Asbestfabriek uit Canada mag zich NIET in Sloe vestigen Geen aanwijzingen in rechtbankbrand Te weinig inspraak bij industrieplan Ossenisse Z.-Vlaanderen kiest op 25 februari 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG DECEMBER Ut, g^l AFVALPRODUKT (VEZELS) ZOU TOT VER WORDEN VERSPREID Pas na 30/40 jaar Ook niet in België £&euw$ KANTONRECHTER SPREEKT VLISSINGSE HAVENDIRECTEUR VRIJ Gesteente Bronchiletten WEINIG HOUVAST DOOR VERWOESTING: ALMANAK Traditie Veertig karaat' OORZAAK BRAND IN VLASHANGAR ONBEKEND ,ALS LUCHTVERVUILER SCHADELIJK VOOR DE VOLKSGEZONDHEID' VLISSINGEN Er komt geen Canadese asbestfabriek in het Sloegcbied. Het bestuur van het Havenschap Vlissingen i.o. heeft geweigerd het bedrijf (8 hectares terrein, 150 man personeel) van de Canadese Asbestos Corporation toe te laten. Een onderzoek heeft namelijk uitgewezen dat de fabriek een zodanige vorm van luchtverontreiniging zou veroorzaken, dat de volksgezondheid er door zou worden geschaad. Het lossen van de schepen met asbest houdend gesteente en de opslag van het afvalprodukt zou een aanzienlijke verspreiding over grote afstanden van ïnadembare vezels opleveren. Vezels, die een kankersoort in het longvlies kunnen verwekken, waartegen geen therapie bestaat. Vooral in een winderig klimaat als dat van Zeeland zou een vestiging van een asbestfabriek onoverkomenlg- ke bezwaren met zich brengen. ,Het enige mogelijke zou zijn het gehele systeem van het. bedrijf zo af te slui ten, dat open contact van asbesthou dend materiaal met de buitenlucht wordt vermeden. Dit. lijkt echter economisch niet en technisch nauwe lijks uitvoerbaar,' zegt het haven schap in een perscommüniqué. Hoewel de vestiging uit een oogpunt van werkgelegenheid en op grond van de te verwachten grote activiteiten voor de haven Vlissingen-Oost zeer belangrijk zou zijn, heeft men toch ,nee' gezegd. Het bestuur heeft de di rectie van het bedrijf in het hoge noorden van Canada van de negatie ve beslissing op de hoogte gebracht. Het bestuur van het havenschap Vlis singen heeft de conclusie, dat dit be drijf niet in het Sloegebied past, ge baseerd op een rapport van dr J. Stumphius, bedrijfsarts van de Kon. Mij. .De Schelde' te Vlissingen, een uiterst deskundige op dit gebied. Begin dit jaar immers promoveerde deze arts in Amsterdam óp een proef schrift .Asbest in een bedrijfsoevol- king', waaraan een opzienbarend on derzoek op Walcheren ten grondslag lag. In dat proefschrift toonde dr Stum phius aan dat geringe hoeveelheden ingeademd asbest aanleiding zijn voor een in Nederland nog weinig onder kende vorm van kanker, die niet de longen, maar het longvlies en ook het buikvlies aantast. Het probleem daar bij was bovendien nog dat deze ziek te zich pas na 30 tot 40 jaar mani festeert. Vandaar dat het bestuur van het havenschap zich, voordat beslis singen werden genomen, in verbin ding heeft gesteld met dr Stumphius. Deze schakelde op zijn beurt het In stituut voor Gezondheidstechniek TNO te Delft in, waar een monster van .asbestos waste' uit een asbest- raffinaderij werd onderzocht. Het resultaat van het onderzoek en de conclusie in het rapport was on dubbelzinnig: .Een bedrijf aLs dit hoort niet thuis in een dicht bevolkt land als het onze, dus evenmin in de relatief (nog) dun bevolkte provin cie Zeeland. Gezien de consequenties op lange termijn voor de volksge zondheid lijkt het mij een daad van wijs beleid het bedrijf niet toe te la ten.' mlsche redenen wilde men de ver werking van de delfstoffen oolc in West-Europa laten uitvoeren. De toe passing van asbest neemt met spron gen toe. In de periode van 1945 tot 1968 is de wereldproduktie ervan ge stegen van 500.000 tot 4 miljoen ton per jaar. Het is goedkoop en leent zich uitstekend als wapenings- en vulmateriaal in veel stoffen. Om een paar voorbeelden te noemen: plafond platen, brandweeruniformen, remvoe- ringen van auto's, voor thermische en akoestische isolatie. Het heeft enkele belangrijke eigenschappen: hitte-, zuur- en loogbestendig en slijtvast. De bedoeling van het Canadese be drijf was jaarlijks 300.000 ton as besthoudend gesteente naar Vlissm- gen-Oost in bulklading aan te voeren. Dat zou dan in een periode van drie maanden moeten gebeuren, want de" Canadese wateren rondom de afvoer- havens daar zijn driekwart van het jaar dichtgevroren. Het ruwe pro- dukt zou dus hier geruime tijd en in grote hoeveelheden moeten worden opgeslagen. De bewerking die men zich in "de vestiging in het Sloe had gedacht was: het aangevoerde mate riaal ontdoen van stof en steen, zo dat gezuiverde asbestvezels als eind- produkt zouden overblijven. Dit as best (100.000 ton per jaar) moest dan verpakt naar de asbestverwerkende industrie elders in Europa worden af gevoerd. Het afval (ongeveer 200.000 ton stof en steen, waarschijnlijk as besthoudend) zou los gestort moe ten worden op het bedrijfsterrein. Mogelijk zou het te gebruiken zijn voor terreinophogingen, we genbouw enzovoorts. Het onderzoek van dr Stumphius richtte zich op twee vragen: Zijn er aan dc produktie gevaren verbon den voor de werknemers in het be drijf? Zijn er gevaren voor de volksgezondheid Afgaande op de produktie in Cana da "was de verwachting dat het be- dr.jf wel nauwkeurige hygiënische maatregelen voor het personeel zou treffen. Wanneer dan bovendien de officiële veiligheidsvoorschriften van de arbeidsinspectie en de controle daarop zouden worden toegepast mocht op een redelijke zekerheid voor de werknemers worden g~~" kend. De typische beroepsziekte bij asbest- werkers (asbestose: een achteruit gaande longfunctie door inademing van asbeststof en longkanker als complicatie daarbij) zou dan bepaald kunnen worden voorkomen. Heel anders zou het voor de werkne mers liggen met de door dr Stumphius in zijn proefschrift aangetoonde, nog weinig onderkende vorm van kanker (diffuus mesothelioomdie zich pas na 30 tot 40 jaar openbaart. Bescher ming van het personeel daartegen lijkt nauwelijks te verwezenlijken. Hetzelfde geldt voor de omwonen den van een dergelijke fabriek. Op grond van onderzoekingen elders, moet volgens het rapport worden aangenomen dat asbestvezels, afkom stig van de afvalberg en het lossen van de schepen over grote afstan den zullen verstuiven, zodat de at mosfeer hiermee in een wijde kring rond de fabriek zou worden besmet. Binnen enkele jaren zou dit kunnen leiden tot een verhoogd voorkomen van de door dr Stumphius gesigna leerde vorm van kanker. Desgevraagd gaf de Vlissingsc arts ons nog dit commentaar op do be slissing van het havenschap: ,Ik ben er bijzonder gelukkig mee. Uitgere kend deze geweldige luchtvel-vuiler in een dicht bevolkt, land als het ze binnenhalen, zou onwijs zijn. Zo'n bedrijf kan beter naar ccn plaats gaan waar het minder kwaad kan. Ik hoop dat deze beslissing niet al leen voor Vlissingen geldt en dat ook de rijksoverheid de resultaten van het onderzoek zal bezien. Bovendien zou het nuttig zijn dat ook de Bel gen van een en ander kennis nemen, want als zo'n fabriek zich in Ant werpen vestigt zitten we er nog te dichtbij'. Lossen van wol: MIDDELBURG. Bij schriftelijke von- niswijzïng heeft de kantonrechter te Mid delburg woensdag de directeur van de uv Haven van Vlissingen, de heer C. O., vrijgesproken van het hem ten laste ge legde. namelijk het niet nemen van vol doende veiligheidsmaatregelen bij het lossen van balen wol uit schepen. De officier van justitie, mr C. Mouton, had op 19 november in de speciaal aan deze zaak gewijde zitting tegen O. een boete geëist van 250 gulden. De kwestie was, zoals gemeld, door havenarbeids inspectie via een proces verbaal aan hangig gemaakt. Gesteld werd, dat de bindmiddelen rond de balen wol, opge hesen aan één haak, geen voldoende ga rantie boden voor de veiligheid van de zich daaronder bevindende personen. Tijdens de zitting trachtte de directie van de nv Haven van Vlissingen aan de hand van een rapport van het metaal instituut van het TNO aan te tonen, dat de toegepaste wijze van lossen wel aan de te stellen veiligheidsnormen voldoet. VLISSINGEN De heer H. de Plaa (74 jaar) uit Vlissingen is woensdagavond bij een verkeers ongeluk op de Nieuwe Vlissingse- weg bij West-Souburg om bet le ven gekomen. Bij het oversteken van de Nieuwe Vlissingseweg werd hij gegrepen door een auto, bestuurd door I. W. de B. uit Vlissingen. Het slachtoffer moet vrijwel op slag zijn gedood. Het stoffelijk overschot is naar het St- De Canadese maatschappij Asbestos exploiteert in Noord-Canada (Labra dor) asbestmïjnen. Om bedi-ijfsecono- ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm. 1.~ ALLEEN GISSEN NAAR MOTIEF MIDDELBURG De recherche van de Middelburgse politie, die geassisteerd door deskundigen van de opsporingsbijstand uit Den Haag, gisteren het onderzoek naar de oorzaak van de brand in het gebouw van de rechtbank aan het Hofplein voortzetten, hebben nog geen sporen gevonden, die in een bepaalde richting wijzen. Zoals gemeld wordt met stellig heid aangenomen, dat de brand is gesticht. Bepaalde sporen, die aan kozijnen zijn gevonden, zouden er op kunnen wijzen, dat vanaf de binnenplaats via de ramen van het parket toegang is verkregen. Het onderzoek wordt in niet geringe mate bemoeilijkt doordat op de plaats van de brandhaard, in de nieuwe vleu gel van het gerechtsgebouw onderge brachte kantoorruimten van het open baar ministerie, de verwoesting door hitte en waterschade zodanig is, dal vrijwel zeker elk mogelijk spoor is uit gewist. Ook naar de mogelijke motieven i brandstichting kon gisteren alleen maar worden gegist. Men houdt bij het on derzoek rekening met velerlei mogelijk heden zoals bijvoorbeeld brandstich ting om sporen van een inbraak, wel-, lioht ter verduistering van dossiers voor komende rechtzaken, uit te wissen, brandstichting ter wille van de brand, dus als wraakoefening enz. De politie houdt intussen zoveel moge lijk een extra .oogje in het zeil' om de veiligheid van deze en andere gebou wen zoveel mogelijk te waarborg" leeuwse Toen onlangs in Vlissingen de nieuwe marinekazerne werd ge opend, zorgde een marine-officier voor een mooie rondleiding, waar bij het gebouno van hiel tot top licht grondig werd doorgenomen. De genodigden toonden zich voor al verrast, door het grote aantal douches elke kamer heeft er een eigen douche, waarin in feite een stuk marinetraditie besloten ligt: boenen en schrobben zijn be zigheden, die Janmaat door de eenwen heen hebben gesierd. En het siert thans de marineleiding dat anmaat naar hartelust kan douchen, zoveel als ie maar wil Dat bleek uit. liet. antwoord, dat 6én van de genodigden kreeg toen hij vroeg: Kan iedereen nu dou- -.hen wanneer hij maar wil .Het douchen is helemaal vrij, maar wij bepalen de temperatuur van het water'. RAADSLEDEN HONTENISSE: Joseph ziekenhuis overgebracht. Do heer De Plaa kwam plotseling van achter een autobus, die was gestopt bij de bushalte aan de kanaalzüde, en stak de rijbaan over. De automobilist Dc B. die uit de richting Middelburg ltvvam, trachtte door te remmen een aanrij ding te voorkomen. Het slachtoffer werd echter gegrepen, sloeg over de auto heen en kwam op het wegdek terecht. De dokter kon slechts de dood con stateren. Even later is op dezelfde plaats een kettingbotsing ontstaan tussen vier au to's. De eerste drie automoblisten stop ten op een teken van de politie, die het verkeer regelde in verband met het do delijk ongeluk. Een vierde automobilist merkte te laat op dat de andere auto's waren gestopt en reed er boven op. Alle vier de auto's werden min of meer beschadigd. GEDRAG WETHOUDERS .ONPARLEMENTAIR' KLOOSTERZANDE De kriti sche uitlatingen van de wethou ders P. J. Everaert en R. Radema kers van Hontenisse over de plan nen om een uitgebreid gebied rond Hontenisse te bestemmen voor de vestiging van chemische en petro chemische industrie, hebben bij de raadsleden het vertrouwen in een gecoördineerd gemeentebeleid in deze doen wankelen. Ook de in spraak, die de raadsleden is voor behouden, werd voor wat deze kwestie betrof sterk betwijfeld. Beide wethouders hebben in de afgelo pen weken openlijk hun kritiek g—=*- op voorlopige plannen die het col van b en w vertrouwelijk ter inzage hebben gekregen. Het ontwerp-streekplan, dat meniteel in voorbereiding is, beoogt de vestiging van chemische indus trie in een groot gebied rond Osse nisse, waarbij gedacht wordt aan de aanleg van insteekhavens voor tan kers, containerschepen en kangoe roeschepen, alsmede terreinen voor opslag en bouw van fabrieken. De wethouders hebben in de krant on dermeer hun kritiek gespuid over de politiek van minister Bakker, waarbij het verdronken land van Saeftinge maagdelijk gebied moet- blijven. De heer Rademakers betoogde daarin dat juist dit gebied zich bij uitstek voor de industrieplannen leent, zodat de .strijd om het bestaan van Honte nisse' nog gewonnen zou kunnen wor den. Het laatste voorontwerp van het streekplan zou volgens hem tevens aan zienlijk verder gaan dan een schetsplan van anderhalf jaar geleden. Indertijd hebben b en w hier reeds bezwaar te gen aangetekend. Toen was echter nog geen bouwstop in de woongebieden Kloosterzande, Groenendijk, Ossenisse, Boschkapelle en Stoppeldijk opgeno men, maar in de laatste ontwerpschets wel. Er zou zelfs voor de nieuwe ge meente Hontenisse (die na de herinde ling ontstaat) geen enkel woongebied worden aangewezen. Tijdens de besprekingen die zijn ge voerd tussen burgemeesters en wethou ders der betrokken gemeenten enerzijds en gedeputeerde staten anderzijds, heb ben de gemeenten tevens hun eigen plannen kunnen inbrengen en de ge meente Hontenisse heeft dat ook ge daan. Het definitieve voorontwerp - streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen moet in de loop van 1971 aan de ge meenten worden voorgelegd, waarna een ruime gelegenheid zal worden geboden om eventuele kritiek op de inhoud en nieuwe gezichtspunten naar voren te brengen. Het feit echter dat beide wethouders hun meningen naar aanleiding van de voorlopige gegevens openbaar hebben gemaakt .terwijl de raadsleden nog steeds ,vol spanning' op definitiev plannen wachten, heeft de gemoederen tijdens de raadszitting van woensdag middag tot een hoge temperatuur doen verhitten. Nadat het raadslid K .J. A. Baron Collot d'Escury een viertal felle vragen op het college van b en w had afgevuurd, bleek de gehele raad achteri zijn duidelijke kritiek te staan. Hij vond dat de inspraak van de raadsleden door het uit de school klappen van de wethouders gene geerd was. omdat zij zelf nog niets van de plannen wisten. Ook herin nerde hij het college er nog eens aan, dat in vorige raadszittingen met algemene stemmen een zo vol ledig mogelijk functionerende coör dinatie tussen de overheid met di verse instanties enerzijds en de ge meenten anderzijds, noodzakelijk werden geacht. ,Die vorm van inspraak', zei hij', die wij ons zelf hebben gegeven, blijft uit. We horen er niks van terwijl daar juist op dit moment zo'n grote behoef te aan is'. Hij zei dat het college de grootst mogelijke spoed zou betrachten terwijl op iedere raadszitting wordt meegedeeld, dat nog niets over de plan nen bekend is. Met klem drong hij er op aan, dat de burgemeester zijn vragen tijdens deze zitting zo duidelijk mogelijk zou beant woorden. Deze waren: 1 zijn er binnen het samenwerkingsorgaan Oost-Z-Vlaan- deren-Oost, meningsverschillen ontstaan over de planning van dit gebied; 2 vol doen de diverse adviesbureaus niet aan hun verplichtingen; 3 waarom moet de raad onwetend blijven over het beleid van b en w; 4 is er soms binnen het col lege verschil van opvatting over de ont wikkelingen (ADVERTENTIE) Geef met St-Nicolaas een plantenbon Kwekerij M. H. Dekker meningsverschillen binnen het college van b en w zijn er volgens hem niet. .De publikaties van beide wethouders betekent geen verschil Van inzicht, zij hebben naar hun mening in het belang van de eigen streek hun kritiek ken baar willen maken. Het waren zuiver privè-uitlatingen. Wethouder Everaert kon dit na afloop van de vergadering tijdens een kort onderhoud beamen en zei ongerust te zijn over het verloop met name ovér de beloofde inspraak. De burgemeester deelde verder met na druk mee dat de raad met de meeste spoed van de plannen in kennis gesteld zal worden zodra hel college daar zelf concrete gegevens over binnen heeft. Hij zei dat dit dit tot nu toe niet het geval is. Vooral de raadsleden J. F. Menu (kvp) en J. P. M. van Wesedael (kvp) onder steunden woordelijk de felle kritiek van K. J. A. Baron Collot d'Excury (vvd). De heer Menu zei onder andere: ,'t Zit me niet lekker burgemeester hier had over gediscussieerd moeten wor den in een raadszitting. U had eerst de volksvertegenwoordiging van de plannen in kennis moeten stellen, voor dat ze gepubliceerd werden. En de heer Van Wezendael: .Het is geen stijl, al zijn het voor mijn part honderd keer privè-uitlatingen van de wethou ders geweest. Wat ze gedaan hebben is gewoon onparlementair, maar ik zal het wel niet begrijpen...' PvdA Goes wil wijzigingen in kandidatenlijst GOES De afdeling Goes van de Par tij van de Arbeid wil enkele wijzigin gen aanbrengen in de kandidatenlijst voor de verkiezingen voor de provinci ale staten, zoals die door het geweste lijk bestuur is voorgesteld. De eerste vijf kandidaten blijven ook in de formatie die de afdeling Goes voorstaat de heren M. J. van Poel je te Vlissingen 1, J. Stenvert Terneu- zen 2, P. A. Roels St-Maartensdijk C. Hoek Goes 4 en een PPR-verteg voordiger 5. Daarna verandert er het een en ander in de lijst, zoals Goes die wil zien. Op de zesde plaats willen zij mevrouw C. L. van Zanten-Leysen uit Vlissingen, op de zevende plaats dr. F. J. Prins uit Goes, op de achtste plaats de heer W. Don uit Middelburg en op de tien de plaats dr. mr. A. J. M. Visser uit Middelburg zien. Deze kandidaten kre gen op de lijst die het gewestelijk be stuur opstelde een elfde, dertiende en zeventiende plaats. De afdeling Goes was van meninj In die opstelling met twee speciafisten op onderwijsgebied, de heren Roelse en Overbeeke, beter één van deze heren enkele plaatsen zou kunnen zakken, zo dat bijvoorbeeld de heer Prins als pla noloog of de heer Don als financieel expert op een hogere plaats komen. SCHOUWBl KG MIDDELBliRfi, DE HAAGSE COMEDir Wat een kostelijke toneelavond hee't .De Haagse Comedie.' gisteren in de Mid delburgse Schouwburg een redelijk groot publiek bezorgd met de opvoering van .Veertig karaat'. Kostelijk in die 74 dat men een eigenlijk niet zo sterk geschreven blijspel opwreef tot hoog. waardig amusement, waarin van achft. terend acteren te genieten viel. Want het was toch wel het gezelschap, me't de garantie van de inbreng van Mm Ward, Georgette Hagedoorn en Ko van Dijk. dat dit overigens niet veel gear door Barillet en Grédy geschrewj spel voor een echec behoedde: .Veertij karaat' is intussen weer al wat gedateerd het zit vol .aardige vondsten' en .onver- wachle wendingen', maar het behoor: al weer tot het genre, dat .er ingai: als koek', dat, enigszins triviaal, v,zC kelt boven het niemandsland van bet bolle vermaak. Een enorme prestatie dus van ,De Haagsj Comedie' om zeer competent aan de gun- stige zijde van deze grens te landen. De inhoud van .Veertig karaat' laat zich moeilijk in enkele zinnen samenvatten het zijn .komische verwikkelingen' rond huwelijken met leeftijdsverschillen es dan zóu men het eigenlijk gehad hebber als niet de auteurs met een toch te res pecteren vindingrijkheid het spel niet do jus van speelsheid en relativiteit be- sprenkeld hadden. Het gezelschap wist deze inventiviteit tot op de bodem te benutten. Men zag van Myra Ward ecu Lisa, die imponeerde, niet alleen door haar kostelijke, nasale stemgeluid. Ko van Dijk, die tevens de - magnifieke - regie had. voerde 'n prachtige, naar zijn maatstaven beheerste en ingehoud»n Hervé ten tonele en van Georgette Ha gedoorn zag men dan nog eens een Mo- nette, die in de sfeer van deze opvoe ring bijna tot norm werd. De Haagse Comedie wist dit spel trou wens zo te bezetten, dat er nergens een hiaat viel. Marijke Merckens speelde een mooi geplaatste Annick, Guido de Moor was een in deze situatie uiterst geloof waardige Guillaume, Jacques Luyer deed met verve Eddy en van Maria Stiegelis zag men een al even fraaie Marion. Het accent viel dus geheel op het »e- zelschap, dat door een soepele, spiritu ele presentatie de wat verouderde tek sten voor het effect van oubollig ver maak wist te vrijwaren. Een geweldige prestatie, die aan het slot werd gehore reerd door een langdurig, ovationeel applaus. Een verdiende hulde, wat weer niet wegneemt, dat men in dit spel het twaalfde en laatste tafereel zonder enig bezwaar kan wegnemen: niemand zal het ontbreken van dit .verlossende' slot als een gemis voelen een afsluiting na het elfde tafereel geeft in ieder ge- val nog stof tot denken. De balans; «n erg amusante avond, die men geheel op rekening moet schrijven van De Haagse Comedie. Bijzondere waardering tenslotte voor de vernuftige decorbouw het ontwerp was van Jacques Ma- rillier die een snelle, frapperende isseling mogelijk maakte. Oorspronkelijk was voor deze avond, onder auspiciën van de te Middelburg samenwerkende culturele instellingen, een voorstelling van Crowley's ,Jongeus onder elkaar' gepland. Deze voorstelling kon om allerlei aanvechtbare redenen niet doorgaan en het heeft er de schijn van, nu de provincie als pleister op da wonde werd vergast op .Veertig karaat', dat wij bij voorbaat weinig ingenomen waren met deze mutatie. Dat is niet juist. Het was een voortreffelijke voontaling en .Jongens onder elkaar' heeft ook z'n nadelen: het biedt een -ongetwijfeld in teressant - kijkje in een wereld, die u tot de vermakelijkheden beteer, Is men vroeger uit een oogpunt ra amusement een kijkje in het doïtii nam. De figuren veranderen, het uit gangspunt ondergaat niet zoveel «te- ging. Het gaat om afwijkingen. Worioer- de morele herbewapening his .an zich laat horen. Gisteravond was dit niet nodig: het was een kostelij ke voorstelling, gebracht door een pro minente formatie. NIET IN AARDENBURG Bromfietser slipte het ziekenhuis in VLISSINGEN Bij de oversteekplaats in de Paul Krugerslraat ter hoogte van het gemeentehuis te Vlissingen, is woens dagavond omstreeks acht uur de brom fietster J. C. H. uit Vlissingen geslipt en gevallen. Zij raakte hierbij dusdanig gewond dat zij in het Bethesdazieken- huis moest worden opgenomen. Zij slip te toen ze afremde om voetgangers ge legenheid te geven het zebrapad over te steken. Schoonmaak Schoonmaaksters, schilders en ander personeel zijn gisteren aan het werk getogen om de ruimten, onder meer op de griffie, die het minst van vuur en rook hebben geleden, zo snel mogelijk weer bewoonbaar te maken zodat al thans weer een deel van het administra tieve werk zal kunnen worden hervat. Zeker voor wat het parket betreft zal. alvorens men weer aan de slag kan. eerst m de vervanging van het bij de brand verwoeste meubilair enz. moeten worden voorzien. Na onderzoek en registratie van de uit de brand gespaarde documenten of ge deelten daarvan, zal ook eerst precies kunnen worden vastgesteld hoeveel dos siers van personen, die nog terecht moe ten staan, zijn vernietigd. Over een de finitief herstel van de schade zal zo spoedig mogelijk een beslissing worden genomen, Zitting De ongeveer veertig personen, die zich vandaag donderdag voor de politierech ter hadden moeten verantwoorden voor verschillende feiten, zijn zoveel moge lijk op de hoogte gesteld van deze on verwachte verdaging van hun zaak. Voor wat betreft de zitting van de meer voudige kamer zoals gemeld is ook de gerechtszaal voorlopig onbruikbaar kan er .vanuit worden gegaan, dat deze vrijdag plaats zal vinden in de zaal van het kantongerecht aan de Balans te Middelburg," aldus deelde het hoofd van het parket, mr J. Andreae, mee. VOOR NIEUWE GEMEENTERADEN MIDDELBURG De verkiezin gen voor de raden van de nieuwe gemeenten in Zeeuwseh-Vlaande- ren zullen worden gehouden op 25 februari 1970, zo hebben gedepu teerde staten besloten. De datum van de kandidaatstelling is be paald op 13 januari 1970. Tussen dit tijdstip en de verkiezingsdatum liggen 43 dagen, voldoende om alle werkzaamheden met inaebtnemin; van de termijnen in de kieswet te kunnen afhandelen. Vóór 18 december 1969 moeten de stem- districten zijn ingedeeld en de leden en de plaatsvervangende leden van de stem bureaus zijn aangewezen, aldus het gs- besluit. De geloofsbrieven van de nieuwe raads leden moeten zjjn onderzocht vóór 19 maart 1970 en wel door de raden van de op te heffen gemeenten Axel. Hulst. Hontenisse. Sas van Gent, Terne-uzcn, Oostburg en Sluis. Op 11 december zul len de gemeentebesturen van de op te heffen gemeenten afschriften van of uit reksels uit de keizersregisters moeten zenden aan de besturen van de zeven gemeenten. Deze gegevens hebben be treksels uit de kiezersregisters moeten van herindeling naar een andere ge meente zullen overgaan. Vóór 30 december moet het verzoet tot registratie van namen en aandui dingen van politieke groeperingen zijn gedaan. Op 2 januari moet op het verzoek zijn beslist, tegen «et-: besluit tot 7 januari beroep bi) de kiesraad openstaat. Op grond van de te verwachten inwo neraantallen op het tijdstip van nenn- deling, zijn de aantallen raadsleden voor de nieuwe gemeenten vastgesteld. (raming 11.400 inw) krijgt 15 raadsle den, Hulst (raming 16.300) krijgt e. 17, Hontenisse (7.700) 13. Sas van Gent (9.000) 13, Terneuzen (30.000) 23. poa- burg (18.300) 17 en Sluis (3.300) lj- Aangezien het inwonertal van ae standig blijvende gemeente Aardent)ur0 te geringe wijzigingen zal ondergaan, zullen de verkiezingen hier op liet ge wone tijdstip plaatsvinden. Ten aanzien van de benoeming van tijdelijk secretaris en een tijdelijk func tionaris belast met de taak van om- vanger, zijn gedeputeerde staten van plan om. evenals in Zuid-Beveland is ge schied, de gemeentebesturen in de gele genheid te stellen hun zienswijze mon- .eling toe te lichten. ST-JANSTEEN Tot ongeveer woensdagmorgen is de brandweer van Sint-Jansteen bezig geweest met de blussingswerkzaamheden van de vlas hangar (eigendom van de firma H. B. de Vlieger), die zoals gemeld dinsdagavond rond 10 uur in brand vloog. De brand is door nog onbekende oor zaak ontstaan in een der nabijgelegen turbines, waardoor behalve de loods ook ongeveer 300 ton vlas in rook opging. Een schatting van het schadebedrag is nog niet gemaakt. Tot in de middag smeulde het vuur nog na zodat de rook in de nabijgelegen straten nog lang bleef hangen. De firma De Vlieger is te gen brand verzekerd. Kamervragen over dijken langs de Oosterschelde DEN HAAG (ANP) De l»vdA-ka- merleden Schipper en Egas hebben mi nister Bakker van verkeer en water- Staat schriftelijke vragen gesteld over de dijken aan de Oosterschelde. Daar in wijzen beide kamerleden er op, dat vele bewoners in het oostelijk deel van Zuid-Beveland zich bij herhaling onge rust maken over de veiligheid van dit gebied, omdat men meent dat de dij ken onvoldoende veiligheid bieden. In de vragen wordt geïnformeerd of er aanleiding is voor deze bezorgdheid. Vormt het systeem van dijkbewaking een voldoende waarborg tegen het ge vaar van dijkdoorbraak, aldus de ka merleden. Zij vragen minister Bakker welke maatregelen hij overweegt te ne men, indien zou blijken dat er onvol doende waarborg is. KOUDER Half tot zwaar bewolkt met af en buien, sommige niet sneeuw of na? Matige, aan de kust af en toe Rracwi- ge noordwestelijke wind en lagere te peraturen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaternv Koud met plaatselijk enkele buien en de nacht, kans op lichte, tot matige vo Weersvooruitzichten in cijfers gemind over Nederland: Voor vrijdag: aantal uren zon: i w min. temp.: 0 tot 5 graden onder nol maal; max. temp. 1 tot 5 graden®n normaal; kans op een droge periode minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procenr. Voor zaterdag: aantal uren zon: uw min. temp. 1 tot 7 graden onder max. temp. 2 tot 8 graden onder n maal: kans op een droge penOflS minstens 12 uur 90 procent: kans op e geheel droog etmaal 70 procent. ZON EN MAAN december 1S«| 08.31 onder W 03.31 onder 14» Zon op Maan op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2