme in.Verschillende leden bleken dat gematigd optimisme echter niet te delen .Nick Verkijk, een van ce pro- grammamedewerkers van de VPRO, zei .Als we zo doorgaan zullen we over een paar jaar al niet meer bestaan.' ven naar een eigen duidelijk gezicht be paalde risico's die de omroepvereniging leden kunnen kosten, zoveel moet uit bannen. De VPRO wil het onderwijs vfca radio en televisie een nieuwe vorm en inhoud geven. In een kortgeleden versch--nen en zaterdag op de ledenraadsrergadering m Utrecht besproken nota .omroep«vI<T- wijs' bepleit de VPRO een organisatie voor omroeponderwijs. die gebitterd is op de federatie van o-n aantal der be staande organisaties voor omroepondcr- wijs en de cmderwijsüuAltuten voor au dio-visuele middelen. De VPRO Is blijkens de nota van oor- roeporganlsatles verschillend karakter heeft, dat er een aparte organisatie structuur voor opgebouwd dient te wor den. VPRO-directeur S. J. Doorman zei, dat de VPRO b{j leden-contribuanten geloof en integriteit moet opbouwen. Aam de hamd van een door hem stelde beleidsnota heeft de ledem terAagmidriag urenlang gediscussieerd over de positie en de taak van de VPRO. Een werkgroep zal nagaan hoe de reli gie im het programma kan worden inge past om het contact met de verloren ge- game leden en abonnees te herstellen. ,Voor zover de religie een maatschappe lijk verschijnsel is, zal de VPRO er ze er aandacht aan moeten besteden.' zo De directie van de NV De Arbe h id de heer Doorman. De ledenraad was derspers heeft_zich bij het vaststel- oordeel, dat men ondanks het stre len vam de nu aangekondigde maat regelen laten adviseren door t raad gevend efficiency-bureau Bosboom en Hegener NV en het grafisch econo misch adviescentrum. Een zeven man sterke commissie van inspraa." het personeel, die op 1 september 1969 werd geïnstalleerd, is volledig op de hoogte gesteld van de plam- De ontslagen in totaal rond 250 gaan voornamelijk het technisch en ad ministratief personeel vau de Amster damse vestiging betreffen. Van de 500 technici moeten er ongeveer 100 afvloei en, van de 60 administratieve medewer kers 125 en van de redactionele staf die op het ogenblik 130 man groot is, ongeveer 25. Een deel van de redactie blijft in Amsterdam gehandhaafd. Wie het ontslag gaat betreffen,, zal wor den bepaald nadat is nagegaan wie van de personeelsleden van het Amsterdams bedrijf en de op te heffen edities be reid zijn vacatures in Rotterdam en in Arnhem te vervullen. AP-directeur Klaus zei, dat met de verschillende bonden overeenstem ming is bereikt over een zo gunstig mogeljke toepassing van de in ver schillende collectieve arbeidsovereen komsten opgenomen ontslagbepalin- gen. De directie van de arbeiders pers heeft voor bepaalde gevallen uit eigen beweging een regeling vastge steld, die gunstiger is dan de in de cao's vastgestelde, aldus de heer Klaus. Hij zei verder dat de handelsdrukkerij van de NV de Arbeiderspers niet naar Rotterdam wordt overgebracht, maar in Amsterdam gevestigd blijft. Ook de uit geverij in Amsterdam evenals de doch teronderneming van de NV de Arbeiders pers, de NV Weekbladpers, die de week bladen ,Vrij Nederland' en .Voetbal In ternational' uitgeeft. De aandeelhouders vam de NV De Arbeiderspers, het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen (50 procent) en de Centrale Levens- verzekeringsbank NV (50 procent) heb ben aldus drs. Klaus, tot de reorgani satie besloten na een langdurige perio de van voorbereiding. Aan de nu te ne- Da leden zijn vrijgemaakt van hun nor male werkzaamheden. Op kosten van de NV De Arbeiderspers zijn zij in staat gesteld deskundigen van buiten aan te trekken. Gekozen werd het twee de kamerlid voor de PvdA, drs. A. Lems. Naast de inspraak-commissie is ook de Algemene Nederlandse Grafische Bond, vroegtijdig op de hoogte gesteld. Ook deze bond kreeg de mogelijkheid ex terne deskundigen in te schakelen. Alle voorstellen en rapporten zijn tenslotte ook voorgelegd aan de vertrouwensman van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten en de Verenigmg de Nederland se Dagblad pers, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Drs. EJaus zei, dat deze vertrouwens man en alle externe deskundigen de nu aangekondigde maatregelen als nood zakelijk hebben gekenmerkt. De voorzitter van de inspraak-commis sie, de heer C. van der Poel, maakte zaterdagmiddag bekend dat het perso neel van de NV de Arbeiderspers in telegrammen aan de regering, de poli tieke partijen en de vakbonden heeft aangedrongen op spoedige bekendma king van de resultaten van interdepar tementaal overleg over de Nederland se krantenwereld, dat op het ogenblik wordt gevoerd en op maatregelen die moeien lelden tot gezondmaking van de opinie-pers. Ongerust Het dagelijks bestuur van de Nederland se Vereniging van Journalisten heeft zaterdag uitvoerig met de redactiele den van Het Vrije Volk overleg ge pleegd over de herstructurering van dit dagbladbedrijf. Het bestuur is daarbij tot de conclusie gekomen, dat er alle aanleiding is voor ernstige ongerustheid over de positie van de journalisten bij Het Vrije Volle en wenst daarover op zeer korte termijn besprekingen te voe ren met de leiding van deze onderne ming. Het is allerminst zo, dat tussen de NV Arbeiderspers en de Nederlandse Vereni ging van Journalisten overeenstemming zou bestaan over de regelingen voor overplaatsing en ontslag, zoals wordt meegedeeld in een stuk dat zaterdag aan het personeel van de NV Arbeiders pers is uitgereikt. ATHENE VLAGT ATHENE (DPA) De gemeen teraad. van Athene heeft zondag besloten drie dagen te vlaggen ter viering van het uittreden uit de Raad van Europa. Het gemeente bestuur heeft ae regering geluk- geujenst met het uittreden en zijn afkeuring uitgesproken over de buitenlandse inmenging in Griek se zaken-. DEN HELDER (ANP) Op rijks weg 9 (Den Helder - Alkmaar) zijn za terdagavond omstreeks half zeven twee personenauto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Eén van de personen auto's, waarin vijf personen zaten, reed vervolgens het Noordhollands Kanaal ln. Vier inzittenden, waaronder twee vrou- kwamen om het leven, het verkeersongeluk zijn omgeko men de 19-jarige marinier der eerste klasse B. H. W. C. Baard, de 46-jarige C. H. de Haas. haar zuster, de 55-jarige mejuffrouw H. C. de Haas. en het buurjongetje van de heer Baard, de 8-jarige M. Kars. Alle slachtoffers zijn afkomstig uit Ermelo. De bestuurder van de personenauto, die het ongeluk veroorzaakte. Is de 27-ja- rige chauffeur P. D. uit Den Burg (Texel). Hij is met een breuk in het linkerbeen in een ziekenhuis in Den Helder opgenomen. De andere overle vende ia de 19-jarige dienstplichtige sol daat H. J. de Haas uit Bergen op Zoom. Hij is gelegeerd in Ede en een neef van de overleeden dames De Haas. Zijn verwondingen blijken nogal mee te val len. De politie in Den Helder Is na een uit gebreid onderzoek tot de conclusie ge komen, dat D. als gevolg van slaapte kort en drankgebruik niet voldoende Sn staat was zijn auto naar behoren te kunnen besturen. De personenauto met de vijf inzittenden kwam uit de rich ting van Den Helder. Uit tegenoverge stelde richting naderde een personen auto, bestuurd door een inwoner van Texel. Deze auto kwam op het linker weggedeelte van rijksweg 9 terecht, waardoor beide wagens vrijwel frontaal met elkaar in botsing kwamen. De klap was zo hevig, dat de wagen uit de rich ting Alkmaar ruim 200 meter verderop in het struikgewas naast de weg tot stilstand kwam. De andere wagen, die als gevolg van de botsing stuurloos was geworden, verdween in het naast de weg lopende kanaaL •DEN HAAG (ANP) Ter hoogte van de hervormde kerk aan de oude rijks weg ln Staphorst reed de 20-jarige mi litair J. KI een e uit Staphorst zondag ochtend omstreeks één uur ten gevolge van de gladheid tegen een hek. De auto sloeg over de kop. De heer Kleene werd zwaar gewond naar het ziekenhuis van Zwolle vervoerd, waar hij korte tijd later is overleden. VENLO Op de rijksweg Venlo- Nijmegen, in Arcen en Velden, ter hoog te van de aansluiting op de E 3, zijn zaterdagavond kwart voor twaalf twee personenauto's door onbekende oorzaak frontaal in botsing gekomen. Een der inzittenden van de uit de richting Venlo komende auto, de 44-jarige L. Brauwer uit Arcen en Velden, werd dermate zwaar gewond dat hij ter plaatse over leed. Twee andere inzittenden, en een persoon die zich in de andere auto be vond, zijn min of meer ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. AMSTERDAM (ANP) De 14-jari ge Amsterdamse scholiere P. Wernars, die achterop een bromfiets bij een 19- jarig meisje zat. i3 vrijdagmiddag in de Ferd. Bolstraat bij een aanrijding tijdens UTRECHT (ANP) De ARP zal op 13 en 14 februari 1970 een openbare, brede partijconferentie beleggen in ver band met de voorbereiding van het pro gram van actie. Deze conferentie zal worden geleid door drs J. de Koning, lid van het moderamen van de ARP. Deze mededelingen zijn gedaan in de vergadering van het centraal comité van de ARP in Utrecht. Voorts werden de voorzitters van twee werkgroepen aangewezen. Als voorzitter van de werkgroep staatsrechtelijke ver nieuwing zal optreden prof. mr A. M. Donner, als vice-voorzitter mr. J. H. Prins. De werkgroep zal zich bezighou den met het rapport van de commis sie-duidelijkheid van de ARP, CHU en leen uitwijkmanoeuvre door een vracht- KVP m samenhang met de verschenen j auto verongelukt, rapporten van de staatscommissie. Op 17 april volgend jaar zal over deze pri> OUDE TONGE (ANP) De 72-ja- blematiek een openbare partijconferen- rige weduwe mevrouw p. Klink-de tie worden gehouden. Als voorzitter van Waard uit Nieuwe Tonge (gemeente j. iMiddelbands) is zaterdagmiddag om streeks drie uur op de Ouderlanosedijk in Oude Tonge (gemeente Oostflakkee) bij een verkeersongeluk om hst leven gekomen. De personenauto waarin zij zat, raakte als gevolg van de gladheid van de weg en reed in een sloot. De vrouw werd uit de wagen geslingerd, kwam onder de auto terecht en verdronk. De be stuurder van de auto liep zware ver wondingen op. KERKWIJK (ANP) In het Bom de bezinningswerkgroep is de heer J. Smallenbroek. Deze werk- >ep zal zich bezig houden met de be- icnis van het evangelie voor het po litieke handelen. VREES VOOR PYROMAAN IN VEENDAM VEENDAM (ANP) De gemeentepo litie van Veendam heeft zaterdagmid dag medegedeeld proces-verbaal wegens AMSTERDAM Zaterdagochtend heeft de directie van de Arbei derspers in het gebouw aan het Hekelve-ld in Amsterdam tijdens 'n besloten bijeenkomst voor het per soneel mededeling gedaan van reorganisatie die plaats sal v den. Op de foto zien we van links naar rechts de lieren L. A. Krij- nen, hoofd ondernemingsraad: C. van de Poel, voorzitter inspraak- commissie; C. Wijkst.ro, gedele geerd commissarisN. Kloos, com missaris ifVI', H. Claus, direc teur, Z. Hesserhoofdredacteur. brand door schuld te hebben opgemaakt melerwaardse dorp Kerkwijk is vrijdag- tegen de bewoner van een perceel, avond op de voorrangskruising nabij waarvan zaterdagochtend de voorkamer1 het gemeentehuis een vrachtautocombi- uitbrandde, natie, die geen voorrang verleende, in Het wai do vWc h-and aan he' .botsing gekomen met een personenauto. S^enverlaat in Veendam binnen Sn 1)6 verl.oofde van de bestuurder van da moeden dat hier een pyromaan aan het werk zou zijn. Volgens de politie; heeft de alleenwonende vrijgezel, diem het ziekenhuis te Tilburg, onder invloed van het gebruik van sterke drank verkeerde tijdens het bak ken van vlees onvoorzichtig met vloei bare brandstof omgesprongen waardoor vlakbij het petroleumstel materiaal is gaan smeulen. De man is daarop weg gegaan zonder acht te slaan op "de ge volgen van zijn onvoorzichtige hande lingen. Brandt naar VS WASHINGTON (AFP) Bondskanse lier Willy Brandt van West-Duitsland heeft een uitnodiging van president rr0Nixon aanvaard om volgend jaar een be te komen, die dat zakenkabinet kunnen, zoek aan Washington te brengen. Voor doen vervangen door een kabinet, de- het bezoek is nog geen datum vastge- mocratie nieuwe stijl'. I steld. HOOGEZAND (ANP) Het 3-jarig dochtertje van het echtpaar De B. uit Leek is om het leven gekomen, nadat de auto van haar vader was veronge lukt. De auto raakte op de Zuidlaarder- weg te Kiel-Windeweer onder Hooge- zand-Sappemeeer door op de weg ge vallen rijp in een slip en botste tegen een boom. De heer en mevrouw De B. en hun twee kinderen zaten in de auto bekneld. Het dochtertje bleek zodanig gewond, dat ze in het ziekenhuis is overleden. BRUSSEL (ANP) De Franstalige vleugel van de Belgische Christelijke Volkspartij (evp) heeft zondag op een congres in Luik gedreigd met een re geringscrisis, ais de grondwetsherziening die aan Vlaanderen en Wallonië een ze kere mate van economische en culturele onafhankelijkheid moet geven, niet door gaat. Als de regering Eyskens (een coalitie van CVP en socialisten die in 't parle ment niet over de vereiste meerderheid van 2/3 beschikt) de grondwetsherzie ning er niet door krijgt, aldus het con gres in Luik. dient zij de consequenties daaruit te trekken. Anders zullen de Franstalige CVP-ministers en parle mentsleden dat doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3