Bejaardenwerk in Middelburg zoveel mogelijk gebundeld Philips Terneuzen gaat uitbreiden In Goes is nu magazijn met bedden voor rampsituaties Schooladviesdienst nu nodig en gewenst Oude hervormde kerk van Kloosterzande nu centrum van concerten kerkmuziek BILT 2 ALMANAK Minister reageert op vragen over bezoek Zierikzee MINISTERS OVER WOLAANVOER ANTWERPEN Inbraak bij Van Gend Loos levert ƒ25.000 op PROMOTOR D. MANNEKE Eén miljoen Oorzaak brand Grieks vrachtschip nog niet bekend 1 Dieplader-kraan tegen viaduct: 60.000,- schade Verwacht:.. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 RAAD AKKOORD MET SAMENWERKINGSORGANEN' REGELMATIG ONDERZOEK NAAR NOODZAKELIJKE VOORZIENINGEN MIDDELBURG Om tot eeri zo groot mogelijke samenwerking op het gebied van de dienstverlening aan bejaarden te komen zullen in Middelburg een ,raad voor het be jaardenwerk' en een .commissie voor het bejaardenwerk' worden gevormd. De Middelburgse ge meenteraad ging maandagmiddag in overgrote meerderheid akkoord met een voorstel van burgemees ter en wethouders tot instelling van deze twee organen. In de raad zullen, zoals gemeld, ver tegenwoordigers van allerlei orga nisaties en andere instellingen, die zich met het bejaardenwerk bezig houden, zitting krijgen. Tot de taken van deze raad zullen onder meer behoren het regelmatig doen van on derzoekingen naar bestaande voor zieningen van bejaarden in de stad. het zich beraden over de wenselijk heid van nieuwe voorzieningen voor bejaarden, terwijl de raad voorts overheidsorganen, betrokken particu liere organisaties enz. van hun be vindingen en verlangens op hel ge bied van het bejaardenwerk op de hoogte zullen kunnen stellen. De commissie, aanzienlijk bescheide ner van omvang, zal vooral tot taak krijgen om het gemeentebestuur in zaken, die de zorg voor de bejaar den betreft, te adviseren. Dit laatste geldt ook voor bijvoorbeeld een min of meer uitgewerkt plan dat door de .raad voor het bejaardenwerk' bij het gemeentebestuur zou worden ingediend. In het uitvoerige debat, dat de raad maandagmiddag aan dit ontwerp wijdde, bleken de raadsleden het met het voorstel .m hoofdzaken' eens te zijn. Op- en aanmerkingen betroffen in de meeste gevallen zaken als de vraag wie in deze organen, met name de commis sie, zitting kan nemen, taken en .werk sfeer' van de raad en de commissie enz, Op deze algemene instemming werd slechts één uitzondering gemaakt, nl door het BP-raadslid, dr E. Voorhoeve, die onder meer betoogde, dat met de in stelling van de commissie aan de eigen lijke gemeenteraad het .publiekelijk'ka- rakter' in zaken met betrekking tot de bejaardenzorg zal worden ontnomen. M. Almekinders geuitte opmerking, nl dat een dergelijk .circuit duidelijk zou behoren tot het terrein van de .ge ïnstitutionaliseerde gezondheidszorg". .Als de bejaardenoorden niet willen, dan kan niemand hen dwingen', zo voegde de heer Almekinders daaraan nog toe. De heer Van Bennekom bleek evenmin eens met het standpunt van de heer C. Kammeraad (wd), dat in de commis sie en in de raad zo weinig mogelijk ambtenaren zitting zouden mogen heb ben. De wethouder stelde, dat het hoog tijd wordt de .orthodoxe stelling' uit vroegere dagen, dat de ambtenaar zich tot het advieseurschap dient te beper ken. hoog nodig herzien zou moeten worden. .Qua opleiding en werkzaam heden behoren deze ambtenaren veelal tot de meest bekwame figuren in spe cifieke zaken als deze', zo betoogde de heer Van Bennekom. Of het gewenst is ook een vertegenwoordiger van de pro vincie in de raad op te nemen, achtte hij de vraag, vooral ook omdat de raad toch al een .omvangrijk lichaam' wordt. Actief In antwoord op opmerkingen van de heer Almekinders, dat de commissie iir tegenstelling tot de raad voor het be jaardenwerk een meer passieve rol zou moeten worden toebedeeld, zei de heer Van Bennekom het tegendeel te hopen, nl dat uit de commissie zelf ook Initia tieven zouden voortkomen. De heer Don had eerder in zijn .al gemene beschouwing' op het voor stel. betoogd dat hij een goed func tioneren van de raad vooral ook een Overlapping Er bleek een klein verschil van opvat ting te bestaan tussen de linkse en de rechtse raadsfracties over de vraag of de leden van de commissie al dan geen lid diende te zijn van de raad voor het bejaardenwerk. De PvdA-fractie zei bij monde van de heer W. Don uitdrukke lijk ja, terwijl namens AR, CH en KVP, drs G. Kerkhof overlapping' van func ties hier ongewenst achtte. Wethouder J. van Bennekom trad hier .bemiddelend' op door voor te stellen enkele leden van de raad in de commis sie zitting te laten nemen, waardoor de communicatie tussen de twee organen, .die beiden hun volkomen eigen be staansrecht zullen hebben', zo betoogde de wethouder, alleen maar zal kunnen worden verbeterd. De heer Van Bennekom had aan het begin van zijn beantwoording van de verschillende vragen uit de raad ge zegd te beseffen, dat de samenstelling van de raad zoals in de ontwerp ver ordening werd voorgesteld nog bepaald niet volledig kon worden genoemd. Zo zou er zeker ook een plaats moeten wor den ingeruimd waarop de heer Don had aangedrongen voor een vertegen woordiger van de algemene vereniging voor gezinsverzorging. Circuit De heer Don kreeg minder steun van de wethouder voor zijn suggestie om de te vormen raad zo mogelijk een actieve rol te laten spelen in een .regionaal proefcircuit' waarin tot een .vervolmaking van de dienst verlening aan de bejaarden zou kun nen worden gekomen, aldus de PvdA- X fractievoorzitter, die in dit verband onder meer doelde op een gericht opnamebeleid voor de verzorgings tehuizen op Walcheren. De heer Van Bennekom stelde deze ge dachte voor Walcheren in zijn geheel zeker interssant te achten doch in schakeling van de raad. als plaatse lijke instelling, minder geschikt te vin den. De wethouder sloot daarmee min of meer aan bij de eerder door de heer (ADVERTENTIE) UW ST-NICOLAAS- GESCHENK VINDT U BIJ OPTICIEN St-Jacobsstraat 14 issingen - Telefoon 2398 grotere doelmatigheid in de bejaar denzorg zal kunnen worden bereikt. .Het kwalitatieve aspect zal worden verbeterd en versnippering van krachten zal worden voorkomen', al dus de heer Don, die vervolgens aan de hand van cijfers aantoonde welke enorme bedragen met het be jaardenwerk zijn gemoeid. De heer Don deed voorts de suggestie, dat via de in te stellen raad in de be jaardentehuizen beschikbare voorzie ningen ook dienstbaar zouden wor den gemaakt aan .in de wijk' wo nende bejaarden. Zo zou er voor de ze bejaarden in de tehuizen ook een tijdelijke opnamemogelijkheid moe ten worden gecreëerd, aldus de heer Don. De heer Kerkhof, zei onder meer ver heugd te zijn, dat men hier een struc tuur heeft kunnen komen waarbij in de raad het particuliere initiatief de na druk krijgt terwijl in de commissie dc overheid de belangrijke stem zal heb ben. De heer Almekinders pleitte voor een inbreng van de woningbouwcorporaties, die naar zijn mening hier eveneens een belangrijke taak hadden. De heer Kam meraad, waarschuwde ervoor, dat het in deze raad voor het bejaardenwerk wel eens buitengewoon moeilijk zou kunnen blijken te zijn .om bomen van een zo verschillende plantaardige samenstel ling tot een aanvaardbaar bos te maken'. De heer A. Scjot (sgp) stelde tenslotte, dat er voor diende te worden opgepast, dat de autonomie van diverse particu liere instellingen niet wordt aangetast door een streven naar .perfectionisme' van overheidsorganisatie'. 200 a 300 arbeidsplaatsen TERNEUZEN Philips Nederland NV gaat zijn fabriek in Terneuzen vrij belangrijk uitbreiden. Met het oog hierop zal het fabrieksterrein (nu 5 ha) met 15.000 m2 worden vergroot. De uitbreiding betekent werkgelegenheid voor 250 a 300 mensen. Philips Terneuzen heeft nu ruim 900 personeelsleden. B en w van Terneuzen zullen de gemeenteraad aanstaande donderdag voorstellen de voor de uitbreiding benodigde 1,5 hectare aan Philips te ver kopen. Het bedrijf heeft al enige tijd optie op een aansluitend terrein van 9,5 hectare. Voor de resterende 8 hectare blijft de optie normaal van kracht. Bij Philips wilde men gisteren over de voorgenomen uitbreiding nog geen nadere mededelingen doen. De directeur van Philips-Terneuzen bevestgde wel, dat er gedeeltelijk gebruik zal worden gemaakt van de optie. Vol gens de Philips-persdienst in Eindhoven is de zaak nog niet helemaal rond, maar zijn de plannen wel concreet. Met de uitbreiding zou een periode van enkele jaren zijn gemoeid. Bij Philips Terneuzen worden voornamelijk flltslampjes en andere kleine lampen (onder meer voor zaklantaarns en kerstboomverlichting) gemaakt teeuwse Beslissing De Sint heeft het maar weer druk met al die intochten. Zaterdag wa ren, om er zomaar enkele te noe men. Middelburg, Vlissingen, Breu ken* en Renesse aan de beurt. Een jachtig bestaan. Leuk is iii dit verband wel, dat voor wat Middelburg en Vlissin- gen betreft de dubbelstadgedachte met aan de kleintjes voorbijgaat. .Waar zullen we gaan kijken', vroeg een Vlissingse vader zater dagmorgen zijn zoontjes, ,in Mid delburg of in Vlissingen V Het oudste ventje (vijf) nam de beslissing. Jjaten we maar naar Middelburg gaan. In Vlissingen hebben we 'm vorig jaar ook al gezien, 't Zal wel weer dezelfde DEN HAAG (GPD) Minister ir. H. K. J. Beernink van binnenlandse zaken ontkent, dat hij bij zijn be zoek aan het door een mijnexplosie getroffen Zierikzee gezegd zou heb ben, dat de niet door verzekering ge dekte schade voor rekening van hei rijk zou komen. ,De ondergetekende heeft wel toegezegd naar middelen te zullen zoeken om in de niet door verzekering gedekte schade tegemoet te komen. Hij heeft ter zake aan stonds contact gezocht met de vice- voorzïtter van het rampenfonds'. Mi nister Beernink zegt dit in antwoord op vragen van het tweede-kamerlid Lems (pvda). Over de vraag of de minister aan zijn toezegging de waarschuwing heeft verbonden, dat de middenstand uit de reparatiewerkzaamheden .geen slaatje' mag slaan, antwoordt de be windsman: ,De aangehaalde uitdruk king heeft de ondergetekende ge bruikt in een context, die als geheel hierop neerkwam, dat hij de hoop en het vertrouwen uitsprak, dat de mid denstand bij het verrichten van re paratiewerkzaamheden begrip zal op brengen voor de moeilijkheden, waarvoor de getroffenen rich plaatst zien'. Hij laat weten, dat rich in het verleden .een gelukkig gering" aantal gevallen heeft voorgedaan waarin dat begrip niet aanwezig was. Ont kennend beantwoordt minister Beer nink de vraag of hij van oordeel is, dat degenen die tot de midden stand gerekend worden er een ge woonte van maken meer dan aan vaardbaar voordeel te putten uit het herstel van schade tengevolge van calamiteiten. DEN HAAG (ANP) Subsidies voor de kosten van het lossen en doorvoe- I ren van Australische en Nieuw-Zeeland- se wol in Antwerpen worden uitsluitend i door het particuliere bedrijfsleven in Antwerpen verstrekt, aldus hebben de minister van economische zaken en van verkeer en waterstaat, mr L. de Block en drs J. A. Bakker, in antwoord op vragen van het eerste-kamerlid drs M. C. Ver burg (pvda) verklaard. De ministers gaan niet in op de vraag of een concurrentiestrijd in het belang is van een harmonische en evenwichti ge ontwikkeling van de havens m de Be- in Vlissingen naar Antwerpen te trek ken.) Zij geloven niet dat hier sprake is van discriminatie of verstoring van de nie- dedmgensvoorwaarden in ae zin van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie. Dit verdrag verplicht de regeringen er gezamenlijk op toe te zien dat geen wettelijk of uitvoerend voorschrift noch enig ander publiekrechtelijk voor schrift de mededingensvoorwaarden ver stoort. Van het bestaan van dergelijke voor schriften is niets gebleken en er Is dan ook geen aanleiding om stappen te ne men, aldus de ministers. Examens Te 's-Gravenhage slaagde voor het exa men wiskunde mo-b de heer H. Jansen uit Hulst. Aan de voortgezette opleiding voor ver- plegenden te Amsterdam is voor de starcursus A geslaagd: zr R. Janssens te Goes, werkzaam in St-Joanna. BETALING ABONNEMENT In verband met de omschakeling van weekabonnementen naar maandabonnementen, wordt deze week door onze agenten en be zorgers voor het laatst per week afgerekend. Met ingang van 1 december zal het abonnementsgeld per maand geïnd worden voor die abonnees, die geen kwartaalabonnement wensen te nemen. Wij verzoeken onze abonnees be leefd hiermee rekening te willen houden. De directie Raadslid Don: .GEPASSEERD IS GEPASSEERD' MIDDELBURG ,Wat gepasseerd i' is gepasseerd. Ik hoop, dat we weer tot constructieve samenwerking zul len kunnen komen zonder, uiteraard onze politieke afkomst te hoeven ver loochenen.' Dat zei zaterdagmiddag in de Mid delburgse raadsvergadering PvdA- fractie voorzitter VV. Don tot de le den van de rechtse raadsfracties. De heer Don was tot rijn verzoenend gebaar gekomen, zo lichtte hij zelf toe, naar aanleiding van opmerkin gen over .gestoorde verhoudingen in de raad', die burgemeester Drijber kort voor zijn vertrek naar Zwolle had gemaakt in een interview met een PZC-verslaggever. De voorzitter van de rechtse raads fracties. de heer M. Almekinders. zei deze uitgestoken hand van de andere zijde graag te willen drukken. ,De meningsverschillen hebben trouwens nooit tot rancuneuze gedachten aar orize kant geleid. We hebben inte gendeel veel waardering voor het geen door de PvdA-raadsleden wordt gepresteerd', aldus de heer Alme kinders die nog in het bijzonder de heer Don prees voor de wijze waar op hij zijn fraobie leidde. BERGEN OP ZOOM Zondagavond was bij de politie van Bergen op Zoom kennis gegeven dat er was ingebroken in het kantoor van de NV Van Gend en Loos aan het Stationsplein te Ber gen op Zoom. De muurkluis op het kantoor was vakkundig opengebrand, twee geldkisten waren opengebroken, een geldbedrag van ƒ20.752 aan con tanten en een cheque van ruim ƒ3400 werden ontvreemd. De cheque is inmid dels geblokkeerd. Vermoedelijk is men hot gebouw binnengedrongen van de kant van het perron. VERGROTING CAPACITEIT ZIEKENHUIZEN VIBO bouwt ook in Oostburg GOES Alaandag Is op het industrie terrein in Goes het nieuwe magazijn geopend van de afdeling volksgezond heidszorg in buitengewone omstandig heden (VIBO) van het 'ministerie var sociale zaken en volksgezondheid. Voor Zeeland benoorden de Westersehelde be schikt men nu oor noodsituaties ovei tweehonderd bedden, waarmee de ca paciteit van de ziekenhuizen kan wor den vergroot. Met de totstandkoming van het magazijn in Goes is de VIBO een stap verder gekomen met de reali satie van het plan hospitalïsatie I. Dat houdt in, dat op 19 plaatsen in Nederland magazijnen staan met een totaal aantal bedden van 17.000. Mo menteel tracht de VIBO dat aantal uit te breiden tot 20.000. In 1971 zal voor Zeeuwsch-Vlaanderen in Oostburg een magazijn staan, waar een zelfde voorraad bedden als in Goes zal worden opgeslagen. Zowel Oostburg als Goes krijgen bovendien in dat jaar in het VIBO-magazijn 450 bedden, die in noodsituaties in andere gebouwen dan ziekenhuizen worden gezet. In het laatste geval gaat het om de uitvoering van het noodbeddenplan .Hospitalisa- tie n*. Dat plan houdt in de opslag van in het totaal 50.000 minder luxueze bedden, waarmee de noodhospitalen kunnen worden ingericht. Het plan, .Hospitalisatie II' zal in drie fasen worden uitgevoerd. Met het eerste plan is men vrijwel klaar. Men heeft op Slot van pagina 1) ,De meeste leerlingen weten op die leeftijd nog niet goed wat zij willen worden. We schrijven hen dan ook beslist geen beroep -voor, maar ge ven hun een overzicht van hun meer voudige beroepsgerichtheden, zodat ze later zelf daaruit hun keus kun nen maken', aldus de heren Van Zanten en Rijpkema. T oets Ten aanzien van de algemene school toets, die in Zeeland geen gemeen schappelijke procedure heeft kunnen halen, merken de directeuren op: ,Zou men bij het onderwijs in deze provincie toch nog eens een gemeen schappelijke procedure kiezen voor de overgang van de leerlingen van het basisonderwijs naar het voort gezet onderwijs, dan zou de door ons gedachte dienst de .methodiek en ma- terialen voor de algemene school toets kunnen verzorgen'. De toets zelf kan door de onderwijzers wor den afgenomen. Naar het oordeel van de stichtingen is noch de school toets alleen, nocli de psychotechni sche test alleen het middel bij uit- VAN MUZIEKKRING XJIT-TE HOF-TER ZANDE' KLOOSTERZANDE Aanstaan de zaterdag is in het oude her vormde kerkje te Kloosterzande een gitaar-recital te beluisteren van de gitarist Ben Ludemann, leraar aan de stedelijke muziek school te Breda. Hij zal klassiek gitaarspel ten gehore brengen cn feeft hierbij een toelichting op e werken die hij speelt, de ge schiedenis en het gebruik van Bet instrument. Ludemann is een veel zijdig componist en is bekend ge worden door zijn vele plaatopna men met verschillende zangers. Zijn concert is daarom opmerke lijk omdat zelden een gitaar in klassieke muziek wordt betrok ken. Het gitaar-recital is een on derdeel van het concertprogram ma dat door de onlangs opge richte nniziekkring ,Uit-te Hof- ter Zande' is samengesteld en waarvan de organist Daniel Man neke de promotor is. Het idee om te concerteren in het hervormde kerkje bestaat al enkele jaren. Daan Manneke noemt het kerkje een .uitdaging' om concerten te geven. Ongeveer drie jaar geleden is hij daar ook mee begonnen in samenwerking met diverse an dere beroepsmusici. Hij werd in dit initiatief ondermeer gesteund door dominee Gramsbergen van de hervormde kerk. Het uitgangs punt voor de concerten in dit kerkje was van zuiver persoon lijke aard: musici hadden er na melijk een enorm plezier in om juist op deze plaats te concer teren, of er nu veel of weinig toehoorders waren. Vaak waren dat er weinig, er werd ook geen publiciteit aan de concerten ge geven. Doordat de activiteiten niet breed genoeg waren opgezet, is hieraan ongeveer twee jaar ge leden een eind gekomen. Enkele maanden geleden echter heeft Daan Manneke die zo .weg" was van de Ideale con certruimte enige vrienden en relaties bij elkaar geroepen om een nieuw concertprogramma op te stellen rondom het kerkje, maar nu breder opgezet. Daan Manne ke zelf zorgt daarbij voor het engageren van de musici. De op gerichte muziekkring ,Uit-te Hof- ter Zande' wordt verder gevormd door domina H. B. de Neeling, Camiel Roctus (promotor van het Zeeuws volkstoneel), Cor Schelf hout, mevrouw Mangus en de heer De gitarist Ben Ludemann. die zaterdag een klassiek recital ten gehore brengt. J. Collet (onderwijzer). Elk van hen draagt een steentje bij om het opmerkelijke initiatief van de grond te krijgen. De muziekkring heeft reeds ge zorgd voor een hernieuwd begin van de muzikale aktiviteiten rond om het oude kerkje: afgelopen za terdag was (weliswaar in dc ka- f ludieke kerk in verband niet de benodigde ruimte) het Madrigaal koor onder leiding van Elza Her- nady uit Bergen op Zoom te be luisteren, alsook de bekende fluit- tïst Henk van der Vliet en or ganist Daan Manneke zelf. Hoe- vel er tamelijk weinig belang stellenden waren, beeft Daan Manneke naar aanleiding van een gehouden enquête, bijzonder .fij ne' reacties ontvangen. Hij zegt er zelf over: ,Dit moet echt een streekfestiviteit worden, een zelfstandig iets met voorna melijk muzikale elementen. Dat is de opzet. En alles blijft ge- een traliseerrd runu het kerkje. Wel denken we er bijvoorbeeld aan om mini-exposities aan de concerten vast te knopen, zoals ïen pottenbakkerstentoonstelling. We mikken echt voornamelijk op ie mensen uit de streek zelf en we hebben getracht om een zo gevarieerd mogelijk programma van kerkmuziek samen te stellen. We hebben nu een paar mensen uit de gemeenschap bij elkaar die allerlei "contacten onder het volk hebben.' Zaterdag dus een gitaar-recital (aanvang 8 uur). Voor het vol gende concert is de slagwerker Jan Anthonïsse, leraar aan de Terneuzense muziekschool geën gageerd (eind januari - begin fe bruari). Ook in dit concert is een toelichting en een demonstratie van het instrument opgenomen. Het laatste concert in deze serie wordt verzorgd door de uit Australië afkomstige pianist Geoffrey Madge, beoefenaar van moderne muziek bij nitstek. Mad ge werkt nauw samen met Da niel Manneke bij bet vervaardi gen van elektronische composi ties en gaf onlangs samen met hem een concert in de concert en gehoorzaal te Middelburg. Dit is het programma voor het huidige seizoen, dat laat zien dat men aan de concerten zoveel mo gelijk kleur wil geven. De mu ziekkring die momenteel aan al lerlei uitbreidingsmogelijkheden denkt, zoals lezingen over muziek, is van mening dat de start een succes is geweest en hoopt op een grote weerklank bij de lief hebbers uit de omgeving. stek om de richting van de leerling te bepalen. .Het gaat om een combinatie van beide, waarbij zowel het kind zelf, maar ook het advies van het school hoofd vooral niet vergeten mag wor den. Wat de leerling Detreft: het na gaan van de karakterstructuur is al even belangrijk als het onderzoek naar de intelLigentie'. Beide heren waren van mening indien een algemene schooltoets nog eens zou worden ingevoerd, de thans door hun bureaus gedane schoolvorderingsonderzoelcen op de lagere scholen wellicht zoüden kun nen vervallen. Over een schooljaar genomen test elk bureau thans een groot aantal lingen van de lagere scholen van het voortgezet onderwijs. Bij de christelijke stichting te Vlissingen gevestigd zijn dat 700 leerlingen van het basisonderwijs en 300 van het voortgezet onderwijs. De werkzaamheden van de beide stichtingen worden gefinancierd uit subsidies. Het rijk betaalt 80 procent, de rest wordt er door verschillende gemeen ten bijgelegd, terwijl er van de ou ders een .aanmoedigingspremie' wordt gevraagd, die ligt tussen de 10 en 15 per test. In totaal zijn thans in Zeeland een tiental school- en beroepskeuzead viseurs werkzaam, waarvan twee psychologen. Proef Op Schouwei i Duiveland zal vol- beroepskeuze, die veel weg heeft van de dienst, zoals die door beide stich tingen voor geheel Zeeland wordt voorgestaan. Alle onderwijsinstellingen, de beide stichtingen, het GAB, en het weten schappelijk bureau Rotterdam (dit levert de toetsstof) zullen er aan meewerken. De scholen zelf nemen de schoolvorderingstoets af. De stichtingen en het GAB verrichten de psychologische tests. De gemeen teraden op Schouwen-Duiveland zijn hiermee akkoord gegaan en hebben voorstellen tot subsidiëring goedge keurd. Een fusie zal de adviesdienst, die de beide stichtingen voor ogen staat, niet worden. .Maar een veel nauwe re en efficiëntere samenwerking in een overkoepelend orgaan', waarin de .zuilen' veel kleiner zijn gemaakt'. Men vindt het noodzakelijk om tot een dergelijk orgaan te komen', ook al omdat Zeeland anders wellicht in de toekomst door een dergelijk or gaan van buiten de provincie wordt bediend, dat de achtergronden hier minder goed kent'. een groot aantal plaatsen in den lande de beschikking over magazijnen en het gaat er nu om de capaciteit te ver ten. Bij oorlogsrampen worden de zieken huizen vanuit de VIBO-magazijnen au tomatisch voorzien van bedden en zeer veel ander materiaal. Er zijn bran cards, er is kleding, en er is een grote hoeveelheid medicamenten. Die medi camenten worden steeds gecontroleerd en vervangen. Het magazijn in Goes heeft compleet met inventaris een bedrag van rond de miljoen gulden gekost. De helft van dat bedrag is jesteed aan de inventaris. Het nieuwe Goese magazijn aan de Van Doorne straat werd maandagmorgen officieel geopend door de chef van het kabinet van de commissaris der koningin in Zeeland mr F. H. M. van der Heijden. De opening werd verricht na een bij eenkomst in de kantine van de veiling in Goes, waar het hoofd van de VIBO, mr T. H. C. van den Broek, een uit eenzetting gaf over het doel en de wijze van functioneren van de magazijnen. De heer Van den Broek maakte duide lijk, dat Zeeland één van de laatste provincies is, waar de magazijnen wor den gebouwd en ingericht. Tot dus ver was het voor Zeeuwse ziekenhui zen bestemde materiaal opgeslagen in Steenbergen. Momenteel zijn er in Ne derland 19 vestigingsplaatsen voor ma gazijnen. Binnenkort wordt in Dubbel dam gebouwd. Op de foto: vertegen woordigers van de medische wereld in Zeeland, burgemeester en BB-functio- narissen bekijken de materialen in het Goese magazijn. (Foto PZC). (Van onze correspondent) i ROTTERDAM (GPI)) Het Griekse vrachtschip .Martha' (4958) brt. dat za terdag van 's morgens vroeg tot diep in de middag in brand lieeft gestaan voor de kust, tien mijl ten zuidwesten van het lichtschip Goeree, zal worden gerepareerd. Hoewel de schade zeer groot is, hoeft het schip, dat overigens ook «1 zware schade aan dc boeg bad, niet te worden opgegeven. De .Martha' ligt bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij in Rotterdam. De zeesleper .Barenitsz Zee' van L. Smit en Co en de Europoortslepers .Maasbank' en .Indusbank' van de Nieu we Rotterdamse Sleepdienst brachten de .Mart/ha', nadat zij het vuur met eigen blusmateriaal onder controle hadden ge kregen, zaterdag aan het eind van de middag de Waterweg binnen. De moei lijk manoeuvreerbare Griek werd eerst aan een boei in de Waalhaven gelegd. Daarna werd het schip verhaald naai de RDM. Maandag is het onderzoek naar de oorzaak van de brand begon nen. De bemanning is in hotels in Rot terdam ondergebracht. (ADVERTENTIE) Geef met St-Nicolaas een bloemencheque Kwekerij M. H, Dekker GOES: Lange Vorststraat 34 - Tel. 0I100-7G21 MIDDELBURG: Langevielesingel 34-38 - Tel. 01180-5253* KAMPERLAND Ongeveer veertig duizend gulden schade was er maan dagmiddag bij het viaduct over de pro vinciale weg bij Kamperland, nadat een dieplader met mobiele kraan tegen de betonnen overkapping was gebotst. De kraan ter waarde van ƒ40.000. werd door de klap met kracht van de diep lader afgestoten en totaal vernield. Ogenschijnlijk leek het erop, dat de schade aan net viaduct nogai meeviel, maar uit de taxatie van enkele amb tenaren van provinciale waterstaat bleek dat de kosten van herstel oi zeker 20.000 moeten worden beraamd De dieplader zakte bij dit ongeluk door zijn achteras en is voorlopig uit de circulatie genomen. Bij onderzoek kwam men tot de ont dekking dat de kraan \an het Kam- perlandse loondorsbedrijf L. in combi natie met de dieplader van de firma L. uit Grljpskerke slechts enkele cen timeters te hoog waren bij het onder door rijden van het viaduct. Reden dat de reparatie aan het via duct zo kostbaar wordt, is dat men ter plaatse speciaal spanbeton heeft gebruikt. NU EN DAN BUIEN Nu en dan buien, mogelijk met hagel ol' natte sneeuw, afgewisseld door on- Iclaringen- Overwegend matige, aan ilo kust al en toe krachtige noordwestelij ke wind. Dezelfde middugtempcraturen als gisteren of iets lagere. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag: Koud weer met regen of sneeuw en in de nacht over het algemeen lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 0 tot 6 graden onder normaal; max. temp.: 1 tot 6 graden onder normaal: kans op een droge peri ode van m-.nstcns 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 10 procent: kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Normalen voor 27 nov. tot 1 dec., res pectievelijk min. temp. en max. temp.: Den Helder 4 8 Eelde 2 7 De Bilt 2 7 Vlissingen 4 8 ZON EN MAAN 26 november Zon op 08.18 onder 16 36 Maan op 17.49 onder 11.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2