ZEEUWSE SPORTACCOMMODATIES Voor 27.000 Zeeuwen geen gymmastiekzaal Geen ZWembad binnen 5 km voor 50.000 Zeeuwen a N10 DORPEN SEEN VELD! Alleen Zeeland geen Kunstijsbaan TENNIS VOLDOET NIET AAN MINIMUM NEGENTIG SCHOOLKLASSEN VERSTOKEN VAN ENIGE REDELIJKE RUIMTE EVENMIN IN VELE KERNEN VERBETERING IS OPKOMST Geen enkele Verbetering woensdag io december 1969 VV,sse/ Zeeuws-Vlaander PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Van onze sportredactie) „.IHDELBURG De gisteren ver- Ijclieiien Zeeuwse sportaceommodatie- ta is een even goed gedocumenteerde la als belangwekkende rapportage, «t name over de toestand van za- i, zwembaden en velden. De opzet I om ecu inzicht te verschaffen in de ■linwezige accommodaties in Zeeland 'e toekomstige behoefte er aan is k in vergelijking met andere rap- porten in dit opzicht. ■jjjpportcur D. W. M. Jansen van I Je stichting Zeeland, die op ver- I joelt van de Zeeuwse sportraad l ep voortreffelijke wijze deze inventari- 1 talie naar kwaliteit en kwantiteit ver- ■jithtlc, heeft alle sportaccommodaties onderzocht, heeft er de zeer belang- I rijke recreatiesport in opgenomen, de I regionale en gemeentelijke cijfers ver- I deken met die van de Zeeuwse ge- I alddclden en is bijzonder gedetailleerd Belangwekkend is de nota een mo- I uentopname uiteraard, omstreeks april 11)69 omdat er niet alleen wordt aangegeven wat Zeeland heeft, maar veel meer wat er in de provin cie ontbreekt. En dat is zonder meer schokkend. Om enkele bijna verbijste rende voorbeelden te noemen. Voor 50.000 Zeeuwen is er in een straal van 5 kilonieter geen zwemmoge- lijkheid in zwembaden; slechts één derde van de Zeeuwse scholieren uit de 6e klassen (lo) haalde in 1968 een zwemdiploma; 37.000 Zeeuwen hebben geen mogelijkheid gymnastiekonder wijs te volgen, onder wie Icinderen uit 90 lagere schoolklassen; 38 gemeenten hebben geen of te weinig sportvelden en 30 gemeenten hebben geen of te weinig zalen. Met Groningen is Zee land de enige provincie zonder kunst ijsbaanplan. Voetbalvelden zijn er te weinig (vooral kanaalzone Walcheren, Zuid-Beveland, Tholen en St.-Philipsland)oefenmo- geljj kli eden zijn gering (vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, midden en west. Schouwen en Noord-Beveland), van de vier grote steden heeft Vlissingen rela tief het geringste aantal sportvelden, terwijl de bijkomende accommodaties (kleedgelegenheid, douches, enz.) In heel de provincie te wensen overlaat. Vooral Oost-Zuïd-Beveland, Tholen en St-Philipsland hebben op alle gebied een grote achterstand! Wat gaat er nu gebeuren Met dit instrument voor vernieuwing en ver betering zal de Zeeuwse sportraad de gemeenten vooral voorlichten en ad viseren over, en zo nodig in minder vrijblijvende gesprekken wijzen op dc wenselijke accommodatie. ,We zullen 'n nieuw programma plus prioriteitssche ma opstellen', verklaarde de voorzit ter van 'de Zeeuwse sportraad, gede puteerde A. L. van Gcesbergen, die overigens niet al te optimistisch was over de fondsen daarvoor. Voor pe perdure accommodaties (sporthallen, zwembaden enz) zal men het dan ook volgens de gedeputeerde in interge meentelijke samenwerking moeten zoeken. De sportraad zal ook grote aandacht moeten besteden aan de recreatiesport, waarbij de sportbonden ingeschakeld moeten worden voor het gebruik van de accommodatie. .Vijftig pet van de Nederlanders heeft een onvoldoende conditie, ikzelf tot nv'n spijt ook', ver klaarde de heer Van Geesbergen, die echter op dit punt weer op de finan ciële problemen wees. .Gedurende vier jaar 2 ',b miljoen gulden voor sport, cultuur en volksgezondheid is een woe- kergeldje'. Het rapport heeft een goede basis ge schapen voor een verbeteringspro gramma, waaraan de provincie, de ge meenten, de sportraad én de sporthon den de handen vol zullen hebben. Permanente planning en verbetering zijn hard nodig, getuige de vaak schok kende feiten, die over de verschillende accommodaties hieronder op deze pa gina uit de nota zijn opgetekend. PETER VERHAGE Voor 27.000 geen mogelijkheid I lm 50.000 kilometers ver weg 1DELBURG De Zeeuwse landkaart vertoont een fors aantal witte .zwemvlekken'. Met andere woorden: vele Zeeuwse inwoners Tallen buiten het reikgebied van de in de provincie aanwezige zwem- ai instructiebaden als men er daarbij van uitgaat, dat de straal Tan een zwembad een (be) reikwijdte beeft van vijf kilometer. De keuwse accommodatienota komt voor deze waterrijkste provincie ran het land tot enkele opzienbarende zwemconclusies. MIDDELBURG Zeeland telt tien gemeenten, die niet over een sportveld bescliikken. Het zijn: EUewoutsdijk, 's-Gravenpolder, fee, Oudelande, Cadzand, Waterlandkerkje, Zuidzande, Zuiddorpe, Overslag en Mariekerke. De eerste negen gemeenten bevinden zich in de klas tot 2500 inwoners, waarbij in 's-Gravenpolder het gemis an een veld het meest wordt gevoeld (met 436 jongelui in de leef tijd van 10 tot 25 jaar) terwijl Mariekerke de grootste gegmeente ander veld is, waar 625 jongelui van 10 tot 25 jaar wonen. Deze conclusies zijn te vinden in het Zeeuwse sportaccommodatïerapport. Eenzesde van de bevolking, namelijk 50.000 Zeeuwen, is buiten het bereik van een (ook in aanbouw zijnde) zweminrichting. In de Zak van Zuid-Beveland is de si tuatie het zorgelijkst: 15.000 mensen vallen buiten de 5 km- straaL., In de zesde klassen van de lagere scholen had in 1968 slechts éénderde van de leer lingen een zwemdiploma (voor Nederland ging het om de helft van de scholieren). Het is a! vaker gezegd: het is met de zweminstructie en de zwemvaardig- heid in Nederland bedroevend gesteld. En Zeeland steekt hierbij het ongun stigst af. velen dioht bij de kust) had geen en kele zesde klasser in 1968 een zwem diploma.' Bruinisse, Poortvliet, Stave- nisse, Driewegen, Hoofdplaat, Nieuw- vliet, Retranchement, Koewacht, Lan- gendam, Graanw, Waarde, Brouwers haven, Westerschouwen, Sint-Anna- land, Sint-Maartensdijk, Tholen, Ril- land-Bath en Clinge. Buiten schoolverband neemt de KNZB zwemdiploma's af en daarbij werden er in 1967 in heel Zeeland twee maal zoveel behaald als in 1964. De kinde ren in de leeftijd van 6 tot 11 jaar in Westkapelle en Hulst bezoeken rela tief Ln 1968 dan) het meest het zwem bad. Over het algemeen is er in Zee land een onderbezetting aan instruc tiepersoneel. In vier baden (Koewacht, Schoondijke, Westkapelle en Wissen- kerke) is er zelfs helemaal geen per soneel.... De groei van het aantal Zeeuwse zwembaden sinds 1963 is overigens zeer verheugend: van 13 naar 28! Vijf onoverdekte instructiebadsn zijn pri mitief en te klein: Groede, Schoon dijke, Sluis, Wolphaartsdijk en West kapelle. Er mag aaar geen diploma ge zwommen worden. Als de nonm (van de vereniging van Nederlandse Gemeenten) van een open- luchtzweminrichtmg voor een kern van minimaal "5ÜUU inwoners, gehan teerd wordt, dan betekent dit, dat Yer- seke en 's-Heer-Arendskerke daaraan niet voldoen. Overigens is er in Yer- seke een reeds vergevorderd plan om een overdekt en verwarmd instructie- bad te bouwen. tulere conclusie is, dat in ver- ide Zeeuwse regio's het velden- gunstig is, maar dat er een pwt tekort is aan voetbalvelden. Zo j* bijvoorbeeld de voetbalveldenpositïe "Goes en Iiapellc ongunstig: in Goes «ervoor 923 jongelui van 10 tot 25 Wr G6n voetbalveld en voor het over speelde veld van Kapelle staan jongelui in dezelfde leeftijdsklas to verdringen Wat het totaal velden betreft werden gunstiger 's gevonden: voor Kapelle 616 - ilui per veld, voor Goes 513. Wan- **r men rekening houdt met dc in middels gereedgekomen velden daalt aantal 10- tut 25-jarigen per tot 355, waarmee het cijfer gun- 1 wordt dan het Zeeuwse van Jongelui per veld. dencijfer heel gunstig: 269 jongelui (10-25 jr) per veld. Vlissingen 581). In Middelburg is de behoefteprognose voor 1980: zeven voetbalvelden, 2 handbal velden en 3 velden voor be- drijfssport en zomeravondsport. In Vlissingen zijn er vóór 1980 twin tig velden gepland. TE WEINIG ACHTERSTAND duidelijker taal spreken de rap portcijfers over de Walcherse kanaal- j®<» Wanneer men een vergelijking asakt met de cijfers van Midden- «SHVsch-Vlaanderen (waar evenals Schouwen-Duiveland relatief het éWotste aantal voetbal- en overige JPnvelden wordt aangetroffen) dan dat de Walcherse kanaalzone •olswaar vijf sportvelden meer heeft Midden - Zeeuwsch - Vlaanderen, im?r (^at- er eeT1 ST°te achterstand is JJo Voetbalvelden." In de kanaalzone Walcheren is er één voetbalveld voor 1000 jongelui, ln Midden- IpVrsch-Vlaanderen voor nog geen Pe "Mien is het gering aantal voet- d ik <6 van (,e 17 velden) in Mid- r'hurg, terwijl er een relatief groot •Jjaal hockey-, korfbal- en handbal- joden zijn. Vlissingen heeft van de ''volden li voetbalvelden. Met- het ™öngs in gebruik genomen Breeweg- °®ples is het Middelburgse sportvel- Te weinig veldaccommodatie is er in 13 Zeeuwse gemeenten: St-Annaland, Tholen, Kapelle, Wemeldinge, Oost- burg, Sluis, Krabbendijke, Vogelwaar de, Westdorpe, Zaanising, Sas van Gent, Kruiningen en Yerseke. Tholen heeft met 1000 jongelui per veld het grootste tekort, maar ook Oostburg steekt zeer ongunstig af met 966 jongelui per veld. In deze streek- stad is er één voetbalveld voor 4000 inwoners. Totaal beschikt Zeeland over 174 sportvelden en 41 aparte oef en velden, waarbij dan in het rapport over het algemeen de situatie tot 1 april jongstleden is bijgewerkt. De kwali teit er van is over het algemeen vol doende tot goed. Dertien velden zijn beslist onvoldoende, terwijl negen vel den overbespeeld bleken. GERING De mogelijkheid om in deze provin cie te oefenen is gering. Buiten be schouwing gelaten sintelbanen, atle- tiekvelden en arodaterroinen (14 st.y concludeert het rapport, dat er bij 63 velden een goede oefcugclegenheid is, bij 54 velden voldoende oofengelegen- lieid on bij 57 velden geen of beslist onvoldoende oefengelegenheid, eender de van het totaal dus. In de regio's Zeeuwseh-Vlaanderen midden en west, op Schouwen-Duiveland en op Noord- Beveland is de mogelijkheid om tc oefenen het geringst. De subaccommoaaties kleedlokalen, wasgelegenheden en douches) zijn in Zeeland in het algemeen voldoende. De situatie is het ongunstigst in •Schouwen. Er is echter een verbetering op komst: naast de drie overdekte in structiebaden in Souburg (de Purley- pool, die niet voldoet) Duiveland en Terneuzen (beiden onlangs gereedge komen) komen binnenkort nieuwe overdekte instructiebaden gereed in Vlissingen, Wemeldinge en Middel burg. Er zijn dan, zo wordt in de no ta verklaard, vijf volwaardige over dekte instructiebaden in Zeelamd, het geen de situatie aanzienlijk verbeteren zal. In aanbouw komen ook instructie baden in Sint-Maartensdijk (over dekt) en Sint-Jansteen. Er zijn volgens het rapport plannen be kend in Yerseke, Schoondijke, Hulst, Oostburg, Tholen, Valkenisse, Wol phaartsdijk, Zierikzee. Arnemuiden, Bruinisse, Vogelwaarde en Heinkens- zand. West-Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren hebben het grootste percenta ge zesde klassers met een zwemdiplo ma. Zuid-Beveland herstelt zich aan zienlijk: met een gering aantal scho len, dat zwemonderricht krijgt (wel licht veel instructie buiten schoolver band) zijn er veel zesde klassers met een diploma. Het tegenovergestelde beeld geeft Noord-Beveland: alle scho len hebben hier zwemonderricht, maar na Tholen en Sint-Phil psland het ge ringste percentage gediplomeerden. In zeventien Zeeuwse gemeenten (en MIDDELBURG Alleen West- Zeeuwsch-Vlaanderen voldoet aan de norm, dat één tennisbaan op de 3000 inwoners wenselijk geacht wordt. De ze regio hoeft volgens het Zeeuwse sportaccommodatïerapport het gering ste aantal tennisvcrenigïngslcdcn, maar de meeste banen. Het omgekeerde is in Zuid-Beveland het geval: een gering aantal banen met na Walcheren het grootste per centage leilen. De provincie telt 28 tennisverenigingen met bijna 2500 le den. Alle 70 banen, die Zeeland tolt, zijn voldoende tot goed. De toestand van de bijkomende accommodaties (kleed- en wasgelegenheid) is som ber. Daarnaast is er in de regio's Tholen en Sint-Philipsland met ruim 18.000 inwoners, oost" Zuid-Beveland (zonder Kruiningen) met ruim 13.000 inwoners en de Zak van Zuid-Beveland (zonder 's-Heer-Arendskerke) met bijna 13.000 inwoners geen enkele zweminrich ting! En indien de primitieve baden in West-Zeeuwsch-Vlaanderen buiten beschouwing gelaten worden ïs er in deze regio (zonder Breskens, IJzen- dijke en Aardenburg) voor 6000 men sen geen behoorlijke zweminrichting. In het rapport wordt dan ook ge concludeerd, dat behalve de vier zweminrichtingen, die in aanbouw zijn of komen, nog minsteais tien nieuwe zweminrichtingen nodig zijn. Het tekort aan oppervlakte zwembas sin in Zeeland is overigens nog vrij gering vergeleken met het tekort aan oppervlakte aan zon- en ligweiden, die irnmers een belangrijke recreatieve functie hebben. Middelburg maar daarin komt verbetering) Aardenburg, Sas van Gent en Axel hebben thans het grootste tekort. Groot zijn ook de tekorten aan dou ches en toiletten in de Zeeuwse zwem inrichtingen: respectievelijk 136 en 58. In Middelburg, Goes en Terneuzen zijn de grootste tekorten geconstateerd. In Breskens is er het grootste tekort aan wisseleabines, daarop volgen Terneu zen, Middelburg en Serooskerke. Een vrij somber verhaal dus, dit zwemrelaas. Er moet nog heel wat ge beuren wil iedere Zeeuw in de gelegen heid zijn te kunnen Ieren zwemmen! MIDDELBURG Tot een wel haast rampzalige conclusie komt het Zeeuwse sportaccommodatie rapport met betrekking tot het gynastiekonderwijs in deze pro vincie. Er zijn namelijk in Zee land vijftien gemeenten, alsmede vele kernen met meer dan 600 inwoners, die niet over een gym nastieklokaal beschikken. En dat betekent dan, dat ongeveer 27.000 inwoners van Zeeland verstoken zijn van gymnasiekac- commodatie! De gemeenten zijn: Scherpenïsse, Sta ven isse, EUewoutsdijk, 's-Heer-Abts- kerke, Nisse, Oudelande, Hoofdplaat, Waterlandkerkje, Zuidzande, Koewacht (met bijna 1100 personen in de leef tijd van 6 tot 39 jaar), Overslag, Zuiddorpe, Mariekerke, Wemeldinge en Krabbendijke. Daarbij komen dan nog de Noordbevelandse kernen Kats. Geeradijk en Kamperland, de Schouw- se kernen Noordgouwe, Zonnemaïre, Scharendijke, Burgh, Noordwelle, Se rooskerke, Sirjansland en Ouwerkerk, de Beve lands e kernen Schore, Katten- dijke en Oud-Sabbinge, alsmede de Zeeuws-Vlaamse kernen Aardenburg- Eede, Kloosterzande en Nieuw-Namen. 90 klassen Het is met dit gegeven dan ook niet verbazingwekkend, dat de situatie voor het gymnastiekonderwijs op de lagere scholen weinig reden voor optimisme geeft. In de inspectie Middelburg (Wal cheren en Zeeuwseh-Vlaanderen west) zijn 44 schoolklassen verstoken van enige redelijke ruimte en in de in spectie Goes (rest van Zeeland) gaat het om 45 schoolklassen! Ze zijn te vinden in 25 gemeenten. eén gymnastieklokaal per twee lage- gere scholen, namelijk de Walcherse kanaalzone, het O-'-""- men met 43 stuks tot 143 zalen zijn er toch nog zeer veel gemeenten, die slecht bedeeld zijn. In de groep tot 5000 inwoners zijn er behalve de 15 gemeenten waar helemaal niets is nog eens veertien gemeenten, die beslist onvoldoende zaalaccommodatie hebben. Van de acht gemeenten tus sen 5000 en 10.000 inwoners heeft al leen Axel te weinig zaalaccommodatie en van de vier grote gemeenten heeft alleen Vlissingen te weinig accommo datie, Goes heeft relatief de meeste, daarna volgen Middelburg en Terneu zen. Ten aanzien van Vlissingen moet er bij aangetekend worden dat de zalen zeer intensief gebruikt worden. De Middelburgse verenigingen bezetten 60 procent van de zalen minder dan 20 uur, de Vlissingse clubs 1 procent.... Goed figuur En dan te bedenken, dat Zeeland wat het aantal (lees goed: aantal) zalen betreft landelijk nog niet eens zo'n fek figuur slaat. De zaiendichtheid verhouding aantal zalen tot inwoners van 6-39 jaar) was in 1967 (volgens het rapport zal de verhouding thans niet drastisch veranderd zijn) het grootst in Friesland, daarna kwam Drente en toen al volgde Zeeland. Indien men echter de grootte van de zalen in beschouwing neemt verslech tert Zeeiands positie aanzi lijk. Op Friesland na heeft Zeeland namelijk het grootste aantal .kleine' lokaaltjes in Nederland: 14 procent van de gym nastieklokalen zijn kleiner dan 90 vierkante meter, Ruim 34 pet is 90 tot 160 vierkante meter groot, en daarmee stond Zeeland landelijk op de zevende plaats, bijna 11 pet haa een oppervlakte van 160 tot 180 vier kante meter (tiende plaats) en bijna, 41 pet is groter dan 180 vierkante me ter, waarmee de provincie de vijfde laats bereikte. an nog zijn er in Zeeland 27 zalen, die kleiner zijn dan 90 vierkante me ter; die zijn in de beoordeling niet in het rapport opgenomen. Ze staan in 25 gemeenten. Zeer beperkt Ln het rapport wordt dan ook gecon cludeerd: de gegevens over de opper vlakte, het gébruik en de hoogte van de zalen blijken van dien aard te zijn, dat slechts zeer beperkte mogelijkhe den aanwezig zijn voor de middelgro te (volleybal, basketbal en badmin ton) en grote (zaal handbal- en voet bal, microkorfbal, zaal tennis en hockey) zaalsporten in Zeeland. Er is één lichtpuntje in het zalen- verhaal: in 1970 zal Zeeland na Gro ningen en Drente relatief het groot ste aantal sporthaUen in Nederland hebben. Het zijn er dan zeven, dat wil zeggen één per 43.000 inwoners, terwijl momenteel als norm wordt ge hanteerd één per 20.000. Deskundigen beweren, dan ook, dat er nog 400 tot 500 sporthallen in Nederland nodig zijn om aan de behoefte te voldoen.» Nog veel ligplaats nodig MIDDELBURG Overal in Ne derland is of wordt driftig ge bouwd aan kunstijsbanen. Ze zijn te vinden in Deventer, Heeren- veen, Amsterdam, Den Haag Den Bosch, Tilburg en Geleen. In Utrecht (de stad) komt er eer en in Eindhoven en in de pro vincies Drente en Gelderland is men in onderhandeling voor de bouw ervan. Alleen in Zeeland is er (met Groningen) niets bekend over plannen voor de bouw van een kunstijsbaan. Aldus meldt met harde gegevens de sportac commodatienota van Zeeland. Er zijn in Zeeland twee aangelegde ijsbanen: Middelburg en Zierikzee, die beantwoorden aan ae voorgeschreven afmetingen, drie andere gemeenten hebben ivel een baan (Vlissingen. We meldinge en Haamstede) maar daarop kan men niet hardrijden. Het rapport concludeert dan ook: in de nabije toekomst is er een kunstijs baan nodig, tenminste voor Middel burg en Vlissingen samen. Er zijn in Zeeland 18 bij de KNSB aangesloten clubs naast 37 niet-aangesloten vere nigingen. Ze tellen samen ruim 3600 leden. Vervolgens wordt in de accommoda tienota summier aandacht besteed aan de volgende sporten: Alleen tn Zeeland en Groningen geen plan WATERSPORT Jachthavens: Zee land heeft er 23 met bijna 3300 lig plaatsen, de meeste gesitueerd in het Veerse Meergebied. In dit gebied zijn er ruim 1700, over 20 jaar wordt ge rekend op 6000, maar volgens een the oretische berekening zouden er IS.000 moeten zijn. Vijf jachthavens zijn te ondiep. Zoals eerder reeds in meerde re gevallen is geschreven zijn er in ZeeTand veel plannen in uitvoering of in voorbereiding. Sportvisserij: De explosieve ontwik keling is bekend. Er zijn thans 190 ligplaatsen voor sportvissers (havens in Wolphaartsdijk en Krabbendijke). tot 19i3 wordt de behoefte geschat op 2000. Roeien: Er is één roeiclub in de pro vincie (Middelburg). Duiken: Drie verenigingen, belang stelling neemt toe. HIPPISCHE SPORT Er zijn bin- nenmaneges voor zover bekend 20 buitenmaneges. Een binnenmanege is erkend i Serooskerke Idat v-i zeg gen: ze voldoet aan de minimumeisen. De bond voor landelijke rijverenigin- gen bepleit sterk de aanleg van toeris tische ruiterpaden rond Veerse Meer en :n de kop van Schouwen. SCHIETSPORT Er zijn 2.1 schiet verenigingen in Zeeland met 560 schut ters, maar er is geen enkele club. die wedstrijden kan organiseren omdat de accommodaties te gebrekkig zjjn. TAFELTENNIS Er Ls groot ge brek aan tafels: het aantal varieert tussen de twee en vijf. Alleen Mid delburg steekt er met 17 ver bovenuit. JT DO: Zeeland telt 2500 judoka's, on geveer 10 procent van het Nederland se totaal. In 15 Zeeuwse gemeenten wordt! BOKSEN Er zijn 42 boksers in Zeeland er. 1 vereniging, in Vlissin gen. Men voelt sterk het gemis aan oen tra:n;ngsgelegenheid me: douches. VLIEGSPORTDe Walcherse zweef- cluh moet te zijner tijd een geheel nieuwe accommodatie financieren. In 1968 kwam de Zeeuwse Aeroclub Haamstede i met 5200 vluchten op de 3e plaats in Nederland. GOLFSPORT: Een club (160 leden) in Domburg: het is één van de oudste verenigingen in Nederland. Buiten beschouwing zijn gelaten de sporten, die in of bij cafés en restau rants worden beoefend (midgetgolf, trampoline, kaarten, biljarten), dam men en schaken, auto- en motorsport, wielrennen, wandelsport, duivensport en skelteren. Niet in Zeeland worden in organisatieverband beoefend: rol schaatsen, cricket, honkbal, kano, rug by, softbal en ijshockey.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 21