,Geen inspraak mogelijk in burgemeesterskeuze' Directe hulpactie van Zierikzeese huisvrouw Vragen uit Vlissingen over groen in Sloe imm Halve ton schade bij brand in schuur te Kerkwerve Turken moeten weg bij betonfabriek in Walsoorden 2 VLISSINGSE KOTTER TE WATER Vloeibaar pek veroorzaakte brand in nieuwe school ALMANAK 'n tip voor uw vrij* dag! PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 VLISSINGEN Het Vlissingse raadslid A. Lorier (prot. chr.) heeft aan b en w een aantal vra gen gesteld om de visie van het college te horen over de nood zaak van een bufferzone' van boscomplexen in Vlissingen- Oosfc. Hij vraagt het college on der meer naar de mogelijkheid in deze zone wandelwegen en speelweiden te maken met het oog op de recreatie. De vragen van de heer Lorier: J- Heeft het college van b en w kennis genomen van het gepubliceerde rap port .Tesink-Prins', betreffende de vestiging van een aluminiumfabriek m Vlissingen-Oost en de publikaties daarover in de pers? 2. Zo ja, is het college, gezien de con clusies van het rapport, mede van mening dat een .bufferzone' van bos complexen noodzakelijk is 3. Als het college deze noodzaak aan wezig acht, welke mogelijkheden ziet zij dan om een dergelijke zone te fi nancieren en te exploiteren? j1?1 m°gelijk zijn in deze .zone' wandelweegen en speelweiden te cre- eren voor recreatieve doeleinden? 3. Acht het college het niet wenselijk, dat de instanties die beslissen of mede-beslissen over vestiging van nieuw aan te trekken industrieën zich laten bijstaan door fmeer) des kundigen van landbouwzjjde?' De heer Lorier laat b en w weten, dat ADVERTENTIE Via FLEUR OP een bloemryk geschenk over de gehele wereld Kwekerij M. H. Dekker Souburg: Kanaalstraat 59 Telefoon 01183-1772 Goes: Lange Vorststraat 34 Telefoon 01100-7621 Langevlelesingel 34-38 Middelburg - Telefoon 01180-5253* COMMISSARIS ANTWOORDT GEMEENTEBESTUUR MIDDELBURG: BENOEMING DOOR DE KROON' MIDDELBURG De commissa ris der koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen, is niet bereid om in te gaan op een verzoek van het college van b en w van Middelburg om overleg te plegen over kandi daten, die in aanmerking zouden komen voor de benoeming tot bur gemeester van Middelburg. Blij kens een communiqué van bet pro vinciaal bestuur, stelt de commis saris zich in zijn antwoord op het standpunt, ,dat zoals bekend in Nederland de burgemeester wordt benoemd door de kroon'. ,De procedure daarvoor is geregeld bij de wet en in de instructie voor de commissarissen der koningin. In de ze benoemingsprocedure past naar het oordeel van de commissaris niet het ter kennis brengen van de namen der kandidaten aan de gemeenteraad, respectievelijk het college van burge meester en wethouders', aldus het communiqué. In zijn antwoordbrief verwijst de com missaris voorts naar het antwoord, dat de minister van binnenlandse zaken on langs heeft gegeven op vragen van het tweede-kamerlid, mejuffrouw mr A. Goudsmit fd '66). Daarbij stelde de mi nister uitdrukkelijk, dat .geen consulta tie over personen behoort plaats te vin den'. Wethouder mr J. van der Meel zei gis termiddag het te vroeg te achten op dat moment namens liet gemeentebestuur reeds een commentaar op het antwoord van de commissaris te geven. Daarvoor achtte hij eerst nader overleg binnen het college van b en w noodzakelyk. De heer M. Almekinders, voorzitter van de AR-, CH- en KVF-fracties in de Middelburgse raad zei in feite geen an der antwoord van de commissaris dei- koningin te hebben verwacht, aangezien de huidige wetgeving op dit punt en de genoeemd .instructie' voor de commis saris de verlangde .inspraak' in de be noeming eenvoudig onmogelijk maken. V ertrouwelijk Zoals gemeld ging de wens van het Middelburgse college en de raadsleden in de ricliting van het overleggen van een lijst van in aanmerking komende kandidaten voor zover zij bereid zou den zfln, dat over hun kandidatuur zou worden gesproken in een vergadering met een vertrouwelijk karakter van het colleege van b en w en vertegenwoordi gers van de verschillende politieke groe peringen in de raad. Mr Van Aartsen blijkt intussen geen bezwaar te hebben tegen een gesprek met het Middelburgse gemeentebe stuur over een door dit college op te stellen .inventarisatie van de speci fieke Middelburgse problemen en over een aan de hand van deze in ventarisatie op te stellen formule ring van hoofdeisen, waaraan de nieuwe burgemeester zou moeten voldoen', zo wordt in het communi qué van het provinciaal bestuur ge steld. Kringetje De heer Almekinders zei toch aan het verzoek aan de heer Van Aartsen te hebben meegewerkt, omdat hij de hui dige benoemingsprocedure bepaald on bevredigend acht. Deze fractievoorzit ter meent namelijk, dat door deze gang van zaken de burgemeesters nog teveel uit een .geijkt kringetje' voortkomen. Door een meer open sollicitatie zouden, zo betoogt de heer Almekinders, ook kandidaten uit andere groeperingen in de samenleving, met name het bedrijfs- leeven, naar de burgemeestersfuncties dingen. ,Men kan geen betere bestuurs- ervaring opdoen dan juist in het be drijfsleven, waar men niet alleen or ganisator én mensenkenner moet zijn, maar ook voortdurend de nodige dyna miek aan de dag moet kunnen leggen om de onderneming de gewenste leiding te kunnen geven'. Zo stelt de heer Al mekinders, die na dit ,nee' van de com missaris, weinig heil meer ziet op een, althans voor dit moment, verder aan dringen om de Middelburgse verlangens alsnog vervuld te krijgen. PvdA-fractievoorzitter W. Don ze! onomwonden, dat het ontvangen ant woord hem tegenviel, omdat hij de stellige overtuiging had gehad, ,dat het de commissaris toch gegeven zou zijn om de raad te consulteren met betrekking tot die kandidaten, die daarmee akkoord zouden zijn ge gaan'. De heer Don betreurde deze reactie van mr Van Aartsen temeer, BETALING ABONNEMENT In verband met de omschakeling van weekabonnementen naar maandabonnementen, wordt deze week door onze agenten en be zorgers voor het laatst per week afgerekend. Met ingang van 1 december zal zoals te doen gebruikelijk bij dagbladen per maand geïnd worden voor die abonnees, die geen kwartaalabonnement wensen te nemen. Wij verzoeken onze abonnees be leefd hiermee rekening te willen houden. De directie. omdat het vezoek van alle groeperin gen, dus in feite van de gehele Mid delburgse gemeenteraad was uitge gaan. De heer Don zei thans voor de raad geen .middelen' meer aanwezig te ach ten om nog verdere stappen te onderne- men. .Eerst zal de kamer zich moeten uitspreken voor een wijziging van het benoemingsbeleid', aldus de heer Don, die het overigens niet uitgesloten achtte, dat vanuit de politieke groeperingen zelf daartoe rekende hij'ook zijn ei gen partij nog een gesprek over de kwestie met de commissaris zal worden aangevraagd. De YVD-fractievoorzitter, de heer C. Kammeraad, had, evenals zijn collega's, eigenlijk geen andere reactie op het Middelburgse initiatief verwacht. ,Ik heh toch mee willen doen, omdat het hier in ieder geval een poging betrof om een zekere inspraak bij de keuze van een nieuwe burgemeester te krijgen'. Ook de heer Kammeraad was van oor deel. dat alleen een wetswijziging de benoemingsprocedure ingrijpend zal kunnen wijzigen. De heer A. Schot, fractievoorzitter van de SGP, verklaarde, alvorens een com mentaar te kunnen geven, eeirst de in houd van de brief van de commissaris nader te willen bestuderen. HULST Een brandje, gepaard gaande met een enorme rookont wikkeling, in de nog in aanbouw zijnde vleugel van het sehoolge- bouw van de katholieke scholen gemeenschap aan de Tivoliweg in Hulst, dped woensdagmorgen de brandweer uitrukken. De brand was tijdens de bouw werkzaamheden ontstaan bij het overgieten van vloeibaar pek, dat oververhit was en in brand vloog, zodat het reeds aangebrachte hou ten raamwerk op de begane grond vlam vatte. Het vuur verspreidde zich niet naar de andere verdiepingen, om dat de nieuwe vleugel grotendeeld uit beton is opgebouwd. Door de grote rookontwikkeling liet de brand zich aanvankelijk ernstiger aanzien dan het geval was en na een half uurtje was het vuur ge doofd. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. BRESKEN'S Aan de werf van de fir ma gebroeders Van de Sande, scheeps werf-machinefabriek te Breskens. werd woensdagmiddag de romp van de mo- torviskotter Vlissingen 3 te water ge laten. Dit ging niet via het gebruikelij ke in het water laten glijden (de firma Van de Sande beschikt alleen over een bouwhelling). maar met behulp van een grote bok van de firma Van den Ak ker te Vlissingen. Langs de kade wordt het schip nu verder afgebouwd. Zo komt ér een voortstuwingsinstallatie in met een vermogen van 750 pk. Het schip is diepgang is 3,7 meter. Waarschijnlijk VRIJDAGAVOND INZAMELING MIJNRAMP OP GEHEEL SCHOUWEN-DUIVELAND CENTRAAL PUNT IN ZAAL CONCORDIA ZIERIKZEE Op Schouwen-Duiveland zal vrijdag een grote inzameling worden gehouden voor de gedupeerden van de .Zierikzeese mijn- ontploffing'. Initiatiefneemster is mevrouw W. J. Meerman-Wel tevreden te Zierikzee, die van mening is dat er te weinig voor de slachtoffers wordt gedaan. ,Het is nog steeds niet zeker of het Rampenfonds iets uit zal keren. Gebeurt het wel dan toch alleen maar in de meest urgen te gevallen. Veel mensen zullen dus zelf voor de schade op moeten draaien'. Mevrouw Meerman vindt het heel lofwaardig dat de gemeente een bank- en girorekening heeft geopend waarop men geld kan storten. .Maar de mensen gaan niet zo gauw naar een bank of postkantoor om geld te storten. Je moet ze thuis bezoeken. Toen kwam de ge dachte bij me op met intekenlijsten door Zierikzee te gaan. Omdat ik het allemaal natuurlijk niet alleen kan doen, heb ik een beroep' op de bevolking gedaan. Er hebben zich meteen al zestig vrijwilligers aangemeld die willen collecteren. Maar, er zijn ook vele positieve reacties van buiten Zierikzee. Nu gaan we met auto's de dorpen langs. We hopen wel dat de bewoners zoveel mogelijk zelf naar de wagens op centrale punten komen'. Het geld dat vrijdagavond tussen zes en tien uur wordt ingezameld zal direct op de Amro-bank worden geteld, waarna het wordt gestort op de gemeentelijke bank rekening. In .Concordia' zal de gehele avond een telefoonwacht (01110-2294) toezeggingen noteren. In dezelfde zaal zijn de gehele avond foto's van Jan Krakeel en een film van Piet Meerman over de ramp te Hen. De toe gangsprijs bedraagt minstens één gulden. Mevrouw Meerman hoopt op een .uitpuilende zaal'. (ADVERTENTIE) HET HUIS VAN ST. ELOY Paarlen en parelcolliers van voortreffelijk* kwaliteit J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam ADVERTENTIE Bronchiletten Hoestdrank in tabletvorm. 1.- leeuwse International Eert inwoner van Retrunchement heeft eens, toen hij zich in een verzoek tot een Haags ministerie richtte, het antwoord gekregen ,u moet zich tot de regering van uw eigen land ivenden'. Dat is een oud verhaal. Geheel nieuw is de brief, die een Terneuzense meneer op het adres Langs de Kreek 18 ontving. Het adres op de envelop liet geen vragen open: .Longs de Kreek 18, Terneuzen (België/. De brief was verzonden door de Rotary ,Goe- Tee-Overflakkee'. De Rotary In ternational. KERKWERVE Naar schatting is er een halve ton schade ont staan aan de landbouwschuur van de heer J. Huigens in Kerk werve. Het dak is helemaal weg gebrand en ook aan het dak van het woonhuis is brandschade onstaan. De schuur was gevuld met hooi en stro. De heer Huigens, die woensdag nog slcehts een zeer ruwe schatting van de schade kon geven, is niet verze- keerd tegen het verlies van dat hooi en stro. Een koestal, die in de schuur was ondergebracht, is vrij gebleven van brandschade. De 18 koeion, die op stal stonden, zijn tijdig naar bui ten gehaald. Ook heeft men een trae tor en een ploeg uit de landbouw schuur weten te redden. De heer Huigens had zijn overige werktui gen In een andere schuur staan. De afgeebrande landbouwschuur is na de ramp in 1953 herbouwd. De brandweer, die kort na het uitbreken van de brand rond half elf arriveer- I de, is tot diep in de nacht bezig ge weest met blussingswerk. Woensdag morgen is de brandweer nog eens go- komen om de situatie te bekijken. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. De technische recherche heeft woensdag een onderzoek ingesteld. Men vermoedt, dat er iets is misge gaan met de elektrische installatie in de schuur. Op de foto: verwoes ting, die door de brand werd aange richt. B en w Kloetinge willen schuld van Excelsior' kwijtschelden KLOETINGE De gemeenteraad van Kloetinge krijgt maandag 1 december een voorstel te behandelen, de schuld van 4.200,die de muziekvereniging .Excelsior' bij de gemeente heeft, kwijt te schelden. .Excelsior' heeft daarom gevraagd, onder meer ,om voor de ko mende jaren wat meer zekerheid te heb ben en niet gebukt te gaan onder een schuldenlast'. De muziekverenip vreest, dat als na 1 januari Nieuw-C 8 korpsen heeft te subsidiëren, de spoe ling dun zal worden. Het college stelt voor het verzoek om een extra bijdra ge van 500.voor de reis, die .Excel sior' naar Engeland heeft gemaakt, af te wijzen. De kosten van de reis waren wat hoger dan aanvankelijk was ge raamd. B en w wijzen erop. dat in de kosten voor het concours een bijdrage is verleend. Verder komen onder meer voorstellen aan de orde tot aankoop van krotwoningen en verkoop van bouw grond. De vergadering begint om half acht. ADVERTENTIE) gezellig3 etages 1 Fijne meubels kijken in m*wbel-cchtrum j n &0/7?r7//f/7A( schooLdijke bij parkeerterrein rotonde tel (01173) 309 breskens, oostburg ijzendijke ILLEGAAL IN NEDERLAND legale' landgenoten gaan ploeg opvolgen WALSOORDEN Zes Turkse gastarbeiders, die al enige tijd bij de betonindu- strïe .Bieyko' in Walsoorden (100 man personeel) werken, moeten ons land uit. De Tur ken aanvankelijk een groep van 7 waren via België illegaal de grens over gekomen. Hoewel Bieyko' waar ook 3 legale' Turken zitten onmiddellijk heeft geprobeerd om voor de gast arbeiders een verblijfs- en een werkvergunning te krij gen, is dat niet gelukt. De Turkse werknemers zullen worden vervangen door land genoten die via de officiële instanties zijn aangeworven en die dus wel de vereiste pa pieren hebben. Volgens ,BIey- ko'-directcur Th. J. de Ko ning is er geen termijn vast gesteld waarop de Turkse werknemers uiterlijk moeten vertrekken. De gang van zaken rond het be drijf in Walsoorden dat ook een enkele Italiaan en een Span jaard in dienst heeft staat in Nederland niet alleen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie, dat de verblijfsver gunningen uitreikt (op grond waarvan er een werkvergunning kan volgen) heeft de regering ,een duidelijke streep' willen zetten' onder het geharrewar dat zich voordeed met allerlei bedrijven die illegaal Turken te werk stel den'. ,Wij geven nu uitsluitend een verblijfsvergunning wanneer die door de Turkse regering, voor het vertrek van de Turken naar Nederland, is aangevraagd. Ais er aanvragen komen wanneer de mensen hier al zitten worden die afgewezen. De bedrijven en de Turkse regering moeten langza merhand op de hoogte zijn van de spelregels. Die zijn "juist opgesteld in het belang van die bedrijven: zij weten dan wat zc aan hun per soneel hebben. Aan de andere kant zijn ook de Turken die wel officieel naar Nederland komen gediend met zo'n regeling. Want zij worden de dupe van illegale landgenoten'. Begrip Niets dan begrip voor «1e regels ook bij de heer De Koning. ,De Turken die ik kreeg druppelden geleidelijk aan binnen. In juli kwamen er eens een paar, in au gustus was er weer iemand. Wij nebben als bedrijf direct gepro beerd om voor deze mensen offi cieel vergunningen te krijgen. Ik hen ook op het ministerie van so ciale zaken geweest. Ik moet zeg gen dat ik erg onder de Indruk hen gekomen van al het werk dat men daar aan de werving van de buitenlandse arbeiders besteedt'. Hij vindt het jammer zijn men sen te moeten missen. .Maar als je zonder achterlichtje rijdt, ben je ook in overtreding. Dat is hier precies het zelfde'. De Turkse ar beiders van de zeven is er een tje al naar het buitenland ver trokken, in de hoop daar werk te vinden zijn volgens de heer De Koning .volkomen berooid' bt] zijn bedrijf gekomen. .Die mensen hebben overal gezeten, in België en Hannover, ik heb ze helemaal in de kleren gestoken en gezorgd dat ze zakgeld kregen. De men sen werken hier graag. Maar ja, het zijn oosterlingen lie? Die hebben nu eenmaal een andere mentaliteit dan Europeanen. Wij proberen ook een oplossing te vin den voor het probleem, dat ze straks weg moeten. Maar ze zijn nogal wantrouwig'. De Turken verdienen bij de .Biey ko' per week een loon dat ligt rond de 150 a ƒ160 netto. Ze zijn ondergebracht in twee hui zen op Lamswaarde. Splinternieu we woningen, door de .Bieyko' in gericht. Directeur De Koning: ,ze betalen per groep per woning 200 m de maand. Ik huur die huizen voor ƒ165 per maand van de woningbouwvereniging. Maar ik betaal voor deze mensen gas, water en licht, ik heb hun ameu blement (inclusief televisie en ra dio) betaald. Ook hun personele belasting neem ik voor mijn re kening, die stond eerst op hun naam. Als ik het allemaal na re ken leg ik alleen op die huizen ƒ50 tot 100 in de maand toe'. Overwerk Volgens geruchten zou de Bieyko' de Turken overmatig laten over werken. De heer De Koning ont kent het met klem. ,Die mensen zijn zelf bij me gekomen om zich aan te bieden voor overwerk. De aanvraag voor een vergunning liep toen nog, ze dachten dat dat gunstig zou werken. Als zij en kele dagen per week willen over werken is dat bun zaak. Ik had toevallig een karwei, dus ik heb dankbaar gebruik gemaakt van hun aanbod. Maar ze gaan dan wel met 200 extra in de maand naar huis'. zal de kotter in januari in de vaart ko- J men. Op de werf van de firma Van de Sande wordt direct weer een nieuwe kiel gelegd voor een visserskotter. Dit schip, dat ongeveer dezelfde afmetingen krijgt als de Vlissingen 3, is bestemd voor Urk. D'66 over brief mr Van Aartsen .MOGELIJKHEID TOT .OPENING' IS NIET BENUT' MIDDELBURG ,Wij zijn teleurge- steld omdat de commissaris der konin gin in zijn antwoord opgeen enkele van onze argumenten is ingegaan. De kleine mogelijkheid, die naar onze me ning in ieder geval aanwezig is om een .onening' te maken in het benoemings beleid is niet benut'. Aldus de heer L. Swiers te Middelburg, secretaris van de afdeling Noord- en Midden-Zeeland van D'66, die evenals de .werkgroep gemeentepolitiek Mid delburg' van deze partij een brief van1 de commissaris heeft ontvangen, waar- in wordt gesteld, dat geen mededelin- gen voorar over kandidaten voor het burgemeestersambt voor Middelburg kunnen worden gedaan. Een antwoord i van soortgelijke strekking heeft mr i Van Aartsen, (zie elders in dit blad) I ook aan b en w van Middelburg gezon den. De afdeling en de werkgroep van D'66 hadden in hun brief, zoals gemeld, er bij de commissaris op aangedrongen om .blijvend binnen het raam van de hui- dige wettelijke mogelijkheden' een lijst van de binnengekomen sollicitaties i •oor de vacature te zenden aan de remeenteraad van Mliddelburg en die te erzoelten een aanbeveling van drie op stellen. Uit deze voordracht van dne zou de kroon, aldus de brief van D'66. de nieuwe burgemeester moeten benoe men. De heer Swiers zei, na het antwoord van de commissaris der koningin, voor- hands, weinig mogelijkheden meer te zien voor verdere stappen". .Wij kunnen alleen hopen, dat een meerderheid in de kamer zich voor een verandering in de benoemingsprocedure zal uitspreken', al dus de heer Swiers. BIAFRA-ACTIE OP SCHOLEN IN MIDDELBURG MIDDELBURG Het kinderleed In Biafra, waarvan vooral in dc laatste tijd keiharde televisiebeelden en nl even ontstellende krantebericliten ge wag maken, heeft de hoofden van lagere scholen in Middelburg tot han delen gedwongen. Juist in deze maand december kan er bij ons zoveel af voor snoep en speel-! goed. Naast dat .verwennen' van on ze kinderen steekt het onthouden' van zelfs de eerste levensbehoefte: aan de slachtoffertjes in Biafra well bijzonder schril af'. Zo stellen de onderwijzers, die daarom besloten tot een geldinzameling op al hun scholen, openbare en bijzondere, in de gemeente Middelburg, dus ook, in Nieuw- en St-Joosland én St-Lau- rens. Gisteren, vrijdag, kregen alle leerlingen op de rond twintig scholen i een brief mee. bestemd voor hun ou ders. De Middelburgse schoolleiders schrijven daarin onder meer, dat het naar hun mening g-oed is om de leerlingen er1 op te. wijzen, dat wij hier een wel vaart hebben, die men zich in Bia fra, waar iedere twee minuten een kind van honger sterft, niet kan voorstellen'. Zij voegen daaraan no; toe: ,Wij willen graag uw kind vra gen iets te doen voor de hongeren de kinderen in Biafra. Zou ïi u* kind wallen toestaan een bedrag voo: Biafra te geven om de nood enigs zins te lenigen? Misschien is he: ook mogelijk, dat u dit bedrag naa: boven afrondt. In Biafra is uw geK een leven waard'. Het geld, dat de schoolhoofden op dez» wijze in de komende week bijen hopen te krijgen, willen ze recht streeks overmaken aan het Biafra- comité in Utrecht. De onderwijzen die zich bij het opzetten van hu: actie niet hebben gespiegeld aan ee: .voorbeeld' hopen intussen wel, dï hun initiatief door collega's In an dere plaatsen zal worden nagevolgd Opklaringen, maar voornamelijk in <i- kustgebieden enkele buien. Aanvanke lijk weinig wind, later zwakke tot nis tigc, aan de kust in de namiddag s' en toe vrij krachtige wind uit weste lijke richtingen. Middagtemperaturc ongeveer dezelfde als woensdag of ich hogere. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterd;: Aanhoudend koud met regen- of sneeuw buien. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: Otot 3: min. temp: 0 tot 4 graden onder normaal: maf temp.: 0 tot 4 graden onder normaal: kans op een droge periode van- miro tens 12 uur: 50 procent; kans op cö Voor zaterdag aantal uren zon: 0 tot 3; min. tempi 0 tot 5 graden onder normaal: geheel droog etmaal: 20 procent. Normalen voor 26 nov.-l dec. Eelde 2 De Bilt 2 7 Vlissingen 4 8 Vlv Zuid-Limburg 27 ZON EN MAAN 28 november Zon op 08.21 onder I6.w Maan op 20.06 onder 12Ji

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2