,Vier beheersgebieden voor de zeehavens' •liimMfliiil Eigen huis stichting maatschappelijk werk en gezinsverzorging op Tholen Werkgroep wil in Nieuw - Terneuzen ochtendspeelzaal Pijpleidingsstraten dan geen Plan 2000+ 2 OPVANGEN VAN PEUTERS Gemeente ARRESTATIES IN VERBAND MET HASJIESJ NEDERLAAG BURGEMEESTER THOMASSEN STAGNATIEDOOR MIST GERING ZELDZAME VANGST IN VLISSINGEN KOFFER of REISTAS BIJOU Tussenweg Instrument Spreiding ALMANAK Door hoofd van erm in Zeeland Zuilen W aterhuishoudki Massaverm Diners de Noël PROVINClAtE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER lty TERNEUZEN Een werk groep onderzoekt de moge lijkheid om in het nieuwe ge deelte van Terneuzen een ochtendspeelzaal voor kleu ters of, wanneer daaraan be hoefte bestaat, een kinder crèche in te richten. In de ochtendspeelzaal (het eerste doel van de werkgroep) zou den moeders hun kroost van 2 tot 4 jaar enkele ochtenden per week kwijt kunnen. Daarbij staat voorop dat er iemand aanwezig is, die voor deskundige begeleiding zorgt. De werkgroep, 6 leden sterk en onlangs gestart op initia tief van het Terneuzense ge meenteraadslid P. J. Huy- brecht, wil via een adverten tie reacties op haar plannen uitlokken. Ook zullen er con tacten worden gelegd met het bedrijfsleven. Voorzitster mevrouw E. G. Es- kes-va nder Sluis: .Die ochtend speelzaal is in de eerste plaats maar niet uitsluitend bedoeld voor flatpeuters. Zij krijgen er de kans om met leeftijdsgenoot jes te spelen, terwijl hun moeder en dat hoeven niet altijd wer kende moeders te zijn eens en kele ochtenden per week hun handen vrij hebben. Bij de eerste opzet van een .ochtendspeelzaal' heeft de werkgroep (waarin on der anderen vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters van vrouwenverenigingen, het Jul ia- naziekenhuis, het kleuteronder wijs en het maatschappelijk werk zijn opgenomen) zich laten inspi reren aoor voorbeelden in Arn hem en Goes, waar al enige tijd een ochbendspeelzaal bestaat. Mevrouw Eskes: .In Goes komen er in totaal zo'n 40 kinderen re gelmatig, per keer zijn het er on geveer 20. Het tarief voor een ochtend is 2,50, waarbij de kos ten van melk en biscuit zijn in begrepen. In Goes is de zaal vijf morgens per week open. Wan neer moeders het kind 5 keer brengen en dan is het wel noodzakelijk dat vooruit wordt vastgelegd wanneer, terwijl er ook zekerheid moet bestaan over de periode dat men van de zaal gebruik wil maken betaalt ze een tientje'. Volgens haar is het zaak de ge meente Terneuzen warm te krij gen voor het initiatief. Van die kant is er overigens wel wat in teresse getoond. .Maar natuurlijk wordt er, terecht overigens, ge zegd: begin maar, daarna kunnen we een eventuele subsidie over wegen'. Een andere moeilijkheid is de huisvesting. Enkele kleu terscholen in Nieuw-Terneuzen zijn daarover gepolst, maar ze bleken geen geschikte ruimte te hebben. Leden van de werkgroep gaan over enkele dagen een aan tal grote plaatselijke bedrijven af, om ze te polsen over de plan nen, die, wanneer ze gerealiseerd worden, wellicht gunstig zouden kunnen werken op de toeloop van vrouwelijk personeel. Aan een kindercrèche denkt mevrouw Es kes in dit stadium niet. .Een crèche is voor mij een ruimte waar kinderen bij wijze van spre ken van 's ochtends 8 tot 's avonds 6 kunnen worden op gevangen, waar ze maaltijden krijgen enz. Zo'n crèche is na tuurlijk in de eerste plaats ge makkelijk voor werkende vrou wen. Wij hebben als werkgroep op dit moment geen enkel in zicht in hoeverre dat in Terneu zen speelt'. Om de meningen die er bij de Terneuzense moeders (en vaders) leven te peilen, wil de werkgroep iedereen die suggesties ten aan zien van opvangmogelijkheden voor jonge kinderen heeft, de ge legenheid geven die te spuien. Voor mevrouw Eskes staat het in ieder geval vast dat de ochtend speelzaal geen .oppasdienstje van een paar moeders' is. ,Er zullen bevoegde krachten en ook een arts aan worden verbonden'. VLISSINGEN Bi) het gemeentelijk vismijnbedrijf te Vliasingen ie donderdag' morgen een onbekende vis aangevoerd. Eet beest fs in de nacht van woensdag op donderdag gevangen door de Tholen 28 van H. Bout. De vis ie ongeveer 67 centimeter lang, weegt ongeveer drie kilo en heeft een grouwgrijse kleur. Vol gens mijnmeester H. J. de Witt; die het dier heeft getracht te determineren, sou het misschien een zeer zeldzame Cntro- VLISSINGEN De Vlissingse recher che heeft drie jongelui gearresteerd in verband met het in bezit hebben van hasjiesj. De zaak kwam aan hel licht toen te Vlissingen de 18-jarige R. van H. uit Middelburg werd aangehouden, die in bezit bleek van 60 gram hasjiesj. - ROTTERDAM (ANP) De burge- 1 meester van Rotterdam, de heer W. 1 Thomassen, heeft gisteravond bij de be grotingsdebatten in de Rotterdamse 1 raad een nederlaag geleden. Een PvdA- motie, die tot achtergrond heeft het ha- venbeleïd van de stad ,oni te buigen' Aanvankelijk verklaarde Van H. bij werd aangenomen met 23 stemmen het verhoor dat hij de hasjiesj van een voor en 21 tegen. De motie houdt o rr onbekende Surinamer had gekocht, maar in dat Rotterdam zolang er geen natio- tenslotte bekende hij dat hij de hasjiesj naai zeehavenbeleid is, geen intiatieven had van twee Vlissingers. de 19-jarige moet ontplooien die een grote industriële K. M. en de 18-jarige A. P. P. K. M. en K. werden in de loop van woens dagmorgen aangehouden. De politie trof in de auto van K. M. 40 gram has jiesj aan. Bij elkaar is dus beslag ge legd op 100 gram hasjiesj, die M. en K. in Amsterdam voor ƒ500,- hadden ge kocht. Donderdagmorgen is het drietal bij de officier van justitie te Middel burg voorgeleid. VLISSINGEN Het viel donderdag met de mist nogal mee. Aleen in de vroege ochtend vielen overal in Zeeland de veren uit. Bij het veer ZijpeéAnna Jacobapolder voer men niet van zes tot negen uur, bij Kruiningen-Perkpolder maakte de boot pas om tien over negen de eerste oversteek en ook bij de veren Hoedekenskerke-Terneuzen en Vlis- singen-Breskens voeren de boten in de vroege morgenuren niet. Verder heeft men de gehele dag normaal gevaren. De mist is donderdagmorgen onder dere op Zuid-Beve' al dicht geweest. ontïwikkeling in de Hoekse Waard tot doel hebben. Rotterdam moet, aldus de motie, geen industriële ontwikkeling op het eiland Voorne-Putten aanhangig maken die het eiland als agrarisch en recreatief woongebied zal aantasten. lophus kunnen zijn, waarvan er op april 1912 een op Texel zou zijn aange spoeld. Volgens anderen is het gewoon een koolvie van buitengewone afmetin gen, in het vak vergrijsde vissers spre ken dit echter met grote beslistheid te gen. Maandag wordt de vis voor deter minatie naar het natuur-historisch mu seum te Leiden gezonden. Op de foto; de heer W. Machielse van de vismijn legt een meetbandje langs de mysterieuze nis. DRONKEN AUTOMOBILIST REED DOOR NA BOTSING TERNEUZEN De Terneuzense auto mobilist G. A. heeft donderdagavond om streeks kwart over tien in de Axelse- straat te Terneuzen onder invloed een aanrijding niet een vrachtauto ver oorzaakt en is zonder zich bekend te maken doorgereden. Ooggetuigen namen echter zjjn kenteken op, zodat de politie het adres van de man spoedig kon vin den. Zijn auto stond met een beschadigde kop lamp voor de deur. A. zelf bleek in sterke mate onder de invloed van alcohol. Toen de bestuurder van de vrachtauto P. P. T. uit Rosenburg, die uit de richting Axel kwam aangereden, bemerkte dat A. op de linker weghelft reed, week hij zoveel mogelijk naar rechts uit. Hij kon echter niet voorkomen dat A. de volle lengte van zijn auto schrapte. A. was op het politiebureau niet in staat om zich aan een verhoor te laten onderwerpen. Hij werd er vannnacht vastgehouden om van de beneveling te bekomen. ADVERTENTIE van De zaak op de hoek Lange Delft 44/Segeersstraat 4 a MIDDELBURG (Slot van pagina 1) overschat en het uitstralingseffect niet altijd naar waarde heeft ge taxeerd. Dit uitstralingseffect en het industriële spreïdingsbeleid kunnen zijns inziens zeer worden gediend wanneer voldoende pijpleidingen tus sen de Rotterdamse haven en ha venindustrie en de afleidingsgebie- den tot stand komen. De minister zei speciaal te den ken aan pijpverbindingen met het Noordzeekanaalgebied en het Scheldebekken, Het gaat dan om pijpleidingen voor het vervoer van allerlei brandstoffen halffabrika ten en eindprodukten vooral voor de olieraffinage en de petroche mische industrie. We zijn er op uit buisleidingen te bundelen in brede speciaal daarvoor bestemde stroken grond die door of namens het rijk aangekocht cn be heerd zullen worden. Wij denken thans, afhankelijk van het aantal te leggen leidingen, aan pijpleïdings- Rtraten van vijftig, honderd en zelfs tweehonderd nieter breed. Het gaat hier 0111 een stuk zeer concrete nieu we infrastructuur waarover de be sprekingen in volle gang zijn. Sprekend over de noordelijke delta, het g;ebied van de Nieuwe Water weg in ruime zin, merkte minister Bakker op dat pas zeer onlangs bur gemeester en wethouders van Rot terdam hun standpunt tegenover de toekomstbeelden in een brief aan de raad uit de doeken hebben gedaan. B en w vinden dat een tussenweg HOEKSCHE WAARDS BELANG: KLAASWAAL In de Hoeksche Waard is gisteravond meteen gereageerd op de plannen die minister Bakker heeft ontvouwd over de aanleg van pijpleidingen tussen Rotterdam en bijvoorbeeld het Scheldebekken. Het was een nieuw argument om het bekende ,Plan 2000-|-' van Rotterdam te bestrijden dat de Hoeksche Waard wil vergraven tot een groot haven- en industriegebied. .Als het mogelijk is pijpleidingen aan te leggen, ook voor vaste stoffen, speelt voor Rotterdam de afstand waar industrieën, die op het Waterweggebied zijn aangewezen, geen rol meer. Waarom dan nog een nieuw industriecom plex zo dicht bij het toch al overvolle Waterweggebied?' De vereniging Hoeksche Waards Belang had in Klaaswaal gisteravond weer een soort bezinningsbijeenkomst georganiseerd. En wel over het onderwerp ,De Rotterdamse plannen en de ploblemen van welvaart en welzijn'. Twee inleiders had men uitgenodigd. Per definitie tegenstanders van de Rotter damse havenexpansie: prof. ir H. Pouderoyen, voorzitter van het comité .Leefbare delta', en mr H. Versloot, lid van de eerste kamer voor de Partij van de Arbeid. Samen stelden zij zich bijzonder kritisch op tegenover het ,Plan 2000 van Rotterdam. Prof. Pouderoyen vooral op milieu-hygiënische gronden. Hij noemde de havenexpansie, zoals Rotterdam die zich in de Hoeksche Waard voorstelt, een .schaalvergroting, die de leefbaarheid ernstig bedreigt. Hooguit één pagina in het plan handelt over de harmonische aan passing van recreatie, natuur- en woongebieden aan de havenindustrialisatie. De risico's zijn te groot'. Mr Versloot stelde zich en de zaal de vraag of het gevaar er in zit, dat de regering na alle duidelijke afwijzingen alsnog overstag zal gaan voor pressie van Rotterdam en de petrochemische industrieën om toch havens in de Hoeksche Waard te graven. Hij dacht van niet, hoewel de veronderstelling niet helemaal ongegrond is. Het gebrek aan vertrouwen in de ruimtelijke ordening van de regering weet hij vooral aan het feit dat de planologie van het moment niet veel meer is dan .een papieren tijger*. De publikatie van de Rotterdamse plannen heeft volgens mr Versloot intussen een uitvoe- mankeert aan deze plannen. Van groot belang is het volgens mr Versloot, rige discussie uitgelokt. Daarbij is gebleken dat er fundamenteel nogal wat dat de Hoeksche Waard zélf duidelijk laat weten wat ze wil. ,Met het verstrijken van de tijd zal namelijk blijken «lat de Rotterdamse plannen ertoe hebben bijgedragen dat een heel andere dan tot nu toe gevoer de planning nodig is'. tussen de beide door de connnissie- Va n Tilburg aangegeven uitersten van expansie en consolidatie moet worden gekozen en dat een genuan ceerde benadering van de problema tiek wenselijk en mogelijk is. De minister zei dat een heel redelijk standpunt te vinden. .Wij waren en zijn er op uit Rotterdam voldoende armslag te geven, zijn unïelse ha venfuncties ook in de toekomst te blijven vervullen. Maar tevens heli- ben wij het ruimtelijke beleid se rieus genomen en beslist niet geba gatelliseerd. Over de zeehavenontwikkeling in Be- neluxverband zei de minister onder moer het van groot belang te ach ten dut de mededingingsvoorwaarden worden geharmoniseerd. Voor alles is nodig een goeil en volledig in zicht in de feitelijke gang van zaken in de havens. Daarvoor is en wordt nog steeds veel inventariserend on derzoek verricht. De goede wil om er uit te komen is zonder twijfel bij beide landen aanwezig. .In het zeehavenbeleid bezitten we een belangrijk instrument om een ze kere invloed te oefenen op het toe komstige maatschappelijke gebeuren. We weten echter nog uiet alles van produktiviteit, de hóge exportquote zeehavenontwikkeling op het totaal van het maatschappelijk gebeuren, al wordt hierop wel hard gestudeerd,' zo vervolgde de minister. Gegeven de kwaliteitseisen die we gaandeweg allemaal dringender zul len stellen, zal duidelijk'zijn dat dit zeehavenbeleid, wil het effect ook in de toekomst zo positief mogelijk kunnen worden gewaardeerd, op zeer veel punten moet worden getoetst. De minister merkte onder meer op dat het centraal planbureau de so ciaal-economische gevolgen van de zeehavenontwikkeling, vooral van de vestiging van zeehavenindustrieën heeft verkend. Voorlopig zou men daarvan kunnen zeggen, aldus minis ter Bakker, dat snelle economische groei sterk afhankelijk is van pro- duktieuitbreiding in bedrijfsklassen olieraffinage. De zeer hoge investe ringen in deze over het algemeen zeer kapitaalintensieve industrieën schep pen echter minder werkgelegenheid dan elders. De voordelen van de hoge arbeids- produktiviteit, de hoge exportguote en de hoge beloning per man tn de zeehavenindustrie moeten worden af gewogen tegen werkgelegenheid en inkomenscreatie van investeringen in andere sectoren. Het centraal plan bureau is druk bezig aan de hand van een onlangs gereedgekomen model, het gewenste groeitempo te bereke nen. opdat onze stellingen handen en voeten krijgen,' aldus de minister. .Kernpunt van het ruimtelijke be leid is een betere spreiding van be volking en werkgelegenheid. Voor de ha.venpolitiek betekent dit dat de groei van de beide grote havenagglo meraties, Rotterdam, en uiteindelijk ook Amsterdam niet onbelemmerd I oort kan gaan. Voor zeehavenbedrij vigheid die niet absoluut aan een van beide havens is gebonden, moet el ders een aantrekkelijke vestigings plaats worden geboden. De minister stelde vast dat de keus voor een spreidingsgebied, op uiteenlopende gronden, in haar economische consequenties nog onvoldoende verkend is. ,Wat be tekent de spreiding die wij na streven ruwweg voor de toekom stige economische groei? Wie het weet mag het zeggen,' aldus de bewindsman. Getracht wordt een te grote concen tratie van werkgelegenheid in dicht bevolkte gebieden te vermijden. Be dacht moet worden dat de zeehaven industrie, vooral raffinage en petro- (ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: de heer B. C. Neve, Dorus Rijkcrs- straat 12, Middelburg. Telefoon 01180-5025. leeuwse Les Een Goese vrouw heeft reeds ze ven keer het rij-examen afgelegd, uit vielk gegeven men direct kan afleiden, dat minstens zes maal het resultaat teleurstellend was. En omdat zij nog steeds tot de belangrijkste steunpilaren van de betrokken rijschool behoort mag men het aantal teleurstellingen óp zeven brengen Zij zet, met een haar sierende volharding door. Opmerkelijk is, dat haar echtge noot, die dit alles van een rede lijk, maar niet bijzonder uitbun dig maandsalaris financiert, de hele affaire glimlachend blijft volgen. JSr bestaat tussen ons ecu afspraak', zo vertelde hij .ik mag net zoveel geld besteden aan m'n vliegbrevet.' SINT-MAARTENSDIJK De Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op het eiland Tholen heeft sinds donderdag officieel een eigen huis. Drs H. W. Hietkamp, hoofd van het bureau Zeeland van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, heeft donderdagmiddag in Sint-Maartensdijk de opening verricht van het kantoor, dat is ingericht naast het gemeente huis daar. Van daaruit zullen de drie maatschappelijk werkers, de 13 gezinsverzorgsters en de 32 losse krachten voortaan het gezinsverzorgend en maatschap pelijk werk op het eiland gaan doen. De heer Hïetkamp ging tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis in op het belang van de werkzaamheden die door de stichting verricht wor den. Hij wees op de industriële ont wikkeling van Zeeland en hij stelde: .Tholen ligt weliswaar niet in het centrum van deze industrialisatie, maar heeft toch wel een interessante ligging langs de as Rotterdam-Ant werpen. De heer Hietkamp maakte duidelijk, dat de industriële en re creatieve ontwikkeling van Zeeland invloed heeft op a-ndere facetten van dc streek. ,In toenemende mate wordt dan ook erkend, dat de eco nomische bedrijvigheid zich niet har monieus kan ontwikkelen zonder een evenwichtige sociale groei als com ponent. Ene ontplooiing van beide sectoren kan bijdragen tot een goede ontwikkeling van het individuele en De heer Hietkamp ging in op de klacht, dat door de moeilijke be reikbaarheid Tholen de relatie met Zeeuwse specialisten op het terrein van het maatschappelijk werk niet is, zoals die zou moeten zijn. ,lk hoop vurig, dat afspraken beter kun nen worden gemaakt en dat vele diensten gebruik zullen gaan maken van het nieuwe gebouw, eventueel ook voor hun eigen werk. Zowel Tho len als de diensten zijn hiermee ge baat', meende de heer Hietkamp. Met voldoening stelde de heer Hiet kamp vast, dat door de samenstel ling van het bestuur vertegen woordigers van gemeenten en ker ken .een hecht contact van het werk met bestuurlijke problematiek en diaconale verantwoordelijkheid mogelijk is.' De erm-vertegenwoor- diger somde enkele voordelen op die, er zijn als er grotere eenheden wor den gevormd. Hij stelde. .Grotere werkeenheden kunnen leiden tot meer homogene taken, aangepast aan de individuele capaciteit en een gelijkmatige werkbelasting, om een paar mogelijkheden te noemen. De heer Hietkamp vond dan ooit dat moet worden gestreefd naar hetzij uitbreiding van het gebied door fu sies, hetzij zoeken naar combinaties met andere werkvormen zoals b ij- voorbeeld bejaardenzorg. Net als dat bij de industrie en de planologie hel geval is, vond het nodig dat er een bredere regionale planning van het sociale werk komt. Hij stelde, dat het moeilijk is voor Zeeland lande lijke normen te volgen'. Een bestu dering van de mogelijkheden en noodzakelijkheden in de diverse re gio's is gewenst', meende hij en hij wees erop, dat in dat verband als een eerste begin kan worden ge noemd de studie van de Zeeuwse raad voor maatschappelijk werk. In die studie wordt onder andere ge zocht naar regionale centra voor in dividuele, sociale en medische dienst verlening. te brengen. Dat komt doordat ker ken en gemeenten in de stichting zijn vertegenwoordigd. Ook de stichtingsvoorzitter klaag de over het probleem van de grote afstanden, die men moet afleggen om vanuit het centrum van Zeeland Tholen te bereiken. Hij meende, dat er ,veel lijnen' vanuit dat centrum naar Tholen lopen, maar hij consta teerde ,dat merkwaardigerwijze zo veel lijnen ontbreken'. Tot de geno digden, die in Zeeland op de éen of andere manier met gezinsverzorging of maatschappelijk werk te ma ken hebben zei hij: .Wij vragen uw aandacht voor het feit, dat in tal van organen een Thoolse inbreng ontbreekt'. Ook burgemeester Van Boeijen ging in op de ontwikkelin gen, die de uitbouw van de stichting en haar werk noodzakelijk hebben gemaakt'. In deze regio, waaraan de rijksoverheid mijns inziens te recht het predikaat ontwikke lingsgebied heeft toegekend, zijn dc indicaties voor tal van nieuwe as pecten van zorg volop voorhanden' aldus de stichtingsvoorzitter'. En hij vond: .Daarom zullen zij die- deze streek bewonen nog meer dan voor heen de krachten moeten bundelen en tot een hoogst mogelijke graad van coöperatie moeten komen. Dank bracht de heer Van Boeijen aan de medewerkers van de stichting en aan de gemeentebesturen op Tholen, die hebben meegewerkt aan de stichting, met name de gemeente Sint-Maartensdijk, die nu voor huis vesting heeft gezorgd. De maat schappelijk werker op Tholen, de heer W. C. van der Stel toonde zich in een korte toespraak zeer ge lukkig met het nieuwe kantoor. .Eindelijk hebben we dan officieel een basis van waaruit het werk kan worden verricht', constateerde hiï verheugd. Dc stichting op Tholen werd 15 jaar geleden opgericht. Aan vankelijk lag het accent sterk op de kant gèzi.nsverzorging. Sinds 1962 is er een maatschappelijk werker Dc voorzitter van «Ie Thoolse stich ting, burgemeester J. E. van Boeijen van Tholen had in zijn openings woord al gezegd, dat. het onmoge lijk zal zijn door territoriale schaal vergroting tot grotere efficiëntie ie komen. De heer Van Boeijen wees op de zijns inziens gelukkige omstandigheid, dat op Tholen geen geld en mankracht is verspild om coördinatie tussen zuilen tot stand Eet hoofd van het. bureau Zeeland van het ministerie van cultuur, recreatie en ma a.t schappelijk werk drs E. W. Hietkamp. heeft, donderdag in Sint-Maartensdijk het nieuwe kantoor van de stich ting voor maatschappelijk werlc en gezinsverzorging op het eiland geopend. Op de foto: de erm-ver tegenwoordiger tijdens zijn toe spraak in het gemeentehuis. (Foto PZC) chemie, betrekkelijk weinig plaatsen bieden. Er moet ook reis. ning worden gehouden met de toea. mende automatisering :n deze drijfstakken met als mogelijk geva; verlies van arbeidsplaatsen. Het ka daarom, ondanks de nog voortduren gespannen arbeidsmarkt :n de gwi havengebieden, met het oog op" toekomst van structureel belang r; ook in de dichtbevolkte gebiedq nieuwe blijvende werkgelegenheid a scheppen. Moderne vestiginge^^. havengebieden kunnen daartoe goede bijdrage leveren. Daarbij dks men wel zorgvuldig Le faseren, y zal men er rekening mee moetenhw. den dat de voorgenomen vestiging^ zo'n bedrijf de spanning op de y, beidsmarkt in dit gebied vooralsa doet toenemen. Maar juist met 1» oog op het effect op wat langere fe mijn heeft de regering zich posits tegenover de plannen voor dit ha?, ovenstaalbednjf opgesteld, zo zei nister Bakker. De minister deelde mee onlangs m de commissie zeehavenoverleg eeu^ vies te hebben gekregen dat de nyy, zaak onderstreept van een vroeg/, dig, geïntegreerd onderzoek in nar' naai kader naar de milieuhygSL sche consequenties van een industry vestiging. De regering is het met advies geheel eens, aldus de minis*. Een zorgelijk vraagstuk wordt bt koelwaterprobleem vooral bij de etè triciteitscentrales. Niet voor nieü nu reeds sprake van de bouw n, centrales aan zee met gebruikmak® van zoutwater voor de koeling. &i in de toekomst mogelijke gemiddil* stijging van de temperatuur van s> ze binnenwateren met één of tin graden kan niet alleen biologs) maar ook ongunstige klimatologie gevolgen hebben. De zeehavenontwikkeling mag strijdig zijn met de algemene f gangspunten voor de toekomr_. waterhuishouding, zoals die het ge jaar in een nota zijn neergisi We zijn nu al zover dat in het p. bied in en om Rotterdam met als in. delijke begrenzing het Harinjvfoi geen verdere verslechtering van di waterhuishoudkundige toestand ku worden toegelaten. In het Wester- scheldebekken zullen bij aanleg o! verbeteringen van binnenvaartroala naar de straks afgesloten en daarna zoete Oosterschelde voorziening moeten worden getroffen om ven" ting tegen te gaan. Sprekende over de ontwikkeling i de scheepsgroott.e zei de minis onder meer dat hoe dan ook c toekomst toch wel degelijk retei moet worden gehouden met de ks van tankschepen van 500.000 tce.1 onderzoekingen in international: menwerking is al min of meer ken: vast te staan dat de Noordzee «si langs Calais ais rond Schotland we zulke grote schepen bevaren nen worden. Het is zeker ni sloten dat daarvoor te zijner tijd eot op de Kanaalbodem een stuk baas- werk zal moeten worden verat AS het ervan komt dat zulke grote ser pen de Noordzee gaan bevaren da zal Rotterdam met zijn Maasvlak!», als het economisch en waterhuislwd- kundig verantwoord is, een aaci.ir.- ting op die vaarroutes moeten tóf gen. Wat vandaag nog een luchtkuM Is, kan morgen een zeekasteith Zo lijkt het niet uitgesloten, allts een nogal speculatief verfzé', dat in de toekomst nog grotere gs- ten met een tonnage van een utj.e of meer, op een niet zo druk tesa stuk van ae oceaan hun olie aai den op de middelgrote tai' van 200.000 tot 250.000 ton. Voor het vervoer van droge mas- goederen gelden andere getallen, s! 255.000 tot 250.000 tons schepen is praktische limiet. Voor Europe®- Maasvlakte zal de ontvangst daami geen bijzondere problemen oplevaa Bij het Noordzeekanaalgebied is ie toegankelijkheid beperkt tot nui- maal 85.000 tonners. Vandaar dit Amsterdam geporteerd is voor ai- leg van een voorhaven van IJm'Jjx een principiële beslissing daanre: noemde de minister wel urgent. 1 De minister onderstreepte het g belang dat de regering hecht aas Eemsnavenproject. waarvan de voering reeds volgend jaar kas if ginnen. Als die zaak eenmaal ra* grond komt en daarvoor zul!cf- ons zowel in de Randstad als z'i Noorden zelf moeten inspaars- dan kan de bedrijvigheid in het venindustriegebied rondom Ddt? tot in zeer verre omtrek effect tó* ben. (ADVERTENTIE) GRAND HOTEL BRITANN5A Inlichtingen: tel. 01184-3255 VEEL BEWOLKING In hei, algemeen veel bewolking f aanvankelijk op vele plaatsen mw in het westen van het laml ka114, enige neerslag. In de ochtend 11® j matige vorst, in «Ie middag tempW' ren om het vriespunt, maar in bel ten van het land enkele graden w" nu.. Weinig wind. Vooruitzichten voor zaterdag en ze> Gebieden niet mist. plaatselijk neenf en temperaturen in het algemeen bij het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers g®- deld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 min. temp.: omstreeks normaal; temp.: 0 tot 5 graden onder noreu» kans op een droge periode van stens 12 uur: 90 procent; kans op geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0® min. temp.: van ongeveer norma* 4 graden onder normaal; max. V 0 tot 6 graden onder normaal: kaü een droge periode van minstens 12, 80 procent: kans op een geheel etmaal: 50 procent. Normalen voor 12-16 december. r<f tievelijk min. temp. en max. temp Den Helder 2 Eelde 0 De Bilt Vlissingen Vld Zuid-Limburg 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2