NILFISK ZELANDICA Historisch gebouwtje in Biervliet wordt nu centrum voor boekenliefhebbers In Middelburg 600 woningzoekenden 8 Voorlopig nog aanloopverlies' wijkverwarming M'ddelburg INFORMATIEVERGADERING KRING ZUID-WEST VAN DE NKTV FEITEN UIT BEGROTING MIDDELBURG B en w Middelburg over dubbelstad PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 DECEMBER 19W VOORMALIG CAFÉ ,DE KORENBEURS' Nieuwe bibliotheek BIERVLIET Twee potka chels, een fraaie .Leuvense stoof' bij de schoorsteen, en kele petroleumstelletjes en een oud kabinetEen stuk je verleden in Biervliet, dat weldra zal verdwijnen. Niet door het werk van slopersha mers, maar doordat het en kele eeuwen oude gebouwtje, waarin de spulletjes nog de laatste resten van het verle den vertegenwoordigen, bin nenkort wordt gerestaureerd en een andere bestemming krijgt: Het voormalige café ,De Korenbeurs' aan de markt, dat nu bestemd is voor de gemeenschappelijke openbare bibliotheek West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Vele oudere dorpsbewoners in Biervliet hebben in ,De Koren beurs' h°el wat gezellige uurtjes zoet gebracht tussen de antieke inventaris, die evenals liet ge bouw zelf jaren eigendom is geweest van de heer YV. J. Crynce, die reeds enkelp jaren terug is overleden. Het gemeente-archief van Bier vliet hierover gaat terug tot het jaar 1881. In dat jaar werd na melijk een drankvergunning uit gereikt aan de heer Johannes Crynce voor het verstrekken van 3terke drank in een ruimte van 48 vierkante meter. In mei 1928 werd eenzelfde vergunning ver strekt aan zijn zoon, de heer YV. J. Crynce, die tot 1962 zijn tap persvergunning behield en in die 34 jaar heel wat biertjes voor zijn klanten heeft geschonken: zijn café was het centrum voor de al wat oudere bewoners van Biervliet die in een sfeervolle an tieke omgeving (er werd zo wei nig mogelijk door de heer Cryn ce aan de inventaris veranderd) rustig een kaartje konden leggen of een balletje konden stoten. Of ze maakten alleen een gezellig van het oude café jaren verleden tijd. Wat oude meubeltjes en een zol der vol lege flessen herinneren nog aan de sfeer van vroeger, waarin radio en televisie altijd opzettelijk is vermeden. Monumentenzorg Het oude gebouwtje dat onder toezicht van monumentenzorg staat, is in 1968 door de gemeen te Biervliet aangekocht en is nu bestemd voor de onlangs opge richte gemeenschappelijke open bare bibliotheek YVest-Zeeuwsch- YH a ander en. Deze bibliotheek is voorlopig nog ondergebracht in een lokaal van de voormalige ka tholieke lagere school totdat het gebouwtje volledig is gerestau reerd en aan de nieuwe bestem ming is aangepast. In een onlangs gehouden raads vergadering deelde waarnemend burgemeester G. A. Claeijs mee, dat de rijksdienst voor de monu mentenzorg een subsidie van 12.000,- voor de restauratiekos ten heeft toegezegd, de provinci ale bijdrage is vastgesteld op 3000,-. De gemeenteraad ging hiermee volledig akkoord. De be groting voor de restauratiekosten, die door de raad en ook door ge deputeerde staten reeds eerder is goedgekeurd, vermeldt dat een to taal bedrag ran ƒ42.075,- met de verbouwing is gemoeid, waaruit blijkt dat de gemeente nog een groot deel van de kosten voor ei gen rekening moet nemen. Als het historische gebouwtje ge restaureerd is, zal de gemeente het aan de nieuwe bibliotheek verhuren voor een bedrag van ƒ4000,- per jaar. Maar zover is het nog niet: de restaurateurs hebben heel wat werk te verrich ten. Architectenbureau Rothuizen en 't Hooft in Middelburg heeft de ontwerptekeningen voor de ver bouwing klaargemaakt en werkt nu aan het bestek. Als dat gereed is kan de gemeente de verbou wing aanbesteden en men hoopt dat in het begin van 1970 beg'on- nen lean worden. Drastisch De oude caféruimte op de begane grond zal drastische veranderin gen ondergaan en moet straks ruimte bieden, voor enkele duizen den boeken. Hier en daar zullen zitjes en leestafels worden ge plaatst. De grote kelder onder het gebouw wordt dichtgemaakt, om dat de vocht daar het onmoge lijk maakt om boeken neer te zet ten. Het grootste karwei is de aanpassing van de zolder. Ook hier worden namelijk enkele dui zenden boeken neergezet, terwijl er ook gezellige zitjes en een lees tafel komen. Momenteel is de zol der veel te laag en daarom wordt het dak bij de restauratie wat verhoogd. Heit aanzicht van bui tenaf zal daardoor enige veran deringen ondergaan, maar voor de rast laat men het gebouwtje uiter lijk zoals het altijd geweest is. Het zal nog vele oudere dorps bewoners herinneren aan die ge zellige tijd in ,De Korenbeurs', maar het wordt nu tevens een centrum voor boekenwurmen. De nieuwe bibliotheek heeft momen teel een boekenvoorraad van on geveer tweeduizend boeken en de ze zal als de vestiging in het voormalige café een feit is wor den uitgebreid tot vierduizend boeken. Nieuwe literatuur documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied Het Documentatiecentrum Zeeuws Del tagebied kreeg de volgende nieuwe li teratuur over Zeeland en de Zeeuwen. Boel mans Kranenburg, H. A. H. Ver liest Zeeland zijn laatste zeearm? In termediair, 7 nov. 1969, blz. 7-13; Dek ker, H. AlLijt be't groei jede'. een serie verledentijdst dorpsschetsen over de ge meenschap Sint-Annaland, Eendracht- bode, 10 juli 1969 - 6 nov. 1969, jrg. 25, no. 33-50; Dort, YV. H. van. Het orgel m de St-Jacobskerk te Vlissingen. De Prae- sfcant. Driemaandelijks tijdschrift voor orgelcultuur in de Nederlanden. 1969, no. 3, blz. 63-68; Eendrachtsbode. 13 no vember 1969. ji-g. 25, no. 51. Speciale uitgave t g v het 25-jarig bestaan; Jonge, A. C. de. Het drama van mees ter Pompoene De Vacature, 4 nov. 1969. jrg. 81, no. 30, blz. 6. Pieter Pompoene was omstreeks het midden van de 18e eeuw schoolmeester te Renesse; Klef fer, Ph. De. groene baret; Franse com mando's in de tweede wereldoorlog. Utrecht - Antwerpen, 1969. 18 cm.. 144 blz. Prismaboek nr. 1214. Oorspron kelijke titel Béret vert. Bevat veel ge gevens over de bevrijding van Walche ren m 1944; Lee, A. N. van der Een Paleolithisch werktuig uit Cadzand. Westerheem, okt. 1969. jrg. IS, No. 5. blz 233; Notebaart, P. J. Oorlog over j Zeeuwsch-Vlaanderen. Oostburg, 1969. 25 cm.. 96 blz., ill. Persoonlijke herin neringen aan de tweede wereldoorlog; :Schimmelpenninck van der Oïje, C. JA. Een onbekende oorkonde van de He- ;ren van Cruyningen. De Nederlandsche Leeuw, juli 19691 jrg. 86. no. 7.. kol. 1213-214. Betreft een oorkonde uit 1280 J van Hugo van Crunmghen over vrijdom van een tol te Axel; Steinmetz, B. De •angsten van regenboogforel in het Y'eerse Meer in 1969. Visserij, sep. 1969. jrg. 22, no. 7, blz. 411-412; Swigghem. C. A. van. Restauratie-nota Middelburg. Heemschu-t. okt. 1969, jrg. 46, no. 5, blz. 109; Touber, R. Een tekst over Vleugel. Televizier, 15 nov. 1939, blz. 18-22. Tekstschrijver Guus Vleugel werd in 1933 in Vliss.ngen geboren. Zeeka naal Gent - Temeuzen. 19 december 1968. Gent, z.j. 30 cm. 110 blz. ill. losse krt. Uitgave van het ministerie van openbare werken van België en het mi nisterie van verkeer en waterstaat van Nederland bij gelegenheid van de inge bruikneming van het verbrede kanaal van Gent naar Terneuzen; Verslag (over de) zeeweringen 1968. (uitgebr. door) provinciale waterstaat in Zeeland. Mid delburg 1969. 30 cm. 22 blz. ill.; Wie- renga. H. Een domme politieman is funest... Spiegel. 22 nov. 1969, blz. 22- 25. Interview met dr D. van Ooijen, commissaris van politie te Middelburg; Zeeland (artikel in de reeks Eigen land met open ogen). Kampioen, officieel or gaan van de ANWB, nov. 1969, jrg. 84, no. 11, blz. 638-641; Zeeland, uitg. van de Koninklijke Nederlandsche Toeristen bond ANWB. (Schiedam, 1969) 21 cm, 225 blz. krt. Ut. opg. reg. telen. Eigen land met open ogen; Zeeland en de che mie, verslag van de voorlichtingsbij eenkomst te Vlissingen op 24 feb. 1969, georganiseerd door de vereniging van de Nederlandse chemische industrie. 's-Gravenhage, 1969. 29 cm. 43 blz; Zie- rlkzeesche Nieuwsbode, jubileumnum- .er, november 1969. Speciale uitgave g v het 125-jarig bestaan. Raad Aardenburg vergadert dinsdag AARDENBURG Op de agenda voor de vergadering van de raad der ge meente Aardenburg, welke op dinsdag 9 december aanstaande 's avonds half! acht wordt gehouden, staan onder meer de navolgende punten: vaststelling van de bebouwde kommen in de gemeente -volge de boswet; een voorstel tot nemen van een voorbereidingsbe- sluit ingevolge de wet op de ruimte lijke ordening voor de kom van Eede; behandeling van bezwaarschriften inge bracht tegen aanslagen der woonroren- senbelasting; verzoeken tot erfpachts verlenging voor enkele percelen aan de Herenareef, en verkoop van bouwgrond aan de heren R. J. Veraart en Eijnwachter. ADVERTENTIE MIDDELBURG. De exploitatie de wijkverwarming in Middelburg-Zuid zal met .aanloopverliezen' blijven kam pen tot ook de tien-hoog flats (374 wo ningen) zullen zijn aangesloten. Yroor het stookseizoen 1969-1970 wordt uitgegaan van de aansluiting van rond 900 woningen, 6 scholen, het winkel centrum en het wijkcentrum. Dit delen b en w van Middelburg mee, in de be geleidingsbrief bij de gemeentebegro ting voor 1970. Verder wordt opgemerkt, dat de raad binnenkort mededelingen kan verwach ten over de consequenties van het on derzoek, met betrekking tot deze wijk verwarming, van de .commissie van Lier' De sterke toeneming van de omzet van het gemeentelijk gasbedrijf is, zo stel len b en w, naast de groei van de huishoudelijke ruimteverwarming voor een niet onbelangrijk deel te danken aan de omschakeling op gas door een aan tal groot-afnemers. T arief In de begeleidingsbrief wordt betoogd, dat het noodzakelijk zal zijn om in de totaliteit van het gasbedrijf (inclusief de wijkverwarming) tot een verhoging van het tarief te komen. De raad zal reeds binnenkort worden voorgesteld om te besluiten tot een gefaseerde verhoging van het gastarief voor de gebruikers met een verbi'uik boven de 600 m3 per jaar. Vooral dankzij de verwachte toeneming van de omzet kan voor het elektrici teitsbedrijf toch nog een klein positief resultaat worden geraamd. B en w delen voorts nog mee, dat voo industriële afnemers van elektriciteit geen .spertijden' meer zullen gelden. Het nieuwe voedingsstation aan Nieuwlandseweg nadert zijn voltooing. Voor de .winterpiek' 1960-1970 zal het groot-industrieten-ein reeds vanuit dit station kunnen worden gevoed. A DVRRTRNTIR In Roosendaal Kritisch terugzien op het seizoen ROOSENDAAL ,In zijn korte be staan heeft de Nederlandse Kontrak t- telersvereniging al bewezen het belang van de contraottelers te kunnen dienen. Niet alleen de leden hebben hiervan ge- frofitesrd, ook met-leden hebben onge- wijfeld voordeel gehad van de preven tieve werking die van onze vereniging uitgaat. Het is echter nodig dat wij onze positie verder versterken. Een ver dere toename van het ledental is hier voor noodzakelijk'. Aldus de voorzitter, de heer B. van Dueren den Hollander tijdens de informatievergadering van de kring Zuid-West van de NKTV in Roo sendaal. De voorzitter lichtte toe dat het doel van de bijeenkomst was het kritisch terugzien op de contractteelt in het af gelopen seizoen en vooral Ook de erva ringen van de leden-contracttelers te vernemen. Vervolgens ging de voorzit ter in op de diverse teelten. Op het gebied van de teelt van dop erwten is in de loop der jaren een goed overleg met de fabrikanten tot stand gekomen. Hieruit zijn de mo del voorwaarden voor de teelt van doperwten geresulteerd. De teelt- voorwaarden zijn hierin nauwkeurig vastgelegd tot voordeel van teler en fair.kant. Een commissie van over- leg, waarin een aantal deskundige te.ars zitting hebben, heeft tot taak eventueel ontstane moeilijkheden te behandelen en zo mogelijk op te los- voorlopige droogwinningsclausule, door de NKTV is opgesteld, kan in geval de schade beperken. De bedoelde clausule is momenteel overigens in dis cussie. Een fabrikant heeft voorgesteld de schade die ontstaat bij het blijven staan van de erwten, gelijkelijk over alle telerscontracten te verdelen. ,11c wil dit voorstel graag ter toetsing aan u voorleggen', zo stelde de voorzit ter. De voorzitter stelde ook even de pas opgerichte producentenorganisatie aan de orde. Een gezonde opzet van zo'n organisatie is een eerste voorwaarde. Bovendien waarschuwde hij tegen geslo ten afspraken tussen producentenorga- aisatie en een afnemer. Wat betreft de prijzen van de dop erwten mogen geen te hoge verwach tingen worden gekoesterd. Mogelijk dat de teeltvoorwaarrlen wat verbeterd kun nen worden. PRINCESSEBONEN Wat betreft de princessebonen is, voor al in soniirilge gebieden, 1969 toch wel een moeilijk jaar geweest. Vaak kwa men hoge tarra-gehaltes voor. Ook voor bonen zijn algemene teeltvoorwaarden nodig, doch dit ligt zeer moeilijk. Op hot ogenblik is het zo dat het con cept van de model voorwaarden klaar ligt. maar de handel houdt vooralsnog de boot af. De zaaizaadvoorziening van princesse bonen baart grote zorgen. De teelt van zaaizaad in Afrika is gedeeltelijk mis lukt Het gevolg is dat de prijs van het zaad onwaarschijnlijk hoog is op gelopen. De teelt van aardappelen op contract neemt steeds verder toe. In verband :net de omstandigheid dat een toene mende hoeveelheid aardappelen tot di verse produkten worden verwerkt ligt het in de lijn der verwachting dat Deze commissie voert ook het overleg met de afnemers over hoogte ran het contract-areaal en de prijs. Pas als dit overleg is afgesloten zou de fabrikant op pad moeten gaan om zijn contrac- ten onder te brengen. Helaas blijken nog wijzing is de stichting van een niet alle fabrikanten zich aan deze stel- kmgsbednjf in Oost-Brabant dat in de T-eo-el te houden. ,In zo'n geval dienen toekomst enkele duizenden hectares telers een eensgezind standpunt in gaat venverken, te nemen' zo betoogde de heer Van I Voor de teelt van aardappelen op con- l. licureu o lwie ü0hut071c 111 Dueren den Hollander. Sint-Nicolaas op bezoek in Lammerenburg-Paauwenburg Vandaag, zaterdag 6 december, zal Sint- Nicolaas in de wijk Lammerenburg- Paauwenburg te Vlissingen nog een laatste bezoek afsteken. Hij zal, hier toe uitgenodigd door de vereniging Cul turele Belangen Lammerenburg, om on geveer 2 uur per open auto aankomen bij de Paauwenburggarage aan de Ger- brandystraat. Het ligt in de bedoeling om, als de weergoden meewerken, een tocht van ongeveer een half uur dooi de belde wijken te maken. Hierbij zal hij voorafgegaan worden door de drum band van de Yn.issin.gse gymnastiekve reniging VTV en vergezeld worden van twee A drie zwarte Pleten. Daarna zal de sint resideren in het overblijflokaal van de gemeentelijke lts en daar de on geveer 275 van de leden van de buurt vereniging ontvangen. STOFZUIGERS UIT DENEMARKEN Vraag er naar bij uw handelaar B EN W IN BEGROTINGSBRIEF: verdere uitbreiding zal volgen. Een aan wijzing is de stichtinj Minder prettige ervaringen zijn er ook wei eens geweest in het geval de erw ten niet tijdig geoogst konden worden en droog gewonnen werden. Yvanneer er van werkelijke overmacht sprake is kan men hiertegen weinig inbrengen. Een tract is een goede basis aanwezig in de vorm van de algemene model voor waarden voor de teelt van aardappe len. Op deze wijze is een effectieve teeltbegeleiding mogelijk. Het areaal graszaad loopt geleidelijk terug. Oorzaak hiervan is het slechte rendement van de teelt. Voor een gedeel te wordit dit verklaard uit de steeds stijgende kosten van de handelaren. Wat betreft de zaaigranen is er Inten sief overleg met de organisatie van zaaizaadhandelaren. Vooral in verband met de nieuwe zaaizaad- en plantgoed- wet is dit noodzakelijk. De telers aan het woord Nadat de heer Mastenbroek van het boekhoudbureau van de NCB een uit eenzetting had gegeven over de btw in de eontractteelt, kwamen de telers aan het woord. Van de gelegenheid om er varingen en meningen naar voren te brengen werd dankbaar gebruik maakt. Eén van de telers vroeg zich af of het niet mogelijk is als NKTV een ei gen coöperatief verwerkingsbedrijf op te richten. Ook werd gesteld dat een ineer eensge zind optreden van de telers in het ver band van de NKTV mogelijk moet zijn. Als de telers een gesloten front vor men kan de NKTV krachtiger optre den, waardoor een sterke onderhande lingspositie tegenover de handel moge lijk is. In dit verband kwamen stem men vanuit de vergadering om als te lers zelf de uitbreiding van het leden tal ter hand te nemen. Ook de land bouworganisaties zouden in deze goed werk kunnen doen, zo werd gesteld. Verder kwamen de methoden van tar rering en de controle daarop uitvoerig aan ae orde. Andere telers drongen aan op een betere beloning van de kwali teit van de geleverde produkten en een uniforme regeling van de btw betalin gen. H" ook onbetamelijk met het haar te slingerenmet het hoofd te schudden, te hoesten zonder noodzaak, te rochelenen ook het hoofd te krabben met de hand, in de oren yen teren en de neus uit te snuiten'. j is namelijk ,Het boekje van Erasmus aengaende de beleeftheidt der kinderlijke zeden'. Het is een herdruk naar de Latijns-Neder landse uitgave van 1678, die van een inleiding is voorzien door H. de la Fontaine Verwey. In 1530 heeft Erasmus een pedagogisch werkje uitgegeven over goede manieren voor kinderen. De tweede druk van het boekje was opgedragen aan Hendrik van Bourgondië, heer van Veere; geboren op het kasteel Zandenburg In 1519. Hieruit blijkt al, dat Erasmus zijn betrekkingen met de heren en vrouwen van Veere bleef bestendigen, ondanks het feit dat de geldelijke steun van Anna van Borsele, weduwe van de admiraal Philips van Bourgondië, vrij spoedig was geëindigd. De eerder genoemde opdracht was niet de enige. Aan een broer van Hendrik, Maximi- liaan had Erasmus zijn geschrift over de uitspraak van de klassieke talen opgedragen (1528) Het boekje over de kinderlijke zeden of over de etiquette van de kinderen bestaat uit vier delen: de begin selen van de vroomheid, het belang van de vrije kunsten', de plich ten van het leven en de beleefdheid der zeden. Deze handleiding over goede manieren voor kinderen, in een uit stekend Latijn geschreven, is vele malen opnieuw uitgegeven en vertaald. Als uitvloeisel van de bekende schoolorde van 1G25, die alleen voor Holland gold, had men het boekje als tweede ge plaatst voor lectuur op de Latijnse scholen, de vroegere gymnasia De tekst was door een lid van de commissie nauwkeurig bezien. Wat .rooms leek werd gewijzigd, de passages over bidden en kruisjes vervielen. De uitgave van 1678 bevat de Latijnse tekst met de Nederlandse vertaling, die opgevolgd werd door een dicht erlijke bewerking in 1693. Van de opdracht hebben noch de ver taler van 1678 noch de bewerker van 1693 iets begrepen. De La tijnse tekst vermeldt, dat het boekje is opgedragen aan Hendrik van Bourgondië, zoon van Adolf, heer van Veere. De vertaler heeft er van gemaakt: Adolf, Vorst van Yrerianen! Erasmus spreekt over de hoofden van de kinderen heen tot de volwassenen: Indien gij merkt dat er een verholen samenspraak tussen sommigen ont staat, gaat ongemerkt weg, en steek' u zelf niet in een dergelijk gesprek ,daer toe niet geroepen zijnde'. Geen geld meer voor doorstroming MIDDELBURG Per 1 novem ber van dit jaar had Middelburg 611 woningzoekenden, tegen op dezelfde datum van vorig jaar. Van de aanvragen kwamen er 439 uit Middelburg (222 dringende) en 172 van elders, waaronder 35 drin gende. Het Middelburgse college Iaat dit weten in de woningpara graaf' van de begrotingsbrief. B en w attenderen erop, dat behal ve voor dit aantal woningzoekenden nog voorzien moet worden in de huisvesting van ongeveer zéstig ge zinnen uit te saneren huizen (Ach tersingel, Zandstraat, Pottenbakkers singel, Volderijstraat en dergelijke), van zestig gezinnen van de Zanddorp- woningen en vijftig gezinnen van de stenen noodwoningen. Het college te kent erbij aan, dat voor deze gezin nen .grote behoefte bestaat aan goed kope eensgezinswoningen'. Voorts wijzen b en w erop, dat de raad en de woningcorporaties een huis- vestingscommissie in het leven hebben geroepen, waarin drie raadsleden zit ting hebben en waarvan de wethouder van volkshuisvesting voorzitter is. Ten aanzien van de doorstroming wordt er op geattendeerd, dat in een nieuwe door stromingsverordening zwaardere voor waarden zijn gesteld onder meer via een inkomensgrens. Na 25 augustus kon den de ingediende aanvragen voor door stroming niet meer worden gehonoreerd, .wegens het ontbreken van voldoende middelen', zo laat men nog weten. Men zal pogingen ondernemen om voor de nog resterende tijd van 1969 en voor 1970 alsnog bijdragen voor de doorstro mingsvergoeding te bemachtigen. Van november 1968 tot eind augustus 1969 werd de vergoeding toegekend aan 53 aanvragers. Het Middelburgse college zegt, dat de vergoedingen met name gunstig hebben gewerkt voor de door stroming uit de saneringswijken. IN AANBOUW Er volgt een uitvoerig overzicht van het aantal woningen, dat nu in aanbouw is, opgesomd in volgorde van de verschil lende wijken. Zo ziet die lijst eruit: Dauwendale 1:170 keuzewoningen in de woningwetsector, eensgezinswoningen, die eind dit jaar, begin 1970 worden opgeleverd. Magistraatwijk: 374 flats, woningwe woningen, die tussen eind 1970 en begin 1972 worden opgeleverd en 44 bejaardèn- woningen in de premiesector, die eind dit jaar klaar zijn. Stromenwijk 2:72 flats in de premie sector, waarvan er 32 nog dit jaar klaar zijn en 40 ln maart 1970 worden opgeleverd; Klarenbeek 2: eind 1969 worden de bij het Roggeveenhuis beho rende bejaardenwoningen met 10 stuks uitgebreid, aan de Gerbrandylaan zijn 24 verkoopwoningen in aanbouw, die eind dit jaar gereed zijn. Nieuw- en St- Joosland: in Noord zijn 24 keuzewonin gen in aanbouw, die ih de loop van 1970 klaar komen en er zullen er nog vier in de premiesector worden gebouwd, ook in 1970. Griffioen 2: naar verwachting eind 1970 zal daar het bejaardentehuis van de stichting rusthuizen gereformeerde ge meenten gereed zijn, met 60 bedden. Een paar weken geleden is de bouw begonnen van een luxe service-flat met 114 woon eenheden. HALFJAAR B en w geven ook een overzicht van het aantal woningen en de plaats waar binnen zes maanden wordt gebouwd. Magistraatwijk: 32 verkoopwoningen, plan Zuid, Princenhove 200 eensgezins woningen in de premiesector, die eind 1970 en 1971 worden opgeleverd. Dau- wendaele: 204 eensgezinswoningen in de woningwetsector (eind 1970-1971) gereed) 60 eensgezinswoningen in de iremiesector. 48 verkoop woningen, 50 lejaardenwoningen, welke alle eind 1970 1971 klaar zullen zijn. Onderzocht wordt of Ln de eerste helft van 1970 begonnen kan worden met de bouw van 50 bejaardenwoningen in de premiesec tor. Klar eek 2: er zullen in de loop van 1970 en 1971 27 eensgezinswonin gen worden neergezet, terwijl de stich ting Roggeveenwoningen ook met de bouw van 80 bejaardenwoningen wil be- Tenslotte geeft men de raad na| de bouwsector betreft een indnü; van de bouwplannen, waarover wordt onderhandeld. Dat geldt onder mttr voor de eerste Meanderflat wooneenheden in de woningw tor), welke geïndustrialiseerde boira- stroom per 1971 zou moeten aan vangen, zodat oplevering tussen te- gin 1972 en medio 1973 kan gi beuren. In het plan Kla-renbeek 2 wordt m derhandeld over de verkoop van sa perceel grond in het centrum, waar hit bouwfonds Nederlandse Gemeentenee: aantal verkoopwoningen wil zetten, la Griffioen 2 worden met de Algesias Kunstzijde Unie onderhandelingen ge voerd over de bouw van 100 esse- zinswoningen in midden- en dsdm huurklasse en het algemeen mljst-- kersfonds iieeft in beginsel beslotain 1970 te starten met 200 duurdere rj- woningen. Onderhandelingen words nog gevoerd over de bouw van hetü- keicentrum met de 40 bijbehosli eensgezinswoningen en 36 flats, se- bij er naar wordt gestreefd nog's 1970 te beginnen. In St-Laurens os- breekt nog een goedgekeurd beats- mingsplan, maar net plan Brigdi wordt voorbereid, zodat aldus ,naar behoefte de bouw van» brief by de begroting voor 1970, i gen b en w van Middelburg in k«i bestek een groot aantal nota's, repri ten of maatregelen aan. Hier een grtq uit die reeks feitjes: de raad krijgt .binnen zeer afzie- bare tijd' de concept-gemeenschappep regeling inzake de brandweerorganisa tie op Walcheren op tafel; er wordt een commissie voorbereid ter bestudering van de problemen roM het parkeren met toeristenbussen in ife binnenstad; als de resultaten van de nu in fa deel van de Griffioen 2 toegepaste één richtingsverkeer gunstig zijn, zal M college overwegen soortgelijke mastr;- gelen ook te nemen voor de c-"-"" 1 en Seisweg; zodra het rapport wegenstructam definitief is, zal liet ter kennis v raad worden gebracht; b en w lat vast weten dat onder meer een tangen- tlaal wegenstelsol voor de afwikkeling van het verkeer in de komende jar® wordt voorgesteld en dat ook de si'"" tie rond de Kanaalbrug de' aand krijgt; "in de loop van 1970 de gedachte gaan uit naar 1 juli zal de f een functionaris aanstellen, c. worden belast met de organisatie ra5 de civiele verdediging. Voor liet eerst is op het gemeentelij» budget ook een post uitgetrokken on het mogelijk te maken om het onder- wjjs in lichamelijke opvoeding aan leerlingen van het basisonderwijs te re- ton geven door een vakleerkracht- Mf" wil beginnen niet de leerlingen van ft zesde klassen. MIDDELBURG Naar de mening v» b en w van Middelburg hebben de of- zoeken, die de raden van Middelhof en Ylissingen elkaar hebben gebradj- aan de verwachtingen beantwoord. J* vraag is na of en zo ja, hoe de contM- ten moeten worden voortgezet en ver stevigd. Intern overleg tussen de va- schillende fracties kan hiertoe een bij drage leveren'. aldus b en w, die gen dit onderwerp ook met b en ff Y'lissingen te zullen opnemen. Het Middelburgse college geeft noggojf overzicht van de besprekingen, die-r 1969 tussen het YHissingse en het My delburgse college zijn besproken. Da»' bij worden onder meer genoemd de f richting van het havenschap Vlie gen, de vuilverwerking, het region^ woonwagencentrum, herdenking, be"2 ding, onderzoek naar de waarde van fc woonmllieu, fusie sociale werkplaatsen bestrijding luchtverontreiniging, opia ting van een school voor debiele deren en structuurplan voor beide ss- den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 8