,De overheid kan meer voor de landbouw doen' A. van Oosten ZLM: enig perspectief voor de fruitteelt Lekker stoken zonder schoorsteen! De EEG-Sinterklaas was elders guller Vestiging zeemanshuis in Terneuzen nog niet rond hccrlijkeERA op het brood... gezonder voor uw lijn: Maar geen volle tevredenheid BELANGRIJKE WOONFUNCTIE IN NIEUWE GEMEENTE REIMERSWAAL Voorstel voor schadeloosstelling is 19e-eeuws Nederland wil gelijk behandeld Vergadering varenscentrum DONDERDAG 27 NOVEMBER 19Ó9 wi PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 SOMBERE CBTB-SECRETARIS IN ZIERIKZEE: Schieting van .Victoria' .GEEN GESJEESDEBOER IN DE PENDELBUS' ZiERIKZEE .Door de concurrentie ver valsende maatregelen bij de zogenaam de partners in de andere EEG-landen komen verschillende sectoren zoals nicnteel de fruitteelt bijzonder in de knel'. Deze opmerking kwam van de heer G. j. de Jager, vlce-voorzitter van di CBTB West-Nederland tijdens de druk bezochte gemeenschappelijke vergade ring van de CBTB die dinsdagavond in het Huis van Nassau te Zierikzee werd gehouden. De héér De Jager vond dat de minister van landbouw het subsidiebeleid dras tisch zal moeten herzien. ,Dit is een absolute voorwaarde om een verpaupe ring van de land- en tuinbouw te voor komen. Met de herziening van dit be leid zal haast moeten worden gemaakt'. In dit verband wees de heer De Jager voorts op de moeilijke financieringspo sitie van velen in de land- en tuinbouw. ,Dure kredieten wettigen het opnieuw aan de orde stellen van rentesubsidies'. De heer De Jager maakte de vergade ring duidelijk dat de land- en tuinbouw in ae komende jaren te maken zal krij gen met grote structurele wijzigingen. ,\Ve verwachten echter wel van dc over heid dat deze verandering sociaal en economisch begeleid worden'. Als voor beeld noemde spreker in de eerste plaats de vermindering van de agrari sche beroepsbevolking. ,Dit is een van de essentiële voorwaarden om te ko men tot oplossen van de moeilijkheden. Deze afvloeiing die reeds bezig is, zal moeten worden versneld, waarbij ge zocht moet worden voor vervangende werkgelegenheid of omschloingsmge- lijkheden, niet ,de gesjeesde boer In de pendelbus', en voor regionale industrie- en om te voorkomen «lat het platteland ontvolkt raakt'. Sanering Voorts noemde de heer De Jager sa nering en bednjfsvergroting, hoewel ook daar de financiering problematisch is. De spreker wees vervtugens op het ge voel van onbehagen en het sluimerend ongenoegen dat onder de agrariërs heerst. ,Ei is totaal geen vertrouwen meer in het landbouwbeleid. Vergelijken we ons inkomen met dat van andere bedrijfs groepen dan blijven we ver achter. We staan onder grote economische en soci ale druk. Van doorslaggevende beteke nis voor de situatie zijn de grote over schotten; van enkele belangrijke pro- dukten onvoldoende compensatie van de stijgende kosten bij de prijsvorming en een voor de landbouwer ongunstig soci aal fiscaal klimaat. Bovendien wordt er niet meer zo in de toekomst van de EEG geloofd. Maar toch ondanks alle kritiek worden de schaduwkanten van de EEG slechts overtroffen door een situatie waarin er geen EEG zou zijn. Laten we daarom oppassen daJt we kind en badwater niet tegelijk weggooi en.' .Zolang er van een wezenlijk functioneren De heer De Jager verschilde met de minister van landbouw volkomen mening over de manier waarop de O'. schotten te lijf gegaan moeten worden. ,De overheid stelt zich op het stand punt dat de oplossing gevonden kan wor den in het markt- en prijsbeleid van d« EEG. Dit zou echter de doodsteek voor verschillende sectoren betekenen omdat de prijsverlaging omgekeerd evenredig werkt op de produktiestijging. Voorts werkt de verlaging dubbel door kost- prljs'erhogingen die de producent niet in de hand heeft. De sanering wordt zo wel versneld, maar op een onmenselijke manier'. Over de jongste prijsvoorstellen was de tering in de ontwikkeling), tot zo lanj, zal ook de Nederlandse agrariër het moeten hebben van een meer nationaal gericht beleid, met name zolang een gemeenschappelijk concurrentiebeleid achterwege blijft'. De heer De Jager vond dat de over heid best meer voor de landbouw kon doen. ,Ten slotte is de landbouw een belangrijke pijler van onze economie. De produktie beliep in 1968 een bedrag van 10 miljoen. De agrarische export bedroeg 18 procent van de totale uit voer". Overschotten spreker in het De richtprijs handhaafd. maar ;eheel niet te spreken'De handboogvereniging .Victoria' tarwe wordt ge-1 Kwadendamme opende haar nieuwe wordt niet ongeveerV 1.75^**? w£ P™ de »«r laug'd. Bij de suiker is er een korting van poene. Maar liefst 91 schutters waren 5 procent op het quotum. Dat is een ver-1 aanwezig om de vele prijzen die be- minderde cipbrengst van ruim 7 op eeni sc|11jcj3aai. waren gesteld te winnen. rnnrpp- Uitslag van de eerste r ard van Edaie, lste zijvogel: A. Cornel ton suikerbieten. Voorts wordt voorge steld de melk met 1.9 cent per liter te verlagen. Dit betekent voor de EEG-boe- ren een inkomensverlaging tot 1,5 mil- Èard gulden. Voor een behoorlijk akker- louwbedrijf in Nederland een vermin dering van vijf- tot tienduizend gulden.' .Onverteerbaar en onaanvaardbaar voor de Nederlandse boer', was de conclusie van de heer De Jager. .Deze voorstellen houden alleen maar rekening met de lasten voor de gemeen schap en niet met het inkomen van de agrariër. Bovendien zullen de voorstel len de overschotten niet helpen ver minderen'. De heer De Jager meldde nog dat de CBTB onmiddellijk op deze voorstel len had gereageerd door het schrijven een brief aan de kamerfracties rin de ongerustheid werd uitgespro ken. Het tweede gedeelte van de ver gadering die onder leiding stond van de heer J. A. van der Bijl, werd verzorgd door de heer A. Biesheuvel, voorzitter van de CBTB-West-Nederland. Hij ver toonde een diaserie over Rusland die hij aanvulde met zijn verwoorde reisindruk ken. Hoofdvogel: Mevaard van Edele-Handboog te Ou delande. lste zijvogel: A. Cornelisse van Diana te Yereeke. 2de zijvogel: D. Min- Hoger te Wol- VOOR NFO GOES KLOETINGE ,Ik héb het gevoel, dat sr meer begrip komt, ook bij de regering, voor de situatie waarin de fruitteelt verkeert. Een aantal maatre gelen is wat verbeterd'. Tot die con clusie kwam de ZLM-medewerker, de heer A. van Oosten dinsdagavond aan het eind van gen inleiding, die hij hield voor de Goese afdeling van de Neder landse Fruittelers Organisatie. Ook aan het begin van zijn toespraak stelde de heer Van Oosten, dat er vertrouwen moet zijn, dat gezonde bedrijven, die nu worden gesteund, over een tijd weer zonder hulp goed kunnen draaien. De heer Van Oosten stelde overigens na- ADVERTENTIE) drukkelijk, dat de overbruggingsregeling fier se niet voldoende is voor «1e fruit- eler en dat er voortdurend moet wor den aangedrongen op verbetering daar van. Ook de beëindigingsregeling stem de de ZLM-medewerker niet tevreden. De heer Van Oosten maakte in zijn inleiding nog eens duidelijk waar het om gaat in de fruitteelt: er is een crisis die in wezen is ontstaan door overproduktie. Voor Nederland zal. naar de mening van de inlei der. de hulp moeten komen door middel van subsidies. De heer Van Oosten maakte duidelijk, dat de rooi premie in Nederland heeft uitgewerkt dat het areaal in twee jaar met 30 tot 35 procent is verminderd. ,Als de rest van de EEG-landen dat ook doet. is de overproduktie er niet meer', meende hij. De heer Van Oosten zette uiteen, dat volgend jaar mei de EEG-rooiregeling ingaat. Na die datum zal men geen, rooipremie meer krijgen als men op nieuw inplat en ook het premie-bedrag gaat wat naar beneden. Tot 1 januari 1970 kan men een rooipremie aanvra gen. De heei' Van Oosten vond het inplantverbod wel nadelig, maar hij stel de daarbij, dat in Nederland al erg sterk gesaneerd is en hij meende, dat men niet onbeperkt moet doorgaan met beëindiging van bedrijven. De inleider ging verder in op de problemen rond Instelling van een invoerkalender, een tegenmaatregelen van invoerende landen zijn te venvachten dan wanneer Neder land er alleen aan begint. Over de om vang van fruitteeltbedrijven zei de heer Van Oosten: ,Op papier is een bedrijf van 3 tot 5 hectare te klein. Toch blijkt dat bedrljfstype, waar de eige naar alles alleen doet, nu veel weer stand hebben. Het is daarom ook niet zo eenvoudig om sanering precies te regelen'. De ZLM-medewerker meende, dat op den duur niet kan worden uit gegaan van een eenzijdige teelt van Golden Delicious. Tegen de bestaande overbruggingsregeling voor bedrijven, waarvoor nog perspectief bestaat voer de de heer Van Oosten als bezwaar aan, dat de eigenaar al zwaar zit in de huidige omstandigheden en dat hij zich nu nog eens extra in de schuld moet siteken. Hij wilde daarom een regeling, waarbij men ook geholpen wordt zon der dat men zich tevoren diep in de schuld heeft moeten steken en waar bij rentevergoeding wordt gegeven over het hele geïnvesteerd vermogen. Tij dens de discussie werd vanuit de ver gadering onder meer gesteld, dat de in druk bestaat, dat de regering de fruit teelt minder helpt dan andere bedrijfs takken, die in moeilijkheden verkeren, ,De minister toont zich niet erg loyaal tegenover de fruitteelt', meende één van de bezoekers van de vergadering. naard van Doel naar Hoge phaartsdijk. lste bovenkal: H. Koens van Spes Nostra te Ovezande. 2de boven kal: A. v. 't Westeinde van AD LM te Kwadendamme, bij loting lste onderkal J. de Koeyer van Diana te Yerseke. 2de onderkal: H. Koens van Spes-Nos-, tra te Ovezande, beiden bij loting, lste klep: J. de Koeyer van Diana te Yerseke. 2de klap: A. Clarijs van AD LM te Kwa dendamme. 3de klep: Jac Doene van Victoria te Kwadendamme. 4de klep: C. v. d. Guchte van Spes Nostra te Ove zande. Meeste kleine vogels: Mevrouw Minnaard van Doel naar hoger te Wol- phaartsdijk, 3 stuks. Uitslag van de tweede wip. lste hoofd vogel: P. Pantus van Zeelandia te Ove zande, met beker. 2de hoofdvogel: K. v. Steenbergen van Willem-Teil te Ove zande. bij loting, lste zijvogel: B. Looy van Victoria te Kwadendamme. 2de zij vogel: D. Geys van ADLM te Kwaden damme. 3de zijyogel: mevrouw Steen- aert van Vooruitgang te Kwadendam me. 4de zijvogel: H. Goetheer van Ons- f ADVERTENTIE) Met DRUgasargasvcrwarming, op dc buitenlucht aangesloten door eet. h opening in dc buitenmuur. Meer dan 40 verschillende uitvoeringen van klein tot groot! Koninklijke Fabrieken Dicpcnbrock fit Reigers N.V^Llit Genoegen te Oudelande, beiden bij lo ting. lste kal: J. de Jonge Az van Sora- te Heinkenszand. 2«" Steenbergen van Willem-Teil te Ove zande. 3de kal: C. Lous van Edele-Hand boog te Oudelande. 4de kalC. Westdorp van Eensgezindheid te 's-Heerenhoek. Meeste kleine vogels: C. Voet van Vios 's-Heerenhoek, 3 stuks, met beker. Schieting ,Soranus' Bij de heer A. Janse gaf de vereniging .Soranus' te Heinkenszand een schieting op de liggende wippen. Aanwezig wa ren 69 schutters van 14 verenigingen. Uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel: C. Bek van Soranus te Heinkenszand: lste zijvogel: P. Vermuë van Jacoba van Beieren te Goes; 2e zijvogel: L. Ver muë van Spes-Nostra te Ovezande: lste bovenkal: C. Bek van Soranus te Hein kenszand: 2de bovenkal: A. v. d. Bulck van Eensgezindheid te 's-Heerenhoek; lste onderkal: A. v, Zunderen van Spes- Nostra te Ovezande; 2e onderkal: J. Rijk van Jacoba van Beieren te Goes, bij loting. Meeste kleine vogels: A. v. d. Dries van Vrije Schutters te 's-Hee renhoek, 6 stuks: vliegende vogelprijs: Bas v. d. Dries van Eensgezindheid te t-Heerenhoek; lste klep: C. D. Raas van Vooruitgang te Kwadendamme: 2e klep: Jac. Doene van Victoria te Kwa dendamme; 3e klep: J. F. de Rijke van Edele Handboog te Oudelande. Uitslag van de tweede wip: lste hoofd vogel: L. Vermuë van Spes-Nostra te Ovezande: 2e hoofdvogel: C. Remijn van Spes-Nostra te Ovezande; lste zij vogel: R. Verdonk, wilde schutter; 2e zijvogel: W. de Jonge van ADLM te Kwadendamme; 3e zijvogel: Jac. Ver muë van Jacoba van Beieren te Goes; 4de zijvogel: J. F. de Rijke van Edele Handboog te Oudelande: lste kal: P. Peeters van Victoria te Kwadendamme: 2de kal: W. Geys van Soranus te Hein kenszand; 3de kal: A. v. d. Dries van Vrije Schutters te 's-Heerenhoek; 4de kal: Math. Kole van Concordia te 's- Heerenhoek; vliegende vogelprijs: Jac. Westveer van Edele Handboog te Ou delande; meeste kleine vogels: H. Koens van Spes-Nostra te Ovezande, 5 stuks. L. de Koeijer schutterskampioen De doelschleterij van Yerseke gaf op haar doelen een schieting die de kam pioen voor 1969 moest leveren. Deze schieting ging over dertig ronden. De heer L. de Koeyer wist in deze 30 schoten 245 punten te veroveren. Hij werd kampioen voor 1969. De tweede meeste punten schoot P. de Koeyer van Sint-Sebastiaan te Yerseke. Derde werd A. Duinkerke van St-Sebastiaan te Yer seke met 238 en 228 punten. De ver dere uitslag is als volgt. Meeste ro zen P. de Koeyer van St-Sebastiaan te Yerseke. Meeste negens: C. D. Raas van St-Sebastiaan te Ovezande. Meeste achten: R. A. Hunneman van St-Jan te Zierikzee. Meeste zevens; Ant. Duin kerke van St-Sebastiaan te Yerseke. Meeste zessen; H. van Stee van St- Sebastiaan te Yerseke. Meeste vijven; Cees Vaarzon Morel van St-Jan te Zie rikzee. Meeste weren; P. Schreurs van St-Sebastiaan te Ovezande. Meeste drie- en; mevr. Vaarzon Morel van TOG te Zierikzee. Meeste tweeën; mevrouw Hu- neman van TOG te Zierikzee. Meeste enen: L. H. A. de Jonge van St-Jan te Zierikzee. Schieting Juliana De handboogvereniging .Juliana' te Ou delande hield bij de heer .J F. de Rijke een schieting op de liggende wip. Er waren 29 schutters van 11 verenigingen aanwezig. De uitslag is als volgt: hoofdvogell A. A. Geense, Zorgvliet, Ellewoutsdijklste zijvogel, W. de Beste, Juliana, Oude lande: 2e zijvogel, A. v. 't Westeinde, ADLM, Kwadendamme; lste bovenkal, A. v. Loo, Doel naar Hoger, Wolphaarts- dijk; 2e bovenkal, H. Koens. Spes Nostra, Ovezande: lste onderkal, P. v. Hekken, Juliana, Oudelande: 2e onder kal, F. Koens, Spes Nostra, Ovezan de; lste klep, J. F. de Rijke, Edele Handboog, Oudelande; 2e klep. A Geense, Zorgvliet, Ellewoutsdijk: klep, W. A. de Wilde, Juliana, Oude lande. Meeste kleine vogels, J. Goet heer, Juliana, Oudelande, 8 stuks. De vliegende vogelprijs was voor mevr. v. Loo, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk. Verkiezing ambtsdragers Bij de gehouden verkiezing in de Ned. hervormde gemeente te Ellewoutsdijk werden gekozen als diaken mevrouw A. Oele-Kloostermain en als ouderling M. P. de Broekert. Beiden bedankten hun benoeming. Tweede-kamerlid C. Egas (peda): YERSEKE. Volgens het tweede-ka merlid van de Partij van de Arbeid, de heer C. Egas, dient de nieuwe gemeente Reimerswaal in de eerste plaats een woonfunctie te krijgen. De heer Egas zei dit tijdens een wens-ln bijeenkomst van de PvdA in Yerseke. De heer Ej wilde de woonfunctie in de toekomst wel ruimer zien dan een opeenhoping van huizen.' ,Een woonklimaat lijkt me heel wat aantrekkelijker dan een industrieel klimaat, waarbij ik een voor zichtig voorbehoud maak wat betreft het Reimerswaalplan. Als de gemeente VOORZITTER ZLM THOLEN: SCHERPENISSE ,De EEG-sinter- klaas heeft in andere landen met gullere hand subsidie gestrooid dan in Neder land'. Dit zei dinsdagavond de voorzit ter van de ZLM-kring Tholen en Sint- Philipsland, de heer M. C. J. Kosten, op de algemene vergadering van de kring in het Holland-Huis te Scherpenisse. De grootste wens van de heer Kosten is, zo maakte hij duidelijk, gelijke voor waarden voor de agrarische bedrijfstak ken in de EEG-landen op fiscaal, so ciaal en economisch gebied. De heer Kosten noemde in zijn openingsrede een aantal cijfers om de ongelijke berechti- ~ing binnen de EEG te illustreren. In Tankrijk betaalt de boer 25 procent van «1e produktiebosten zelf, in België is dat 40 procent, in Duitsland 23. in Luxemburg 30, in Italië 20 en in Neder land niet minder dan 90 procent. Van het totaal inkomen van de agrariër in Frankrijk komt 11 procent van de sociale verzekeringen, in België, Duits land en Italië is dat 4 procent, maar Nederland en Luxemburg slechts e half procent. Het is volgens de Thoolse ZLM-voorzitter goed om de Nederland se minister van landbouw bij herhaling te wijzen op deze concurrentieverval sende maatregelen in het buitenland. De heer Kosten zag in, dat er voor de EEG probleem zijn. Hij noemde hier- vooral de grote overschotten bin nen de gemeenschappelijke markt. Hij wees ook op de problemen met het inko men voor de landbouwer: de prijzen voor de noodzakelijke inkopen zijn met 4 pro- MOEILIJKHEDEN OVER FINANCIERING bc- Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag i120 calorieën. De moeite waard! En bovendien eet u lekker. TERNEUZEN In een alg« stuursvergadering van de stichting renscentrum kanaalzone Zceuwscli- Vlaanderen zijn dinsdagavond in Ter- neuzen opnieuw uitvoerig de plannen be sproken voor het vestigen van een zee manshuis in Terneuzen. De bedoeling is om het voormalige huis van de rijks- havenmeester aan de. Westkolkstrant «lat nu eigendom is van de gemeente en oorspronkelijk zou worden afgebroken om parkeerruimte te verkri.' dit doel te verbouwen. Hierover is door het bestuur van het varenscentrum reeds vele malen overleg gepleegd met diverse instan ties en met het college van b en v in Terneuzen. De realisering van de plannen hangt momenteel voorname lijk af van ae financieringsmogelijk heden. Deze zijn door het bestuur op uitgebreide schaal nagegaan (men heeft onder andere het zeemanshuis in Delfzijl als voorbeeld gesteld) en in de vergadering ontstond een uit voerige discussie van dez" problemen. In de exploitatiebegroting voor 1970 is een bedrag van 45.250 aan totale lasten genoteerd. In dit bedrag is de iaarhuur van het gebouw begrepen, die tijdens be sprekingen met burgemeester en wet houders van Terneuzen uiteindelijk op 3000 is vastgesteld (hoewel nog niet zeker is of het pand voor verhuur zal worden bestemd). Het totaal aan opbrengsten is in de be groting geschat op 49.300. Hierbij is men uitgegaan van de bruto winst die het hotel-restaurant en de bar van het zeemanshuis zouden moeten opbren gen. Tevens zijn hierin een rijks- en een gemeentelijke subsidie gecalculeerd. Beide subsidies bedragen 45 procent van de personeelskosten en 42 procent van de andere kosten (uitgezonderd de huur lasten). Indien deze subsidies zouden worden verstrekt, is hel voorwaarde dat 20 procent van de totale uitgaven moet worden gedekt door eigen inkomsten, dat wil zeggen de opbrengst van het ho tel en de bar. Het bestuur overweegt om een steunfonds op te richten met als doel: het verzamelen en beheren van telden zouden moeten worden verkregen oor speciale acties buiten het hotel om. Het totaal te investeren bedrag voor de verbouwing van het pand is in de inves teringsbegroting berekend op ƒ80.000 Als dekking is reeds een renteloze le ning van het rijk van 12.000 en een rijkssubsidie van eveneens 12.000 toe gezegd, mits de gemeentelijke subsidie, wordt verleend. Een bedrag van ƒ46.000 staat voor de investeringskosten nog open en moet nog aangetrokken worden. Het varenscentrum hoopt dit bedrag on dermeer door giften te kunnen ver krijgen. De leden op de vergadering wa ren het er na uitvoerige discussies over eens, dat nog veel overleg met diverse instanties en het gemeentebestuur van Terneuzen moet worden gepleegd om dit alles te kunnen realiseren. Voorzitter Dè Mey zei hierover onder meer: .Het bestuur heeft helaas nog cent gestegen, de kosten :van lonen en sociale lasten gingen ook'mét 4 procent omhoog, maar de prijzen hieven op het zelfde peil. In zijn openingsrede liet «le heer Kos ten ook een aantal positieve gelui den horen. Het gunstige weer van het afgelopen seizoen heeft volgens hem een goede invloed gehad op de oogst. In de omliggende landen was de opbrengst door de droogte echter Voor de fruitteelt liggen de zaken echter geheel anders. Vooral hier doen zich de concurrentievervalsende maatregelen van de andere EEG-landen voelen. Sprekend over het onderwerp onder wijs wees de ZLM-voorzitter er op, dat de tijd van ongeschoold personeel in de landbouw nu voorbij is. Na de rede van de voorzitter werden door een aantal specialisten .in het Holland-Huis korte inleidingen gehouden. ZLM-adviseur J. Markusse wees op de noodzaak van samenwerking tussen be drijven en loonwerkers. Ook samenwer king met het oog op de afzet vond hij belangrijk. In dat opzicht stelde Tholen hem teleur, met name ten aanzien van de late aardappelen voor een gezamen lijke aardappel-termijnmarkt. De heer J. M. C. Ooms uit Oud-Vosse- meer sprak over de veeteelt. Hij be pleite het voorstel om iedere boer per hoofd van zijn gezin twee kilo boter goedkoper te laten inkopen. Volgens de heer Ooms zou dit de botervoorraad met 130 ton verminderen. De voorraad bestaat nu uit 340 ton. De spreker ging ook in op de problemen, die het overne- Sen van een bedrijf voor de jonge boer et zich meebrengt. De investeringen worden veel te groot, zodat het over nemen voor een jonge boer steeds moei lijker wordt. Een andere spreker, de heer F. v. d. Hoek, ging hier dieper op in. Hij om schreef het overnemen zonder eigen geld als .totaal onmogelijk'. Hij vroeg de clementie van banken en het borgstel- lïngüionds voor de jonge boer, die een gezond bedrijf wil overnemen. Na de pauze konden de vele aanwezigen met een forum discussiëren. Het forum stond onder voorzitterschap van de heer M. C. J. Kosten, verder hadden zitting ZLM-secretaris mr E. Wage, J. Markus- se, J. M. C. Ooms, M. A. Schenk. F. v. d. w,™'„Ir'Ha®e en van Nieuwen- men en het commentaar «iaï hij huyzen. Een vraag, of het nog zin heeft bij gaf. Er was zeer wel hilariteit om boer te blijven en of het niet het oog de zaal als men zichzelf op het witte daarop nog zin heeft om op Tholen land- doek herkende. In de pauze kon men J1 stand te houden werd zich als donateur van de Nederlandse ï!e JonSere inIBlindenbond opgeven onder ae: door de Reimerswaal een woonfunctie krijgt voor de industriegebieden langs de W'es- terschelde sluit daarbij de benutting van recreatieve mogelijkheden aan'. De heer Egas toonde zich een voorstan der van een .ruimtelijk open Delta': .Dus geen fabrieken in het eigen tuin tje'. Naar aanleiding van het wegvallen van de werkgelegenheid in de schelpdieren- visserij: ,Ik ben er gelukkig mee. dat er nu een zij het veel te schriele vergoeding voor de werknemers in het vooruitzicht is gesteld'. In dit verband bepleitte de heer Egas geen vergoeding van 80 procent van het laatst verdiende salaris, zoals nu is voorgesteld, maar een vergoeding, die op zijn minst 95 pro cent bedraagt'. Het wetsontwerp op de schadeloosstel lingen is in wezen negentiendeeeuws. omdat men nog helemaal heeft gedacht in de sfeer van het particulier initiatief. In deze kapitalistische maatschappij is juist het particulier initiatief groten deels al ondergraven door de grote con cerns, die zelf een ordenend beleid voe ren. Ik acht een planmatig beleid voor dit gebied met schadeloosstellingen voor gemeenschapsschade meer op zijn plaats «ian het vergoeden van alle mo gelijke particuliere schade. In dat ge val laat men het over aan het particu lier initiatief en dat geeft beslist onvol doende perspectieven voor de gehele be volking. Ik vrees overigens, dat de re gering hieraan niet zal voldoen. Geert- sema kon weieens gelijk hebben als hij zegt, dat de ARP zich voor de volgende vier jaar aan de WD heeft verkocht'. De heer Egas vroeg de kandidaten van de PvdA in Reimerswaal alle mogelijke aandacht te schenken aan goede om- scholingsmogel i jkheden'. Voorts bepleitte hij op korte termijn een onderzoek naar de toekomstige ar- beidsmarktsituatie om de mogelijkheden voor de eerstkomende jaren te weten te komen: ,Dat is de enige kans om te ont komen aan incidentele maatregelen, die slechts voor korte tijd uitkomst bieden'. De regering moet bovendien voor de komende tien jaar een ontwikkelingsplan voor het Oosterscheldegebied opstellen en de gemeente moet daaraan actief deelnemen'. Wat het wetsontwerp op de schade loosstellingen betreft ried hij naar aan leiding van een vraag zijn gehoor aan goed op te letten of de memorie van antwoord, die in januari wordt ver wacht, wel bevredigend is: ,Als dat niet zo is, laat u het dan alstublieft we ten'. Lijstaanvoerder C. Slabbekoom kon meedelen, dat de belangen van Yerse ke en met name van de visserij in de PvdA-fractie alle aandacht zullen krijt gen: ,We beschikken over uitstekende contacten in Yerseke'. Datzelfde gold, aldus de heer Slabbekoom. voor het on derhoud van de gemeentehaven. Concluderend zei de P\-dA-lijstaan voerder, dat de serie wens-in bijeen komsten, die niet overal even druk werden bezocht bijzonder geslaagd waren gezien het aantal en de kwa liteit van de gestelde vragen. Hoogst waarschijnlijk zal de PvdA-fractie van Reimerswaal binnen een jaar wederom een dergelijke tournee ma ken. Film Blindenbond over 's-Heerenhoek Vanwege de Nederlandse Blindenbond werd in het gebou-.v ,De Jeugdhoeve' te 's-Heerenhoek de plaatselijke film onder de benaming: ,Hoe het nier reilt en zeilt' vertoond. De heer J. Barnier, cameraman, tevens operateur, uit WoV vega heeft m de afgelopen zomer de opnamen gemaakt van 's-Heerenhoek eo zijn bewoners. Dat de heer Barnier over grote dosis humor beschikt was ie (ADVERTENTIE geen streefdatum. Eigenlijk hadden wei het forum, de heer V. d. Hoek. zag niet (heer Barnier glanceerd* motto S'H de gedacht om met pasen rond te zijn, nuveel heil in de toekomst van de school, j blinden niet teleur geeft u oo als dona- wordt het mischien pinkster. Anders! .Zolang de wereld bestaat zullen er boe-keur". VeFn «raven h'eraan «re-o^ Na wordt het wel uitzichtloos ren zijn', meende daartegenover de heer: de pauze werden nog enige komische Indien het gebouw aan de Westkollt- I. Hage. hij zag het nut van een Thoolse'filmpjes vertoond, 's Middags werd dit straat wordt verhuurd aan het varens- landbouwschool «Jaarom wel in. i programma voor a» ieu~d vertoond centrum, hoopt men dit minstens voor tien jaar ter beschikking te krijgen. - In de voorlopig ontworpen'tekening "van de verbouwing is een vrij grote cafèruim- te opgenomen, een televisiezaal en een ieeszaai met bibliotheek. Men verwacht per week zo'n 500 tot 700 zeelieden van op de rede liggende schepen te kunnen opvangen voor vertier en eventueel lo gies, terwijl ook de kust- en binnen vaarders daarin betrokken moeten wor den. Men denkt onder andere aan het opvangen van schipperskinderen. De pogingen stranden voorlopig nog op het punt van de financiering. Voorzit ter De Mey hierover tot slot: ,We zijn al zo lang optimistisch en we praten al zo lang. Het vergt nog wel enig4e tijd, dat is zeker'. Hij zei dit naar aan leiding van een persoonlijk gesprek met een der bestuursleden, de heer Blok (de vergadering werd daarvoor even ge schorst), die op eigen verzoek het pro bleem van een eerste begin wilde be spreken, zonder aanwezigheid van de pers. De heer Blok wilde weten, of nu afgewacht wordt tot er een gemeentelij ke subsidietoezegging is, voor de plan nen definitief worden uitgevoerd. Verzamelt u al zilver-speeltjes Een nieuwe, originele hobby: het verzameler van grappige ouderwetse miniaturen In zilver Wij hebben er een grote kollektie van. Straat muzikantjes, een paardentram, een lantaarn opsteker, teveel om op te noemen. Leuk om eens te bekijken als u in de Lijnbaan bent! prijzen vanaf 25.- heet man edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.ï.a. LIJNBAAN 92 tel.116670 oostzeedijk 155-157 rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 33