A r K A k DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK Verontreiniging Westerschelde De Nederlandse taal De winter begint pas na nieuwjaar Slik de pijn weg. UNICEF Anti-Amerikaanse ergernis op tv SCHULPBIER 1 s/sréi lekasin VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Het interview dat uw redacteur K. van der Maas heeft gehad met de RIZA-direoteur ir K. C. Zijlstra en dal in uw zaterdagkrant van 6 de cember jongstleden werd gepubli ceerd, was zeer interessant en ge ruststellend voor hen die zich .zor gen' maken over de milieuhygiëne nu en in de toekomst. Ongetwijfeld kunnen we nog jaren vooruit met het verontreinigen van de Westerschelde en na ons de zond vloed nietwaar? Wanneer over 40-50 jaar overal langs de Westerschelde industrieën uit de grond gestampt zullen zijn en de Westerschelde aan het maximum van zijn zelfreinigend vermogen toe zal zijn zullen we wel verder zien wat er moet gebeuren. Mag ik stellen dat dit een volko men foute redenering is, omdat het dan reeds veel te laat zal zijn. De dan levende generatie zit met de on overkomelijke brokken dank zij ons, die nu de gelegenheid voortij hebben laten gaan om afdoende maatrege len te treffen. Deze afdoende maatregelen moeten inhouden dat geen ongezuiverd afval water mag worden geloosd op de openbare wateren, dus ook niet op de Westerschelde. Met betraldcing tot het bovenstaande ïs het noodzakelijk daarbij het plan van de werkgroep- Filius te betrekken. Hoewel ik het rapport niet kent, mag ik er aan de hand van gedane publikatïes wel van uitgaan dat Vlissingen daarbij ais badplaats centraal staat, dus 's zo mers met helder, koel water aan zijn unieke zuiderstrand. In het artikel in uw zaterdagkrant lezen we echter dat de RIZA-di- recteur het .heel begrijpelijk vindt dat de overheid geen geld meer stopt in voorzieningen voor de zwemsport, wanneer een zeearm als de Wester schelde daarvoor niet bij uitstek ge schikt is, waar men risico's kan lo pen. Dit betekent nog niet dat het zwemmen daar moet worden verbo den.' Dit gelezen hebbende dringt zich de gedachte steeds meer op dat het zwemmen thans reeds niet al-s een ideale ontspanning mag worden be schouwd. HoeveeFte erger zal dit in de naaste en directe toekomst wor den? De plannen om Vlissingen om hoog te stoten in de vaart der volke ren zullen ongetwijfeld sterk afhan kelijk zijn van rijksbijdragen. Valt dit dan nog te rijmen met bo venstaande uitlating van de RIZA- directeur? Laten we dus beginnen met de hand in eigen boezem te ste ken en ervoor zorgen dat de aan te Het spelI Mens erger je niet' dreigt uit de tijd te geraken. Het is bijna verleden tijd geworden, omdat er op de beeldbuis zo overvloedig veel an ti-Amerikaanse ergernis geboden wordt. Inzender wil daarmee gaarne van zijn afkeer doen blijken t.o.v. twee laat ik het zacht uitdrukken, vrij links gerichte programma's als het toevallig de Amerikaanse voor lichting betreft, namelijk .Brandpunt' en .Achter het Nieuws'. Inzender gaat zich zo langzamer hand afvragen, .worden de heren' van beide nleuwsniedia's voor hun vaak éénzijdige, erg links-georiënteer de voorlichting door zekere zijde ex tra betaald?' De jeugdige bedienaren (bezitters of bezetters) van onze nieuwsmedia hebben nog geen Jont geroken, laat staan kogels om hur. oren horen fluiten en toch willen zij zich een ordeel aanmatigen over ge beurtenissen op het slagveld. Inzender wil uitgaan van het feit dat de door Amerikanen bedreven wreedheden juist zijn. De openheid in deze verschrikkelijke kwestie van Amerikaanse zijde is daar borg voor, en deze zijn beestachtig, zij zijn af schuwelijk, zij zijn hl geen enkel opzicht goed te praten. Maar de omstandigheden waaronder zij bedre ven zijn worden onderzocht. Geen van de .heren bezetters' van de ge noemde nieuwsmedia hebben ooit een slagveld bezocht in tijd van oorlog. Maar waarom alleen de wreedheden van de Amerikaanse militairen be licht en getoond? Gezien hun link se bewogenheid moet het voor deze voorlichters toch gemakkelijk zijn om een visum te krijgen voor een reis naar Moskou of Hanoi. Reisgeld, zakgeld en vrij verblijf in één der beste hotels valt hun ten deel als beloning voor de anti-Amerikaanse gezindheid. Inzender vraagt zich af als deze .he ren' zo goed georiënteerd zijn, waar om tonen zij ons dan niet eens de beelden van foto-materiaal van de wreedheden door de tegenpartij be gaan? Om nog eens terug te ko men op het schokkende nieuws van de Indonesic-a.ffa.ire, daarin speelde de heer Wigbold zo'n onthullende rol, vraagt inzender zich af, waarom heeft men niet geprobeerd beelden te tonen van de wreedheden door de tegenpartij t.o.v. eigen mensen begaan haat zij eens gaan informeren naar bet boek ,Het Politieke gebeuren rondom de Repoeblik Indonesia" deel II (foto's) bij het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen'. Dan kun nen zij, naast de fotografisch vast gelegde wreedheden van onze jongens ook eens laten zien wat de wrede kerels van de tegenpartij vaak hun eigen landgenoten hebben aangedaan. Inzender moet veronderstellen dat de bedoelde voorlichters in hun bekrom pen, anti-Amerikaanse geest daar- h;j geen ogenblik willen stil staan. Als inzender naar de beeldbuis kijkt, en daar moet hij nog verplicht voor betalen ook, is het zichtbare genoe gen dat bij deze .heren voorlichters' van de gezichten afstraalt dat erger nis opwekt. Inzender wil besluiten met 't voorstel om een doel van de regeringssubsi die, die de omroepen als geschetst Krijgen, te besteden aan een cursus .hoe breng ik goede, neutrale voor lichting' zonder van enige gezind heid naar welke kant ook bij voor baat te doen blijken. Goed besteed is ook het geld als zij Noord-Viet- nam bezoeken om daar de wreedhe den van de tegenpartij te filmen. Deze .heren voorlichters', media-be zetters, gedragen zich als ondankba re wezens, die nog steeds niet be seffen dat zij hun afbrekende, anti- Amerikaanse voorlichting kunnen ge ven mede door de inzet van die Ame rikanen, omdat bet diezelfde Ameri kanen waren die hun ouders hebben vrijgemaakt (bevrijd) uil de handen van de Duitse bezetters en zij daar door 't levenslicht konden aanschou wen onder de vrije hemel van ons dierbaar vaderland. Laten zij Moskou en Hanoi gaan verzoeken om aldaar de zegeningen van dat soort vrijhe den te gaan proeven en filmen. De geschokte tv-kijker die pro-Amerikaans is, omdat hij mede door de verguis de Amerikanen werd be vrijd uit de Japanse kriics- gevangenschap. C. W. Vervest Heermsseweg 153 Goes leggen riool'.valerpersleiding van Vlis singen en Middelburg wordt vervan- gen door een rioolzuivenngsinstalla- tie. Laten we er verder voor zorgen dat binnen de kortst mogelijke tijd het lozen van ongezuiverd afvatwa- Ler tot het verleden gaat behoren. Laten we eens proberen verder te zien dan onze neus lang is, niet om dank baarheid te verwerven van ons nage slacht, maar om te zorgen dat voor hen niet alles wordt verknoeid. Per 1 januari 1970 eindigt de Unicef- actie 1909. Voor de laatste maal wil le we de verkoopadressen van de Unicef-kaarten onder uw aandacht brengen. Ten stadhuize is mevrouw J. van Munster bereid de verkoop te behartigen. In de stad kunt u terecht bij de heer .1 Goedvolk, modehuis .Bobbe',. C. Buskenstraat 149, telef. 2660. Verder verkopen de dames: J. M. Kloosterman-Du mans, Badhuis straat 48, tel. 2452; .J. J. Joustra- Salomons, Pres. Rooseveltlaan 10, tel. 3866; W. de Weerd-van der Est, Ju- lianalaan 3, tel. 2711; F. Smit-van der Wees, Boulevard Bankert 18, tel. 3888. Het regionaal Unicef-comité. Walcheren. DE EERSTE MENS OP DE MAAN Di een der jongste nummers van Paris Match wordt met typisch Franse, hu mor geconstateerd dat zij die in de tweede plaats komen waar het op zienbarende prestaties betreft, meestal onbekend blijven. Wie was de tweede Europeaan die voet aan wal zette op Amerikaans grondge bied? M ie was de tweede vliegenier die de Atlantische Oceaan overvloog En ga zo maar door. Alleen bij de reis naar de maan valt er een uit zondering vast te stellen: het twee de drietal maanreizigers heeft even zeer als het eerste de aandacht van heel de wereld getrokken. Van mijn kant zou ik het hier voor iemand willen opnemen die beide drietallen is voorafgegaan zij het dan in de verbeelding van een Ame rikaan en niet gecoached door een groep Amerikaanse ruimtedeskun digen. Het was Edgar Allen Poe die als enige, voor zover mij bekend, zijn fantasie zover liet gaan dat hij zich niet alleen voorstelde hoe een mens een maanreis ondernam (daar in waren Bilderdijk en, nog vroeger, Cyrano de Bergerac hem al voorge gaan), maar tevens zijn daadwerke lijke landing op onze satelliet be schreven heeft. Zelfs Jules Veme is zover niet durven gaan als zijn gro te voorloper. Maar die was dan ook geen dichter... Alle dichterlijkheid ten spijt heeft Poe intussen zijn maanreiziger ('Hans Pfaall genaamd) enige waar nemingen laten doen die niet al te veel verschillen van wat de werke lijkheid thans heeft opgelverd. Zo spreekt Pfaall, behalve van een ruig maanoppervlak,van de geweldige temperatuur tussen dag en nacht en de lange duur van beide. En vooral is het merkwaardig zijn beeld van de aarde, vanaf de maan waargeno men. te vergelijken met de beschrij vingen van onze astronauten. .Ter wijl ik mijn blikken', zo lezen wij in .The tremendous adventure of a cer tain Hans Pfaall'. op de aarde richt te, die ik onlangs had verlaten •nam ik haar waar in de vorm van een groot, donkerkleurig koperen schiLd met een middellijn van onge veer twee graden, dat 'op een vaste plaats onbeweeglijk in de hemel hing met aan de ene zijde een schit terend gouden sikkel. Men kon erop geen enkel spoor van oceanen of continenten ontdekken en het ge heel was bespikkeld met vlekken van verschillende grootte er. voorzien van keerkringen en evenaar bij wij ze van ceinturen...' Ziedaar de in drukken van een fictieve kosmonaut uit 1840. D. A. de Graaf Goes Eenheid der kerken In de PZC van 13-11-'69 kon men le zen van samenkomst, gereformeerd- hervormd, voor de eenheid, doch geen woord van ware eenheid in de goede zin des woords. Om in het kort te citeren over het verhandelde: dat het ja woord bij de gereformeerden zwaarder weegt dan bij de hervorm den? Dit verschil kan ik niet bemer ken. Het woord .gereformeerd' bete kent: van alle dwalingen gezuiverd. Men weet hoe er geleerd mag wor den over de eerste 3 hoofdstukken van Genesis alsmede over de leer van de veronderstelde wedergeboorte, over kinderen van een vader door doop en belijdenis en avondmaal, Ja de noodzakelijkheid dei- waarachtige wedergeboorte wordt aldus of niet geleerd, er is geen onderscheid meer tussen algemene genade en bijzonde re genade. Ten tweede ds Van Til zeide dat de hervormde kerk zwaar ziek is in 3 stromingen. Maar ver geet niet ds Van Til dat er nog een Hervormde Gereformeerde Bond :s, waar de oude statenvertaling is en de Heilige Schrift en de 3 formulieren van "eenheid nog gehandhaafd wor den. Waar nog gepredikt wordt: Wet en evangelie, schuld en genade, vloek en zegen: waar God op 't hoogst verheerlijkt en de zondaar op diepst vernederd. Ik geloof dat de Gerefor meerde Kerk ook wel aan bloedar moede lijdt. Dat het de algoede God moge behagen nóg een reformatie te schenken in de protestantse kerken. Middelburg, P. Pieterse. DANKBETUIGING VOOR OPBRENGST COLLECTE Enige weken geleden vroeg ik in de ze rubriek uw medewerking voor de jaarlijkse collecte van de Vereniging Het Zonnehuis, de christelijke vere niging tot verpleging van langdurige zieken en ernstig invaliden van alle leeftijden, ongeacht hun godsdienst of gezindte, welke collecte in de laat ste week van november werd gehou den. De inwoners van Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland en Sint- Laurens hebben liet mooie bedrag van 2464,24 tijdens de collecte voor de vereniging bijeengebracht. Mede na mens het bestuur' van de vereniging Het Zonnehuis en de 600 zieken, in validen en gehandicapten in de Zon nehuizen te Doom, VI aardingen. Beekbergen en Zuidhorn betuig ik de collectanten en al degenen die aan deze opbrengst hun steentje hebben bijgedragen, mijn hartelijke dank. Mevrouw J. P. Flipse-de Groot. Veerseweg 60 Middelburg. (ADVERTENTIE) El wild...,uwpasseparlout-ring! Eonblijvendmodicuzecreatiedie past bij elk toiletje, bijiedere gelegenheid, bijaluwstem- mingen.lneen oogwenk verwisseltueen fon kelendegranaat voor een dromerige opaal ol stralende salber. Geïntrigeerd? Beschouwt u deze advertentie gerust als een invitatie! heetman^ edelsteenkundige i.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 32 tel. 116670 I: ooslzeedijk 155-157, rotterdam Vrouwen gaan wat hun kleding be treft graag met hun tijd mee en zo kort kunnen de rokjes niet zijn of ze trekken ze aan. want het is mode. Datzelfde geldt ook min of meer voor ons taalgebruik. Vreemde woor den, vooral Engelse (lekker kort), zijn meer dan ooit >n de mode en er wordt, zowel in de spraakta.al als in de schrijftaal, dan ook kwistig gebruik van gemaakt. Deels mis schien uit dikdoenerij, maar hoofd- Mijnheer de redacteur, met meer dar, gewone belangstelling volg ik de ge schiedschrijving van het staaj: Schulpbier. Dat komt omdat ik zelf al enige tijd nasporingen op het ge bied van de stedelijke historie doe en daarbij speciaal Schulpbier op het oog heb. Nu na enige afleverin gen meen ik toch dat de tijd ge komen is om enkele van mijn bevin dingen prijs te geven en daarbij zon der boze bedoelingen de auteur HaHa een licht verwijt te maken. Wat is er namelijk aan de hand? Nadat ik na lezing van de eerste af levering al een lichte teleurstelling moest verwerken, brachten ook vol gende pubhkaties van de historie geen enkel feit aan het licht om trent de merkwaardige rol van A. B.C. de hoofdredacteur van de Schulpbierse Courant. Deze rol nu. valt in de ontwikkelingsgang van Schulpbier niet weg te cijferen. Ik houd het erop dat de schrijver hier een soortgenoot :n bescherming neemt of anders uit misplaatste be scheidenheid de rol van een krante- schrijver wat op de achtergrond houdt. Ik ben echter van mening, dat de objectiviteit gebiedt, dat de man opdraaft. Aanschouw toch zijn invloed en let op zijn werken! Als Achilles Beterweter Cz. zijn kolom metjes gevuld heeft, betekent dat een heleboel denkwerk gedaan voor de leden van vroedschap en open baar lichaam. Men behoeft dan, om met gezag het woord te kunnen voe ren in de vergaderingen, slechts de initialen A. B. C. te noemen en de discussie krijgt een gewijd karakter: het is niet alleen het begin van het alfabet maar ook van alle wijsheid. Neen. het is beslist ongepast A. B. buiten het beeld te laten (ja, zo mo gelijk door Jac. Prince in beeld te brengen Wie herinnert zich niet zijn heroï sche artikelen tegen Louis de Pa lingboer, die zich maar bleef verzet ten tegen het verhogen van de dijk rond de havenkom en verdikking van de vloedplanken? De enkele malen per jaar voorkomende overstroming van de lager gelegen gedeelten van Schulpbier zou daardoor worden voorkomen, doch het betekende te vens heit einde van de gratis verver sing van de palingvijvers van Louis. Alle mensen die droge voeten wilden houden kreeg A. B. aan zijn zijde; in dit geval waren zelfs Luymen en Klaarhamer van één gevoelen. Wat een slimme stukjes moest A. B. ove rigens niet schrijven om beide auto riteiten telkens in hun waardigheid te laten. Genoeg hierover, het dossier is be schikbaar. Desgewenst kunt u op mijn belangeloze medewerking rekenen. Wemeldinge Frans Burger Noot redactie: Met enige droefheid namen wij kennis van bovenstaande brief: er blijkt namelijk uit dat de geachte inzender onvol doende met de feiten op de hoogte is. zoals trouwens uit de komende afleveringen van Schulpbier wel zal blijken. Achilles Beterweter Czn komt niet voor in de burgerlijke stand van Schulpbier en door inzender genoemde feiten heb ben zich niet binnen deze ge meente afgespeeld. Dat neemt niet weg dat de rol van de pers in Schulpbier niet valt weg te cijferen, zoals nog na der zal blijken. Onze teleurstelling over de op merkingen van onze zeer ge achte briefschrijver is daarom zo groot omdat hij beweert het spiit ons dit woord te moe ten gebruiken het dossier van Schulpbier ter beschikking te hebben. Dat kan namelijk niet: het licht ter redactie PZC. Inzender zal zich toch niet vergissen? Misschien ziet hij het dossier-Overlegorgaan Zuidwest-Nederland aan voor dat van Schulpbier. In dat ge val komen wij graag eens kij ken. Redactie PZC. zaltelijk toch. dacht ik. omdat men mee wil doen en niet voor ouder wets of behoudend wil doorga&n. De overheid maakt hierop geen uitzon-j dertng. Kortgeleden heeft een vak-i verbond zich daarover bij de minis-1 ter beklaagd, de heer A. P. Cornet! uit Goes heeft erover in uw blad geschreven en nu lees ik weer dat: een raadslid in Overijssel het nodigi geoordeeld heeft een dik woorden boek mee te nemen naar de raads-l vergadering om op die manier zijn ongenoegen over de vreemde-woor-j denziekte te kennen te geven. Of het allemaal helpen zal? De stroom lijkt niet meer te stu;-: ten. We showen en switchen, we fix-l en en mixen, quizzen en relaxen. En de lay-out en de try-out, de hea rings en happenings, de glamour en de striptease enz enz zijn niet meer uit ons spraakgebruik weg te den ken. Nog niet lang geleden kwam ik )n onze eigen PZC (trouwens ook in andere dagbladen) tot mijn ge noegen het woord .hoorzitting' te gen. Aha, dacht ik, eindelijk! Einde lijk zijn we dan toch van die (in taalkundig opzicht) onuitstaanbare hearing verlost. Het was een korte vreugde. De hearings zijn de laatste tijd weer schering en inslag in de krant en zelfs onze brave Vussingse huisvrouwen van de VAC. wier stre ven alle lof verdient, hebben blijk baar een uitgesproken voorkeur voor dat uitheemse woord. Een winkel, een hotel, een onderneming wordt te genwoordig niet meer gedreven, maar gerund; verdachten bevinden zich niet meer in, doch onder ar rest (under arrest) en tijdens vraag gesprekken hoort men herhaaldelijk zeggen: in dit land (in this coun-i try) in plaats van: in óns land. De, woorden ophitsen, ophitsing zijn dei vergetelheid ingegaan; .Hetze' is het mode woord geworden. Is er tegen dit taalbederf iets te doen? Misschien iets ja, maar dan alleen als de kranten hun onmisba re medewerking verlenen, De stem men van enkelingen leggen geen ge wicht in de schaal. Bij het pleiten voor het gebruiken van goede Nederlandse woorden dient men er overigens naar mijn mening wel van uit te gaan, dat niet alle woorden van vreemde her komst over één kam kunnen wor den geschoren. Van oorsprong uit heemse doch vernederlandste, volko men ingeburgerde woorden (bas taardwoorden) hebben in ons spraak gebruik een vaste plaats veroverd, waarvan ze niet meer kunnen wor den verdreven. We kunnen ze ook niet meer missen, al verdient het wel aanbeveling ze niet te gebrui ken als er een gelijkwaardig en gang baar- Nederlands woord voor in de plaats kan worden gesteld. Maar dat is nu juist de moeilijkheid. Dat ge lijkwaardige, gangbare Nederlandse woord is er niet altijd en is het er wél dan heeft het soms een iets andere betekenis of gevoelswaarde dan het vreemde woord, waardoor het niet nauwkeurig de bedoeling van de schrijver weergeeft. Een di ner is een maaltijd, maar niet ie dere maaltijd is een diner. Een do cent is een leerkracht, maar is ie dere leerkracht ook een docent Als de heer Cornet bezwaar maakt tegen woorden als: direct, maximaal, fungeren en dergelijke waar blijven we dan met de politie, de commis saris, de brigadier, de agent en de arrestant? Op de keper beschouwd is het door hem in zijn beschouwing gebezigde woord .hanteren' ook geen zuiver Nederlands, afgeleid als het is van het Franse woord ,hanter'. Waarmee ik de heer C. waarschijn lijk geen nieuws vertel en waarmee ik alleen maar zeggen wil dat het aanheffen van de Teuze .Weg met de vreemde woorden!' gemakkelijker is dan het verwezenlijken daarvan. De vaktaal, de taal van de wetenschap en de geheimtaal van onze econo men (staathuishoudkundigen), psj'- chologen f zielkundigen). enz. dan nog buiten beschouwing gelaten. r. N s j. 11 21 December 31 10 20 Januari 30 Over ii periode van 50 jaar hel gemiddelde dagelijkse verloop van de wintert.emperaluur. Opvallend is de dikwijls voorkomende warm- egolven tussen k' in'ori en hel wint la de derde weclc V 9 19 Februari rst en begin ja- er se dieptepunt Gemiddelde van 50 winters leert: (Van onze weerkundige medewerker) Een januarimaand met nauwelijks vorst is voor ons land heel on gewoon. Verleden jaar hebben wij dat ervaren toen alleen in de eerste week van januari een 5 tot 7 nachten wat lichte vorst brachten, daarna niet weer. het juist na 10 februari veel kouder te worden. Deze grafiek van de ge middelde wintert', iri.pera tuur over een halve eeuw is daarom hoe mooi ook, niet te gebruiken voor een prognose daar juist de vaak markante afwij kingen voor zowel aangename ala soms sneer onaangename verrassin gen kunnen zorgen zoals verleden jaar. Januari gemiddeld maximum te De B:'.t 6.1. in maart dito. Gemiddeld minimum januari -7-2,3, in maart -1,2 C. Zon Enkele optimisten zagen er al een vroeg voorjaar in. maar. zoals dik wijls. was het uitstel van executie. Rond 10 februari begon het te vrie zen en wij konden deze kou in maart met plaatselijk 24 tot 28 vorstdagen vrijwel niet meer kwijt raken. In januari 1930 noteerde De Bilt zelfs een record klein aantal vorstdagen van 3. In 1921 was de gemiddelde mi nimum temperatuur plus 4 graden, in 1910 record laag namelijk -9 gra- den. Dit zijn dan de uilersten. Wan neer wij over een periode van een halve eeuw de gemiddelde dagtempe ratuur optellen en uitwerken dan ko men toeh enkele duidelijke voorkeur- tendensen te voorschijn. Zacht rond kerst Zo zien wij als het meest normale verloop van een winter de tempera tuur in december regelmatig vrij sterk dalen met een dieptepunt rond de kortste dag (21 december). Vlak voor de kerstdagen hebben de oceaandepressies met regen en wind de gewoonte door te breken. Een| winterse kerst zoals van 1961 tot en met 1964 vier jaar achtereen in ons land voorkwam, plaatselijk zelfs met strenge vorst, een grote bijzonderheid. Tussen 25 dec. en 6 januari (Drie Ko ningen) is de winter vaak aan de Tr zachte onbestendige kant. Daarna (£P?ï,iJZi ,f„ weer een daling die tussen 20 en 25 Normaal inag de periode 20-25 janu ari de koudste zijn, soms komen ook al de eerste sneeuwklokjes te voor schijn. Wel blijkt uit de grafiek dat de zon eigenlijk eerst een maand na dat het laagste punt is bereik: weer enige invloed gaat krijgen, tot eind januari is er nog steeds meer warm teverlies dan winst. In de zomer zien wij d,*. zelfde want ook juni is rond de langste dag gemiddeld lang niet zo warm als drie tot vier weken daarna. Mammoetonderzoek naar taak leraren januari zijn dieptepunt blijkt te be reiken zodat deze periode, juist één maand na de kortste dag, tot het hartje winter mag worden gerekend. Na 10 februari zet een stijging in, waar de winter van verleden jaar juist tegenin ging want boen begon J. M. de Cooker Vlissingen ,Bomenslachting' in België door misverstand Vrouw zat dood in woonkamer ALPHEX AAN DE RIJN (ANP) Te Alphen aan de Rijn heeft de bijna 62-jarige alleenwonende mevrouw H. Blanksma enkele dagen levenloos in een ruststoel in haar woonkamer ge zeten. Het onderzoek, dat de politie op aan gifte van overburen, die het vreemd hadden gevonden dat bij haar enkele avonden achtereen tot diep in de nacht het licht nog brandde, heeft ingesteld, en dat tot donderdagmorgen heeft ge duurd. heeft uitgewezen dat de dame enkele dagen geleden in Den Haag een Sint-Nicolaasfèest heeft bijgewoond. Daarvan in haar woning teruggekeerd is zij kennelijk onwel geworden en overleden. te komen wat de invloed moetwet is op de taak van de Neder landse leraar, wordt er een jaar lang bij 3000 tot 3500 leraren een onderzoek uitgevoerd. Minister Veringa heeft dit onderzoek opgedragen aan een Nijmeegs universitair instituut en een Biltliovens organisatie- en efficlencybureau teza men. Het instellen van het onderzoek vloeit voort ui: besprekingen tussen lerarenor ganisaties en ambtelijke vertegenwoor digers. Bij de discussies werd geduid op een mogeüjke taakverzwaring smds de wet op lie: voortgezet onderwijs (mammoetwet) is ingevoerd. Het on derzoek betreft allereerst de huidige taak naar omvang, aard en intensiteit, daarnaast mogelijk opgetreden verande- ware SonJnslaehtinr lan£, WH»»* ïgZföl'™""0* v"*mt iandse o-rens namelijk van ruim een half jaar. door De rnmSLr tan openbare werken tad Ï*.W£ÏÏS! tüïf"KÜS.BSü" enkele maanden geleden opdracht ge geven bomen die een duidelijk gevaar voor het verkeer vormden, te laten kap pen. Tevens wilde hij een overzicht la ten maken van wegen waar de bomen vrij dicht langs de rijbaan stonden, zulk met het oog op de planning van zijn .dienst voor het groene plan'. Als gevolg van een ambtelijke vergis sing is de opdracht tot inventarisatie ook opgeva: als ee:i opdracht om bo-( men te kappen. Met het gevolg dat tien-| tallen prachtige beuken en platanen zijn geveld alvorens men tot de ontdekking kwam. dat de instructies niet zo r:gou-: reus bedoeld waren. naar de functie van de schoolleidingen in verband met de beoordeling voor de beioningss*. ru ctuur Over de onderzoeken zullen rapporten verschijnen die door de minister in hefc georganiseerd overleg zullen worden ge bracht. Beide onderzoeken zullen wor den begeleid door commissies die zijn samengesteld uit ambtelijke vertegen woordigers en vertegenwoordigers van de betrokkenen. In ELSEVIERS WEEKBLAD komt KVP-senator en oud- NKV'er Middelhuis aan het woord over de met zoveel ru moer eind september in de twee de kamer aangenomen loonwet van minister Roolvink (p. 29, e.v.). Binnenkort moet deze wet de eerste kamer passeren, wat naar men verwacht, opnieuw enige deining zal geven omdat de minister van sociale zaken op zijn standpunt zal blijven staan. ,Bouko Roolvink Zijn hele figuur drukt nis hel; ware uit wie en wat lüj is. Hi zie heni niet alleen als een nu de vakhondsman, maar ook als een rechtzinnig calvinist, die sterk np zijn stuk staat en die dat zodanig po neert, dat hij andere lieden wel eens irriteert. Mij niet hoor.' Mr G. B. J. Hiltermaim toont zich gematigd optimistisch over de vorige week in Den Haag gehouden confe rentie van de zes (p. 100, 101). ,Het Haagse topberaad van EEG-overhe- den is geslaagd, omdat het een tijd limiet heeft gesteld aan de Franse deballotage van Engeland als lid van de Europ"ese club, zij het ook op ze kere voorwaarden. Op dat einde van het veto was het wachten, en daarop alleen. He.t besluit te dezer zake heeft over het resultaat beslist, de overi ge beslissingen dienen als randver sieringen.' DE NIEUWE LINIE geeft commen taar (p. I) op de hippie-moordenaars (van onder anderen Sharon Tate), die ketters zijn van (Ie Amerikaanse droom. ,De losse liefde, de losse com mune, de losse individualist, de losse zedelijkheid en de spiritualiteit zijn iets heel anders dan hun pendanten in vrijheid. Wordt de vrijheid be heerst door volwassen beid, de losheid wordt beheerst door de vijandigheid. Vrijheid kan daardoor grenzen aan vaarden, de losheid kan dat niet.' DNL sprak met Piet Oosterveld, de wetenschappelijke leider van de Ne derlandse Spitsbergen-expeditie, die veertien maanden in het barre noor den verbleef (p. 7). Over het bescher men van dieren (in casu de ijsbeer) zegt hij: ,Het is toch de specifieke taak van biologen om alles wat we bederven met onze beschaving, de nadehge werking ervan, tegen te gaan. Misschien zeggen vele mensen: Wat kan mij een bepaalde diersoort schelen. Maar hun uitsterven is een indicatie van hetzelfde proces waar wij uiteindelijk zelf ook aan kapot gaan als we het niet stoppen.' Op de vraag of het verzet tegen het huidige bewind algemeen is, ant woordde het PvdA-ltamerlid: ,Er i een deel van de Grieken geweest, dat het nieuwe regime aanvankelijk de .benefit of the doubt' heeft gegeven. Maar het verzet loopt nu van links tot heel ver naar rechts. De weerzin [tegen de kolonels is algemeen, Een onthullend voorbeeld: tegen de tijd dat de vrije Griekse uitzending van de BBC begint, stromen straten en terrassen leeg'. IIP-MAGAZINE onthult het een en ander over de ,pi'cstigeslag Ivloos- Roolvink om de loonwet' (p. 9, 10). ,Hoe persoonlijk liet conflict tussen Ivloos en Roolvink dan is geworden, blijkt ook uit de behandeling van de optrekking van het minimumloon in de eerste kamer. Ivloos, senator voor de PvdA, vindt die verhoging vol strek! onvoldoende. .En wilt u met uw ministerssalaris van een ton per jaar die financieel zwakken een klei ne welvaartsverboterïng onthou den?', roept hij. De senatoren schrikken ontsteld wakker. Schande, zeggen ze. Zulke taal hoort in ons heiligdom niet thuis." HP sprak mr Van der Stoel en liet hem iets vertellen over zijn Griekse reis en bevindingen naar aanleiding van zijn onderzoek of de Griekse ko lonels wel bereid zijn de democratie in liun land te herstellen (p. 14, 15). VMJ NIDEMJUW In VRIJ NEDERLAND komen enke le ex-illegalen In verzet tegen de stichting .Geestelijke Weerbaarheid', die steeds meer het verleden pro beert te monopoliseren, (p. 3). ,Dït zo vaal: gehoorde beroep op ,de geest van het verzet' is, vinden zij, een van die kwalijke nevenprodukten van de oorlog, evenals de mythe da: het ge hele Nederlandse voik minus een te verwaarlozen minderheid zich en bioc tegen de nazi's zou hebben ver zet (het ,Lou de Jongsyndroom'), en evenals de mythe, als zouden tijdens de bezetting, gelouterd door de .geest van het verzet', alle scheidslijnen van rooms tot rood, van linies tot rechts tussen de verschillende be volkingsgroepen zijn weggevallen.' VN bespreekt uitvoerig (p. 5) het zo juist verschenen boek van Joe Mo- giimiss, waarin deze onthult hoe Nixon president is geworden. ,De hoofdschotel van deze campagne zijn de tien grote shows van een uur (de totale tv-campagne vergt 21 mil joen dollar) waarin Nixon een aantal voorbedachte vragen beantwoordt van een panel dat via metingen naar de samenstelling van het plaatselijk electoraat zorgvuldig is samenge steld. Een jongen van 28. Roger Ailes, die regisseur is geweest van de Mike Douglas-show, wordt aangetrokken voor de regie. Een regie waann het applaus, de duur van" de vragen en antwoorden, de instelling van iedere camera ten opzichte van Nixon, het aantal negers op de voorste rij. en zovoort, enzovoort zorgvuldig war den vastgelegd.' PANORAMA beschrijft de moeilijk heden van Willem Ruska, die voort durend met tegenslag te kampen beeft (p. 42 c v). Onze couturiers geven in kleur (en met zwier) hun visie op bloot (p. 43, e v). In Cali- fornië kan alles. Maar sommige za ken gaan te ver: lcindersex, huwe- lijksmallemolens en bloeiende sleutel clubs (p. 52 e v). NIEUWE REVU brengt een verhaal over .leven onder drn|' (p. 4 e v). De nieuwe James Bondfilm zal zeker veel vertier geven. Want wie kent Mrs Peel niet? (p. 36, e. v.). In de schaduw van het Vaticaan wordt ar moede geleden, maar niemand wil dat zien ~(p. 40, e v). nieuw feit. Het werd reeds op 23 ok tober 1968 door minister De Block ini antwoord op vragen van het tweede! kamerlid Van der Spek (psp) er-I kend. De toekomst iu de metaal ïs volgens DE GROENE nog altijd niet roos kleurig te noemen (p. 4). .Intussen is het ook zo zoals een vooraan staand vakbondsman zei dat de enige .sociale' term die de heer Sic- kinge gebruikt .afscheid nemen' is: Zijn hoogstpersoonlijke aanduiding voor wat met een meer algemeen eu femisme .afvloeien van personeel' heet. Er zal vast nog wel van heel wat mensen afscheid genomen v den, bij het VMF-conëern, en zeker bij Werkspoor-Utrecht.' SPIEGEL brengt een lang vraagge sprek met AR-fractieleider mr Ba rend Biesheuvel (p. 7. e v). Coen Moulijn blijft toch bij Feijenoord, zo verklaart bij in Spiegel (p. 29, e v). De kinderen in de kibboets wordt ge leerd zich zelfstandig ie gedragen; moederliefde betekent dan ook wei nig voor hen i p. 22. e v DE GROENE onthult dat in Lim burg een Deense munitie-fabriek gevestigd is. die voor miljoenen aan de VS levert, (p, 1). .Uit hel bovenstaande kan dus ge concludeerd worden dat fabricage van granaatonderdelen voor de Ame rikaanse oorlogvoering in Vietnam reeds in Nederland, in de staatsmij nen Emma te Treebeek. een jaar a anderhalf plaatsvindt- Dat is geen Hulp toegezegd aan kolenhandelaren HAARLEM (GPD) Staatssecretaris Van Son (economische zaken) heeft de kolenhandelaren hulp toegezegd. Nadat vanuit een protestvorgaderïng in het Haagse congresgebouw een petitie was aangeboden sprak een deputatie van de 1600 verzamelde kolenhandelaren met de bewindsman. Drs Van Son deelde mee dat nog vóór 1 januari concrete maat regelen bekend zullen worden gemaakt. Het zijn niet alleen financiële maatrege len. maar zij bestrijken ook het gehied van de vestigingsmogeliikheden voor de vaste-hrandstoffenhandel. In de petitie hadden de brandstoffenhan- delaren onder meer de onrust c-n onvre de gedemonstreerd die leven in hun rijen en in die van hun gezinnen. Ze vroegen een oplossing voor de problemen "dis .door een monopolistisch overheidsbe leid op de schouders van de Nederlandse brandstoffennandelaren zijn gelegd'. In ACCENT kan de '.ezer kennisma ken met Anton Pieck. wiens kerst kaarten en kalenders op dit ogen blik weer een recordomzet bereiken (p. 26. ev). Maar Pieck is daar niet! van onder de indruk, ,Ik hoop dat het mij niet kwalijk neemt, maar wij hebben geen tv en ik lees nooit kranten. Daar heb ik in de eerste piaats geen tijd voor en in de twee de plaats geen behoefte aan. Mijn werk is alles voor me. Weet u wat het is: ik heb alujd een eenzijdig le-, ven geleid. Dat moet ook wel: ais je iets perfect wil doen. dan moet je daar helemaal voor leven en je niet laten afleiden door bijzaken.' fADVERTENTIE de snelle en zekere piinverdrijver

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15