IP Kilffi tarings DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK Hoe laat is het? Kijk op m Kies uit devcldige d duSpiegel Vlissingen een verkrachte stad? KLOVENIERSDOELEN VOOR STERRENWACHT DEMOCRATIE MET HOOFDLETTERS OF MET KLEINE LETTERS? Onderwaardering van onze taal Laatste beroeps beiaardier (II) IJZENDIJKE EN DE HERINDELING PHILIPS WAAR WAS DE PZC? ELSFVHRS FRUITTEELT IN NOOD Winnaar no. 126.252 in het Chevron kleurenspel 18 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 NOVEMBER J Toen ik enige weken geleden weer eens in Vlissingen was bemerkte ik dat men de prachtige bomen in de Palingstraat maar omgekapt had. Op dat zelfde moment dreigt de Oranje molen in zee te storten, terwijl het oude stadhuis op het punt staat in de haven te vallen. Overal in de stad staan monimentale gebouwen en woonhuizen stil te vervallen. Men laat deze gebouwen letterlijk i singen hetzelfde effect als een klod der fluoriserende verf op een schil derij van Rembrandt. Alles schijnt in Vlissingen te gaan ten koste van de sfeer. Alles kan. Zonder pardon worden er glazen kasten tegen oude gevels geplakt (K. Vrouwenstraat) open plekken," afkomstig van afge broken huizen worden betegeld 'en men heeft er weer een paar vier kante meter parkeerruimte bij. Het gemeentebestuur heeft het echter te druk met chemische industrieën, par- keerprobleemjes. boulevardprobleem enz. Aan de leefbaarheid wordt niet meer gedacht. Er zijn nog altijd meer mensen die in een oud. aan de eisen van de tijd aangepast na tuurlijk. huis wonen dan in een flat. Je moet naar je zin wonen en niet f ADVERTENTIE! PRISMA gouden herenliorloge met datum 225.- gouden herenhorloges zonder datum reeds vanaf 195.- PRISMA gouden herenhorloge, modern-klassieke uitvoering 2 PRISMA gouden herenhorloge, automatic/datum extra plat model 295.- Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof PRISMA HORLOGES N. TH. DE PRISMA HORLOGES 'T GOUDDOPPERTJE JUWELIER HORLOGEE Korte Kerkstraat 12 - Goes Walstraat SS - Vlissingen PRISMA HORLOGES FA L. MINDERHOUD GOLD - ZILVER - OPTIEK Zuidstraal 66 - Westkapelle PRISMA HORLOGES FA G. tegen je zin. Valt de weerstand van de mensen, als ze uit hun huis in de binnenstad moeten het gemeen tehuis niet op? Wie gaf aan Paau- wenburg de naam .Tranendal'. Er moet een voorbeeld genomen worden Middelburg. Zierikzee, noem maar op. In Vlissingen denkt men bij sanering alleen maar aan het zwaaien met de slopershamer, men neemt de moeite niet na te denken over wat men sloopt. Als alles plat is bouwt men een schitterende torenflat of een oog verblindende supermarkt. Als men nadenkt kan men zeggen: .Hee da: is een aardige gevehvand' of ,dat is een mooie boom. die laten we staan' Men zou de nieuwbouw makkelijk kunnen passen aan de bestaande be bouwing. Dit zal de sfeer ten goede komen. Als Vlissingen een grote bad plaats moet worden heeft het oude centrum meer betekenis dan een een of ander soort Rotterdam wat men juist tracht te ontvluchten. Als deze mensen nu weer in een een of andere toestand van beton op asfalt, ge decoreerd met gekleurd blik en als toetje een snuifje koolmonoxide te recht komen zijn ze niet op vakan tie maar gewoon thuis. Daarom zou het fijn zijn als deze binnenstad inplaats van blindelings gesloopt te worden toekomt aan een .sfeer res- tauratie'. Restaureren wat nog te restauren valt, verdere bebouwing aanpassen, het kan nog. Als oude gebouwen op een of andere manier toch wegmoeten zoveel mogelijk ver plaatsen en gaten opvullen. Wat in Middelburg en Zierikzee kan, kan in Vlissingen ook. PS Hoe rijmt men Vlissingen als badplaats Hoechst-Vlissingen wa ter luchtverontreiniging Leo van Druten Bouwkundig Student Delft. BAZAASS JESSESCHADE- ARBEID ADELT'; TOTAAL FL. 4000 OPBRENGST De donderdag 6 november in Middel burg èn dinsdag 11 november in Vlis singen gehouden bazaars van de af deling Walcheren van de Algemeen Ned. Vrouwenvei'eniging .Tesselscha- de - Arbeid Adelt' hebben een bevre digend bedrag opgeleverd. De ba zaars, waar naast handwerken van buiten de provincie -ook werk van twee Walcherse handwerksters te koop werd aangeboden bracht in to taal ongeveer ƒ4000,- op. Het bestuur van de afdeling Wal cheren van .Tesselschade - Arbeid Adelt' brengt nog gaarne haar ver koopadressen in Vlissingen en Mid delburg onder de aandacht. Deze zijn: Te Vlissingen: mevr. E. A. L. van Tongeren-van RaaJite, Badhuisstraat 137, tel. 01184-3922; Te Middelburg: mevr. G. G. J. van Manen-Niemeijer, Hazeaarelaan 5, tel. 01180-3360. UNICEF-WENSKAARTEN In aansluiting op de vermelding van vekoopadressen te Vlissingen delen wij u mede, dat de UNICEF-wenskaarten en -agenda's in Middelburg op de vol gende adressen te verkrijgen zijn: Veerseweg 155, tel. 2849: Veerseweg 107, Churchillaan 2, tel. 4090, Korte Delft 32, tel. 2935, Brigdammestraat 7, tel. 5585, Breeweg 19, Pr. Willem Alex- anderstraat 19, Nassaulaan 123, Ooster- sclieldestraat 18. tel. 5408, Adelaarstraat 62, tel. 6201, Berkenlaam 3, tel. 2063, Dam 28, tel. 4559. Mocht u rneer inlichtingen wensen om trent het werk van Unicef dan kunt u zich wenden tot mevrouw A. W. Vis- ser-Hageman, Schepenenlaan 250, tel. ven gaan leiden dan reeds het». I is; het Zeeuwse bos is al 0mv1' dringbaar genoeg. Echter, dit isT wezenlijk voor de vraag of rn^V lltieke democratie moet veftw' boven sociale democratie, ik mijn hart vast indien alle In^w.' de beslissingen, die ten aanzien' de Zeeuwse toekomst genomen t' nen te worden, overgelaten aan een select kringetje van -J/. zenen en benoemden, hetgeen maakt kan worden uit de voortL welke in de .kantlijn' is uiteet ken voor de politieke democr hiermee is een pleidooi voor de beslotenheid van het forr? overleg tussen vertegenwoordig gen. Bij het overleg en de tot pi.T koming van het ondenvijsb=!e!j' de voortdurende communicatie v ke Veringa heeft met de stnfeX (formeel en informeel) niet me=r*i te denken; een voorbeeld van eea ging tot sociale democratie. Oo vinciaal niveau in Zeeland is ging alleen al met betrekkin» bijvoorbeeld het industrialisatie leid nu nog ondenkbaar. De voon/ rende mogelijkheid tot correctief de zijde van de bevolking op hel." gerende en teokomstige beleid is jx zenlijk voor een democratie. E-n'- ter politieke democratie leidt rj al tot oligarchie en een aulor'. hiërarchische houding met een re angst om het eigen beleid lijk discutabel te stellen; d= til' naamde politieke democratie van ft lijn c.s. heeft nu nog een fasclstóï nasmaak. De vraag is met politi' democratie of sociale democn-, maar: Hoe kan de politieke d?-: cratie via sociale democratie ei lijk democratie met een hoofdfe-O worden; een van beiden is niet fa de combinatie alleen is juist a koord, wanneer men opmerkt t' dit een moeizame weg is door De Kloveniersdoelen te Middelburg, zo schoon hersteld in oude luister, zoekt nog steeds een nuttig en pas send gebruik, nietwaar Het schijnt heel moeilijk daarin te slagen en zo is inzender dezes op de gedachte te komen dit bouwwerk eventueel gedeeltelijk ter be schikking te stellen van de Sterren wacht, die zich zo bijzonder bezig is te ontwikkelen tot boven het mid delmatige en daarbij mogelijk wel belangstelling zal kunnen hebben in het gebruik van dit pand, vooral nu een hoge toren met ruim uitzicht toch wel bijzonder geschikt voor een dergelijke instelling zal kunnen zijn. Hopelijk brengt mijn inval in dit opzic-ht iets nuttigs teweeg, zodat beide belangstellenden hierover eens nader contact met elkaar zouden kunnen opnemen, enerzijds dus het gemeentebestuur anderzijds de Ster renwacht. Met grote instemming heb ik uw bericht gelezen dat het CNV be zwaar maakt tegen de vreemdewoord denziekte die veel hooggeplaatste ambtenaren, ministers niet in de laatste plaats, heeft aangetast. Ik dacht dat het hoog tijd werd om een aanval op de regimenten vreem de woorden die onze Nederlandse taal binnendringen, te ontketenen. Ik dacht dat deze vreemde woorden zich het liefst nestelen in de mede delingen die gedaan worden door staatkundigen en mensen van de re clame. Daarom moet het verschijn sel niet alleen aangegeven, maar ook telkens weer onder ae aandacht van de mensen worden gebracht. Het moet zo zijn. dat de overtuiging groeit dat al dit dikdoenigerig ge bruik van de vreemde woorden er bij de mensen niet in wil. En na tuurlijk is het zo dat we in een tijd leven die ondanks haar hoogge prezen zin voor de werkelijkheid deze werkelijkheid niet aandurft, ja stelselmatig opschroeft: de werkster is een huishoudelijke assistente, de elektriciteitswinkel is een elektro technisch bureau, een oorlog is een gewapend conflict enz. Bij hogerge- noamde neiging hoort ook het ge bruik van vreemde woorden. Als de hedendaagse mens zou erkennen dat hij door "zijn dikdoenerigheid uit de werkelijkheid wil vluohtcn, dan zou een van de wortels misschien wel de voornaamste van het vreemde- woorden-gebruik zijn blootgelegd en was er hoop dat dit gebruik zou af nemen. Het CW vraagt in zijn be zwaar af, of de minister van onder wijs niet een spoedcursus in het goed gebruiken van de Nederlandse taal zou willen geven. En natuur lijk moet het zuiver hanteren van de taal bij het onderwijs beginnen. Maar leren degenen die in de school banken zitten zo goed Nederlands, als de volkstaal nu de Mammoet wet van kracht is geworden we melt van de vreemde woorden: de klasseleraar is klassementor gewor den, we hebben een brugklascoördi nator gekregen, we geven een mul tiple choice test en de streams zul len een betere opleiding van de leer ling waarborgen. U ziet het; ook het onderwijs moet in deze orde op zaken stellen. Tot slot nog twee punten Het valt mij op dat de sport vroeger veel taalbewuster was aan nu: Dat ónze volkssport het voetballen zoveel Nederlandse woorden kent, en dat volleybal, basketbal, en anderen zo weinig Nederlandse woorden kennen, lijken me bewijs genoeg voor mijn stelling. En dan. hoe makkelijk men, al schrijvende, naar een vreemd woord grijpt, blijkt bijna uit elk stuk van enige lengte in uw eigen krant. Ik neem als voorbeeld de PZC van 12 november 1969, het veriiaal over de jonge Arabier die veroordeeld werd wegens het gooien van een hand granaat naar de Israëlische ambas sade. Preventieve hechtenis in plaats van voorlopige hechtenis., directe uitzen ding in plaats van rechtstreekse uit zending, via ln plaats van per of - door (middel van), maximale duur, in plaats van ten hoogste zes maan den, explodeerde in plaats van ont plofte, arrestatie in plaats van aan houding. fungeerde, in plaats van trad op. En dan zouden we voor ambassade het goede Nederlandse woord gezantschapswoning niet weer kunnen invoeren Ik hoop dat deze brief een bijdrage mag leveren in de strijd tegen de vreemde-woordenziekte. A. P. Cornet. Goes. Het stukje van de heer A. N. Sturm in de PZC van 18 november was mij uit het hart gegrepen! Inderdaad zal ik, dank zjj collega Harthoorn nooit de laatste beroepsbeiaardïer in Zee land zjjn. Ene wie ere toekomt. Maar de heer Sturm vergat te vermel den, dat de heer Harthoorn door de Stichting Zeeuwse Muziekschool werd aangesteld als enige musicus in Zee land (en dat is meer dan Walche ren) tot leraar beiaardspel.' Tot nu toe zijn er nog niet genoeg aanmel dingen voor dit vak. om de aanstel ling van een tweede leerkracht te rechtvaardigen. De resultaten van de bekwame pedagoog Harthoorn haal den destijds zelfs de beeldbuis en liegen er dus niet om. We wensen hem dan ook van harte een grote toeloop van leerlingen toe, tot meerdere glorie van de beiaard kunst. Verder hoop ik. collega Harthoorn, dat we binnenkort het glas kunnen heffen op de eerste uitvoering van onze muziek op de maan! Piet Broerse Met grote belangstelling hebben wij lie: schrijven van de heer Cornells u:t IJzendijke gelezen. Wij geloven dat velen het met hem eens zullen zijn en een nieuwe naam prefereren bij de te vormen nieuwe gemeente en dat de naam Oostburg dient te vervallen. Bij een nieuwe gemeente hoort een nieuwe naam. Hopelijk wil de heer Cornelissen ook verder een poging doen om dit te verwezenlijken. Over het zelfstandig blijven van Sluis en Aardenburg: wij dachten dat W.- Zeeuwsch-Vlaanderen toch nog één geheel vormt. Misschien is het nog niet te laat. Een actie zou toch het beste kunnen uitgaan van de beide gemeenten. ,Men kere, terug van de dwalings zijns weegs'. J. H. Oosterling. Van der Sakkestraat 13, Schoondijke. 14 novemlx'r ,Voor eigen parochie', de volgende kanttekeningen. De mate van ondoorzichtigheid van raden en instellingen op sociaal-cul tureel terrein kan geen basis zijn voor de oordeelsvorming ten behoeve van de keuze tussen politieke of so ciale democratie. Doelstellingen en taken van die raden en instellingen zijn in de praktijk veelal specifiek gericht op de eigen sector in de so ciaal-culturele sfeer, bijvoorbeeld: gehandicapten, reclassering, volksge zondheid, cultuur (in enge zin), maatschappelijk werk. kinderbe scherming, recreatie enz. De speci fieke doelstelling om een sociale de mocratie te bewerkstelligen is ech ter het behartigen van een voortdu rende communicatie tussen bevolking en bestuurders met betrekking tot beleidsrelevante zaken, waarop de besluitvorming gebaseerd moet zijn. Deze doelstelling wordt meer expli ciet nagestreefd in progressieve po litiek en in opbouwwerk dan dat bij raden en instellingen gebeurt, wier functionarissenregiem inderdaad een sociale democratie op eigen terrein kan tegenhouden. Indicatoren voor dat laatste zijn .bedrijfsblind', de eigen taak niet kunnen zien als een deeltaak voor het bereiken van een beter functionerende samenleving, bureaucratisering, afkapseling, be- leidloosheid en (kortzichtig(pragma tisme, te veel toegeven aan 'n streven naar vermeerdering van eigen macht, prestige en gewin. Het De- grip .technocratie' zoals dat in de .kantlijn' gehanteerd wordt verwijst meer naar de beruchte .organisati- tis', welke zich (ook of vooral?) in de sociaal-culturele sector steeds meer uitbreidt. Akkoord: laten wij dan niet stimuleren dat raden en in stellingen zich nog meer gaan af zonderen en nog meer een eigen le- ADVERTENTIE) tor licht of) tafel... ...voor dezelfde stroomkosten ARGENTA" SUPER LUX de lamp met het speciale De redactie van onze Provinciale Zeeuwse Courant was door middel van een schrijven aan de redactie van het clubblad van de voetbalver eniging Arnemuiden op de hoogte ge bracht van de voltrekking van een sporthuwelij'k te Arnemuiden op vrii- dag 31 oktober jongstleden tussen de heer K. van de Gruiter (sneler van Arnemuiden 1) en mei. M. Marijs sneelster van de korfbalvereniging TOP). Dit schrijven was reeds een weelr voor de huwelijksvoltrekking in de bus van de krant-redaotie. Op de da«r van de huwelijksvoltrekking stond een keurige erehaag, gevormd don» puDillen van de korfbal- en voet balvereniging, aangetreden bij het stadhuis. Deze erehaag was het werk van de jeugdleiders van heide verenigingen 'die hiervoor veel voorbereidend werk hadden moeten verrichten (onder meer het vriivragen op school van genoemde pupillen en dergelijke) Tot zelfs een uur voor de huwelijks voltrekking was er nog gebeld of men het niet vergeten had en er werd op dat moment nog een foto graaf toegezegd. Maar om 15.00 uur was ledereen er behalve de beloofde fotograaf met als gevolg natuurWk dat er geen aan dacht aan dit grootse evenement in de krant werd besteed. BH navraag op de redactie van de PZC bleek dat de fotografen belang rijker werk op dat moment te doen hadden. Vol soanning keken wij (beid" jeugdleiders) dan ook uit naar de krant van zaterdag. En inderdaad het huwelijk van een onderwijzeres was mem niet vergeten??? Ook de huwelijken van andere spe lers van eerste elftallen van andere (belangrijkere verenigingen gaan niet aan de neus van de PZC- redactfe voorbij. Jammer voor de PZC dat men net Arnemuidem moest vergeten( J. J. de Ridder Schoolstraat 45 Arnemuiden redactie .Arne's Voel- balpraetje'. JUWELIERS - HORLOGERS St-Pieterstraat II - .Middelburg Tel. 01180-3344 VRIJ NEDERLAND vraagt zich ernstig af hoe lang het nieuwe Surinaamse kabinet zich kan handhaven. Want deze coalitieregering weet eigenlijk niet wat zij wil (p. 7). ,De hin- doestanen willen geen onafhan kelijkheid nu en zij worden daarin gesteund door de PPN- ers, die het liever positief stel len door geen onafhankelijkheid te wensén, maar wel een grote re mate van zelfstandigheid. De PPN-ers willen geen Pen- gel meer, en ook niets dat erop lijkt. De PPN heeft veel aan hang onder de jonge Creoolse intellectuelen, die door Pengel zo duidelijk in de hoek werden gezet. Maar ook de VHP (hin- doestanen red.) steunt voor een belangrijk deel op de actie groep der jonge hindoes tanen, bij de verkiezingen van '67 nog een succesvolle zelfstandige partg, nu meegesleeurd door de sluit-de-rijen-geest der hindoe- stanen en moslems in de strijd tegen Pengel.' te vloeken, maar vooral om memsen op te zetten, die door volle schouw burgen herkend zullen worden en be wogenheid zullen zaaien', (p. 9). défi Americain'. Hij beschouwt het als zijn voornaamste taak om de de mocratie van het economische leven te vestigen als vervolg op dn reeds bestaande democratie in dc politiek. JCWELIER-HOKLOGEK Axelsestr. 46, Temeuzen Telefoon 01150-3373 VRU Neoem_AMD Hugo Claus' toneelstuk .Vrijdag' ging vorige week in Amsterdan in première. V W schrijft: ,Hij (Claus) heeft met .Vrijdag' vooralsnog zijn meest volwassen prestatie geleverd. Zijn hang om mensen nabij te zijn heeft hem inspiratie en meesterschap gebracht. En." teken van zijn grote macht, hij heeft in een vacuum van getheoretiseer gezwets en infantiel gedoe van de lui die bij gebrek aan vermogens hun kindergebral met so nore schreeuwstemmen herhalen, een eiland geschapen met leven er op en lucht om te ademen, te schreien en In Accent laat burgemeester Becht van Tilburg duidelijk merken dat hij teleurgesteld is dat zijn stad de me dische faculteit niet heeft gekregen, hoewel hij dam- niet mee wil zeggen dat hij het Maastricht misgunt (p. 5 e. v.). .Laten we er geen doekjes om winden: Tilburg heeft die facul teit gewoon hard nodig. De argumen ten die voor Maastricht gelden zijn ook op Tilburg van toepassing. Een universiteit schept hoogwaardige ar beidsplaatsen, daar gaat het allemaal om. En waar de faculteit in Maas tricht in ieder geval de eerste jaren een solitaire medische faculteit wordt zou er in Tilburg een echte univer siteit ontstaan. De hogeschool is hard op weg tot een volwaardige univer siteit uit te groeien'. De Nieuwe Linie wijdt een lang (openings- )artikel aan de West- duitse president Heinemann. die daar in gekenschetst wordt als .buiten beentje' met alle voor- en nadelen van dien. (p. 1, p. 10). .Heinemann heeft de rol van buitenbeentje waar schijnlijk zo vaak gespeeld, heeft zo vaak als zondebok moeten dienen dat hij een discriminatie van de buiten beentjes. de jacht op zondebokken niet zonder meer over zijn kant zal laten gaan. De nieuwe president wil een man van de vrede en verzoening zijn. Heinemann zal in dit opzicht zijn stempel op West-Duitsland druk ken en hij doet dat al'. Servan-Schreiber, hoofdredacteur van het Franse weekblad 1' Express, is onlangs verkozen tot secretaris van de nieuwe Franse radicaal-socialis tische partij. Dc Nieuwe Linie schrijft (p. 5): .Door zijn verklaring na zijn benoeming tot partij-secretaris zijn enige van zijn ideeën hekend gewor den. Dat hij een aanhanger was van het type van het Zweedse socialisme, Spiegel weet dat en geeft de ouders advies bij de aankoop van speelgoed (p. 11, e. v.), In Vietnam vechten niet alleen Amerikanen en Zuidvietname- se soldaten, maar ook de Montag- nards. leden van de bergstammen, die ieder goed zijn voor 25 Vietkong (p. 23, e. v.). Zweden kreeg onlangs een nieuwe primeur. Olaf Palme. De ze jonge politicus zal nog vaak van zich laten horen (p. 14. e. v.). Nieuwe Revu is eens nagegaan of het werkelijk waar is dat de huwe lijken van ex-priesters zo onstabiel zijn (p. 4. e. v.). Dienstweigeraars hebben het moeilijk, niet alleen met hun geweten, maar vooral ook omdat Den Haag hun .straftijd' zo nutteloos maakt (p. 12. e. v.). Binnenkort komt bondspresident Heinemann een offi cieel bezoek aan ons land brengen. Hoe Is Duitsland nu is de vraag die Nieuwe Revu tracht te beantwoorden in een uitvoerig artikel over onze 23. oosterburen (p. 1 v.) Elseviers Weekblad publiceert een exclusief interview met prins Bern- hard in zijn hoedanigheid van voor zitter van het Wereld Natuur Fonds (p. 109. e. v.). Op de vraag of het werk voor dit fonds een passie of oen hobby van hem is, antwoordt de prins: .Albert Schweitzer heeft ge schreven dat het begrip .ethiek' niet beperkt mag blijven tot de relatie van mens tot mens. Ware ethiek zei hij omvat de relatie mens mens-natuur. In die .driehoeksver houding' ligt het begrip beschaving besloten. En sluiten we een stuk be schaving niet uit, wanneer we de mens laten handelen uit egoisme. winstbejag, schiet- of moordlust? Die ondeugden viert hij maar al te graag bot op de natuur. Wat is een mensheid waard die de maan heeft bereikt en vandaar haar .aards paradijs', zoals het toch heette, vergiftigd, veront reinigd, kaalgebrand en met louter stenen gebouwd in het heelal wil zien hangen? In direct verband met het veel gebezigde begrip leefbaar heid wil ik .natuurbescherming' zien Ik heb een paar jaar geleden tijdens de Afrika-week ln München gezegd: de toestand is nu zo dat er slechts twee alternatieven zijn: natuurbe scherming of vernietiging van het leven der mensheid'. E W heeft een gesprek met minis ter Schut van volkshuisvesting, die graag een zgn .doorstroombeleid' wil doorvoeren (p. 31, e. v.). Op de vraag of er door dit beleid misschien einde lijk een oplossing gevonden zal wor den voor de woningnood, zegt de be windsman: .Woningnood in de zin, dat je voor iedere .woningbehoevende een heid' een woning bouwt is onder be paalde omstandigheden op te lossen. Ik verwacht bijvoorbeeld ook een be langrijke bijdrage daarin als we er in slagen meer bejaardenwoningen te bouwen. Maar er staan in Nederland, juist in de gebieden met dc grootste schaarste, 400.000 krotten. Er ver dwijnen rond 20.000 woningen perjaar waarvan 15.000 krotten. Men zou wil len dat het er heel wat meer waren'. Haagse Post HF-magazine komt met een inter view met de .grand aid man' van de KVP, prof. Rumnie, die hiermee zijn stilzwijgen van negen jaar verbreekt (p. 9, e. v.). H P vraagt hem wat hij er van vindt dat de AR nu gaat be middelen om de kloof tussen KVP en PvdA te overbruggen. Romme: .Eer lijk gezegd heb ik dat niet erg stijl vol gevonden. De AR weet, dat de PvdA vandaag op het standpunt staat: ik moet niets hebben van de KVP zolang die er uitziet zoals nu. .Met diezelfde KVP is de AR nu al jarenlang in gesprek. Neem me nu niet kwalijk, maar dan ga je buiten die KVP om toch niet zeggen: Wij zullen nu eens even gaan bemiddelen. Nee, ik heb de AR altijd hoog gehad als een stijlvolle partij, dat vind ik een uitzondering: een weinig hoffe lijke stijl'. H P constateert dat het Nederlandse betaalde voetbal ziek is (titelver haal: p. 42, e. v.). Reden daarvan is onder meer het gebrek aan know-how van de bestuurders van de KNVB. ,De 300.000 toeschouwers brengen per week 1 miljoen op. Uitgaande van 40 wedstrijddagen toucheert liet be taalde voetbal dus de slordige som van 40 miljoen. Nevenactiviteiten zijn een bloeiende 6portkleding-indu- strie, een schoenenindustrie, stadion exploitatie en een florerende nering van horeca-artikelen. Ondanks die hoge bedragen ontbreekt elk spoor van ondernemersinzcht. Investering geschiedt opportunistisch. Naar de behoeften en (vooral) nieuwe moge lijkheden is geen enkel onderzoek ingesteld'. De Groene voorspelt moeilijkheden voor president Nasser van Egypte nu het thuisfront zich steeds meer teleurgesteld toont over zijn beleid (p. 4). .Men kan dus nieuwe zuive ringen en arrestaties in Egypte ver wachten. En dit keer zullen ze met slechts de hoge officieren treffen. Dit niewe klimaat in de omgeving van een door ziekte sterk vermagerde, maar door de wens de macht in han den te houden gereanimeerde Nasser verontrust niet slechts Washington, maar Moskou evenzeer'. Ronald Segal, van geboorte Zuid- Afrikaan, maar door zijn verzet te gen de apartheid allang geen ingeze tene meer van zijn geboorteland, was enkele dagen ln Nederland om de Ne derlandse uitgave van zijn boek .De rassen oorlog' zelf te kunnen lance ren. De Groene had een gesprek met hem (p. 3). Segal merkte daarbij op: ,De Zuidafrikanen klampen zich in het isolement van hun morele dege neratie vast aan Nederland, dat zij als bruggehoofd zien voor hun band met de westelijke christelijke bescha ving. En protesten en demonstraties over Zuid-Afrika die hier worden ge houden hebben oneindig veel meer in vloed op de publieke opinie in Zuid- Afrika dan demonstraties in Londen, omdat de hele historische rol van Panorama brengt het gevangenisver- haal van de voormalige minister van buitenlandse zaken van Indonesië Soebandrio, die in de dodencel nog altijd wacht op de executie van zijn vonnis (p. 16. 17). Een ander artikel gaat over de jeugd, die gelijke kansen moet krijgen (p. 20. e. v.). Er zijn mensen die na hun dood hun lichaam ter beschikking stellen van de medi sche wetenschap. Wat bezielt hen?, vraagt Panorama zich af (p. 34. e. v.) Het heerlijke avondje is gekomen. tie, houding en ongeïnteresseerd' van een groot deel van de bevolfc Niet akkoord, wanneer men zeet t .het volk' nooit het niveau zal ken waarop men gemotiveerd ij gen en andere belangen na te ri ven en uit te spreken. Evenmin g, koord, wanneer men beweert, dan. stuurders deze democratische hi ding want het is een houdin» mentaliteit) nooit zullen aandurw het aantal voorbeelden, dat het% |endeel aantoont groeit met de i: Mijn waardering voor het feit c- in de .kantlijn' een zo wezentj onderwerp aan de orde werd o. steld. Ik hoop, dat deze opmerking een bijdrage mogen zijn tot de tinuering van de discussie, voor het zo van belang is voor Ze land dat deze openlijk wordt e voerd. Nu dc' actiegroep Fruitteelt Zeelis alle fruittelers een vragenformifc heeft toegestuurd, ter beautwoordh; van de vragen hoe de fruitten dc door de minister van landboK toegezegde regeringshulp verwas- lijkt willen zien en welke weg volgen de fruittelers bewandeld dient W worden, zal iedere fruitteler ilit dri kenbaar kunnen maken. Daaron fruittelers: Let op uw zaak! In december 1968 heeft ondergd* kende reeds het een en ander t<- schreven over de toen geldende roj, premie en de concurrentie in EEt verband. Nu er weer een rooiacïi op het programma staat, die nogth fectiever en nog ruimer wordt bt- taald per hectare dan .vorig Jaar, voel ilc mij gedwongen mijn vlsk hierop te gsv ui. Collega fruitteler); Hoe gaat dit in de praktijk gete ren? Iedereen zal dezer dagen gelezen heb ben. dat het frudtteeltbedrljf Oos: Ketelaar is verkocht, de heren e!g:- naars zagen er geen winst meer:: Nu is het voor mij de vraag of 4! bedrijf straks een rooipremie krljèt (want dit gaat van de kaart i: niet slechts dit bedrijf, maar al d> boomgaarden, die niet bij echt! fruittelers in gebruik zijn. Volgea mij is dit geld uitgeven dat nr. verantwoord is. Er zijn in de tiji, dat het de fruitteelt goed ging, dc Jan en alleman bedrijven uit ii grond .gestampt, onder meer de:: verzeke ri ngsmaatschappijen. In In Utrecht heb ik, op excursie nul een groep fruittelers, eens een te- drijf "bezocht van een sigarenfatei- leant. Laten wij' bij onze actie te geen rooipremie of welke stem of vergoeding dan ook voor dergfa Jijke bedrijven propageren. Die ro men van zelf wel op, getuige te! bedrijf Oost-Ketelaar. Voor hen het toen een experiment, een Nu gaat men toch geen gokken steunen, wanneer ze pech hebbet' Daarom collega fruittelers vu! w formulier zo in, dat vraag vijf antwoord krijgt: geen fruitteeltte- drijven, die nog een nevenbedrijf v landbouw hebben, behoren steun rooipremie te krijgen. Alleen de etb- te fruittelers.* Alleen zij zijn gedupeerd, zonder di! ze er Iets aan konden doen, gokkers en speculanten moet me geen deernis hebben. Leg het o;l zo aan de minister voor. opdat te: geld komt waar het nodig is niet bij kapitalisten. Geef de «'fi lters steun, dan krijgen de gokko zelf een dreun. Die rooien hun te men toch wel als er niets aan u verdienen valt. (ADVERTENTIE) f 100,- de Heer C. K. Ulttien van Geusaustraat40 Voorburg. Totaal 187.278 prijzen Chei/KM van 11.- 1/m 11000,-. Tank bij Chevron en win zo'n prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 18