Kanttekeningen bij doorstromingsbrief Zeeuwse WV's vóór centralisatie met behoud van de eigen zelfstandigheid Financiële steun Zeeuws museum Fabery de Jonge 2 W oningcorporaties moeten beleids fouten gaan herstellen ALMANAK Wemeldingse ging in Bergen op Zoom uit winkelen: 350,— weg MÜLLER EN VAN DE TAK VONDEN VERLOREN SLEEP Sint-Philipsland: j 2842,— voor Tunesië Vissers gingen de mist in op Oosterschelde Auto over de kop in Middelburg Kapelaan J. Aarts van Hulst naar Goes GEWONDE VAN BUSONGELUK OVERLEDEN TURKOOIS KUNST IN ZEELAND Zeeuws Kamerorkest PROVINCIALE VVV KOMT MET DEFINITIEVE VOORSTELLEN Bezwaren tegen indeling in drie districten Verfijnd gitaarspel van Ludemann Veel schade bij kettingbotsing op Rijksweg 58 Grieks zeeschip ramde sluisdeur in Terneuzen az SS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1?4, Op vergadering van de Zeeuwse afdeling nationale woningraad MIDDELBURG Op de leden vergadering van de nationale wo ningraad, afdeling Zeeland zijn za terdag kanttekeningen gemaakt bij de doorstroniingseirculaire van minister Schut. Daarbij was duide lijk de verontwaardiging voelbaar bij de woningbouwcorporaties over liet feit dat zij nu in de hoek zijn gedrukt waar de klappen vallen. Want, zo werd gezegd door het pa niekvoetbal in Den Haag wordt de doorstroming, die de minister zelf niet op gang heeft kunnen brengen afgeschoven op de woningbouw corporaties. De consulent van de nationale wo ningraad, de heer C. J. de Kreek zei erover: ,De autoriteiten die door een foutief beleid talrijke mensen met te hoge lonen in een woningwetwo- ,Dat zou een complete volksverhuizing worden.' Uit de woorden van secreta ris P. de Putter kon worden afgeleid dat bij een consequente doorvoering van de nieuwe doorstromingsmaatregelen een derde deel van de bewoners uit wonin gen van de woningbouwcorporaties zou den moeten doorstromen. En dat is mogelijk omdat er niet voldoende sohïkte vervangende woningen zijn. heeft van volkshuisvesting, zo zei heer De Kreek. Volgens de heer De Kreek zal men, als men een billijke woningverdeling wil. de toewijzing stevig in de hand" moeten houden. Ook zal het onder meer zaak zijn die woningen te bouwen waaraan behoefte bestaat. Van achter de be stuurstafel merkte de heer De Rusjter van de algemene woningbouwvereniging in Middelburg op dat de woningbouw- bestuurders de taak hebben om te kij ken naar degenen die in de woningen komen. Hij meende dat een woningbouwve reniging niet te bang moet zijn om een gezin dat als a-sociaal bekend staat bij het publiek aan een goede woning te helpen. .Als je in de mod der hebt gezeten hoef je er nog niet in te blijven," zo zei hij. jecten op Walcheren heeft de nationa le woningraad contact opgenomen met de industrieën waarbij de diensten wor den aangeboden bij de eventueel te re aliseren woningwetwoningprojecten. Men had namelijk vernomen dat er industrieën van plan zijn om in het Sloegebied of mogelijk in de zak van Zuid-Beveland woningen te bouwen voor het personeel. Van de zijde van Hoechst vernam men dat er op dit punt bespre kingen gaande zijn. Er zou echter geen sprake zijn van duidelijk omlijnde plan nen. Ghettovorming Tijdens deze discussie wees de heer De Putter voorts op het gevaar voor ghet tovorming dat zou kunnen ontstaan vanneer men allerlei inkomensgrot «lie nu nog door elkaar wonen afzon... lijk zon laten wonen. Straks krijg je wijken, waarvan je kunt zeggen: hier wonen de mensen die 25 mille verdienen en daar die van tien mille. Ook de heer De Kreek maakte daar een kantteke ning bij. .Als dat zo doorgaat kun je straks inderdaad zien waar de arme sloebers, waar de loodgieters en waar de schoolmeesters wonen.' En hij be toogde: ,Laat de mensen in godsnaam zelf kiezen waar en lioe ze willen wo nen.' De heer De Kreek wilde er eveneens voor pleiten de zaken buiten het poli tieke vlak te houden. We moeten d« volkshuisvesting niet veriagen tot eer. polemiek op politiek terrein.' En men verwees naar een uitspraak van drs Van den Doel in de Nieuwe Linie die er op neer kwam dat de woningbouwcorpora ties alleen maar zouden verhuren ,aan rijke stinkers'. Drs Aantjes zou de wo ningbouwcorporaties zelfs, de huisjes melkers van de twintigste eeuw' hebben genoemd. Uit deze uitspraken blijkt wel hoe weinig kennis van zaken men ADVERTENTIE BRILJANTRINGEN Gaan Uw gedachten uit naar een prachtige entourage-ring, een mooie slagring of een klassieke solitair-ring? In onze kollektie zult U voortreffelijk kunnen slagen. Prijzen variëren van f90.-tot f '250.0,- Leeuwse Intocht De sint is zaterdag toch geko men in Domburg. Maar hij reed het gemeentehuis voorbij. De ach tergronden zijn bekend: de loco burgemeester weigerde om princi piële redenen de sint in de raad huis te ontvangen. .Thans werd de sint opgewacht bij het villapark" zo begint het- verslag van zijn intocht, .met de muziek van Apollo ging het ver volgens door Domburg in de rich ting van de jeugdherberg, waar de sint de pryzen van 'een te kenwedstrijd uitreikte. Bij de be groeting werd met geen woord ge rept over het besluit van de loco- burgemeester'. Ook de heer Lok van het plaat selijke St,-Nicolaascomité toonde op dit punt een prim, ijzig ge sloten mondje. Later verklaarde hij: ,Voor ons was de zaak afge daan'. Maar v:aarom sneed de sint zelf de kwestie dan niet aan De heer Lok: fie sint zegt al leen wat het comité wil, waar mee de plaats van de kindervriend weer eens duidelijk is bepaald. BERGEN OP ZOOM Mevrouw C. de M. uit Wemeldinge, die enkele dagen ge leden tijdens winkelen in een waren huis op een gegeven moment haar da metas miste, heeft de tas terug. Maar er was ongeveer ƒ350 uitgehaald. De tas werd zaterdagmiddag in een poort aan de Zuid-oost-singel te Bergen op Zoom gevonden door een inwoner van Bergen" op Zoom. De man had de tas naar het politiebureau gebracht. VLISSINGEN Kapitein Verschuure van sleepboot ,Dick' voer zondagmid dag de haven van Wemeldinge in met de mededeling, dat hij vermoedelijk er gens op de Oosterschelde voor de Thool- se kust in mistige weersomstandighe den zijn sleep had verspeeld. Urenlang had hij nog gezocht, maar wendde zich ten einde raad tot de rijkspolitie te ter. Nadat ook bergingsmaatschappij Van de Tak en sleepdienst Mtiller Co wa ren ingeschakeld, kwam zondagavond 't bericht door, dat men in ondiep water van' de Dortman ter hoogte van Sint- Maartensdijk de radioloze sleep met op varenden had teruggevonden. De ,Coby M' van Müller Co en de .Walrus' van Van ae Tak slaagden er in de sleep in goed vaarwater te krijgen. De heer De Kreek, die het be jaar- denvraagstuk aansneed op deze ver gadering begon met te stellen dat er een herwaardering nodig is van de huisvestingsnormen van de bejaarden. Hij maakte een inventarisatie op de mogelijkheden, die er zijn en die reeds zijn gerealiseerd. Maar dat is no; veel te weinig. In totaal zijn er 3i_ Nederland volgens de inleider een en een kwart miljoen mensen van boven de 65 jaar. Daarvan bewoont zestig procent zelf standig een normale eengezinswoning.; 25 procent woont zelfstandig bij ande- in, zes procent woont in een bejaar- SINT PHILPSLAND Vooruit lopend op de nationale actie voor hulp aan het overstroomde Tune sië is zaterdag in Sint Philips- land al een inzameling gehouden. Daarbij werd een bedrag bijeen gebracht van 281/2.30 ff 1.33 per inwoner). Een brandweerauto met. geluidsinstallatie maakte 'n tocht 'door het dorp en acht vrijwilli gers collecteerden. jrpleegtehuis. Vol gens een voorzichtige schatting van de heer De Kreek is er op dit moment in het hele land een tekort van 140.000 bejaardenwoningen. Tot 31 december vo rig jaar zijn er in Nederland 40.000 be jaardenwoningen gebouwd. De heer De Kreek betoogde dat een volwaardige bejaardenwoning een twee de slaapvertrek dient te hebben. Dit is in tijden van nood onontbeerlijk als de wens zich opdringt dat een verpleegster moet blijven overnachten. Ook wanneer kinderen komen logeren vormt de twee de slaapkamer een welkome voorziening. In zijn inleiding giing de heer De Kreek nader in op de functie van het diensten centrum. Hij noemde deze voorziening: ,Een 9terk wapen tegen de vereenza ming.' De heer De Kreek zei van me ning te zijn dat een dienstencentrum de integratie van de bejaarden in de samen leving kraohtig kan bevorderen. Een bejaardentehuis heeft volgens de consulent van de nationale woningraad een aanvullende functie. De lieer De Kreek achtte het niet wenselijk dat er in de tehuizen nog zo gemakkelijk be jaarden worden opgenomen die nog zo vitaal zijn dat ze gemakkelijk nog ge ruime tijd zelfstandig kunnen blijven. Het zal zo zei de heer De Kreek voor de exploitant wel prettig zijn om valide be jaarden te kunnen huisvesten maar de meer gebrekkige bejaarden komen daar door in de meeste gevallen in de ver drukking. De heer De Kreek vond een bejaardentehuis allerminst een ideale huisvesting. .Het is heus geen pretje om te worden ingeblikt in een zit-slaapka- mer.' Naar de consulent van de woning raad betoogde zal er wel op grote schaal wat moeten worden gedaan aan de bouw van verpleegtehuizen. Een andere mo gelijkheid vaihuisvesting van bejaar den in de vorm van de serviceflats noemde de heer De Kreek op dit mo ment nog een voorziening voor de beter gesitueerde bejaarden. Zowel de inleider als de voorzitter Le Feber wezen op het belang van een goed alarmeringssy steem. Zolang het nog kan gebeuren dat bejaarden soms veertien dagen lang dood in huis liggen voor men er erg in krijgt ligt er op het punt van de waar schuwing nog een groot terrein braak,' zo zei de waarnemend voorzitter -van de afdeling Zeeland. KATS De rijkspolitie te water, groep Wenseldinge, heeft zondag verschillen de sportvissersboten vand e Oosterschel de opgepikt en naar de haven van Kats gedirigeerd. In dc dichte mist, waren ze verdwaald en konden de thuishaven niet meer vinden. Aanvankelijk voer de rijkspolitie te rater uit om de schoener .Jacob Dirk' an Van 't H. te Goes en de tjalk .Cor- ie' van Van de P. te Goes naar bin nen te loodsen, maar onderweg ontdek te men ook nog een Frans jacht. Van de drie verdwaalde boten konde .Jacob Dirk' toch nog op eigen gelegenheid in de haven '-omen. MIDDELBURG In de nacht van za terdag op zondag is omstreeks kwart over drie de Vlissingse automobilist F. C. T. met zijn auto op de Nieuwe Vlis- singseweg geslipt en over de kop ge gaan. De wagen kwam op de ventweg tot stilstand. De auto werd totaal ver nield. T. zou hebben moeten uitwijken voor een naderende personenauto. Daarbij zou hij in een slip zijn ge raakt. T. bleef bij het ongeval onge deerd. HULST Kapelaan J. Aarts van de rk parochie te Hulst is met ingang van 1 januari aanstaande benoemd tot godsdienstleraar-moderator aan de rk middelbare school te Goes. Kapelaan Aarts is van 1960 werkzaam geweest in Hulst en van 1965 af was hij gods dienstleraar aan de huishoudschool al daar. Zijn opvolger in Hulst wordt kape laan A. Verheijden Le Oosterhout, die in Rijen fNB) werd geboren en in 1956 de priesterwijding ontving. rADVEftTENTlEI VLISSINGEN Zaterdagmiddag om vier uur is één van de twee zeevaartseholieren, die vorige week ernstig gewond raakten bij een aanrijding met een autobus, de 19- jarige W. A. M. van den Goor- bergli uit Breda, in het Vlissingse ziekenhuis .Bethesda' overleden. De jongeman was sinds het onge luk vorige week in Vlissingen nog niet bij bewustzijn geweest. In de toestand van hel: slachtoffer H. G. uit Eindhoven is nog weinig verbe tering te constateren. Nog steeds niet buiten levensgevaar ligt hij sinds het ongeluk in coma met lucht- en bloed transfusie. Woensdag wordt Van den Goorbergh in zijn woonplaats Breda begraven. Bij de kerk- en rouwdienst zullen zijn klas- en huisgenoten van het zeevaartschool internaat ,De Ruyter' aanwezig zijn, Het internaat toont zijn rouw door tot woensdagmorgen half twaalf de vlag" halfstok te laten hangen. Uit eigener beweging hebben de zee vaartseholieren in verband met deze trieste omstandigheid eenstemmig be sloten het sinterklaasfeest op vrijdag af te gelasten, zo vertelde de heer G. K Brouwer, directeur van de De Ruyter- school. steen van de maand december sieraden met turkooia vanaf 65.- Geen wonder dat zoveel vrouwen van deturkoois houden! Kijk, hoe magnifiek het pure blauwgroen konlrasteert met de sobere tinten van de wintermode. Precies het levendige aksent dat een heetman^ edelsteeiikundigel.gi diamantexpert g,ÏA LIJNBAAN 92 filiaal; oostzeedijk 155-157. rotterdan Examens Aan de rijksuniversiteit te utrecht slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde mej. C. A. Noordhoek te Goes. Voor het examen dierenarts slaagde aan dezelfde universiteit de heer J. E. van der Rijst te Middelburg. (Slot van pagina 1) dat uiteindelijk de overdracht namens het rijk moet effectueren, het stand punt van de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening zal willen delen. Het bestuur van de Zeeuwse mu seumstichting heeft inmiddels er van uitgaande dat de overplaatsing van het museum naar het Abdijcom plex zal worden gerealiseerd aan gs het verzoek doen toekomen te willen bevorderen dat de provincie als een der subsidiënten zo spoedig mogelijk enkele principebesluiten neemt die noodzakelijk zijn om de voortgang van de met de overplaat sing verband houdende voorbereiden de werkzaamheden te verzekeren. Het museumbestuur moet met name op zeer korte termijn aan de rijks gebouwendienst de opdracht verstrek ken tot het aanbrengen van een aan tal specifieke museale voorzieningen. Deze voorzieningen kunnen niet in de voor rekening van het rijk komen de restauratiewerkzaamheden wor den opgenomen maar moeten wel teneinde de kosten daarvan zo laag mogelijk te houden, tegelijk met de normale restauratiewerkzaamheden worden uitgevoerd. De kosten van die voorziening worden geraamd op 360.000 inclusief het architeetenlio- Bovendien is er nog een voorlopig op ƒ10.000 geraamd bedrag nodig voor de stoffering en een nog niet bekend bedrag voor honorarium van de in te schakelen inrichtingsadviseur. De op dracht kan alleen dan worden ver- straks als het museumbestuur de ze kerheid heeft dat de daarvoor nodige financiële middelen aanwezig zijn. De exploitatie van het Zeeuws mu seum in de kanunnikenwoningen zal belangrijk worden verzwaard. Die verzwai-ing' wordt geraamd ƒ105.000 per jaar. In een voorstel aan de staten van Zeeland merit en gs op dat uit de onderhandelingen met het ministerie van cultuur recreatie en maatschap pelijk werk wel kan worden afgeleid dat dit ministerie in principe bereid is. zijn aandeel in het verhoogde ex ploitatiesubsidie te leveren. Gelet op de drang die in de afgelopen jaren in de gemeenteraad van Middelburg is uitgeoefend op de verplaatsing van het Zeeuws museum naar de Kanun nikenwoningen mag volgens gs wor den verwacht dat ook de gemeente Middelburg haar aandeel in het ver hoogd exploitatiesubsidie zal willen leveren. GOES. KORENBEURS De recensent die tot opdracht krijgt een amateurconcert op zijn verdien sten te beoordelen, verkeert dikwijls in een weinig benijdenswaardige si tuatie: hij zal, zonder zijn kritische zin op een zijspoor te plaatsen, de ge leverde prestaties met een kleine do sis mildheid dienen te beoordelen. Met liet notuleren van feiten in de uit voering kan hij de musicerende ama teurs een handreiking geven tot rec tificaties bij een volgende gelegen heid. Zijn notities mogen echter geen domper zetten op hun prestaties, m.a.w. tact en wijsheid zij de versla gever gegeven. Immers lekenmusiei, vooral als zij als groep optreden, heb ben vaak langere tenen dan hun pro fessionele broeders. Toch moet er, bij wijze van schok- therapie. weieens op deze tenen ge trapt worden; in het onderhavige ge val op die van het Zeeuws Kameror kest. Het programma dat dit ensem ble (dirigent Frangois Olivier) zon dagmiddag in Goes gaf, was speel- technisch afgestemd op een amateur orkest en kon, tot Bartók, wat de in houdelijke kant ervan betrof, bin nenskamers van het repetitielokaal gebleven zrjn. Johann Ludwig Bach (ouverture), Schubert (Duitse dan sen) en John Stanley (Concerto gros- so) boden prachtig materiaal om mee te spelen, niet om serieus naar te luisteren. Een kind geeft met zijn speelgoed ook geen voorstelling, het spel op zichzelf is hem genoeg. Jammer genoeg vergeten musiceren de dilettanten teveel dat zij met hun speeloed in hun speel-kamer moeten blyven, omdat daar het grootste ple zier in de muziek zowel vacaal als in strumentaal) gevonden kan worden. In deze kamer behoeft er geen vrees te zijn wel tijdig gereed te komen voor de komende (dreigende) uitvoe ring. Onzekerheid, gevoed door deze angst, was duidelijk hoorbaar bij de strijkers (vooral de violisten) van het Zeeuws Kamerorkest; z\j culmineer de in het eerste deel van Stanley's Concerto in een Penderecki-achtige toestand (revanche namen violist Hu- fo Sanders en Cellist Marinus Hille- rand in de solistische bijdragen). In genoemde speel-kamer komt een moment dat het kind geleid wil wor den. Deze leiding zal. met het oog op een .geleidelijke' ontwikkeling, met zorg dienen te gebeuren. Een ama teurorkest krijgt bij het .volwassen'- worden, eveneens behoefte aan een deskundig-helpende hand. Die wijst op datgene wat .achter' het eenvou dig notenmateriaal verborgen is: het oproepen van spanningen m het me lodisch, harmonisch, ritmisch, dyna misch vlak, kortom die welke bijv. liet Zeeuws Kamerorkest werkelijk muziek laat maken. Helaas ontbrak gistermiddag, ook in de meeste van ademing. Bach, Stanley en Schubert soloviolist Hugo Sanders ontworstel de zich niet aan de klamme greep van het orkest) kwamen als levenlo ze gestalten op het tweehoinderdkop- ig publiek af. G. W GOES De structuur van het Zeeuwse VW-wezen zal binnen afzienbare tijd grondig verande ren. Dit is zaterdagmorgen dui delijk geworden op de algemene najaarsvergadering van de pro vinciale Zeeuwse Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer in De Prins van Oranje te Goes. De belangrijkste wijziging van de Zeeuwse VW-structuur zal een vérgaande centralisatie zijn. Met name de propaganda- en andere promotionele activiteiten komen in het vervolg vrijwel volledig in handen van de pro vinciale VW. De plaatselijke WV's gaan zich meer bezig houden met de ontvangst en be geleiding van gasten in de eigen streek en met het verbeteren van wat genoemd wordt de plaatselijke toeristische infra structuur. De vergadering besprak zaterdag liet witte boekje', een schets voor een nieuwe Zeeuwse VVV-struetunr, uitgebracht door het provinciaal VVV-bestuur. In die schets wordt als tussenschakel tussen de plaatselijke WV's en de provinciale organisatie een verdeling in drie districten voorgesteld. Een district Noord (Tlio- len en Schouwen-Duiveland), mid den (de Bevelanden en Walcheren) en zuid (Zeeuwseh-Vlaandercn). In tegenstelling tot de huidige streek-VW's zullen dc districten geen zelfstandige rechtspersonen zijn. maar werkgebieden. In ieder district moet volgens het witte boek je' een districtspromotor worden aan gesteld door de provinciale VW. Deze functionaris zou zich dan in heb seizoen kunnen inspannen voor de districtsbelangen en 's winters zou hij zich nuttig kunnen maken op het provinciale VVV-bureau. Tegen de districtsgedachte uit het .witte boekje' rees vanuit de verga dering nogal wat oppositie. De hele zaak zal dan ook opnieuw door het provinciaal bestuur worden beke ken. Voorzitter mr E. Wage zegde toe zo snel mogelijk met definitieve voorstellen voor een nieuwe organisa torische opzet te komen, wellicht zal nog voor de voorjaarsvergade ring hiertoe een nieuwe vergadering worden belegd. Stichting Niet alleen de districtsin deling, ook het voorstel van het provinciaal be stuur om een deeJ van de provinciale WV-activiteïten eventueel onder te brengen in een nieuw op te richten stichting ontmoette bezwaren vanuit de vergadering. Het bestuur van een dergelijke stich ting zou uitsluitend door de provin ciale VVV benoemd moeten worden. .Dit is een nadrukkelijke uitholling van de provinciale en de lokale WV's', stelde Middelburgs WV-af- gevaardigde G. A. de Kok vast. Hij vond het een moeilijk te verteren zaak, dat hel stichtingsbestuur vol ledig door de provinciale VVV be noemd gaat worden en vroeg zich af hoe het met de deelname van de plaatselijke WV's en de districten zou moeten gaan. Bij de heer De Kok leefde vooraf de vrees, dat een stich ting een geheel eigen leven zou gaan leiden. Ook tegen het districten-idee had de Middefburgse afgevaardigde bezwaren. Hij vond het onaanvaard baar, dat de vergaderingen van de WV's binnen een district zullen wor den voorgezeten door de voorzitter van de provinciale VW, Een eigen voorzitter per district achtte hij es sentieel. Hierin ging provinciaal voorzitter Wage met hem mee. De heer De Kok zag ook graag, dat het district zelf een districtspromo tor mocht benoemen en dat deze kracht volledig in dienst zou zijn van het district. Zijn in het witte boekje' voorgestelde gang naar het provinciaal WV-bureau gedurende de winters omschreef de Middelburg se spreker als ,een winterslaap'. De heer De Kok gaf het provinciaal be stuur in overweging nog eens te be kijken in hoeverre de streek-VW's kunnen blijven optreden. Hij was bang, dat de districts-WV's, zoals het bestuur ze heeft voorgesteld, snel .keuvelgezelschappen' zullen worden. Streek-VW's Streek-VW's bleken ook «le wens van de lieer A. Schuit, die sprak namens «le streek-VVV Zuid-Beve land. Hij zag de overgang naar di stricten als een teruggang. .Alle WV's zullen gebaat zijn met een streekorganisatie als de VVV- Zuid-Beveland'. De vertegenwoordiger van de VVV- Schouwen-Duiveland A. J. van Zuy- len had geen enkel bezwaar tegen centralisatie. ,Er zit iets in, dat alle macht naar de provinciale VVV gaat'. Hij drong echter aan op snelle be slissingen en betreurde het, dat tij dens ae najaarsvergadering alleen nog maar over de nieuwe organisa tie gesproken werd. ,De kleine VWs moeten weten waar ze aan toe zijn'. De heer Van Zuylen waarschuwde, dat de plaat selijke organisaties niet kunnen doorgaan met een stee«is hoger per centage van de binnenkomende con tributies af te dragen aan .tussen schakels als streek- en provinciale VW. ,De plaatselijke WV's blijven vol ledig hun autonomie op ieder gebied behouden', beloofde voorzitter Wage alle sprekers. Hij toonde zich wat benauwd voor de vorming van vijf streek-VW's in plaats van drie dis tricten. ,Als een districlsraad een praatclub wordt, wordt een streek- VVV dat ook, het hangt af van de mensen, die er inzitten', zei hij te gen de heer De Kok. Voor een te zelfstandig optreden van een te vor men stichting was mr Wage riet bang. ,De provinciale VW benoemt de bestuurders,' en kan ze dus ook terugroepen, zo kan de provinciale VW zelf het beleid bepalen'. Contributie De heer Schuit stelde een andere functie voor de districtspronio- tors voor. Hij zag ze liever niet. benoemd voor één streek, maar voor één type recreatie, een pro motor voor de strandvakantie, één voor watersport en dergelij ke. De heer Van Zuylen wilde nog verder gaan: laten die promotors dan intensief samenwerken, om naar buiten één beeld van één provincie met verschillende recre atiemogelijkheden te verkopen. Hier was de heer L. M. van Liere, sprekend namens de WV's uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen het niet eens. Hij wilde vasthouden aan het eigen karakter van de verschillende delen van Zeeland en dat eigen karakter icon volgens hem het best verkocht worden door promotors, die voor een bepaald district werken. West-Zeeuwsch-Vlaanderen bleek verder achter het nieuwe organisa tieplan te staan. ,Onze streekcom- missie kan districtsraad worden', al dus de heer Van Liere. Mr Wage had aan het begin van de discussie al verteld, dat hein uit een gesprek met de gedeputeerde A. L. van Geesbergen is gebleken, dat gedeputeerde staten de nota niet ver genoeg vinden gaan. Zij zagen lie ver, dat de plaatselijke WV's hun bevoegdheden voor een groot gedeel te aan hogere lichamen zouden ge ven'. De heer De Kok stelde aan het slot van de discussie voor, dat het pro vinciaal WV-bestuur de diverse strijdpunten nog eens gaat bekijken om dan zo snel mogelijk met een de finitief voorstel te komen. ,U haalt mij de woorden uit de mond', aldus mr Wage. Veel minder moeite had de vergade ring met het accepteren van een drastische contributieverhoging. De lokale WW's zullen in 1970 5 gulden per lid gaan betalen aan het provin ciaal bestuur. Het voorstel werd met grote meer derheid aanvaard. In het totaal zal daar aan contributies nu zo'n 29.516 gulden binnenkomen. Vorig jaar was dat slechts 11.917 gulden. Met de contributies gaat ook «1e subsidie van de provincie Zeeland omboog: van 55.000 gulden in 1969 tot 75.000 gulden volgens de begroting voor 1970. De begroting 1970 en de rekening over 1969 werden door de vergade ring zonder discussie vastgesteld, 1969 eindigt met een na'delig saldo van 10.000 gulden. In 1970 komt er 160.000 gulden be schikbaar voor een intensieve recla mecampagne in België. De actie zal niet uitsluitend gericht zijn op het trekken van toeristen naar Zeeland. Het nationaal bureau Toerisme (NBT) betaalt 100.000 gulden aan de actie, de rest wordt opgebracht door de WV's van Brabant, Lim burg en Zeeland. De 100.000 gulden kwam beschik baar door het opheffen van het vast e Nederlandse toeristenbureau ln Brus sel. I nplaats daarvan werkt er nu één Nederlander in België. Dat kost minder en daarom is er meer geld beschikbaar voor gerichte acties. Dit vertelde een woordvoerder van het NBT. Geen vooruitgang Do totale inkomsten uit het toeris me voor Zeeland zijn in 1969 niet gestegen boven die in 1968. Dit deel de provinciaal VVV-voorzittcr nir E. Wage mee in zijn openingsrede. Hij zei erbij, dat er nog geen definitieve cijfers beschikbaar zijn. Het aantal overnachtingen is in 1969 ongeveer gelijk gebleven aan 1968. Daarente gen kwamen er, vooral dankzij het goede weer, meer dagjesmensen. De recreanten bleken echter nrijsbew ter dan in het voorgaande jaar, «lat er wat minder werd besteed. Mr Wage wees in zijn toespraak op de moeilijkheden, waarmee met name de horeca-sector kampt door het stijgen van externe kosten. .Vele bedrijven in den lande zijn de af gelopen zomer gesloten of hebben aangekondigd zulks te doen. Ook Zeeland zal niet gespaard worden: één bedrijf, hotel Centraal te Goes, gaat de deuren voorgoed sluiten en plaats maken voor een banlc. Het lijkt niet uitgesloten, dat andere zullen volgen'. Dat het ook anders kan, bewee3 mr Wage met het Amerikaanse voorbeeld: daar krij gen hotelbedrijven als Hilton garan ties voor haar ondernemingen. ,Ik vraag mij af. of er in deze geen taak ligt voor de Nederlandse heid om tezamen met het industriële bedrijfsleven een bedrijfstak, die op vele punten het visitekaartje van een land is, weer nieuw leven in te blazen'. Vervuiling Mr Wage zei bang te zijn voor de naam van Zeeland als recreatiege bied, als de stranden van Walcherens zuidkust en Zeeuwsch-Vlaanderen be vuild zullen worden door afvalwater, dat via de Westerschelde uit Noord- Brabant komt. Een uitlating van gs over deze taak en een kantlijn in «le PZC hebben mr Wage aan het schrik ken gemaakt. .Gezien de grote be langen, «lie liïer op het spel staan voor de recreatieve ontwik keling van Zeeland, doen wij eer dringend beroep op liet provin ciaal bestuur alles in het werk te stellen om een dergelijke ver vuiling te voorkomen'. KLOOSTERZANDE, HERVORMDE KERK De Bredase gitarist Ben Ludemann vtr- zorgde zaterdagavond in het fraaie her vormde kerkje te Kloosterzande een taarconcert, het tweede concert inde serie van vier, georganiseerd door dj kring ,Uit-te-hof ter Zande'. Ludemann, genoegzaam bekend door dj vele lp's, waar hij zich als begeleider en arrangeur bepaald onderscheidt (on der andere begeleiding van de sopraan Elly Ameling in het laatste Holland Fes tival) verzorgde een uit twee delen be. staand programma: voor de pauze meer de typische gitaarliteratuur (Sor, Dick Visser, Kaufmann en anderen). Onze voorkeur ging uit naar het eerste pi gramma-onderdeel. Ludemann speelde de oude luitmuziek van Diego Pisador (pavane) en Luis Milan (wederom een pavane) op een 1 .smalle' gitaar, het resutlaat van de» bouw is een kleine penetrante toon, het geluid van de luit benaderend. Buiten gewoon verfijnd van toucher, met een weldadig rubato muziek moet adem halen en niet tikken als een metronomj of stampen als een militaire colonne - klonken twee preludes van Bach ihs; eerste in d, Für die Laute komponier.': het tweede een bewerking van het pre lude uit de eerste suite m G voor solo). Veel plezier beleefden we aan twee mr- nuetten van Rameau; gelukkig ding td het beluisteren van een gitaarrecital is dat men de oren moet spitsen, berekend op kleine, interne nuances. Nergens is het contact zo direct als bij dit tokkel- instrument: alles wordt nog ,met de hand' gedaan, geen hulpstukken, du de speler ten dienste staan. Ben Ludemann lichtte diezelfde tech nische zaken in het tweede deel van het programma uitvoerig toe. Met groo: gemak speelde hij de flageoletten-etude van Carcassi. Ook andere werken had den een virtuose inslag, vaak door gi taristen gecomponeerd, soms fijn or spelen maar als compositie niet ft De concertbever besloot zijn recital me? een tango espagnola, prettige amuse mentsmuziek door hemzelf gecoponeerd. Ludemiann bewees zich ook In deze hoek thuis te voelen. (Een muzikale persoon lijkheid die binnenkort als begeleider van Marie-Cécile Moerdjjk én als gita rist in een avant-garde muziek van Pierre Boulez voor de radio te beluiste ren zal zijn). Het zeer aandachtig luisterend pubM dankte de speler met eeii hartelijk ap plaus. U SCHORE Op rijksweg 58 nabij dj Vlakebrug (afslag Schore-Hansweert) had zaterdagmiddag omstreeks dne uur een kettingbotsing plaats, waarbij dra auto's waren betrokken. Er deden zich feen persoonlijke ongelukken voor, nuar e schade was aanzienlijk. Voorgesor teerd stond de heer J. J. uit Kruininien met daarachter de Duitser K. M. u:t Warnsveld. Dit is vermoedelijk ie laat opgemerkt door P. uit Krabbendijke, du. komend uit de richting Kruiningen, on de Duitse auto botste. De auto van M. uit Warnsveld werd volkomen vernield, de andere zwaar beschadigd. TERNE UZEN Het Griekso schip .Costis' (4100 brt) heeft zaterdagoch tend de binnendeur van de nieuwe zeesluis in Terneuzen gcrnnid. De aan varing met de deur ontstond door con foutieve manoeuvre bij liet binnenva ren van de sluis, waarbij dc draad van do achterste sleepboot «llo do .Costis assisteerde, brak. b Behalve met de deur kwam dc GricK ook nog onzacht in aanraking met Nederlandse coaster .Trlhill, die eren tevoren in de sluis had afgemeeid. I) beide schepen liepen geen schade op, maar de sluisdeur werd zwaar bMcna- digd. Het schutten kon pas zatertHj middag worden hervat, nadat aan deur een noodvoorziening was aan bracht. VEEL BEWOLKING Nevelig weer met veel bewolkingen ter op de dag kans °P ,wat ^/toenemen- regen. Tot overwegend matig toenemen de zuidwestelijke wind en tcls h S middagtemperaturen dan vanaang. Vooruitzichten voor dinsdag en dag: veranderlijk weer mot piaa' regen en minder koud. „„«iHiirid Weersvooruitzichten in cijfers gem over Nederland. ..«in. Voor dinsdag: aantal uren zon. 1- temp.: van ongeveer normaal tol ib den boven normaal; max. temp.. geveer normaal tot 3 graden boven nor maal; kans op een droge PGri°<L op minstens 12 nut: 70 procent, k»« een geheel droog etmaal. 30 P' Voor" woensdag: aantal uren zo:n. min,temp,: van 0 tot 5 graden boven normaal; max.temp.: van ongw].an3 maal tot 4 graden boven noin.1G?t n op een droge periode van minst uur: 70 procent; kans op een droog etmaal: 40 procent. Normalen voor 2-6 december.. min.temp. max.temp. Den Helder f 7 Eelde J 7 De Bilt 2 Vlissingen fi Vliegveld Z.-Limburg 2 0 ZON EN .ALAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2