De wijze les voor de kraan-machinist Mevrouw Sturm-Koning: noem mij gematigd progressief Koewacht gaat samen met Overslag Sportraad Zierikzee verdeeld: sporthal of een instructiebad? fliet hollen naar vernieuwingen MENWERKING INSTRUMENTALE EN KAMER ORKEST KERKELIJK INITIATIEF BRACHT WONINGBOUW OP NOORD-BEVELAND OP GANG Wijziging adres en telefoon Vlissingse gemeentepolitie BIJ RAADSVERKIEZINGEN punt komma BEOGRAM 1500 >?IJDAG 12 DECEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 LID ACTIEGROEP WERELDKERK TERNEUZEN Bijzonder veel reacties, ook van niet- rooms-katholieken, kreeg me vrouw L. A. R. Sturm-Koning in Terneuzen woensdag al na dat bekend was geworden dat de Actiegroep Wereldkerk, waarvan zij deel uitmaakt, de .stem van het midden' in de R-K Kerk wil vertolken. Mevrouw Sturm, echtgenote van accountant, is de contactvrouwe ac werkgroep in Zeeland, Er zijn bij de omstreeks 150 adhesiebetui gingen voor de actiegroep uit net land acht uit Zeeland, zoals meld. Zij behoren tot de kennissen kring van mevrouw Sturm, die zelf via een studentenmoderator uit Nij megen in contact kwam met de ac tiegroep van het r-k midden, en die ,r ".meteen gretig aan ging meedoen, ja. ik ben een verontruste rooms- katholiek.' zegt zij volmondig. Ik «loof dat de r-k kerk te snel in de r.chting van vernieuwingen wordt gedreven: er is een bijzonder snelle ontwikkeling die met huivering door velen in het midden wordt waarge nomen. Natuurlijk, er moet een voor hoede en een achterhoede zijn, maar or mag wel enige gematigdheid wor den betracht in de ontwikkelingen', aldus mevrouw Sturm, die bepaald niet tegen vernieuwingen blijkt, zo- >!s ook haar mede-ondertekenaars ran het manifest van de actiegroep Wereldkerk. .Onze groep wil geen pressiegroep zijn, we willen een ge matigde opstelling, een echte over brugging zijn, een dialoog tot stand brengen tussen .links' en .rechts'. Celibaat jfee, ik ben niet progressief en niet rnnservatief. Noem mii maar een gematigde progressiviste, ik be .oor vernieuwing, maar niet persé ou, direct, te snel, maar wel op iets langere termijn. Liever niet dit enor me hollen'. Op de vraag of zij het -ens is met het diocesaan pasto raal beraad in het bisdom Breda, bet adviesorgaan voor bisschop Ernst, dat het priesterambt zowel voor vrouwen als voor gehuwde priesters wil openstellen, zegt zij: ,de tijd is er dacht ik nog niet rijp Wat denkt zij over het gezag de paus. ,Wij willen juist de b met de wereldkerk houden, dus ook de band met de paus en de bisschop pen, zoals in het manifest staat. Achter dat manifest sta ik volledig. Als u mij persoonlijk vraagt naar bet pauselijk gezag: Ik zal om' BDDELBURG/GOES De Mid delburgse Vereniging voor In strumentale Muziek en de Goese Stichting Zeeuws Kamerorkest hebben elkaar gevonden in een samenwerking: volgend voor jaar zal men bij wijze van proef gezamenlijk een serie concerten geven. in en ander is het resultaat van en- TO gesprekken over de mogelijkhe den tot een bepaalde samenwerking ra1®?' DaarbU heeft vooral ge il, dat het tegenwoordig moei- is niet plaatselijke orkesten te we-n" °Pzet van de samenwer- "l Is,.?u- dat de orkesten uit het Paaiselijke niveau worden gehaald danig zijn aan de paus, ja. Maar er moet wel een soort decentralisatie van bestuur in de r-k kerk tot stand komen'. Worden bepaalde ontwikkelingen te gengehouden door Rome ,Ik zie persoonlijk geen enorme rem mingen. ik denk dan vooral aan de grote middengroep van gelovigen, die wel vernieuwingen willen, maar wie het momenteel wat te hard gaat. We moeten alle landen in ogen schouw nemen, want zij vormen al len de wereldkerk'. Ts mevrouw Sturm verontrust over de gang van zaken in de r-k paro chie in Terneuzen? ,Neen, ik ben daar erg tevreden over, zeker over de prestaties hier. Maar ik ben wel verontrust over wat nogal eens aan vreemde meningen wordt gehoord op de middelbare scholen, nee, niet hier in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar elders in ons land'. De Zeeuwse ondertekenaars van het manifest van de Actiegroep Wereld kerk. die onder andere beoogt een instituut in te richten, dat de .Stem van het midden' in de r-k kerk moet laten horen, zijn notaris Gielen in Goes, voorheen kandidaat-notaris in Terneuzen, apotheker Hamann en echtgenote, de arts Nijsten en zijn vrouw, ook in Terneuzen de heer en mevrouw Sturm-Koning en de heer J. Sturm, allen in Terneuzen. COLIJNSPLAAT Een in terkerkelijk initiatief heeft ertoe geleid dat weer wonin gen op Noord-Beveland wor den gebouwd. In januari be gint de Bouwmaatschappij Noord-Beveland aan twintig vrijesectorwoningen in op dracht van de christelijke woningstichting Patrimo nium uit Goes. Er komen tien huizen in Wissen- kerke, acht in Colijnsplaat en twee in Kats. De kerkelijke initiatief nemers, drs P. Blok (geref), ds R. P. Ytsma (herv.) en de heer Nijs- se van de gereformeerde gemeente te Colijnsplaat, dachten aan veer tig woningen, het zijn er twintig geworden. De gemeenten Wissen- kerke en Kortgene garandeerden de bouw. En de bedoeling is, dat de initiatieven zullen worden voort gezet via de geëigende kanalen en instanties. De bouw kost zo'n ze ven ton. Een recente enquête op Noord-Beveland, waarover werd gesproken in een gecombineerde ambtsdragersvergadering met dames) heeft uitgewezen dat men graag op Noord-Beveland wil blij ven wonen, ook als men elders werkt. Liever pendelen dan ver huizen, maar dan moeten er wel huizen komen. Veel bestaande hui zen gaan voorts weg aan recreatie, dus ook daarvoor moet vervanging komen. Ds Ytsma over dit initiatief: ,als kerkeraden zijn we blij dat wij ook iets voor de samenleving mogen doen. We spreken er immers van daag zo vaak over dat de kerken daarvoor iets moeten doen'. Ds Blokland: ,we zijn er als kerken in gesprongen, niemand deed 't, maar iedereen wilde eigenlijk blij ven. Het is voor ons een diaconaal motief: helpen waar geen helpen is. Nu blijkt, dat het kén, dat ons Initiatief weerklank heeft gevon den (men wil graag op Noord-Be veland blijven wonen, er is een hele lijst voor de twintig woningen, die we eerlijk hebben verdeeld over de kernen) is er iets op gang geko men. Woningwetwoningen was niet mogelijk, we hopen, dat de betref fende instanties nu, met de feiten van deze woningbouw en de be langstelling voor wonen op Noord- Beveland, meer huizen kunnen los krijgen voor ons eiland. ,We heb ben gecoördineerd wat de mensen dachten'. Mist bij temperaturen onder nul die zich als rijp op de bomen en struiken afzette, leverde giste ren dit romantische beeld op in het Vlissingse park bij Jlet- hesda'. Foto PZC) VLISSINGEN De verhuizing van de Vlissingse gemeentepolitie naar het nieuwe politiebureau heeft tot gevolg dat het telefoonnummer is gewijzigd. Dit luidt zodoende met ingang vafti van daag (vrijdag 13 december)01184-5Ó50 (dit nummer komt in de plaats van 2555). Het alarmnummer blijft evenwel, ongewijzigd: 01184-3333. Hoewel hetl nieuwe bureau In feite maar op enkele meters van het oude bureau ligt, is ook het adres veranderd. Dit was Breestraat 11. maar luidt nu, eveneens met ingang van vandaag, Molenstraat 1. en gezamenlijk kestf streven. naar een Zeeuws or- Het gaat nu zoals gezegd om een proef. Er is nog geen sprake van een fusie. De orkesten zullen geza menlijk studeren op een programma, da.t men in het voorjaar van 1970 ten gehore zal worden gebracht. Het is de bedoeling, dat het programma zowel kamermuziek als symfonische wei-ken zal bevatten. De concerten worden waarschijnlijk in mei gege ven; de data moeten nog nader wor den bepaald. Men denkt aan concer ten in Middelburg, Goes en Zierikzee. Het Zeeuws Kamerorkest telt zeventien amateur-musici. De instrumentale heeft vijfenveertig leden. 1 ZUIDDORPE DOET NIET MEER MEE KOEWACHT By de verkiezingen voor Axel delyk geen gemeenschappelijke lijst Koe- wacht-OversIag-Zuiddorpe. De plannen in die richting leden gisteravond gedeel telijk schipbreuk, toen het Zuiddorpse raadslid A. van der Sneppen op een bij eenkomst in Koewacht vrij onverwacht verklaarde, dat de meerderheid van de Zuiddorpse raad by nader inzien liever met de KVP in zee gaat en dus niet meer mee doet. Wethouder A. Ysebaert van Koewacht, die de bijeenkomst leidde, zei na af en toe wat geëmotioneerde discussie dat het gewijzigde standpunt van Zuiddorpe voor Koewacht geen enkel verschil zal maken. En ook Overslag blijft meedoen, zo ver klaarde het in de zaal aanwezige Over- slagse raadslid O. de Cock. Voor de Itjst Koewacht-Overslag meldden zich staan de de vergadering tien voorlopige kan didaten. Behalve alle Koewachtse raads leden op de heer J. de Schepper na, wa ren dat de heren R. Vermandei en A. de Waele uit Koewacht alsmede het Over- slagse raadslid De Cock. De bijeenkomst im Koewacht, die het karakter van een discussieavond droeg, was georganiseerd door de huidige ge meenteraad van Koewacht die voor deze gelegenheid optrad als comité. De heer Ysebaert zei in zijn inleiding, dat hei voor Koewacht een kwestie as van mee- regeren of geregeerd worden. Zowel hij als de heer R. Polspoel verklaarden ove rigens nadrukkelijk, dat het niet de be doeling is zich tegen Axel af te gaan zetten. .We willen ons niet opstellen tégen Axel, maar mét Axel', zo zeiden Tydens de discussies bleek enkele naaien duidelijk, dat Koewacht weinig vertrou wen heeft in de KVP. Wethouder R. Janssens verklaarde onomwonden, dat hy een aanbod van de KVP-fractie in de (huidige) Axelse raad om als num mer twee op de KVP-lyst le worden ge plaatst liad afgewezen. Ook enkele an dere raadsleden zeiden vanuit Axel te zyn benaderd. LO-LERAREN WILLEN BAD BESTE FINANCIËLE MOGELIJKHEDEN VOOR EEN SPORTHAL ZIERIKZEE De Zierikzeese sport raad heeft woensdagavond onder voor zitterschap van mr K. A. Keuning uit voerig van gedachten gewisseld over de mogelijkheden voor de bouw van een sporthal of een overdekt instructiebad. De besprekingen vormden een voorzet ting van een vergadering op 14 oktober toen van verschillende kanten werd aan gedrongen op een exploitatieopzet van de beide projecten. Men bleek van me ning te verscihllen. De sportleraren vooral. Uit dit overzicht, samenngesteld door de heer G. J. Dijkstra en toege licht door de heer Keuning, bleek zonne klaar dat eigenlijk alleen de bouw van een sporthal financieel te realiseren is. Men zal dan in aanmerking kunnen ko men voor een subsidie van het rijk van 25 procent van de investeringskosten met een maximum van 225.000. Uit de middelen van de sociaal-culturele In frastructuur komt dan nog eens 100.000 evenals uit het ontwikkelings fonds van de provinoie. Waarschijnlijk zal cok de Nederlandse Sportfederatie 50.000 schenken. De subsidiemogelijkheden voor een overdekt instructiebad zijn veel be perkter. Er is een kleine kans om in het kader van de infrastructuur iets te krijgen hoewel op deze gre nog nooit subsidie js verleend, leen uit het provinciaal ontwikke lingsfonds zal men weer een ton kun nen putten. Bovendien is de exploi tatie van een sporthal veel aantrek kelijker. In het rapport is sprake van een jaar lijks batig saldo van ongeveer ƒ6000 terwijl het bad elk jaar 1 levert van ruim 30.000. Wat is behoefte? Allemaal reden waarom de meeste le den van de sportraad (soms nog aarze lend) van mening waren dat een sport hal ln deze situatie de voorkeur ver dient. Alleen de leraren lichamelijke oefening bleken aan him standpunt (de bouw van een zwembad) vast te houden. De heer W. J. Korstanje: .als bij het on derwijs betrokkene prevaleert voor mij toch het zwembad ondanks de hoge sub sidies voor de sporthal. De heer H. En- sing: ,u gaat er in de exploitatieopzet vanuit dat het nijverheidsonderwijs ge bruik maakt van de hal. Dit levert 54.000 aan huur op. Gebruikt het n o de hal niet, dan is er een tekort van 48.000.' G. van der Tholen: .sporthal en zwembad worden opgehangen aan het onderwijs. Alle leerkrachten zijn voor een zwembad, maar de verenigingen proberen hun zin door te drijven. Je moet bouwen waaraan de bevolking behoefte heeft, dus een zwembad. De Rotterdamse inspecteur 1 o heeft er a dat gymnastiek in een n lachertje is.' De heer Keuning zei daarop: ,dan wordt er in dit land met zijn honderden hallen veel gelachen, dit zijn demagogi- meente Zierikzee zit met enorme tekor ten, zij zou dit niet kunnen dragen.' Hoewel er over de plaats waar de sport hal zou moeten komen nog niets is be sloten, werd wel enige keren het sport park Bannink genoemd. In ieder geval was de sportraad van mening dat het dwaas zou zijn de bouw van een sport hal af te wijzen omdat een zwembad nog niet is te realiseren. De gemeente raad zal zich nu moeten uitspreken of men dezelfde zienswijze deelt. (ADVERTENTIE) ,In 1971': De heer H. M. van der Post zag mo gelijkheden om zowel een hal als een bad van de grond te krijgen: ,nu begin nen met de bouw van een sporthal in 1971; komt er een subsidieregeling voor natte gymnastiek, zodat we dan mis schien de zaak wel financieel rond krijgen, maar dan geen instructiebad,; maar een overdekt zwembad, ook ge schikt voor recreatief zwemmen.' De heer Keuning herinnerde eraan dat ook de gemeenteraad de hoogste priori teit toekent aan de bouw van een zwem bad, maar dat men geen kans ziet financieel rond te krijgen. Weinif had de heer Keuning dat de p voor een eilandélijk bad nog eens uitge voerd zouden worden. Overigens wees nij er wel op dat éls de sporthal jaarlijks een aanzienlijk tekort zou opleveren de gemeenteraad nooit haar steun aan een voorstel tot bouw zal geven. ,De ge- VEERSE MEER Een simpel be richt op pagina twee in de PZC van gisteren: machinist met roeiboot in de mist verdwaald. Een korte za kelijke beschouwing van een gebeur tenis, die voor kraanmachinist A. Verstraaten uitgroeide tot een ge vaarlijk avontuur. Want de man was woensdag voor de buitenwereld he lemaal kwijt. Urenlang zwalkte hij in een roeibootje rond op het Veerse Meer, zonder navigatiemiddelen, zon der proviand of voldoende kleding, alleen op het water, waarover een ondoordringbare, klamme nüstdckeri lag. De 26-jarige. uit Heerenveen afkomstige Fries, is midden op het Veerse Meer bezig met een bijzonder karwei. Het aannemers bedrijf Prins van Wijngaarden pootte de machinist daar neer om hem te laten hel pen bij de vormgeving van het kunstma tig eilandje De Arneplaat, rech tegenover het Zilveren Schor. De nacht tevoren had Verstraaten gesla pen op de bak, die bij het eilandje in wor ding is afgemeerd. Woensdagmorgen vroeg begon hij fris van de lever met zijn werk. Althans dat wilde hy. Maar de techniek stak er een stokje voor. De motor van de Kraan Het het afweten. Even om een an dere accu, dacht de machinist. En hij stap te in een roeiboot om materiaal te gaan le nen op de zandzuiger, die op een meter of tweehonderd van het kunstmatige eilandje ligt. Het was negen uur, toen de man met het bootje oploste in de mist. Eerst tegen half vier zou hij op zijn basis terugkeren. Want in de dichte mist raakte Verstraaten zijn gevoel voor richting kwijt. Hij dwaalde af, roeide kilometers, maakte zonder het te weten een ommetje om het eiland de Haringvreter en stootte aan de Kamper- landse kant op een steigertje bij het pony eiland. En bij de twee mannen, die op de Haringvreter aan het werk waren, rolden de ogen haast uit de kassen toen ze rond een uur of elf plotseling een bootje uit de mist zagen opdoemen. In een keet kwam de door-en-door koude kraanmachinist ,ik had zo maar een jasje aan en een paar handschoenen' bij een kop koffie en een hapje eten weer op verhaal. Hoewel hij nu de zekerheid had van vast land onder de voeten en een schuilplaats binnen bereik om hulp van de wal af te wachten (de man nen zouden toch in de loop van de dag van de Haringvreter worden gehaald) koos de kraanmachinist tegen één uur opnieuw het ruime sop, .Want, zo zei Verstraaten. er ligt een schip vol grind en dat moet leeg'. Weer liet hij zich opslokken door de mist. En weer doolde hij enkele uren rond op de grote waterplas. n f ^SOllfUfCt \)HU\ Aan de wal had men inmiddels alarm ge slagen. Personeel van rijkswaterstaat, do meinen en deltadienst zochten, al roepend, met een bootje de omgeving af. En langs de oever werd al even intensief gespeurd. Verder werden twee boten van de rijks politie te water naar het Veerse Meer ge dirigeerd. Zich totaal niet bewust van de onrust, die hy aan de wal veroorzaakte, bereikte de eenzame roeier tegen half vier weer het het punt, vanwaar hy een uur of zeven tevoren was vertrokken. Tot tegen de avond bleef het alarm ,man vermist' ge handhaafd. Toen drong langzamerhand door dat Verstraaten zijn hachelijke avon tuur had overleefd. Schipper Wondergem van de dienstkrlng Vlissingen van rijkswaterstaat, die uren bezig is geweest met zoeken op het Veerse Meer zegt nu over het gebeurde. .Het is stik onverantwoord wat die man heeft ge daan. Hij had bljj moeten zijn dat hij op een gegeven moment op een eilandje stuitte. Maar nee, hij moest zo nodig verder. En dat voor iemand die hier totaal niet be kend is. Wij die hier dag in dag uit zitten en het Veerse Meer op en top kennen, wij zouden het niet eens aangedurfd hebben om zoiets te ondernemen. Zonder radar aan boord van het kleine scheepje had de heer Wondergem zich met mensen van de del tadienst en van de domeinen op het meer begeven. Het licht van de schijnwerpers kaatste terug cp het vaartuigje, dat over het water voortkroop en enkele keren dicht onder de wal vastliep'. Ik viel bijna nog overboord toen we een keer met een schok vastzaten', vertelt Wondergem. En kraanmachinist Verstraaten? Die kan weer lachen. En op de vraag of hij niet in zijn piepzak heeft gezeten rustig antwoor den in de geest van ,Het is gewoon een kwes tie van rustig blijven. Ik dacht trouwens bij mezelf: die mist zal toch wel een keer op trekken. Is het vandaag niet, dan morgen. En ik had nog altijd tabak bij me. Nee. Verstraaten is er naar hij ons al thans voorhield de man niet naar om over zoiets in paniek te raken. .Dat gebeurt enkel als vrijdags mijn loonzakje niet klopt', js zijn laconieke commentaar. .Ik heb steeds geredeneerd: als ik de wind in mijn nek hou, kom ik er van zelf'. De kraanmachi nist kwam er inderdaad vanzelf. Alleen vele uren later, op een moment dat de buiten wacht in rep en roer was om zijn vermis sing. Het lijkt erop, dat de machinist geen wijze les uit het barre roeitochtje heeft ge trokken. Maar zijn eerste woorden maken duidelijk de indruk op grootspraak te berus ten als hy tenslotte verkondigt: ,Ik ga geen meter meer die mist in'. voor hen die kwaliteit en stijl stellen boven de prijs is er thans de unieke platenspeler-versterker combinatie De platenspeler-versterker combinatie Beogram 1500 Is opge bouwd uit een semi-professionele stereo platenspeler en een stereoversterker met een uitgangs vermogen van 2x8Watt en met een vervorming minder dan 1%. De Beogram 1500 is uitgerust met de wereldberoemde B&015® toonarm en voorzien van aansluitmogelijk heden voor radio en bandrecorder. Kies voor de aan te sluiten luid sprekers b.v.de Beovox500 of 1000. in.combinatie met een FM-tuner (b.v. de Beomaster 5000) beschikt men over een complete HiFi- installatie. De Beogram 1500 Is zeer elegant uitgevoerd en wordt geleverd met een transparante stofkap. Houtsoorten: teak, palissan der of eiken. Prijs f 865,-. Laat een B&O-dealer u adviseren. Of vraag B&O-kteurenkatalogus G 25 aan. U ontvangt dan tevens een lijst van B&O-dealers in uw omgeving. Beogram 1500 Bang Olufsen Nederland Postbus 8 - 's Graveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7