Nieuwe drukkerij voor de PZC Vertrouwen op nieuwe visie regering tav scheepsbouw Dreigende misverstanden over industrialisatiepolitiek gs 2 Op industrieterrein-Noord te Vlissingen KUNST IN ZEELAND Concert Hulster gemengd koor ALMANAK Scheepsnieuwbouw i Schelde: twee vrachtschepen Discussie over advies in overlegorgaan zeehaven ontwikkeling gratis kalender oude meesters J. A. Verdonk Zn Middelburger (16) in verkeer gedood Buitenland de lusten LIBERIAAN VERKIJKT ZICH OP SCHOONE WAARDIN Bram Beekman - M'burgs kamerkoor PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 15 DECEMBER 1969 NIEUWE VOORZITTER SCHELDEDIRECTIE IR BOUT: V. KONINKLIJKE MAAT - -0F 'i n h f i n VLiSSINGEN De nog steeds voortdurende sterke groei van de Provinciale Zeeuwse Courant, zowel in aantal abonnees als in omvang, heeft de directie van ons blad doen besluiten tot een belangrijke uitbreiding van de drukkerij te Vlissingen. Dezer da gen is een perceel grond op het industrieterrein-Noord aan de Gildewcg te Vlissingen aangekocht, terwijl tegelijkertijd aan de MAN te Augsburg opdracht werd gegeven voor de levering van een nieuwe 32-zijdige rotatiepers. Deze pers zal met de sedert 1962 in gebruik zijnde machine, tot een 64-zijdige pers worden uitgebouwd. Het terrein voor dc nieuwe PZC-vestiging, dat.werd aangekocht van de Zegam. is gelegen naast liet reeds bij de gasmaatschappij in bedrijf zijnde gasdrukreduceerstation aan de Gildeweg, de parallelweg tussen de Nieuwe Vlissingense weg en de President Rooseveltlaan. Op het bijna 11.000 m2 grote perceel bouwgrond - het bestaande PZC- complex aan de Walstraat, de Vlamingstraat en de Kleine Kerkstraat te Vlissingen beslaat ongeveer 1000 m2 - zal voorlopig uitsluitend een rotatie drukken! met expeditieruimte en papiermagazijn verrijzen. De redactie- en administratiekantoren, de zetterij, de opmaakafdelingen van de PZC en de handelsdrukkerij van Fa F. van de Velde jr blijven in de Vlissingse binnenstad gevestigd. Eerst in een latere fase zullen deze afdelingen wei- richt eveneens naar de Gildeweg worden overgebracht. De vergrote pers zal. naar venvacht wordt, eind 1972-begin 1973 in bedrijf kunnen worden genomen. TEWATERLATING VAN VOLKSWAGENSCHIP DOOR MN VAN ONS' VLISSINGEN Ir J. Bout, de nieuwe directie-voorzitter van de NV Koninklijke Maatschappij De Schelde heeft zich zaterdag tame lijk optimistisch uitgelaten over regeringsmaatregelen op korte termijn voor de in gevaar zijnde scheepsnieuwbouw, door de con currentievervalsing vanwege zwa re overheidssubsidies in het bui tenland. De heer Bout toonde zich wel enigszins bezorgd over de con tinuïteit in deze sector bij de Schel de, hoewel hij ook weer verzekerde dat de scheepsnieuwbouw bij de Schelde en Rijn-Schelde zal door gaan, ,tot in lengte van dagen'. De heer Bout zei één en ander, na cie tewaterlating (zonder doop) van bouw nummer 339, het casco van een trans portschip (5500 brt) voor Volkswagens, dat de Schelde bouwde in opdracht van collega-scheepswerf Akers Mekaniske Verated in Oslo. Het is het 52ste en tevens grootste (2600 standaard VW's) schip van de VW-chantervloot van de Osloër rederij Eriik Jan Dyvl. Dit nieu we schip zal na 6 afgebouwd. januari in Oslo worden ,Eén van ons' ting Br; (ADVERTENTIE) WONINGEN TE GEVRAAGD Bouwbedrijf zoekt met spoed een aantal 4 4 5 kamerwoningen, voorzien van voor haar staf-personeel. Huur omstreeks 300,- per maand. Aanbiedingen gaarne met spoed aan: NV INTERNATIONALE BOUW COMPAGNIE (IBC) Hoofdstraat 68 - BEST Leeuwse Nasleep Toch nog een kleine sinterklaas- nasleep, nu ons ter ore is geko men, hoe het de Sint verf/aan is tijdens een nogal uitbundig geef- avondje in een Temeuzens café. Daar heerste veel vrolijkheid en de stemming nam nog aanzienlijk toe. toen de sint zelf de verlof- ruimte betrad. Toch vertoonde zijn gelaat een bezorgd trekje. De sint teas voor de verandering eens per automobiel gekomen en omdat men alleen een plaatsje had vrij gehouden voor zijn paard, kon hij nergens een legale parkeerruim te vinden. De sint had de knoop maar doorgehakt en zijn auto voor het koffiehuis gezet, iraar een parkeerverbod- rrin kracht is. Toen, nadat hij iedereen van een pakje had voorzien, zijn plichten hem naar elders riepen, bleek dat de politie ook voor een surprise had gezorgd. Onder de ruitewis- ser prijkte een bon. De kinder vriend Het het er niet bij zitten. Hij richtte zijn schreden naar het bureau, waar hij in vol ornaat binnenschreed. Misnoegd deponeer de hij de bon op tafel van de wacht commandan t. .Wie bent Ut' hield deze het za kelijk. Minterklaas ,U kunt wel zoveel zeggen, het wemelt van de valse sinterklazen'. Jk ben sinterklaas'. De wachtcommandant liet zich niet zomaar van het bord vegen. Mag ik dan Uw rijbewijs eens zien?' ,Dat ligt in Span je'. De politie heeft de bekeuring in getrokken. ken en het kabinet de wijsheid zullen weten op te brengen en zich verstan delijk zullen opstellen omdat het in Ne derland de hoogste tijd wordt m de pas te komen. Ik heb er persoonlijk een groot vertrouwen in'. De neer Bout sprak, na mevrouw Bran denburg-Knop te hebben gefêteerd, over de noodzaak van continuïteit, een re gelmatige werkbezetting, op de Schel de. .Discontinuïteit geeft onrust bij degenen in wier afdelingen die discon tinuïteit ontstaat'. ,We hebben nu nog twee schepen voor Venezolaanse rekening, maar wij zijn toch al bezorgd dat de con tinuïteit verbroken wordt. Een van de taken die ik mij heb gesteld is; tussen nu en eind januari zoveel werk1 voor die afdelingen binnen te halen dat van discontinuïteit geen sprake is'. ,Tk hoop dat onze Venezolaanse op drachtgevers zo tevreden zijn over het op tijd afleveren en over afwerking en kwaliteit dat ze over nieuwe schepen met ons gaan praten. Het pakket bij de KMS is nu eenmaal dat vijftig pro- werd verricht door •amdei een eenvoudig .vaarwel' Mevrouw Brandenburg is de echtgenote van de secretaris vam de ondernemings raad van de Schelde, de heer F. G. H. Brandenburg. ,Een tewaterlating door één van ons', zei ir Bout later toen hij benadrukte dat de Schelde daar mee het .thuisfront' van de Sclielde- werkers wilde eren. Bij aankomst op de werf kreeg mevrouw Brandenburg een boeket door mej. W. Brouwer en het bijltje door mej. T. Zijlstra aange boden. .Vlijt en Volharding' uit Sou burg zorgde voor de muzikale illustra tie van het gebeuren dat bijzonder veel belangstelling trok. Ir Bout zoi na de. plechtigheid in het .Scheldekwartier' dat hij zijn voorr~ ger J. W. Hupkes bijzonder dank! was dat deze de VW-boot voor •erf Akers had geboekt, omdat de m scheepsbouw in ons land bijzonder van onze produkten moet worden moeilijke tijden doormaakt. Hij herin- o-gëxporteerd om de continuïteit te ga- nerde aan het EEG-verdrag dat in 19a8l randêren', aldus ir Bout. door de betrokken regeringen ,m vol Mevrouw Brandenburg had in een sym- rmm. "-erd.getekend, omdat menpatliiek dankwoord voor dc gebruikelij- Ho lrmHor, Hnohtor r,a0^ fee „,^„5 (een fraaie l,r0clie, het te- vertrouwen verwachtte dat de landen dichter naar elkaar zouden groeien ondanks verschil len in aard, taal en mentaliteit. Er zijn in de tijd duidelijke afspraken ge maakt over de financiering van de scheepsbouw. In het begin liepen we allemaal in de pas. Maar gebleken is dat die pas langzamerhand is gestoord en dat bij de huurkoop van schepen het ene land gunstiger voorwaarden geeft m andere landen'. ,De ons omringende landen hebben een nieuwe pas gevonden, wij zeg gen zij lopen uit de pas en wij zijn de enigen die in de pas lopen, maar we lopen daardoor zo sterk uit de pas dat de hele Nederla.iulsi scheepshol!windustrie in gevaar is', aldus ir Bout. Hij zei de hoop te hebben ,dat de vele gesprekken dit probleem met de minister economische zaken op heel korte termijn vruchten zullen afwerpen'. waterlatingsloon ad 2,50, een zilveren doos met inscriptie en liet bijltje) de dat het volkswagenschip een goed schip zou zijn. ,Eén van ons' (ir Bout), mevrouw Af. Brandenburg-Knop, echtgenote van de ondernemingsraadssecretaris, liet zater dagmiddag het casco voor een Volks- wagenschip bij de Schelde i» Vlissingen te "water. Links bouwnummer 339, een opdracht van een Noorse werf, op de in zet ir J. Bout, voorzitter van de Schelde- directieen mevrouw Brandenburg. Foto PZG). Miljoenen Ir Bout herinnerde aan de twintig pro cent aanbetaling die bij een scheeps- bouworder wordt gegeven, aan de tach tig procent van de koopsom, die acht tot tien jaar' wordt afbetaald aan de stijging van de rentevoet. De rente was aanvankelijk 2,5 procent, steeg tot 5 procentien is in het tweede halfjaar van 1969 al opgelopen tot ne gen procent. Met de renteoverbrut„ van de Nederlandse regering twee jaar geleden (bij een rente van 7,5 procent was die twee procent) was het nog te doen in de concurrentie met het buiten land, want dan bleef een interest van 5,5 procent over. Maar nu is die rente in ons land al opgelopen tot negen procent en in het buitenland is nog steeds 5,5 procent. .Dat scheelt le miljoenen op een schip van 25 mil joen gulden', aldus ir Bout. Hij zei te hopen ,dat economische za- VLISSINGEN De portefeuille voor de scheepsnieuwbouw bij de NV Kon. Mij De Schelde in Vlissingen bevat thans twee schepen voor Vene zolaanse rekening. Na de tewaterla ting van bouwnummer 339, het cas co van een Volkswagenboot. werd de kiel gelegd voor bouwnummer 340. één van de twee vrachtschepen voor Venezuela, die 11.650 ton groot zijn en een opdracht vormen van de Com- pania Anonima Venezolana de Na- vegacion, CAVN, te Caracas. Half 1971 is deze order afgewerkt., voortstuwing geschiedt door de n ste Schelde - Sulzermotoren het type 8 RND 76, die een vermogen geven van 16.000 apk. De proeftoehlsnel- heid van deze schepen is 20 knopen. Het draagvermogen is 12.000 ton, lengte wordt 169.30 meter en de breedte is 23.30 meter. De maximum diepgang is 9,15 meter. Deze schepen zijn van het multi purpose tijpe, ze zijn dus geschikt voor het vervoe ren van allerlei soorten lading. Zo zijn in het tweede ruim diepi.anks voor vloeibare lading ingericht en lean ruim vier snel worden omge bouwd voor containervervoer. Con tainers kunnen ook op het boven dek worden meegenomen. Er komen zeer uitgebreide voorzieningen voor overslag van de lading. De schepen krijgen een dwarsschroef voor ma noeuvreren in nauw vaarwater en havens. INBRAAK IN BORSSELE BORSSELE In de nacht van vrij dag op zaterdag is ingebroken iïi het bedrijf van Van den Ende NV. machine fabriek en constructiebedrijf te Borsse- le. Een brandvrije kast is geforceerd. maar er is voor zover men kon niets vermist. MIDDELBURG Het algemeen be stuur van het overlegorgaan zeehaven ontwikkeling Zuidwest Nederland zal op donderdag 1" januari aanstaande des middags ten s.adhuize van Rotterdam een vergudering houden. In deze verga dering zal aan de orde komen de vast stelling van een advies aan de deelne mers in het Overlegorgaan met berrek- king tot de havenontwikkeling in Zuid west Nederland. De diseussie door het dagelijks bestuur van liet Overlegorgaan Dit stuk is de leden van het algemeen bestuur inmiddels toegezonden, tezamen met een nota van de werkgroep sijn- these havenontwikkeling, de zogenaam de G'onimissie-Verburg, en een notitie i de Rotterdamse vertegenwoordiger deze werkgroep, drs. Chr. Fransen. HULSTER BASILIEK Voor een nagenoeg geheel gevulde rnid- denkerk heeft het ruim tachtig leden tellende Hulster Gemengd Koor vrijdag avond voor eigen publiek een volkscon cert gegeven. De wagen van de Neder landse Radio Omroep, die we bij de in gang van de basiliek aantroffen, heeft beslist méér dan alleen relatie niet het houtblazersquintet van het Radio Ka merorkest dat deze uitvoering begeleid de. maar wijst veeleer op de reputatie die dit koor zich heeft opgebouwd. Deze gaat namelijk ver uit boven de regionale betekenis, wat door optreden over de grenzen heen, voor radio en televisie en 'het uitbrengen van een aantal lang speelplaten wordt bewezen. Onder dezelfde gewelven waar dirigent Ivens zijn kerkkoor leidt en de Matthaus Passion haar jaarlijkse uitvoering be leeft, was het een genoegen de band le kunnen vaststellen, die dirigent en koor met ,de bevolking heeft. De sociaal-cul turele importantie van deze groep is onmiskenbaar aanwezig en dat een St- Caeciliakoor op luttele kilometers af stand eveneens van hoogst waardeer bare artistieke prestaties blijk geeft, is een bewijs voor de vocaal muzikale po tentie van dit Vlaamse deel der Zeeuw se bevolking. Het koor had het zich met het lofwaar dig initiatief niet gemakkelijk gemaakt door liefst 37 liederen op het program ma te plaatsen en deze tussen 8 en 10 uur ten gehore te brengen. Dirigent Ivens verstaat de kunst de band te be waren met de leden va.n zijn koor die door huwelijk heen actief lid blijven van zijn daardoor stabiele ensemble, wat vertrouwen in de toekomst doet wettï- ft et prop •anima opende met Orlando di| Lasso's Kyrie en Gloria, waarbij m bleek dat liet koor aan de goede tische kwaliteiten der Hulster basiliek gewend was. By .Diffusa est', dat door een gevoelige inzet werd gekenmerkt, konden de sopranen beslist zuiverder voor de dag komen. Frappant was de expressieve mimiek bij het ,Ave Maria', die de sereniteit van dit werkje accen tueerde. Jacob Handl's .Resonet in lau- dibus' kende een krachtige inzet. die. (ADVERTENTIE) Bij aankoop van 10,- of méér met reprodukties van SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Pottcnmarkt 13 - MIDDELBURG zich met de gotische spitsbogen van het bouwwerk opwaarts ten hemel bewo gen. Een goede stemtechniek en puntig arti culeren frappeerden bij .Hoaie Christus natus est' in het steeds herhaalde moë', terwijl het .Cantate Domino' de volu mineuze kracht van het koor demon streerde. Dit in dc tijd van voorberei ding tot Kerstmis gegeven concert had als eerste der liederen die dit thema voerde Brahms .Gegrüsset Maria', ,du solist einen Sohn empfangen', waarbij het frequent herhaalde .Maria'-forto steeds indringender klonk. In Praetori'is' bekende melodie ,Er een roos omsprongen' verdienen bassen een waardevolle vermelding, die harmonisch contrasteerden met de ove rige partij.:-., waarvan de sopranen een bescheidener r^ilume niet zou hebben ontsierd. ,In ayk*' jr.bilo' van dezelfde componist bejut#1k dè feestvreugde en besluit dit eers. celebraal gezongen deel van liet con it. Opgemerkt moet wel worden dat .3 algemene indruk achterbleef dat verschillende liederen zo vaak waren gezongen, dat menige passage te geroutineerd, te vlak. niet voldoende muzikaal bezield werden ge bracht. Hierdoor wordt soms de ver staanbaarheid der teksten ondanks een doorgaans goede articulatie geweld aan gedaan. Voor het tweede deel, dat een aantal bewerjeingen van Felix de Nobel en Jo Ivens bevatte, zorgden Cor Coppans, hobo, en Fred Mann, fluit, voor een goe de instrumentale koorbegeleidïng. De vreugde om Christus' geboorte wordt door fluit en hobo fraai omspeeld in het .Herders, Hij is geboren', waarbij deze pastorale muziek relaties oproept met de herders in de weiden om Bethle hem. In ,On Christmas night' is het een genoegen het verwarmende hout der blazers te beluisteren in een mooi speeld accompagnement. Opvallend het samengaan van de het klokgelui imiterende bassen die waardig de vrou wenstemmen ondersteunen, die het uit jubelen .11 est né le devin enfant'. Jam- "nier dat het volgende ,Fum fum fum' wat rommelig aandoet in zijn totale presentatie. Dc sereniteit van de samen spraak tussen Jozef en Maria over hot Kind in ,Auf dem Berge' is ccn lyrisch tafreel dat met grote toewijding over komt.. Na het beslist teveel er uil: go- knalde .O du fröhliclie' wanen we ons bij ,God rest you merry gentlemen' on der dc gewelven van Canterbury's ca thedral, zo snel als sfeerverandering mede door taalgebruik hier wordt opge. wekt. Na het feestelijk glonu in excel- cis uit .les anges dans rios campagnes' klinken in afwachting der verlossing .solemnel' de mooie mannenstemmen, melodisch mooi begeleid door Cor Cop- pens in de avondstilte van het in ds winter zo middeleeuws aandoende Hulst, waar vanuit de kerk slechts de stilte doorbroken wordt door de klok die het verstrijken van een nieuw halfuur der eeuwigheid in alle relativiteit aangeeft. Het hoogtepunt van het concert wordt ongetwijfeld gevormd door de vier Slo waakse volksliederen van Bela Barto!; uit 1914, waarbij na het syncopisch vo lumineuze Tanzlied aus Medzibrod voor al de geladen ritmiek van het Tanzlied aus Poniky door zijn Slavische karakter sterk opvalt. 'Het koor groeit hier melodisch magni fiek naar zijn hoogtepunt, en dit wel- licht onbewust, getuige het feit dat in de twee toegiften die het publiek af- dwong, geen enkele der Bartokliederen in reprise kwam. Het is aan te bevelen dit genre niet tc veronachtzamen daar de koorkwaliteit liier vooral sterk tot uiting komt. Na Bartoks volksliederen vervolgt het programma met Brahms Zïgeunerliede- ren, opus 103 uit het jaar 1888. De ras lodie vindt by Brahms haar plaats als zangstem maar ook als tegenstem in de bas waar zij van zijn contrapuntisch meesterschap blijk geeft. Dat Brahms, die 200 liederen compo neerde, de tussenstemmen van minder belang vindt, is vanzelfsprekend bij een componist die meer melodisch dan har monisch denkt. De pianobegeleiding vaa Tijn van Eijk verdient vooral bij Brahms' Zigeunerliederen een waarderende ver melding. De snelle ritmische afwisseling en de romantiek overheersen hier, liet koor zingt met vreugde cn overgave. De sterke fortl-piano accenten die in melodische geluidsgolven als een vloed de kathedraal instromen en weer snel wegebben, laten een gevoel van melan cholie achter. Het klagende .Weit uri breit schaut niemand mich an' geeft als het ware door de brede stroom van kla gende stemmen een verwijt aan de libe rale maatschappij-opvattingen van ai» dagen. De vijfde en laatste categorie van het programma wordt gevormd door Liter- nationale volksliederen, begeleid door het voltallige houtblazersquintet van het Radio Kamerorkest. ,Een meisje dat uit Sehveningen kwam' werd pun tig gezongen, terwijl de vreugde om het zingen in driekwartsmaat via ,Tic e tie e toe', dat door een tussentijds open- doekie als het ware de publiekpiijs ver wierf, zijn climax bereikte in het .Quattre cavai clie trottano' waarin het koorvolume naar een slotovatie toezong die dirigent Ivens door een boeket rode bloemen naar twee toegiften voor het dankbaar eigen publiek dwong. Het hoogtepunt van dit concert lag on- getwijfeld bij Bartok en Brahms. Het koor nam een goede beslissing door zich niet enkel via LP of radio, maar recht streeks voor het eigen publiek in «n volksconcert te presenteren. Het m aanbeveling verdienen een programma te overwegen dat zich in stede van «o versnippering van 37 composities op en kele een geheel programma vullende werken van de rijke vocale muziek Mn teratuur concentreert. Dirigent Ivens en zijn koor kunnen uit dit concert de be nodigde energie putten voor de toekom stige verwezenlijking daarvan. jongeman stak achter bus de weg over MIDDELBURG Op de Nieuwe VIis- singseweg is zaterdagavond de 16-jari- ge Middelburger J. H. A. Lekawaei bij het oversteken van de hoofdrijbaan door een auto gegrepen en op slag gedood. De jongeman stapte bij de bushalte aan de Maasstraat uit. de bus die kwam uit de richting Vlissingen. Achter de bus stak hij de weg over op het mo ment dat uit de richting Middelburg een auto naderde. De bestuurder kon de jongeman niet ontwijken. Door liet gebeurde raakte de auto in een sLip, ploegde vijftig meter door de midden berm, schoot dwars de weg over, sloeg over de kop en kwam aan de andere zijde van de Nieuwe Vlissingse weg in de struiken terecht. Bestuurder G. A. K. uit Vlissingen bleef ongedeerd. Verontruste Zeeuwen schrijven open brief aan statenleden MIDDELBURG Met het schrij ven van een open brief aan de le den van provinciale staten van Zeeland willen drie Zeeuwen pro beren allerlei misverstanden die er dreigen te ontstaan over het door gs gevoerde industrialisatiebeleid, uit de weg te ruimen. De inhoud van de open brief luidt als volgt: Ondergetekenden menen de laatste maanden hij vele inwoners van de pro vincie Zeeland een steeds toenemende ongerustheid te liespeuren ten opzichte van het industrialisatiebeleid van de ge deputeerde staten van Zeeland. Deze on gerustheid vindt, met nnine haar oor sprong in het feit dat er een toenemend aantal vragen rijzen, die misschien best te beantwoorden zijn, inaar waarop af doende antwoorden niet tot brede lagen van do Zeeuwse bevolking zijn doorge drongen. Wij nemen daarom de vrijheid een aantal van deze vragen nogmaals aan u door te geven en verzoeken u dringend hierop duidelijke antwoorden te publiceren. Regelmatig wordt gesteld: Zeeland heeft gekozen voor industrialisatie. Maar betekent dit ooit dat Zeeland heeft geko zen voor het a an trekken van iedere wil lekeurige industrie? Wie neemt in de zen de beslissing: enkele kleine colleges (bijvoorbeeld het in het geheim verga derende havenschap Wissingen-Oost in oprichting), die vaak de vertegenwoor digende lichamen (provinciale staten cq gemeenteraden) voor voldongen feiten VLISSINGE-N i WBIÜIW!. bulk carrier .Western Eagle' (14.313 brt) is zondagmorgen omstreeks zes uur aan de grond gelopen tussen de buitenhaven van Vlissingen en de Schoone Waardin. Het schip moest naar het bunkerstation van de SHV te Vlissingen. De Liberiaan is zondagavond om 6 uur bij hoog water vlotgetrokken door 5 sleepboten, van de Het schip werd naar de Scheldepoort- werf versleept en daar op gedokt. De schade zou vannacht worden opgenomen in het Stadhouder Willem III-dok. De erbij betrokken sleepboten waren Hol land (Muller), Pres. Gerling. Jean Marie Gerling (Unie) en Sophia (SHV). De schepen, die bij «Ie gecompliceerde aanvaring in dc Schcldemonding vrijdag middag schade opliepen, zyn op één na naar Antwerpen gevaren. De olietanker .British Statesman' die zware schade kreeg, is naar de E verin gen gesleept waar een deel van de olie in lichters zou worden overgeslagen. De Indiase ertstanker .Akbar Jajanti'. die bij het ongeluk eveneens zwaar werd beschadigd, is zaterdagmiddag naar Ant werpen gesleept. De andere vijf schepen, de Philipijn .Dingalan Bay', de Engelse .Horseham', de Japanner ,Kii Ma.ru', de Rus .Konosga' en de Rus ,Gribodov' hebben zich intussen vrijdagavond laat en zaterdagmorgen reeds op eigen kracht daarheen begeven. De totale schade, die bij dc kettingbotsing ontstond, loopt in de miljoenen. plaatsen, of kunnen die vertegenwoordi gende lichamen in volle vrijheid en open baarheid zelfstandig beslissen? Of, om het wat demagogisch te stellen: wie re geren in dezen in Zeeland: het college van gedeputeerde staten (of een gedeel te daarvan) óf provinciale staten? 2. Bestaat er een plan voor een zodanij gedifferentieerde werkgelegenheid du. op basis daarvan een selectief industria lisatiebeleid lean worden gevoerd? Zijn er bijvoorbeeld pogingen in het werk ge steld om rijksdiensten die de Randstad Holland verlaten, naa.r Zeeland te krij gen? 3. Bevorderen de industrieën die de laat ste tijd zijn aangetrokken, of die met wiie momenteel (geheim!overleg wordt gepleegd, werkelijk de werkgelegenheid Wat is er waar van de volgende opmer kingen: a) Sommige industrieën zijn dermate geautomatiseerd dat het aantal werkne mers dat zij aantrekken werkelijk mi niem is. b) Bij andere industrieën blijken (vg. de situatie in de Rijnmond) vele werk zaamheden van dien aard te zijn, dat ze voor ihet grootste deel alleen door buitenlandse gastarbeiders kunnen wor den vervuld. 4. Van vele nieuwe industrieën is het kapitaal in buitenlandse handen. Waar om zijn, om namen te noemen, Hoechst (Duitsland), Pechiney (Frankrijk), niet I in het land van herkomst gebleven? Is liet misschien zo dat hun pösilie in hun I moederland vrij onhoudbaar werd, j dat ze zic.li nu verplaatsen naar een ge- bied waar ze bij gebrek aan beter met open armen worden ontvangen, terwijl do baten vaalt naar het moederland te rugvloeien? Of, om het eens anders te zeggen: het buitenland de lusten, Zee lanti dc lasten 5. Wat is de betekenis van de Zeeuw raad voor de luchtverontreiniging. Is I het waar dat zij slechts tweemaal per I jaar vergadert, en alleen maar kan con- stateren wanneer de luehtverontreini- gift* reeds een feit is 6. Zijn er absolute maxima vastgesteld voor de verschillende soorten van lucht en waterverontreiniging en is zeker van dat als die maxima, niet. wor den oversell reden men een alleszins aan vaardbaar leefklimaat behoudt? 7. Zijn er met de huidige industrieën bindende afspraken gemaakt ten aanzien van lucht- en waterverontreiniging, en kunnen die afspraken in zo'n ver staanbare taal worden gepubliceerd dat een groeiende ongerustheid wordt weg genomen De ondergetekenden wijzen er nadruk kelijk op dat zij zich niet opwerpen als deskundigen in dezen. Zij hopen slechts dat door een duidelijke beantwoording van de gestelde vragen allerlei misver standen uit de weg zullen worden ruimd. Dr ir W. G. Beeftink, Goes, Drs K. de Jon;* Ozn. Goes Drs H. Stegeman, Middelburg VLISSINGEN SINT-JACOBSKERK Het luisteren naar lekenkoorzang is in de meeste gevallen geen prettiga bezigheid. De noten zijn er in het gun stigste geval allemaal, maar daarnw houdt dan ook de kunde van het koor op. Vergeten wordt dat er naast het Iere: van de muziek aan een aantal andere, even belangrijke zaken, aandacht besteed moet worden: ademhaling, toonvoi- ming, toonzuiverheïd, dictie, articulatie, vocaalkleuring. Aan dit hele pakket zangteclinisclie voorwaarden voor een goed klinkend lekenkoor voldoet de meerderheid van de dirigenten (amateur professioneel) doorgaans niet. Wel echter, blijkens het door m] zaterdagavond in de Sint-Jacobskerk t>. Vlissingen bijgewoonde concert. din- :ent Bart Leynse van het Middelburg Camerkoor. Met zijn kleine groep ami- teurzangers bereikte hij (eveneens ama teur) resultaten die duidelijk terug U voeren zijn tot een bewust laten meeden ken door de koorleden over hetgeen zij al zingende doen; tot een stuk mede verantwoordelijkheid aan da kant van de zangers die tijdens de wekelijkse repeti ties met dezelfde ijver en inzet vervuld moeten zyn als hun dirigent. Koristisco fraaie werkstukjes leverde Bart Leynn af in een 15de-eeuws .Kyrie', in Da V:- torria's ,Ave Maria' en in andere poly fone miniaturen uit vroeger tijden. Dat in het als adventsconcert aangekondigd programma een aantal passieteksten verdwaald was, zal waarschijnlijk zijn oorzaak vinden in een beperkt repertoire. De jonge orgelvirtuoos Bram Beek man wisselde de koorzang op boeienda wijze af met werken van J. S. Baeh. Da- quin. Du Mage en Dupré. Reeds eerde( wees ik op Beckman's uitgesproken gees telijke affiniteit tot de Franse muziek. Deze constatering onderstreepte bij ri te rda ga vond op onmiskenbare wijze. I" Bach-interpretatie. de kolossale F-dut Toccata Fuga, was het namelijk niet. De fuga maakte weliswaar een inathe- matisch-soliede indruk, het stemmen* weefsel kwam echter niet tot leven, Een onheldere registratie, vooral in het mid dendeel, kan de schuldige geweest zijn- Daarentegen in oudfranse meestere, maar vooral in Marcel Dupré, stow* Beekman zijn fenominale beheersing de techniek geheel in dienst van sprirz- levende klank reprodukties. Een boelem .Récit de tièrce en taille' van Pierre dï Mage: een zeer decoratief, met gm» gratie gespeeld .Noël' van Claude DaqwJ (het nieuwe orgel in de Sint-Jacobskert heb ik nimmer zó luisterrijk gehoord) M een schitterende, voortdurend van kleur wisselende, met een ongeloofwaardig* virtuositeit voorgedragen variatiercfW over een oud kerstlied van Marcel Du pré, deden mij opnieuw beseffen da- Bram Beekman (20) de onbetwiste*' gelmeester in Zeeland is. die onder r? Nederlandse leeftijdgenoten eveneeö zijn gelijke niet zal hebben. G.W.B- HOGERE TEMPERATUREN Aanvankelijk zwaar bewolkt met fP' lijk regen en In het oosten tnogollj* sneeuw, later van het westen uit ver spreide opklaringen. Matige tot vjv krachtige, in het Waddengebied haw zuidelijke wind, ruimend naar zuidwri» en afnemend. Temperaturen enkele gr* den hoger dan zonuag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2