ZEEUWS-VLAAMSE BOND VAN MUZIEKVERENIGINGEN BLAAST NA 23 JAAR DE AFTOCHT WIELERVARIA Cultureel Zeeuwsch- Vlaanderen VLAAMS JO ,HET ZEEUWSE HONK' WIL VECHTEN TEGEN DE ZWARTE VLEK VRIJDAG 21 NOVEMBER 196? ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOORZITTER OCKE,00K TOPKORPSEN KUNNEN GEVAAR LOPEN, Voorzitter Oclcé ...kwijnend... Een van de weinige florissante korpsen in de streek: harmonie ,De Volharding' uit Zaamslag TERNEUZEN De Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen is ter ziele. Onlangs werd op een bijeenkomst in Oost burg waar 8 van de 9 aangesloten korpsen waren vertegen woordigd het al jaren dubieuze lot van de organisatie bezegeld. Tot verdriet van de heer P. A. Ocké (66) uit Terneuzen, voorzitter van de bond sinds de oprichting in augustus 1946. ,De belangstelling voor de mu ziekgezelschappen loopt terug, dat blijkt ook uit ae gegevens van de fe deratie van harmonie- en fanfarege zelschappen. Zelfs de topkorpsen die we hier in de streek hebben, de har monie Zaamslag en de fanfare van Zuidzande, die allebei uitkomen in de vaandelafdeling, lopen de kans het moeilijk te krijgen. Zij staan boven aan de ladder en dat is gevaarlijk. Als je eenmaal gaat glijden is er geen houden meer aan. Daarbij komt ook, dat deze korpsen helemaal afhangen van hun dirigent. Als zo'n man weg valt, door ziekte of verhuizing, kun je praktisch geen opvolger met de zelfde kwaliteiten vinden. Dat ligt in een grote stad heel wat eenvoudiger". De geschiedenis van de bond is vooral de laatste jaren een triest verhaal vol verdwenen (en in het gunstigste geval: kwijnende) mu ziekverenigingen. Van de 9 korpsen die tot het laatste moment deel neb ben uitgemaakt van de organisatie zijn alleen die van Zaamslag, Zuid zande, Aardenburg, Axel (.Hosanna') en Terneuzen nog actief. Het tweede Axelse korps, .Concordia", de muziek van Sint-Kruis en de gezelschappen van Breskens en Oostburg dreigen te verdwijnen. Het zijn niet de enige. De heer Ocké: ,Om wat namen te noemen: Groede, Nieuwvliet, Hoofd plaat, Biervliet, IJzendijke en Water landkerkje. Allemaal plaatsen die vroeger een bloeiend gezelschap had den. Ze zijn één voor één verdwenen. En de oorzaak? Ach, ik geloof niet dat er minder aan muziek wordt ge daan, zeker niet. Maar de mensen richten zich op een ander soort: men vormt groepjes, kiest andere instru menten. De medewerking van de mu ziekscholen is er. Met name meneer Van Prooijen van die in Terneuzen zou maar wat graag muzikanten op leiden. Alleen kan zo'n man mensen die bas of viool willen studeren, ook niet dwingen om iets anders te kie zen, omdat dat de muziekverenigin gen ten goede komt. Concoursen De bond heeft In de 23 jaar van zijn bestaan zo'n 23 concoursen georga niseerd. Het eerste, in augustus 47 in Terneuzen, boekte 20 korpsen, het laatste Hemelvaartsdag van djt jaar in Aardenburg, had 6 Zeeuws-Vlaam se verenigingen te gast. ,Maar nu de bond weg is, betekent dat niet dat er geen concoursen meer gehou den kunnen worden. Sinds 1957 zijn we namelijk opgenomen in de federa tie en omdat ae verenigingen daar van afzonderlijk deel uitmaken, heb ben zij het recht om zelf federatieve concoursen te organiseren. Ik heb al voorgesteld om bijvoorbeeld twee ver enigingen samen zoiets te laten doen. En verder kunnen ze natuurlijk ook in de toekomst altijd terecht op an dere federatieve concoursen', vertelt de heer Ocké, die het verdwijnen van de bond kenschetst als een zaak die zich in fasen heeft voltrokken, ,In de vijftiger jaren verminderde ons ledental met de helft, doordat de ka tholieke korpsen op verzoek van de bisschop een eigen organisatie kregen. Die mensen zijn met pijn in het hart vertrolcken, Maar goed, we hadden nog altijd 13 korpsen over en omdat 12 aJ vol doende zijn voor de organisatie van een concours, zaten we zelfs even over de streep. Toen het met de ver enigingen steeds slechter ging, heb ben we gezegd en dat ben ik mei name geweest: laten bepaalde korp sen het samen gaan doen. Je kreeg dan bijvoorbeeld dat de 6 muzikan ten van Groede en de 12 in Nieuw vliet weer één vereniging vormden. Maar ook dat liep niet. Het was op het laatst zo, dat we voor bepaalde bestuursfuncties niet eens meer kan didaten kregen. Dan werd er gezegd: ja, maar ik ga het commando over dit zinkende schip niet overnemen. En omdat het zittende bestuur dan maar aanbleef, werd het bestaan van de organisatie gerekt'. Archieven Overigens heeft de heer Ocké de hoop op een toekomst waar meer muziek in zit, nog niet helemaal opgegeven. ,Wij, ais bestuursleden, houden ons beschikbaar om korpsen te adviseren bij bijvoorbeeld de organisatie van een concours. Ik heb wel gezegd: éts er ooit nog eens een nieuwe bond komt, dan ben ik daarvoor niet meer beschikbaar, maar als ik wat voor het muziekleven in de streek kan doen: gréag. Naar mijn mening zijn muziekgezelschappen gewoon nodig, ze hóren erbij. Of 't nu om de Intocht van sinterklaas, koninginnedag of an dere feestelijke evenementen gaat, zonder muziek zijn ze ondenkbaar'. Over de opheffing van de bond (6 stemmen voor. 1 onthouding en 1 stem tegen): ,De heer Van dé Veeke uit Zaamslag, die indertijd bij de op richting was, vroeg, toen ik de laatste rondvraag aan de orde stelde, het woord. Die man stond daar met tra nen in z'n ogen. Hij zei: het is héél, heel'erg dat dit gebeurt. Zoiets kan ik begrijpen'. De bescheiden van de organisatie zullen straks een plaats krijgen in de archieven van Hoek. Twintig jaar muziek in één laatje. De zesdaagse van Gent, die maandag in alle hevigheid is begonnen, heeft het dit jaar moeten stellen zonder de vedetten Merckx en Van Looy. Dat neemt niet weg dat er nog tal van klinkende namen op de affiche staan zoals uiteraard Peter Post- (gekoppeld aan Seeuws), Sercu, Altig-Renz, Bracke, Monseré, Theo Verschueren (gekoppeld aan Koel), Loovesejjn en veel anderen. Zodat met name voor de Zeeuws-Vlamingen een bezoek aan het Gent se Knipje beslist de moeite waard is. De zesdaagse van Gent eindigt zondagavond laat. In de kleine zesdaagse (voor amateurs) rjjdt onder meer het koppel De Scliipper-Hinneman. In de zesdaagse van Munster maakt het Neder landse koppel Piet de VYTt-Harm Ottenbros niet zo'n beste indruk. Zondagavond stonden z\j al op de negende en voorlaatste plaats met aclit ronden ach terstand op de leiders Bugdahl-Kemper. De Wit schijnt nog do beste van de twee te zyn. De Belgische grote vier Eric en Roger de Vla- mlnck, Berten van Damme en Freddy Nys blyven de toon aangeven bij de cyclo-crossers. Waar de De Vlaniincks afwezig zijn, wint Van Damme of Nys, maar als ze tezamen in één koers zitten, is de uit slag meestal zoals zondag in ErembodegemI. Eric de Vlaminck, 2. Roger de Vlaniinck, 3. Albert van Damme. In dit selecte- gezelschap crossers kwam Cor Rutgers tot een 14e plaats. De ploeg van Faema speelde zaterdag een voet balwedstrijd tegen ,De rest van de wereld". ,De rest' ging de rust in met oen 2-0 voorsprong, gescoord door Paul in 't Ven en Herman van Springel. Na de thee maakten de Faema's gelijk door doelpunten van Willy Scheers en Vic van Schil. Om een winnnar te verkrijgeii (die moet er bij wielrenners altjjd zyn) werden er strafschoppen genomen en wel door de toeschouwers Polleunis en Van Himst. Van de vijf scoorde Van Himst er vier en Polleunir drie, waar door de ,Europaploeg' won. Nu het actieve wegseizoen achter de rug is, dui ken weer overal geruchten en berichten op over trafisfers van wielrenners. In sommige gevallen wor den ook de nieuwe lonen openlijk genoemd. Zo zou de Belg Guido Reybroeck, aangeworven door Ger- manvox, een maandsalaris Itrygen van 5.500. Mon seré en Zoetemelk, moeten het als beginners stellen niet ongeveer 2.000 per mnand. In Italië gaat het allemaal nog wat grover. Zo zou het nieuwe maand salaris van Michelotto 7.000 per maand gaan be dragen. En dan weten we nog niet eens wat Merckx, Van Looy, Poulidor, Altig, Janssen, Gimondi, Van Springel en Motta per maand toucheren. Exclusief de normale prijzen uiteraard, maar dat zult u wel begrepen hebben! De provinciale kampioenschappen cyclo-cross '70 zullen op zaterdag 10 januari worden gehouden. Belangstellende verenigingen kunnen zich nu reeds kandidaat stellen bij de provinciale consuls. Op die dag mogen geen andere veldritten of hometrainer- wedstrijden worden verreden. Aldus .Wielersport'. Iets voor d.e mannen van ,Er op of er over?'. Datzelfde .wielersport' kondigt aan dat er begin .1970 weer oen cursus komt voor kandidaten-jury leden. De cursus zal tien avonden vergen, waarna een examen moet worden afgelegd. Na het slagen volgt een praktijk-stage, waarna bij gebleken ge schiktheid een benoeming volgt tot jurylid. De kan didaten moeten minstens 21 en nog geen 50 jaar oud zyn. Voorts dienen, zjj werkend lid van de KNWU te zjjn of te worden. Geïnteresseerden kunnen zich tot 6 december aanmelden bij de KNWU (Nieuwe Uitleg 15, Den Haag), met vermelding van naam, adres, woonplaats, leeftijd en eventueel lidmaat- schapsnummer van de KNWU. De examenplaatsen zullen nog nader worden aangewezen. De Wiener Eisrevue heeft het Sportpaleis van Ant werpen verlaten, hetgeen betekent dat men zich daar weer gaat voorbereiden op het wielrennen. Liefhebbers van baantralning kunnen vanaf maan dag 24 november weer cabines huren. Woensdag 10 december, aanvang 15.00 uur beginnen weer de traditionele 'midweekmeetings, die doorgaan tot en met 28 januari 1970. Zondag 14 december wordt ge start met de bekende medaillekoersen. Aanvang 10 uur 's morgens. Finales op de openingsavond zes daagse op vrydag 6 februari. Ook Nederlandse ren ners zyn, zoals altijd, weer van harte welkom. Tot slot van deze (magere) wielervaria een paar data: aanstaande, zaterdag is er In St-Annastraat te Sluis een wedstrijd op hometrainers voor amateurs, nieuwelingen en adspiranten. Zaterdag in het Kra- lingsebos te Rotterdam een cycle-cross voor ama teurs en nieuwelingen, aanvang 14 uur. Zondag in het Limburgse Berg en Terblyt voor profs, ama teurs, nieuwelingen en adspiranten, aanvang 13.30 uur. Als laatste nog een opwekking aan organisa toren van wedstrijden. Als u volgend jaar een dnmeswedstryd op uw programma wilt hebben, dan moet u dat reeds vóór 13 december aanstaande op geven aan de KNWU maar wel via uw consul. Muziek Gzien het grote succes van de drie voorafgaande tour nees zal Met Zwarte Theater' weer een tournee in Neder land maken. Vandaagvrijdag 21 november komt dit wereldberoemde Praagse theater in Me HaTle' ie Axel. Aanvang 20 uur. Met Zwarte Theater' heeft door zijn eigen kunstvorm grote publieke belangstelling in de wereld. Het theater bestaat sinds 1961 en heeft sindsdien met een nieuwevolkomen onconventionele theatervorm een groot internationaal publiek bereikt. Zwarte Theater in Axel Tijdens de tournee door ons land worden onder andere voorstellingen gegeven in Roosendaal, Venlo, Goes, Maas tricht, Arnhem, Axel, Middelburg, Enschede en Delfzijl. Dit vermaarde Praagse gezelschap maakte verder tour nees door praktisch geheel Europa, Noord- en Zuid-Ame- rika, Egypte, Australië en nam verder onder andere deel aan het Bergen festival (Noorwegen) Edinburg Festival, Berliner- en Wiener Festwochen, het Festival Serajevo In Joegoslavië en aan nog vele andere culturele mani festaties. Op artistiek gebied kermen de Tsjechen soms tot ver bluffende resultaten, die uniek in de wereld mogen wor den genoemdZij zijn befaamd om hun teken- en poppen- films, waarvoor Trnka de basis legde. Hun dramatische 0p6F6tt6"COnC6rt kunst, is wereldvermaard en ook in ons land, evenals overal, op onze aardbol oogsten unieke gezelschappen zoals jLafeme Magica' en Met Zwarte Theater' grote zich slechts manifesteren in het bewegen van allerlei voorwerpen en mysterieuze gebeurtenissen. Dit wordt gebracht door de al even befaamde leden van hel zogenaamde fzwarte kabinet'. Het was de jonge Tsjech Jiri Srnec, ook thans directeur en leider van het gezelschap, die deze artistieke vorm gestalte gaf en die naar diverse experimenten tot verrukkelijke resultaten kwam, Humor, poëzie en ironie, om enkele facetten te noemen, worden in nieuwe effecten gepresenteerd. De scenes vanuit het donker dragen een groot aa/ndeel bij in het verrassende succes. De handeling wordt gestimuleerd door de door Jiri Srnec speciaal hiervoor gecomponeerde muziek. Het gaat daarbij niet bi de eerste plaats om de uitbeelding van de handeling, maar om het oproepen van een bepaalde gemoedsstemming. Het is Jiri Srnec in de eerste plaats te doen om de poëtische belevenis en niet om op zich zelf staande optische trucs. ,Het Zwarte Theaterdat ook wel toverende theater' wordt genoemd, is alles zins het bezoeken waard. Laatst genoemd theater brengt een nieuwe kunstvorm, die In feite afgeleid is van zeer oude Chinese toneel kunst: naast de acteurs en actrices die men ziet, spelen anderen mee, die volledig in het duister blijven, maar In het Zuidlandtheater te Terneuzen komt, e daag vrijdag 21 november, de Walcherse Operette- en Musical Vereniging. Aanvang 20.00 uur. Ter ere van haar vijf-jarig bestaan zullen operette-melodiën ten ge hore worden gebracht uit: Die lustige Witwe, Fran Luna, Victoria umd ihr Husar, Der Zigeunerbaron en Der Graf von Luxemburg. ENIGE HONKBALCLUB IN ZEELAND OOSTBURG Zeeland is op de kaart van honkballend Nederland een zwarte plek. Eén van de mensen die daaraan wat willen doen: de Oostburgse leraar lichamelijke opvoeding W. J. Vermeulen, secretaris van de in mei opgerichte honkbal club .Het Zeeuwse Honk'. Tot dusver de enige in de provincie. Er zijn vorige week propagan- da-avonden in Terneuzen en Oostburg ge weest. Voorlopig resultaat: 1 nieuw lid, wat het totaalaantal op 17 brengt. Tóch zegt Vermeulen, die tijdens zijn opleiding aan de sportacademie met honkbal te ma ken kreeg: .Volgend jaar gaan we mee spelen in de competitie van het district Brabant-Zeeland. Onderaan en dat bete kent bij de honkbal in de tweede klas. Waarom onze sport in Zeeland niet van de grond is gekomen? Ik zou het zo niet kun nen zeggen. Misschien spreekt het minder aan dan voetbal. Een factor van betekenis is natuurlijk ook. dat de mensen het moe ten kennen. Op vele scholen wordt het nooit gespeeld. En verder ontbrak het in de pro vincie aan contactmensen, die eens echt propaganda wilden voeren voor de honk- balsport. Er is eens een tijdje een club ge weest in Middelburg, maar die verdween na verloop van tijd weer'. In afwachting van de officiële wedstrij den waarvan er, ten dienste van de pu bliciteit. wellicht ook enkele in Zeeuwse plaatsen worden gespeeld trainen de leden van ,Het Zeeuwse Honk' iedere week op een terrein bij de camping Napoleon hoeve in Nieuwvliet. ,Onze mensen heb ben op enkele uitzonderingen na no; nooit aan honkbal gedaan. Ze waren ge woon enthousiast, dat is het enige. Hu; leeftijden variëren van 15 tot 30. De groej van zo om en nabij de 20 is goed vertegen woordigd'. Om ile kosten hoelt volgons Vermeule: niemand het to laten. ,Het Zeeuwse Honk vraagt per maand 3,50 contributie (,du ben je al met ai als voetballer ooi kwijt'), de uitrusting (toch al gauw eei honderd gulden) kan worden gekocht O] afbetaling. Vermeulen: ,Je hebt. om te be ginnen een handschoen van ,f 30,- nodig er daar komen de kosten van een pak, schoe nen en kousen bovenop. Maar voor de be taling bestaat eon regeling. De honkbal bond heeft het zg BIcezerfonds, dat geel renteloze voorschotten voor liet kopen va spullen. Die moeten dan weer in termijnci worden terugbetaald. We hebben bijvoor beekl keel wat leden die een handschoen ii een aantal termijnen afrekenen'. Wat honkbal aangaat: Amerika is de ba kermat van deze sport. Zij heet daar .bas; ball* en wordt er al zo'n 100 jaar gespeeld Bij honkbal wordt er gewerkt met twe 9-tallen, wie er in slaagt de bal het veld ii te slaan en langs 4 honken lie thuiskamp te bereiken maakt een punt Maar dat is maar één facet van het uit gebreide pakket spelregels. Vermeulen: .Ir Amerika zijn er mensen rijk mee geworden héél rijk. Dat zie ik hier niet zo gauw ge beuren'. MENSEN IN DE SPORT Secretaris Vermeulen ...rijk geworden... Oranje-Zwart Het clubblad van .Terneuzense Boys', .Oranje-Zwart', deelt in het onlangs verschenen novembernummer een fraaie pluim uit aan de 70-jarige scheidsrechter Hendrik Hamelink. ,Een voetballiefhebber' schrijft: ,Als er één sportman is, die een woord van ere toekomst op het voetbalveld, dan is het zeker de heer H. Hame link. Ondanks zijn hoge leeftijd (70 jaar) is Hendrik de man die vele verenigingen uit de nood helpt, als een van zijn collega's verstek laat gaan. Zo was hij jongstleden zater dag 4 oktober ook weer de redden de hand voor onze vereniging. Hij nam niet alleen de juniorenwedstrijd Terneuzense Boys B2 - Graauw BI. maar ook nog Terneuzense Boys 3 - Ycrseke 2 voor zijn rekening. Al met al een prestatie waar vele jon geren jaloers om kunnen zijn. om op zo'n leeftijd nog zo tweeëneenhalf uur over het veld te sprinten, wat meer dan een woord van dank waard is'. Enfin: dal moet de heer Hame- link dan maar eens merken. Tn dit nummer van Oranje-Zwart' verder een uitvoerige beschouwing over het vèrenigings wel en wee door ,een krabbelaar' en een voorwoord van penningmeester J. A. Oostdijk, waarin deze enkele cijfers van de af deling Zeeland van de KNVB verge lijkt met die binnen de vereniging. Gezien de stijgende belangstelling voor het zaterdagvoetbal verwacht de heer Oostdijk dat Terneuzen bin nen de kortste keren een gebrek aan velden krijgt. .Hopelijk gaat en kan er snel iets gebeuren', schrijft hij. Expositie Tot 12 december exposeert bij ga lerie Troutzaerte m Westdorpe de kunstschilder Roel Frankot. Pyramidenbouwers In hotel .Rotterdam' in Terneuzen houdt prof. dr J. Zandee woensdag 26 november binnen het ZVU-pro- gramma een lezing over ,Hoe leef den de Egyptenaren in de tijd van de pyramidenbouwers'. Professor Zandee was van 1939 tot 1945 predikant van de hervormde gemeente van 's-Heer-Hendrikskin- deren. In 1948 promoveerde hij aan de rijksuniversiteit in Leiden tot doctor in de theologie, in 1960 tot doctor in de letteren. In 1957 werd hij na een predikantschap m War mond wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de rijksuniversiteit in Utrecht, daarna volgde een benoe ming tot buitengewoon hoogleraar in de egyptologie aan de gemeente universiteit van Amsterdam. Sinds kort is professor Zandee gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Opera Gent De liefhebbers van bel canto kui. nen zondag in de koninklijke opt ra van Gent hun hart ophalen aar. Donizetti's l'Elisir d'Amore. De voor stelling begint om 14.30 uur. De Italiaanse tenor Gianni Iaia, ver bonden aan de Milanese Scala, zingt de rol van Nemorino, Adina is Ame lia Benvenuti. Op 28 en 30 novem ber om 20 uur eveneens: l'Elisir d'Amore. Vandaag (vrijdag) en zondag om 20 uur .Friederike', Lehar's Goethe-ope- rette. Tentoonstelling Volgende week dinsdag en vrijdag wordt er in de Jacob Catsschool voor christelijk individueel onderwijs aan de Jacob Catsschool in Terneu zen een tentoonstelling gehouden. Er is werk van de leerlingen te zien en bovendien kunnen bezoekers er - aan de hand van onder meer een dia serie een inzicht krijgen in de manier waarop er aan de school on derwijs wordt gegeven. Er is ook les materiaal tentoongsteld. Schaatsles in Antwerpen Het Antwerpse Sportpaleis heeft kennelijk met het oog op een guur wintertje iets willen doen voor die arme jeugd. Van 29 november af kunnen kinderen onder de 15 op za terdagmorgen schaatsles krijgen. Dat gebeurt tussen 10 en 11.45 uur ïn onder leiding van .bevoegde pro fessoren'. Prijs: 20 franken. Gianni Iaia, de Italiaanse tenor die de rol van Nemorino zingt in Doni zetti's l'Elisir d'Amore

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 35