EEN AVONDJE TOON-EEL IN ANTWERPEN extiA WIELERVARIA M BAL I ZEG IK ALTIJD' ASBEST TOON HERMANS IN BELGIË VOOR NEDERLANDERS YIIJDAG 12 DECEMBER 1969 ZEEUWSCH-VLAANDEREN liedje: Roze-me-doze-oeze-me-doeze etc. etc. Toon dirigeert en de zaal zingt mee. Hij praat wat met een eerste viool, een fluit (.nou heeft de fluitist wéér knoflook gegeten") en een cello die in een orkest Bartók vertolken, hij is een presidentskan didaat die in Amerika wordt klaar gestoomd voor zijn baantje (,Mr, Bright: u moet altijd een nagel schaartje bij u hebben. Laten we nu aannemen: u opent hei bal, Mr. Bright. .Met een nagel schaartje?', vraagt Toon. alias Mr. Bright) en zowaar: hij mijmert wat bij het verdwijnen van het circus, in een liedje met veel levenswijs heden. Volkomen buiten dat genre valt het pantomimespel met een stoel en ook draait hij aan een naai- machientje met een grammofoon- foonpl-aat erop: Stare and stripes forever". Maar de zaal mag ook wel iets: aan hec eind van de show stu deert Hermans het liedje .Geef me je hand' in met het publiek. Het duurt een kwartiertje, maar dan zing je 'i ook vlot. Ben klemmende oproep om van het leven te genieten (.Pak die zon') omdat het toch allemaal zo mooi is, besluit het optreden. Wat moet je ervan zeggen? De luchtertjes gaan weer aan en na het applaus begint het gedrang rond de gardarobes. Janssens telt aan de uitgang zijn schaapjes: het is half 12, ze mogen in Antwerpen nog tot half een hun franken opmaken. .Geweldig, die show', zegt een Hul stenaar. ,Ik heb Toon hier 4 jaar gele den voor het eerst gezien. Toen was hij ook al goed, maar deze show ls enorm. Het is me 600 procent meege vallen'. De dames uit Kwadendam- me weten het niet. .Sommige din gen... nee. daar vond ik niks aan. Wat moet je ervan zeggen?' Maar Toon is tot maart onder de pannen, daar in Antwerpen. En 't leuke is: je ziet nog eens wat Nederlanders. zeeuwsch-vlaanderen die zoals ik hem sedert jaren ker in-ens versomberen kan warme-: tragisch voorpaginanieuws een 6ch duw werpt over ónze wereld'.) Belgen Af en toe komen er Belgen birme Ze wagen zich bedeesd in de baa:e. van oer-Hollands (opvallend vaal Rotterdams) taalgebruik, dat d zaal vult als het doek nog niet oi is. Want Toon is eigenlijk naar Bei gië gekomen voor de Nederlanders Bij iedere voorstelling (en er zijn e_> zo'n 3 tot 4 per week) zitten er we! een paar honderd te grinniken op strategische punten in de zaal. Aar dige graadmeter: het Luide applau; dait opklinkt als Toon een grapje maakt over de bekende blauwe be- lastingenvelop een typisch Neder lands verschijnsel en de veel gerin gere bijval die een sneer aangaande onze zuinigheid ontmoet. eJ hebt dan wel een duidelijk inzicht wie Ne derlander en wie Belg is: Belgen klappen fel op zo'n moment, maar helaas: ze redden het niet, het zijn er te weinig... Ballonnetje Veel liefs (ongetwijfeld), maar ei genlijk weinig nieuws van Toon in zijn verse, tweeëneenhalf uur duren de Show. Als hij in grijze smo king opkomt, hangt er tussen de vleugels van Cor Cools en Rinus van Galen, die als begeleiders het ensemble rond de immer mét zijn baas meelachende pianist Govert van Oest vervangen, een blauw batton netje. Als hij het aan een dame op de voorste rij wLl geven (,ze zeggen altijd: Toon, waarom moet jij nou altijd wat geven') ontsnapt het en de zaal (in de waan dat dat vana vond exclusief gebeurt) volgt be nieuwd de schijnwerper naar de nok van de schouwburg. Maar er schijnt iedere voorstelling een bal lonnetje weg te fladderen en Toon maakt het uiteindelijk allemaal weer goed door aan het slot van zijn op treden een nieuw exemplaar weg te geven. Kleine liedjes De liedjes in zijn. Antwerpse pro gramma zijn allemaal even mini en puntig, hij praat wat over de re cente ontwaarding van heiligen en confronteert zijn publiek dan ineens met een scène waarin een zatte man zijn kennis - van - hetzelfde - kali ber ten grave draagt. Een beetje tra gisch is het allemaal wel en de zaal blijft na afloop langer stil dan nor maal. Maar ineens zingt hij als es een vis was-v i s-was-vis-wasloopt het toneel af cn een stukje de zaai in bij .Allemaal achter het lied-je aan' en doet lekker sentimenteel over een blauwe canapé met bijpas sende zwoele juffrouwen. Na de pau ze, de consumpties en de tussen tijdse balansen in de foyer, gaat hij kiekjes maken van het publiek (.voor m'n album, later'), begint opgewekt over zijn ervaringen bij de opening van een haute couturesalon en dan ontrolt zich een meterslang bord met het complete refrein van een liefdes- Do twee dernyspecialistcn Peter Post en Theo Verschueren hebben het elkaar zondag in de nieuwe iKuip' van Gent weer erg moeilijk gemaakt. Zoals u weet ging het daar om de .Grote Prijs Tom Simp son', bestaande uit twee reeksen en een finale ach ter de kleine dernymotoren. Post won de? eerste, Verschueren de tweede, waarna Post in de finale door de coureur uit Sint-Jansteen op bijna een ron de werd gezet. We hebben gelezen dat Post nu definitief z'n meerdere heeft gevonden in de tien jaar jongere Theo Verschueren. Dat geloven we nog zo maar niet. Als Peter in z'n goeie doen is en echt zin heeft in «n revanche, dan gaat Verschueren er opnieuw aan. Dat kan wellicht volgende week zaterdag in Ant werpen al gebeuren in de .Grote Prjjs Stan Oekers'. Anderzijds is het volkomen logisch dat de veel jon gere Verschueren langer meegaat dan Post, zodat eerstdaags de dag komt dat Post inderdaad defini tief het loodje moet leggen. Maar zover is het van daag nog niet iVoor wie nog belang stelt in de onderdelen van afge lopen zondag: Ie reeks: 1. Post, 2. Godefroot op 20 hl, 3. Proost op 80 m, 4. Gilmore op 1 ronde, 5. V. Landt er op 3 ronden. 2c reeks: 1. Verschueren, 2. Sarcu op I ronde, 3. Bugdahl op 2 ronden, 4. Porter op 2 ronden, 5. De Bosschcr op 2 ronden en 6. Oud- kerk op 4 ronden. Finale: 1. Verschueren, 2. Post op 100 ni, 3. Godefroot op 3 ronden, 4. Sercu op 7 ron den, 5. Proost op ronden en 6. Bugdahl op 12 ron den. Je moet niet vragen of het daar ook hard is gegaan..! We duiken weer even in de dopinsaffaire, die helaas niet meer uit de wielersport zyn weg te den ken. De Koninklijke Nederlandse Wieier Unie heeft dus de straf (schorsing) van Gerben Karstens niet overgenomen. De reden daarvan spreekt ons wel aan, namelijk het ontbreken van een strakke lijn in het dopingbe.leid en het meten met twee maten in de kwesties ,Merokx' en .Karstens'. ,We hebben geen moment getwijfeld aan de juistheid van het onder zoek in Lombardije, maar wij zijn liet er niet mee eens dat een Nederlandse renner anders wordt be handeld dan Eddy Merckx', aldus een woordvoerder van de KNWU. Daar is het inderdaad wel mee ge zegd, dachten wij. Inmiddels heeft u kunnen lezen dat gedokterd wordt aan een nieuwe redactie van het dopinsreglement. Laten we hopen dat zulks nu eens gaat leiden tot een waterdichte controle voor ieder een. Zo langzamerhand naderen we het tijdstip dat ook de deuren van het Antwerpse Sportpaleis weer opengaan voor de wielersport. Want laten we nu maar eerlijk wezen, de sportaccommodaties van Gent en Antwerpen liggen dichter bij ons dan die van welke streek dan ook in Holland. Wat dat be treft zijn wij Zeeuwsvlamingen eigenlijk bevoor deeld. Binnen het uur staan we by de sportpaleizen van Gent en Antwerpen (zelfs Brussel is niet veel verder) en l>ij de topvoetbaiwedstrijden in Brugge, Gent, Bevercn en Antwerpen. In dat Antwerpse Sportpaleis wordt dus volgen de week zaterdag de .Grote Prijs Stan Oekers' ver reden achter de derny's. En natuurlijk treden daar aan de twee rivalen en specialisten op dat gebied, Peter Post en Theo Verschueren. Dat wordt dus 'n revanche van Gent en een koers waarin fors vuur werk kan worden verwacht. Natuurlijk zijn er nog tal van deelnemers maar het ligt voor de hand dat de andere zich tevreden zullen moeten stellen met de derde en volgende prijzen. Naast Post en Verschueren komen aan de start Patrick Sercu, Jaap Oudkerk, Leo Proost, Piet de Wit, Julien Stevens, Gerben Karstens, René Pynen en anderen. Zo'n deelnemersveld is alleen al een be zoek waard. Maar er is nog meer. De Nederlandse formatie Rini Wagtmans, Jac Freyters, Ljjn Loeve- stijn en Gerard Koel nemen het in een omnium op tegen de Belgen Va'n Bijckegem, Van Sweevelt. Pop- pe en Van Roosbroeck. Verder als omlijsting een achtervolging tussen Leen Poortvliet en Frans van der Walle, een ploegkoers voor liefhebbers, een om nium voor junioren en nog wat abonnementen wed strijden. Aanvang abonnement 18 uur, hoofdprogram ma 19.30 uur. Prjjzen van 50 tot 250 Brf. Overigens krijgt Nederland binnen een jaar ook een echt sportpaleis, namelijk in Rotterdam. In no vember 1970 gaat het open. De bouwkosten bedragen 64 miljoen gulden, hetgeen overigens al 14 miljoen meer is dan destijds werd begroot. In het paleis kun nen zowat alle sporten worden beoefend. Er komt een wielerbaan in van 200 nieter, banen voor indoor- atletiek, een ijsvloer ete. Er zullen ook concoursen- hippique en tentoonstellingen in worden gehouden. Afhankelijk van de geboden sporten zullen zes- tot tienduizend bezoekers geborgen kunnen worden. De Antwerpse journalist Jos van Landeghem (een man met een fabelachtig geheugen en een gren zenloze documentatie) heeft nu ook uitgerekend hoe veel zesdaagse-renners aan de start zijn geweest. Uit het resultaat blijkt dat bij de eerste tien, al van renners zijn die nog volop in de running zit ten. Daar blijkt ook uit dat nooit zoveel zesdaagsen zijn verreden als de laatste jaren. De lijst wordt aan gevoerd door de Belg Severeyns met 145 zesdaagsen, daarna volgen 2. Fritz Pfenninger 143, 3. Bugdahl 141, 4. Van Steenbergen 134, 5 en 6 William Peden en Peter Post, beiden 123, 7. Palle Lykke 122, 8. Ter- ruzzi 121, 9. Gillen 112, 10. Piet van Kempen 108. 25e is Gerrit Schulte met 77 zesdaagsen. Zo, dat we ten we dan ook weer. aka ANTWERPEN Wanneer de bus de verkeersdrukte in het cen trum van Antwerpen heeft bereikt (en tóch schijnen de Belgen, volgens de statistieken, veiliger te rijden dan hun noorderburen) roept reisleider G. Janssens van de gelijknamige reisorganisatie uit Hulst zijn 40 passagiers via de microfoon toe: Dames en he ren, we naderen 't doel van onze reis. Hier, vlak bij de vogelmarkt, treedt Toon Hermans op. Ik hoop dat hij uw lachspieren in be weging kan krijgen. Trouwens, daar ben ik wel zeker van. Wilt u wel tijdig de schouwburg binnengaan? Dat is fijner voor Toon. Hij vindt het niet leuk als er nog mensen binnenkomen wanneer hij al bezig is'. Twaalfhonderd ,Ik heb gehoord dat Toon tot in maart blijft spelen', zegt de heer Janssens, die de afgelopen maanden zeiter zo'n 1200 Zeeuwsvlamingen kaartjes voor Hermans' optreden verkocht. ,Hij zal een paar dagen uitwijken naar andere schouwbur gen in België en ook wat rust ne men. Maar tot maart blijft hij in ieder geval over de grens'. Die zaterdagavond is de schouw burg zoals gewoonlijk afgela den. Achthonderd man publiek. De mensen zitten op kalende roodplu che stoelen (de prijzen van de plaat sen variëren van 200 frank voor een .zetel a' tot 85 frank voor een stoel in de zijloge) en op enkele, kenne lijk haastig bijgeschoven, bankjes. Er worden programma's verkocht met aan beide kanten een kleuren foto van Toon en allerlei vriendelij ke opmerkingen van zijn Belgische impressario Gaston Arien (,Toon Zaterdagavond 8 uur. In een door sneeuw en regen aangetast en derhal ve modderig Antwerpen vindt de voorlopige ontknoping plaats van een bustocht naar Toon Hermans. Een van de vele pelgrimsreizen die er sinds 31 oktober, de dag van de Antwerpse première van zijn nieu we one man show, naar het vader landse cabaretfenomeen worden on dernomen. De feiten zijn bekend: na een rustperiode die volgde op wat een Amerikaanse tournee had moe ten worden, maar wat strandde in Canada (te midden van daar wonen de Nederlanders), verkoos Toon het om op Belgische bodem zijn nieuwe show uit te proberen. Eerst in Gent, nu in de Arenbergschouwburg, een belegen theater aan de smalle Aren- bergstraat. De schouwburg, een dank zij ingrijpende restauraties moedig overeind gebleven bezit van .het Antwerpse provinciebestuur, mag in deze donkere dagen voor en nog lange tijd na Kerstmis een uitver kocht huis heten. FLORENT R0MB0UTS: KOEWACHT Florent Rombouts uil Koewacht: 30 jaar, klein postuur, clubkampioen libre van de biljart vereniging ,de Grensvrlenden! in Koe wacht, in 1965 geclassificeerd als de beste biljarter van Zeemvsch-Vlaan- ueren en sinds kort kampioen 3e klasse libre in Zeeuwsch-VIaanderen (KNBB). De hondsmedaille, een pla quette en een fraai souvenir zijn d' bewijzen van zyn laatste succes. .Die hondsmedaille is wel het mooi ste. dat ik ine kan indenken', zeg! Rombouts, die op 15-jarige leeftijd al achter het biljart stond. Ongeveer Iwec jaar geleden kwam hij voor het eerst uit in de competitie van de biljartbond. Hij begon toen maar meteen in de 2e klasse libre. Resul taat: een 3e prys in de finale te Axel m 196S. Zijn gaven voor de biljart- sport staan onomstotelijk vast: ir. twee jaar tijd heeft hij twaalf bekers weten te verzamelen. Daar zijn een heleboel bekers bij die hij wist te ver overen bij de Top-biljartclub in Koe- wooht (beste top-biljartspeler in 1967). Op een andere beker staat ge laveerd: kampioen bandstoten Axe' Rombouts i'3 ervan overtuigd dat een bepaalde gave voor biljarten onont beerlijk is voor goede resultaten. En verder zegt hij altijd: ,En de bal is fond....' in de finale van de 3e klas se libre ging het allemaal vanzelf: •Toen ik naar de tafel liep, was ik helemaal niet zenuwachtig. Het zat er echt in'. Van concurrentie was ei genlijk geen sprake. ,Een hoogste serie van 25 was helemaal niet z< geweldig', zegt hij. ,maar het was ge noeg om de competitie te winnen'. Rombouts behaalde in de finale een gemiddelde van 3J/£j, wat ver uitstak boven zijn normale gemiddelde van 2'/;. .Nogal veel hè, toch zeker op een groot biljart. Ik ben geweldig bb' met mijn kampioenschap. Ik heb e; 'enlijk alles gewonnen'. Promotie Zijn kampioenschap in de 3e klass libre betekent nu weer promotie naa. de 2e klasse, waarin hij vorig jaai degradeerde. .Dat had allerlei oor zaken, ik was gewoon in slechte conditie'. Over enkele weken komt hij uit ir de competitie voor liet gewestelijl kampioenschap van Zeeland en Bra bant, dal in Eindhoven wordt gehou den. Behaalt hij daar dezelfde goed •esultaten da.n betekent dat een strij om het kampioenschap van Nede- 'and. Publiek Natuurlijk hebben ook biljarters last van oplevende en afzwakkende mo menten. .Maar hoe meer publiek, hoe beter ik ga spelen'. Het libre-spel verdient zijn voorkeur boven het top-biljarten .en je wordt zo nu en dan eens uitgevaardigd, dat is erg leuk'. Zijn nachtdiensten bij de NV Philips in Terneuzen spelen hem nogal par ten: .Ik oefen eigenlijk veel te wei nig. Bovendien hebben wij geen bil jart thuis en een café-man ben ik niet. Als ik meer zou oefenen, zat :k misschien al lang in de eerste klas.' Een hoopvolle toekomst dus voor Rombouts. biljarter in hart en nieren (maar ook al 14 jaar lang speler in Florent Rombouts, het eerste, van de voetbalvereniging Koewacht). ,Onze voetbalvereniging doet het ook lekker op het ogenblik. Soms kunnen de voetballers naar Rombouts fluiten op het veld, dan staat hij achter de biljarttafel: .Moet ik tegelijk biljar ten en voetballen, dan staat de voet balvereniging me af voor de compe titie'. Maar hjj doet het allebei even graag... Gelukkig dat die asbestfabriek niet in Zeeland komt. Dit is althans één geruststellende gedachte waar mee we o>is onveilig en ingewikkeld levensri f m e dit jaar kunnen afsluiten. Te lezen wat de gevol gen van inademing van asbeststof, zelfs door .zij delings contactallemaal kunnen zijn, doet een wiens terstond de adem stokken, zélfs zonder dat er ve zels aan te pas komen. Achter de ondoorgrondelijke naam JJiffuus mesothelioom' verbergen zich. heel nare dingen die voorzichtig vertaald kunnen wor den als een erg wrakkige gezondheid. Al is die asbest nog zo isolerend en brandvrij en goedkoopde industrie ervan mag gerust in Cana da blijven, waar ze maar beter de asbestmijnen kunnen sluitenomdat daar ook mensen wonen die in- en uitademen. Bij ons in Zeeland heeft het Havenschap Vlissin- aen Oost i.o. daartoe deskundig voorgelicht een stokje voor het neerplanten van de industrie gestoken. Ze zullen daar loaarschijnlijk gedacht hebben: wat baat het een mens als hij de hele materialistische wereld wint en hij lijdt schade aan zijn gezondheid Het wordt toch al zo moeilijk om aan een eerlijke ziekte de eindstreep te slijten Wat moeten we nu eigenlijk allemaal doen en niet doen om onze gezondheid te behoeden? 't Komt neer op een proces Van versterving, een behoedza me en vaak krampachtige levenswijze. Het is de balans vinden tussen rauwe winterpeen en allerlei lekkere dingen, in het bonbongenre, de gebakkraam de jus, de blommige aardappeltjes, de lekker me' boter gestoofde groente en wat zich nog meer in h* randgebied van onze gezondheidszorg ophoudt. Als we aldus onze voeding hebben geselecteerd, gt zuiverd en ontdaan van alle gevaarlijke stoffen, ah we er aldus gelouterd, sereen en stokkerig mage uitzien, dan blijven toch nog een massa problemsi over. Hoe staat- het met het drinkwater, zit er misschiet vergif in de rivieren De ongerustheid hierover be treft niet- ons, maar de icaterleidingbedrijven. Zi zorgen wel dat de keukenkraan alleen gezuiverd wa ter loost. Maar we lezen het wel, van die endo- sulfan en zo meer en we zeggen: verdraaid, kan e> nu werkelijk niets meer gevaarloos blijven Hoe staat het met de wasmiddelen met enzymen die na de cyclamaten in Amerika, dat de koploper is in het verspreiden van angstwekkende voorlich ting en dito verboden momenteel op de lijst van verdachte gebruiksmiddelen staanKunnen we er eczeem van krijgen of niet? Hoe staat het met de spuitbussen voor de frisse geurtjes in huis en tegen het vliegend insektKunnen we het op warme da gen binnendringende leger ongedierte ermee te lijf zonder er zelf iets akeligs van te krijgen En buiten, ja buiten, daar begint het pas: dumpen van industrieën, open-rioolgeuren, uitlaatgasgeuren, 'e verkeersonveiligheid. wat kunnen we tegen dit alles doen-Viefs. Be- lalve misschien het dragen van een gasmasker, wat tan teel de communicatie enigszins zou bemoeili;- 'cen. Al de boven ons hoofd hangende verschrikkin gen zullen viel op wetenschappelijk gefundeerde ba ns aan het licht gekomen zijn. Maar soms lijkt liet, of het bekendmaken van al die narigheden door ■emand gebeurt met. een azijnzuur boosaardig ka rakter, die erop utt is paniek te zaaien en alle ple zier uit het leven te persen, zodat er van ons niets meer rest dan een angstige klomp neurotici. Want, tie cyclamaten, wasmiddelen, kindervoeding, spuit bussen, werden ons eerst aanbevolen. Ze zijn in dui zenden gezinnen ingevoerd. In Vlissingen deed men liet- anders. Daar zaaide men niet achteraf paniek. Eerst iverd er onderzochtdaarna geweigerd en toen publikatie van de reden vzaarom. Wel iets om irois ~ip te zijndit stukje Zeeuws welzijnsbeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 27