PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT H Verklaring van Brandt de meest positieve MATIG' OPTIMISME IN DEN HAAG NA EERSTE EEG-DAG Oostduitsers bieden Bonn verdrag' aan Sociale werkplaats Oostburg geopend Politie had handen vol aan betogers VS: geen troepen uit West- Europa Vandaag in de krant... PLEIDOOI VOOR MEER SAMENWERKING Komedie Suikerprijs weer vast op 1,17 212e jaargang - no. 283 Dinsdag 2 dec. 1969 Rioolbuizen contra WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELBU RGSE, VLISSING S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ANWB-mast B. den Boer en W. de Pagter. Hooldied.: C. A. de Kok. 0 Abonn.prijk 5,05 per miend. of 15,00 per kwartaal, franco par po» 16.00 par kwartaal. Lo»< n>. Middelburg, Markt SI. lel. 7651 (b g g red. 2078/3169, adv. 6248). Goo., Grote Markt 2. lel. 6140 (bgg red, 78S3. adv S213). Ooxtburg. tel. 2395. T min. 1.85). .Brieven bur. v. d. bl DEN HAAG De delegaties naar de'land), president Pompidou, premier De\premier Werner (Luxemburg)Da at EEG-top: vlnr zittend: premier RumortJong', premier Eysken.s Belgie/pre-achter staand de ministers van buitel (Italië), kanselier Brandt (W.-Duits-\mier Chaban-Delmas (Frankrijk) en landse zaken. DEN HAAG Na afloop van de eerste vergadering in het kader van de EEG-topconferentie geven minister Luns (IJ en premier De Jong een persconferentie. Frankrijk het financieel reglement voor de gemeenschappelijke landbouwpolitiek bij de onderhandelingen met adspirant- leden ter tafel moet kunnen komen. De landbouwfinanciering mag geen belem mering vormen voor uitbreiding van de gemeenschap en een akkoord over die financiering moet worden gevolgd door besprekingen met de kandidaat-landen, daarmee waren ook de Fransen het vol gens Luns eens. Mijnsehade HET RIJK zal een groot gedeelte van de schade vergoeden, die door ne ïmjnontploffing in Zierikzee is veroorzaakt. (Pag. 2). Loonwet MINISTER Roolvink heeft het ik j' van c'° Stichting van de Arbeid een brief geschreven over zjjn omstreden loonwet. Zowel werkgevers als werknemers zijn over deze stap zeer verwonderd. (Pag. 3). Reactie CNV-secretaris Van Nierop heeft Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 7, 9. Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5, 7. Sport: pag. 11. Radio en tvpag. 13. Financieel nieuwspag. 15. De Belgische minister-president Eys- kens sprak in zijn rede met in concreto over de opening van onderhandelingen over uitbreiding. Hij zei later te hopen dat die onderhandelingen inderdaad vol gens de opvatting van Willy Brandt vol gend voorjaar kunnen beginnen. President Pompidou legde in zijn toe spraak grote nadruk op de wenselijk- (Zie slot pag. 3 kol. 2) DEN HAAG (GPD) ,Ik loop niet over van optimisme', aldus gisteravond de reactie van minister president De Jong na afloop van de eerste dag van de EEG-topconferentie in de Haagse Ridderzaal. Mi nister Luns zei dat zijn .gematigd optimisme' van voor de conferentie niet was toegenomen, wat ver band hield met het feit dat de Franse president Pompidou, had vermeden om een datum te noe- voor onderhandelingen met Engeland en de andere kandidaat-leden over uitbreiding van de gemeenschap. De Italiaanse en Westduitse delegatieleiders, premier Rumor en bondskanselier Brandt, noemden in tun openingstoespraken, waarbij de Italianen het concreetst waren, wel een datum. Rumor zei dat het j om onderhandelingen op gang te brengen eind maart 1970 moet zijn aangebroken. Brandt achtte het mogelijk om volgend voorjaar met onderhandelen te beginnen. Asdere thema's uit Brandt's gedeelte- tjk uitgesproken rede, die algemeen als positiefste werd beschouwd, waren b,t de crisis in Euratom moest wor- ta opgeheven en dat dc controlemoge- Peücn van het Europese parlement welen worden uitgeberid. Brandt feed een beroep op president Pom- ptóoa om mee te werken aan de vol ding en uitbreiding van de gemeen- nap. ,De Duitse Bondsdag en de open- Ire mening van mijn land verwaeh- n dat ik terug kom niet concrete eerecnkomsten voor de uitbreiding van k gemeenschap', aldus de Westduitse tadskanselicr. In de eerste discussieronde heeft minister-president De Jong als voor zitter vergeefs geprobeerd de kwes tie van de uitbreiding der EEG (en met name de Britse toetreding) als eerste punt aan de orde te stellen. President Pompidou, heeft er echter aan vast gehouden, dat eerst de vol tooiing van de EEG aan de orde moest komen en dit punt heeft maan dag verder de discussies beheerst. De Nederlandse minister-president De J'.ng zei in zijn openingstoespraak dat e: een positieve reactie van de topcon ferentie moet komen op de aanvragen ran Engeland en de andere landen en dat de onderlinge samenwerking in de gemeenschap moet worden versterkt. Als het probleem van de uitbreiding is opgelost kan men komen tot ge meenschappelijke doeleinden en zal snel lere voortgang mogelijk zijn. Nederland is bereid zeer ver te gaan op weg naar een groter en sterker Europa ook wat de politieke samenwerking betreft. Ook «menwerking in de buitenlandse poli tiek hangt echter weer op het vraag stuk van de uitbreiding van de ge meenschap. De onderhandelingen daar over moeten zo spoedig mogelijk begin nen en het zou wenselijk zijn daar voor nu een datum vast te stellen. De Nederlandse premier merkte ver der nog op dat een financieel regle ment, dat voorziet in eigen inkom sten voor de Europese commissie, voor het Nederlands parlement niet aanvaardbaar zal zijn als niet tevens de bevoegdheden van het Europese parlement worden uitgebreid. Minister Luns zei na afloop van de eer- Se bijeenkomst het in de rede van pre sident Pompidou wel een positief punt it vinden dat ook naar de mening van j^Aht lijn Rumoer voor Mauritshuis Eén Italiaan gearresteerd DEN HAAG (GPD) Vijf- tig man Haagse politie heeft gistermidag de handen vol gehad aan betogers, die voor het Mauritshuis, bij de in gang van het Binnenhof, heb ben geprobeerd de auto's met deelnemers aan de EEG-top conferentie te laten stoppen. Het initiatief kwam van een groep links georiënteerde Italiaanse stu denten. De jongeren doorbraken de politie-afzetting en gingen op het kruispunt op de grond zitten. Een 23-jarige Italiaanse student werd gearresteerd, twee anderen en een Italiaans meisje werden buiten de afzetting gebracht. De actie kwam als een verras sing, want de protestmars van de tweeduizend betogers van het ge bouw Amicitia naar de Korte Po ten was zonder incidenten ver lopen. De betogers droegen borden mee met opschriften als: .Europe belongs to the people, not to the governments', .Assez de bla-bla' en .Retour au nationalisme; ja mais, nie, nooit'. Een groep be togers uit België, van de Ichec uit Brussel, mocht het Binnenhof op om premier De Jong en minis ter Luns na aankomst een petitie aan te bieden. Enige incident De zit-deinonstratïe van de Italia nen bleek gistermiddag bij het op maken van de balans het enige incident van betekenis. Agenten probeerden de op de grond zitten de jongelui weg te dragen, maar de tijd drong, want de auto's met premier De Jong en minister Luns waren al in zicht. Enkele betogers sloegen met stok ken van spandoeken, waar punten van spijkers doorheen staken. En kele agenten maakten gebruik van een gummiknuppel, waarop de po litie door de Italianen voor .fas cists werd uitgekreten. Agenten op zware motoren deden alsof zij op de betogers wilden inrijden, maar de jongelui weken niet. Agenten te paard reden vervol gens stapvoets op de betogers in, echter zonder gebruik van knup pels. Met zoveel paardebenen zo dicht bij, kwamen de jongeren overeind en zochten een goed heenkomen. De politie dirigeerde snel verster king richting Binnenhof. Pogingen van de studenten om de zit-de- monstratie bij de komst van de volgende delegaties te herhalen, mislukten. Wel bleef het rumoe rig. Bij het voorbijrijden van de Franse president Pompidou wer den echter nog slechts leuzen ge schreeuwd en één student gooide een handvol muntjes op straat. DEN HAAG Een overzicht van de conferentietafel in de Ridder zaal te Den Haag. Nigeria vernielde mini-vliegtuigjes op Biafraans gebied LAGOS (AP) Een zegsman vooi Nigeria heeft gisteren verklaard, dat Nigeriaanse straaljagers twee Biafraan- se .Minieon' vliegtuigjes hebben achter volgd en na de landing op een geheime plaats vernietigd. Tegelijkertijd werd vernomen, dat fede rale troepen op vijf punten zware aan vallen op Biafra zijn begonnen. Volgens de regering hebben Nigeriaan se Migs de in Zweden gebouwde Mini- cons boven het westen van het land op gespoord, waar zij sinds mei grote scha de heben toegebracht aan de olieproduk- tie. Toen de op boomhoogte vliegende Minicons in Ozoeboeloe landden, 25 km ten zuiden van Oobawsja bij de Niger werden zo door de Migs in brand ge schoten. WASHINGTON (AP/RTR) De Verenigde Staten zullen in het be lastingjaar 1970-1971 geen troe pen uit West-Europa terugtrek ken, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maandag bekendgemaakt. Deze troepen, aldus verklaarde woord voerder Carl Bartch op een perscon ferentie, zijn in Europa ,ter ondersteu ning van onze eigen veiligheid en inge volge door ons in NAVO-verband aangegane verplichtingen'. De regering- Nixon, aldus Bartch, heeft reeds offi cieel laten weten dat zij in het belas tingjaar 1970-71 niet voornemens is de sterkte van dé Amerikaanse troepen in Europa terug te brengen. Uitdaging voor regering-Brandt Ulbrichts partners vóór toenadering (Van onze correspondent) BONN West-Duitsland heeft van de DDR het aanbod gekregen het verkeer tussen beide landen in een verdrag vast te leggen. President Heinemann voorzitter Ulbricht zouden hun ministers van verkeer opdracht moeten geven het -erdrag, waarvoor de Oostduitsers tij- lens onderhandelingen over het verkeer orige week woensdag al een ontwero on tafel legden, uit te werki het door de parlementen van beide lan- moeten worden geratificeerd. regering in Bonn vraagt zich nu af wat ze met dit aanbod moet beginnen. Het is door ,de andere kant' (aldus de formulering waarvan een woordvoerder zich gistermiddag herhaaldelijk bedien de) gepresenteerd als een verdrag tus sen twee onafhankelijke staten. De hui dige Westduitse regering is echter van mening dat beide delen van het voorma lige rijk elkaar niet als buitenland kun- Mansfield De leider van de democratische frac tie in de Amerikaanse senaat, Mike Mansfield, is inmiddels een nieuwe actie begonnen voor inkrimping van de Amerikaanse troepensterkte in Europa. MANSFIELD nen beschouwen. Het zonder meer aan vaarden van het aanbod lijkt dan ook uitgesloten. Anderzijds heeft echter Brandt in zijn regeringsverklaring ge over het bestaan van twee s~ Duitsland. Bovendien heeft de FDP, de liberale coalitiepartner van Brandts SPD, in haar regeringscam pagne uitsluitend een algemeen ver drag met de DDR bepleit. Heeft het voorstel van de DDR tot doel de Westduitse politiek te testen? Laat ,de andere kant' zich zover in met de politiek van Bonn, dat zij speculeert op tegenstellingen binnen de rege ringscoalitie? Het zou immers mo gelijk zijn dat de SPD niet zo ver wil gaan als de gemoderniseerde FDP. Vrij algemeen is in Bonn de reactie dat Ulbricht met een onredelijk voorstel is gekomen. Op de subtiele toenaderingspo gingen van Brandt antwoordt hij met een concreet plan en hoe redelijk dat buitenlanders wellicht in de oren moge klinken, Bonn is er duidelijk (nog) niet aan toe. De vrees bestaat dat de Oost duitsers het moment voor de .lancering' topgesprek dat woensdag in Moskou be gint. In Bonn meent men namelijk dat Ul bricht in Moskou door andere Oosteu- ropese leiders zal worden onderhouden over zijn halsstarrig weigeren Brr tegemoet te komen. Polen is bereid de Bondsrepubliek over verzoening te praten, de Sowjet-Unie wacht een ge sprek met de Westduitsers over het we derzijds afzien van geweld. Ulbricht zou de bedoeling kunnen hebben deze bila terale activiteiten te verstoren door met een actie zijn gesprekspartners ervan te overtuigen dat er in feite aan de Rijn niets is veranderd. Nu uit de DDR de met spanning afge wachte reactie op de politieke verschui ving in Bonn komt, is men er daar dus na het bekend maken van het nieuws verklaarde gisteren echter een rege ringswoordvoerder dat het verdrag is aangekondigd als een basis voor discus sie. Oost-Berlijn, zo kon enigszins ge rustgesteld worden geconcludeerd, stelt verder contact niet zonder meer afhan kelijk van aanvaarding van het voor stel. Of die interpretatie worden afgewacht. juist i moet DOOR MINISTER ROOLVINK OOSTBURG Minister B. Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid heeft gisteren de in oktober gereedgekomen regionale sociale werkplaats te Oostburg officieel geopend. Hij pleitte bij die gelegenheid voor meer samenwerking op het ter rein van de sociale werkvoorzie ning. Van de bereidheid die ten aanzien daarvan in Zeeland be staat getuigt volgens de be windsman de totstandkoming van drie werkplaatsschappen in Zeeuwsch-Vlaanderen en de on derlinge samenwerking van de ze werplaatsschappen, onder meer voor wat betreft de ar- beidsrevalidatie. Minister Roolvink verklaarde veel belang te hechten aan een goede lei ding in elk sociaal werkverband. ,Een sociale werkplaats staat of valt in' f.eite met het gehalte van de leiding,' zei hij. In de leiding zal hoogwaardig vak manschap op het gebied van perso- neelsleiding en personeelsbeleid als mede op het gebied van bedrijfsad ministratie gepaard dienen te gaan met grote commerciële capaciteiten en bedrijfseconomisch- en arbeids kundig inzicht, aldus de minister, die er aan toevoegde dat de leiding het gehele bedrijfsgebeuren voortdurend dient te toetsen aan eisen van doel matigheid. Hij kondigde in dit ver band een circulaire aan over de doel matigheidsbevordering in de sociale werkvoorziening. Minister Roolvink z;-i het een recht vaardige zaak le achten dat ook de be- genheid krijgt aan het arbeidsproces deel te nemen. Het aantal werkne mers van de sociale werkvoorziening steeg van enkele duizenden in de be gin jaren tot rond 43.000 medio van dit jaar. In 1965 waren het er nog 28.000. Regionaal Het regionale karakter van de nieu we werkplaats in Oostburg, waarvan de bouw en inrichtingskosten 1.5 miljoen bedroegen, komt vooral tot uiting in het feit dat bij de exploi tatie alle 14 West-Zeeuwsch-Vlaam- se gemeentebesturen zijn betrokken. Dat gebeurt sinds 1965 op basis van een gemeenschappelijke regeling, ter wijl daarvoor vijf jaar lang in stich- tingsverband was gewerkt. Van 1956 tot 1960 was de sociale werkplaats Voorzitter P. F. van Hootegem van het bestuur van de werkplaats vertelde dat er momenteel 103 mensen werken. Hij noemde het teleurstellend dat de doorstro ming naar het vrije bedrijf slechts 6 procent bedraagt. Op deze opmerking werd later nog ingehaakt door dokter Smulders van het Zeeuws instituut voor de gees telijke volksgezondheid, die verklaar de dat er bij het vrije bedrijf eeni merkbare weerstand bestaat om men sen uit de werkplaatsen op te nemen. Hij zei, dat het percentage min of meer geestelijk gehandicapten nu gemiddeld 42 procent zal toene- (Zie slot pag. 2 kol. 2) f\p 25 september van dit jaar VaAa/ \J verscheen minister-presi- dent De Jong noga] onver- wfpAif wacht in de tweede kamer. Dat gebeurde bij de behandeling van de loonwet en zijn verschij- *-^2# ning trok toen zo de aandacht, dat in de wandelgangen niet zonder ironie werd gesproken over .Piet-en- scène'. De minister-president kwam na melijk op verzoek van zijn collega Rool vink meedelen, dat het zwaarste geschut zou worden opgesteld rond één bepaling van de wet: als namelijk artikel acht zou worden verworpen, zou het kabinet óf aftreden óf tot kamerontbinding over gaan. Dit artikel acht hield in, dat de minister de bevoegdheid kreeg cao's on verbindend te verklaren, een bevoegd heid waartegen met name de vakbwe ging zich fel had verzet. Er was verwon dering over de houding van de regering: was deze zaak nu echt zo belangrijk, dat de kabinetskwestie moest worden ge steld? Van Mierlo sprak in de discussie, volgend op de verklaring van de minis ter-president. over een .ongelooflijke ko medie'. Zij had echter tot resultaat, dat de bewuste bepaling werd aanvaard. Vorige week heeft deze loonmuis een merkwaardige staart gekregen. Het voorlopig verslag over deze wet van de eerste kamer is namelijk verschenen en daarin dringt de senaat er bij minister Roolvink op aan alsnog met de stichting van de arbeid te overleggen over het bewuste artikel acht. .Zeer* vele leden' - zoals dat in de terminologie van een voorlopig verslag heet - zijn namelijk van mening, dat het ernstige bezwaren heeft een loonwet tot stand te brengen als die wet tegen ,het gevoelen van een be langrijk deel van het bedrijfsleven' ingaat. Het komt er eigenlijk op neer dat een groot deel van de eerste kamer de mi nister via een achterdeur wil dwingen het bewuste artikel in te trekken. Im mers. de vakcentrales hebben zich in de stichting van de arbeid zo duidelijk vast gelegd - zelfs twee van de drie centrales hebben meegedeeld niet meer aan het centrale loonberaad mee te doen als de wet wordt aanvaard - dat er voor hen geen weg terug is. In feite zegt een groot deel van de senaat nu tot minister Roolvink: ,Kijk maar eens. wat u aan artikel acht kunt doen, anders voelen we niets voor uw wet'. Deze suggesties heeft een opvallende staatsrechtelijke kant, omdat de eer ste kamer geen recht van amendement heeft. Zij kan de wet aannemen of ver werpen, ze kan er echter geen wijzigingen in aanbrengen. Als zij nu de minister wil dwingen een omstreden artikel uit zijn wet toch maar te wijzigen, dan houdt dat een verkapte vorm van amen dement in. Een dergelijke situatie heeft zich in 1960 al eens voorgedaan: op 21 juni van dat jaar verwierp de eerste kamer de archiefwet omdat men meen de, dat de tweede kamer bepaalde be langrijke dingen over het hoofd had ge zien. Na de verwerping paste de toen malige staatssecretaris Scholten het ont werp aan de verlangens van de eerste kamer aan en diende het aldus bijge werkt opnieuw bij de tweede kamer in. Men zou kunnen zeggen: de senaat eigende zich op die manier een verkapte vorm van het amendementsrecht toe. Er zijn daarover in de tweede kamer toen heel wat staatsrechtelijke beschouwin gen gehouden, waarbij met name pro fessor Oud en rar J. W. Burger (thans senator) zich weerden. Een verwant ge val deed zich in 1966 voor, toen de rege ring op aandrang van de senaat nog eens naging of niet door een wijzigingsont- werp aan bepaalde bezwaren tegen de noodwet-Arbeidsinzet tegemoet kon wor den gekomen. De regering besloot toen echter die wijziging niet in te dienen, met als gevolg dat de eerste kamer de wet afstemde. De grote vraag is nu: wat zal er bij deze loonwet gebeuren? Zal minister Roolvink alsnog met de stichting van de arbeid gaan praten? Dat heeft vermoedelijk alleen zin, als hij bereid zou zijn artikel acht te wijzigen. Die bereidheid evenwel is er - naar we aannemen - in géén enkel opzicht: het zware geschut van de minister-president op 25 september jl laat geen terugtocht toe. De senaat heeft nu minister Rool- ink in een zeer lastig parket gebracht. Zij wil bovendien pas met de openbare behandeling van het wetsontwerp be ginnen als de minister heeft meegedeeld tot welke resultaten zijn overleg met de stichting van de arbeid heeft geleid. Minister Roolvink heeft gisteren het verzoek van de eerste kamer over gebracht aan de stichting van de arbeid. Gesteld nu, dat de bewindsman wel over leg pleegt, maar dat dit tot geen enkel resultaat leidt, wat zal dan de eerste kamer doen? De toon van het voorlo pig verslag doet vermoeden, dat een ver werping van het wetsontwerp niet is uitgesloten. De senaat kan - bovenge noemde voorbeelden uit de afgelopen jaren wijzen erop - in zulke gevallen bij zonder lastig zijn en trekt zich dan niets van de tweede kamer aan.Misschien gaat het in de richting van een weinig fraaie tussenoplossing: omdat de minister geen overleg met de stichting van de arbeid met enig succes kan of wil voeren, houdt de eerste kamer de behandeling van de loonwet voorlopig maar aan. Daar kan de minister niets tegen doen. ook al weet hij dat een dergelijk uitstel in feite leidt afwijzing van het ontwerp zon der dat het werkelijk is verworpen. Als de loonwet inderdaad op deze manier op zacht pitje zou worden gezet, krijgt Van Mierlo over de .Piet-en-scène' van 25 september jl helemaal gelijk: een on gelooflijke komedie. DEN HAAG (ANP) Het Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf, waarin samenwerken vakorganisaties, commer ciële organisaties, coöperaties en groot winkelbedrijven, deelt mede, dat dé sui ker-oorlog geëindigd is. De bij het CBL betrokken bedrijven, die voor lagere prijzen verkochten, zijn niet ingang "van maandag geweerd naar de suikerprijzen van 1,17 per kilogram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1