PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AR TROK HET BELASTING- AMENDEMENT WEER IN Conrad en Bean de vrolijkste astronauten Zonder wijziging financiële basis loopt functioneren WV-werk gevaar defecte camera maakte eind aan ,maanshow? Na dreigement van Witteveen Italiaanse politie slaags met stakers NA NAUWKEURIGE LANDING INTREPID' OP DE MAAN APOLLO 12 ,GEEN CRISIS OM ZAKELIJK VERSCHIL VAK INZICHT' Vandaag in de krant... Rampenfonds Wol Oude Nol Afwijking Facade Noodzakelijk Discussiestuk A' Verdwenen meisje weer terecht TED HEATH OVERLEDEN 212e jaargang no. 273 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 20 nov. 1969 Minister Schut baas over eigen huis Pagina 3 xp. 2751). Middelt o 359200. PZC. I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De anti-revolutionaire fractieleider, mr B. W. Biesheuvel, heeft vannacht in de derde ronde van het debat over de belastingvoorstellen het AR-amendement Kieft/Goudzwaard, dat een andere verdeling beoogde van de belastingoperatie-Witteveen, ingetrokken. ,Wij betreuren dat wij elkaar niet hebben gevonden', zei mr Biesheuvel. ,Wij betreuren eveneens dat de regering politieke consequenties aan aanvaarding van het amendement heeft verbonden. Wij wensen geen politieke crisis om een zakelijk verschil van inzicht. Mr Biesheuvel zei, dat zijn fractie mede verantwoordelijkheid draagt voor de vor-' ming van het kabinet-De Jong. Hij vond dat liet kabinet belangrijk werk heeft ge daan en nog belangrijk werk kan ver richten. De AR-fraetieleïder bleef van mening dat het voorstel, in het anti-re- volutionairc amendement neergelegd, heter is dan dat van de regering. Mr Bicsheuvel was overigens erkentelijk voor de wijze waarop er door de regering is gediscussieerd. De argumenten van de regering vond hij echter niet van zoda nige aard, dat liet amendement achter wege had kunnen blijven. Mr Biesheuvel zeiT «lat zijn fractie zorgvuldig het ver schil heeft overwogen tussen een zakelijk meningsverschil en een politieke uit spraak. ,Raak geschoten' .Schoten voor de boeg zullen voortaan niet meer worden geloofd. Diegene die anderhalf jaar lang in deze kamer die schoten heeft gelost, moet op een gege ven moment toch tot de ontdekking ko men dat hij raak heeft geschoten, maar dan zichzelf', aldus reageerde de frac tie-voorzitter van de PvdA, drs Den Uyi op het besluit van mr Biesheuvel. ,De cliie van Drachten en Dronten' aldus de heer Den Uyl, ,zijn weer sa men thuis met de heer Geertsema. Dit is een grote dag voor de VVD, voor Witteveen. Biesheuvel moet bukken voor Witteveen', zo voegde lijj eraan toe. ,Wij weten wat wij aan dit ka binet hebben. Dit kabinet wordt be heerst door de WD. De AR-fractie DE kans op een uitkering uit het Rampenfonds voor de gedupeer den in Zierikzee is klein. Wel wordt nog een nader onderzoek in gesteld bij de ernstigst getroffe- ncn (pagina 2) TEGEN de directeur van de Haven Vlissingen is gisteren, in verband met het onveilig lossen van wol, een geldboete geëist. De verdedi ger vroeg ontslag van rechtsver- volging (pagind 2) •DEZE MAN HANDELT als een ayena'. Dit zei gisteren de procu reur-generaal tijdens zijn requisi toir in de behandeling van de zaak ,Oude Nol'. Zijn eis: acht jaar met aftrek en tbr... (pag. 3). EEN OP DE DRIE Nederlandse militairen heeft een lichamelijke afwijking. Twee van de drie kun nen niet zwemmen... (pag. 13) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 13 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4, 5, 7 en 9 Sport: pagina's 14 en 15 Financieel nieuws: pagina 21 Radio en tv: pagina 19 is daar aansprakelijk voor. Tic weet niet wat ik aan de AR-fractie in deze kamer heb', aldus drs Den Uyl. Hij meende dat de ARP een wezenlijke andere opvatting had dan de drie an dere partners in de coalitie. D '66-fractieleider Van Mierlo noemde het AR-optreden een devaluatie van het parlementaire overleg. Twee dagen lang is de schijn van een zakelijke discussie opgehouden, zei hij. De heer Van Mierlo hoopte dat mr Biesheuvel, die het va derland twee maanden lang in de ijzeren publiciteïtsgreep heeft gehad, in ieder geval geleerd heeft dat werkelijk za kelijk overleg ontzaglijk moeilijk is. Dreigement (Zie slot pag. 13 kol. 4) BIESHEUVEL MINISTER WITTEVEEN In Milaan 1 dode en vele gewonden ROME (AP) Naar schatting 12 miljoen Italianen hebben woensdag gestaakt. Dit ging gepaard met gewelddadigheden welke één dode en tientallen gewon den hebben geëist. Door de staking werden getroffen fabrieken, kantoren, ben zinestations, scholen, bars en restaurants. Treinen en bussen hebben gedurende vier uur niet gereden en brandweerwachten en ziekenhuispersoneel zijn thuis gebleven. Het telefoon- en telegraafverkeer ondervond grote vertraging. In Milaan is een 22 jaar oude agent, Antonio Annarunna, gestorven nadat hij een slag met een ijzeren buis had gekregen tijdens een betoging van ongeveer honderd extremisten. De extremisten lokten de botsing met de politie uit waar aan ook werd deelgenomen door een deel van de duizend arbeiders die juist een bijeenkomst verlieten. Volgens de politie zijn 56 agenten gewond geraakt en moesten 23 van hen in ziekenhuizen worden opgenomen. Zes betogers raakten ook gewond en 29 zijn door de politie meegenomen. De gewelddadigheden sloegen over naar de meeste delen van het land. Onge regeldheden braken ook uit in Bolzano, Trento, Turijn, Catania, Siracuse en andere steden. Elders hebben tienduizenden mensen ordelijk betoogd. Foto links: deze tekening laat duidelijk zien met welk een nauw keurigheid de huidige landing is uitgevoerd: de bedoeling was, dat de LM dicht bij de Surveyor-IIl zou neerkomen; wél, de afstand tussen beide maan-instaUaties be draagt net 180 meter. Foto boven: een opname van de maansloep Intrepid' vlak na de ontkoppeling van het moederschip Yankee Clipper' gemaakt vanuit de .Yankee Clipper', die de foto doorzond naar de aarde. HOUSTON (DPA/AFP) Slechts vier maanden na de ver overing' van de maan door de Amerikanen hebben woensdag opnieuw twee Amerikaanse astronauten dit hemellichaam betreden om het systematisch onderzoek eiyan voort te zet ten. De 39-jarige Charles Conrad en de 37-jarige Alan Bean verlieten bij na vijf uur nadat zij om 7.54 uur met grote precisie de maan sloep .Intrepid' op de maan had den gezet, een half uur na elkaar dit voertuig, terwijl 'de 40-jarige Richard Gordon in het moeder schip .Yankee Clipper' om de maan bleef cirkelen. Kerncentrale Bij hun .maanwandeling' die met een vertraging van een half uur begon, installeerden Conrad en Bcan op korte afstand van de maanlander een wetenschappelijk station met een kleine kerncen trale als energiebron. Voor de televisiekijkers die op 380.000 km afstand hadden ge dacht getuige te kunnen zijn van de verrichtingen van de twee ruim tevaarders, verliep het experiment teleurstellend, doordat een televi siecamera, waarschijnlijk als ge volg van verbranding van een deel van de optiek door de felle zon, defect raakte. De aanvankelijk redelijk goede beelden van het uit stappen van Conrad en later van Bean werden steeds slechter, tot dat er tenslotte niets meer te zien was, toen Conrad en Bean voor de tweede maal een Ameri kaanse vlag in de maangrond plantten. Op ie maan In 12.44 uur had de commandant van de Apollo-12, Conrad, als der de mens na de astronauten Armstrong en Aldrin van de Apol- lo-ll behoedzaam via de trap van de .Intrepid' de maanbodem betreden, om 13.14 uur gevolgd door Bean, commandant van de maanlander. Conrad, die enige centimeters in het maanstof weg zakte, lachte na de eerste schre den ontspannen en riep: ,Ik kan heel goed lopen'. Schertsend merkte de slechts 1.66 meter metende Apollo-com- mandant op: .Voor Neil (Arm strong) was de eerste schrede wel iswaar een kleine stap, maar voor mij een zeer grote'. Hij zinspeel de hiermee op de historische woor den, die Armstrong in juli jongst leden bij het betreden van de maanbodem sprak: ,Dit is voor een mens een kleine stap, maar een grote sprong voor de mensheid'. De wetenschappelijke instrumen ten werden ditmaal verder van de maanlander opgesteld dan bij de vlucht van de Apollo-11. Men deed dit om schade bij het vertrek van de maansloep vanmiddag te voor komen. Bij het opzetten van de kleine atoomcentrale ondervonden de astronauten moeilijkheden, toen zij de staaf plutonium uit de spe ciaal beveiligde koffer wilden ha len. Bean, die tevoren de defecte televisiecamera met een hamer had .behandeld', slaagde er onder luid gelach in met behulp van dit instrument de radio-actieve staaf los te krijgen. Door een scha kelaar om te draaien stelde ,Pete' Conrad daarna het wetenschappe lijke station in bedrijf. Om 15.22 meldde Houston, dat men daar de eerste gegevens van het station had ontvangen. Tot het station be horen een seismometer, een mag netometer, een ionosfeer- en een atmosfeermeter en een zonnewind (Zie slot pagina 3 kolom 5) VOORZITTER PROVINCIALE ZEEUWSE VVV: L Over de kamerzitting van de afgelopen dagen kun nen eigenlijk alleen maar neer slachtige regelen worden geno- ftantliji teerd, een neerslachtigheid die 'J. met name het gevolg is van het vreemde optreden van de antirevolutionaire fractie. SindB de alge mene beschouwingen van vorige maand hebben Biesheuvel en de zijnen niet na gelaten rond te bazuinen, dat zij op het stuk van de belastingcorrectie een an dere opvatting huldigen dan de regering, een opvatting die zij gisteren neerlegden in een amendement. Zij betoogden ech ter tevens, dat hun meningsverschil met de regering slechts van technische aard was, met andere woorden: zij wensten geen politieke consequenties aan dit me ningsverschil te verbinden. Het klonk goed, maar de afgelopen weken was het aan vrijwel iedereen in Nederland dui delijk geworden, dat het niet uitsluitend om een technisch meningsverschil ging, maar om een wezenlijk onderdeel van het politieke programma, zoals dat door het kabinet-De Jong was ontwikkeld. De heer Biesheuvel en de zijnen gingen desondanks door met het verwisselen van schijn en werkelijkheid, tegen beter weten in. Ze wisten gisteren even goed als wie ook in de kamer, dat het amen dement Van der Kieft/Goudszwaard waarin hun van het regeringsstand punt afwijkende opvatting was neerge legd door het kabinet afgewezen zou worden. Toch gingen ze er mee verder en wensten eerst het politiek onaan vaardbaar van de regeringstafel uitge sproken te hebben. Voor de voorgeschiedenis van deze zaak moet men teruggaan tot april 1967, toen het kabinet-De Jong voor het eerst in de kamer verscheen. In de re geringsverklaring van 18 april 1967 staat duidelijk, dat de .progressie die uit de inflatie voortvloeit, dus uit de zui vere nominale stijging van het nationale inkomen, zal moeten worden geneutra liseerd'. De antirevolutionairen waren er van op de hoogte, dat voor de WD deze zinsnede essentieel was, ze wisten- dat deze partij daaraan niet wenste te tornen en zo no dig bereid was om voor deze zaak het kabinet-De Jong op te offeren. Uit aller lei uitspraken in het WD-kamp is dat na melijk uit en te na gebleken, bij de alge mene beschouwingen van vorige maand was bovendien duidelijk geworden, dat er op dit stuk van zaken geen wijziging viel te verwachten, noch bij de WD, noch bij de andere coalitiegenoten. Toch bleef mr Barend Biesheuvel volhouden, dat het bier slechts om een technische zaak ging, zonder dat daaraan politieke consequenties zouden zijn verbonden. Hij wist beter: meer dan enige andere po liticus heeft hij contacten met de colle ga-fractievoorzitters van de regerings partijen. Men zou zo zeggen: dat voor hem gold: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Is mr Barend Biesheuvel inderdaad dit spreekwoord zou hebben toe gepast, dan had hij in ieder geval voor komen, dat er uit zijn fractie gisteren een amendement werd ingediend, waar in het van de regeringsopvatting afwij kende standpunt was vervat. Dat zou ,ten halve keren' zijn geweest. Maar neen, de grote Biesheuvel moest zo nodig de schijn tot het hittere einde volhouden: er kwam wél een amende ment. Enfin, het gevolg liet zich gis termiddag al raden: de regering sprak het onaanvaardbaar uit en onmiddellijk ging de AR-fractie door de knieën. Want zei de fractievoorzitter van nacht op gedragen toon het gaat ons om een technische zaak, we wensen er geen politieke consequenties aan te verbinden, de regering doet dat nu wel, ,we trekken dus het amendement in...'. En daarmee bleek het forse bouwwerk, dat mr Biesheuvel de afgelopen weken her en'der in de lande had opgetrokken. ■erkelijkheid een bordpapieren fagade te zijn. De fagade bleek slechts (en dan nog met veel moeite) te worden overeind gehouden door de AR-fractie- voorzïtter met de zijnen: ze moesten het ding direct laten schieten toen Wit teveen zijn wangen bolde en eventjes blies. Tussen de brokstukken van het omgevallen decorstuk zat daar de AR- fractie, in hemd gekleed. Van Mierlo zei het vannacht bijtend, toen hij een reeks krantekoppen opsomde over het optreden van mr Biesheuvel in de af gelopen weken: ,Het lijkt wel een ver haal van Jo van Ammers-Küller, waar mee ik overigens niets ten nadele van Jo van Ammers-Küller wil zeggen'. Een roman om tranen met tuiten bij te huilen, maar de lezer weet: gelukkig is het niet echt gebeurd... Neè, het is de afgelopen dagen niet best geweest in de tweede kamer. Het begint tijd te wor den, dat nu de antirevolutionairen eens een duidelijke keus gaan maken. Dat is beter dan het optrekken van fagades met het doel die voor de werkelijkheid te laten doorgaan. CADZAND De financiering van het WV-werk per defi nitie een heet hangijzer is gisteren nogal uitvoerig ter sprake geweest op de veertien de najaarsvergadering van de contactcommissie van de VVV's in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De aanleiding daartoe was het vorige week verschenen rapport over de herstructurering van de provinciale Zeeuwse VW. Voorzitter mr E. Wage van de provinciale VVV zei in een toe lichting op dat. rapport, dat liet de bedoeling is de contributieafdracht van de afdelingen aan de provin ciale VVV op te trekken tol 5,- per lid. De afdracht bedraagt nu nog geen 1,50 per lid. Vanuit de vergadering klonken later tegen dit plan enkele protesterende stemmen op. Vooral voor dc klei nere afdelingen, met name in plaatsen met geen of weinig toe ristisch verkeer, zou contributie verhoging niet mogelijk zjjn. Voorzitter Wage betoogde, dat het Vapport daarin voorziet door de in voering van het begrip donateur schap voor die leden die niet recht streeks van het toerisme profiteren. Voor donateurs bedraagt de afdracht slechts 1.- per hoofd. De bedragen van 5,- en 1,- moeten overigens als gemiddelden worden beschouwd. De plaatselijke WV's hebben volle dige vrijheid voor wat betreft de om slag per individueel lid. De discussie over het onderwerp bracht voorzitter Wage tot het uit brengen van een dringend beroep op de plaatselijke besturen om de nieu we financiële basis aan de leden te .verkopen'. Hij noemde de verhoging een absoluut noodzakelijke eerste aanzet. .Als dat er niet doorkomt loopt het onherroepelijk fout. Het zit er dik in dat het provinciaal bestuur zijn subsidievoorwaarden gaat her zien als wij het op dit punt af laten weten'. De heer Wage zei, dat de le den die niet meewillen, dan maar de consequentie moeten trekken door te bedanken als lid. Behalve kritiek bleek er vanuit de vergadering overigens ook veel lof te zijn voor de inhoud van het herstruc tureringsrapport. ,Een goede basis om op verder te werken', prees bij voorbeeld oud-voorzitter P. Hoste van de samenwerkende WV's. Die me ning werd door meerdere besturen gedeeld, al klonk er hier en daar een pleidooi om op een nog zakelijker ba sis te gaan werken. Iets wat volgens voorzitter Wage zonder meer moet worden beschouwd als een onmoge lijkheid. Over het rapport zei de heer Wa ge verder nog, dat het beschouwd moet worden als een discussie stuk. Er is opzettelijk niet op de tailkwesties ingegaan. Daarvoor komen er vervolgnota's. Voor wat de rechtsvorm van het WV-wezen in Zeeland betreft (ge kozen is voor de vereniging) werd aanvankelijk gedacht aan een stich ting, die op commerciële basis zou gaan werken en waarbij een groot aantal instellingen en instanties be trokken zouden worden. Het idee werd later als minder geschikt ver worpen, omdat het beter leek de ver antwoordelijkheid voor het beleid niet te delen met sectoren, die ook op eigen terrein belangenbehartiging kennen. Er komt om fiscale redenen overigens wel een stichting voor het ontplooien van activiteiten met een zuiver commercieel karakter. Over de taakverdeling zei de heer Wage, dat de promotionele taak voor de provinciale VW één van de be langrijkste wordt. De receptieve taak zal beperkt blijven tot het begeleiden van de grote toeristenstroom en de coördinatie van de logiesverstrek- king. Verder wordt gedacht aan het ontvangen van journalisten en zaken relaties, waarvoor samenwerking zal worden gezocht met de voorlichtings dienst van de provincie. De provin ciale VVV hoopt voor dit doel binnen niet al te lange tijd een hostess aan te trekken. Een onderwerp waaraan men ver- der veel aandacht wil gaan be steden is de interne public rela tions. ,Een punt waarop we tot GRONINGEN (ANP) Het sinds be- nog toe schromelijk te kort zijn!gin van deze maand verdwenen 12-jari- geschoten', aldus de heer Wage. ge meisje Louise Monk uit Groningen, is Het is de bedoeling, nu de nodige weer terecht. De vader en enkele ande tijden financien uit te trekken re familieleden hebben haar woensdag- om de 6800 leden regelmatig op demiddag weer naar het tehuis ,De Hei hoogte te houden van wat de pro-1 perhaven' eeb vinciale VW doet. Na afloop van de vergadering, die I weg van het tehuis naar school*" De plaatsvond in hotel Zeebad te Cad- zand, werden de VW-besturen ont vangen door het Cadzandse gemeen tebestuur. Burgemeester J. Leen- houts voorspelde bij die gelegenheid de recreatie in West-Zeeuwsch- Vlaanderen een grote toekomst. Voor zitter J. H. Schippers van de con tactcommissie, die eerder al had ge pleit voor nog meer samenwerking tussen de plaatselijke WV's, meende dat Zeeuwscli- en Belgisch-Vlaande ren en de kuststrook van Zeeland en België toeristisch als één gebied moet worden gezien. Bij de gezamenlijke lunch werd het gemeentebestuur van Cadzand lof toegezwaaid voor het stimuleren van de ontwikkelingen die van Cadzand een vooraanstaande badplaats hebben gemaakt. 2 pro-1 perhaven' gebracht. Het meisje verdween op 5 november op weg van het tehuis naar schooi. De laatste tijd werd de familie, en speci aal de vader, aan de tand gevoeld, in verband met een eventuele ontvoering. Omtrent de reden van het verdwijnen en de plaats c q plaatsen waar het meisje de laatste weken heeft doorge bracht. kon de politie nog niets meede len. VIRGINIA WATE R (RTR) Ted Heath, een straatmuzikant die een van Engelands bekendste dansorkestleiders werd, is dinsdag op 67-jarige leeftijd te Virginia Water in het Britse graaf schap Surrey overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1