Eind juli gaan 34 miljoen Duitsers de zon opzoeken Washington belooft onderzoek bloedbad Regering: VS bereid tot vrede-twijfel over houding Hanoi Ongekende chaos dreigt wanneer minister Leber probleem niet oplost Bonden ontvouwden denkbeelden PTT'ERS TEGEN UITBREIDING ÉÉN-BESTELLINGSSYSTEEM Tom Mix Gin Sloan's Balsem PHILIPS Overeenstemming over samenwerking centrifugeproject R-K EN OUD-KATHOLIEKE KERK WACHTEN AL HALF JAAR OP ANTWOORD UIT ROME .Moeilijk' PREDIKANTEN BEMIDDELING GEREF. KERKEN Priester trouwt en mag blijven Kerkelijke mutatie DONDERDAG 27 NOVEMBER 196? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 OOK VAKANTIESP.REIDERS AL GEREED, MAAR DEN HAAG (GPD) Met de wintervakantiè 1969 nog voor de boeg hebben onze vakantiespreiders het probleem zomer vakantie 1970 al achter de rug. Steeds meer begint men in ternationaal in te zien dat vakantiespreiding noodzakelijk is om te voorkomen dat Europa zich enkele zomerweken per jaar gezamenlijk, massaal en vooral geërgerd naar de vakan tieplaatsen begeeft. In West-Duitsland heeft cl© minis ter van verkeer Leber de proble men nog- niet opgelost. Indien er geen verandering komt in de va kantieregeling van enkele deel staten zullen volgens de minister eind juli de autobanen onbegaan baar zijn en het beeld geven van een tot dusver ongekende chaos: 84 miljoen Westduitsers in geslo ten colonnes tegelijk op de hoofd wegen. Voor Nederland is vakan tiespreiding nog noodzakelijker, de overbevolking van ons kleine land schept geen uitwijkmogelijk heden om Duitsers en Nederlan ders allemaal tegelijk op t,e van gen. Maar er zijn ook andere motieven om ook in Nederland vakantie- spreiding te propageren. Mr J. van Dooyeweert, secretaris van de Coördinatie Commissie Vakantie- spreiding: ,Als er geen spreiding zou zijn en geen overleg tussen scholen en bedrijfsleven zou waar schijnlijk iedereen de laatste we ken van juli en de eerste week van augustus met vakantie gaan'. Economisch is het soms aantrek kelijk de bedrijven collectief te sluiten, maar er zouden gevoe lens van onlust ontstaan bij de Nederlandse werknemer. Alles is overvol, hij kan niet werkelijk uitrusten. Daarbij komt ook nog dat hotels en pensions geen slui tende exploitatie kunnen verwach ten bij een veertiendaags topge- bruik. Vakantiespreiding dus. Maar hoe doen we dat, want zowel over heid als andere instanties besef fen dat de vrijetijdsbesteding een wij individuele zaak is. Dat men de werknemers en werkgevers niet een bepaalde tijd kan opdringen. Mr Van Dooyeweert: .Vakantie spreiding is eigenlijk een te 'groot woord omdat het is gebonden aan de zomer en er slechts sprake kan zijn van verschuivingen van da gen of enkele weken. Men blijft ge bonden aan werkgever en school gaande kinderen. Vaalt sloten an dere sectoren van het bedrijfsle ven zich aan bij de bouwvakva kantie'. Af en toe leverde dit nog wel eens moeilijkheden op met de scholen en verweet men elkaar de zo gewenste vakanitiespreidïng te gen te werken. In 1966 werd de Coördinatie Com missie Vakantiespreiding opge richt waarin de ministeries van onderwijs en wetenschappen, so ciale zaken, economische zaken, de Stichting van de Arbeid, Stich ting Recreatie, Vereniging Neder landse Gemeenten en Bond van Schoolbesturen elkaar vonden. Schoolvakanties Om de werknemers meer moge lijkheid te bieden zelf de vakan- bietijd te bepalen, besloot de mi nister van onderwijs tevens in 1966 er naar te streven dat de la gere schoolvakanties voortaan zes weken zouden duren. Vrijwel alle lagere scholen geven hun leerlin gen nu op'de laatste vrijdag van juni vrijaf. De Stichting van de Arbeid die ten aanzien van de vakantiesprei ding zeer nuttige arbeid verricht en de regering ter zake adviseert, groepeert de bedrijven over deze zes weken in drie groepen. Het tweewekelijkse schema wisselt jaarlijks en ziet voor 1970 voor bedrijven, die collectief sluiten als volgt uit: 29 juni tot en met 11 juli Ne derland bezuiden tie grote rivie ren (Noord-Brabant, Zeeland en Limburg) 13 juli tot en met 25 juli West- Nederland (Zuid-Holland, Noord- Holland, Utrecht en Gelderland ten noorden en westen van de ri vieren, alsmede de metaalin dustrie) 27 juli tot en met 8 augustus Oost- en Noord-Nederland niet de bouw- en nevenbedrijven alsmede de textielindustrie. Alhoewel deze adviezen van de Stichting van de Arbeid niet bin dend zijn voor de bedrijven zelf, bestaat toch de indruk dat men zich in het algemeen houdt aan deze richtlijnen die een belangrij ke spreiding betekenen. De echte spreiding richt zich voor al op de werknemers van de niet collectief sluitende bedrijven die niet gebonden zijn door kinderen. Door deze mensen te bewegen in juni of na 10 augustus op vakan tie te gaan zou een ontlasting van de grote pieken bevorderd worden. Ten aanzien van Nederland zou dit alles niet zo'n probleem zijn, in dien niet traditioneel honderddui zenden Duitsers zomers onze kus ten kwamen bezoeken. Deze be zoeken zullen steeds belangrijker worden, omdat de Duitser tegen woordig naet op de eerste plaats mooi weer komt zoeken, maar frisse lucht, die hij in het veront reinigde Roergebied mo'et ontbe ren. In Nordrheinland-Westfalen was van oudsher augustus de va kantiemaand, de Stichting van de Arbeid bewerkstelligde om pie ken te voorkomen dat de Ne derlandse vakanties naar voren werden geschoven. Omdat de rege ring van de deelstaat echter ook rekening -moest houden met de wensen van andere deelstaten in de bondsrepubliek kwam de Stich ting van dé Arbeid in 1967 weer moeilijk te zitten omdat de vakan ties elkaar overlapten. In 1970 start m Nordrheinland-Westfalen de vakantie op 23 juli. Op aandringen van minister Leber echter zal cïe deelstaat zeer waar schijnlijk het begin van de vakan tie verleggen naar 18 juli 1970 hetgeen ongunstig zou werken op de beoogde spreiding in Neder land. Is hef niet mogelijk in overleg met Duitsland de vakanti^data te bepalen? Mr Van Dooyeweert: .We gaan samen de verschillende mogelijkheden na en men probeert in Duitsland rekening te houden met Nederlandse wensen. Maar wij in Nederland moeten ook re kening houden met de autonome schoolbesturen die het bijzonder lastig vinden om steeds van data te moeten veranderen. Een school jaar zou dan kunnen fluctueren van 30 tot 54 weken hetgeen vaak niet kan in verband met de hoe veelheid leeerstof, eindexamens en toelatingsexamens. Ls de vakanjtiespreiding nog een Erobleem in Nederland? Mr Van iooyeweert: ,Nee, met dien ver stande dat het wel ieders aan dacht moet blijven vragen. Steeds meer mensen krijgen langere va kanties, het aantal vakantiegan gers neemt toe evenals de wel vaart en de uitbreiding van de be volking. Indien men de spreiding zou veronachtzamen kan het uit de hand glippen'. Meer spreiding zou natuurlijk lan gere schoolvakanties ten gevolge hebben. In de toekomst zou dat ooit misschien verwezenlijkt wor den, afhankelijk van de nieuwe opvangmogelijkheden die men zou moeten treffen (speelplaatsen, va kantiehuizen). Terwijl in vele ge zinnen de kaarten weer tevoor schijn word/Mi gehaald om nieuwe routes te vinden en nog fijnere vakantieplekjes te ontdekken zijn de vakantiespreiders al gereed. Zij moeten wel, om de jaarlijkse volksverhuizing in Europa in goe de banen te leiden. Minister akkoord met bevriezing' tot 1 maart ARNHEM (GPD) Tijdens de ledenvergadering van de vakgroep PTT van de Algemene Bond van Ambtenaren in Haarhuis te Arn hem was het belangrijkste onder werp van discussie: het conflict met de PTT-directie, onder meer over de invoering van het één- bestèllingssysteem. Verder kwam ter sprake, dat de leden bij alle reorganisaties en automatise ring in het bedrijf vooropstellen, dat de sociale aspecten evenveel aandacht krij gen als de financiële aspecten. De 250 aanwezige leden, clie uit alle delen van Nederland kwamen, waren het tenslotte eens met het beleid, dat het hoofdbe stuur van de AGBA de afgelopen twee jaar gevoerd heeft. De heer J. Dekker, bestuurslid van de AGBA, kwam in zijn rede tot tien pun ten, die het hoofdbestuur met de NCBO en met de KABO van mening is. Commissies Als eerste punt stelde hij, dat begelei dingscommissies ingesteld moeten wor den, waarin de vakorganisaties verte genwoordigd zijn. Deze commissies moe ten oplossingen zoeken voor de perso nele gevolgen van reorganisaties, auto matisering enz. Verder, dat bijzondere zorg voor de sociale aspecten vereist is, als onverhoopt de personeelsverminde ring niet alleen langs natuurlijke weg kan verlopen. ,Wij zijn van mening, dat complete gegevens ten aanzien van de ont wikkeling van de formaties aan tal plaatseri en de bezetting aantel personeelsleden tijdig rich ting moeten geven aan het te voeren beleid'. Aldus het derde punt van de heer Dekker. Hij vervolgde: ,Wij zijn van mening, dat prognoses moeten aangeven wie of welke groep overcompleet komt, dat wensen, mogelijkheden en beperkingen, bijvoorbeeld medische, van het perso neel zoveel mogelijk bekend dienen te zijn. En dat het aannemen van nieuw personeel in het algemeen niet zal die nen plaats te vinden, tenzij door interne werving niet in de vacature kan wor den voorzien'. De heer Dekker sprak namens het hoofd bestuur verder over de noodzakelijkheid, dat het uitbesteden van werkzaamhe den aan derden steeds zorgvuldig zal moeten worden afgewogen, dat door om en bijscholing het bedrijf de mogelijk heden dient te openen het personeel werk binnen het bedrijf te blijven bie den. Als laatste twee punten is de AGBA van meriiing, aldus de heer Dekker: ,Dat om de sociale gevolgen van reorganisa tie voor het personeel binnen redelijke grenzen te houden temporisering één van de aan te wenden middelen is'. En: ,Dat op korte termijn de nog lopende studies met betrelcking tot het functio neel leeftijdsontslag dienen te worden afgerond'. De samenwerkende bonden van over heidspersoneel hebben dinsdagmiddag met minister Bakker van verkeer en wa terstaat een gesprek gehad. ,Dat is heel prettig verlopen', aldus de heer Dekker, .er is overeengekomen, dat aan het één- hestellingssysteem bij de posterijen tot 1 maart g.een uitbreiding gegeven zal worden. Intussen zullende ervaringen, die men met, het één-bestellingssysteem heeft opgedaan, verder worden geïnven tariseerd'. Voor 1 maart zal aan de hand van deze ervaringen in overleg tussen de vakor- fanisaties en de bedrijfsleiding van de 'TT nagegaan worden, waar tussen 1 maart en 1 september 1970 zonder veel bezwaar uitbreiding gegeven kan wor den aan het één-bestellingssysteem. De vakorganisaties hadden aanvankelijk voorgesteld, tot 1 september van elke uitbreiding van liet nieuwe systeem af te zien. (ADVERTENTIE) de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap Nk puurde horrdvooT moderne mensen 1 maart (ADVERTENTIE) Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Sven aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. WESTLANDBESTOOKT' DEN HAAG MET STEEDS MEER VUIL DEN HAAG (GPD) Burgemeester en wethouders van Den Haag gaan bin nenkort ernstig met de minister van économische zaken praten over een ver laging van de aardgasprïjs voor tuin bouwbedrijven. De achtergrond: het Westland bestookt de stad in toenemende mate met vuile lucht. De gemeentelijke wea'kgroep mi lieuhygiëne heeft vastgesteld, dat het Westland voor vijftig tot zeventig pro cent verantwoordelijk is voor het SO-2 gehalte in de lucht van het aangrenzen de gebied van Den Haag. MUNCHEN Des werelds snel ste man op de wegde Ameri kaan Art Ar fond (r) klimt hier in de cockpit van zijn ,Green mon ster', een turbinewagen waarmee hij reeds een snelheid van 930 Tem/u behaalde. De wagen is op het ogenblik in Duitsland om op de Jochen Rindt autoten toonstel ling getoond te worden. Deze foto werd voor de aanvang van een demonstratierït op de luchtbasis in Duitsland, genomen. (ADVERTENTIE) méér licht op tafeL „voor dezelfde stroomkosten 'ARGENTA" SUPER LUX de lamp met het speciale LONDEN (DPA) West-Duitsland, Engeland en Nederland hebben overeen stemming bereikt over 't gemeenschap pelijke gascentrifugeproject voor ver rijking van uranium, zo is dinsdag in Londen uit bevoegde kringen 'vernomen. Verwacht wordt, dat het verdrag vol gend voorjaar kan worden ondertekend. Het moet volgens artikel 108 van het Enratom-verdrag toestemming in Brus sel verkrijgen. (Slot van pagina 1) .Dit incident zou geen weerslag mogen hebben op zo'n 1.250.000 jonge Amerika nen die nu in de Verenigde Staten terug zijn na in Vietnam met grote moed en waardigheid te hebben geediend. Inmiddels lichtten woensdag minister voor het leger Stanley Resor en generaal Robert Jordan de commissies voor de strijdkrachten van huis en senaat in over de kwestie My Lai. De vergaderingen vonden achter geslo ten deuren plaats, maar een woordvoer der van het Witte Huis sprak een veron derstelling van de republikeinse fractie leider van het huis, Gerald Ford tegen dat hoge Amerikaanse functionarissen van de moordpartij wisten direct nadat zij had plaatsgehad. ,Pas in maart of apr: nis van gekregen. Het legerhoofdkwar tier in Washington was een onderzoek begonnen nadat regeringsfunctionarissen in een brief van de 23-jarige oud-militair Ronald Ridenhour, op de hoogte waren gesteld. Halverwege het debat in de commissie van het huis van afgevaardigden, ver liet de republikeinse afgevaardigde Les lie Arends de vergadering waar, naar hrj zei, foto's van het bloedbad getoond werden die gruwelijk waren. ,Ik kreeg last van mijn maag. De foto's zijn ver moedelijk genomen door Ronald Haeber- le, een voormalige legerfotograaf. Friedheirn zei dat het Pentagon en het leger de foto's pas op 25 augustus van dit jaar hadden ontvangen. ,Niet toonaangevend' Minister voor het leger Resor zei in de senaatscommissie dat hij het My Lai-incident met een aantal officieren die in Vietnam dienden heeft onder zocht. ,Het is hun oordeel een oor deel dat ik persoonlijk deel en onder schrijf dat wat blijkbaar in My Lai is gebeurd, in het geheel niet toonaan gevend is voor de wijze waarop onze strijdkrachten hun militaire operaties in Vietnam uitvoeren'. Hg verzekerde de senaatscommissie dat de troepen in Vietnam gedetail leerde richtlijnen hebben die ,in on dubbelzinnige termen het doden van burger non-combattanten onder om standigheden als die in My Lai ver bieden'. Hij zei de commissie dat het onderzoek door het leger waarom de elfde brigade de bevindingen van haar onderzoek niet had doorgegeven aan Washington een buitengewoon gevoelig aspect van het huidige onderzoek is. Het is derhalve af gescheiden van de rest van het onder zoek en het wordt op het ogenblik boog niveau behandelt. Een aantal hoogst belangrijke zaken moeten nog worden opgehelderd, zoals de vraag of de C-compagnie van de elf de infanterie brigade van de .Americal'- divisie handelde in opdracht van zijn compagnies-commandant of op last van hogerhand. Het onderzoek hiernaar heeft de hoogste voorrang. De leden van de senaatscommissie kre gen eveneens kleuren foto's te zien en verscheidene senatoren werden er onpas selijk van. V/eer getuige Voorstellen voor zeer nauwe samenwerking (Van één onzer redacteuren) VLISSINGEN - UTRECHT - Meer dan een half jaar al wacht de ge spreksgroep Rome-Utrecht var Nederlandse rooms-katholieke en oud-katholieke theologen op ant woord uit Rome op een belangrijk document. In dit document, dat is opgesteld met medeweten en instemming van de we derzijdse episcopaten in ons en <lat is gezonden naar het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid der christenen, worden voorstellen gedaan voor verre gaande samenwerking van de rooms- katholieke en de oud-katholieke kerk (12.000 leden) in ons land. Gesteld wordt onder andere dat men elkaar als ka tholieke kerken heeft herkend en dat men veel nauwer wil samengaan en de mogelijkheden wil scheppen voor een gedeeltelijke eommunïo, een wederzijd se erkenning van ambten en sacramen ten. Wat dat betreft kan men de voorstel len vergelijken met een dergelijke over eenkomst die de Anglicaanse en Epis copaalse kerkgemeenschap, de Engelse en Amerikaanse kerk, hebben met de oud-katholieke internationale kerk gemeenschap. In Rotterdam zijn als experiment mo menteel al gezamenlijke misvieringen waarin zowel oud- als rooms-katholieke geestelijken voorgaan. Ook verder is daar een groeiende samenwerking even als in sommige andere grote steden. Wanneer van het Vaticaan geen ant woord komt op de voorstellen dan zou dat kunnen betekenen dat een dergelijk experiment als in Rotterdam in feite zou moeten worden beëindigd. BRIEF PREMIER DE JONG OP VERZOEK VAN DEN UÏL DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering heeft zich op het standpunt gesteld dat de aange wezen weg om tot beëindiging van het Vietnamconflict te geraken ge legen is in een door partijen over een te komen politieke regeling, waarbij het zelfbeschikkingsrecht van het Vietnamese volk wordt gewaarborgd. In een brief aan de tweede kamer schrijft minister-president De Jong, in antwoord op een verzoek van drs J. M. den Uyl, fractievoorzitter voor de PvdA in de tweede kamer, dat de regering over tuigd is van de oprechte wens van de regering der VS een dergelijke politieke oplossing tot stand te brengen. Zij ba seert deze overtuiging zowel op de in concrete feiten duidelijk waarneemba re lijn in de politiek van de VS, op open bare uitspraken van de Amerikaanse leiders, alsmede op hetgeen de Ameri kaanse regering langs andere weg ken baar heeft gemaakt. gegeven op een wijze welke e.en vreedzame oplossing, mot behoud van het recht op zelf besohil tl ting, nader bij heeft gebracht. Onder deze omstandigheden heeft de re gering begrip voor het in de jongste rede van president Nixon tot uitdruk king gebracht beleid hetwelk zonder aanstonds volledige terugtrekking der Amerikaanse troepen in te houden niettemin de tegenpartij in belangrijke mate de mogelijkheid biedt op het tem po ener gefaseerde repatriëring der Amerikaanse krijgsmachtonderdelen in vloed uit te oefenen door het tonen van bereidheid, aa.n liet bereiken een oplossing in bovengenoemde zin de te werken. Hanoi De regering voelt tot haar spijt ern stige twijfel ten aanzien van de vraag of er in Hanoi van een even- grote bereidheid tot een noodzakelijk compromis sprake is. Mocht die ai bestaan; dun heeft de regering van Noord-Vietnam hiervan geen blijk Maanstenen in Houston HOUSTON (AFP) Dinsdagavond laat is in Houston de tweede kist maanstenen die door Conrad en Bean zijn verzameld, aangekomen. Negen uur tevoren was de ■ste lust ontvangen door het labomto- :m van liet ruimte,vaartcentrum. De twee kisten zijn eerst door een klein vliegtuig van het vil iegdeks chip Hornet naar de Samoa-eilanden gebrach/t en vervolgens op de luchtbasis Ellington elk in een vliegtuig geladen voor ver voer naar Houston. Dit vervoer met twee vliegtuigen is geschied met het oog op een mogelijk verongelukken van een vliegtuig waarin beide kisten zou den zitten. Het voorstel in het kader van de verder gaande onderhandelingen die in de ge spreksgroep Rome-Utrecht worden ge voerd, wordt door de nieuwe aartsbis schop-coadjutor, de opvolger (eind 1970) van de huidige monseigneur dr A. Rin kel van Utrecht, prof. M. Kok (59) als verregaand bestempeld. Maar hij noemt dit uitblijven van een antwoord een .verdrietige zaak.' Het gesprek Rome- Utrecht ligt officieel op het moment zeer moeilijk, juist doordat men wat be treft niet veel verder kan zonder Ro me. We weten heel zeker dat we niet ver van elkaar staan, maar het getuige- nis van de lokale R-K Kerk in Neder land is nogal uiteenlopend van dat van het Vaticaan. Als leden van de Neder landse gespreksgroep winden we elkaar volkomen.' Prof. Kok is voorzitter van de Oud-katholieke sectie in de gespreks groep. Prof. Kok meent dat zeker bij de hui dige paus Paulus het tweede Vaticaan se concilie niet voldoende in aanmerking wordt genomen. Hij spreekt over een voortdurende overspannen terugval op het eerste Vaticaanse concilie met me wat de dogmata uit de 19e e inzake Maria en de pauselijke onfeil baarheid betreffen, zaken die de oud- katholieke kerk, die al sinds 1700 ge scheiden van Rome voortleeft, ten stel ligste afwijst. De nieuwe hulpbisschop van de hoogbejaarde mgr Rinkel woreft zondag 7 december in Utrecht gewijd. De toekomstige aartsbisschop van de oud-katholieke kerk, een collega dus van kardinaal Alfrink, is onder andere lid van het moderamen van de Raad Kerken in ons land, waarin nog een bis schop zitting heeft, mgr H. Ernst (r-k) van Breda. De thans 54-jarige bisschop is president van het oud-katholieke seminarie in Amersfoort, dat in de toe komst alleen nog een functie zal hebben voor gymnasiumleerlingen en eventuele hbs'ers, die later theologie willen gaan doen, omdat de theologische opleiding thans wordt gedaan aan de rijksuniver siteit in Utrecht. Het is de bedoeling dat het daar tot een volledige integratie komt samen met onder andere de r-k theologische opleiding en die van de bap tisten. Prof. Koks is hoogleraar in ae kerkgeschiedenis aan het seminarie te Utrecht. De oud-katholieke kerk telt behalve de 12.000 leden in ons land, in het buitenland (VS, Duitsland, Zwitser land, Joegoslavië en Frankrijk) totaal omstreeks 830.000 leden. Zij zijn met elk- aa.r verbonden in de Unie van Utrecht, daterend uit 1889, toen een bisschops verklaring werd opgesteld om de hou ding van deze van Rome onafhankelijke kerk ten opzichte van het Vaticaan te bepalen. De aartsbisschop van Utrecht heeft binnen deze unie zeer veel aanzien en gezag, omdat de Nederlandse Oud- Katholieke Kerk de eerste oud-katholie ke kerk was. Inmiddels verklaarde gisteren voor de Amerikaanse televisie opnieuw "n soldaat bij de slachtpartijen aanwezig te zijn geweest en op een directe order onge veer tien Zuiüvietnamese burgers te heb ben doodgeschoten onder wie een vrouw en een kind van twee jaar. De getuige voegde hieraan toe: ,de volgende dag of twee dagen na de slachtpartij werd ons verboden het gebeurde door te vertellen.' De opdracht om niet over het incident te spreken kwam van een sergeant, ,maar ik geloof dat deze ook in opdracht handelde'. Inmiddels heeft luitenant-ko lonel Reid W. Kennedy, president van de krijgsraad in Fort Benning waar de tweede luitenant William Calley terecht zal staan wegens het geven van op dracht tot de moordpartij ,alle personen die als getuigen in het proces kunnen worden opgeroepen verboden de kwestie In het openbaar te bespreken'. Op de Parijse vredesonderhandeling noemde Ngoejen Van Tien, plaatsver vangend delegatieleider van het bevrij dingsfront, het incident in My Lai .bar baarser dan de misdaden die de Nazis in Lidice (Tsjecho-SIowakije) en Oradour (Frankrijk) tijdens de tweede wereld oorlog hebben bedreven. Een Amerikaanse legerwoordvoerder in Saigon heeft woensdag meegedeeld dat een justitieel onderzoek is geopend naar een beweerd incident in de Mekong-delta, waarbij een Amerikaanse soldaat een Vietnamees zou hebben gedood. De woordvoerder zei dit in commentaar op berichten uit Amerika, volgens welke in juni een compagnie van (ie Ameri kaanse negende infanteriedivisie een .schietoefening' zou hebben gehouden op een bewoond dorp ten noordwesten van Dong Tam. Hem was alleen het eerder genoemde incident bekend, dat zich om streeks dezelfde tjjd zou hebben voorge daan. LUNTEREN (ANP) De Gerefor meerde Kerken krijgen een kerkelijke stichting voor bemiddeling in het beroe pen van predikanten. Bij deze stichting kunnen plaatselijke kerkeraden terecht, die een nieuwe predikant zoeken en om gekeerd kunnen predikanten, die van standplaats veranderen willen, zich hier melden. De synode heeft hiertoe beslo ten na behandeling van een rapport over de moeilijkheden in het beroepingswerk vanwege het tekort aan predikanten. Er zijn op het ogenblik 220 vacatures in de Gereformeerde Kerken. Naar oude gewoonte gaan zondags ,hoorcómmis- sies' op reis om elders een predikant te beluisteren, om hem al dan niet voor een beroep naar de eigen vacante gemeente voor te dragen. Dit systeem kost zoveel tijd en geld, dat bij een. opinie-onderzoek nog maar negen procent van de gerefor meerde kerkeraden zich uitsprak voor handhaving van dit systeem. Ook behandelde de synode de relatie van de Gereformeerde Kerken met de vrije universiteit te Amsterdam. Deze univer siteit was tot nu toe voor de theologi sche faculteit voor een deel aangewezen op de subsidie van de kerk. Te verwach ten valt, dat binnenkort de vrije univer siteit volledig door de overheid gesubsi dieerd zal worden, inclusief de theologi sche faculteit. Er zouden dus. zo werd door enige hoogleraren betoogd, dan mogelijkheden ontstaan om de kerkelijke subsidie te gebruiken voor vormen van speciale zorg voor theologische studen ten, waaraan men nu nog" niet toekomt om financiële redenen. De hoogleraar prof. dr H. M. Kuttert vroeg van de synode niet alleen begrip, maar ook respect voor het moeilijke werk van hen, die dn onze tijd als theo logisch vakman aan de universiteit •erkzaam zijn. DEN HAAG (GPD) De parochie raad Naaldwijk heeft in een vergadering besloten dat pastor H. de Jong. uit Poeldijk, mag trouwen en blijven. Pas tor De jong heeft met instemming van de bisschop van Rotterdam dispensatie aangevraagd in het celibaat. Er bestaan echter nog geen directe trouwplannen. Wel moet hij voorlopig afzien van het voorgaan in de eucharistie en de daar mee gepaard gaande prediking. De Rotterdamse bisschop heeft bepaald, dat pastor De Jong zal worden aange steld als pastoraal werker voor de jon geren. Dit houdt tevens in dat de pas tor blijft gehandhaafd als lid van het team dat in opdracht van de bisschop de samenwerking in de zielzorg voor het westland behartigt. (Gebruikelijk is tot toe, dat gehuwde priesters eiders een ictie krijgen, red. PZC). De Amsterdamse studentenpastor Hunb Oosterhuis gaat eveneens trou wen. Hij is na Jos Vrijburg de twee de voorganger in de hoofdstedelijke studentengemeente die officieel van het celibaat afziet. De heer Oosterhuis (34) heeft rich ver loofd met de 24-jarige verpleegster Jo sephine Melief uit Enschede, die enige tijd voor het Rode Kruis in Zuid-Viet- nam heeft gewerkt. Huub Oosterhui6 wil als voorganger in' de studentengemeente blijven functio neren. Overleg hierover is gaande. NED HER VKERK Schipper, zend. pred. laatstelijk te Cameroon, Jagerstee, Officiersweg 86. Epe (GId) is beroepbaar. NED. HERV. KERK. Beroepen te Berg-Ambacht T. J. Ka merbeek te Rouveen. Bedankt voor Noordwijkerhout G. J. E. Tigehelaar te Westzaan-Assendelft. GEREF. KERKEN. Beroepen te Een-Veerihuizen, Kapelle- BiezeLinge, Woudsend-Jutrijp-Hommerts N. C. te Fockert kandidaat te Amster dam. Beroepen te Leeuwarden A. Plaatsman te Amsterdam-Centrum. GER. KERKEN VRIJG. Beroepen te Kampen M, K. Drost te Dalfsen; te Groote Gast R. Zijlstra te Eemdijk. CHR. .'GEREF. KERKEN. Bedankt voor Amsterdam-West (in combinatie met Oost en Zuid) A. W. Drechsler te Den Haag-Zuid. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Winschoten J. Moerland te Dordrecht. BAPTISTENGEMEENTEN. Benoemd tot predikant-beheerder van de camping Den Borg te Rekken N. Bandstra te Borne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 13