PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NAAR HANOI CYRUS EATON VANDAAG Beneluxoplossing nodig voor kanaal Baalhoek en industrie in Saeftinge' MISSCHIEN LEVEN IN MAANGROND APOLLO-12 NEDERLAND MOET HET AANSNIJDEN Beneluxhaven Landbouw Versluierd onbehagen BELGISCHE AFKOELINGS- MAATREGELEN AMERIKAANS MIUONAIR WIL BEMIDDELEI Daders aanslag BONN TEKENT Drie centimeter sneeuw in Zuid-Limburg Vandaag in de krant... (Van een onzer redacteuren) BRUSSEL .Inpoldering van het Land van Saeftinge voor de vestiging van industrie tegelijk met de aanleg van het kanaal Baalhoek-Antwerpen zou een Beneluxoplossing kunnen zijn, - maar dan moet het initiatief daartoe wél van Nederland uit gaan'. We zitten tegenover drs B. Cools, een van de promotors in de Vereniging voor Streek- planning Schelde/Deile. De man ook, die onlangs in Middelburg op een symposion over havens pleitte voor een werkelijk actie ve samenwerking over de rijks grens heen en daarbij diploma tieke hindernissen in de infor mele sfeer zoveel mogelijk wil de vermijden. ,Het begin van de onderhandelin gen over het Baalhoekhanaal ver loopt een beetje in de trant van: Nederland doet België nog weer eens genoegen. Je mag hier een stukje grond hebben en daarin een kanaal graven. Maar let wel, Bel gen, we doen jullie, een geweldig genoegen. Zelf uilden we namelijk liever een kanaal maken van Os- senisse uit...' Maar zo'n oplossing een kanaal van de Westerschelde bij Ossenisse dwairs door oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren bestempelt de heer Cools zonder meer als .wreed'. Hij heeft de Nederlandse .tegenhanger' van Baalhoek ook eens op kaart uitgezet en toen sloeg de schrik hem om het hart. ,Dat zou dan een kanaal van dertig kilometer moeten worden, waarvan zestien op Nederlands grondgebied. Nou, dan krijg je de si tuatie uit de jaren tachtig, toen de Braakman Zeeuwsch-Vlaanderen in tweeën sneed. Bovendien: het zou ja ren duren, de voorbereiding en de aanleg van zo'n vaarweg tussen Os senisse en Doel. Als u weet dat we in Antwerpen tien jaar hebben nodig gehad voor dokken van in totaal twaalf kilometer lengte, dan zouden we daar midden in Zeeuwsch-Vlaan deren jaren en jaren aan het graven en lepelen zijn, voordat we iets zou den bereiken'. Vraag: ,Een ingepolderd Land van Saeftinge naast het Baalhoek-ka- naal met op langere termijn een (tweede) vaste oeververbinding Wes terschelde bij Rilland-Bath, gericht op Noord-Brabant zou eigenlijk het Reimerswaalplan kunnen vervangen. Hoe denkt u daarover?' Drs Cools: ,Een project Saeftinge biedt ongetwijfeld mogelijkheden voor een Beneluxhaven. Maar dan zal Nederland toch van zijn belangstel ling moeten blijk geven. En dat is tot nu toe nog niet gebeurd. Er lig gen voor Nederland op eigen grondge bied bij Baalhoek grote mogelijkhe den. De werken aan het kanaal begin nen op Nederlands terrein bij de sluis; de schepen lopen daar later binnen. Als Nederland wil pratgn over harmonisatie van vestigingsvoor waarden voor industrieën met de Bel gen, dan kan België zeggen ,waar?' Volgens mij is nu het moment en Baalhoek de plaats om met harmoni satie te beginnen. Zo.n harmonisatie moet rond een concreet project tot stand komen. Beginnen we te onder handelen over gelijk trekken van voorwaarden tussen Antwerpen en Rotterdam, dan zijn we er voorlopig nog niet uit'. Het idee orn een ingepolderd Land van Saeftinge te bestemmen voor (Zie slot pag. 2 kol. 5) WINTERS WEEKEINDE (Von onze weerkundige medewerker) Het laatste weekeinde van de drie herfstmaanden zal een guur en winters beeld te zien geven. Ach ter de stormdepressie, die vrijdag langs de Wadden naar de Oostzee wegtrok stroomde verse poollucht binnen met hagel- en sneeuw buien. Gisteravond was de temperatuur in een deel van ons land al tot om het vriespunt gedaald met plaatselijk glaade wegen. Het blijft vandaag en ook zondag koud. Langs de kust aanvankelijk nog veel wind, in het binnenland des nachts een geleidelijke tempera tuurdaling tot 4 6 graden onder het vriespunt. In de noordelijke luchtstroom drij ven af en toe buien binnen, waar bij het mogelijk is, dat plaatselijk in de morgenuren een sneeuwlaag- je te zien zal zijn, dat overdag weer wegsmelt. Na maandag zal een volgende depressie, die bij Groenland naar IJsland trekt, de aanvoer van de koude luchtstroom uit het poodgebied weer gaan on derbreken. Zaterdag 29 nov. 1969 OFFICIEUZE SINT IN DOMBURG Pagina 4 j[2« jaargang no. 281' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN PARIJS (RTR, AP) De Amerikaanse miljonair Cyrus S. Eaton, voorvechter van Amerikaans-Russische toenadering, heeft vrijdag in Parijs gezegd dat hij vandaag naar Hanoi vertrekt om ,uit te zoe ken wat de VS moeten doen om een eind aan de oorlog te maken'. De 85-jarige Eaton is een vriend van oud-premier Nikita Kroesjtsjev van de Sowjet-Unie. Hij zei niet als afgezant van de Amerikaanse regering te gaan. Hij hoopt te kunnen ontdekken wat de Noordviet- namezen het belangrijkst achten. Eaton is een bijzonder mens. Hij Is een van de grote krachten achter de Pug- wash conferenties van intellectuelen en geleerden uit de hele wereld. In Parijs heeft hij dezer dagen gepraat met functionarissen van de Sowjet-am- bassade en van de Noondvietnamese vredesdelegatae, ,en die gesprekken zijn aanmoedigend geweest'. Voor zijn ver trek uit Amerika heeft hij ook met re geringsfunctionarissen te Washington beraadslaagd, maar, zegt hij, ,mijn~rels is niet officieel, maar privé'. ,Ik hoop naar de VS te kunnen terugkeren en de zakenmensen daar te vertellen wat zij zouden moeten gaan doen om de oorlog te beëindigen. Ik ga in Hanoi met de leiders daar praten om zelf eens na te gaan wat die denken en willen'. Eastor. zal in Hanoi kunnen spreken namens 20 grote Amerikaanse bedrijven. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft vrijdag de ongebrui kelijke stap gedaan een toelichting van de Amerikaanse onderhandelaar Henry Cabot Lodge voor te lezen over hetgeen hij bedoeld heeft toen hij in Pal-ijs zei, dat hij bereid is met de Noordvietna- mezen te spreken over een eoaliüiere- "ing in Saigon. ,Het is duidelijk, dat mijn opmerking moet toelichten. Ilc pleit er absoluut niet voor. dat wij gaan onderhandelen om Zuid-Vietnam een voorlopige coalitieregering op te leggen. Integendeel, ik probeer duidelijk te maken, dat, hoewel er over Zuid- Vietnam niet onderhandeld kan worden zonder de Zuidvietnamese regering, er alles, met inbegrip van politieke maatregelen, tussen Noord-Vietnam en gesproken kan worden. BRUSSEL (ANP) De Belgi sche regering heeft vrijdag op haar wekelijkse kabinetsvergade ring een aantal maatregelen ge troffen om een dreigende overver hitting van de conjunctuur tegen te gaan. Die oververhitting wordt onder meer gevreesd als gevolg van de revaluatie in Duitsland dat een van de grootste afnemers van de Belgische exportindustrie is. De maatregelen voorzien, na het behoud van bestaande kredietrestrtctaes, een se lectiever toepassen van de overheids steun voor investeringen die bevorder lijk zijn voor de economische expansie invoerstimulering en een verzwaring van de procedure voor goedkeuring van prijsverhogingen. Belgische eersteminister Eyskens laarde na de kabinetsvergadei de regering de consument in voordelen van de hoogconjunctuur wil laten delen door een reeks voorgeno men belastingverlagingen voor de kleine en middelbare inkomensgroepen te ver groten. HOUSTON (AP) Gisteren is door geologen te Houston de tweede doos ntl .monsters' van de maan, die door de bemanning van de ApoUo-lS is nagebracht, geopend. Daar zat- grond bij die afkomstig was van een een- wier of 70 onder de oppervlakte van de maan. Verder zijn te Houston kleurenfoto's vrijgegevenwaarop men voornamelijk de astronauten aan W werk op de maan zietop een terrein, dat met een dikke laag stof is ifkl. De geleerden geloven, dat het maanstof, of de maangrond, die nisgaun bestuderen, van groot belang kan zijn, omdat men niet ge- In'), dat de dodelijke straling van de zon zo diep sou, kunnen doordringen. ad onedre woorden, dat als er leven op-of inde maan mogelijk is, fi mschien wel nu aan het licht zou kunnen komen. In de tweede kist Imdeit zich ook een dozijn zakjes met stenen die door de astronauten wfiuldig waren gefotografeerd, ingepakt en van etiketten voorzien. Op it foto's: rechts Alan Bean inspecteert de Surveyor III. Hoe precies islanding was, kan men opmaken uit het feit, dat de maansloep op de tdilergrond op de foto te zien is. Links: een van de astronauten met een tetriimeifÉ voor het nemen van wetenschappelijke proeven op de maan. HM vizier is duidelijk zijn collega, die de foto nam te zien. ATHENE (REUTER) De twee Jor daanse commando's die een handgra naat hebben geworpen in het Athcense kantoor van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al, zijn vrijdag offi cieel beschuldigd van poging tot dood slag. Dit kan veranderd worden in dood slag aJs het tweeënhalfjarige Griekse J~i' ai klinisch dood is J het hoofd, overlijdt. DIT JAAR GEEN GRIEPEPIDEMIE DEN HAAG (.ANP) Op grond van (le epidemiologische en immunologische gegevens zijn de deskundigen van de wereld gezondheidsorganisatie en van het staatstoezicht op de volksgezond heid van mening dat dit jaar in one land de griepepidemi niet van zeer gro te omvang zal zijn. De preventieve maatregelen die worden genomen ter bescherming van bejaar den fysiek zwakkeren zijn overigens sinds het vorige jaar enigermate ge- internsiveerd. Dit heeft dr Kruisinga. staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid geantwoord op de schriftelijke vragen van de tweede-ka- merleden Dusarauijn en Maenen (bei den kvp), die een gebrek aan entstof, zoals dat zich vorig jaar voordeed, wil len voorkomen. Er is op het ogenblik belangrijk meer vaccin beschikbaar dan geen n fen dat gebrek aan entstof zal ontstaan. Twee vragen, gesteld in de afdelingen van provin ciale staten, zijn voor ge deputeerde staten aanleiding geweest nog eens duidelijk hun standpunt te formuleren Ln- zake de Industriële ontwikke ling van Zeeland. In de PZC van woens dag jl is dit antwoord gepubliceerd. Met een zekere gretigheid is het college op deze problematiek ingegaan, alsof het verheugd was nu ook een bijdrage te kunnen leveren tot een discussie, die voor een groot deel buiten de staten zaal wordt gevoerd. Gedeputeerden her inneren aan een nog niet zo ver achter ons liggend verleden: er was in Zeeland sprake van een dalend bevolkingscijfer doordat er grote vertrekoverschotten waren, er was bovendien een sterke da ling van de werkgelegenheid. Toen ging het er om de achteruitgang te stuiten en de ontwikkeling in positieve zin om te bulgen. Nu dat is gelukt, lijkt het er op zegt het college ,dat het re sultaat van dit streven ln een zodanig tempo is verworven, dat men het niet meer op zijn juiste waarde weet ta schatten'. Terecht heeft het college aan deze achtergronden van het huidig be leid herinnerd. Men vergeet sneL De verhalen over de veerboot tussen Katseveer en Zierikzee klinken ons nu al in de oren als vertellingen uit een ver verleden, passend in een vrijwel niet meer gelezen boek als Herman de Mans .Stoombootje in de mist'. Toch is het nog niet zo heel lang geleden, dat men soms uren moest wachten bij het Luitje in Zierikzee en dat zelfs de gedachte aan een rechtstreekse verbinding tussen beide overkanten voor menigeen absurd was. Het is nog niet zo heel lang geiedeD. dat de staten van y. Zeeland discussieer- nuntlijH den over de aanschaf- J fing van de eerste J honderd-meterboten voor de veerdiensten van de Wester schelde; nu gaat het al om .dubbeldek kers' en zijn de voorbereidingen voor een vaste oeververbinding op gang ge komen. Moderne schouwburgen in Axel. Terneuzen en Middelburg: tien jaar ge leden durfde men er nog niet aan t9 denken. In die periode dacht men heel voorzichtig aan een eerste sporthal voor Zeeland en werden er geladen de batten gehouden over de vraag in welk deel van de provincie die hal dan wel moest komen. Een sporthal in Zeeland was immers een luxe. In menig opzicht leek het Zeeland van gisteren met zijn geïsoleerde eilanden en zijn grensgebied een doodlopende straat. In zo'n straat is het niet prettig wonen. Zo werd het toen ook begrepen en vandaar dat met zoveel kracht om een ombuiging van het beleid werd gevraagd. Laten we dat in het Zeeland van vandaag niet ver geten. De staten van Zeeland hebben bij het vragen om een ontwikkelingsbeleid altijd vooraan gestaan. Gedeputeerd- den zinspelen daarop in hun antwoord: zij spreken over een .algemene instem ming' bij de staten te dien aanzien in het recente verleden. Volkomen juist. Bij de discussies over dit onderwerp mogen de statenleden niet vergeten, dat zij het beleid van gedeputeerden niet alleen hebben gesteund, maar zelfa voortdurend hebben gestimuleerd. Men moet er de statenverslagen van de laatste vijftien jaar maar op nalezen: er kon bij wijze van spreken geen mi nister of staatssecretaris ook maar iets afdingen op een maatregel voor Zee land of er werd in de statenzaal al driftig met moties gezwaaid. Daarom is het wel eens goed met nadruk vast te stellen, dat de hele ontwikkeling langs de Westerschelde "waarover dan nu bij sommigen (om gedeputeerde staten nog eens te citeren),een al of niet versluierd onbehagen' bestaat door de gekozen overheden van Zee- 1 nadrukkelijk is gewenst. Zij heb- dat gewenst, omdat zij de gevolgen zagen van de toestand dc doodlopen de straat waarin Zeeland zich nog niet zo lang geleden bevond. Dat neemt niet weg, dat het heus wel zin heeft om de ontwikkeling van thans zorgvuldig te volgen. En dat gebeurt, zowel in als buiten de staten zaal. We hebben de indruk, dat de hier en daar gehoorde kritiek op het ont wikkelingsbeleid zich dan ook niet in de eerste plaats tegen de industrialisatie zelf richt, maar veel meer vraagt om er toch voor te willen zorgen, dat geen kwalijke neveneffecten optreden. Het geheel doet denken aan het Chinese ver haal. geciteerd door de historicus Jan Romein in een beschouwing over de vooruitgang. In dat verhaal gaat het over een wijze boer. die zijn paard kwijt raakte. Toen de buren hem hun deelne ming kwamen betuigen vroeg hij: ,Hoe weet ge dat dit een ongeluk is?'Enkele dagen later kwam het paard met een aantal wilde paarden terug. Op de ge lukwensen van de dorpsgenoten ant woordde de man nu: .Hoe weet ge dat dit een geluk is?' Weer een paar dagen nadien brak zijn zoon bij het berijden van één der nieuwe paarden zijn been. Doch ook dit ongeluk was er geen, want hierdoor werd hij vrijgesteld ran een oorlog, die kort daarop begon. Wel nu. Zeeland zag in een nog niet zo lang achter ons liggend verleden zijn paarden weglopen, maar sinds enige tijd zijn ze teruggekomen met nieuwe, xïi zijn we bezig deze nieuwe paarden ze zijn vaft een voortreffelijk ras te tem- i. Het ,al of niet versluierde onbe hagen' richt zich niet zozeer tegen het bezit van die nieuwe paarden, maar wil voornamelijk er voor waarschuwen, dat we onze benen niet moeten breken. We geloven, dat gedeputeerden voor zo ver het hun beleid betreft daar óók op letten. BONN (DPA) Westduitse ambassa deurs in Washington en Moskou hebben vrüdag het kernstopverdrag onderte kend. Naftakraker X)W BOUWT een tweede naf- teraker - capaciteit 400.000 ton «ny een per jaar in Terneu- Kn (pag. 2). Binnen- en buitenland: pag. X 3, 7 en 9 Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5 en 7 Sport: pag. 11 io-tv: pag. 27 Financieel nieuws: pag. 29 En in het 4»erlei maatschappelij- f: omwikkelingen zijn er mede va"> d(,t er tussen Iw 00' e" dezin een diepe "loof gaapt. m 28; letterkundige kroniek amX-Vn n van Maurice Gilli- MM Warren, een criticus in j leest>l Den eigen datum w de poezig; R ,9; Maandag begint in Den oy, de EEG-topconferentie, Woroi belangrijk in verband met toetreding van En- il: kerk en maatschappij; 25: J)e ontsluiting van pw« ejA een door Jacques ,,'"00 selOustreerde verhalenver- W 'V: -De varty van de R25doMDien, schaken, bridr Si,puzzel en prijssleen. Winter'in Maastricht. Op de fo to de Maasboulevard, die schuil gaat- onder een, enige centimeters dikke, sneeuwlaag. Een vinger wijzing naar een witte sinter klaas T Drs B. Cools (Brussel) over onderhandelingen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1