STANDARD VERSLAGEN DOOR CROSSING extw IETHRO TULL NU 2 POP IN DE AMSTERDAMSE RAI GEEF DE MOODY BLUES CADEAU AAN JE KINDS, KINDS, KINDEREN VOORDELEN VOOR DE ZEEUWEN ZIJN MAAR BETREKKELIJK VLAAMS JOURNAAL DOLLEN MET EEN DIAMANT, HORMAN WISDOM IN HET ZIEKENHUIS EN EEN SPION SCHIET OP ZICHZELF VOETBAL IN BELGIË CULTUREEL Z.-VLAANDEREN VRIJDAG 12 DECEMBER 19Ó9 ONZE 3. Oh well, part 1 (Fleetwood Mac) 2. Bourée (Jethro Tuil) TOPTIEN 3. Cha-la-la I need you (Shuffles) 4. Yester-me, -you en -day (Stevie Wonder) 5. Beautiful People (Melanie) 6. We zijn toch op de wereld etc. (Piet, Adèle en Leen) 7. Mighty Joe (Shocking Blue) 8. Maanserenade (Marty) 9. Apple-knockers flophouse (Cuby en Blizzards) 10. Suspicious Minds (Elvis Presley) JAZZ-R&B - ZANG-BEAT-JAZZ-R&B Dt Bourée van Jethro Tuil doet het niet onaardig. Stond djze schijf vorige week nog 5, momenteel is dat 2, direct achter Oh well van Fleetwood Mac, nu al enkele weken op de bovenste plaats. Oha-la-la, I need you van de Shuf fles zakte van 2 naar 3, maar Stevie Wonder houdt de vaart erin met Tester-me, -you en -day. Vorige week bin nengekomen op 7, nu 4. Melanie steeg van 6 naar 5 met .Beautiful People', maar We zijn toch op de wereld om el kaar te helpen nietwaar, afgeleverd door ons vrolijke trio Piet, Adèle en Leen, belandde van 3 op 6. Nieuw binnen op 7: Mighty Joe van Shocking Blue. De maanserenade ring van 4 naar 8. Nieuw binnen op 9: onze eigenste Cu- iy en Blizzards met Apple-knockers flophouse, een num ber van hun nieuwe elpee. Elvis triest maar waar akte van 8 naar 10. Verdwenen: Pastorale van Liesbeth List en Ramses Shaffy en de plaat van David Green Se- jction .Little green bag.' door het feit dat ex-Mothersleider Frank Zappa de groep begeleidt als roadmanager. JOHN EN Y0K0 POPFESTIVAL Oolc in het buitenland bestaat grote belangstelling voor dit winterpopfestival. In Engeland hebben al meer dan 5.000 mensen geboekt voor een vliegreis naar Amsterdam. Ook John Lemon, en Yoko Ono worden verwacht. Zij wer den vooral enthousiast toen ze hoorden dat alle radio- en tv-rechten ten goede zullen komen aan de Stichting World Freedom for Hunger. Naast de groepen zijn er nog vele activiteiten. Er worden tientallen shops ingericht en hier en daar zullen discotheeks draaien. De presentatie van het geheel is in handen van Ricky Farr, de organisator van het lisle of Wight festnval. Voor de mensen die ,van ver3 komen: er worden momen teel onderhandelingen gevoerd over de mogelijkheid de oude RAI in te richten als slaap-haU li navolging van grote popfestivals in het buitenland flos Angelos, Wight, Plumpton en Bïlzen) krijgt ook MQQnY BLUES Pierland eindelijk weer een popmarathon'. Het belooft un uniek evenement te worden, gezien het programma dat werd samengesteld door d,e Harewood-Leser produk- lie, Plaats van handeling: de nieuwe RAI in Amsterdam, war men op 21 december zeker 25.000 mensen verwacht. i'aiia/ 12 uur 's middags tot 2 uur 's nachts zullen onaf- broken een groot aantal internationale hooggeno- :arde groepen elkaar afwisselen. Momenteel zijn verge- nier de onderhandelingen gaande met: Ten Years After Ml red Mann, Procol Har um, Jethro Tuil, Moody Blues, Ciptain Beefheart, Jefferson Airplane, Simon en Gar fun- id, Blood, Sweat, en Tears, Bonzo Dog Band, Blodwyn rip, Dr John en de enige Nederlandse groep Ahora Maz- iitduiteiid groepen van grote klasse dus. Wat Procol brum betreft, liet is het eerste optreden van deze groep itoda een jaar en het zal ook de laatste keer zijn, want Ècjiti; 1910 gaat de groep uit elkaar. Het is bekend dat Main Beefheart voor een extra ,attrahtié' zal zorgen Van de Engelse groep Moody Blues is sinds enkele da gen uit de elpee ,To our children's children's, children (aan onze kinds, kinds, kinderen). Zoals duidelijk uit de titel blijkt houdt de elpee een boodschap in aan de men sen die enkele generaties verder leven. Misschien ook lean het beschouwd worden als een soort geschiedenisboekje over de 20ste eeuw. Het bijzondere aan deze plaat is dat hij eigenlijk bestaat uit één nummer, er zijn niet de nor male tussenpozen tussen de nummers. Het is dan ook erg moeilijk van deze elpee meer te geven dan een totaal in druk. Het werk dat op de elpee geleverd wordt is typisch Moody Blues zoals we dat kennen van Nights in white satin en Ride my see saw). De muziek is rustig, met veel werk van de sologitaar, afgewisseld met harpmuziek en kerkorgel. De Moody Blues leggen trouwens toch veel associatiesmet kerkmuziek, vooral in de zang is dat dui delijk terug te vinden. Deze elpee is de eerste op het ei gen ytreshold'-label. JAZZ - R AB - ZANG - BEAT - JAZZ - R&B 7BRNEUZEN-OOSTBURG .De teister', ,Dood verklaard door tiend en vijand' (Luxor, Temeuzen) 2,De lefschopper' (Ledeltheater, te wRburg) zijn de komende week de -ns waaruit wie daar behoefte ';l5 heeft kan kiezen. Herrie om sa diamant die .Zuidster' wordt ge- Wpt staat centraal in de film ,De audstor', gebaseerd op een boek van Ms Verne. Op een dag wordt op «t terrein van de ondernemer Kra- ®r ergens in Afrika een kolossale eamanl gevonden. De archeoloog 'tonder vakdiploma's overigens) Dan wckland, verloofd met Kramer's Whter Erika, moet de steen naar landgoed van zijn baas brengen, hjdens de reis worden hij en zijn iMrte helper Matakit overvallen «or politiemannen van kapitein Karl *ig, die eigenlijk best met Eri- wil trouwen. Wanneer de dia mant toch onbeschadigd bij Kramer J aangekomen, wordt er een feestje ftfoven. Het licht valt uit, de steen ™w'Ft spoorloos en Matakit «t van diefstal, evenals trou wens Dan Rockland vlucht het oerwoud in. Er volgt een klopjacht, waaraan, in eerste instantie Dan en Erika meedoen, al spoedig gevolgd door de bende van Karl Ludwig en van Plankett, een gewezen officier, die in de wildernis een eigen staatje heeft gesticht. Er wordt veel gescho ten, Plankett valt op het veld van (on)eer maar de diamant blijft zoek. Aanvankelijk denkt iedereen dat Dan's geliefde struisvogel de Zuid ster' heeft ingeslikt, maar dan haalt Matakit lachend de steen uit zijn zak. Spelers.: George Segal, Ursula Andress, Orson Welles en Ian Hen dry. Toegang: 14 jaar. .Dood verklaard door vriend en vij and' (,A dandy in aspic' is de En gelse titel), de tweede Terneuzense rolprent, confronteerd ons met de duistere activiteiten van de geheime diensten. Een geheimagent krijgt de opdracht om de spion Krasnevin om zeep te helpen. Laat hij nu zelf Krasnevin zijn...Kolossale fout in de loonadministratie natuurlijk, maar 't zal je maar gebeuren. Gelukkig is er nog een vrouw (Mia Farrow) die hem stut en steunt. Andere sterren: Laurence Harvey, Tom Courtenay, Harry Andrews. Toegang: 18 jaar. Lachen, gieren etc. etc. in het Oost- burgse Ledeltheater. Om Norman Wisdom als .Lefschopper'. Norman is van de keer hulpje bij slager Grimsdale. Er wordt een overval op de winkel gepleegd, Grimsdale slikt van schrik zijn horloge in en Norman rent naar 't ziekenhuis om zich van medische bijstand te verze keren. Door zijn vreemde gedrag zorgt hij dat 't hospitaal nog gauw even een schenking misloopt maar dan ontdekt hij, op de ziekenzaal, een lief klein meisje met een shock. Laat ze nu toch beginnen te lachen om die gekke Norman. En die zet zich dan in zijn hoofd om zijn .behandeling* voort te zetten. Zonder steun van de ziekenhuisdirectie desnoods....- Toegang: alle leeftijden. 4>vJ, N "et wemelde van I*» Kfrassinoen afgelopen zondag in «oogsle Belgische voetbalafdeling, ^grootste was wel de nederlaag leider Standard, dat vorige week t' ik. n°S uitschakelde voor ki»niro£acuP en nu met 3-1 door de- Crossing werd geklopt. Even was de 1-4 nederlaag op toLV van Waregem door Lierse itn h En eerltik gezegd had ji wg ook niet verwacht dat Beer- j.,;1 "net 3-0 de baas zou blijven Wfri brugge. Eén en ander heeft rjre i S n'ot nagelaten om de span- Is boven en onderaan te verhogen. sloot op 2-2 komen. De 3-1 zege van Union op St-Truiden was nor maal evenais de 1-0 overwining van Gantoise op Racing White. Beveren behaalde een schamel puntje door met 0-0 gelijk te spelen in en tegen Oostende. Na deze verrassingen ziet de standenlijst er als volgt uit: Luik O.ï"J m0Gst thuis een nederlaag met Mii i van Charleroi. Ander- «119 0 met kunst e» vliegwerk ■Sail acl,terstand tegen Beringen n en met de hakken over de Standard Gantoise Beerschot Brugge Lierse Beveren Anderlecht Union Waregem Rac. White Charleroi Oostende Crossing 33 9 2 2 20 27-11 13 9 1 3 19 26-14 13 7 3 3 17 18- 6 13 7 2 4 16 23-19 12 5 5 2 15 18- 9 13 5 5 3 15 1S-12 12 5 4 3 14 27-13 13 4 5 4 13 12-16 14 4 5 5 13 15-27 13 4 3 6 11 16-23 13 4 2 7 10 15-20 13 3 4 6 10 11-20 13 3 3 7 9 13-24 Beringen 13 2 5 6 9 10-18 St-Truiden 13 2 4 7 8 15-27 FC Luik 12 3 1 8 7 16-21 Als Gantoise mee wil blijven draaien in de top, dan zal het zondag op vol le oorlogssterkte moeten aantreden tegen het Brusselse Anderlecht. Ons inziens zijn de Gentenaren in staat om de volle winst mee terug te ne men. Van formaat is ook de wed strijd Standard - Waregem waarin evenwel de thuisclub licht favoriet is. Beerschot moet in staat worden ge acht de beide punten uit St-Truiden weg te halen, terwijl Charleroi en Crossing niet ver van een gelijk spel zullen blijven. In de vier overige wed strijden, te weten Beveren - Berin gen, Brugge - Union, Lierse - Oost ende en Racing White - FC Luik zijn voor ons al de thuisclubs licht favo riet. De Zeeuwse duivenliefhebbers worden in lieel het land vaak aangeduid met ,DIe gelukkige. Zeeuwen'. Algemeen wordt gesteld, dat de Zeeuwen door hun ligging ver in de voorvlucht op de nationale en bondsconcoursen ver Ln het voordeel liggen van de rest van Nederland. Inderdaad, er zijn concoursen, waarin de voorvlucht zeer zeker geniet van de kortere afstand. Er zijn zelfs dagen, dat het voor de verst wonenden een zeer ongelijke strijd wordt, omdat de weersomstandigheden zich op con coursen, welke een of meer dagen openstaan, dusdanig kunnen veranderen, dat er van een sportieve krachtmeting geen sprake is. >Ien vergeet echter dat het ook precies andersom kan zjjn en dat de voorvlucht wel heel sterk in het nadeel ligt. Ve maakten dit in het voorbije seizoen meermalen mee... Op Bourges wer den de duiven op een dusdanig tijd stip gelost, dat er op de lossingsdag geen enkele duif normaliter haar hok kon bereiken. De andere morgen con stateerde men overal in het land dusdanig vroeg, dat de eerste Zeeuw se duif, die door haar vele uren door vliegen binnen de geneutraliseerde periode reeds een gemiddelde snelheid haalde, welke ruim 200 m.p.m. ho ger lag, dan de weersomstandig heden op de vluchtdag toelieten, toch nog met ruim 300 m.p.m. geklopt werd door de verder wonenden. Enkele jaren geleden speelde men Chateauroux jonge duiven... Op de eerste vluchtdag kwam er slechts een honderdtal duiven door en deze haalden een snelheid van amper 1000 m.p.m. De volgende dag, toen nog het gros van de prijzen te vervliegen was, hadden we geheel ander weer en de duiven op de vi- tessevluchten van die zondag bereik ten snelheden van 1800 m.p.m.... Met die snelheid konden dus ook de nog niet gearriveerde duiven op huis aan, doch de Zeeuwen moesten afstandsvergoeding geven tegen 600 m.p.mhetgeen erop neerkwam dat een duif, die op een afstand vloog van slechts 36 km hoger, voor die afstand liefst een uur vergoe ding kreeg, terwijl ze in werkelijk heid over die 36 km, die morgen slechts 20 minuten nodig had. In de duivensport is en dat zal steeds zo blijven weer en wind van zeer grote betekenis. Sportief gezien is een concours waaraan liefhebbers deelnemen uit een groot breedtefront een onding, doch er staat tegenover, dat de spreuk .vandaag ik en morgen gij', deze bezwaren opheft. Dat Zeeland heus niet door haar zogenaamd gun stige ligging met het gros van de prijzen wegloopt, willen we aan de hand van reële cijfers tonen: in het nationaal inkorfcentrum Oostburg werden dit jaar op de nationale en bondsconcoursen de volgende bedra gen ingelegd en werd aan prijzen net volgende gewonnen: Moulins inleg 767,55 teruggewon nen ƒ281,00; Pau ƒ441,35 - ƒ43,80; Chateauroux ƒ1446,70 - ƒ659,80; Li moges ƒ468,55 - ƒ414,00; Berge rac 382,40 - 855,00 hierop werd de le nationaal gewonnen; Orleans 2847,70 - 827,50 met inbegrip van de gewonnen derbyprijzen. Terwijl bij ae inleg de ongeveer 1500 der- bygelden niet is inbegrepen, het geen er op neer komt, dat door de Zeeuwen uit dat centrum ongeveer 3500 werd toegelegd; Chateauroux 1028,40-11096,25; Bourges ƒ615,45 - 775,20. We menen, dat deze cijfers duide lijke taal spreken. Het is dan ook begrijpelijk, dat de rayonindelingen op de nationale concoursen steeds verder doorgedreven worden, met het gevolg, dat deze concoursen steeds meer van hun aantrekkelijkheid ver liezen en zeker de naam nationaal niet meer verdienen. Het gevolg was onder andere, dat op Bourges nationaal een hoofdprijs want zo mogen we een serie van drie duiven toch wel noemen, nog slechts een prijs vertegenwoordig de van 31,50. Het gevolg is tevens, dat m de Zuid nederlandse bond een steeds grotere verwijdering ontstaat tussen de di verse afdelingen. In Zeeland is er een streven om geheel los van de ZNB te gaan werken, Oost-Brabant met zijn ruim 3000 leden voelt er eveneens helemaal niets meer voor, om met de twee overige samen te werken. Daar zou men niets liever zien, dan dat men als aparte bond lid van de NPO kon worden. Net als Zeeland, organiseert ook Oost-Brabant dit jaar een eigen der- byvlucht, met het gevolg, dat be stuurders van Oost-Brabant ervan overtuigd zijn, dat er die afdeling voor de nationale derbyvlucht Orle ans van Tilburg Vooruit geen 2000 ningen meer verkocht zullen worden. Limburg had dit jaar terwijl de hoofdprijs aangekondigd was met een bedrag van 2000, zelfs geen ƒ1000 meer te verdelen Als daar volgend jaar Oost-Brabant en Zee land nog bijkomen en bovendien in West-Brabant de ruim 5000 Zeeuw se ringen, die dit jaar wegens de nieuwe rayonindeling nog afvallen, niet meer bij het totaal staan dan zijn er reeds viervan de vijf zuidelij ke rayons, waarvoor de derby ont hoofd is. De derby Orleans was eens de prach tigste vlucht van het seizoen. De vlucht waarop elk duivenland ja loers was, vanwege de geweldige deelname en de enorme inleg. Door de te ver doorgevoerde versnippering Zeeuwse derby Het succes van de Zeeuwse derby staat momenteel reeds vast. In praktisch alle verenigingen is de ani mo tot het kopen van derby ringen groot en heel wat liefhebbers ko pen 30 en 40 ringen. Heel wat lief- nebbere, die de laatste jaren geen enkele derbyring meer kochten, be stelden nu tien en vaak zelfs twin tig ringen. Aangezien de opgave pas moet geschieden in de maand januari, is nog bij geen benadenng te zeggen hoeveel ringen er verkocht zullen worden. Men hoeft echter niet als optimist beschouwd te worden om nu reeds te durven stellen, dat er minimaal 15.000 zullen zijn. Aangezien de eerste prijs op 3000 gesteld is, zullen er een geweldig aantal restprijzen te vervliegen zijn. Naast deze derbyprijs zal er een hoofdprijs vervlogen worden tegen een inleg van 5 per duif. Een hoofdprijs, welke maximaal 1000 zal bedragen, doch minimaal 50 procent van de inieg zal zijn. Indien er dus bijvoorbeeld 3000 zal ingelegd zijn, wordt de hoofd prijs 1000 en de overige 2000 in restprijzen. Wordt er 1500 inge legd, dan Is de hoofdprijs 750 met 750 restprijzen. Voor het seriespel zal 1 inleg per duif berekend worden en de extra- prijs tegen 2 per duif zal bestaan in het vervliegen van gouden horlo ges naar keuze. Men kan namelijk ook de inkoopwaarde in geld uitge keerd krijgen. Bovendien zal de to tale derbyinieg tegen de grootst mo gelijke rente op ae bank gezet wor den en zal deze rente op een vol gend provinciaal concours in zijn ge heel als extra prijzen onder de der byduiven vervlogen worden. *1» WIELERCLUB VOOR STUDENTEN EN SCHOLIEREN In Antwerpen is een wielerclub op gericht, bestemd voor studenten en leerlingen van het niet-unïversitair hoger onderwijs. Voorwaarde is, dat de wielrenners niet zijn aangesloten bij de Koninklijke Belgische Wieler bond. Er wordt twee keer in de week geoefend in het Sportpaleis. Ook het materiaal is van het Sportpaleis. PROGRAMMA SPORTPALEIS ANTWERPEN Zaterdag 13 december 19.00 uur: IJs hockey Olympia Antwerp-Tysch (scholieren). 20.00 uur: Olympia Antwerp - Tijsch (tweede ploegen). Zondag 14 december 10.00 uur: Me- daillekoersen (wielrennen); 20.00uur: (le ploegen). Woensdag 17 december 15.00 uur: midweekmeeting (wielrennen); za terdag 20 december 18,00 uur: (Voor spel abonnementen) wielrennen 19.30 uur: Grote Prijs Stan Ookers achter derny. Zondag 21 december 10.00 uur: Me- daillekoersen (wielrennen); 19.00 uur: ijshockey Olympia Antwerp-Den Haag (scholieren); 20.00 uur: Olvm- pia Antwerp-Rotterdam (le pioe- 5 december de 100ste voorstelling gegeven. Dat gebeurde in Oostburg, voor leerlingen van de openbare la gere school. Het stuk heette .De prinses die alles vergat.' ,Door tijd gebrek hebben we zelf bij dit feit praktisch niet stil kunnen blijven staan,' meldt de directie van ,De Kriekeputte' ook nog. Een hoopvol teken met het oog op de 200ste voor stelling. ITALIAANSE WEEK IN GENTSE OPERA In de Koninklijke Opera van Gent wordt, gezien het karakter en de her komst van een aantal werken, een Italiaanse week gehouden. Vandaag (vrijdag) en zondag om 20.00 uur Rossini's opera-buffa ,De Barbier van Seviglia.' Zondag om 14.30 uur de première van Puccini's ,La Bohè me.' Lia Rottier zingt de rol van Mimi, andere sterren: Amelia Ban- venuti, Guiseppe Todaro, Simon Wal- tens, Herman Slagmulder, Antoon Haeck, Francis de Paep e a. Vrijdag 19 en zondag 21 december de twee laatste voorstellingen van ,La Bohè me'. Voor de periode kerst en nieuw jaar werkt de Koninklijke Opera aan ,Der lustige Bauer' en JDas Land des Lachelns.'. Op kerstavond een op voering van .Victoria en haar hu zaar.' na 't wittebrood kwam de realiteit. Ik was blijmoedig uit het ambt ge treden. maar nu ben ik mijn laatste vrijheid kwijt. Ik had 't niet slecht, maar kon toch soms verpozen, een borreltje wat vrljgezellig- heid. Zij vindt dat ongebondene zo uit den boze. M'n arme haren zijn al grijs van spijt. Had ik de avondmis ik bleef tot 10 uur slapen. Ik had de wekker op geen uur gezet. Nu is om 6 uur Pietje uitgeslapen en komt, waar hij ontsprong, naar 't echtelijk bed. Dag slaap, dag rust er valt niks te bevrieren, maar wel op tijd naar het nuchtere kantoor. Ik ga maatschappelijk mijn mede mensen vieren, maar als ik kan, ga ik er stil van door. *k Ben niet alleen ik hoor 't van meer kanten, en ik kreeg 'n plan: ik schrijf in Overweg. Ik richt een bond op van spijt-optan ten. Een bond geeft kracht en 'k kan 's avonds weg. Antoon Haeck, de boa die meezingt in La. Bohème (Opera van Gent). van .Oranje-Zwart' nog aan: De Boys voert het woord christelijk niet, doch voor het merendeel van onze leden is het wel een woord met betekenis. TAAL (2) gen). 24 december 15.00: Mid- WEEKLACHT Zaterdag 27 dec. 1S.00 uur: Voorspel abonnenten (wielrennen); 19.30 uur: kerstgala met omnium wereldvedet ten en allerlaatste optreden van Jac ques Anquetil. Zondag 28 december 10.00 uur: Me- daillekoersen (wielrennen); 20.00 uur: ijsfeest van het jaar. DOW-KERSTBAL Vrijdag 19 december wordt bij hotel Van Oosterom in Hulst het traditio nele kerstbal van personeelsleden van Dow Chemical gehouden. Het bal duurt van half 9 tot ongeveer 2 uur ('s nachts, dat laatste....). KRIEKEPUTTE: 100 VOORSTELLINGEN Een blij bericht uit Hulst: Poppen theater ,De Kriekeputte' van Frans In .Overweg', informatieblad van het bisdom Breda, komt een weeklacht- op-rijm voor, van een uitgetreden priester die een huwelijk is aange gaan. Hieronder het curieuze vers: Och, was ik maar bij het celibaat gebleven och, had ik maar geen huwelijk aan gegaan. Ik had wat geld en een klein beetje leven, maar nou ls het met allebei gedaan. Ik had het slecht en 'k moest in stil te lijden; ik zag 't niet meer. Het zat er niet meer in. Zij zag dat wel dat is van alle tij den en 't kwam ervan: we stichtten een gezin. Dat is zowat een jaar of vijf gele- je zucht misschien wel eens in 't ce libaat. Ik ben op zekere dag maar uit het ambt getreden. Bedenk je goed. Nu is 't nog niet te laat. SPIJT-OPTANT TAAL (1) Secretaris R. van de Tuin van de voetbalvereniging .Terneuzense Boys' maakt zich, in het recente nummer van het clubblad .Oranje- Zwart', zorgen over het taalgebruik op en rond de velden. ,Ik constateer dat er de laatste tijd steeds meer taal op en rond het veld wordt uit geslagen, dat de honden er geen brood van lusten. Met name bedoel ik hier het vloeken en het elkaar de grofste beledigingen naar het hoofd slingeren.' De heer Van de Tuin vindt het ongepast dat een vereni ging die nog altijd het woord .chris telijk' pretendeert te voeren, zich schuldig maakt aan ruw taalge bruik. Hij pleit er dan ook voor dat leiders en scheidsrechters ertegen op gaan treden. Bij het stukje van de heer Van de Tuin tekent de redactie Andere taal in het blad van de .Ter neuzense Boys': de vereniging heeft moeite om een voorzitter aan te trek ken, nu de heer L. de Jonge (door het blad met veel goede wensen .uitge zwaaid') zijn functie heeft neerge legd. Enkele bezoeken van het be stuur aam kandidaat-voorzitters had den geen resultaat. .Nochtans hou den we de moed erin. Een laatste be zoek kan perspectieven gaan bieden, We hopen het beste,' meldt het blad, ANTWERPSE KNS MET DUBBELE ONTROUW Sinds vorige week zaterdag heeft de Koninklijke Nederlandse Schouw burg in Antwerpen Marivaux' .Dub bele Ontrouw' m een Nederlandse bewerking van Lode Verstraete, die het stuk ook regisseert, op het re pertoire. Marivaux schreef het stuk rond 1700, het thema, de hersenspoe ling, is van deze tijd en Verstraete heeft dan ook niet geaarzeld om het spel verder te actualiseren. Op dins dag 16 december wordt er ln de gro te foyer van de KNS een contact avond gehouden, waarop het publiek van gedachten kan wisselen met di rectie. regisseurs en pers. De aan vang: 20.30 uur. Instrumentale Drie concerten Vandaag, vrijdag 12 december, en de volgende week zijn in Zeeuwsch- VI aan de ren niet minder dan drie concerten te beluisteren. Naar Oost burg komt het Limburgs Sympho nic "Orkest, in Temeuzen wordt een concert verzorgd door de vereniging voor instrumentale muziek (de zo genaamde .Instrumentale' iterwt ji in Axel een recital zal worden gege ven door Vera Beths (viool) en Stanley Hoogland (piano), dit alles respectievelijk op 12 december De samenstellers van de verschil lende programma's schijnen de steeds duidelijker wordende opvatting te huldigen dat ,oud' en nieuw' uitste- -kend "samengaan. Dit is goed werk! Natuurlijk moet er nog heel wat schroom overwonnen worden- voor deze voortreffelijke visie werkelijk usance kan worden, maar aldoende leert men en leert het publiek luis teren naar wat ongewoner klanken. Alhoewel het ongewone de mens vaak fascineert en hem aanspoort tot enig verder onderzoek, vooral waar het gaat over moderne film- of toneelkunst, schijnt in de muziek van de laatste decennia het ongewo ne meer aversies aan te kweken en wordt zeker niet als boeiend ervaren door een belangrijk deel van het pu bliek. We kunnen ons afvragen waar dat wel aan ligt, maar we zullen dan tenslotte tot de ontdekking ko ter dat genoemde aversie in sterke mate vermindert bij die luisteraar die .ondanks alles' blijft luisteren; zijn volharding wordt beloond met het .schoon' vinden van het nieuwe, dat tot voor kort zeer ongewoon Limburgs Symfonie-orkest Het Llmburs Symphonic Orkest speelt vandaag in Oost'ourg. Diri gent André Rieu. Solist: Jacques Ubaghs, klarinet. Aanvang 19.30 uur. Het orkest opent met de ouver ture ,La Gazza Ladra' (De diefach tige eikster) van G. Rossini. Dan volgt het .Klarinetconcert nr. 2 in Es op. 74' van C. M. von Wbeber. Dit technisch moeilijke en virtuoze stuk behoort tot een van de hoogte punten in de klarinetlitatuur. Weber bleek de mogelijkheden van het prachtige instrument te door gronden en daarom behoren nog he den zijn concerten tot de beste op dat gebied. Het stuk bezit een wel haast natuurlijke muzikaliteit. Het programma vermeldt verder werken van componisten van deze eeuw. Allereerst: ,Sinfonietta' van Wouter Paap. De componist zegt zelf over het werk: .Bij dit werkje, dat in april 193S ontstond, behoeft geen uitleg gegeven te worden, aangezien bij het ontstaan ervan geen buiten muzikale factoren hebben meege werkt. Het zou mij het liefst zijn, wanneer de toehoorder zich onbevan gen, dus zonder om een bepaalde bedoeling te vragen, voor deze mu ziek openstelt. Dan heeft hij de meeste kans om in de stemmingen of ontroeringen, welke aan deze muziek gestalte gaven, te delen'. In Terneuzens nieuwe Zuidlandthe- ater wordt volgende week woens dag, 17 december, een concert gege ven door de Vereniging voor instru mentele muziek. Dirigent is Alfred Salten. Als solist treedt op de bas Henry Blackmon. Aanvang: 20.00 uur. Het zeer afwisselende program ma bestaat uit werken van Holst, Henkemans, Beethoven. Bach, ter wijl verder negro-spirituals gezon gen worden en een aria uit .Porgy and Bess'. ,St-Pauls Suite voor strijkorkest' van Gustav Holst (1874-1934) werd in 1913 gecomponeerd. Evenals bijvoor beeld Grieg liet hij zich graag door het volkslied inspireren. Zo vinden we in de Finale van deze suite, die geheel uit dansen bestaat, twee oud- king van zijn beginnende doofheid. In de tekst zegt hij zijn leven vrij willig te willen beëindigen; alleen de kunst hield hem tegen. Het is interessant dat deze stemming echter totaal ontbreekt in deze tweede sym fonie. Recital lange tijd hoofd van St-Paul's Girl- school en leidde vele jaren het school- orkest waaraan hij de suite heeft opgedragen. Van Hans Henkemans (geb. 1913) wordt het werk .Primavera' (lente) opgevoerd. Het werd in 1944 gecom- oneerd voor 12 instrumenten en is later omgewerkt voor kamerorkest. (Strijkers, fluit, hobo, klarinet en hoorn). Henkemans was een leerling van Willem Pijper. Het stuk ls ge schreven in een klanktaal die na de nieuwste ontwikkelingen in de mu ziek, niemand meer za! afschrikken, De .Solocantate no. 82' van J. S. Bach, waarbij H. Blackmon als so list optreedt, wordt bepaald door een zekere donkere sfeer rondom de ge lovige berusting van een mens: ,Ich habe genug'. De .Symfonie no. 2' van Ludwig van Beethoven is gemaakt in de zelfde tijd als waarin de componist zijn beroemde .Testament von Hei- ligerstadt' opstelde. Hierin geeft hij uiting van de zeer sombere stemming, die verband houdt met de ontdek een avond verzorgd door Vera Beths. viool en Stanley Hoogland, piano. Aanvang 20é00 uur. Het programma vermeldt de volgende werken: Sona te in G gr. t. KV. 301 van Mozart; Sonatine van Ton de Leeuw; Sona te nr. 1 Ln a kl. t. op. 105 van Schumann; Sonate in A gr. t. van César Franck. Vera Beths werd op 1 juni 1946 te Haarlem geboren. Na haar eindexa men mms in 1963 zette zij haar vioolstudie voort aan het conserva torium van het Amsterdamse mu ziek! yceum onder leiding van Her man Krebbers. In juni 1967 behaal de zij hier het einddiploma solospel met de hoogste onderscheidingen. Zij bespeel: een prachtige Stradiva rius bijgenaamd .Le President', uit het jaar 1727. In maart 1969 won zij het nationale concours .Oskar Back' voor jonge Nederlandse vio listen. Stanley Hoogland werd geboren in 1939 te Deventer. Na een korte pe riode van universitaire studie, tij dens welke hij op het muzieklyceum te Amsterdam pianolessen nam bij Luctor Pose, werd van 1960 af Jaap Spaanderman zijn leraar, onder wiens leiding hij in 1963 het eind examen solospel met onderscheidin gen behaalde. Stanley Hoogland is in het bezit van de .Zilveren Vrien denkrans', een onderscheiding die hem is toegekend door de vereni ging .Vrienden van het Concertge bouw'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 29