Lardinois wil waarborgen tegen concurrentievervalsing Schiphol twee maal zo groot Gesprek tussen VS en Russen begonnen Georges Paillot wandelt op één been de aardbol rond Wat zijn Pandbrieven? SCHADELOOSSTELLING DUITSE BOEREN buitenland PvdA-motie over bedrijf svergroting in landbouw Gisteren start in Helsinki Pandbrieven BANKOVER VALLER FRANSMAN NU OP BEZOEK IN NEDERLAND DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 (ADVERTENTIE) ZIEKENFONDSEN EN HUISARTSEN ZIJN HET EENS UTRECHT (ANP) Delegaties van de Landelijke Huisartsen Vereniging en het Gemeenscliappelijk Overleg van Zie- lienfondsorganisaties zijn het na maan denlange onderhandelingen en strubbe lingen toch nog vrij onverwacht eens geworden over het kostendeel van het nekenfondshonorarium. Het akkoord is belangrijk, omdat het ook voor 1970 geldt. In dat jaar zullen dezelfde bedra'- .ren worden uitgekeerd als in 1969 plus het prognosepercentage van de stijging in 1970. Een en ander betekent, dat ziekenfond sen en artsen nu eindelijk schoon schip hebben gemaakt. Over het honorari um zelf was men het al eerder eens ■worden. Alleen over de pil-consulten (afzonderlijk honoreren of onderdeel van liet abonnementshonorarium) be staat nog verschil van mening, maar de- v zaak is inmiddels aan de rechter voor gelegd en maakt dus geen punt meer uil van de onderhandelingen. Het tussen de delegaties bereikte ak koord bestaat uit een .pakket', waarin ook de nacalculatie over het honora- rium-1968, duurtetoeslag, trendmatige verhoging en dergelijke zijn opgeno men. Men heeft ook een oplossing ge vonden voor vergoeding van het rente- eanlopverlies, een deel van de kosten over de interpretatie waarvan tussen beide partijen principiële meningsver schillen bestonden. De ziekenfondsen moeten de artsen over dit jaar nog een bedrag van ongeveer s miljoen gulden voor de kostenver- eding nabetalen. Dat komt neer op 75 cent per ziekenfondsver- t akkoord moet nog worden voorge- •t zijn goedkeuring nog aan moet ge ven. Ais dat gebeurt, breekt er tot eind 1970 een periode van rust aan op het tot dusverre noga.l woelige onderbande- linsjsfront LHV - GOZ. Niet gelukkig pgN HAAG (GPD) Minister Lardinois (landbouw) verlangt een nauwlettend toezicht op de manier waarop West-Duitsland de land bouw schadeloos zal stellen voor het revaluatieverlies van 1,7 miljard DM per Jaar- A,s hy niet de zekerheid krijgt dat de mogelijkheid van concurrentievervalsing wordt uitgesloten (met name de veredelings- sector, zal hij alsnog stemmen tegen de uitwerking van het principe besluit dat de EEG-ministerraad vorige week in Brussel heeft geno- ,nien. Zoals bekend hield dit besluit in dat de Duitse boeren gedurende vier jaar volledig schadeloos mogen worden gesteld. IN BRUSSEL VAN STEMMING ONTHOUDEN n0 minister onthulde gisteren in eei openbare commissievergadering over dt '„cringsnota inzake het plan .land- touw 1980" van de Europese commissie (het plan-ManshoIt) ook, dat hij zich vorige week in Brussel van stemming had onthouden. ,Als op dat moment een formele beslissing had moeten vallen, mu ik waarschijnlijk hebben tegenge stemd', 7.o v oegde hij daaraan toe. poor zich van stemming te onthouden, had hij voor zichzelf de ruimte gescha pen om bij de definitieve besluitvorming over de schadeloosstelling de uitwerking van het proncipebesluit te beoordelen, zo betoogde ir Lardinois, die vooral door ir H. Vredeling (pvda) op dit punt na drukkelijk aan de tand werd gevoeld. verwachten is, die via de prijzen voor de landbouw moet betalen. Daarbij was het.pikant dat de socialist Vredeling dit een stelling noemde die tegen de achter grond van de enorme overschotten niet meer verantwoord is, terwijl drs Zijl stra de kant van de socialist Manshólt koos. Vredeling bepleitte .directe, doelge richte subsidies van sociale en structure le aard' aan de landbouw in plaats van steun via de weg van de prijzen. De minister liet duidelijk blijken nietj gelukkig te zijn met de oplossing die in Brussel voor het Duitse revaluatie probleem uit de bus is gekomen. Bij iedere andere oplossing zou echter het voortbestaan van de huidige coalitiere gering in West-Duitsland uiterst twij felachtig zijn geworden. Deze regering heeft volgens ir Lardinois minder arm slag dan enige na-oorlogse regering in Bonn en dat heeft men in Brussel zwaar laten wegen. Als de formele besluiten blijven binnen het kader van wat vorige week in principe is besloten (en dus waarborgen bieden tegen concurrentie vervalsing), zal ir Lardinois de verdere afhandeling van deze kwestie niet blok keren, zo deelde hij tenslotte mee. Melkprijs Minister Lardinois is van mening, dat de melkprijs in de EEG omlaag moet. De huidige prijsverhoudingen stimuleren volgens hem de melkvee houderij, ntet alleen in Nederland, maar in de hele gemeenschap. De minister heeft de indruk dat ook een betrekkelijk geringe prijsverlagi: al een belangrijke verschuiving teweeg kan brengen van mellcproduktie naar de produktie van rundvlees. ,Wij kunnen niet doorgaan met de huidige markt- en prijspolitiek in de sector zuivel', zo zei ir Lardinois gisteren. Het bestaande systeem leidt er volgens hem toe, dat veel zuivelfabrieken in de verleiding komen uitsluitend te gaan produceren voor de interventiebureaus, die de overtollige produkten tegen ge garandeerde prijzen uit de markt ne men en deze dan dikwijls (tegen een behoorlijke vergoeding) moeten opslaan in de koelhuizen van dezelfde zuivel bedrijven. Boter Voor boter zal men naar de mening van de minister op den duur niet kunnen vast houden aan liet principe dat de consu ment de kostprijs moet betalen, tenzij men de invoer van oliën en vetten in de gemeenschap zou willen belemmeren. In Nederland is door het grote prijsver schil de roomboter- al verdrongen door de margarine, in andere landen zal een dergelijke ontwikkeling evenmin kunnen uitblijven als de consumentenprijs van de boter niet wordt verlaagd. Met de stelling dat een geringe verla ging van de prijs die de boeren voor de melk krijgen reeds tot vermindering van de produktie kan leiden, was ir H. Vredeling (pvda) het wel eens, maar drs R. Zijlstra (arp) meende dat hier van eerder een productieverhoging te OOSTERHESSELEN (ANP) De 16-jarige Jasper Kregel uit Geesbrug (gem. Oosterhesselen) is maandagmid dag op de Coevorderstraatweg te Oos terhesselen verongelukt. De jongeman keerde met zijn bromfiets op de rijbaan en werd door een hem achteropkomen de nen meer zien in de onderhandeld dan een zuiver technisch gesprek. (Slot van pagina 1) tij ile kop een zijtak zal krijgen naar het tweede stationsgebouw. Voor wie op Schiphol bekend is: dit tweede gebouw zal moeten worden opgetrokken op de plek, waar thans het grote parkeerter rein ligt voor auto's van bezoe kers. Tezamen zullen de twee ge bouwen een capaciteit hebben van bijna, 25 miljoen reizigers per jaar, een aantal dat volgens de huidige prognoses in 1988 zal worden be reikt. Aangezien men in het jaar 2000 niet minder dan 55 miljoen luchtreizigers per jaar verwacht, zal men in de tachtiger jaren van deze eeuw moeten gaan beginnen aan een tweede verkeersareaal, waarvoor in de Haarlemmermeer nog plaats genoeg is en wel ten westen van de Zwanenburgbaan, dus vlak ten oosten van Hoofd dorp. Banen De luchthavendirectie, die dit alles maandagmiddag op een perscon ferentie bekend maakte, deelde voorts mede, dat Schiphol tot 1977 het L. verwachten luchtverkeer zal kunne.verwerken met de vier grote banen, waarover het thans reeds beschikt. Maar daarna zal een vijfde baan vereist zijn, die Schiphol zal willen zien aangelegd vlak ten noorden van Hoofddorp, evenwijdig aan de huidige Zwanen burgbaan, maar bijna twee kilo meter meer naar het westen en in verband met Hoofddorp bijna drie kilometer meer naar het noorden. Hoofddorp behoeft van deze vijfde baan geen geluidshinder te duch ten, want men zal de baan alleen gebruiken voor starts naar het noorden en landingen vanuit het noorden, zodat de machines niet over Hoofddorp scheren. Het idee voor een tweede ver keersareaal bewesten de huidige Zwanenburgbaan, derhalve te zij ner tijd gelegen tussen de Zwa nenburgbaan en 't verlengde van de in 1977 te construeren 5e baan, was 1- au toe geheel binnenska mer gehouden. 1-Iet is nog slechts een vaag plan voor 1988, maar de capaciteit ervan zou bijna even groot moeten worden (en kunnen zijn) als die van de beide stations gebouwen tezamen, die men vanaf 1980 nodig denkt te hebben. Een simpele rekensom geeft aan, dat Schiphol met twee stationsge bouwen op het huidige (binnen de vier banen gelegen) areaal die te zamen 2o miljoen passagiers kun nen verwerken, na voltooiing van het tweede areaal bij Hoofddorp een capaciteit zou krijgen van 40 tot 50 miljoen reizigers per jaar en daarmee zou Schiphol tot ca 1995 toe haar functie als centrale luchthaven van Nederland op ver antwoorde wijze kunnen blijven vervullen. Tweede luchthaven Tegen (le eeuwwisseling verwacht directeur J. C. H. A. van Stapele, die al deze mededelingen deed, dat zelfs het zeven- tot achtmaal ver grote Schiphol te klein zal worden en don zijn alle verdere uitbrei dingsmogelijkheden in de Haar lemmermeer, waarop overigens menig internationale buitenlandse luchthaven jaloers is, uitgeput. Dan zal dus elders in Nederland een tweede nationale luchthaven noodzakelijk worden. Regeren is vooruitzien, zegt het spreekwoord en gedachtig daaraan is er dan ook reeds een interdepartementale planologische commissie, die zich bezighoudt met de vraag, waar die tweede luchthaven zal moeten ko men. Mr Van Stapele meende, dat dit zo dicht mogelijk bij de rand stad moet zjjn, om.dat daarvan daan nu eenmaal het meeste ver keer komt. Geluidshinder Tenslotte sprak hij nog woorden van geruststelling over het pro bleem van de geluidshinder, een vraagstuk, dat binnenkort inter nationaal wordt aangepakt dooi de ICAO. Hij verwachtte dat men internationaal zal komen tot de opdracht aan de vliegtuigfabrie ken, dat de toestellen niet meer geluid zullen mogen fabriceren, zover, dat de Boeing 747, die twee maal zoveel capaciteit zal hebben als de DC-8, minder lawaai zal produceren. Zelfs sprak mr Van Stapele, die meende dat men over het algemeen te pessimistisch over het vraagstuk denkt, al over .stil le motoren', die hij verwachtte in 1988 tegen de tijd dat Scliiphols uitbreidingen praktisch moeten zijn voltooid. MINISTER LARDINOIS DEN HAAG (ANP) Het twee de-kamerlid, de heer S. van der Ploeg (pvda), heeft maandagmid dag een motie ingediend, waarin de regering gevraagd wordt bij het regionale ontwikkelingsbeleid en het ontwikkelings- en saneringsbe- leid voor de landbouw, zowel in Nederland als in de EEG, prioriteit te geven aan bedrijfsvergrotïng. De heer Van der Ploeg deed dit tij dens de bespreking van het plan- Mansholt en de daarover door mi nister Lardinois opgestelde nota in de vaste commissie voor land bouw en visserij uit de tweede ka mer. De motie is mede onderte kend namens I) '66 en de PSP. In de motie wordt gevraagd de besteding van overheidsmiddelen duidelijk te richten op het streven naar bedrijfsvergroting. Herinnerd wordt aan een passage uit de nota over het plan-Mansholt van minis ter Lardinois. In deze passage wordt opgemerkt dat behoudens voor enkele sterk gespecialiseerde Erodukties de fase van de voort- renging op kleine schaal voorbij (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Oorlogen ontstaan niet louter door de aanwezigheid van wapens, maar vooral door tegenstrijdige belangen'. Aldus presi dent Nixon in een boodschap aan de Amerikaanse delegatieleider Ge rard Smith, die deze boodschap gisteren bij de officiële opening van het inleidende ontwapeningsoverleg in de Finse hoofdstad voorlas. Nixon was overigens niet de enige die het ontwapeningsoverleg wilde zien in het kader van een beter Russisch-Ame- rikaans begrip. De Russische delegatie leider, onderminister Semyonov, ver klaarde dat positieve resultaten onge twijfeld zouden leiden tot verbetering van de Amerikaans-Russische betrek kingen en tot consolidatie van de we reldvrede. Na de welkomstwoorden van Finlands minister van buitenlandse zaken Karia- lainen in het ontvangstcentrum in Hel sinki van de Finse regering, vormden de verklaring van Nixon en faemyonow een verklaring van Nixon dat het er de bei de wereldmachten niet alleen om te doen is de levensgevaarlijke bewapeningswed loop af te remmen. Ondanks eerdere ver klaringen van Amerikaanse ,wel inge lichte oronnen' blijkt uit de verklaring van Nixon duidelijk dat de Amerika- i bi ge H. zou ook erg moeilijk gewéest alle politieke facetten, die verbonden zijn met de bewapeningswedloop van de twee reuzenmachten, te omzeilen. Politieke problemen Beide delegaties zullen echter niet proberen het pakket van de oi mijdelijke politieke problemen uit te breinen. De Amerikanen ren aanvankelijk namelijk bang, dat de Russen aan een eventuele over eenkomst ook verklaringen ten aan zien van de kwestie van de Europese veiligheid verbonden zouden willen zien. Waarbij dan onvermijdelijk de Duitse kwestie niet hete hangijzers als de Oder-Neisse-grens het gesprek zeer ernstig in gevaar gebracht zou den hebben. Van hun leant hebben de Amerikanen ervan afgezien om de crisis in het Mid den-Oosten en de Vietnamese oorlog deed van het onderhandelingspakket te ma ken. Hetgeen als gezegd niet betekende dat het gesprek in Helsinki nu verder alleen over technische kwesties gevoerd zal worden. Want dan had Smith zater dag bij z'n aankomst in Helsinki niet te genover journalisten hoeven zeggen dat het hem speet voor hen, maar dat hij hoopte dat zij er begrip voor konden op brengen dat het topoverleg een uiterst ~ekeim karakter zou dragen. Achter de schermen Vandaag (dinsdag) beginnen de onder handelingen pas werkelijk en kan men nog slechts gissen naar wat er achter de schermen gebeurt. Dan zullen ook de kleine prikjes de buitenwereld niet meer bereiken, zoals de opmerking van giste ren, toen Gerard Smith sprak over het vriendelijke en dappere' Finse volk. Gezien de twee oorlogen die Finland tussen '39 en '44 met zijn Russische oosterbuur gestreden en verloren heeft een niet mis te verstane steek onder water. Maar de Russen hadden al eerder toegeslagen. In Russische boek winkels is namelijk enkele dagen gele den een boek verschenen, .Moderne di- De dood op de weg BREDA (ANP) Door een val met zijn bromfiets is maandagmiddag om kwart over vijf de in Prinsenbeek woon achtige Pool W. Swider in de Heilaar- straal in Breda zo ernstig gewond, dat hij enkele uren later in het Diakones- senziekenhuis in Breda overleed. Bij het passeren van een wielrijdster schoot hij plotseling naar de linkerweghelft en viel. Een hem tegemoetkomende brom fietser reed op hem in. Deze bestuur der bekwam geen letsel. UTRECHT (ANP) De 17-jarige Jan van Dijk uit Utrecht is zondag avond met zijn bromfiets in de Truman- laan in Utrecht achterop een geparkeer de vrachtauto gebotst. De jongen, die een gebroken nekwervel en schedellet sel opliep, bleek na aankomst in het academisch ziekenhuis te zijn overle den. Vermoedelijk heeft hij door de slechte weersomstandigheden de vracht wagen, die onder een lichtmast gepar keerd stond, te laat gezien. Slomatie van het imperialisme', uitenlandse politiek van verscheidene westerse landen wordt daarin belicht door verschillende schrijvers. En één van die schrijvers is Anatoli Gromiko, zoon van de Russische minister van bui tenlandse zaken. Droom WIJZIGING UITBETALING PENSIOENEN UTRECHT (ANP) De sociale ver zekeringsbank en de raden van arbeid j beginnen in december met de geleide lijke invoering van een nieuwe beta-, lingsmethode voor de aow en aww-pen- sioenen en de ongevals- en ouderdoms-1 renten, voor zover deae op het post-! kantoor betaalbaar worden gesteld. Dat gebeurt allereerst in de gebieden, die ressorteren onder de hoofdpostkan toren Amersfoort, Alkmaar, Almelo en Utrecht, waar maandelijks in totaal 30.000 postbetalingen worden verricht. De belanghebbenden in deze gebieden krijgen in december op het postkan toor, bij de uitbetaling van hun uitke ring, een circulaire en een invulformu- lier waarop zij kunnen aangeven of zij hun uitkering voortaan op hun giro-, bank- of spaarrekening wensen te ont vangen dan wel per postcheque. De nieu we betalingsmethode wordt in de vier postdistrictcn dan omstreeks maart 1970 ingevoerd. Het is de bedoeling dat deze methode in de loop van 1970 bijq vrijwel alle postkantoren wordt doorgevoerd. Iedere belanghebbende op tijd worden ingelicht. Anatoli Gromiko twijfelt aan de moge lijkheden van Amerikaans-Russiche sa-j menwerking op het gebied van ontwa-! pening. .want', zo schrijft hij, .sinds I het einde van de tweede wereldoorlog hebben de Amerikanen hun droom van wereldoverheersing nooit opgegeven'. Men kan deze uitlating van de zoon van de Russische minister van buitenland se zaken zeker beschouwen als een offi ciële ,prik' van de Russische regering. Het is in de Sowjet-Unie immers niet gebruikelijk dat minister-zoons dingen schrijven die him vader niet erg kan waarderen. GEORGES PAILLOT Hypotheekbanken financieren woningbouw. De miljoenen die daarvoor nodig zijn, moet een hypotheekbank lenen. Met kleine bedragen. Van mensen die geld willen uitlenen tegen rente. Die "uitleners" krijgen van de Hypotheekbank een schuldbewijs. Zo'n rentepapier heet Pandbrief. Elke hypotheekbank geeft ze uit. En uw bank of commissionair verkoopt ze. de Hypotheekbanken staan erachter Een publicatie van de Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheidstraat 8, 's-Gravenhage. Onderneming van Bayer en Shell in Antwerpen BRUSSEL (ANP) De NV Bayer en SheU hebben de Belgische autoriteiten medegedeeld, dat zij een gemeenschap- (gronstoffen voor polyurethaan) te Antwerpen zo is maandag in Brus sel bekendgemaakt. De nieuwe onderneming, waarin Bayer i en Shell elk voor 50 procent participe ren, zal een fabriek bouwen od een ter rein van Bayer in de Scheldestad. De geproduceerde isocyanaten zijn bestemd België en export. STEENDEREN (ANP) De dader van de overval op de boerenleenbank in Steenderen, waarbij de bult plusmi nus 2700 gulden bedroeg, is maandag avond omstreeks halftien door de rijks politie van de groep Hengelo (G), post Steenderen, in samenwerking niet de districtsrecherche van de rijkspolitie van Apeldoorn aangehouden en in Hengelo ingesloten. De dader, de 24-jarige A. E. M. M. B. uit Doetinchem, heeft een volledige be kentenis afgelegd. De auto en een groot deel van het geld zijn in beslag geno men. B. was tot nog toe niet eerder met de politie in aanraking geweest. ROOSENDAAL (GPD) Na veel omzwervingen is zon dag per trein de Parijzenaar Georges Paillot in Nederland aangekomen. Paillot, die zichzelf introduceert als .kampioen van Frankrijk een- benig lopen', is in 1925 aan een wandeltocht om de we reld begonnen en is nu na een bezoek aan 45 landen voor de tweede keer in Nederland. Tot nu toe heeft hij op één been ongeveer 100.000 kilometer afge legd. En wat hem betreft komt er nog 100.000 bij. De kleine sym pathieke Fransman verloor op 6- jarige leeftijd zijn rechterbeen. Zijn vader, een ingenieur, maakte voor hem een houten been dat een gewicht had van vijf kilo, zelf zorgde hij voor een ander, dat twee kilo zwaarder weegt. Gewapend met een dik plak boek vol foto's en kranteknipsels van de landen die hij tot nu toe bezocht heeft, is hij van plan via Breda, Utrecht en Den Haag naar Amsterdam te lopen waar hij in 1947 ook al een keer is geweest. Voorlopig is Paillot niet van plan zich waar dan ook definitief te vestigen. .Ik ben getrouwd met de kilome ters', zegt hij lachend achter een glas bier, ,en ik voel me niet ouder worden door steeds opnieuw andere interessante mensen te ontmoeten'. Van bijna alle Euro pese landen heeft hij foto's in zijn plakboek, maar ook India, Paki stan, Israël en Jordanië komen er in voor. Paillot die leeft van de verkoop van kaarten, werd tij-" dens zijn reis om de wereld onder andere ontvangen door Thant, kei zerin Farah Dibah van Perzië en generaal De Gaulle. Vier jaar geleden was hij voor het laatst in Parijs maar: ,Ik ging weer gauw weg omdat ik op zoek moest naar nieuwe vrien den'. En .rnijn mooiste record heb ik gevestigd in Turkije, waar ik één kilometer in een uur het ge lopen'. Hij illustreert dit record met foto's die hem tonen in een vol stadion. Dat is trouwens één van zijn liefhebberijen: een ere- ronde maken in voetbalstadions en de aftrap van de wedstrijd ver richten. Dat deed hij in Luzern, Istanboel en in Belgrado. .Het lopen in Nederland is fijn. Verder lekker vlak en niet zo koud'. Maar voorlopig houdt Pail lot zijn dikke trui uit Noorwe gen aan en kijkt zorgelijk naar de donkere wolken. ,Ik blijf twee dagen in Roosendaal en dan loop ik naar Breda. Is daar ook een stadion?' Op zijn leren linker schoen ,ik ben er bij dLe 100.000 kilometers ongeveer 100 verlo ren' en z'n alluminium rechterbeen gaat de reis dan verder. Het voorlopige einddoel is Ame rika. ,Ik ben alle kanten uit ge weest. maar ik moet nog naar de Verenigde Staten. Canada en Zuid-Amerika. Binnenkort komen zijn memoires uit bij een uitgever in Parijs. ,11c hoop dat er nog een tweede deel ook komt, want als ik alles moet opschrijven wat ik heb mee gemaakt dan zijn er zeker tien delen nodig.' (ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 11