TERNEUZEN SPRINGT' ENTHOUSIAST IN OVERDEKT INSTRUCTIEBAD WIELER- VARIA Cultureel Zeeuwsch-Vlaanderen WISSELBEKER SUZANNE MALCORPS EN .KANCA' HEBBEN NU EEN X 0m STRAKS KRIJGEN ER 1600 SCHOOLKINDEREN LES i-y tea®?/ ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN .Jullie moeten er nu echt uit jongelui, opschie ten'. Het is drie uur. Met een schril fluitje heeft een van de bad meesters van het overdekte zwembad ,De Honte' in Terneuzen zo juist een klas schoolkinderen het water uitgejaagd. Het weke lijkse halfuurtje zwemles zit erop. Dertienhonderd Terneuzense scholieren (en na de herindeling worden het er 1600) profiteren sinds 13 oktober, de openingsdatum van ,De Honte', van de kans om overdekt zwemles te krijgen. ,Een goede greep, dat bad', zegt de ambtenaar sportzaken van Terneuzen de heer F. R. van der Ploeg. ,De re actie van de kant van het onderwijs is uiterst positief. De kinderen heb ben nu de mogelijkheid om gepro grammeerd zwemles te krijgen, on afhankelijk van weersomstandighe den of vakanties'. De gunstige ver halen die de 4e, 5e en 6e klasser- tjes (want zij zijn de uitverkoren categorieën) thuis ophangen, werken kennelijk zo gunstig dat ook ouders ernaar streven om binnen de kortste keren een zwemdiploma op zak te krijgen. Van der Ploeg: ,We worden van alle kanten bestormd met vra gen of we geen lessen voor volwas senen kunnen geven. Hoe dat precies moet. weten we nog niet. Voorlo pig wordt gedacht aan 2 keer een half uur per week, verdeeld over twee groepen. Maar dat betekent dat we dus in totaal een uur per week moeten vrijmaken'. SCHOLEN morgens h middags snzen de 1 ,De leerlingen gaan een halfuurtje het water in. Maar ze zijn een uur of soms nog langer weg: aan- en uit kleden zitten daarin en de tocht van school naar bad. De kinderen van Sluiskil worden met de bus ge bracht en gehaald. Als de herinde ling eenmaal een feit is betekent dat dat we er hier 300 scholieren bij krygen. Voor zover ik nu de zaken kan overzien betekent dat echter niet, dat er beknibbeld moet worden op de lestijden: we hebben alles zo goed mogelyk berekend'. VRIJ ZWEMMEN Badmeester A. Rombouts (die samen met collega's R. Everts, L. Derks en I. F. de Vries in ,De Honte' werkt, met dien verstande dat er steeds 3 badmeesters aanwezig zijn) viel het op dat er onder de Terneuzense zes- deklassers nog heel wat waren die niet konden zwemmen. .Sommigen hadden er amper van gehoord'. Hij verwacht dat alle 6e klasleeriingen echter met een diploma op zak van school af kunnen. .Het vrij zwemmen is een andere zaak. De mensen kunnen hier 6 uur per week terecht. Er komt per week gemiddeld 2000 man, echt niet ongun stig'. Daarnaast wordt het bad nog ge bruikt door de reddingsbrigade (een avond per week, 3 uur), de zwem en waterpoloclub ,De Schelde' (even eens een avond per weak 3 uur) en de zwemclub ,De Braakman' (1 uur per week). ,Het is mij opgeval len dat met name .De Schelde" tijdens de laatste training enorm veel jeugd had. Dat neemt hand over hand toe. J>e Schelde' heeft enkele weken geleden trouwens ook de clubkamp-.- oenschappen in .De Honte' verzwom» men', zegt de heer Van der Ploeg. Die middag wax de beurt echter aan de scholieren. Sommigen negeerden opgewekt het fluitje. Maar dan zijn de badmeesters onverbiddelijk: een halfuur is nu eenmaal een halfuur. En er stond alweer een andere kla* te wachten. Zo gaat dat in ,De Honte' 40 weken lang voor 1300 i halfuur zwemles Maar het Terneuzense bad wordt tot nu toe toch het intensiefst gebruikt door de plaatselijke scholen. Van g tot -^2 uur en van i half twee tot vier uur kinderen onder het toe ziend oog van de 3 badmeesters het water in. Van der Ploeg: .Voor elk stuk van het zwembad hebben we een bad meester: een voor het ondiepe ge deelte, de niet-zwemmers, een voor het middeldiepe gedeelte, daar komen de half-zwemmers, die de rugslag leren en een voor het diepe gedeelte. Op die manier kan er systematisch gewerkt worden. Trouwens, het blijkt dat deze aanpak duidelijk stimule rend werkt: de kinderen zien wat hun buurman al presteert en krijgen een prikkel om hun best te doen'. De gemeente is momenteel in gesprek met de onderwijsinspectie. Aanlei ding: de wens om in het bad driemaal per jaar diploma-zwemmen te geven. .Momenteel is het nog te vroeg om al met concrete resultaten en cijfers ten aanzien van het schoolzwemmen op tafel te komen', vindt de heer Van der Ploeg, die verder van me ning is dat het wekelijkse halfuur tje zwemles voor de scholen heel wat organisatorisch werk eist. In een ware afslachtingskoers die tot zondagavond laat werd volgehouden, zijn de Duitsers Budi Altïg en Sigi Renz winnaars geworden van de Gentse zesdaagse. Een zesdaagse waarvoor de belangstelling ook vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen uitermate groot was. Men heeft er ook waar voor het geld gekregen tot aan het einde toe. Met name Sercu en Van Lancber hebben goed tegen spel geboden, zodanig zelfs dat Van Lancker een half uur voor het einde door de knieën ging. En Post dan, zult u vragen. Wel die bleef met de ploeg Sercu op één ronde staan. Ook Post en z'n maat Seeuws konden het in de slotfase niet bolwerken tegen de Duitsers. Beweerd wordt dat Peter Post (14 dagen geleden 37 jaar geworden) eerder vermoeid is dan vroeger. Hij zou ook zo zoetjesaan gaan denken aan z'n afselieidsprogram- ma. Nu geloven wij persoonlijk niet dat hij daar deze win ter of komende zomer al aan gaat beginnen maar toch geven die uitlatingen te denken. Men kan het draaien en keren zo men wil maar Peter loopt naar tie veertig en vergeet ook niet dat hij een jonge vrouw heeft die wel eens wat meer van het leven wil dan alleen maar in ro kerige cn bepaald ongezonde sportpaleizen te zitten kijken naar rondtollende wielrenners. Ook al is haar goed verdienende echtgenoot daar dan altijd bij. Al hopen we Peter nog geruime tijd bezig te zien, toch al vast een paar van z'n .antecedenten'. Hij reed in tien jaar meer dan 120 zesdaagsen waarvan hij er niet minder dan vijftig won. De rest zijn vrijwel allemaal 2e en 3e plaatsen! Hij won dernykampioenschappen, om niums, koppelkoersen, aehtervolgingstoernooien wel haast aan de lopende band. Maar ook op de weg heeft Peter Post ontelbare overwinningen behaald, zoals met name Parys-Roubaix, de Ronden van België, van Duits land en van Nederland. Een renner van een uitzonderlijke klas. En wie zal hem vervangen? Er is van Nederlandse zijde weinig aandacht aan be steed maar vorige week vrijdag is ook Leo Duyndam schuldig bevonden aan dopinggebruib. Hoewel hij zelf al geruime tijd geleden had beweerd dat hij alleen aspi rine had geslikt, besliste de rechter in Antwerpen vo rige week dat het efidrine is geweest en dat is een arti kel, dat op de .verboden' lijst staat. Het kost Duyndam een schorsing van een maand en een geldboete van 6.000 Belgische franken. Of de straf in Nederland zal worden overgenomen staat nog niet vast maar dat zit er wel in. Ook van een overname van de straf van Karstens hebben we tot nu toe nog niets vernomen. Nog wat zesdaagse nieuwtjes. In Gent eindigden enke le Belgische koppels op 35 en op 41 ronden van de win naars. De zesdaagse voor liefhebbers werd een ovemi li ning voor het tweetal Baert-Bens. Zoals bekend werd het Zeeuws-VIaamse koppel De Schipper-Hinneman uit geschakeld door een val. In Munster wonnen Schulze en Oldenburg. De Wit en Ottenbros eindigden daar op 24 ronden. Volgens de laatste berichten zal Peter Post de zesdaagse van Amsterdam rijden met Sigi Renz. Zoals bekend wordt die gereden van 11 tot en met 17 december. Verdere deelnemers Wagtmans, Ottenbros, Koel. De Wit, Bugdahl, Kemper, Oldenburg, Pfenninger, Gilmore en anderen. Ferdi Braeke start de volgende dag in de zesdaagse van Charleroi (12 tot en met 18) met vermoe delijk Rudi Altig als partner. Midden in het land van de cycle-crossers wist een Ne derlander (Johan Heesbeen) een overwinning te behalen, namelijk in Poppel. Er waren daar nog meer landgeno ten. Chris Looyen werd 4e, Jaak de Koning 8e, Jan Spet- gens f)e, terwijl er verder nóg wat bij de eerste 20 eindig den. Zie je wel dat die Hollanders kannen crossen! Ook in Mechelen zaten er vier bij de eerste 20 waaronder de bekende Cor Rutgers 9e. Die Heesbeen blijkt een goeie te zijn want later kwamen we hem ook als winnaar te gen in een cross te Furnaux (47 vertrekkers). Verder was het in het afgelopen weekeinde in België allemaal Freddy de Nijs en Albert van Damme, die met de cross- bloemen naar huis gingen. De grote' Eddy Merckx krijgt nu allerlei aanbiedin gen om volgend jaar deel te nemen aan diverse ronden, criteria en wat er allemaal nog meer wordt verreden. Een trekpleister voor de toeschonwers, die uiteraard moeten zorgen dat de organisatoren het fabelachtig hoge start- geld voor Merckx kunnen betalen. Ook is hij al uitgeno digd voor de Ronde van Spanje (,Naar de Italiaanse Giro ga ik niet meer,' zegt Merckx) en voor de Ronde van Al gerije. De grote .bonzen' van de fonkelnieuwe wielerbaan te Grenoble grazen momenteel alle winterbanen af voor deelnemers aan de openingsmeeting op 31 januari aan staande. Het is al zeker dat daarin aantreden .Janssen, Motta, Braeke, Moreion, Trintin en anderen. Onderhan delingen zijn nog gaande met Merckx en met Anquetil (voor een afscheidsrit). Drie badmeesters zijn belast met de instructie. Driekoningenavond Op maandag l december aanstaande komt de koninklijke Nederlandse Schouwburg3 uit Antwer pen naar het Zuidlandtheater van Terneuzen. Opge voerd zal worden het toneelstuk Driekoningenavond' von William Shakespeare. Aanvang 20.00 uur. Driekoningenavond' oorspronkelijke titel: Twelfth Night; or what ijou will, is geschreven ter ere van een hoge- gast die Engeland bezocht. Het is een ge legenheidsstuk dat bijna onlosmakelijk verbonden is aan de tijd waarin koningin Elizabeth 1 over En geland de scepter zwaaide. Ook Shakespeare ivas vanzelfsprekend een kind van zijn tijd en of hij zijn stof nu haalde uit de Romeinse geschiedenis, de Kel tische sagen, Homerische mythen of Franse verha len, hij bleef een Engelsman met gebondenheden aan zeden en gewoonten. Zijn kunstenaarschap is echter van zo'n hoog gehalte dat het ons telkens doet beseffen dat. wij met eeuwigheidswaarden te maken hebben. Shakespeare's spelen zijn daarom niet voor niets thans een universeel bezit geworden. Op talloze manieren worden zij gespeeld en .aangekleed in theaters en in de open lucht. In de toneelwereld van de twintigste eeuw is vooral van positieve bete kenis, dat men eindelijk de nadruk weet te leggen op wat men als de ivezenlijke waarden van Shake- spearé's werken beschouwt. Prinsen en gravinnen Het stuk vertélt ons over prinsen en gravinnen, die uiteraard duidelijk herkenbare figuren waren in Sha kespeare's tijd. Déze Driekoningenavond' vertelt over de prinsen van onze tijd, de rederszonen en rij ke erfgenamen, wier ,adelijkheid wij niet meten vól gens het aantal liters blauw bloed in hun aderen, maar volgens het aantal blauwe briefjes in hun vest zak.' Zoals voor de Elizabethaanse toeschouwers de personages herkenbaar waren in hun maatschappe lijke verhoudingzo zullen zij het ook zijn bij deze vertoning in het Zuidlandtheater, dat wil zeggen in de positie die deze personages bekleden, getranspor teerd in onze maatschappij. Het stuk is ontdaan van de tijdsgebonden elementen, opdat het in al zijn fa cetten wordt verstaan door het publiek zoals het ook vroeger door Shakespeare's eigen publiek ver staan werd. Driekoningenavond' is een vrolijke lief- dascarrousel van mensen, die't zich kunnen permit teren hun tijd door te brengen met verliefd zijn, zo als de melancholische decadente prins (rederszoon) Orsino, of met treuren, zoals de trotse en rijke erf gename Olivia. De liefde wordt hier een tijdsverdriff van mensen die hiermee hun eigen leegheid trachten te verbergen. Ergens genieten deze mensen ook van hun leven, een genieten dat echter enkel ten koste van anderen be leefd kan worden. En hier gaat dan de humor, de milde ironie van dit blijde spel over in hekeling. Het aangename van het spel verandert hier in het onaan gename van de werkelijkheid die we daarachter we ten. C. d. B. Oranjeluiters Daar krijgt ze nu al meer dan drie jaar les en dat ging zo goed. dat ze vorig jaar lid geworden is van de .Oranjeruiters' in Axel. Daar moet ze nog even iets over rechtzetten: .In de krant stond dat ik uit Axel kom. en dat is niet waar. Ik ben alleen maar lid geworden van de Oranjeruiters omdat er in onze omgeving hele maal geen ruiterclub is.' Dat vindt ze erg jammer, maar op de manege heeft ze het best naar haar zin. Als ze niet naai school moet, gaat ze naar de ma nege. die op een ideale plaats vlak hij de duinen en schorren van Nieuwvliet is gelegen. In de zomer Is het hoogseizoen voor de paar densport en dan vertoeft ze er als het enigszins kan de ge hele dag. ,We doen daar alles, de paarden verzorgen, op- en af zadelen en zo. ik heb er al heel veel geleerd. Mij paard begint al aardig aan mij te wennen. Voor al springen gaat heel goed'. De heer Riemens kan dat beamen. Het strand en de schorren zijn natuurlijk een ideale gelegenheid om te oefenen met allerlei ge- improviseerde hindernissen. Daar is Suzanne dan ook vaak te vin den met .Kanca' en de heer Rie mens. Diploma's Doordtt Suzanne sinds het voor jaar haar diploma heeft, mag ze nu meedoen in zware cros sen. zoals zaterdag in Klooster- zande. Van de zomer hebben de Oranje ruiters (die kampioen van Zee land waren) in Apeldoorn aan het concours om het kampioen schap van Nederland meege daan (8-tallen). Individueel reed zij mee in Bergen op Zoom, Oost- kapelle, Dordrecht en Klundert (daar behaalde ze 'n 2e prijs) en waarschijnlijk gaat ze 13 decem ber met Kanca naar Westkapel- le voor een cross. En daarnaast zal Suzanne nog vele uurtjes zoet brengen in de manege met het verzorgen en vertroetelen van de paarden en natuurlijk met oefenen. CADZAND In een cross-coun- try voor paarden, die afgelopen zaterdag door de .Honteruiters' uit Klooslerzande werd georgani seerd, kwum na een zware dressuurproef en een cross te hebben doorstaan Suzanne Malcorps (15) uit Cadzand met haar paard Kanca als de beste uit de bus met 187 punten. Daar- rrK"kurees zij de wisselbeker, "he bij haar thuis naast de lintjes en medailles is terechtgekomen. •Kanca' is eigendom van de heer Riemens, die een manege in Nieuwvliet beheert. Suzanne rijdt jju 314 jaar paard en heeft in het voorjaar haar diploma's voor dressuur en springen behaald. Bij de familie Riemens thuis waar ze kind aan huis 16 ver telt ze hoe ze er nu toe gekomen 's om paard te gaan rijden. Dat js heel eenvoudig: om andere spor ten geeft ze niet zoveel. Voor dat ze lessen nam bij de heer Riemens was ze al vaak op de manege te vinden, samen met al lerlei vriendinnetjes. iHonle'. de schoolkinderen zijn 't icater niet uit te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 35