SCHIPHOL TWEE MAAL ZO GROOT Mijn enkele explodeert miljoenen in Zierikzee: voor schade aan huizen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Apollo-12 precies op koers AR toch eens met belasting plannen? Maanwandelingen 's nachts op de radio en televisie In 1974 klaar; kosten 400-500 miljoen Stationsgebouw verdubbeld en 2 nieuwe pieren Opkomstplicht MORATORIUMCOMITÉ: VOORLOPIG GEEN MASSABETOGINGEN MEER DRIEHONDERD WONINGEN BESCHADIGD SLECHTS VIJF MENSEN LICHT GEWOND Beroep officier in zaak van Haarlemse rechter Vandaag in de krant... Vanochtend vroeg in baan om maan HOUSTON (DPA) ApoUo-12 naderde vannacht met toene mende snelheid de maan. Na een vlucht van 68uur pas seerde het ruimteschip maan dag om 13.52 (Ned. tijd) de denkbeeldige lijn waarachter de aantrekkingskracht van de maan sterker werkt dan die van de aarde. Deze tekening geeft de toelcomslvan de Amsterdamse luchthavenSchiphol BAARN (ANP) In verband met de maanreis van de Apollo- 12 zal de NOS-radio via Hilver sum 2 twee nachten onafgebro ken in de lucht blijven. In de nacht van dinsdag op woensdag zal tot vier uur voornamelijk lich te muziek worden uitgezonden, af gewisseld door nieuws over het verloop van de maanreis. Rond vier uur zal de NOS een recht streeks radioverslag uitbrengen vannde voorbereidingen voor de landing van de Apollo-12 op de maan. Woensdag zal de radio van af 11.30 uur en de televisie van af 11.55 uur in rechtstreekse re portages de eerste maanwandeling volgen. Ook in de nacht van woensdag op donderdag blijft de radio continue in de lucht van af middenacht tot vier uur voor namelijk weer met lichte muziek. De mogelijkheid bestaat echter dat in deze periode rechtstreekse reportages van de belastingdebat ten in de tweede kamer worden uitgezonden. Vanaf vier uur mo gen rechtstreekse reportages van de voorbereiding op de tweede maanwandeling en de wandeling worden verwacht. De NOS zal via de televisie vanaf 6.10 uur beelden van de maanwandeling uitzenden. SCHIPHOL (ANP) Hoe wel het nieuwe Schiphol op dit moment nog voldoende capaciteit heeft om alle pas sagiers en vracht te verwer ken, heeft de directie beslo ten het stationsgebouw twee maal zo groot te maken, dus er aan de noordzijde een nieuw stuk aan te bouwen, waardoor het een dubbele capaciteit zal krijgen, terwijl gelijktijdig twee van de drie pieren zullen worden ver lengd en er bovendien nog twee nieuwe pieren bij zullen komen. Deze beslissingen zijn grond van prognoses van het luchtverkeer, dat naar verwacht wordt nog zeer sterk zal toene men. Met de nieuwe uitbreiding zal een bedrag van 400 tot 500 miljoen gulden gemoeid zijn (ter vergelijking: het nieuwe Schiphol, dat ruim twee jaar geleden in ge bruik werd genomen, het z.g. Schiphol-centrum dus. kostte eveneens 400 miljoen gulden). Vol gens de prognoses zal het aantal passagiersbewegingen van vijf mil joen in 1970 stijgen tot 28 miljoen in 1990, de omvang van de vracht van 190.000 ton tot 2.900.000 ton. Het stationsgebouw heeft in zijn huidige opzet een capaciteit van ca zes miljoen reizigers per jaar. Er wordt naar gestreefd volgend jaar met de werkzaamheden te begin nen en deze in 1974 te voltooien. Hetzelfde geldt voor de vierde pier, de z.g. noordwestpier, waar aan acht opstelplaatsen zijn gepro jecteerd voor de B 747 (Jumbo jet). Tweede gebouw Tegen 1980 zal echter 't reizigers verkeer een zodanige omvang heb ben aangenomen, dat zelfs het ver dubbelde Schiphol te klein dreigt te worden. Op papier heeft men daarom reeds een tweede stations gebouw geprojecteerd, dat net zo groot zal zijn als het verdubbelde eerste stationsgebouw en dat dus een capaciteit van 12 miljoen rei zigers per jaar zal hebben. De twee stationsgebouwen zullen met elkaar zijn verhonden door de nog te bouwen noordwestpier, die dan 'Zie slot pagina 11 kolom 1 D ISRAËLISCHE BOMMEN OP JORDAANSE DOELEN AMMAN (RTR) Een militaire woordvoerder van Jordanië heeft maan dag gezegd, dat een Jordaanse militair gedood en twee gewond zijn tijdens een reeks Israëlische, luchtaanvallen onge veer 30 km ten westen van Amman. De acht Israëlische straaljagers hadden raketten, napalm en bommen gebruikt. Uit Tel Aviv is gemeld, dat Israëlische straalvliegtuigen maandag een Egypti sche radarpost in Jordanië hebben aan gevallen. De radarpost werd ernstig be schadigd. Volgens een Israëlische militaire woord voerder ging één Israëlisch toestel ver loren door toedoen van vuur van lucht doelartillerie. Het Israëlische toestel kwam op Israëlisch gebied terecht. De piloot landde veilig per parachute. e vlucht is tot dusver zo precies 1 lopen, dat de koerscorrecties, die voor maandag op het schema stonden, niet uitgevoerd behoefden te worden. Op het moment dat Apollo-12 de denkbeeldige lijn passeerde, bevond hij zich op een afstand van 62.700 km van de aard. Het was er toen rustig BERGAMO (Italië) Giacomina Grassi, een 30-jarige onderwijze res uit Catania (Sicilië), die op reis was in Noord-Italië moest daar hals over kop opgenomen worden in een ziekenhuis: de door haar verwachte bevalling zou, 2 maanden te vroeg, plaatsvinden. Voor haar man, die haar verge zelde zal het wel een bijzondere verrassing geweest zijn, toen hij hoorde dat hij vader was gewor den van een vierling aan boord, want een half uur eerder was de rustperiode van acht uur voor de ruimtevaarders begonnen, de laat ste voordat de commandocapsule .Yankee Clipper' en de maanlander .Intrepid' aaneengekoppeld in een baan om de maan moesten komen, vanochtend om 04.47 uur. Inspectie Goed geluimd hebben Conrad en Bean maandagochtend voor de derde maal de maanlander geïnspecteerd. Dit was via de televisie op aarde te vol gen. Men zag hoe Bean in de nauwe cabine van de LEM magazijnen voor de filmcamera opborg, die hij op de maanwandeling zal meenemen. .In trepid' zal woensdagochtend 7.53 uur (Ned. tijd) met Conrad en Bean aan boord op de maan landen in de ,Zee der stormen' landen. Nu acties met landelijk karakter Actieprogram voor december WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse nioratoriumcoinité tegen de oor- in Vietnam heeft maandag een nieuw actieprogram voor december bekendge maakt, "dat geen massabetogingen in houdt, maar mikt op plaatselijke ge meenschappen, volksvertegenwoordigers en jonge militairen. De voor 12, 13 en 24 december vast gestelde acties zullen zich ook niet meer concentreren in Washington, maar een landelijk karakter dragen. Plaatselijke comités zullen er vorm aan moeten geven. De mogelijkheid dat er volgende maand) toch grootscheepse protestdemonstraties] zullen worden gehouden, is overigens lang niet uitgesloten. Het .nieuwe mobili satiecomité', ook wel ,new mobe' ge naamd, dat de jongste mars naar Wash ington organiseerde, is radicaler dan de möratoriumbeweging en werkt dan ook al nieuwe plannen uit. Een van de leiders van het moratorium- comité, Sam Brown, zei maandag op een persconferentie dat met kerstmis Ameri kaanse militairen .pacifistische' kaarten en cadeaus zullen worden toegestuurd om de ,anti-Vietnam'-gevoelens in het leger aan te wakeren. Het comité zou, als de oorlog bleef voortduren, mogelijk in het voorjaar weer tot het organiseren van massabetogingen overgaan. ZIERIKZEE Een explode rende zeemijn heeft maandag morgen in Zierikzee voor enke le miljoenen guldens schade aangericht aan 300 woningen. Om kwart over elf ontplofte het projectiel op het terrein van de oud-yzerhandelaar L. Groen- leer aan de Gravenstraat. Vlak bij het projectiel had de heer J. W. Roggebrand met een snij brander platen ijzer van elkaar gebrand. Er vlogen vonken over naar de mijn, die met een enorme klap explodeerde. De gevolgen waren verschrikkelijk: door de luchtdruk werden de dakpannen als herfstbladeren van de daken geveegd, deuren werden uit de sponningen ge- rukt, honderden ruiten ver splinterd, meubels in de wonin gen vernield, muren werden ont zet. Als door een wonder bleel persoonlijk letsel zeer beperkt. Slechts vijf mensen raakten licht gewond. Direct na de explosie begaf burge meester D. W. Kastelein zich naar de plaats van de ramp, gewaar schuwd door de assistent civiele ver dediging in Zierikzee. de heer T. C. Hekman. Binnen zeer korte tijd kwamen hulpacties van burgerbevol king, rode kruis, politie, brandweer, gemeentewerken en burgerbevolking op gang. Artsen uit Zierikzee en omgeving spoedden zich naar het rampgebied, waar zij tot de ont dekking kwamen, dat er weinig ge wonden waren. Bui-gemeester Kaste lein nam zijn intrek in de woning var. de wachtmeester eerste kla: der rijlcspolitie, de heer J. Struyk die zijn huis aan de Karnemelkse- vaart 1 heeft. Op .het stadhuis zorg de de heer Hekman voor de coördi natie van de hulpacties. Gezinsver zorgsters werden ingeschakeld on de bejaarden te helpen. Ooggetuigen verklaarden 's middags, dat ze een (Zie slot pag. 2 kol. 1 maand heeft minister Beernink een wetsontwerp '/?V-^A)1 ingediend, waarin wordt voor- U»U zien in de afschaffing vun de I opkornstplicht bij verkiezingen. 1* J We hebben de indruk toe- gegeven: meer dan een indruk is het niet dat maar weinig Neder landers zich over een dergelijke zaak druk maken. Hooguit wordt hier en daar de opmerking gemaakt, dat het toch eigenlijk vanzelfsprekend is, dat opkomst bij verkiezingen niet verplicht wordt gesteld, maar verder zal men wel over willen gaan tot de orde van de dag. Wanneer men evenwel de stuk ken over een dergelijke eenvoudige zaak erop naslaat, schrikt men: in de loop der jaren is zo intensief en zo omstan dig over de opkomstplicht geschreven en gesproken, dat men bijna zou gaan denken, dat het om een werkelijk be langrijk onderwerp gaat. Sinds 1917 is de opkomstplicht aan de orde en omstreden. In de kamer is erover gesproken in de jaren 1921. 1923, 1925, 1928, 1933, 1946, 1950 en 1965. Daarop is de discussie even ge stopt, want de toenmalige minister nam het besluit om er maar eens een com missie over te laten studeren. Ingesteld werd toen de .adviescommissie opkomst- plicht', die een rapport van dertig pa gina's druks produceerde. De meerder heid van de commissie was voor af schaffing van de opkornstplicht, hoe wel één lid zich daarmee niet kon verenigen en een tweede lid er nogal genuanceerd over dacht. Het is overi gens opvallend, dat beide laatste stand punten in dit rapport van november 1967 nog helemaal uitgaan van wat men zou kunnen noemen .bevoogden de' opvattingen: de hierbedoelde com missieleden gebruiken uitdrukkingen als .opvoedende werking van de op kornstplicht", .aansporing om zich be wust te zijn van de taak als staatsbur ger' enz. We geloven niet, dat derge lijke terminologieën en de daarachter verscholen opvattingen op de huidige kiezer veel invloed hebben. Dat stadium zijn we in Nederland allang voorbij. In ieder geval: in meerderheid wilde de commissie de opkomstplicht afschaffen. e zich in deze zaak wenst te ver diepen, is echter nog lang niet klaar: niet alleen de historie-van de op komstplicht dient hij te bestuderen, niet alleen het rapport van de commissie na te lezen, er is nog meer aan stukken te vinden. Er is namelijk op dit ogenblik een staatscommissie van advies aan het werk, die allerlei rapporten uitbrengt over grondwet en kieswet, de commïs- sïe-Cals/Donner. Deze commissie nu heeft ook al over de afschaffing van de opkomstplicht gerapporteerd. Welis waar slechts in twee bladzijden en bo vendien met verwijzing naar het werk van de .afschaffings'-commissie, maar men moet de bewuste passages toch wel even nalezen. En als men dat dan heeft gedaan, dient men ook weer na te gaan wat de regering op haar beurt heeft ge zegd over de opvatting van de commis- sie-CalsDonner: ze heeft die mening duidelijk gemaakt in een nota aan de tweede kamer op 2 december van het vorig jaar. Daarin zijn de diverse stand punten nog weer eens samengevat en voorzien van een voorlopige mening van de regering, een mening die in de rich ting gaat van afschaffing. Enfin, dat voorlopige standpunt is nu omgezet in een definitief: het wetsontwerp, dat be gin deze maand werd ingediend, maakt dat duidelijk. De eenvoudige burger bestaat die eigenlijk nog wel? vraagt zich in gevallen als deze toch wel enigszins vertwijfeld af: was dat nu allemaal wel nodig? Was het nodig om een speciale commissie in het leven te. roepen om te adviseren de opkomstplicht af te schaf fen? Was het nodig, dat ook de staats- commissïe-Cals/Donner en vervolgens ook nog weer eens de regering met op vattingen en stukken kwamen vóórdat eindelijk een wetsontwerp kon worden ingediend Staatsrechtsgeleerden zul len wellicht te dien aanzien betogen, dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn met voorschriften uit de kieswet, zij vormen immers de basis voor de demo cratische techniek. Dat moge zo zijn, toch ziet het er in dit geval naar uit, dat een heel omslachtige procedure is gevolgd. Als elke regeringsmaatregel zo zou moeten worden voorbereid als deze opkomst-affaire, dan zou er in Ne derland vrijwel niets meer tot stand ko men. Gelukkig is thans de eindfase in zicht: de regering stelt voor de op komstplicht af te schaffen. Nu de kamer nog een paar bladzijden vol schrijven in een voorlopig verslag en er nog een middagje over praten. En als vervolgens ook de eerste kamer een beetje vlot doet, zal werkelijk in Nederland die zonderlinge opkomstplicht vervallen zijn. Maar het heeft wel moeite (papier, presentiegelden, salarissen en wat niet al) gekost. Sinds 1917. Acht jaar geëist voor moord BREDA (ANP) De 22-jarige Iosar- beider Andrré van B. uit Prineenhage. moest maandag voor de rechtbank in Breda terecht staan, verdacht van dood slag, gepleegd in de nacht van 16 op 17 februari van dit jaar in een doodlo- Pend steegje van de Heilaarstraat in rincenhage. op de 29-jarige druk ker Jan Mallens uit Etten. De officier van justitie mr K. Thijssea. eiste wegens doodslag acht jaar ge vangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr B. Drion uit Breda, achtte geen en kel bewijs geleverd en vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. Dit laatste werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak op 1 december. Bejaarde man onder trein ROLDE (ANP) Op een niet-bevei- ligde overweg bij Zuidlaren (Dr) is maandagmiddag om 15.45 nur de 87-ja- rige heer P. Nymeijer uit Rolde onder de sneltrein Groningen-Rotterdam te rechtgekomen. Hij was op slag dood. WAARIN OPGENOMEN DE MI DD ELBU RGSE, VLI SSI NG SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dindsdag 18 nov. 1969 Half miljoen is niet teveel Pagina 2 212 jaargang - no. 271 u TEGENZETVAN iflINISTER WITTEVEEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De anti-revolutio nairen zullen vandaag bij het de bat in de tweede kamer over het voorstel van minister Witteveen lot verlaging van de loon- en in komstenbelasting met 600 miljoen waarschijnlijk afzien van hun po ging de operatie te beperken tot 450 miljoen. Minister Witteveen (financiën) heeft het hen door een wijziging in zijn dekkingsplan ge makkelijker gemaakt met zijn voorstel mee te gaan. De AR-frac- tie moet echter vanmorgen haar definitieve houding bepalen. Minister Witteveen heeft zoals gemeld besloten de teruggave van omzetbelas ting op voorraden voor grotere onder nemers extra te vertragen, waardoor hij jq.ï miljoen gulden meer in de wacht sleept. Hij heeft echter bij de dekking van de uitgaven ook rekening te houden met enkele tegenvallers, maar ziet al met al toch kans die dekking met 50 miljoen gulden te versterken. De angst van de anti-revolutionairen, dat van de belastingcorrectie een te grote beste- dingsimpuls zal uitgaan, is daardoor enigszins weggenomen. Drs B. Goudzwaard, de financ.ieel- economische specialist van de frac- lic, sprak gisteravond reeds van een opvallende .tegenzet' van de bewinds man. Het conjuncturele effect van de belastingoperatie is volgens hem ,wat onschuldiger gemaakt'. Voor de anti-revolutionaire fractie be tekende de verbetering van het dek kingsplan wellicht een motief om haar verzet tegen het regeringsvoorstel te staken. Zou zij dat niet doen dan ont staat de kans op een kabinetscrisis. Noch de fractie van de WD, noch het kabi net is namelijk van plan de anti-revolu tionairen op dit punt tegemoet te ko men. De liberale fractie zit met een uitspraak van de algemene vergadering van de WD. dat de belastingoperatie onverkort dient te worden uitgevoerd. Minister Witteveen heeft de fractie van mr Biesheuvel zelfs voorgehouden dat een geringer belastingoperatie het reëel besteedbare inkomen volgend jaar voor een kwart procent in gevaar zou bren gen. HAARLEM (GTD —De strafzaak te gen de Haarlemse rechter mr H. G. Kanilionnet zal ook nog voor het ge rechtshof in Den Haag dienen. De Haag se officier van justitie, mr A. W. Ro- singh, heeft besloten in beroep te gaan tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij de rechter een boete van 1000 gulden en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid is opgelegd. De. officier luid drie maanden gevangenisstraf en 2 Jaar ontzegging geëist. Zierikzee DE exploderende zeemijn in Zie rikzee heeft aan driehonderd hui zen zoveel schade aangericht, dat de schade gisteravond op enkele miljoenen werd geschat. Als door een wonder raakten slechts vijf mensen licht gewond (pag 1 en 2) Oude Nol OUDE NOL staat voor het Am sterdamse gerechtshof in hoger beroep tereent. Gisteren kwam het weer tot de gebruikelijke inciden ten. (pag. 3 j. In de cel IN DE Japanse hoofdstad Tokio is na enkele dagen van harde ge vechten tussen politie en studen ten de rust weergekeerd: prak tisch alle studenten zitten in de cel (pag. 3) Zetels DE kandidaten voor de gemeente raad van het nieuwe Kapelle heb ben zulke goede verwachtingen, dat er wel zeventien in plaats van dertien zetels te verdelen zou den moeten zijn wil men ieder een tevreden stellen (pag. 7) Overleg IN Helsinki zijn gisteren de be sprekingen tussen de VS en Rus land begonnen over heperking van de bewapeningswedloop (pag. 11) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 11 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 7 Sport: pagina 8 en 9 Financieel nieuws: pagina 17 Radio en tv: pagina 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1