Weemoed oyer Vlissingen (II) Korting op pensioen Probleem rijksweg 58 PUIN IN HET VEERSE MEER UNICEF-ACTIE DE BEVELANDEN ZALIGMAKEND OP DE BRES VOOR DIENST PLICHTIGEN VIETNAM LAATSTE BEROEPSBEIAARDIER 25 JAAR BEVRIJD PECHINEY EN DE WOESTIJN Collecte voor langdurige zieken ASTR0ÏDEN STATENDEBAT IJzendijke en de herindeling Kerk en politiek 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 NOVEMBER i9»; Dat de PZC intensief door de Zeeu wen wordt gelezen, bleek mij uit een lawine van reacties op mijn ingezon den stuk in de rubriek .Lezers Schrij ven' van 7 november jongstleden. De 69-jarïge -J. Geljon uit de Boter- blnemlaan 25 in Vlissingen bezocht zelfs mijn huis in Brielle. Urenlang hebben we zitten praten over het voor-oorlogse Vlissingen waarvan zo veel in de grond verdwenen lijkt te zijn. Hij kende nog alle straattypen, zoals koopman Kn Kemeling, de'mos selhandelaar Piet Rosier, en Evert van Os. Meerdere Vlissingers herinnerden zich levendig de grote kerel Snoekie- poekie die óp een erfje achter de grossierderij van Lagaay in de Wal- straat woonde. Ouders zeiden wel eens tegen kinderen: pas op, anders roep ik Snoekiepoekie. Een enthou siaste Vlissinger, G. Lichtenberg uit M. van Coehoomlaan 28 stuurde ons een door hemzelf gecomponeerd lied .Mijn Vlissingen' dat destijds bij het vertonen van een revue m de Schel- dehal werd gezongen. Van dochter Nel van het nu 80-jarige ex-school hoofd Jantje Laernoes ontving ik ou de schoolfoto's waar je na zoveel ja ren vreemd tegen aan zit te kijken. Op één daarvan staat bijvoorbeeld Ti- nus van de Hoeven die destijds is^ verdronken in het kleine dok bij de Steenenbeer. U weet wel, daarin werd ook de Poolse onderzeeboot de Orzel gedokt. Bij het graf van Tinus zong ae hele klas: Gelijk het gras is ons kortstondig leven. Piet Laernoes blijkt met vrouw en vijf kinderen in Bussum te wonen en te wferken bij de HVA in .Amsterdam. Henk Laer noes woont met 6 kinderen in Utrecht en moet dezelfde kwajongen geble ven zijn. Al die brieven en foto's, die lezers van de PZC mij stuurden, vor men de stukjes van de grote legpuz zel van Vlissingen in de jaren 1930- 1937. Zo belde Theun Kamermans, die vroeger in de Badhuisstraat woonde, mij op uit Middelburg, Hij kan ons helpen aan foto's waarop onder meer de jongensvoetbalciub van Goed Wo nen staat. Wij woonden enkele jaren in de Sottegemstraat S6 en m de An jelierenlaan no. 23. De beste speurder bleek te zijn Bram van der Heyde, die nu in Rotterdam woont. Zijn fabelachtig geheugen blijkt uit de volgende opsomming van leerlingen: Adrie, Piet, Marie en Nel Daniëlse; Bram, Jo Andries en Ko Steketee; Jan, Jo en Frits Buis; Piet en Fran- sien de Bruin; Kees, Pietje de Zwart; Henk Schoe; Gré, Mies Katrien en Kas de Gruiter; Maarten, Blaas, Jan na, Cor Verhei: Bart Lavooy, Mien Schreurs; Adrie de Booy;" Adrie Kuipers: Sieneke en Piet Vader; Saartje en Piet Huizer; Jan Marijs: (zijn vader werkte bij de Vlissing- sche Courant): Beppïe de Wit; Jo Kuipers: Jo Prins (gereedschapswin kel in de Walstraat voorheen Dek ker); Herman, Hanny en Pauwlien Holtkamp (Hanny blijkt nu politie agent in Vlissingen te zijn); Bas en Mieke van Beveren; Fientje en Piet Huiszoon: Adrie, Joost, Saar en Blaas Meerman: Tom, Marie, Sjaan en Rinus Boersma; Jan, Kees, Adrie, Schoolfoto uit 1933 met midden op de foto Gert van der Hoest. In het verslag van de hearing, die door burgemeester en wethouders van Middelburg, in Nieuw- en Sint- Joosland is gehouden, merkte ik, dat de onjuiste indruk zou kunnen wor den gewekt, dat men in Nieuwland het grove puin, waarmee het Arne- zïjkanaal eventueel zou worden ge dempt, in het Veerse Meer zou wil len storten. Nu blijkt in een artikel over .De Piet', dat de heer Huisman, direc teur van do recreatiegemeenschap het Veerse Meer, vermoedelijk slechts afgaande op uw verslag, dit inderdaad zo heeft opgevat. Het tegenovergestelde' is echter waar! Tijdens de hearing is ge zegd, dat het grove vuil .na reini ging in een bassin' gebruikt zou kunnen worden om de diepe plaat sen van het Veerse Meer mee op te vullen. Deze diepe plaatsen zijn namelijk ongunstig voor: 1. De waterkwaliteit. 2. De golfslag. 3 De oeverafkalving, Uiteraard zou hier ten strengste te gen verontreiniging moeten worden fe waakt. chter zal door zand, puin en grind geen verontreiniging ontstaan. Het lichte puin. hout. struikgewas, pa pier. enz. kan dan naar de toekom stige vuilverbranding worden afge voerd. De sintels van de vuilverbranding echter, die door hun structuur zelfs een reinigende werking hebben, zou den daarentegen wel weer kunnen worden gestort. Volgens de spreker was dit een ideale mogelijkheid om van twee kwaden een goede te ma- K. Seijbel Nw. en St. Joosland Deze foto van een schoolklas lean de heer Van der Hoest niet thuis brengen. Hij vraagt- zich af: is het soms een foto van een Idas van iir gereformeerde lagere school in de Kasteelstraat? Theun en Corrie Schout (Kees blijkt nu in de Walstraat een groentehan- del te hebben); Jan Jozuasse.; Maat je en Kees van Vlaanderen: Dirk Stroo (melkboer); Herman Kcster; Kees en Jozina Olieslager; Jo en Kees Louwerse; Eduard van Noppen: Heystek (winkel Bellamypark)Ja- pie de Koning Jo Bakker; Rietje Verheul. De leerkrachten waren: Jantje Laernoes, juffrouw Harink (gedood door oorlogsgeweld), Van Mourik (dit jaar overleden), G. A. Rijke (woont in Middelburg) en de kwekelingen uit de crisisjaren heet ten; Zuurmond, Wichel en Lichten berg (de laatste is door de Duitsers gefusilleerd). De zoon van de direc teur van de gasfabriek Van der Jacht, die als hbs-leerling altijd achterste voren op zijn fiets zat, is als jacht- vlieger in de meidagen van '40 ge sneuveld. Ook Bram heeft spijkers gelegd op de rails ran de Domburg- se stoomtram en dan kwam Siebols uit de Hobeinstraat achter ons aan. Hij had een barse stem, een grote snor. pruimde en zorgde bij het wachthuisje voor laden en lossen en hield de rails schoon. Ach. we kunnen heel de PZC wel volschrijven met herinneringen aan die lang vervlogen jaren die ons vervullen met heimwee. Wie herinnert zich niet de nooit op geloste moord in het café bij de Keer sluisbrug, waar een echtpaar door 59 messteken van het leven werd be roofd. Nooit was Vlissingen zo ver ontwaardigd en geschokt! Ik ga nu een hartstochtelijk beroep doen op alle rechtgeaarde oud-Vlissingers, op de burgemeester en de gemeenteraad, op de archivaris, op het bedrijfsleven Is het niet mogelijk een grote foto tentoonstelling te organiseren over Vlissingen: Hoe het was, hoe het is. hoe het worden zalEr is een prach tig boekje verschenen: Vlissingen in oude ansichten, maar er staat niets in van de jaren 1930-1945! Er zijn Vlissingers die honderden foto's daar van bezitten. Wie doet er mee? Ook de. vele verenigingen kunnen bijdra gen leveren. Wie heeft er bijvoor beeld nog een foto van straatpianist Keijn? Wie neemt hef initiatief tot een onvergetelijke tentoonstelling over ons dierbare Vlissingen? Gert van der Hoest Welleweg 89 Brielle. Dit waren de leerkrachten van d-e gereformeerde lagere school in Paul Krugerstraat in 1936. Van links naar rechts: G. A. Rijke juffrouw Harink. Van Mourink en -Jantje Laernoes. NOGMAALS HANDTEKENINGEN VOOR WEST-IRIAN Het actie-comité ,West-Lrian... geen kolonie!' ontving op 13 dezer een te lefonisch verzoek van de Papoea's die in kringen van de Verenigde Na ties hun zaak bepleiten, om de hier te lande gevoerd wordende handteke ningenactie waarmede bedoeld wordt te protesteren tegen de wijze waarop West-Irian bij Indonesië dreigt te worden ingelijfd, te intensiveren; aanleiding hiertoe is, dat de behan deling van de volksraadpleging door de algemene vergadering van de Ver enigde Naties is uitgesteld tot woens dag a.s. In verband daarmede vraagt het co mité, degenen die met zijn actie sym pathiseren, zo spoedig mogelijk nog zoveel mogelijk handtekeningen te zenden op briefkaarten of (geïmpro viseerde lijsten met de vermel ding: .Akkoord met petitionement Papoea's' aan het comité, postbus 245 te Eindhoven. Men kan ook nog, mits spoedig, ver- zamellijsten aanvragen, via telefoon no. 040-29216 of 14681 of 01181-303. Medewerkers die nog verzamellijsten onder zich hebben, wordt verzocht deze zo mogelijk vol te maken en di rect in te zenden hij het comité. Ook al zijn de lijsten niet vol. dan wordt het aantal handtekeningen gaarne woensdagochtend op eerstgenoemde telefoonnummers ingewacht, opdat het anatal handtekeningen gaarne kan worden doorgeseind naai- New York. Mevr. Th. Beun-Voorstad, Kaai 17, Veere. (tel. 01181.303). Het thema van de vredesweek 1969 luidde: geen liefdadigheid, maar ge rechtigheid, zoals de kop op de vre- deskrant meldde. Als Unicef in de weken vóór Kerstmis haar actie voor de behoeftige kinderen houdt, neemt zij thematisch de draad van de vre desweek weer op. Unicef is geen liefdadigheid. De ont wikkelingslanden willen hun eigen toekomst opbouwen. Ze maken zelf plannen voor de verbetering van de zorg voor moeder en kind. In samen werking met andere organisaties van de Verenigde Naties stelt Unicef hen in staat die plannen ook te verwezen lijken. Unicef, kinderfonds van de Verenigde Naties, wil helpen kinde ren veilig en gezond ter wereld te doen komen, hén te beschermen te gen de vele ziekten, hen goed te voe den en onderwijs en vakopleiding te geven. Unicef houdt een jaarlijkse actie vóór Kerstmis. Tn stad en land worden de zeer artistieke kerstkaar ten en agenda's aangeboden. Ook in Goes en omstreken is er een actief Unicef-comité. onder leiding van de heer H. de Vreugde. De an dere comitéleden zijn: mejuffrouw L. van Riet, mevrouw A. IJssel, me vrouw T. Looyden, mejuffrouw T. Wagemans. T. Versée. mevrouw P. Wildeboer-Schut, V. G. Schoenma kers. Dit comité is al weken doende om de belangstelling van iedereen voor ge noemde actie te winnen. In Goes, in de omliggende dorpen, op de Goese markt, in de leeszaal, in banken en scholen biedt men de kerstkaarten en agenda's te koop aan. Voor inlichtin gen. medewerking, kaarten en agen da's kunt u terecht op de volgende adressen: mevrouw E. van Beekom, Berg weg 94, Goes; mevrouw P. Wildeboer-Schut, Ie- penstraat 13. Goes; mejuffrouw L. van Riet. kantoor I.O., Frans de Hollanderlaan 33, Goes. De heer Slotboom uit 's-GravenpoI- der vindt dat de directeur van de Ha ven van Missingen uitdrukkingen ge bruikt die storend zijn voor een chris telijk volksdeel, als hij zegt dat de haven van Rotterdam niet alléén za ligmakend is. Hij vindt zo'n uit drukking profaan. Hier behoort een taallesjo bij. Zalig betekent oorspronkelijk vol. Vandaar dat het ironisch gebruikt dronken kan betekenen. Rampzalig is dus: vol ramp; gelukzalig: vol geluk. In plaats van gelukzalig gebruiken we gewoonlijk alleen zalig, dat dan betekent hoogst gelukkig, met als tweede betekenis heilig, in de hemel opgenomen. Zaligmakend is zaligheid verschaf fend, waarbij zaligheid weer meerde re betekenissen kan hebben name lijk le staat van het hoogste geluk, 2c hoogste tevredenheid of genot. Als de directeur van de Haven van Vlis singen zegt dat de haven van Rotter dam niet alléén zaligmakend is, be doeld hij dus dat die niet alleen brengt tot de staat van hoogste te vredenheid. Waarbij hij dus niets miszegt. Maar de heer Slotboom meent dat de andere betekenis van de woorden zalig en zaligheid en zalig makend in het geding is. Hij ziet dat vanuit een christelijk volksdeel. Hij vindt de gebruikte uitdrukking pro faan en dat mag hij, als hij bedoelt: niet-kerkelijk, ongewijd; maar niet als hij de betekenis onbeschaafd, goddeloos er aan hecht. Waarbij we maar weer zien, dat als twee hetzelf de zeggen, ze hetzelfde nog niet be hoeven te bedoelen: en dat men zich nodeloos kan ergeren, als men zich ai te veel in het eigen kleine hoekje verschanst. H. van Mourik Middelburg. In de PZC van SJ oktober lazen wij dat de kamerleden meer soldij en kor ter dienen voor onze dienstplichtige militairen willen. Het is wel de hoogste tijd dat deze zaak eens bekeken wordt, de tijd dat men een dienstplichtig militair voor één gulden per week had. is al lang voorbij. Neem ook eens onze militai ren onder de loep die hun plicht in Nederlands Nieuw-Gulnea hebben ver licht. Zij gingen in opdracht van on ze regering naar Nederlands Nieuw- Guinea, Zij kwamen (jammerlijk) niet allen terug. Zij hadden daar hun plicht vervuld; zij vragen nu om hun recht. Vele dienstplichtige militairen kregen opdracht om een burgerkos tuum mee te nemen naar Nederlands Nieuw-Guinea. toen zij terugkwamen was dit verstikt (dus waardeloos). Zij wachten nu nog op de afrekening van hun burgerkostuum. Heren ka merleden weet u nog van het Zeeuwse comité thuisfront Nieuw-Guinea? In het comité van aanbeveling zaten 17 autoriteiten (ook Zeeuwse leden van de tweede kamer). Pakt dit ook eens aan ongeacht uw partij, onze jongens hebben er recht op. Alle inlichtingen over deze zaak zijn te bekomen (het zij schriftelijk of mondeling) bij on dergetekende. J. C. Staal. Waardekenshoekplein 21. Biezelinge. lijn de rede van Nixon besproken. De miljoenen) Amerikanen, die een onmiddellijk terugtrekking van de Amerikanen eisen, worden hierin bekritiseerd. 1 Een onmiddellijke terugtrekking van de Amerikanen zou ,voor be paalde groepen van de bevolking trieste consequenties hebben'. Op merking: deze consequenties kunnen niet triester zijn, dan de consequen ties die de oorlog nu voor de gehele Vietnamese bevolking heeft. 2 Een onmiddellijke terugtrekking zou een verstoring van het machts evenwicht betekenen. Ja, zo gaat dat: de actie van de Warschaupact-lan- den wordt gezien als een inbreuk op het beginsel van de nationale sou- vereinïteit: de Tsjechoslowaken ho ren baas in eigen land te zijn. Maar de Amerikaanse .aanwezigheid' in Vietnam (tienduizend keer verschrik kelijker dan de Russische in Tsje- cho-Slowakije) is geen inbreuk op het beginsel van dé nationale sou- vereiniteit; dan wordt het vage be grip machtsevenwicht van stal ge haald. Met dit begrip kan je de agressie van Hitier ook zo mooi ver dedigen. Overigens wil ik nog dit zeggen: het belangrijkste feit inzake Viet nam is dat de Amerikanen (gege ven huidig potentieel en mankracht) deze oorlog hebben vei'loren. Het is jammer dat dit feit in de kantlijn niet werd genoemd. B. van Mourik Schaepmanstraat 35 Vlissingen (01184)-6505 Onder dit pakkende opschrift wordt in «Ie PZC van 7 november 1969 de lezers gesuggereerd dat Piet Broer- se werkelijk de enige in Zeeland zou zijn die aanspraak kan maken op bovengenoemde titel. 1-let betreft hier weer een van die artikeltjes, die telkens weer bij ons de vraag doen opkomen, of de PZC zich toch wel realiseert dat Zeeland nog altijd groter is dan Walcheren, alleen. Ook het artikel over Piet Broerse is weer een specimen van de PZC-verheerlijking van de tuin van Zeeland boven de rest. Immers in dit artikel wordt in vette letters verkondigd dat Piet Broerse de laat ste beroepsbeiaardier in Zeeland is, Dat is niet waar, mijne heren! Piet Broerse is de laatste beroepsbeiaar- dier van Walcheren. Index'daad, de laatste. Immers Piet Broerse zal zich er wel voor wachten, de beiaard kunst aan de jongere generatie over te leveren. Maar in Zeeland is hij geenszins de laatste, en hij zal het Onze goede democratische instellin gen van medezeggenschap (in spraak) en gezamenlijke slagvaar digheid zijn ook voor de naaste toe komst weer veilig gesteld. Men leze het staatje van 34 "punten, waar de PZC van 8 november jongstleden op pag. 6 in samenvat, wat de. behande ling van de sociaal-culturele ontwilt- keungsschets door de staten van Zeeland heeft opgeleverd. Deze 14 punten zijn even zo vele .toezeggin gen in concreto'. 1. Er komt een vervolg op de schets 2. krijgen een samenvattend ad vies over heeft opdracht gekregen zich te verdiepen in 4. Er zal worden bezien of 5. Uitspraak (kom kom, meneer de voorzitter!zal eerst volgen na advies van (goedkeurend jjemompel). 6. Er zal een advies komen over 7. In afwachting van het onderzoek resultaat naar zal worden aan gestuurd op centrale regiona le voorzieningen (Bravo! subtie le constructie). 8. Er wordt nagegaan in hoeverre 9. zal bezien in hoeverre voor lichting aan 10 De mogelijkheid van samenwer king tussen zal worden bestu deerd. 11. Nagegaan zal worden in lioever- 12. ...zal worden bekeken in hoeverre 13. is al in behandeling (is dat niet wat overijld? 14. zullen de problematiek van bestuderen. Kortom, u en ik en wij allemaal (wie de zaak van goede democrati sche verhoudingen toch echt wel ter harte gaat), hebben voldoende huis werk opgekx-egen tot onze volgende verlofperiode. (Waax'om doet die jeugd vavn tegen woordig eigenlijk nog zoveel protest in haar vaandel) Ir. J. van der Kooy Vrouwenpolder nooit worden ook. Goesenaren tellen namelijk onder hun medestadsbewo- ners de luisterrijke figuur Willem Harthoorn. Hij behaalde in 1950, sa men met Leen 't Hart. eveneens aan de beiaardschool te Meehelen zijn diploma.... met onderscheiding. In datzelfde jaar werd hij aangesteld als stadsbelaardier van Goes. In 1966 volgde eenzelfde benoeming in Z.e- rikzee. Piet Broerse zou dus samen niet Willem Harthoorn aanspraak kunnen maken op de betiteling: .laatste be roepsbeiaardiers in Zeeland'. In te genstelling tot Piet Broerse zal Wil lem Harthoorn wel stichtelijk be danken voor deze eer. Want juist Willem Harthoorn beijvert zich om de laatste niet te worden. Hij pro beert zoveel mogelijk mensen en thousiast te maken voor de beiaard kunst. Hij is de leei'meester van Ine en Willy Bierens en Sjoerd Tam- minga, terwijl ook mevrouw Moer dijk-Van der Swalm (de moeder van Marie-Cecilc) haar eerste beiaard- onderricht bij hem ontving. Dat de ze leerlingen in de beiaardwereld hun mannetje staan, blijkt uit de volgende feiten. Mevrouw Moerdijk- Van der Swalm is momenteel bei aardier in Axel en Hulst; Sjoerd Tamminga bespeelt regelmatig ver schillende Amsterdamse carillons en maakte onlangs samen met mr Rom- lce de Waard een toex-nee door Am sterdam on de reizende beiaard. Wie van" de Goesenaren herinnert zich trouwens niet de tv-uitzending is onverbrekelijk de naam Willem Harthoorn verbonden. Worden de composities van Piet Broerse tot in Amerika uitgevoerd (zie PZC), die van Willem Hart hoorn tot in Australië en Nieuw- Zeeland. In het artikel van de PZC van 7 no vember hebben de lezers kennis kun nen maken met de verdienste van Piet Broerse als beiaardier en com ponist, dit artikel wil de lezers op de hoogte stellen van de verdienste van Willem Harthoorn, niet alleen als beiaardier en componist, maar ook, wat veel belangrijker is als leermeester en promotor van jong beiaardtalent, A. N. Sturm Goes Opnieuw zijn de bewoners van Bors- sele, Xïeuwdorp en 's-Heerenhoek op geschrikt. Nu door een rede van dr J. Tesink, gehouden te Oostkapelle voor de Prov. Zeeuwse Ver. ,Het Groene Kruis' (zie de PZC van maandag 10 nov. jongstleden pag. 2). De voorzitter van de vergadering merkte na afloop op: ,Geen paniek mensen, maar nuchter en reëel blij ven. Ik dacht dat burgemeester Bul der beter had kunnen bulderen: .Nuchter en reëel worden. Men be steed miljoenen aan de volksgezond heid en welzijnsbeleid is een gevleu geld woord Getuigt het nu van nuch terheid anderzijds tonnen neer te tel len voor projecten die blijkbaar al dus meerdere deskundigen, grote ri sico's kunnen opleveren voor die ge zondheid? Is het reëel, indien mens en dier als proefkonijn moeten die nen? Of zijn dc door de bedoelde deskundigen verwachte gevaarlijke gevolgen optimaal onderzocht en ont zenuwd door contra-deskundigen Dan graag een geruststellende me dedeling van de instanties en perso nen, die verantwoordelijk zijn voor het Sloebeleid. Ik dacht dat de be volking daar moreel recht op heeft. J. W. Bakker Havenweg 32 Nieuwdorp. Het hoofdbestuurslid van de algeme ne bond van gepensioneerden, dc heer Van de Waal, heelt op de jaarverga deringen te Goes en Axel, de nood klok geluid, en dan wel speciaal voor de minder draagkrachtige gepensio neerden. Op zich zelf niets bizonders. Reeds jarenlang ageren de bonden van gepensioneerden tegen de hate lijke inhouw. Dat liet voorstel ge richt aan het hoofdbestuur te Axel als een bom insloeg lijkt mij wat overdreven. Men is in O.Z.-Vlaande- ren toch beslist niet onkundig van de jarenlange strijd, die in den lan de over dat onderwerp wordt ge voerd. Wel is het prijzenswaai'dig dat de heer Van de Waal hel schreeuwend onrecht aan de hand van een voor beeld ter kennis van de leden brengt. Dat van een gepensioneerde met een pensioen van ƒ55.000, nu 64 pet wordt gekort spreekt de mensen aan. Blijkbaar zegt dat meer dan de leu zen als .geoi-ganiseerde diefstal' enz. Het voorstel van de afdeling Noord en Zuid-Beveland. nu gesteund door O.Z.-Vlaanderen is duidelijk en luidt: Aan het hoofdbestuur wordt verzocht de minister van binnenlandse zaken dringend te verzoeken in afwach ting van een gehele afschaffing van de korting op de ambtenarenpensi- oenen met de meeste spoed een wijziging van de bestaande inbouwre- geling op deze pensioenen bij de staten-generaal in te dienen. Ik vraag me echter af. waarom neemt men een zin als algehele afschaffing van de korting óp de pensioenen in dit voorstel op? De heer Van de Waal weet dat een gepensioneerde nimmer zijn pensioen plus volle aow zal ontvangen. Immers zijn hoofdbe stuur heeft in samenwerking met de andere pensioenbonden de minister laten weten, dat men daar ook niet op staat en dat met hen te praten is over bijvoorbeeld een 100 pet regeling. Dat men in O.Z.-Vlaande ren wil gaan demonstreren is niets bijzonders. Overal elders in den lan de wil men de straat op. Maar de hoofdbesturen van de pensioen bon den hebben nu gezamenlijk besloten niet te gaan demonstreren, doch eerst de novelle van de staatssecretaris van binnenlandse zaken af te wach ten. Van dat alles staat niets in het verslag. Op de vergadering le Axel meenden vele leden, dat bepaalde politieke groeperingen wel warm zouden lopen voor deze zaak. Zo'n actie is prij zenswaardig maar men moet er niet te veel van verwachten. Onze hoofd besturen zijn reeds jaren bezig om de kamerleden, vaste kamer commis sie en ministers te informeren. Von deling wist er niet zoveel van af, maar zou het eens bekijken. Vroe ger hadden wij bij Beernlnk nogal een gewillig oor, maar nu hij minis ter is liggen de papieren anders. Er werden commissies benoemd, waar onder de commissie van der Poel, die onder andere 7 jaar aan een nieuwe pensioenwet heeft gewerkt die uiteindelijk nog de ijskast inging. De enige die zien tot nu toe liet horen, en zich niet met een vakkun dig geprepareerd kluitje in het par- lenientaire riet liet sturen is het ka merlid Nijpels van D'66. Maar die kan het ook 'alleen niet. We zullen schouder aan schouder moeten staan in de strijd tegen die ellendige kor tingsregeling. Steeds weer zal wor den aangetoond moeten worden wel ke verwoestende wex'king de korting op de ambtenaren-pensioenen soms uitoefent en welke motieven zijn aan te voeren om de discriminatie van de gepensioneerde ambtenaren in dit opzicht op te heffen. Van de zijde van de actief dienende ambtenaren (de gepensioneerden van morgen) moet men beslist niet teveel verwach ten. Als alle aow-ers zich met ons konden verenig in een grote be- jaardenbond dan zouden we met ons 1,2 miljoen iets kunnen bereiken. J. C. Koster Kerkstr.' 63 Wolphaartsdijk In de week van 24 tot 30 novem ber wordt de jaarlijkse collecte ge houden voor de Vereniging ,Het Zon nehuis', de christelijke vereniging tot verpleging van langdurige zieken en ernstig invaliden van alle leeftijden, ongeacht hun godsdienst of gezindte. Deze vereniging heeft thans vier .Zon nehuizen' in beheer, gevestigd te Beekbergen. Doorn. Vlaai-dingen en Zuidhorn (Gr.). In deze uitsekend in gerichte vei-pleegtehuizen worden on geveer 600 zieken, invaliden en ge handicapten verpleegd. Maar er zijn bouwplannen die na uitvoering het mogelijk maken dit aantal te verdub belen. Deze plannen omvatten de bouw van een .Zonnehuis' te Amstel veen en te Zwolle met respectieve lijk 300 en 3 60 bedden en van een nieuw .Zonnehuis' te Doorn (360 bedden). De vereniging .Het Zonne huis' verricht haar zegenrijk werk reeds sedert 3929 en kan haar acti viteiten blijven uitbreiden mede dank zij de opbrengsten van de col lecten. De behoefte aan gespeciali seerde verpleging van langdurig zie ken en ernstig invaliden blijft in ons land -nog voortduren. Een feit is dat deze groep hulpbehoevenden zeer lang een .vergeten groep' is ge weest, waardoor ér een grote ach terstand in de bouw van verpleegte huizen is ontstaan. Het streven van de Vereniging ,Het Zonnehuis' ont moet allerwegen grote waardering en de Zonnehuis-collecte verdient een warme aanbeveling. mevr. J. P. Flipse-de Groot Veerseweg 60 Middelburg In uw editie van 7 november jongst leden hebt li in liet artikel betref fende de Zeeuwse badmintonconipeti- tio de vraag gesteld: .Hebben de Souburgers in een te lage klas in geschreven Teneinde te voorkomen, dat bij het uitblijven van een reactie onzerzijds, deze vraag stilzwijgend tot antwoord wordt verklaard, meen ik er goed aan te doen, een toelichting op de gang van zaken te geven. Astroïden nam in het hondsjaar 3968- 1969 met 2 teams deel aaii de afde- lingscompetitie. Het eerste team moest 34 wedstrijden spelen, welk aantal wegens terugtrekken van Ma tador 2 werd teruggebracht tot 13 wedsLvijde.n. Van deze wedstrijden werd er één gewonnen van Matador 2 en één van Matador 1de overige wedstrijden werden verloren met 8-0 5x7-1 (3x) en 6-2 (3x). Deze uitslagen toonden duidelijk aan dat Astroïden 1 niet sterk genoeg was, om in een volgend seizoen we derom in de le klas uit te komen. Bij de aanvang van de huidige com petitie zijn een tweetal spelers van het 2e team in het le team opge steld en is een speelster, die een jaar op non-actief was geweest, aan het team toegevoegd. Alle competitie- spelers en -speelsters hebben nooit voor een andere vereniging deelge nomen aan de badmintoncompetitie. Geprobeerd wordt om door middel van trainingsuren, deelname aan bondstraming en dergelijke het spel peil te verbeteren. Het resultaat hier van manifesteert zich onder meer in een aantal overwinningen, welke ook mede veroorzaakt worden doordat be vriende clubs of een kleinere kern van spelers hebben of misschien met teveel teams aan de competitie deel nemen. J. C. ten Haag, Na mijn kritische kanttekeningen naar aanleiding van het statendebat over de openluchtrecreatie wil ik gaarne mijn waarderiug uitspreken voor de wijze waarop in het alge meen door dc staten van Zeeland ge sproken is over de sociaal-culturele ontwikkelingssehets. Gelukkig heeft men gezien, dat het een begin is in een nieuwe fase van de ontwikkeling van onze provincie, waarin ook wel zijn en leefbaarheid aanvaarde waar den zijn, die in het gehele overheids beleid een centrale plaats dienen te hebben en dat er permanent een ver volg op deze schets moet komen. Een dissonant het moet mij van het hart, maar ik bedoel dit in vol strekt positieve zin vond ik der halve, het .afkappen' dbor de voor zitter van de discussie tussen de he ren Kaland enerzijds en de heren Van Bennekom en Buurman anderzijds, een discussie die in feite ging om de openheid van het bestuur. Dit afkap pen werd gemotiveerd, omdat .men wat op een zijspoor zou zijn geraakt.' In de inleiding op de ontwikkelings- schets punt a7 noemen gedeputeerde staten zelf, dat de samenleving als feheel ingewikkelder en ondoorzich- iger wordt en meer openheid van be stuur vraagt. Welnu, ik hoop van har te dat dit uitgangspunt ook conse quenties voor het practiesch beleid zal hebben en niet bij woorden zal blij ven. Veel onbehagen met de gang van zaken in Zeeland onder de bevolking komt namelijk voort uit geheimzin nigheid en ondoorzichtigheid van het beleid en dit wordt als schadelijk be leefd voor het zich welbevinden in de samenleving (sociaal welzijn). Dit impliceert dat de waarheid niet meer zo hoog aangeslagen wordt als in een periode die thans voorbij is. De open heid van bestuur zal nu voorrang be horen te krijgen, wil men met de maatschappelijke ontwikkeling niet verder achteropraken bij de tech- nisch-economische ontwikkeling. Tenslotte ben ik derhalve van mening dat bedoelde discussie over een zeer wezenlijke zaak ging en dat boven dien het spreken over consequenties van bepaalde industrievestiging geen zijsprong was. omdat de volksgezond heid toch zeker een belangrijk onder deel genoemd mag worden van het gehele welzijn en in het kader van de schets mede aan de orde was. A. M. van den Broecke. Beukenlaan 1. Middelburg. Voor de meeste plaatsen J Zeeuwsch-VIaanderen is het lierly, lingsvonnïs nu wel geveld. DaarcJ der is ook de gemeente IJzendijke. Een bijna 1000-jarige plaats, gt>. rende heel de 20e eeuw de volkrW! en de grootste in oppen-lakte ficieel als stad erkend in 1816V! koning Willem I, in de 17e eeuw u langrijke frontierstad en in Middeleeuwen handelsplaats ,n.' stadsrechten, wordt zonder pard,; gelikwideerd en gedegradeerd tot on machtig (en onmondig) deel van e- geforceerde grotere eenheid. IJzendijke, in hoofdzaak agratta, gemeente, zal er weinig voordeel^-' beleven. Zij zal allereerst geroep zijn om mee te betalen aan deR hoeften van de kustrecreatie, de hi, ven- en handelsbelangen van Br*, kens en de infrastructuur van i, centrumplaats. Wij zien daar h« weinig profijten tegenover staan. Vooral het verschil ln behandelt,; van de gemeenten Aardenburg Sluis, die (om welke reden weetn« steeds niemand) zelfstandig bliiv? voortbestaan, heeft in de and-, plaatsen kwaad bloed gezet en oï kracht de hele opzet. Als de teert,'-- dan toch is geworpen, laat men 'c> toch de zo menselijke gevoelens v wrevel en onbehagen die er leven fcj de beste burgers in de opgeofferd gemeenten wat ontzien door ond- meer voor de nieuwe gemeente naam te kiezen die de hele stro*'" van het oude Land van Cadzand be. ter representeert dan die van ik gemeente die verheven wordt tot fr eer van primus interpares. Wij hel', ben wel enige suggesties in dez>- Terwielinge, Hontemuide, Oostvrife Elmare, Savodijke en andere, name die historisch verantwoord zijn H goed in de mond liggen. Mocht dergelijke naamgeving niet word-- geaccepteerd, (er zijn overigai voorbeelden te over, ook uit de laats-, tijd), dan kan al veel ergernis won den voorkomen door op de bekends blauwe plaatsnaamborden de vor. melding tussen haakjes van de uien, we gemeente weg te laten. Die aas. wijzing heeft immers geen enke'» zin en de weglating ervan zou er toé kunnen meehelpen om de bittere v met wat minder tegenzin te sÜ)> ken. IJZENDIJKE. J. CH. Cornels. U spreekt zichzelf tegen, geachte heer Kleine-pier, als u stelt dat dl kerk geen politiek mag bedrijven es u daarbij de naam van "Luther noemt. Luthers leven was doordrenkt vss de politiek. Ik noem slechts lih strijd tegen de aflaathandel, de tuk ten met keizer Karei V en ander» wereldlijke en kerkelijke leiders en Luthers rol in de Boerenoorlog vao Luther zal wel begrepen hebben dat hij de politiek niet kon omzeilen in de strijd tegen onrecht en onbegrip, En in de wereld van vandaag is dat wel overduidelijk. Om op te kom® voor hongerlijders en vluchteling® moet de Kerk wel gebruik mak« van politieke middelen. De Kerk ja! kleur moeten bekennen. Ze zal bij voorbeeld aan moeten dringen op er kenning van Biafra, boycot van Gris kenland, steun aan de bevrijdingsbe- wegingen in Latijns-Amerika, soli- dariteit met de Papoeabevolkinr, verhoging ontwikkelingshulp enz. Alleen door deze politieke acties wor den de armen daadwerkelijk gehol pen. De kerk zal eindelijk eens par tij moeten kiezen: Voor vrijhei! verdraagzaamheid en rechtvaardig- heid en tegen dictatuur, kolonialis me en militarisme. Trouwens. hot kunnen sommige mensen denken dal de kerk zich ooit van de politiek heeft weerhouden. Waarom hebba we dan christelijke partijen, een christelijke vakbeweging en wordt er 's zondags in de kerken gebeden voor de monarchie F,n moesten d» kerken teri tijde van Hitier dan ook hun mond maar houden Wat dat anti-Nato-pamflet betreft, dacht ik dat de vredesbeweging hier gedas: heeft, wat de kerken hadden moe ten doen en 25 jaar later wel zul!® doen! Over voor en tegen van ce Navo wil ik met iedereen in dis- I cussie gaan. De ,92 stellingen tegen I de Navo'. waar ik uiteraard achter I sta, leunt u bij mij verkrijgen. A. M. de Schipper Eversdijkseweg 5 Biezelinge OPEN BRIEF AAN RIJKSWATER STAAT IN ZEELAND. Probleem: De afslag van de rijksweg van Goes naar Middelburg linksaf naar het dorp 's-Heer-Hendrikskin- deren ter hoogte van hotel Oranje boom. Dit verkeerspunt is levensgevaarlijk, vooral nu sinds kort de parallelweg (ventweg) aan de linkerzijde in die rijrichting is verboden voor automo bielen. Men moét dus de hoofdweg Bij het naderen van het bord 's-Heer- Hendrikskinderen gaat men vaart minderen en zo goéd mogelijk voor sorteren. Benauwd ziet men dan in de achteruitkijkspiegel en kan men elk moment een klap achter op de auto verwachten van een achterop komende snelheidsmaniak. Dit is her haalde malen gebeurd en gelukkig nog niet met dodelijke afloop. Dal gaat echter een keer gebeuren, tenzij direct maatregelen neemt. Wij, bewoners van 's-Hccr-Hendriks- kinderen, eisen veiligheid voor ons en onze kinderen. Wij verwachten van rijkswaterstaat dat alles word! gedaan om ongevallen te voorkomen, Dit probleem is relevant en eist geen uitstel. Hier kan de put eenj gedempt worden vóór het kalf ver drinkt. Oplossing: Het meest afdoende, zou zijn: verkeerslichten en voorsorteer- stroken zoals bij het Ceresbeeld a Goes bij de zessprong. Een voorlopige niet kostbare oplossing is: een snel» heidbeperking tot 50 km, met dui- delijke. tijdig aangegeven voorsor- I teerstroken met witte pijlen. Het dorp heeft de laatste tijd vee! nieuwbouw gekregen en het inwoner tal is sterk gestegen, waardoor de frequentie van het dorpsverkeer me de in hoge mate is toegenomen. Namens alle bewoners en bezoeker» dring ik dan ook met klem bij u j aan op directe verbetering van bo vengeschetste situatie. G. C. van 't Lw J. v. Beierenstraat 25 's-Hecr-Hendriksklnderea Rijksweg SS: er kumnen ongelukken gebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 12