Middelburcht': eerste Zeeuwse serviceflat yg Koekoek liet zich niet wegdringen bij de microfoon Als schattingen uitkwamen raad Kapelle 15-17 zetels heerlijke ERA op het brood., gezonder voor uw lijn! 7 gaf Wethouder Baars startsein voor de houw Bouwplannen in Dauwendaele in raad Middelburg DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERTICAAL ACCENT IN PLAN GRIFFIOEN II KOST 7 MILJOEN (ADVERTENTIE) P-c£Mjtëi%', d~-' 'iïêpmmi tfe --gOï^F tl-* vr: rg..l i. -.jgSuwgi» j MIDDELBURG Waarnemend burgemeester W. P. J. Baars heeft maandagmiddag in het plan Grif fioen II het startsein gegeven voor het maken van een verticaal accent in dit nieuwe gedeelte van Middelburg. Het wordt een servi ceflat met 112 voor de verkoop bestemde appartementen. De ver zorgingsflat, die negen bouwlagen krijgt zal de naam Middelburcht' dragen. De bouw duurt twee jaar. Dc kosten bedragen zeven miljoen. Het is de eerste serviceflat, die in Zeeland van de grond komt. ,IJs en weder dienende zal maandag middag om twee uur de eerste paal worden geslagen', zo meldde de uit- gens niet, want die was gehuld in witte plastic jas met bijkleurende helm. In deze uitmonstering nam hij plaats achter de knoppen van de automatische hei-installatie. Het karwei wat de heer Baars verricht te was, zo zei ir W. Koning van de am- bitleuse NV Projectbouw, slechts een onderdeel van een complex van werk zaamheden waarmee deze gemeentebe stuurder de voorbereiding van het pro ject in Middelburg heeft begeleid. Ook sprak de directeur van de nv waar in de algemene bouwonderneming Al- bouw en Kortewegs bouwmaatschappij tc Breda participeren zijn voldoening uit voor de hulpvaardigheid van de ge meentelijke diensten. De verzorgingsflat is bedoeld voor sen, die van een eigen huis graag naar een overzichtelijker bewoning willen in de vorm van een eigen flat. Met de aan koop van een twee- of driekamerflat (kosten respectievelijk 59.900 k.lc. en 69.900 k.k., inclusief 12 procent btw) heeft men de flat volledig in eigendom. Het is dus geen coöperatieve flat. De verhandelbaarheid, het nemen van een hypotheek, het aanbrengen van voor- de serviceflat in het plan Griffioen II te Middelburg. zieningen in de appartementen: het hoort tot de volledige bevoegdheden van de toekomstige eigenaars. Ook voor al leenstaanden zullen de koopflats uit komst gaan bieden. In het complex zijn 56 tweekamer- en eveneens 56 drieka merappartementen gecreëerd. Opvallend is, dat het verzorgingsge deelte is ondergebracht in een soort hoed, die op het dak staat. Vanaf deze dakverdieping heeft men straks een magnifiek uitzicht over het Walcherse landschap. Dagelijks worden vanuit de centrale keuken op deze bovenste ver dieping met behulp van dienwagens warme maaltijden aan de bewoners ver strekt. Elk appartement heeft overigens een eigen volledig ingerichte keuken. Op de dakverdieping bevinden zich ook de recreatieruimte en zijn verder grote terrassen te vinden. De grote recreatie zaal biedt straks mogelijkheden voor bridgen en biljarten. De ruimte zal ook geschikt zijn voor het houden van re cepties en lezingen. Op de bovenverdie ping zal voorts de mogelijkheid worden geschapen voor leveranciers om op be paalde tijden hun artikelen te verkopen. Het hele complex is onderverdeeld in vier secties met eigen entrees. De vier ingangspartijen elk met een trappen huis en een lift voor de bediening van 28 appartementen geven de bewo ners een maximum aan vrijheid. Men voorkomt daarmee tevens het creëren van lange gangen, die het gebouw een .tehuisachtig' aanzien geven. Op de be gane grondden op de achtste verdieping zijn verbindingen gemaakt tussen de vier trappenhuizen, zodat men voor een be zoek aan bewoners van andere apparte menten niet naar buiten hoeft. In de onderbouw, op de begane grond, bevinden zich voor ieder appartement de bergruimten, de gemeenschapper-''— fietsenstallingen, enige bedrijfsruin en twee dienstwoningen. Ook zijn daar zes logeerkamers gesitueerd voor gasten van de bewoners. De kosten voor het gebruik van een logeerkamer komen op zes gulden per overnachting per per soon. Op basis van een begroting naar het prijspeil van 1969 zijn de servicekosten per maand geraamd op 275,- voor een tweekamerflat voor éen persoon, op 350 gulden voor een driekamerflat voor twee personen, op 300 voor een driekamer flat voor éen persoon en'op 375 voor een driekamerflat voor twee personen. Voor één persoon meer wordt 75 per maand berekend. Voor niet gebruikte maaltijden wordt 2 gerestitueerd tot een maximum van 100 per jaar. De servicekosten zijn onderverdeeld in kos ten voor algemeen beheer en administra tie welke kosten worden verdeeld over het aantal appartementen. Zij omvatten' kantoorbehoeften, telefoon voor alge meen gebruik, administratiekosten, ac countant, kosten vergaderingen, repre sentatie e.d. Verder de huisvestingskos ten, die worden verdeeld naar de opper vlakte van de appartementen. Het gaat hier om de belastingen, verzekeringen, (ADVERTENTIE) „Mijn tandarts beval mij DENTOFIX aan. Voordion had ik nooit kunnen vermoeden dal men mot een kunst gebit even gemakke lijk kon eton, spreken Als U moeilijkheden ondervindt met Uw kunstgebit, zal de tandarts U hef speciale kleefooeder Dentofix aanbevelen. Uw gebit zal daardoor vaster gaon zitten en bij het spreken niet loslaten, zodat U aan zelf vertrouwen wint. De tere weefsels van het tandvlees worden door Dentofix beschermd zodat U ook horde spijzen kunt eten en Jemokkelijker kauwt. Dentofix helpt U duidelijker spreken, U kunt opnieuw zonder bezwaar lachen en zelfs niezen. Dentofix v°o'komt slecht riekende adem (kunstgebit- reu^) Schoft U nog heden Dentofix aan. ,5.'lc strooiflacons, ondor neutrale verpakking, bij Apothekers en Drogisten, 112.80 aer flacon. FRUITTEERS KUNNEN ZICH INFORMEREN OVER STEUNMAATREGELEN KRABBENDIJKE - Fruittelers kunnen zich lieden, dinsdagavond, in over de steunmaatregelen van hcid voor de fruitteelt. Tijdens gadering van de Nederlandse fruittelers- orgapisaties, CBTM en ZLM geven de heren A. van Oosten en W. dc Wolf, et nomisch-soriale voorlichters van ZLM CBTB een toelichting op deze maatrege len. Bi) de bijeenkomst, die om kwart over acht begint en gehouden wordt in het cultureel centrum te Krabbendijke. is ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen. Aan de vergadering gaat een huishoudelijke vergadering van de afdeling Oost-Zuid-Beveland van de Ne derlandse fruittelersorganisatie vooraf. De huishoudelijke vergadering begint om half acht. ontwerp is van het architecten en ingenieursbureau Van Waalwijk van Oostrom - van Tussenbroek water, elektriciteit, gas (voor centrale verwarming en keuken) stroom (behal ve stroom voor eigen gebruik), glazen wassen, vuilnis ophalen en onderhoud van gebouw. Voorts zijn de kosten var» dienstverlening verder nog onderver deeld in kosten keuken en kosten per soneel. Bij de afsluiting van het contract is een bedrag van 800 verschuldigd voor de aanloopkosten van de dienstverlening. Dit bedrag komt weer ten goede aan dé exploitatierekening van de vereni ging-van-eigenaren, waarvan men met een lid wordt. De vereniging van eigena ren heeft onder meer tot taak het behe ren van het gebouw en tuin, het beheer van de keuken, het regelen van de dien sten en het voeren van de boekhouding en administratie. De NV Projectbouw is de tweede ge- interesseerde in de bouw van een service flat in Middelburg. Twee jaar geleden begon het marktonderzoek. De initiatief nemers hebben zich bij liun plannenma kerij tevens laten leiden door de sugges ties van een comité van aanbeveling, waarvan ir J. P. Berdenis van Berlekom maandagmiddag een heildronk uitbracht op het welslagen van dit project. Óp het moment van het slaan van de eerste paal was de premiebeschikking voor de bouw nog niet afgekomen. ,U bent nu alvast begonnen met het verticaal opslaan van de palen. Komt de beschikking af. dan zullen wij u per Ijlbode de vergunning verlenen', zo merkte wethouder Baai- op. DUWEN IN WEMELDINGE WEMELDINGE De vergaderi fle Boerenpartij, maandagavond dorpshui* te Wemeldinge. zou i gewijd aan do gemeentepolitiek tg van, .Waarom zit u dan niet in de tweede in het kamer?' De heer Kolt: .Daar bent u vordenmisschien wel de schuld van ais u niet dei op me hebt gestemd' (de heer Kole stond it..*rlo P-nerennnrtfi hit UG Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag ±120 calorieën. De moeite waard I En bovendien eet u lekker. III ,1,111 III. LI_lllfc.l_lll*.|Jllllll'-l^ Ml. II 'VV IV te vormen gemeente Kapelle. Heti kandidaat voor de Boerenpartij bij de draaide er echter op uit, dat vooral de tweede-kamerverkiezingen m ldot J. landspolitlek ter discussie kwam. De1 Toch wilde de heer Burger wel ^twoord fractievoorzitter van de Boerenpartij in op zijn vraag: .Ik heb mot genoord v.a. de tweede kamer, de lieer H. Koekoek, j u als raadslid zou doen voor de frusi- zei in zijn bijna anderhalf uur durende teelt'. inleiding slechts enkele keren iets over Daarna ontstond er een spraakver- gemeentepolitiek. Hij toonde zich een warring tussen vergaderingsvoorzitter tegenstander van gemeentelijke samen- a. de Ridder, de heer Burger en de heer voegingen, zoals op Zuid-Beveland. Kole. Deze laatste stelde, dat hij als .Minister Beernink zal moeilijk kunnen raadslid nog geen ervaring had. De heer verklaren waarom hij zo voor herinde-1 j}e Ridder antwoordde toen voor hem. üng is, want toen hij nog gemeente- dat hij ais raadslid ongetwijfeld gunstig secretaris was van Rijswijk, verzette hij zou adviseren als fruittelers een beroep zich heftig tegen samenvoeging van de- zouden doen op de bijstandswet, ze gemeente met Den Haag. Zo zie je p>P heer M. C. Dagevos eveneens kan maar. dat het algemeen belang strijdig didaat voor de CHL"-AR-KVP in Kapel kan zijn met het persoonlijk belang'. ;e vroeg de heer Kole hoe hij zou heb- De heer Koekoek bepleitte een snelle ben gestemd als hij raadslid was ge- doeltreffende hulpverlening voor de i weest toen de voorstellen tot de bouw fruittelers. Hij meende, dat van de van het dorpshuis waarin de verga- 130.000 mensen, die momenteel steundering werd gehouden en de voor- ontvangen via de bijstandswet, er best 30.000 zouden kunnen worden .uitge- controleerd': ,Op de uitvoering van deze wet is geen enkele controle'. De heer F. J. Burger, kandidaat van de CH-AR- KVP voor de gemeenteraad van Kapel le, noemde die 30.000 een slag in de lucht: ,Als er 5000 mensen ten onrech te geld ontvangen dan ben ik nog dank baar, dat er 125.000 mensen worden ge holpen'. De heer Koekoek bleef bij zijn stellen tot de bouw van een gymnastiek zaal ter sprake zouden zijn gekomen. De heer Kole zei: .Ik heb daar nog nooit m'n visie op gegeven. En als zoiets zleh voordoet, dan zal ik wel zien. Overigens zou ik van meneer Burger wel eens wil len weten hoeveel hij van negen tot vijf verdient en wat hij zelf voor de fruit teelt zou doen'. De heer Burger bleek bereid om onder vier ogen wel te vertellen hoeveel hy mening en toen de heer Burger hem viaverdiende en voorts stelde hij, dat het dezelfde microfoon van repliek wilde I niet ongebruikelijk is, dat politieke par- dienen. maar de heer Koekoek drong i tijen vóór de verkiezingen vertellen hoe hem terzijde: .Ik ben hier aan hetz<> over verschillende zaken denken: De woord'. Boerenpartij heeft geen enkel punt dat De heer Koekoek had in zijn ant-| hout snijdt'. woord betoogd, dat de wet niet in overeenstemming was met de argu-l menten van de voorstanders by do aanvaarding. Voor de heer Burger bleek dat nog geen bewijs, dat er in derdaad 30.000 mensen ten onrech te geld van de bijstandswet ontvan gen. Diezelfde heer Burger kreeg ook geen antwoord op zijn vragen aan de Ka- pelse lijstaanvoerder van de Boeren partij, de heer J. Kole. In zijn antwoord op de vraag wat hij als raadslid zou doen voor de fruittelers, stelde de heer Kole: .Onmiddelijk uit de EEG treden en Mansholt verwijderen'. Voorts noemde de heer Kole nog een aantal zaken, die de regering volgens hem zou moeten doen. De heer Burger: SJ kwam bijeen VLISSINGEN De socialistische jeugd Zeeland kwam dezer dagen in algeme ne vergadering bijeen te Vlissingen. Voorzitter Piet Korstanje trad af, we gens werkzaamheden elders. In het nieuwe bestuur hebben zitting Ferry Rïgaule, voorzitter: Han Blom, vice- voorzïtter en secretaris Guus de Beijn. De laatste gaf een kort overzicht van de activiteiten van de SJ in het afge lopen seizoen: Als belangrijkste punt noemde de heer De Beijn de tentoon stelling .Fascisme in Griekenland' te Goes. Andere successen waaraan de SJ meewerkte waren de Maagdenhuisfilm en de handtekeningenactie tegen de 225- miljoen extra voor bewapening. MIDDELBURG De raad krijgt maan dag het verzoek voorgelegd een rijks bijdrage te vragen voor de bouw van vijftig bejaardenwoningen in Dauwedae- le. Het is een project van de woning stichting Volksbelang. De huurprijs van deze woningen zal exclusief brandstof verbruik van de centrale verwarmings installatie 173 per maand gaan be dragen. In de raad komt verder een voorstel om inederwerking te verlenen aan de bouw van 204 woningen in Dau- wedaele. De woningwetwoningen zullen tussen Rozenburglaan en Dauwendaelseweg worden opgetrokken. Het gaathier even eens om een project van Volksbelang. De bouw van de woningen geschiedt on der architectuur van het architecten bureau P. Götzen in Middelburg. Het aannemersbedrijf Schrijver NV te Goes voert het werk uit. Het is de bedoeling zeer binnenkort met de bouw van de woningen te beginnen. De oplevering van de eerste woningen zal in de loop van volgend jaar en 1971 kunnen plaats vinden. Ook krijgt de raad maandag een voorstel te behandelen om mee te werken aan de stichting van een twee- klassige protestants christelijke kleu terschool in Dauwedaele en wel aan de Vreedenburgstraat. Benoeming van burgemeesters op j aarvergadering PvdA GOES Een wijziging in de procedu re bij het benoemen van burgemeesters is één van de voorstellen, die zaterdag 6 december op de jaarvergadering van de Partij van de Arbeid, gewest Zee land, zullen worden behandeld. In het voorstel, afkomstig van de afdeling Zie- rikzee, wordt er bij het partijbestuur op aangedrongen stappen te onderne men om de bestaande wijze van benoe ming van burgemeesters te vervangen door verkiezing van burgemeesters door de inwoners van de gemeente. In een voorstel van de afdeling Ter- neuzen wordt gepleit voor het instellen van raad (die door de bevolking moet worden gekozen), die is belast met de ruimtelijke ordening, de industrialisatie het tot stand brengen van zeehavens en het financieren van een daarmee ge lijklopend welzijnsbeleid in Zuid-West Nederland. Als voorbeeld geeft de af deling Terneuzen de raad van de Rijn mond. Verder worden op de jaarverga dering de kandidaats] ijsten voor de ver kiezing van de provinciale staten be handeld. Ook moeten een aantal leden voor het bestuur, congrescommissie en financiële commissie worden benoemd. Uit het jaarverslag, dat eveneens op de vergadering wordt behandeld, blijkt dat het ledental van de PvdA in Zee land met 187 is afgenomen. Hst leden tal is nu 297o. De vergadering, die in De Prins van Oranje wordt gehouden begint 's morgens om tien uur. De ver gadering is Hans Wiegel komt naar Goes GOES Hans Wiegel, het jongste tweede-kamerlid, spreekt maandag avond 24 november op een WD-propa- gandabijeenkomst in de Prins van Oran je te Goes. De bijeenkomst is er één van een reeks WD-verkiezingsvergade- ringen, die afgelopen donderdag zijn be gonnen. De VVD komt vanavond (maandag) bijeen in Amicitia, Kloetinge, dinsdag in Het Hoekje, Wilhelminadorp, donder dag in de veilingkantine. Goes, vrijdag in net Blokhuis, Kattendijke, maandag 24 november zoals gemeld in de Prins van Oranje, Goes en dinsdag 25 no vember tenslotte in café Van Schaik te 's-Heer-Arendskerke. Alle bijeenkom sten beginnen om 8 uur en duren tot 10 uur. VVD HIELD VERGADERING MIDDELBURG Omdat kamerleden in hun parlementair werk steeds meer aanspraak maken op hulp van deskun dig personeel, ligt het in de lijn der verwachting, dat de .staven' van de fracties verdere uitbreiding zullen on dergaan. Aldus vrijdagavond mevrouw mr A. Kappeyne van de Coppello, secretares se van de tweede kamer fractie van de WD tijdens een .praatje uit de keu ken' voor leden van deze partij in de .Nieuwe Doelen'. Mevrouw Kappeyne zei ook, dat verschillende politieke par tijen hopen, dat de post op de rijks begroting voor het onderhoud van deze fractiestaven verder zal worden ver hoogd, zodat niet meer uit de in het algemeen te geringe middelen zal be hoeven worden bijgepast. Mevrouw Kappeyne noemde als belang rijkste werkzaamheden van deze van nog -maar enkele jaren geleden date rende .bureaus' de communicatie, voor al ook naar de kiezers toe, en het onder zoekingswerk, op verzoek van de frac tieleden, bijvoorbeeld met betrekking tot begrotingen en wetten. Het gezel schap was eerder verwelkomd door af- delingsvoorcitter mr J. Kolkman. VOOR VERKIEZINGEN NIEUWERAAD VISIES WERKGELEGENHEID EN JEUGD/SPORT LOPEN VER UITEEN KAPELLE/WEMELDINGE - De gemeenteraadsverkiezingen in de nieuw te vormen gemeente Kapel le zullen onherroepelijk hier en daar teleurstellingen tot gevolg hebben. De gemeenteraad van de nieuwe gemeente Kapelle (Wemel- dinge en Kapelle worden zoals be kend samengevoegd) zal een ge meenteraad met dertien leden heb ben. Volgens de verwachtingen van de zeven lijsttrekkers zouden dat er minstens 15 en hoogstens 17 moeten zijn. De heer A. P. Sehouwenaar uit Wemel diiige (lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid) verwacht voor zijn partij zeker drie zetels, maar vier acht hij zeker niet uitgesloten. Op grond van vorige verkiezingsuitslagen komt de heer C. de Kraker uit Wemeldinge (lijst aanvoerder van de Stautkundig Gere formeerde Partij) voor zijn partij tot, één zetel. De heer J. Kole, uit. Wemel dinge, die in deze verkiezingen de Boe renpartij aanvoert, is er op berekend, dat er voldoende stemmen op zijn par tij zullen worden uitgebracht om één ze tel te halen. De heer F. van Hoorn uit Kapelle (Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie) acht het niet uitgesloten, dat de VVD twee zetels haalt. Dat zou dan wel het gevolg zijn van de verdeeldheid, die kan optreden, doordat in Kapelle twee vrije lijsten en de Beoerenpartij, aldus de heer Van Hoorn, dingen naar de gunst van één categorie kiezers. De heer J. M. Zuijdweg uit Kapelle (lijst aanvoerder van een lijst zonder nade re aanduiding, waarachter de Christe lijk Historische Unie, de Anti-Revolu tionaire Partij en de Katholieke Volks partij schuilgaan): ,Ik ben berekend op zes zetels, maar er zit wel een kans in, dat we er zeven halen'. De heer A. de Schipper uit Kapelle (lijst De Schipper) verwacht één zetel. En de vrije lijst aangevoerd door de heer J. J. Ganseman uit Kapelle tenslotte, zal al dus de nummer één van de lijst, zeker twee maar misschien ook wel drie ze tels halen. Het kan niet anders: verschillende van deze lijstaanvoerders hebben te lioge verwachtingen van hun politieke aantrekkingskracht. Er zijn tenslotte slechts dertien zetels te verdelen Alle lijstaanvoerders in het nieuwe Ka pelle leggen er de nadruk op dat zo snel mogelijk zal moeten worden gestreefd, naar het vormen van één geheel: geen der dorpen mag in verzorgingspeil ach terblijven. De heer Kole is de enige van de lijstaanvoerders, die weieens een raadsvergadering bezocht in een andere dan zijn eigen gemeente. Hij zei het lang niet altijd eens te zijn met de ge nomen besluiten. De heer Kole wil in dit verband voorop stellen, dat de bur gemeester .de knecht van de raad' be hoort te zijn. De heer Zuidweg zei over de benoeming van een burgemees ter: Indien de nieuwe gemeenteraad geen inspraak krijgt bij de benoemeing zou dat zeer te betreuren zijn. Als ge meenteraad hebben we toch het ver trouwen van de bevolking en het is dan toch niet meer dan democratisch dat de raad dan ook meepraat bij de keuze van de raadsvoorzitter?'. Ook de heer Sehouwenaar wilde wel be nadrukken dat hij een voorstander is van inspraak bij de burgemeestersbe noeming: ,Maar zoals het nu gaat is dat een schijnvertoning'. Fruitteelt Uiteraard staat de benarde toestand van de fruitteelt in de nieuwe gemeen te Kapeilë bovenaan liet lijstje van alle lijstaanvoerders. De heer Ganse man wil hiervoor de nodige actie van de zijde van de gemeente, om voorzie ningen voor met name de kleinfruit- telers te treffen: ,De gemeente moet dit aanhangig maken en medewerking ge ven aan het actiecomité voor de fruit teelt'. In verband met de toekomstige herver kaveling Kapelle, acht de heer Ganse man een begeleiding door de gemeente bij het nieuw stichten van bedrijven. Als de dreigende uitstoting van ar beidskrachten uit de fruitteelt ten gevolge onder meer van het rooien van boomgaarden zich voortzet, ziet de heer Zuijdweg wel mogelijkheden in het stichten van kassencentra. De heer Sehouwenaar acht de werk gelegenheid een van de grootste zor gen voor de toekomst: .We moeten streven naar andere mogelijkheden. Zo kan de ontwikkeling in de zak van Zuid-Beveland een alternatief zijn. Hier in Wemeldinge hebben we plan nen aangenomen voor een kassen- centrum, maar dat zal niet in staat zijn, al die mensen op te vangen. Wij willen dan ook pleiten voor om- schol i ngsmogeli j kheden'. De heren Ganseman en Van Hoorn ma ken zich niet zo bezorgd om de werk gelegenheid. De heer Van Hoorn: ,De meeste fruittelers, die stoppen zijn ou deren. De jongeren kunnen gemakkelijk in Goes werk vinden. Dat is met de vervoersmogelijkheden van tegenwoor dig geen bezwr - -' Schoon Het merendeel van de lijstaanvoerders is bepaald niet tegen industrievestigin gen in Kapelle. Ze stellen daarbij al len dezelfde voorwaarde: als het maar schone industrie is! De heer Zuijdweg ziet wel iets in toeleveringsbedrijven voor het Sloc-gebied (.tien minuten per auto"). Ook de heer Sehouwenaar ziet hierin wel mogelijkheden, vooral in de omgeving van Wemeldinge en Schore. De heer Kole wil graag steun verlenen aan alle mensen, die willen omschake len: .In het algemeen moeten we men sen. met ondernemingsgeest helpen. Dat betekent dus het steunen van het par ticulier initiatief'. Wat de toekomst van het kanaal door Zuid-Beveland betreft staat de heer Ganseman een gezamen lijk beleid voor met de gemeente Rei- merswaal. Ook de heer Sehouwenaar wal op dit terrein samenwerking met Reimerswaal: ,Wc moeten op korte ter mijn zoveel mogelijk samenwerking zoe ken met andere gemeenten. We moeten er voor waken, dat er niet weer een groot aantal gemeenschappelijke rege lingen Lot stand komen. Wij hechten bijzonder grote waarde aan openbaar heid. De bevolking moet wekelijks goed worden voorgelicht. Dat kan zoals We meldinge het bijvoorbeeld doet door mid del van het huren van een gedeelte van een plaatselijk blad. In de tweede plaats moet de bevolking alle kans krij gen zich over de plannen van het ge meentebestuur uit te spreken. Twee keer per jaar zou het gemeentebestuur 'iedereen van 16 jaar en ouder moeten uitnodigen om vragen te stellen en kri tiek te leveren. Ook acht ik de in spraak van de vrouwenorganisaties bij de woningbouw, het onderwijs van groot belang'. Ook de heer Kole vindt, het van groot belang, dat de bevolking van de verschillende dorpen de mogelijkheid krijgt meningen naar voren te brengen Hij stelt voor om in de verschillende dorpen dorpsraden in het leven te roe pen. De recreatie zal als het aan de lijst aanvoerders ligt in de nieuwe ge meente Kapelle van gemeentewege wor den gestimuleerd. Zij zien vooral moge lijkheden voor het gebied tussen Wemel dinge en Kattendijke. De heer De Kra ker maakt hierop een uitzondering: .Ik hoop aan de recreatie op een negatie ve wijze mee te werken. De recreatie, schept namelijk altijd de mogelijkheid! om Gods dag te ontheiligen'. Ook wat cultuur en jeugdwerk betreft is de heer De Kraker zeer gereserveerd:l er is veel cultuur, die die naam niet dragen mag en ik hoop dan ook niet mee te werken aan afbrekende cultuur' Ook de heer Kole is op dit stuk van zaken nogal sceptisch: Eigenlijk moe ten dergelijke voorzieningen zichzelf be druipen. Ik ben er op zichzelf niet te gen. als het maar in goede hanen wordt geleid en er wordt gelet op de fatsoens normen'. De heer Ganseman acht het een van de belangrijkste taken van het toe komstige gemeentebestuur ruimte te scheppen voor de jeugd, zodat diej zich kan recreëren. Hij is dan ook voorstander van, dat er een speciale wethouder komt voor onderwijs, jeugd- en sportzaken. Hij is de enige Kapelse lijstaanvoerder, die vindt, dat er in Kapelle een mavoschool moet komen. Voorts acht de heer Ganseman onmiddellijke uitbreiding; van de sportvelden (met verlichting en zitplaatsen) geboden. Verder staan op zijn verlanglijstje: open stelling van de speelweide achter de vrogere tuinbouwschool en verwar ming van het zwembad van Kapelle. De heer Zuijdweg hoopt, dat de jeugd van de verschillende dorpen contact zoekt met elkaar om mogelijkheden te scheppen voor vrije jeugdvorming: ,De sport heeft altijd, doordat in die sector sterke organisaties had, een streepje voor-gehad op de niet-sport-mensen, aus het open jeugdwerk. Wat dat betreft moeten we de bakens verzetten'. De heer Sehouwenaar is ook van mening dat initiatieven voor instuiven en der gelijke moeten worden gesteund: .Overi- fens wordt de jeugd voor een groot eel opgevangen door de sportvereni gingen en daar moet het gemeentebe stuur ook de helpende hand bieden'. Wat het voortgezet onderwijs betreft, vindt de heer Sehouwenaar wel, dat Goes hiervoor de aangewezen plaats is: .Maar na de herindeling zouden we met de andere gemeenten op Zuid-Beveland toch wel moeten proberen hier inspraak in te krijgen'. Over de rol van de PvdA in de ge- I ineenteraad zei de heer Sehouwenaar: I ,Als PvdA helSben we een op de toe komst gericht programma. Het is geble ken, dat de PvdA over het algemeen het trekpaard is om de weg van de vernieuwing op te gaan'. De heer De Kraker zei naar aanleiding van deze vraag: ,Het verschil met de andere par tijen wordt bepaald door het beginsel, dat wij als SGP hebben. Wij zijn een streng principiële partij, die zich pre cies houdt aan het beginselprogramma. De heer Kole: .De Boerenpartij is een uitgesproken rechtse partij. Het gaat om de uitwerking van ons beginselpro gramma, waarin recht en vrijheid voor op staan. De grote partijen hebben hun beginselprogramma's verzaakt'. De heer Van Hoorn: ,Het verschil met de christelijke par tijen zit vooral in de vrijheid om op zondag allerlei aktiviteiten te mogen ontplooien. Het verschil met de Partij van de Arbeid is vooral een verschil in aanpak van de problemen. Wij laten liever zoveel mogelijk over aan het particulier initiatief. De PvdA wil veel meer regelend optreden, vooral in de woningbouw en de recreatie'. De heer Zuijdweg: .De gecombineerde CH-AR- KVP wil zoveel mogelijk de belangen van de gehele gemeenschap dienen. We z:jn niet gebonden aan een bepaalde be langengroep'. De heer De Schipper: ,Ik zal van ge val tot geval mijn standpunt bepalen en anderen hoeven me heus niet te le ren hoe ik dat moet doen'. De heer Ganseman: ,De gevestigde partijen moe ten zich houden aan een programma, dat van bovenaf is opgelegd. Dat kan weieens in strijd zijn met de gemeen telijke belangen. Elke politieke groepe ring met een goed voorstel zullen wij steunen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7