PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CONCRETE STAPPEN NA HAAGS TOPBERAAD Kou en griep beheersen Europa Valkenisse: een van Zeelands sterkst groeiende gemeenten Vliegramp bij Athene 90 doden N S -tarieven met 3 procent omhoog Oorlog en chemie D' II STUDENTEN STELLEN MINISTER ULTIMATUM Vandaag in de krant... Gashouders Sporthal SOCIALISTISCH BEROEP OP WEU-LANDEN Koudekerke ontwikkelt zich tot forensenplaats T weede woningbouw in Zoutelande en in Biggekerke Bestuurder uit mysterieus ongeluk meldt zich 212e jaargang - no. 289 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 9 december 1969 •Ka. f. «in I »P. 2751). Mid d P.r adv. 5,55. i li t 5.05 per mtend, ol 15,00 i 48). Coed. Grola Merit 2. tel. I »er re,el (min. f 1,85). .Brieve: bur,, tel. 2395. T I. 4 btw). Giro 359300. PZC. Mlddelbur, IN EEG-MINISTERRAAD: (Van onze correspondent) BRUSSEL De ministers van buitenlandse zaken van de EEG die gisteren te Brussel bijeen waren, hebben 's morgens een reeds lang op de agenda staand onderwerp eindelijk in meer positieve zin kun nen behandelen. Het gaat om het toetreden van Engeland en de ande re kandidaatleden. De Haagse topconferentie heeft in haar)zoals de kwestie van de in landen er tlotconununiqué duidelijk gesteld dat de van geproduceerde boter en suiker en deelnemers het erover eens zijn dat de andere produkten. voorbereidende werkzaamheden die dig zijn voor het leggen meen9chappelijke basis voor onderhan delingen, zo spoedig en zo snel moge lijk dienen te kunnen worden verricht tri wel zoals de algemene opvatting mis, dat deze voorbereidingen zullen plaats vinden in de meest positieve geest. Welnu, op grond daarvan hebben de ministers gisteren besloten dat de per manente vertegenwoordigers van de ESG-landen te Brussel in overleg met da EEG-commissie, aan hun raad op 11 februari aanstaande een eerste rapport zullen overleggen over de punten waar over de zes het onderling eens zullen moeten zijn alvorens zij, zelf of via de EEG-commissie, met Engeland anderen gaan onderhandelen. Voorlopig zijn het er zes: I De landbouw en de aanpassing va.n da landbouwfinaneiering. I De problemen van het gemenebest, De overgangsperiode, dus de tijd tus- het openen der onderhandelingen en t toetreden en vooral de problemen Zie slot pag. 3 kol. 4 ATHENE (RTR, DPA, AFP) Een DC-6 passagiersvliegtuig met S5 passagiers en vijf bemanningsleden is maandagavond op een vlucht j ■an Kreta naar Athene bij het dorp Keratea ten zuiden van de Griek- e hoofdstad bij slecht weer tegen een bergtop gevlogen en in brand eraakt. 'een van de inzittenden heeft de ramp overleefd. De wrakstukken en stoffelijke esten lagen over een groot gebied verspreid. Het toestel kwam vlak bij een ra- arstation op de berg Pan terecht. JOHANNESBURG Maandag morgen is op een station in So- weto, een complex van neger- plaatsen ten zuid-westen van Jo hannesburg een betonnen voet gangersbrug over spoorlijnen in gestort. Drie- mensen zijn daarbij om hef. leven gekomen. Het aantal ge wonden is volgens de jongste be richten J,00. Volgens een woord voerder van de Zwidafrikaanse spoorwegen bezweek de brug toen zich een stroom mensen er over heen repte. Doordat twee treinen binnenkwamen aan andere per rons dan gewoonlijk spoedden mensen zich van het ene perron naar het andere en vice-versa via de brug. Een negerin, die net de brug overgegaan was, zag hoe zij in het midden begon door te buigen en daarna bezweek en op de sporen er onder stortte, elektri sche bovenleidingen vernielend. De mensen op hel midden van de brug vielen boven op elkaar. Zij gilden en schreeuwden en er was een onbeschrijflijke pa- niek'. Op de foto: de ingestorte brug. DEINING OM EXPOSITIE IN VEENDAM BORGER (ANP) De stichting ex positiecentrum en de beheerscommis sie van de Nederlands hervormde kerk TILBURG (ANP) De studenten van Je Tilburgse katholieke leergangen heb ben de minister van onderwijs en we- lensehappen, dr G. K. Veringa en zijn itaatssecretaris, mr J. L. H. Grosheicfe, ten ultimatum gesteld, waarin zij ei sen, dat op korte termijn een einde wordt gemaakt aan de discriminatie in Nederland ten aanzien van hen, die op Jen van de acht erkende opleidingsin- sHtuten studeren voor een middelbare elite. Indien vóór 5 januari geen antwoord is ontvangen, overwegen de studenten Voorzover zij een dagopleiding volgen - een collegestaking voor de duur van een week. Ook een examenboycot is dan niet uitgesloten. De studenten hiel den in het afgelopen weekeinde een vergadering, die door enkele honderden Smienten werd bijgewoond. De bijeen komst was bedoeld om de eisen voor liet ultimatum op te stellen. De Til burgse studenten wensen dat zij op de zelfde manier worden behandeld als hun collega's, die op universiteiten stu deren voor middelbare akten. Zij wil len, evenals die studenten, absolverende tentamina, meer examenzittingen per jaar en eigen docenten als examinato- VOORBEREIDENDE BESPREKINGEN BIAFRA-NIGERIA LAGOS (RTR) Keizer Hnilc Selassie van Ethiopië bereidt een voorbereidende vredesconferentie voor tussen Nigeria «infra, die de volgende week in Addis Abeba gehouden zou moeten worden. Dit Ja van dilomatieke zyde in Lagos gis teren vernomen. Van bevoegde zijde in Lagos is vet... •nen, dat keizer Haile Selassie Nigerië en Biafra heeft uitgenodigd, op 15 de cember vertegenwoordigers naar Addis Abeba te zenden, die de weg zouden nioeten effenen voor 'n samenkomst van generaal Gowon, het Nigerïaanse staats hoofd, met generaal Odjoekwoe, de «lafraanse leider. ALBEQUERQUE (RTR) wensen zijn vrijdag om het leven ge- bomen, toen in de buurt van de Ame rikaanse stad Albequerque, Nieuw- Jiexico, een tweemotorig particulier ™egtuig explodeerde en neerstortte. DE gashouders aan het Middel burgse Molenwater vallen onder de snijbrander. De komst van het aardgas heeft de gevaarten over bodig gemaakt. (Pag. 2) VN Tcrneuzen ging de eerste paal voor de sporthal de grond in. In augustus van het volgend jaar uoont men het gebouw gereed te hebben. (Pag. 2) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 7 Zeeuws nieuws: Pagina's 2, 4 en 5 Sport: pagina 9 Financieel nieuwspagina 13 Badio en tv: pagina 11 i ,Geen wapens voor Athene' PARIJS (ANP) De socialistische fractie in de assemblee europese Unie heeft er bij de regeringen y Robert de Bakker met meerderheid van de zeven lidstaten van de WEL op stemmen besloten, dat een schilderij aangedrongen af te zien van verkoop waar nogal om te doen is geweest, moet verdwijnen. Robert de Bakker uit Wildervank, die ongeveer 15 werken exposeerde in een centrum, achter de Nederlands hervorm de kerk, had in een serie een schilderij ophangen waarop twee geüniformeerde figuren, de één met een hakenkruis op de rechtermouw en één met een witte anjer op, en voorts een meisjesfiguur tje met snoepjes in de hand. Het schil-, derij had de titel .Bernard en Klaus en de oranje snoepjes'. Het hakenkruis was op óe rechtermouw getekend (en niet wapenmateriaal aan Griekenland. Dit wordt gezegd in een maandag, een fractieberaad te Parijs uitgegeven communiqué naar aanleiding van inlich tingen over een Westduitse beslissing tot levering van drie onderzeeboten aan Griekenland. Duitsland wordt echter in een communiqué van de socialisten niet genoemd. HAMBURG, ROME (DPA, RTR IJzige koude in het noorden van Scandinavië en in de Italiaanse Alpen en zware sneeuwstormen boven zuidoost- en noordwest-Eu ropa vormden ook gisteren het weerbeeld van ons we relddeel. Zeer zwaar is de winter in delen van Zweden en Finland waar temperatu ren van meer dan 40 graden beneden het vriespunt wer den gemeten. Bij verkeerson gelukken als gevolg van het winterweer kwamen in het weekeinde in Zweden 18 mensen om het leven. ïn Italië werd de laagste tempera tuur van het vroeg ingezette win terseizoen in de Tre Palle, een bergmassief, gemeten, waar het 30 graden vroor. In de Dolomieten was het gunstig weer voor de win tersport. Op de Vesuvius viel sneeuw en in de Zuiditaliaanse Apenijnen tussen Napels en Bari werd het wegverkeer door de sneeuwval ernstig gehinderd. In Venetië leidde zware regenval weer tot ernstige overstromingen. Uit de Italiaanse bergen daalden horden wolven af naar de dalen om hun voedsel te zoeken. In Oos- tenr(jk stopte de sneeuwval na achtenveertig uur, maar de storm woedde onverminderd voort. I-Iet verkeer ondervond nog zeer veel hinder van opgewaaide sneeuw. In grote delen van Tsjecho-Slowa- kfje waren de wegen ook maandag nog onberijdbaar. Ook het spoor wegverkeer ondervond ernstige moeilijkheden. Boven Zwitserland woedde een harde noordooster, die in het gebergte tot stormkracht aanwakkerde. Boven hoogten van 1800 meter bestaat lawinegevaar. De sneeuwval van het weekeinde veroorzaakte maandag in Frank rijk voor het verkeer veel overlast. Het luchtverkeer vanaf het vlieg veld Orly was ernstig gestoord. In noord- en midden-Engeland was mist de oorzaak van veel verkeers ongelukken. Alleen al op verkeers weg M 6 in Lancashire kwamen zes mensen bij auto-ongeluken om. Een groot aantal Fransen in sommige streken meer dan een vierde van de bevolking ligt in bed met griep. Het vliegveld Or ly heeft gemeld, dat 35 procent van het personeel van Air France thuisgebleven is. In Toulouse schatten de artsen dat een op vier van de bewoners griep heeft. Twee middelbare scholen zijn hier gesloten. In Bretagne kon het dagblad Quest-France geen complete edi tie publiceren: omdat een groot aantal redacteuren ziek was, en de Renaultfabrieken in Rennes meldden 600 ziektegevallen op een Krsoneel van 9000. Italië is het aantal slachtof fers van de griepepedemie geste gen tot ongeveer 15 miljoen. Het weer in heel het land bleef kod en vochtig, en hielp de A2 Professor Fernando Petrilll van het vlrulogiscch instituut van Ge nua heeft voorspeld dat de epide mie nog wel een maand zal aan houden en dan langzaam zal af zwakken. Volgens sommige artsen zal ten slotte de helft van de bevolking van 54 miljoen te lijden krijgen van de griep. Alleen in 1957 heeft deze ziekte in Italië harder toege slagen. Tot dusver zijn er nog geen patiën ten aan de griep overleden. Wel zijn in Rome twee personen over leden aan wat beschouwd wordt als complicaties van griep. In vele steden wordt de hulp aan de patiënten belemmerd door het feit dat ook de doktoren zelf in bed liggen. Hierdoor raken ook de ziekenhuizen overbelast. Veel scholen zijn gesloten. Veel fa brieken en kantoren werken op halve kracht. In de winkels mist men de gebruikelijke kerstdrukte. In Bologna verschenen 200 van de 850 buschauffeurs niet op het werk. Een groot aantal buslijnen moest worden gestaakt. in de naam van prins Bernhard hoort en dat Claus met een c wordt ge schreven. Het schilderij heeft een aantal protes ten teweeg gebracht. Ds P. E. Chr. Blom, hejwormd predikant te Veendam, was de eerste die protesteerde en een briefje onder het werk plakte met de woorden ,ik protesteer tegen dit schil derij, het is min prins Bernhard af te beelden met een hakenkruis. Ieder weet dat zijn houding jegens Nederland goed geweest is'. Bij de handtekening kwa men spoedig meerdere en reacties om dit bij de politie aanhangig te maken bleven niet uit. LOS AA GELES Geboeid en gewond liggen twee leden van de Zwarte Panters' onder zware be waking op de straat, naeen aan val van de politie op een hoofd kwartier van de militante neger- organisatie in Los Angeles. Le den van de Dwarte Punters' be gonnen op de politiemannen te vuren met automatische wapens, waardoor drie politieagenten werden gewond. De politie heeft later bekend gemaakt dat in het hoofdkwartier op de eerste ver dieping drie machinepistolen, drie geweren met afgezaagde lo pen, zes handvuurwapenen, on geveer 12 geweren en karabijnen en een grote hoeveelheid munitie zijn gevonden. De politie heeft de tweede verdieping van het huis nog niet kunnen doorzoeken. ft ant lijn KORTE RITTEN (7 KM) GOEDKOPER UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen zullen de tarie ven voor enkele reizen, retours, en trajectenabonnementen met in gang van 16 december verhogen met gemiddeld drie procent. Daar staat tegenover, dat een kaartje voor een zeer korte afstand (tot en met zeven kilometer), relatief aanzienlijk goedkoper wordt. De reële prijsstijgingen voor enkele reizen, retours en trajectabonnementen variëren van nul tot ongeveer acht procent. De algemene maandabonnementen worden voor de tweede klasse van 110,- op 115,- gebracht en voor de eerste klasse van 165,- op 170,-. Het algemeen vastrechtabonnement gaat ook vijf gulden meer kosten 30,-). De overige abonementen, zoals de dag kaarten, de twee-plus-kaarten, de 65+-kaarten en de toeristische drie- en achtdaagse abonnementen, worden niet ln prjjs verhoogd. Tot de prijsverlaging op de zeer korte afstanden is besloten om de NS-tarie- ven Ln overeenstemming te brengen met die van het openbaar stedelijk ver voer. Zo zal een enkele reis tweede klasse over een afstand van minder dan acht kilometer na 16 december 60 inplaats van 80 cent kosten. KOUDEKERKE De veel ge hoorde klacht over het uitster vende platteland gaat in de ge meente Valkenisse (Koudeker ke, Biggekerke en Zoutelande) niet op. Dank zij de gunstige lig ging ten opzichte van Middel burg en Vlissingen en dank zij de situering van een kern als Zoutelande midden in het recre atiegebied, maakt de Walcherse gemeente een opvallende ont wikkelingsperiode door. Rela tief gezien is Valkenisse wel licht de snelst groeiende Zeeuw se gemeente. In vergelijking tot Middelburg en Vlissingen zit er zelfs een sterkere groei in Val kenisse. Steeds weer nieuwe bouwactiviteiten hebben ertoe bijgedragen dat het inwonertal vorjg jaar van 4081 opliep tot 4252. Er zit ook een belangrijke natuurlijke groei in Valkenisse. Er zijn dit jaar geen grote bouwprojecten gereed gekomen, maar toch is het bevolkingspeil verder gestegen tot 4300 inwo ners op 1 november. Hot gemeentebestuur zet het ene be stemmingsplan na het andere op sta- psl. De interesse van de beleggers is zo groot, dat do feiten achterhaald worden, zo zegt burgemeester H. Koe- voets. En hij noemt als voorbeeld het bestemmingsplan West 2 in Koude kerke, dat in nog geen twee jaar tijds tot volle ontwikkeling is geko men. In deze nieuwe wijk die tegen de dorpskern is aangebouwd, wonen nu alweer duizend mensen. Ver volge bouwd is tevens in Koudekerke het bestemmingsplan Zuid-oost. Er is daar plaats gereserveerd voor totaal 54 bungalows. Langs de weg naar Vlissingen is al zo'n gordel van bun galows aan het ontstaan. Ze geven aan deze zijde van Koudekerke het dorp een vriendelijke aanblik. Er komt ter omzoming van dit bunga lowplan een aantrekkelijke groen voorziening. Burgemeester Koevoets: .Wij houden van veel groen. We wil len frisse woonwijken hebben en bre de wegen.' Forensenplaats Koudekerke is een echte forensen- plaats. Hier wordt bewezen dat de afstand woon- en werkplaats geen rol speelt. Er wonen veel mensen in Koudekerke die hun werk in Middel burg en Vlissingen hebben. Uitbrei ding van de winkelstand met grote supermarkten zit er in Koudekerke voorlopig niet in, omdat vele van de (Zie slot pag. 4 kol. 6) afgelopen dagen heeft de Wereldgezondheidsorgani satie aan de Verenigde NaUes een nogal opvallend rapport aangeboden, waarin wordt be- 5^5 toogd, dat een relatie mogelijk tussen geboorte-afwijkingen Vietnam en het gebruik van ontbla- deringschemicaliën. Zoals bekend, wor den deze middelen door het Amerikaan se leger benut bij gevechten tegen de Noordvietnamezen. Dit nieuwe rapport plaatst een recent besluit van president Nixon in een opvallende belichting. De Amerikaanse president heeft immers vorige week met grote nadruk meege deeld, dat Amerika in de toekomst alle biologische wapens wil afschaffen. Hij gaf zelfs opdracht voorraden van deze wapens te vernietigen en meende, dat het congres alsnog het uit 1925 stam mende verdrag van Genève diende te ratificeren. Dit verdrag verbiedt na melijk de biologische oorlogvoering. Nixons besluit trok in brede kring de aandacht: zowel in de Verenigde Staten als daarbuiten kreeg het een grote pu bliciteit. De vraag is nu echter of Nixon consequenties zal trekken uit dit nieuwe rapport van de Wereldgezondheidsorga nisatie. namelijk door het gebruik van ontbladeringschemicaliën in Vietnam te verbieden. Het debat over deze zaak Is overigens ln de Verenigde Staten allerminst nieuw. Voor de .duiven' de tegen standers van de Amerikaanse Vietnam- politiek is het een duidelijke zaak: zij vinden het gebruik van chemicaliën voor het ontbladeren van bossen (even als het benutten van traangas) in feite een vorm van biologische oorlogvoering. De .haviken' voorstanders van de harde lijn zijn het daarmee echter helemaal niet eens. Er blijkt namelijk geen eenstemmigheid te bestaan bij de wetenschapsmensen over de gevolgen op lange termijn van deze ontbladerings- giften. Sommigen betogen, dat de mid delen wel degelijk schadelijk zijn, maar anderen zeggen op eveneens weten schappelijke gronden, dat het heus wel meevalt. De laatsten worden bij voor keur door de haviken geciteerd, de eersten door de duiven. Toch zijn er gronden om aan te nemen, dat gevaren op lange termijn allerminst denkbeel dig zijn. Zo is bijvoorbeeld bekend ge worden. dat één van Nixons technische adviseurs de presi dent heeft aangera den om met het ge bruik van ten minste één van de vier ge bruikte giften te stoppen. Maar daarvan is nog niets ge komen. Evenmin is gebleken, dat Nixons aankondiging over Amerika's houding tegenover de biologische oorlogvoering onmiddellijk gevolgen zal hebben voor de Vietnamese situatie. Tijdens de pers conferentie. waar hij zijn besluit mee deelde. werd integendeel verklaard, dat deze nieuwe politiek geen beperking in hield voor de operaties van het Ameri kaanse leger in Vietnam. Met andere woorden: Nixon kiest vóór de opvatting, dat ontbladeringsgiften niet tot de bio logische wapens moeten worden gere kend. Inmiddels ligt dan nu het rapport van de Wereldgezondheidsorganisatie op tafel: er hebben achttien geleerden aan meegewerkt, onder wie drie Amerika nen. Het ziet er naar uit. dat door dit stuk de Verenigde Naties het besluit ran Nixon om de biologische wapens af te schaffen, niet helemaal serieus zullen nemen, tenzij hij maatregelen in dit op zicht neemt voor de oorlog in Vietnam. Uit New York kwamen direct al na de bekendmaking van het bewuste besluit heel lauwe reacties, zo in de geest van: .Laat de president nu eens begin nen met aanpassing aan zijn woor den van het Amerikaanse arsenaal Vietnam'. Een opvatting, die nog wel zal worden versterkt door dit nieu we rapport. Dit alles zou wel eens kun- betekenen, dat de fanfares rond Nixons aankondiging te vroeg zijn inge zet. Weliswaar leek het er aanvankelijk op, dat hij een belangrijke stap had ge zet, vooral ook gelet op de ontwape ningsbesprekingen in Helsinki, maar achteraf is het de vraag of het niet eigenlijk om een pas op de plaats gaat: een aankondiging zonder praktische waarde voor de bloedige oorlog van dit ogenblik in Vietnam, een aankondiging derhalve, die een toetsing met de prak tijk niet kan weerstaan. De president zou zo meent ook een deel van de Amerikaanse politieke opinie op kor te termijn besluiten behoren te nemen op het stuk van chemische oorlogvoering in Vietnam, wil hij met zijn recente me dedeling een geloofwaardige indruk blij ven maken. Zijn binnenlandse opponenten zullen hem vermoedelijk in de komende maanden vele hinderlijke vragen stellen. Als het congres inderdaad overgaat tot ratificatie van het Geneefse verdrag uit 1925, wordt de kwestïe-Vietnam name lijk zonder meer aan de orde gesteld. Een belangrijke vraag is dan onvermij delijk- is het gebruik van ontbladerings chemicaliën niet of wel in strijd met dit Geneefse akkoord. AMSTERDAM (ANP) De 25-jarige Aloisius H. uit Amsterdam blijkt de auto te hebben bestuurd, die zondag ochtend op de Kattenburgerbrug in de hoofdstad tegen een ijzeren paal bot ste, waarbij drie personen werden ge dood en vier onder wie H. gewond raakten. Aanvankelijk was de bestuurder van de totaal vernielde oude auto zoek. H., die zich gisteren bij de politie meldde, heeft geen rijbewijs en is niet verze kerd. Hij is de eigenaar van de auto. Bij het inhalen van een onbekend geble ven auto in een bocht bij de brug had hij afgeremd, was door het gladde weg dek geslipt en tegen de paal gebotst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1