Vijf miljoen speciale zilveren tientjes Man doodt vrouw en geeft zichzelf aan De Block voelt zich zwaar gegrepen' Washington erkent begrip .burgeroorlog' niet in Zuid-Vietnam Griekse regering laat weer elf gevangenen vrij VAN 2200 ONTSLAGENEN IN DE METAAL NOG 48 ZONDER WERK Oosterhout zonder gas door vreemde vloeistof NW blijft bij weigering loonwet Drie gewonden na butagasexplosie Oud-ambassadeur van Bonn in Portugal bij moord betrokken li 1 v. d. Meer Zonen Tien doden door instorting tribune ZATERDAG 6 DECEMBER 1969 PROVINCIXIE ZEEUWSE COURANT 3 HERINNERING AAN BEVRIJDING EN AAN KONINGIN WILHELMINA DEN HAAG (GPD) Min stens vijf miljoen zilveren tientjes zullen voor mei 1970 in omloop worden gebracht. De regering heeft hiertoe be sloten ter herinnering aan het feit dat het dan 25 jaar geleden zal zijn dat de Duitse bezetters uit ons land werden verjaagd en ter nagedachte nis van koningin Wilhelmina. Juliana met het gebruikelijke omschrift .Juliana' koningin der Nederlanden'. Aan de andere kant komt de beeldenaar vara haar moeder met de tekst .Neder land Herrijst', de waarde-aandui- dlng 10 G en de jaartallen 1945 en 1970. Koningin Juliana heeft hiervoor haar goedkeuring gege ven. Verder krijgt de gedenk munt, die tevens wettig betaal middel zal zijn, het fox-maat en uitvoering van de vroegere rijles- daalder. Het ligt in de bedoeling deze munt uitsluitend in 1970 :e doen slaan tot een nader vast :e stellen aantal, maar minstens rijf miljoen stuks. Het zilver voor deze munten wordt verkre gen door omsineltïng van 20 miljoen zilveren guldens die ge leidelijk door nikkelen guldens worden vervangen. Er wordt aan een methode van eerste uitgifte gewerkt, waardoor ieder die dit .venst in de gelegenheid zal zijn ïich een exemplaar van dit bij- sondere tientje aan te schaffen. Minister Witteveen van finan ciën, de verantwoordelijke man voor ons muntstelsel, kan nog niet zeggen of er ook gewone tien- en vijfguldenstukken in om loop zullen komen. De commissie onder leiding van prof. dr Th. A. Stevers die dit in studie heeft genomen, zal op korte ierniijn zijn ipport uitbrengen. De minister zal zodra dit gebeurd is standpunt bepalen. ATHENE (AFP) Officieel is in de Griekse hoofdstad bekendgemaakt, dat ril Griekse politieke gevangenen, onder me een vrouw, zijn vrijgelaten. Deze vrijlatingen voegen zich bij een honderdtal andere, waartoe sedert de gaand september werd besloten op Tooratel van een commissie, die belast Ls met het onderzoek van de gevallen van diegenen, die sinds de militaire staatsgreep gevangen zitten. TSJECH VLUCHTTE IN KOELRUIMTE VLIEGTUIG LONDEN (RTR) Een negentienja rige Tsjech is er donderdagnacht in ge slaagd naar het westeii uit te wijken door zich in een vliegtuig naar Lon den in de koelruimte te verstoppen. Ver kleumd werd hij vrijdagochtend door Brits vliegpersoneel gevonden. GRONINGEN In Groningen Is op 67-jarige leeftijd prof. dr C. H. Lens hoek overleden. Hij was hoogleraar in de neuro-chirurgie aan de rijksuniversi teit van Groningen in de jaren tussen 1956 en 1968. Prof. Lenshoek was rid der In de Orde van de Nederlandse Leeuw. ONTWIKKELING IN UTRECHT SEDERT 1966 UTRECHT, (ANP) Van de 2200 mensen die sinds 1966 door vier Utrechtse metaalbedrijven Werkspoor, Demka, Thomas sen en Drijver, Indola zijn ontslagen, staan er nog maar 48 ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau. Onder hen zijn 19 metaalbewerkers, 11 administratieve functionarissen en 18 ongeschoolden. Bijna alle 48 zijn boven de zestig jaar. De hoofdinspecteur voor de arbeidsvoorziening in het district Utrecht, dra K. van 't Zet, zei vrijdagmorgen dat uit deze cijfers wel blijkt, dat de .opnamecapaciteit' in zijn provincie erg meevalt. Eind november waren er in totaal 103 metaalbewerkers werkloos (.vorig jaar 141). De vraag naar metaalbewerkers was zeventien keer zo groot: 1733 (vorig jaar 1268). Uit steekproeven is volgens de heer Van 't Zet gebleken, dat deze vraag reëel is, met andere woorden dat de werkgevers niiet om tien mensen vra gen ln ds hoop, er één te ki-ijgen. OOSTERHOUT (ANP) Het Bra bantse stadje Oosterhout is sinds afge lopen nacht van de olie-aclitige vloei stof bevrijd, die in alle gastoestellen kroop en een storm van alarmerende te lefoontjes bij .Intergas' NV veroorzaak te. De moeilijkheden begonnen enkele da gen geleden, toen plotseling alle waak- vlammetjes van geysers, kooktoestel- len en gaskachels uit gingen. De schul dige bleek een vettige substantie te zijn, die de gaatjes van de waakvlam- metjes verstopte. .Intergas' kreeg maar liefst 6500 klach ten te verwerken. Al direct werden hon derd gasfitters van de gemeente, van particuliere bedrijven en van de ge meente Tilburg aan het werik gezet. Donderdagavond laat konden ze het laatste waakvlammetje weer schoon op leveren. Op sommige adressen hadden ze deze week het huis na een schoon maakbeurt zelfs nog niet verlaten of er ontstond alweer een verstopping. De schade van de gasproblemen is moei lijk te ramen. .Intergas'-directeur J. van Buitenen sprak deze week van een half tot meer aan een miljoen. Alle be woners van Oosterhout krijgen volgende week een schadeformulier, waarop ze hun kosten kunnen declareren. .Inter gas' NV zal voorlopig de schadeclaims voor haar rekening nemen. De oorzaak van alle ellende is ver moedelijk een condensaat, dat wordt gevormd door water, koolwaterstoffen en stof. Als dit juist blijkt te zijn (het geen in verschillende laboratoria op het ogenblik wordt onderzocht), dan kan hetzelfde euvel in iedere plaats in Ne derland optreden. Vandaar, dat de .Ne derlandse Gasunie' en .Intergas' alles in het werk stellen om de zaak zo gron dig mogelijk uit te zoeken. UTRECHT (ANP) Al* de eerste ka mer zich door de schijnbeweging van minister Roolvink in de luren laat leg gen en de loonwet ondanks alle tramme lant toch accepteert, krijgen de geloof waardigheid en het gezag van een aan tal politici opnieuw een ernstige deuk oordeelt het NW in z(jn officieel or gaan ,De Vakbeweging' over de re actie van minister Roolvink op het voor lopig verslag van de eerste kamer over de omstreden loonwet. Het NW meent dat de minister het gewoonweg vertikt de .voor hem per soonlijk inderdaad weinig plezierige weg" te bewandelen van hernieuwd over leg met het bedrijfsleven, een tweede behandeling in de tweede kamer en ten slotte met de eerste kamer, die hem dit alles heeft opgedrongen. Het NW blijft daarom bij zijn weige ring medewerking te verlenen aan de uitvoering van een loonpolitiek-systeem dat op de huidige loonwet is gebaseerd. BOUWBEDRIJF ONTSLAAT 30 MAN IN DEVENTER DEVENTER (GPD) Het bouwbedrijf Vermeulen NV te Deventer, dat de laat ste jaren een groot aandeel heeft gele verd aan de contingenten woningen in de experimentele bouw, zal ongeveer 30 bouwvakkers ontslaan. Er is geen werk meer. De vakbonden en het gewestelijk arbeidsbureau zijn nog niet ingelicht. De directie verklaarde tot ontslag te moeten overgaan, omdat de bouwobiec- T-.„Ti--44. TM. ingsplannen van ïe stad. Volgend jaar zal de annexatie van De- Senveen in de tweede kamer behan- eld worden. De ontslagen gaan vol gende week in. De staf van de bouw maatschappij blijft ln haar omvang ge handhaafd. (ADVERTENTIE) Uw reisgenoot naar elke bestemming is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie' waardoor vermoeidheid minder kans krijgt. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter^Sj TER APEL (ANP) In Ter Apel is vrijdagavond na een gasontploffing de woning van de familie H. Terpstra aan de Markeweg door brand totaal ver woest. Van de dubbele woning bleef het andere gedeelte, dat door een brandmuur was gescheiden, behouden. De oorzaak van de ontploffing is ver moedelijk een lek in een gasfles, v. door het gas de kamer bixmenstroo Toen een lucifer werd aangestoken, volg de een ontploffing, die het huis onmid dellijk in lichterlaaie zette. De echtge note van de heer Terpstra werd met ern stige, en haar twee kinderen, een jon gen en een meisje van 2 en 3 jaar oud, met minder ernstige brandwonden, naar het Diaconessenhuis in Emmen vervoerd. De man was tijdens de ontploffing niet thuis. MOORDPLAN BESTOND ALLANG DORDRECHT (GPD) ,Wat doe je nou, hou je niet meer van me', waren de laatste woorden van de 44-jarige mevrouw N. K. uit Papendrecht. Zij zat donderdag avond naast haar man, de 45-jari ge A. K. in de auto, toen diens collega, de 59-jarige M. V., haar met een staaf ijzer op het hoofd sloeg. Het drama speelde zich af op de afrit van de Merwedebrug in Papendrecht. K. een hoofdopzichter van de gemeente Dordrecht, liep allang met plannen rond zijn vrouw te vermoorden. Hij haatte haar tot in de grond van zijn hart. Voor de politie verklaarde hij dat zijn vrouw hem wilde vernietigen. ,En J~*" is haar gelukt. Zij weet niets meer en ik zit met de ellende'. Samen met zijn labiele collega D. uit Dor drecht beraamde K. een plan om zijn vrouw te vermoorden. Daartoe lag al maanden een staaf ijzer en eenl.... beton in zijn auto. Met die staaf ijzer wilden de twee mannen haar doden. Het blok beton diende om het lijk te verzwaren, zodat het op een diepe plaats in de rivier zou verdwijnen. Familie (Van onze correspondent) BOXX De voormalige ambassadeur ha de bondsrepubliek in Portugal, Maller Roscliaeli is door het ministerie na buitenlandse zaken in Bonn op non- (jHef gesteld. Zijn gedwongen verlof (taal in verband met een onderzoek óat de centrale dienst voor de vervol- pag van Nazi-misdaden in Keulen te- P? hem heeft ingesteld. Maller Roschach wordt ervan beschul- G|d tijdens zijn werkzaamheden als abtenaar op het ministerie van bui- jffllandse zaken in Berlijn van novem- kr 1941 tot maart 1942 betrokken te sjn geweest bij moord op een nog on- K«nd aantal joden. 'en over oude leesboekjes MN HAAG (GPD) De socialistic she tweede kamerleden dr J. G. H. Tans 9 Drs R, L. Berg hebben staatssecreta ris Grosheide van onderwijs en weten skappen erop gewezen, dat bij het )a- pr onderwijs in ons land nog leesboek jes fforden gebruikt, die gedrukt zijn «da spelling De Vries en Te Win- 2j willen weten in welke omvang ,dit voor-wereldse verschijnsel' zich '•JJ voordoet en zij vragen of het niet 9 de weg van de staatssecretaris ligt «nodige stappen te ondernemen om «t onderwijs althans in dit opzicht ten spMfllgste bij de tijd te doen zijn. Vragi (ADVERTENTIE) lSüAB lENttf Voor hen die kwaliteit en stijl stellen boven de prijs Mevrouw K. was donderdag bezoek geweest bij familie in Vlis- singera en Koudekerke. Met de trein van kwart over negen kwam zij 's avonds aan op het station Dordrecht. Haar man en wachtten haar op met de auto. K. stuurde, V zat op de achterbank. Het echtpaar K. woonde in Papen drecht. Op weg naar huis sloeg V. de vrouw van zijn collega met de ijzeren staaf Met de hevig bloedende vrouw reden de mannen naar het industrieterrein van Papendrecht langs de Merwede. Zij trokken de vrouw aan haar benen over een strandje naar de rivier en hielden haar een tijdje onder water. Ze lieten het lichaam liggen. Met de re; Scheidi V. stond. Met de twee auto's reden de mannen naar de woning van V. De auto waarin de moord was werd provisorisch ontdaan 1 bloed. K. reed terug naar Papendrecht, waar hij zijn broer in Alblasserdam belde en zijn broer in Alblasserdam dat zijn moeder dood was. K zag het verschrikkelijke van zijn daad in en belde de rijkspolitie van Papendrecht. Hij vroeg de politie langs te komen voor een zeer ernstige zaak. V. werd later door de Dordtse politie gearres teerd. V. is een ondergeschikte van K. N. en stond zwaar onder diens in vloed. Hij kende de huwelijksproblemen van K. en wilde hem -an dienst zijn. Het oorspronkeleijke plan was dat V. het lijk naar een eenzame plaats in de Hoeksch-Waard zou brengen, om liet daar in diep water te laten verdwijnen. De mannen zijn na hun daad echter in paniek geraakt. V. is getrouwd maar heeft geen kinderen. K. was na zijn daad volkomen overstuur, maar ver klaarde geen spijt te hebben. De patholoog-anatoom dr Zeldennist zal sectie verrichten op het lijk. Op de foto: de auto waarin het slachtoffer om het leven werd ge bracht. (Van onze parlementaire redac teur R. W. Heidinga) Er komt dan toch een on derzoek naar de achtergron den van fusies en concentra ties in het bedrijfsleven. De minister van economische zaken, mr L. de Block, moest deze week tot zijn woede bukken voor de politieke macht die de anti-revolutio nairen ten toon spreidden alsof er geen nacht van Bies heuvel was geweest. De mi nister had niet het geluk dat zijn liberale collega Witte veen twee weken geleden trof. De KVP stond deze keer geheel aan de zijde van de ARP en de enkele christelijk- historische afgevaardigden die uit de boot van de chris ten-democratische samen werking vielen, konden het anti-revolutionaire voorstel niet tegenhouden. De anti-revolutionairea kregen ook de radicalen en socialisten mee door hun bereidheid het fu sie-onderzoek een wettelijke ba sis te geven, zoals Aarden vroeg. Daardoor zal het college van wij ze mannen, dat het fusie-onder zoek ter hand moet nemen, ge tuigen kunnen oproepen en die in het openbaar onder ede kunnen horen. Dat lijkt bijzonder veel op het oude initiatief van de groep- Aarden, die het fusieverschijnsel wilde onderwerpen aan een parle mentaire enquête. Dat initiatief werd in september, men herin nert het zich, dankzij de tegen werking van de regeringspartijen, inclusief de ARP, om hals ge bracht. Toch Is er verschil tussen het initiatief van Aarden en het thans aanvaarde voorstel, dat door de anti-revolutionair Goud zwaard met de hulp van de KVP- er Nelissen op tafel werd ge bracht. Aarden wilde met zijn parlementaire enquête vooral de macht in de onderneming onder zoeken en de controleerbaarheid van die macht nagaan. Goud zwaard gaat het vee! meer om het fusieverschijnsel als zodanig. Hij wil de motieven achterhalen die tot de fusies en concentraties lei den en wil nagaan welke gevol gen zij hebben voor de werkge legenheid en de produktiviteit. Dat is eigenlijk een wezenlijk an dere zaak. Wat de beide voorstellen gemeen hebben is de methode van onder zoek. Het college, dat met dat onderzoek moet worden beiast, zal echter niet bestaara uit ka merleden alleen zoals Aarden wilde, maar worden uitgebreid met figuren uit het bedrijfsleven zelf. Dat is overigens wel een kant van de zaak die de radica len niet erg zint. Zij betreuren dat de kamer zich onnodig af hankelijk heeft gemaakt van de medewerking van de regering. Was hun voorstel gevolgd, dan zou veel gemakkelijker en vlug ger met net onderzoek kunnen zijn begonnen. De grondwet biedt daartoe immers de mogelijkheden. Nu moet eerst het wetsontwerp van de regering worden afge wacht. Toch waren de radicalen niet on- Korte Delft 32 Telefoon (01180) - 2935 - MIDDELBURG J Jet zwakste punt van de anti-oorlogs- groepen in Amerika is, dat zij zonder meer aandringen op de onmiddellijke te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. Een recente uitslag van het Gallup-opinie-onderzoek heeft uitgewezen dat ruim 70% van de bevolking daar niet van gediend is. Aangenomen moet worden dat de Nixon-regering op deze uitslag, en op het ongenuanceerde standpunt van de Moratorium-beweging, de overtuiging ba seert, waarmee het zijn Vietnam-beleid blijft voeren. Voeg daarbij dat president Nixon bijna 70 procent goedkeuring kreeg van de door Gallup naar zijn algemeen be leid ondervraagden, en de agressieve toe spraken van vice-president Agnew zijn niet langer moeilijk te verklaren. Het is waarschijnlijk dat de Moratoriumbeweging zijn doelstellingen niet genuanceerder kan uiten, omdat daarmee de propaganda-effectiviteit aan zienlijk zou verminderen (hoe meer er uit te leg gen valt, hoe moeilijker het wordt om massa's op de been te brengen). Niettemin is de eis van on- middelijke terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam onrealistisch en onge wenst, zij het niet om dezelfde redenen, waarop de Nlxonregering de troepenmacht er langer wil aanhouden. Onmiddellijke terugtrekking kara niet anders be tekenen dan sociale, economische en politieke chaos in een land, dat al ruim twintig jaar ge teisterd wordt door bezetting en oorlogen. Hoe men ook over hen kan denken, het zou onmense lijk zijn om die Zuidvletnamezen aan hun lot over te laten, die om gegronde politieke redenen het ergste hebben te vrezen van een op Noord- Vietnam georiënteerde regering. Daarnaast zou men kunnen eisen, dat de machten die Zuid-Viet nam zolang als een verlengstuk van hun eigen ideologisch grondgebied hebben beschouwd, bij totale evacuatie van hun troepen het niet ach terlaten als vogelvrij verklaard gebied. Men zou kunnen verlangen dat er bepaalde economische en sociale verplichtingen, al die jaren verwaarloosd. worden nagekomen. Wat de moratoriumbeweging wel zou kunnen bewerkstelligen (maar het zij toegegeven dat dit een veel minder opzienbarend programma is) is, dat er een nationale discussie op gang worden gebracht over de principes van de oorlog in Vietnam. Zoals ook bekwame Nederlandse diplomaten in Azië al ln 1965 't zagen, is de oorlog tussen 't noorden en het zuiden, met als inzet dezelfde ideeën, die uiteindelijk tot de onafhankelijkheid van Indonesië hebben geleid, en daarvoor van Birma, de Phllippijnen en zelfs van India. De oor log in Vietnam is een strijd om sociaal-nationa listische Ideeën voor het land. Het is pas in de tweede plaats een strijd tegen Amerika en diens geallieerden. De Amerikaanse tegenwoordigheid in Vietnam is voor Hanoi aieta meer dan een verlenging van het Franse tijdperk en een tijde lijke onderbreking van waar het voor hen in we ns -pjooH tnsA ufjzjsnjviaqjiaz qaq :jub3 uio uaz Zuidvietnamezen als natie. Het officiële standpunt van Washington is echter, dat het hier gaat om een oorlog tussen oost en zijn aanwezigheid in Azië te handhaven. In dit opzicht is het weinig bemoedigend, dat generaal Westmoreland, de voormalige opperbevelhebber in Zuid-Vietnam en nu chef staf van de Ameri kaanse strijdkrachten, nog in oktober in het con gres van mening was, dat de oorlog in Vietnam west, tussen de vrije westerse opvattingen over "al gewonnen had kunnen worden wanneer de een democratie, en het totalitaire communistische systeem, Dit is de rechtvaardiging van de aan wezigheid van een half miljoen Amerikaanse troepen ln Azië, op 5000 kilometer afstand van de dichtstbijzijnde Amerikaanse kust, en van ruim 40,000 gesneuvelde Amerikanen. Dit officië le standpunt gaat uit van een onjuist uitgangs punt, namelijk dat Hanoi de oorlog ziet in de zelfde termen als Amerika. Zoals gezegd gaat het Hanoi echter niet om een ideologische verove ringsoorlog tegen het westen, maar om een natio nale bewustwording van alle Vïetnamezen als Vïetnamezen. Zowel de Johnsonregering als die van president Nixon blijken dit fundamentele principe niet te willen erkennen. Het gevolg daarvan is, dat niet alleen de oorlog, maar ook de onderhandelingen in Parijs met een onzuiver uitgangspunt worden gevoerd. Het is voor Amerika inderdaad moeilijk om te erkennen dat het in Vietnam om een na tionalistische burgeroorlog gaat, want dat zou betekenen, dat Amerika er al die jaren voor niets is geweest. Maar het is juist dit punt, nu Wash ington de bereidheid toont om zich uit Vietnam los te maken, dat steeds centraler wordt in het principiële Amerikaanse Vietnambeleid. De Moratoriumgroepen zouden een discussie aanhangig kunnen maken over dit principe: is de regering bereid te erkennen dat het in Viet nam om een burgeroorlog gaat, of niet? Zo niet, dan houdt dat in dat Washington in wezen uit is op de idee van handhaving van de .westerse in vloedssfeer, en dat betekent dan inderdaad dat Vietnam een gebed zonder einde is. want om de ze .invloedssfeer' te handhaven moet Washington bereid zijn om «en ongelimiteerd aantal jaren bombardementen op Noord-Vietnam niet gestaakt. Hij voegde er echter aan toe, dat hij het volste vertrouwen had in het beleid van pre sident Nixon, en dat hij niet van mening was dat de bombardementen hervat dienden te worden. Hoe deze generaal er ook nu, als chef staf (toch min of meer een politieke functie) over denkt, zijn uitspraak is ongetwijfeld een weerspiegeling van de militaire fractie van Amerika, een frac tie die bovendien meer gehoor schijnt te vinden bij de republikeinen dan bij de democraten. Pre sident Nixon moet niet alleen deze invloedrijke groep, en hun burgeraanhangers (de oorlogsin dustrie). te vriend houden hij goochelt boven dien met een regering in Saigon die hem leder ogenblik kan chanteren door zijn opzet te dwars bomen. tevreden met het effect dat hun initiatief heeft gekregen. Zij had den ook plezier om de wijze waar op de KVP-fracue, waarvan zij zich indertijd hebben losgemaakt, zich de woede van haar eigen minister en staatssecretaris op de hals haalde. Die woede was niet onbegrijpelijk, want Schmel- zer had hen volledig in de kou laten staan. Het verzoek van de minister om eerst de SER te ho ren, werd volledig genegeerd en zo fel de KVP-er Peljnenburg zich in september tegen de parlemen taire enquête van Aarden c.s. keerde, zo vlot ging zijn fractie genoot Nelissen nu met het voor stel van dezelfde Aarden mee om het onderzoek een wettelijke ba sis te geven. .Ik voel me zwaar gegrepen', zei de minister later tot mr J. van Alphen de Veer, de directeur-generaal voor Indus trie en handel. Wellicht wilde mr Nelissen. met het TUburgse partijcongres in het achterhoofd, zich niet onnieuw in de armen van de VVD laten drij ven. De liberalen hadden name lijk overwegende bezwaren tegen het wettelijke jasje, dat het voor- stel-Goudzwaard dank zij de in terventie van Aarden kreeg aan zoek moeten verrichten, mogelijk getuigen op te roepen en onder ede te boren. Voor de liberalen een quasi-enquête, waarvoor zij hun afkeer niet onder stoelen or banken staken. Dat noodzaakte minister De Block eerst met zijn liberale collega's overleg te ple gen waartoe het debat een dag moest worden opgeschort. Uit het feit, dat de minister niet met het .onaanvaardbaar* terug kwam, maar het oordeel over ae motie-Goudzwaard-Nelissen aan de kamer overliet, mag worden af geleid, dat zijn liberale collega's ia ieder geval niet het veto over de gewijzigde plannen uitspra ken. Waarschijnlijk wil het ka binet eerst nog eens afwachten wat de SER over de plannen te zeggen heeft. Hoe de raad zich echter opstelt, de minister zit duidelijk vast aan de opdracht een wetsontwerp in te dier.en dat het college van" onderzoek de be voegdheid geeft getuigen op te roepen en onder ede in het open baar te horen. Pikant detail: de liberale minister Polak zal het wetsontwerp mee moeten on dertekenen. Koewei de SER zal worden ge vraagd met spoed advies uit te brengen, is met de voorbereiding van zo'n wetsontwerp gauw een jaar gemoeid, al zal Biesheuvel de minister wel van tijd tot tijd aan zijn plichten herinneren. Daardoor zou de zaak nog wel eens politieke consequenties kun nen krijgen, die nu nog niet zijn te overzien. Het kabinet-Marij- nen struikelde ook over een mo tie, die een half jaar eerder was ingediend en die als een bom on der de chnstelljk-liberale coali tie lag motie-Baeten over het omroepbeleid). Als de liberalen er net als toen genoeg van krij gen, om welke 'reden dan ook. dan hebben ze hier een handvat om de samenwerking op te zeg gen. Zoalng de christelijke partijen echter de verkiezingen vrezen, be schikt de VVD in ieder geval over een aardig machtsmiddel om de coalitiegenoten in het gareel te houden. Ze hoeven maar drei- §end naar de motie te wijzen, iesheuvel zal zich dus nog wel eens twee keer bedenken voor hij weer dwars gaat liggen, tenzij hij de consequenties aanvaardt. De liberalen kunnen zich eens te meer de harde lijn permitteren. Wie garandeert bijvoorbeeld, dat na een eventuele overeenkomst tussen Hanoi en Washington' de Zuidvietnamese regering niet zal onderduiken en een doelloze, maar niettemin pijnlijke guerrilla1 kan voeren, of vanuit ballingschap de strijd kan voortzetten om daarmee de Amerikanen te schan de zetten? Het is evengoed mogelijk dat de Zuid vietnamese leiders al vóór die tijd ten va! wor den gebracht, of gedwongen worden om af te treden. Maar ln beide gevallen zal Washington veel te verklaren, en, weinig overtuigend, te zeg gen hebben. Want bij dit alles blijft, het enige' draaipunt de bereidheid van Amerika om de oor- CARACAS (AFP) Id Santa Barba- log te zien voor wat het niet is: een strijd tussen i ra in de Venezolaanse staat Barias, het communisme en het zogenaamde vrije westen. I ?<K) km ten zuid-westen van Caracas] is tijdens een stierengevecht een tribu- Dit is het punt dat de anti-oorlogsgroepen inn>, j?6? 1161 Jrvoi£' dat '-en Amerika aan de orde zoude» moete» Rellen. derd werdSi g£ü° bo».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3