,Ook niet voorziene gevallen opnemen in Deltaschadewet' PZC A. C. van de Velde neemt afscheid van ,Goed Wonen' J. F. van de Voorde uit KVP en staten Haast maken met woonwagencentra DE g 7 Billijke regeling soms uitgesloten Ooggetuige van busongeluk liep lichte shock op SINDS 1923 IN HET BESTUUR BOERENPARTIJ DISTANTIEERT ZICH VAN VESTIGING PECHINEY RUZIE WERD EEN VELDSLAG IN ZIERIKZEE Examen Bewegelijk E ra ra ra DONDERDAG 27 NOVEMBER 19Ó9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORLOPIG VERSLAG KAMERCOMMISSIE: VLISSINGEN Uit het vooorlo- pig verslag van de bijzondere com missie uit de tweede kamer, dat het ontwerp-deltaschadewet (tege moetkoming voor anderen dan oesterkwekers in schade door de deltawerken) heeft bezien, blijkt, dat dé commissie de betrokken mi nisters vraagt een nieuw artikel in te lassen voor schadegevallen waarin de wet niet voorziet. De commissie vi'aagt voorts om de woor den .rechtstreolcs en onevenredig; zwaar' te schrappen in artikel 2 van het wets ontwerp. Men meent dat artikel 2 een beperking aanbrengt in de schadeloos stelling en de vraag rees of dit artikel in de huidige redactie een billijke scha deregeling in diverse gevallen niet uit sluit. Men vroeg zich af of op billfik- heidsgronden iemand, die indirect scha de lijdt, ook onder deze wet valt en wat de minister onder .onevenredig' zwaar precies verstaat. Bovendien meende men dat het drietal omstandigheden, waar door de schade veroorzaakt moet zijn, te beperkt is. De commissie vindt dat het wetsontwerp lang op zich heeft la ten wachten. Een groot aantal commis sieleden vraagt waarom het zo lang heeft moeten duren (ongeveer tien jaar) en in welke omvang voor de gedeputeer den rechtsonzekerheid is ontstaan. Is het mogelijk de daardoor veroorzaakte moeilijkheden op te vangen?, zo vragen zij. Vele andere leden concluderen uit het wetsontwerp dat de regering niet ge houden is alle aantoonbare schade inte graal te vergoeden, zij vinden dat een juist uitgangspunt, omdat allereerst de delta-werken nodig waren voor het ver hogen de veiligheid van mensen en goe deren, een zeer groot algemeen belang. Voorts omdat tegen de achtergrond hier van primair moet worden nagegaan wel ke voor betrokken de nieuwe bestaans mogelijkheden zijn, vergeleken met de vroegere, vóór de afsluiting aanwezige' mogelijkheden. Wel was er naar de mening van de zelfde leden aanleiding om bovi dien aandacht te schenken aan gevolgen voor de werknemers en kleine zelfstandigen, die economisch het meest kwetsbaar zijn, terwijl hun aantoonbare schade veelal be perkt zal zijn. Beleid Dit feit bevestigt volgens hen nog eens dat een regeling vóór alles een beleids- object moet zijn, meer dan een wette lijke regeling van particuliere rechten op uitkering. In dit verband is met name hulp van provincie en gemeenten tot het realiseren van vervangende bestaansmo gelijkheden van uitermate groot belang, evenals .de ontworpen regeling ten be hoeve van werknemers. Het onderha vige wetsontwerp zou met name in verband met deze categorieën stimule rend kunnen inwerken op de nieuwe ontwikkeling van de delta-gebieden, al dus deze commissieleden. Verscheidene leden waren van mening dat het gebruik van het woord .tege moetkoming' in de considerans van het wetsontwerp op zich geen beletsel vormt voor volledige schadeloosstelling voor die bedrijven, die door de ingreep in de natuurlijke gesteldheid ernstige vermo gens- en inkomensschade lijden. Juist omdat hier zeer grote nationale belan gen gediend worden, zou de enkeling of zouden bedrijfstakken, die bovendien aan vele duizenden arbeid verschaffen, wel volledig schadeloos kunnen worden gesteld. Een vergelijking met de ont eigeningswet leek deze leden mogelijk. Is het wel billijk, nu besloten is tot schadeloosstelling over te gaan, deze zwaar in hun inkomen zijn getroffen?, door belanghebbenden onevenredig thans te beperken tot die schade, waar- ters om meer fundamentele beschouwin gen over en argumenten voor de door hen gekozen uitgangspunten, Eén en ander speelt sterk bij die bedrijven, die aanpassingswerken moeten uitvoeren, willen zij hun activiteiten kunnen blij ven uitoefenen. van belanghebbenden nog niet voldoen de ruim zijn geïnterpreteerd. Er wor den planologische inrichtingsplannen ontwikkeld, maar in hoeverre zal de regering provincie en gemeenten faci liteiten daarvoor verlenen. Het is met duidelijk in welke mate en door welke instantie er bovendien een beleid wordt gevoerd dat systematisch is gericht op prioriteit voor aanpassing, verplaatsing of omzetting van economische activi teit of omscholing van werknemers, naast vergoeding van schade in meer directe zin. Evenmin is duidelijk in wel ke mate schade voor hele dorpsgemeen schappen aanleiding zal zijn voor bijzon dere faciliteiten voor de betreffende ge meenten. De commissieleden noemen in dit ver band het compensatieprogramma van het provinciaal bestuur van Zeeland .instructief'. De regeling van het wetsontwerp wekt volgens deze le den de indruk meer gericht te zijn op vergoeding van aanspraken van individuele burgers, terwijl de direc te belangen van deze heel goed te gengesteld kunnen zijn aan het ge zamenlijk belang van plaatselijke of regionale gemeenschappen. Verscheidene leden meenden als voor beeld van stimulering te kunnen ver wijzen naar het compensatieprogram ma voor de Zeeuwse visserijgemeenten, dat gs van Zeeland 8 oktober 1968 vast stelden. Zij vragen het oordeel van de ministers over voorzieningen in dit pro ject zoals een voor kunstmatige mos- selverwatering in Zeeland (pijpleidings project), extra uitkering ten behoeve van de sociaal-culturele infrastructuur, hulp bij omschakeling van de struc tuur, subsidies en de kosten van realise ring, aanleg, ontsluiting; en aanpassing van industrieterreinen, jachthavens, re creatiestroken enz. Is de regering met het provinciaalbestuur en de betreffen de gemeentebesturen van mening, dat dit alles niet uit de voor normale om standigheden bestemde fondsen en mid delen kan worden bekostigd?, zo vragen zij. Verschillende leden vonden voorts de positie van gemeenten, die direct bij de afsluiting betrokken zijn en in belang rijke mate geschaad worden, zoals Brui- nisse, een moeilijk punt. Zij vragen of de ministers met hun ambtgenoot van binnenlandse zaken kunnen overleggen uitkering uit het gemeentefonds hier oplossing zou kunnen bieden. Of anders: hoe denken zij over een apart fonds. Visserij Enkele leden vragen om een nadere toelichting ten aanzien van die gevallen, waarin de schade zich heeft geopen baard vóór de inwerkingtreding van de ze wet. Zij noemen als "voorbeeld visse rij en aan verwante bedrijven uit Veere Hoeveel Verschillende leden zouden het op prijs stellen een inzicht te hebben in het aan- •al bedrijven en personen waar het in de voorgestelde regeling om gaat. En hoeveel het totaal gaat kosten. Hoe denkt de minister de schade-uitkerin gen te financieren, komt er een spe ciaal fonds en zal de minister al het mo gelijke doen om de belanghebbenden zo goed mogelijk in te lichten over de te begane wegen voor een tegemoetkoming kerfng even',ue6' beroep tegen een uit- VerscMllende andere leden vroegen zich nu volgens het wetsontwerp niet alle schade zal worden vergoed, of dit inderdaad de bedoeling van artikel 8 van de delta-wet weergeeft. Immers: waterstaatskundige werken kunnen wor den geacht te zijn uitgevoerd in het belang van het gehele volk, De opvat tingen zijn in het maatschappelijk ver neer de overheid rechtmatig schade toe- Drengt, zij niettemin onrechtmatig han- ü0lt' Indien niet de schade ten volle wordt vergoed. Daarom willen deze le- moeten dragen van de schade laten val- 'en. Het uitbetalen bij wijze van voor schot heeft, zoals bij de toepassing van de Oesterschadewet is gebleken, bepaalde bezwaren. Men verkeert J?ng in onzekerheid en bij de defini tieve afwikkeling komt men bijvi beeld op fiseaal gebied voor ons Rename verrassingen te staan, dus enkele commissieleden. len. Veerdiensten f?1?™!??, leden vragen zich af of het i'l'Jk zou zijn nog één categorie toe te voegen aan de getroffen catego- namelijk zij die getroffen wor- uan aoor de veranderingen van het ver voerspatroon over de binnen de afslui- en gelegen wateren. Vast S,i ?eiB deze leden, dat een gering AvrCi -l Pa!"ticuheren, die een veerdienst exploiteerden of exploiteren, zwaar wor den gedupeerd. SiJF8®?1 om een overzicht >a» 5sten- die 'n hel delta-gebied om f -fi n bun diensten hebben gestaakt "')f„Uen. moeten stalen, welke compen- fbtie er s, en óf die •- -> voorbeeld vervoer o bruggen te* mogen ga; wel is, door blj- r de dijken of verzorgen, Zeeland pyinden dat de rechten op te gemoetkoming en hulp voor groepen einaigd. De zeer vertraagde betaling in verband met de inmiddels opgetre den multonwaarding heeft tot gevolg dat zij in een zeer ongunstige positie komen te verkeren. Verhuizingen en vergoedingen voor extra reiskosten wa ren niet compleet. Deze en andere zaken leiden tot een gederfde besomming van 4500, -è 6000,- per jaar. De provin ciale commissie, die dit heeft becijferd, stelde voor de vissers, die van Colijns- plaat uit zouden gaan wissen, geen mijn rechten op de meuwe vismijn te laten betalen, dat zou een compensatie van 1000, - a 1200,- per jaar opleveren. Dit voorstel is echter niet gehonoreerd en dat heeft bij de vissers kwaad bloed gezet. De betreffende commissieleden dringen erop aan, dat deze voorstellen alsnog worden uitgevoerd. Er wordt voorts opgewezen, dat ook de afsluitin- -an de Oosterschelde a! haar schu il vooruitwerpt. Negen huurders van mosselpercelen hebben bericht ge kregen dat de verhuur is opgeschort ir verband met een werkenland op de Rog- genplaat, nodig voor zandwinning. Om dat de huur is .opgeschort' en niet .op gezegd' krijgen zij geen vergoeding. Enkele leden wijzen op de wel reële lening van de nood van huurders van mosselpercelen, die schade le den door de bouw van de Ooster- scheldebrug. Die reële lening kwam overigens van het provinciaal be stuur van Zeeland. Zij vragen daar om nadrukkelijk of de ministers van financiën en verkeer en waterstaat bereid zijn op grond van redelijk heid en billijkheid voor dezen, die alsnog een bevredigende regeling te treffen. Tenslotte vroegen deze leden aandacht voor de schade, die een gevolg kan zijn van het in onbruik raken van bepaalae wal-accommodaties, zoals opslag- en handelsgebouwen. Zij denken bijvoor beeld aan Brouwershaven. De aanvoer hier is sedert 1964-1965 sterk terugge lopen en na sluiting van het Brouwers- havense Gat zal de functie van deze haven geheel vervallen. Yerseke Vele leden vroegen of het niet moge lijk zou zijn alle werken, die nodig zijn om aan te passen aan aangewijzigde omstandigheden, onder de aanpassings werken te brengen, zodat de kosten vol ledig door de overheid worden vergoed en vanzelfsprekend niet meer binnen de regeling van dit wetsontwerp vallen. VLISSINGEN Het busongeluk met de twee zeevaartscholieren heeft dins dagmiddag na afloop de belangrijke ooggetuige Van der Z. in een lichte .shoek'-toestand gebracht. Tijdens de lessen diezelfde middag nog merkten de leraren dat de jongeman zeer overstuur was, en lieten hem daarom naar het internaat teruggaan. De leiding van het internaat van de ,De Ruyterschool' liet hem onder doktersbehandeling stellen. Volgens directeur G. K. Brouwer had Van der Z. het ongeluk vlak voor zijn ogen zien gebeuren. Om zelf de bus ternauwernood te kunnen ontwijken was hij met zijn fiets de struiken in gereden. ,Nog steeds ziet hij het hele ongeval voor zich afspelen. Opzettelijk heb ik hem niet bij me geroepen, zodat -ie een beetje tot rust kan komen'. In de toestand van de twee door de bus geschepte zeevaartscholieren is nog geen verbetering gekomen. H. G. uit Eindhoven en W. A. M. van den G. uit Breda zijn nog steeds niet buiten levensgevaar. Het ziekenhuis .Bethes- da' meldde de heer Brouwer, dat de slachtoffers nogal met ademhalingsmoei lijkheden kampten. Een bijkomstigheid bil deze trieste af- jag van het onge. Jeugddienst n de nederlands Wemeldinge een jeugddienst worden gehouden. Voorgan ger is ds A. van de Bosch uit Goes. Het onderwerp is .Welke God'. Medewer king verlenen het jeugdkoor van het schippersinternaat en de heer C. Phi- lipse, organist. Enkele leden opperen ook de gedachte om ook werken van meer collectieve aard onder de bijdrageregeling te bren gen. Hierbij wordt bijvoorbeeld gedacht aan het plan, dat in opdracht van de gemeente Yerseke is ontwikkeld, om oesters, mosselen en kreeften in met zeewater doorspoelde bassins op te slaan en zo doende het internationale handels centrum voor schaal -en schelpdieren voor deze gemeente te behouden. Zij vragen of de bewindslieden dit plan uitvoerbaar en de kostenraming reëel achten. Welk gedeelte van deze kosten zou bij goedkeuring van de plannen voor vergoeding van over heidswege in aanmerking komen, zo vragen zij. Naar aanleiding van de mosselvisserij vragen verschillende leden of de ver wachting dat de mosselcultuur kan wor den verplaatst, werkelijkheid kan wor den. En hoe de proefnemingen daar voor verlopen. Vele commissieleden snij den de zaak van de waterschappen aan. Na afsluiting der zeearmen valt de wa terbeweging op gorzen of schorren en wordt het preatisch vlak in het v land belangrijk lager. Dit kan bij de hooggeleden gronden aan de andere zijde van ae huidige zeewaterkering van gro te invloed zijn op de grondwaterstan den in de percelen, zodat verdroging in bepaalde gevallen niet uitgesloten kan worden. Komt deze schade voor vergoe ding in aanmerking, zo vragen zij. VOORZITTERSCHAP VAN 42 JAAR VLISSINGEN ,Je moet weggaan voordat ze zeggen: zit die ouwe er nu nog?' Dat is de mening van de thans 77- jarige A. C. v. d. Velde en daarom neemt hij vanavond (donderdag) afscheid als voorzitter van de Vlissingse wonigbouwvereniging ,Goed Wonen'. Hij vervult deze functie al vanaf oktober 1927, nadat hij op 1 februari 1923 als tweede secretaris in het bestuur van de toeu drie jaar bestaande vereni ging was gekozen. Na 26 jaar vindt de lieer Van de Velde het welletjes. Niet dat hij er genoeg van heeft, integendeel, de woningbouwvereniging is voor hem altijd een hobby geweest waar hij veel voor over had, maar hij vindt dat nu toch zeker de tijd is gekomen om zijn functie ter beschikking te stellen. Hij me moreert daarbij de woorden van een man die gelijk niet hem in de nationale woningraad zitting had: ,11c h,eb liever een opvolger dan een ergenaam'. Goed beschouwd is het louter toe val geweest dat de heer Van de Velde in het bestuur van de wo ningbouwvereniging kwam. Hij woonde in het begin van de jaren twintig in de Inslaan goede woningen overigens waar re gelmatig een rouwstoet voorbij kwam. Zijn vrouw was daar niet zo gelukkig mee en stelde voor om eens naar een andere woning uit te zien. Zo werd de lieer Van de Velde lid van de op 31 maart 1920 opgerichte woningbouwver eniging ,Goed Wonen'. Öp de ver gadering van 1 februari 1923 moest voorzien worden in een va cature in het bestuur. Iemand noemde de naam Van de Velde en tot zijn eigen verbazing werd hij met 28 stemmen gekozen. Het wonlngbezit van ,Goed Wo nen' was in 1923 nog nul. Nu, Ln 1969. heeft de vereniging 1800 woningen. Deze huizen werden voor de oorlog geheel gebouwd zonder subsidie of rijksbedragen. ,Goed Wonen' was overigens een van de weinige woningbouwver eniging die dat deed. Na de oor log bleek dit in verband met kos tenstijgingen en dergelijke niet meer mogelijk. Vroeger werden de huizen, volgens de heer Van de Velde wel beter en degelijker ge bouwd. Er werd bijvoorbeeld meer hout gebruikt. ,Men bouwde op zekerheid', meent de scheidende voorzitter. Tegenwoordig daaren tegen wordt alles precies uitge kiend en zal men zeker niet meer gebruiken dan beslist noodzake lijk is. Daar staat tegenover dat e.r tegenwoordig in elke woniing een douchecel wordt gebouwd. Als een berg Voor het bestuur van de woning bouwvereniging waren de eerste jaren overigens niet gemakkelijk. De heer Van de Velde over de woningbouw: ,We wisten er met z'n allen bijna niets van.' Met medewerking van de architecten en de directeur van gemeente werken werd men evenwel op het paard geholpen. Over het feit dat hij voorzitter werd, zegt de heer Van de Velde nu: ,Ik zag er als een bprg tegenop.' Ook naar het eerste gesprek met de directeur van gemeentewerken ging hij met li id in de schoenen, maar deze stelde hem gauw op zijn gemak. Het was vroeger geen uitzondering dat bestuursvergade ringen tot 's nachts 12 uur duur de. ,En dan waren we nóg niet uitgepraat', herinnert de heer Van de Velde zich. Een andere herin nering is dat men oorspronkelijk van plan was om in de eerste door de vereniging te bouwen wo ningen gaslicht aari te brengen. Maar dat werd afgewezen en men ging over op elektrisch licht. Na de oorlog heeft de woningbouw vereniging veel hulp gehad van de gemeente, met name van de toenmalige wethouder Schout, om er weer bovenop te komen. Aan de koningin heeft de heer Van de Velde eens moeten vertellen hoe de toestand van de woningen in Zeeland was na de waters noodramp. De heer Van de Velde is evenwel meer geweest dan al leen voorzitter van ,Goed Wonen'. Hij was tot december 196S voor zitter van de afdeling Zeeland van de nationale woningraad en als zodanig tevens bestuurslid van de ze raad. Hij vervulde deze functie ongeveer 22 jaar. Voorts is hij voorzitter van de stichting .Vlis singen 1952' en van de Vlissingse Federatie van Woningbouwvereni gingen. Met het voorzitterschap van ,Goed Wonen' legt hij ook die twee functies neer. Ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van ,Goed Wonen' werd de heer Van de Velde benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Tussen nu en ruim veertig jaar geleden is er heel wat veranderd, ook in ,een woningbouwvereniging. ,Het is een bedrijf geworden', zegt de heer Van de Velde, .vroeger leenden we alle bewoners'. Hij heeft evenwel allerminst spijt van zijn 42-jarig voorzitterschap: ,Ik bel) het altijd v.enluveld graag gedaan. Het heeft mijn leven meer verrijkt en mijn blik meer verruimd. Vragen G. de Waal aan g s /-, 11. dan toch toestemming gegeven tot vest]- .Groot gedeelte van Zuid-Beveland jtiging van deze fabrek .ngëlicht 1 1 l 9 3. Zijn er met Pechiney afspraken ge- zal Steriel worden maakt betreffende de aanplanting van JJ een bufferzone? Zo ja, wordt deze be- GRAAUn De Boerenpartij in Zee- laa-cl door pechinev of onverhoopt door land distaneieert zich volkomen van de belastingbetaler"? De fractie van de vestiging van d.e aluminiumfnbrieb Pe- Boerenpartij kan zich niet verenigen met ehiney Nederland NV in het Slocgebied. een betaling door de belastingbetaler, slag' gewoed, waarbij rond 12 Met deze mededeling besluit liet staten- 4 Zijn L„. r. lezing van het verslag lid voor de Boerenpartij, de heer G. de rJ - -- UUT gewonden Vielen en de po- Waal te Graauw, een reeks vragen be- lififi de vortr voor twee nersonen *Teft°n<le d6zc vestiging aan het college line ae zorg voor iwee personen |van geck.puU„.r(|(; 8taten. De heer De op zicll nam. Dezen zijn inmiddels I Waal begint met zich af te vragen of 1 kennis hebben genome" I,of idiel ZIERIKZEE In Zierikzee heeft zaterdagavond een kleine ,veld- in verzekerde bewaring gesteld, IVerlag" vj naar eerst nu officieel bekend is gemaakt. Het begon allemaal in discobar .De wit te raaf. De 18-jarige stuurman D. F. N. uit Arnhem kreeg het daar aan de stok met de 18-arige G. van B. uit Dordrecht, J. C. K. uit Hoogvliet en een derde nog onbekende jongeman. Eenmaal buiten de deur zette N. zijn woorden extra kracht bij door er flink op los te slaan, zelfs zo krachtig, dat K. half bewusteloos door dokter C. M. van Hoorn moest worden bijgestaan. Ook Van de B. werd mishandeld, terwijl de grote onbekende er waarschijnlijk met een geebroken, althans gehavend neus- beentje vandoor ging. De rijkspolitie verrichtte twee arrestaties. D. F. N en zijn vriend, de uit Urk afkomstige sleep bootkapitein A. H. K., werden mét alcoholische inhoud ter ontnuchtering opgesloten. Omdat ze ook op het politie bureau voor enige brute vertreding ble ven zorgen, werd een scheiding gefor ceerd: de een werd in Bruinisse. de an der in Kortgene opgesloten. De politie houdt zich nog met het onderzoek be zig. samen wiskunde n L. P. M. Jansen J. Borrie in verbondsraad Veilig Verkeer GOES Nu dr D. van Ooyen uit Mid delburg is benoemd als lid van het hoodbestuur van het Verbond van Vei lig Verkeer is in zijn plaats in de ver- bondsraad aangewezen de heer J. Borrie uit Goes. Plaatsvervangend lid van de verbondsraad is nu de heer D. de Vries uit Middelburg. In de verbondsraad zijn de districten van het verbond vertegen- Kloetings kerkkoor in .Maria Terweel' KLOETINGE Het Kloetingse kerk koor verzorgde dezer dagen in het ver zorgingshuis .Maria Terweel' in Goes een zangavond, die werd geleid door de heer I. Ruissen. Het koor voerde on der andere werken uit van Bach en er werd een aantal kerstliederen gezongen. de Boerenpartij, de heer^G.jde!dr j Tësink en ir J. Prins met onder- ^tekende niet van oordeel, dat de voor- iel en van de vestiging van Pechiney in de verste verte niet zullen opwegen te gen de nadelen op financieel gebied, als ook op het gebied van de volksgezond heid 5. Zijn gs met ondergetekende niet van mening, dat bij een uitstoot van ongeveer 720 kg fluor per dag en vermoedelijk later bij een verdubbel de produktie van ongeveer 1.400 kg fluor per dag een groot gedeelte van Zuid-Beveland met een straal van 5 tot 10 km geheel steriel zal worden en er daardoor geen enkel verantwoord bedrijfsleven meer mo gelijk zal zijn? Zal de waardever mindering. die daarvan het gevolg zal zijn, voor de gronden, huizen en bedrijven door Pechiney worden ver- studiebezoek aan twee aluminiumfabrieken in de USA en de daaruit voortvloeiende overwegingen in erband met de vestiging van een alu- niniumfabriek in het Sloegeblgd' van dr J. Tesink en ir J. Prins. Aannemende dat gs de inhoud hiervan kennen, stelt de heer De Waal de vol gende vragen 1 Zijn gs er wel van doordrongen wel ke nog zelfs niet bij benadering te schatten nadelige gevolgen de vestiging van de aluminiumfabriek Pechiney kan inhouden voor de Zuidbevelandse be volking, landbouw, vee-, fruit- en groen teteelt 2. Waren gs bij de voorbesprekingen van de vestiging van Pechiney op de hoogte van de nadelige gevolgen, zoals die vermeld zijn in het eerder genoemd verslag van dr J. Tesink en ir J. Prins? Zo neen, waarom hebben zij zich niet laten voorlichten door deskundigen op dit gebied? Zo ja, waarom hebben 6. Beseffen gs welke ontzaglijke ver antwoordelijkheid zij op zich genomen hebben mat toestemming te verlenen tot de vestiging van het Pechïney-be- drijf, nu zelfs een wetenschappelijk rap port gewezen heeft op de ernstige ge- voigen en bezwaren voor land en volk van en voor nu en de toekomst? Onbehagen over gang van zaken WAAROM MOET VAN GEESBERGEN VALLEN? TERNEXJZEN Het KVP-sta- tenlid J. F. van de Voorde uit Sluiskil heeft zijn lidmaatschap van de Katholieke Volkspartij opgezegd. Hij heeft tevens - ,uit politiek fatsoen' - bedankt als lid van de Zeeuwse staten. De heer Van de Voorde heeft nóg geen beslissing genomen over toetreding tot een andere poli tieke partij, maar het is bekend dat hij sympathiek staat ten op- (Slot van pagina 1) rapport in de Zeeuwsch-Vlaamse com missie zijn besproken. Of het centrum in Midden-Zeeland, waar dus vol gende maand door de betreffende ge meenten over zal worden gesproken, ook bestemd is voor Noord-Zeeland, is niet bekend. Dat is een zaak, waar in gs zullen moeten beslissen. Nu geldt dus nog steeds de oude wet op de woonwagens- en woonschepen van 1918. Deze wet schrijft de ge meenten standplaatsen voor, die moe ten voldoen aan de eisen van .ruim te en gerief'. Maar deze begrippen zijn niet nader omschreven. Woonwagenbewoners hebben zich wel eens verzet tegen het verplicht staan op standplaatsen, die naar hun oord deel te weinig gerief hadden. ,De gen\eenten hebben die zaken niet altijd gewonnen,' zegt de heer Hiefc- kamp. ,Er zijn arresten van de Hoge Raad bekend, waarin woonwagenbe woners in zo'n zaak i n het gelijk worden gesteld.' Op het ogenblik is het nog zo, dat men zijn woonwagen overal mag zet ten als er in een gemeente geen of ficiële standplaats is, mits men maar niet in conflict met de verkeersre gels komt. Zo lang er geen officiële centra zijn, die onder de nieuwe wet vallen, zal deze situatie wel niet ver anderen. Drs Hietkamp hoopt, dat men de nieuwe wet soepel zal toepas sen ook als de nieuwe centra er een maal zullen zijn. ,Men moet niet ie mand gaan vervolgen, als hij eens een nacht met zijn wagen buiten het cen trum staat, omdat hij de laatste veer boot heeft gemist.' De heer Hietkamp had nog weinig inzicht in de gevoelens van de woon wagenbewoners zelf omtrent de nieu we centra: .Het is een groep, die zich moeilijk leent voor een opinie-onder zoek, omdat zij nogal bewegelijk is en van plaats tot plaats trekt.' De rapporten van de studiecommissies zijn naar de landelijke bond van Woonwagenbewoners gezonden, maar er is nog geen reactie op ontvangen. ,Hoe het ook zij, de toestand wordt wel onhoudbaar,' aldus drs Hietkamp, die ons nog meedeelde, dat Zeeland in 1968 minimaal 62 en maximaal geregistreerde woonwagens telde. zich te van de Partij Politieke Radicalen. In een uitvoerige brief aan het hoofd bestuur van de KVP somt de heer Van de Voorde de voornaamste rede nen op, die tot zijn besluit hebben geleid. Op provinciaal niveau is dat onder andere het gedrang in de Zeeuwse KVP om de kop van de lijst. Waarom moest het gs-lld Van Geesbergen naar de derde plaats worden verwezen?, vraagt hij zich af. Refererend aan een artikel hier over in dagblad De Stem schrijft de heer Van de Voorde nergens ge lezen te hebben dat men niet voor nemens zou zijn de heer Van Gees bergen als gs-hd te laten vallen, ,en dat terwijl de voorzitter van de Zeeuwse KVP anders toch nogal vlot is met pers-commentaar'. W erknemers Een ander bezwaar van de heer Van de Voorde is, dat op de voorlopige KVP-lijst voor de komende staten verkiezingen (waarop hij zelf ais nummer acht staat) slechts één werk nemer op een goed verkiesbare plaats voorkomt. Dit laatste gezien de ver wachting, dat de KVP bij de staten verkiezingen zal worden geconfron teerd met een verlies van twee ze tels. ,Een partij die in deze tijd op haar Lijst de werknemers op goed ver kiesbare plaatsen van tharm dne naar in de toekomst één reduceert, kan ik mijn vertrouwen niet geven', aldus de heer Van de Voorde, die bij voor baat ontkent dat hij zich persoon lijk opzij geschoven voelt. De brief aan het KVP-hoofdbestuur be vat nog vier andere redenen die tot opzegging van het lidmaatschap heb ben geleid: de behoudende politiek die landelijk wordt gevoerd, de hou ding van de KVP bij de behande ling van de loonwet, de KVP-steun, aan de voorstellen tot belastingver laging en het niet krachtig aanpak ken van de woningnood. Omdat de heer Van de Voorde zowel persoonlijk ais in zijn kwaliteit van NKV-bestuurder kan rekenen op 'n vrij grote kiezersaanhang, verwach ten insiders dat zijn besluit de KVP weieens op een fors stemmenverlies kan komen te staan. Heden ls geheel onverwacht van ons heengegaan, onze lieve broer, zwager en oom ADRIAAX VAN DE LINDE op de leeftijd van 48 jaar Vlissingen: A. van de Linde A. W. van de Linde-PIeijte Rotterdam: A. M. van Maaren van de Linde L. M. van Maaren Wolphaartsdijk: J. van de Linde P. van de Linde-Weijns Nichtjes en neefjes Vlissingen, 26 november 1969 Badhuisstraat 37 De rouwdienst zal worden gehouden op zaterdag 29 november des namiddags 12.45 uur in het gereformeerd jeugdgebouw Dr Ottestraat, waar na de teraardebestelling zal plaatshebben om 13.40 uur op de Noorderbegraafplaats Heden is geheel onverwacht van ons heengegaan, onze lieve, zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader MATTKEUS NAEREBOUT op de leeftijd van 73 jaar Vlissingen: P. Naerebout-de Kuyper Ridderkerk: J. C. C. Naerebout J. Naerebout - Rutteman Middelburg: C. P. Baljeu - Naerebout N. Baljeu en kleinkinderen Vlissingen, 26 november 1969 Schuitvaartgracht 157 De overledene is opgebaard in het St-Joseph- ziekenhuis. Bezoekuren van 10.30 -11.30 en van 16.00 -17.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben op maan dag 1 december. Vertrek Schuitvaartgracht 157 te 13.30 uur. Heden overleed onze lieve vader, grootvader, broer, zwager en oom ZEGER CORNELIS SALOME op de leeftijd van 77 jaar Uit aller naam: J. Salomé Kortgene, 25 nov. 1969, Wilhelminastraat 17. De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 29 november 1969 om 2.00 uur op de algemene begraaf plaats te Kortgene. Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze in nig geliefde broer en zwager JOHANNES JACOBUS VAN MELLE Goes: M. C. van Melle J. B. van Melle A. W. van Melle Kloetinge: A. P. van Melle G. Wessel Driebergen: C. Lamain de Bruin Goes, 25 nov. 1969 Tot ons leedwezen vernamen wij het overlijden van onze commanditaire vennoot en oud-directeur, de heer J. J. VAN MELLE Namens directie en personeel CV Groothandel Van Melle Goes, 26 november 1969. Heden is na een kort stondige ziekte van ons heengegaan, onze lieve, zorgzame vrouw, moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder HILLETJE DE VOOGD geboren Scheffers in de ouderdom van 84 jaar. Uit aller naam: J. de Voogd Souburg, 25 nov. 1969, Bachtenpoorte 10. Condol eantieadres Nieuwstraat 34. De teraardebestelling zal plaatshebben op za terdag 29 november. Vertrek Nieuwstraat 34 des namiddags 12.30 uur. I v O (SI O- co *-> ra ra O 'C ra

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7