PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Glijdende loonschaal BEGINSELAKKOORD OVER CAO IN DE GROOT-METAAL Meerderheid in kamer wil een fusie-college Convenant afgesloten over voorwaarden milieuhygiëne vestiging Pechiney-Sloe Kern-richtlijnen' NAVO goedgekeurd ,Rond' kijkje op de NAVO- ministers Vandaag in de krant... Asbestfabriek Reacties Huren Rapport BOEING BIJ CARACAS IN ZEE GESTORT Defensiebudget VS drastisch besnoeid Rapport GROTE SCHADE BIJ EXPLOSIE EISEN TEN AANZIEN VAN DE VERVUILING LUCHT EN WATER Kamervragen Metingen Verplichting 212e jaargang - no. 285 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 dec. 1969 Vim iedereen over spreekt Pagina 3 Walslr. 56-60. ld. 5 16-584. e»p. 2751). li 5.05 per meen*, ol f 15.00 per kwi 48). Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 Giro 359300, I BRUSSEL: een buiten gewoon kijkje op de eerste vergadering van ie NAV O-ministerraad, gistermiddag in Brus sel De opname werd gemaakt met een su per-groothoeklenseen togenaamde ,fish-eye'. He een beeUltoek van ISO graden geeft. Ministers van defensie: Meer Nederlandse militairen naar Duitsland BRUSSEL (ANP) De ministers van defensie van de NAVO-lan- den hebben woensdag op de eer ste dag van de ministersconfe rentie van de NAVO te Brussel hon goedkeuring gehecht aan politieke richtlijnen voor het de fensief tactisch gebruik van kernwapens, aldus heeft de se cretaris-generaal van de organi satie, de Italiaan Brosio, na af- voor de defensiebegroting. De Britten zullen een eerder terugge trokken brigade naar Duitsland te rugzenden en zij zullen, evenals de Amerikanen, vliegtuigen langer in Duitsland houden om de sterkte na terugtrekking van de Canadezen weei op peil te brengen. Zowel secretaris-generaal Brosio als mi nister Den Toom hebben woensdag met nadruk gezegd dat het aanne men van de richtlijnen voor het ge bruik van de kernwapens geen ver andering brengt in de strategie van de .flexible response', dat wil zeggen de strategie die ervan uitgaat dat (Zie slot pag. 3 kol. 7) De Nederlandse minister van defensie, de heer W. den Toom, heeft over de besprekingen over de militaire sa menwerking binnen de Navo gezegd, dat vaststaat dat in de komende twee jaren de Amerikanen hun strydkrach- ten in Europa niet zullen beperken. En van de hoofdonderwerpen van ge sprek was voor het opvangen van de aangekondigde terugtrekking van Canadese strijdkrachten uit het ge bied van de noordelijke legergroep van de NAVO in de centrale secto ren van Europa, dat wil zeggen van Keulen tot aan de Deense grens. De betrokken landen, waaronder Neder land, zijn van plan door verschuivin gen het ,gat' dat door de terugtrek king van de Canadezen ontstaat, te Brigade Minister Den Toom heeft in dit verband gezegd dat Nederland bereid is te overwegen of hij de Nederlandse bri gade die in Duitsland gelegerd is, op grotere sterkte kan brengen. De minister gaf later te verstaan, dat Wj de aanvulling van de Nederlandse brigade nog ongeveer 500 soldaten In Duitsland gelegerd zouden moeten worden. Als die militairen gebruik zouden kunnen maken van vrijgeko men legeringsgelegenheden, zou die operatie geen consequenties hebben HET HAVENSCHAP Vlissingen neett de vestiging van een Cana dese asbestfabriek aan het Sloe afgewezen, in verband met de na delige gevolgen voor de volksge zondheid. (Pag. 2) JHp verschillende landen zijn re proes binnengekomen op het re sultaat van de Europese topcon ferentie in Den Haag (pag. 3). DE tweede kamer heeft zich woensdag akkoord verklaard met |omPromisvoorstel van minis- Schut om de huurverhoging ?an 1971 niet op 1 juni. maar op f april te laten ingaan (pag. 3). »L Dfitsland is veel stof op gewaaid rond een rapport van de 'egerleiding, waarin wordt gepleit «oor een zekere censuur op de be- nchtgeving rondom de Bundes- wehr (pag. 9). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 9. Zeeuws nieuws: pag. 2, 5, 7. Sport: pag. 11. Radio en tv: pag. 13. Financieel nieuws: pag. 15. CARACAS (AFP) Een Boeing-707 van de luchtvaartmaatschappij Air- France is woensdagavond nabij het vlieg veld Maiquetia, de luchthaven van Ca racas, in zee gestort. Het toestel was juist met 62 passagiers en 8 beman ningsleden opgestegen van het Venezo laanse vliegveld op weg naar Parys. Alle inzittenden zouden zijn omgekomen. WASHINGTON (RTR) Een Ameri kaanse congrescommissie heeft woens dag het defensiebudget van de regering- Nixon met meer dan vijf miljard dol lar besnoeid. Ongeveer 56,5 miljoen dol lar werd afgetrokken niet het oog op de vermindering van de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam. Hl. DEN HAAG (GPD) Werkgevers en werknemers in de metaal industrie hebben een beginselakkoord bereikt over een pakket materi ele voorstellen voor een nieuwe tweejarige cao voor de grootmetaal. Kernpunt van deze overeenstemming: een verbetering van de reële koopkracht van 2,75 procent per 1 januari 1970 en 1 januari 1971. Met het oog op de overgang naar het nieuwe systeem van de glijden de loonschaal wordt de 2,75 procent per 1 januari 1970 nog eens ver hoogd met 2 procent, zodat op die datum een loonstijging van 4,75 procent zal plaatsvinden. De vakbonden hadden 3 procent schoon per 1 januari 1970 en 1 januari 1971 geëist. Eens per half jaar (op 1 juli en 1 Ja- ri) zal een bijsturing plaatsvinden de hand van de stijging van de kos- van levensonderhoud met een maxi mum van 3 procent per half jaar. Wan neer de prijsstijging per jaar hoger uit valt dan 6 procent zal beraad tus partijen moeten plaatsvinden. Vakantie Andere punten, waarover in beginsel een akkoord werd bereikt: Een vakantieverlenging met twee dagen, met dien verstande dat de werkgever deze twee dagen mag ge ven als collectieve snipperdagen in de eerste week van mei; Verhoging van de minimumvakantie toeslag van 540.tot 624, Voor 1971 zal dit bedrag worden verhoogd met de percentages van de loonsverhogingen, terwijl bovendien met ingang van 1 januari de vakan tietoeslag word verhoogd met 0,4 pro cent; M-et ingang van 1 juli 1970 wordt de wekelijkse werktijd teruggebracht van 43 3/4 uur tot 42,5 uur of een evenredige werktijdverkorting als reeds korter dan 43% uur wordt ge werkt. Verwacht mag worden dat in de loop (Zie slot pagina 9 kolom 5) MR DE BLOCK WIL EERST MENING KABINET NOOTDORP (ANP) Het lekken vt een tank met gas voor de bestrijding van onkruid heeft gistermiddag in Noot dorp geleid tot een ontploffing, waar bij drie mensen werden gewond. Omstreeks vijf uur werd op het tuin- derijbedrijf van de Gebr. Hooymans een gastank met een lengte van circa 4 meter en een middellijn van ander halve meter met een takel van een vrachtauto op een andere vrachtauto gehesen. De tank raakte hierbij door nog onbekende oorzaak lek en het zeer ontvlambare gas ontsnapte. De warm te van de motor van de takelauto was vermoedelijk al voldoende om het gas te doen ontvlammen. Het vuur deelde zich mede aan het stookhuis van de tuinderij met als gevolg, dat de olieketel ontplofte. Er ontstond een steekvlam met een hoogte van zo'n honderd meter, maar de ontploffing maakte tegelijk een einde aan de brand. De mannen die zich in de nabijheid bevonden konden zich in veiligheid stel len, hoewel drie van hen brandwonden opliepen. De schade, die de ontploffing veroorzaakte, was vrij groot. Het stook huis met apparatuur werd vernield, evenals het -glas van de omliggende kassen. Voorts ginge ntwee vrachtauto's en een personenauto verloren. VERTAALFOUT COMMUNIQUÉ HAAGSE TOP DEN HAAG Minister Lardi- nois van landbouw en visserij heeft gisteravond in de tweede kamer verklaard dat het slotcom muniqué van het EEG-topberaad onjuist uit het Frans in het Ne derlands is vertaald. In punt 6 van het communiqué, handelend over de landbouwpolitiek, wordt in de Franse tekst iets geheel an ders gezegd dan in de Nederland se, aldus ir Lardinois. Hij vond het een vertaalfout die nogal con sequenties heeft. Daarom moest de kamer volgens hem worden in gelicht hierover. Minister Lardinois heeft zelfs over dit punt aan premier De Jong ge vraagd welke communiqué, het Franse of het Nederlandse, het juiste is. Minister-president De Jong verklaarde dat het de Fran se tekst is. Deze tekst houdt in dat er gestreefd zal worden naar een betere beheersing van de land bouwmarkt door een produktiepo- litiek die er opgericht is de be- grotingskasten te beperken. Dat wil zeggen, aldus de bewindsman, dat men de politiek moet richten op sectoren waar een overproduk- tie is. Het betekent ook dat de lige land" haafd blijft. Op verzoek van het kamerlid Van der Ploeg (pvda) zal minister Lar dinois zorgen dat de kamer een verbeterde versie van het slotcom muniqué krijgt. ftuntlijn Op de foto: een beeld van de bran dende tuinhuizen en kassen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de tweede-kamer steunt het voorstel van drs Goudzwaard (arp) en mr Nelissen (kvp) om een college in te stellen dat het fusieverschijnsel moet onderzoeken. De motie die de beide kamerleden hebben ingediend kreeg gisteren de steun van de PvdA en PPR, nadat de radikaal Aarden de indieners wist te winnen voor zyn suggestie een dergelijk college by wet te laten instellen. Minister De Block vond deze toevoeging echter van zodanig gewicht dat hy bedenktijd vroeg om binnen het kabinet overleg te kunnen plegen. De minister, die aanvankelijk niet ver der wilde gaan dan het inwinnen van het SER-advies over deze zaak, zal vandaag zijn oordeel over de motie ge- Niet tevreden Staatssecretaris Van Son was gisteren, zo bleek duidelijk uit zijn gebaren te gen zyn geestverwant Nelissen, in het geheel niet tevreden met de gang van van zaken in de KVP-fractie. Zijn ge ïrriteerdheid is waarschijnlijk mede te verklaren uit de voorgeschiedenis van deze motie. Drs Goudzwaard stemde eni ge maanden geleden uit politieke mo tieven tegen het initiatiefvoorstel-Aar den om een parlementaire enquête te houden naar fusies in het bedrijfsleven. Hij stond evenals de heren Aarden en Janssen op het standpunt dat een on derzoek naar fusies noodzakelijk was. maar vond alieen het middel van een j parlementaire enquête te zwaar. Het kamerlid kwam nog tijdens het debat over het enquétevoorste! tot ieders verrassing met een plan op de proppen om een college van on derzoek met grote bevoegdheden in te stellen. Het pian resulteerde in de motie-Goudzwaard - Nelissen, die de vorige week aan het begin van het debat óver de begroting van econo mische zaken werd ingediend. Quasi-enquete In de motie wordt de regering uitge nodigd een college van onderzoek naar fusies te stellen. In dit college zou- (Zie slot pag. 3 kol. 4) AFSPRAAK TUSSEN VIER BESTUURLIJKE PARTIJEN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG/MIDDELBURG Er Is nu een convenant (schrifte lijke afspraak) tussen vier partijen over de eisen die op het gebied van de milieuhygiëne zullen worden gesteld aan de nieuwe vestiging van een aluminiumfabrïek van Pechiney Nederland NV in Vlissin- gen-Oost. Die vier partijen zijn: de minister van verkeer en water staat, de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, het college van gedeputeerde staten van Zeeland en het college van b en w van Vlissingen. Samen zullen zij de voorwaar den opstellen waaraan de in richtingen van Pechiney zullen moeten voldoen als het gaat om voorkomen of beperken van bo dem-, water- en luchtverontrei niging, geluids- en trillingshin- der. De directie van Pechiney heeft zich onlangs bij het passeren van het koopcontract voor de terreinen in het Sloegebied schriftelijk akkoord verklaard met deze procedure en zich verplicht om alle gegevens over in richtingen en apparatuur van de aluminiumfabrïek in een zo vroeg mogelijk stadium beschikbaar te stellen. De voorwaarden die de vier partijen in dit convenant in gemeenschappe lijk overleg zullen opstellen zullen .zoveel mogelijk op de hinderwet en andere wetten gebaseerd worden, waarbij de mogelijkheden die deze wetten bieden uitputtend zullen wor den benut'. Daar komt nog bij dat wijziging en aanvulling van deze voorwaarden slechts mogelijk is m gemeenschappelijk overleg tussen de partijen. De vier ondertekenaars van net convenant hebben bovendien schriftelijk met elkaar afgesproken dat ze elkaar zo snel mogelijk op de hoogte zullen brengen van de gege vens, die hen ter beschikking wor den gesteld en die voor het opstel len, wijzigen of aanvullen van de voorwaarden van belang kunnen zijn. In de tweede kamer heeft dr B. van der Lek (psp) enige tijd gele den vragen gesteld over de eisen, die op het gebied van de milieuhy giëne zuilen worden gesteld. Staats secretaris J. J. H. Kruizinga van so ciale zaken en volksgezondheid heeft daarop de tekst van het convenant aan de kamer toegezonden. Deze is op de griffie van de kamer ter in zage gelegd. In de praktijk komt het er nu op neer dat Pechiney de ontwerpen van gebouwen en installaties voor de aluminiumfabrïek in het Sloegebied (en ook die van wijzigingen en aan vullingen) zo vroeg mogelijk zal toe zenden aan de inspecteur van de volksgezondheid, belast met het toe zicht op de hygiëne van het milieu in de provincie Zeeland en voor zover van invloed op de waterhuis houding of de waterkwaliteit aan de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zee land. Daarbij zal Pechiney zo vol ledig mogelijk alle gegevens die van belang zijn, verstrekken. Wanneer daarom wordt gevraagd zal Pechiney zo spoedig mogelijk met de daartoe aangewezen ambtenaren in overleg treden over maatregelen, die moeten worden genomen om bo dem-, water- en luchtverontreini ging, geluids- en trillingshinder te voorkomen of te beperken.«Pechiney verschaft deze gegevens onder voor waarde dat zij niet openbaar zullen worden gemaakt zonder haar uit drukkelijke toestemming, tenzij wet telijke bepalingen publicatie vergen. stoffen die uit haar installaties of fabriek in de atmosfeer, in het wa ter of op de bodem terecht zullen komen, zodra de controlerende amb tenaren vinden dat het waarschijn lijk is dat deze stoffen nadelig zijn voor de gezondheid van de mens of aanmerkelijke hinder voor de mens opleveren of zodra aanmerkelijke schade aan dieren, planten of goe deren kan worden verwacht. De uit komsten van deze metingen zullen ook weer. beschikbaar worden ge steld. Pechiney heeft zich tevens be reid verklaard om de door de minis ters aangewezen ambtenaren in het bedrijf toe te laten om toezicht op de metingen te kunnen houden. In de bijlage van het convenant een verklaring opgenomen (tevens voorwaarde bij het koopcontract) dat Pechiney er voor instaat, dat zij de verplichtingen zal nakomen. Dat houdt tegelijkertijd in zo luidt de verklaring verder dat geen inrichtingen van derden op de terreinen van Pechiney zullen wor den toegelaten zonder dat deze soort gelijke verplichtingen tegenover de staat der Nederlanden op zich heb- A1 eerder zijn in Nederland tus-l sen bestuurlijke instanties conve- nanten afgesloten over eisen en maatregelen ter voorkoming enj beperking van water-, lucht- en bodemverontreiniging van bepaal-; de industrieën. Dat is gebeurd bij] de vestiging van Hoeehst-Ylissin-: gen NV in het Sloegebied en van de raffinaderij van Mobil OU in Amsterdam. deze week verschenen rapport over Vlissingen als recreatie- en toeristenplaats is een zakelijk en nuchter stuk. Dat is een niet geringe ver dienste. Het is weliswaar mo gelijk een heel wat indrukwek kender rapport op tafel te leggen, een boek met visionaire tekeningen over Vlissingen in de toekomst, een werk ook dat iedereen met respect ter hand zal nemen, maar in de meeste gevallen zal men dan ook niet veel verder komen dan doorbladeren. De werkgroep-Fill us heeft terecht een andere weg gekozen: een sober, gestencild boekje van een twintigtal pagina's, waarin duidelijk wordt uiteengezet welke mogelijkheden Viissingen ais recreatie- en toe ristenplaats zijn. Waarbij het woord .mo gelijkheden' letterlijk moet worden ge- de suggesties van de werkgroep zijn in grote lijnen uitvoerbaar. Wat gaat er nu met dit rapport ge beuren? Men mag aannemen, dat te eniger tijd de raad van Vlissingen het zal bespreken: het beleid van het ge meentebestuur is hier vanzelfsprekend in eerste instantie in het geding. Dat blijkt al uit het voorwoord, waarin onder meer wordt betoogd dat de bestemmin gen in en voorschriften van stedebouw- kundige plannen zodanig moeten worden geredigeerd, dat een grote flexibiliteit in het beleid mogelijk blijft. Maar het rapport maakt ook in ander opzicht duidelijk, dat de ge meente een belangrij ke rol zal moeten spe len bij de praktische uitwerking van een aantal suggesties. Buiten het gemeentebestuur zal men er echter goed aan doen zich te realiseren, dat de hier aan de orde zijnde problema tiek waarlijk niet alleen de gemeente aangaat, maar ook allerlei categorieën uit de burgerij. Juist in die kringen zal men dienen te beseffen, dat er allerlei initiatieven nodig zullen zijn wü dit rap port een vervolg - een concrete uitwer king - hebben. Daarom moet - om te beginnen - het rapport van de werkgroep-Filius niet alleen in de raad. maar ook bij de VW, het Vlissings Actiefonds en de midden standscentrale worden besproken. Wel licht zou ook eens kunnen worden nage gaan in hoeverre voor een juiste coördi natie en uitwerking bepaalde krachten zijn te bundelen, waarbij deelneming van de kant van het gemeentebestuur niet bij voorbaat moet zijn uitgesloten. Zo heeft de werkgroep in haar rapport ge steld, dat voor bepaalde objecten een stichtingsvorm mogelijk moet zijn, in welke stichting dan ook de gemeente mee kan doen. Zou het nu geen aanbeve ling verdienen eens te bestuderen of niet een bundeling nodig zou zijn van parti culier initiatief en gemeente bijvoorbeeld een overkoepelende stichting, waarin allerlei zaken met betrekking tot Vlis singen als toeristenplaats kunnen wor den gecoördineerd? In dit verband moet er op worden gewezen, dat het rapport onder de taken van het gemeentebestuur onder meer aangeeft: ,het voeren van een slagvaardige Vlissingen-promotion'. Bij dit beleidsonderdeel zou naar ons ge voel samenwerking en coördinatie met het particulier initiatief gewenst kunnen zijn. Bij de bespreking van het rapport in de kringen van diverse belanghebben den (inclusief het gemeentebestuur) zou wellicht aan dit facet eens aandacht kunnen worden besteed. Op de gemeen tebegroting is nu een post voor een voor lichtingsambtenaar uitgetrokken: in dien deze functionaris niet alleen voor lichting moet geven, maar het bredere werk van public relations zal dienen te verzorgen, is het ook te dien aanzien gewenst een vormgeving te overwegen, waarin ook het bedrijfsleven kan mee denken en - waarom dat niet uitgespro ken? - meebetalen. Een bijzonder punt uit het rapport be treft het .ontmoetingscentrum', ver moedelijk voor menigeen een voorziening waarbij vraagtekens worden gezet. Men zou namelijk kunnen betogen, dat er toch zaalaccommodaties zijn in Vlissin gen of omgeving. We geloven echter, dat ook ten aanzien van dit ontmoetingscen trum het rapport een schot in de roos is. Bij de moderne recreatie is een dergelijk gebouw hard en hard nodig, het is even noodzakelijk als de zee en het strand. Men zal er overigens goed aan doen de veelzijdigheid van een dergelijk gebouw niet te overschatten. .Toneel, concert, congressen, vergaderingen, exposities', dat alles wil men er mogelijk in maken, zo kan men in het rapport lezen. Als het gebouw echter goed functioneert, zal het vooral een ontspannigs centrum zijn voor de recreatie-zoekenden, met name voor de jongeren onder hen. Het is in dat geval de vraag of die functie ad libi tum kan worden gecombineerd met bij voorbeeld congressen. Men moet er na melijk rekening mee houden, dat niet alle functies zich op elk gewenst tijdstip met elkaar laten samenvoegen. Dat ech ter is een zaak voor nadere studie. Ook daarom is het rapport-Fïlius zo'n plezie rig stuk: het bevat stof voor heel wat deelstudies en nieuwe initiatieven. Het is dan ook te hopen, dat men dit in bre de kring in Vlissingen zal begrijpen. Daarom zou een centrale werkgroep, dan wel een stichting met leden zowel van gemeente als uit het particulier initiatief het overwegen zeker waard zijn. De mo gelijkheden, in het rapport aangegeven, moeten bij de burgerij gaan leven. NIEUWE RICHTLIJNEN BIJ AANRIJDINGEN DEN HAAG (ANP) Minister Polak (justitie) heeft nieuwe richtlijnen ge geven met betrekking tot het aan be langhebbenden verstrekken van af schriften van processen-verbaal opge maakt in aanrijdingszaken. Dez.° rege ling treedt op 1 januari van het vol gend jaar in werking. Uit de richtlijnen vloeit voort, dat de Nederlandse vereniging van automobiel assuradeuren de beschikking zal krij gen over afschriften van alie in aan rijdingszaken opgemaakte processen- verbaal, met inbegrip van situatie-teke ningen en processen-verbaal van tech nisch onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1