Roofoverval op benzinestation bij Arnemuiden BILT KRO-ty filmde maanreis Juliana' Verruiming middelen CRM dringend nodig Antwerpen: functie bij retourladingen kangoeroeschepen 2 PAAR HONDERD GULDENS ALS BUIT Reddingboot van Burghsluis redde twee Belgen Duitsers' ALMANAK GRIEKS SCHIP OP SCHELDEDIJK VASTGELOPEN EXP0S1TIEWERK JACOUES PRINCE WEEKVERLENGD xeeaws KUNST IN ZEELAND spellen Evenwicht in ontwikkeling niet verstoren Daniël Manneke doorbreekt tradities Mr Drijber geen Jongemanmeer BROMFIETSER GEDOOD TEGENSPRAAK ROTTERDAM EN RIJNMOND ,Der Messias Van de Ree NV PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 17 NOVEMBER 1969 Pompbediende en verloofde gewond ARNEMUIDEN Voor de derde keer brutaal bezoek aan het ben zinestation te Arnemuiden. (Foto PZC) ARNEMUIDEN Twee jonge mannen tussen de vijfentwintig en dertig jaar hebben zondagavond omstreeks kwart over zes een roofoverval gepleegd op een afge legen benzinestation langs rijks weg 58 bij het viaduct van Arne muiden. Terwijl één van de aan vallers de verloofde van pompbe diende F. van Embden (22) in be dwang hield, werd de bediende zelf met slagen met een houten ha mertje aangezet tot het openen van de kassa. De overvallers na men er een greep uit en maakten zich met een bedrag van enkele honderden guldens ijlings uit de voeten, twee versufte jonge men sen en het aanvalswapen in het kantoortje achterlatend. Vermoedelijk zijn de aanvallers via de oude rijksweg het benzinestation gena derd met een auto. Volgens de pomp bediende hebben ze de situatie even ver kend. En toen de kust veilig was sloe gen ze toe. De heer Van Embden. zoon van de beheerder van het benzinesta tion, liep enkele hoofdwonden op. Ook verloofde mej. F. D. S. de Conïnek f20) uit Missingen moest zich onder dokters behandeling stellen. Zij werd aan de lingers verwond, toen ze in een mes pakte, dat de man die haar met zijn arm om de hals in bedwang hield, vast had. Dat de overvallers mogelijk via de oude rijksweg zijn genaderd leidt het ver loofde paar af uit het feit, dat er geer auto bij het benzinestation was gestopt .Wij zaten aan het tafeltje naar de radio te luisteren. Het was wat lawaaie rig, ook vanwege de wind. We hoorden ze niet eens binnenkomen', zei de pomp bediende ons op het politiebureau, nog onder de indruk van het gebeurde. .Ik schrok me wild, toen ik daar plotseling twee van die kerels zag staan' vult mej. Coninck aan. Ze hadden allebei een zak doek voor het gezicht gebonden. Eén had een rode boeren zakdoek voor'. kunnen vaststellen hoeveel geld er pre cies is verdwenen. In het benzinestation herinnerde gister avond alleen een omvergeworpen stoel en een spoor van bloedspetters aan het .bezoek' van de overvallers. De politie heeft aan de hand van de door de pomp bediende een signalement kunnen sa menstellen van de overvallers. Een van hen was ongeveer 1.80 lang had een bol gezicht en blond middel kleed in bruine trui, bruine broek en bruin vest met diep uitgesneden mouw gaten. De andere overvaller was onge veer 1.75 meter lang. Hij had donker haar. Ook deze was blootshoofds. Hij was gekleed in een zwartlederen jack of jasje. Het staat vrijwel vast dat bei den bij de overval spetten bloed kregen op handen, kleding of schoenen. De politie verzoekt teven die mogelijk tussen zes getuigen auto hebben zien staan geving van het benzinestation, mogelijk op de oude rijksweg zich te willen mel den. In het benzinestation zjjn onlangs in korte tijd twee inbraken gepleegd. Eén van de overvallers begon al meteen met een klein houten hamertje op de pompbediende toe te slaan. Onder schop pen en slagen, waarbij de pompbediende enkele keren tegen de vloer smakte, werd hij gedwongen de lade te openen. ,Ze spraken Duits, maar ik ben ervan overtuigd dat het Nederlanders waren', zo vertelde de heer Van Embden. De overvallers verdwenen even plotse ling als ze waren gekomen. In hun haas tige aftocht liet een van de jongeman nen een pakje sigaretten vallen. Het verloofde paar was zo ontdaan dat ze niet meer hebben kunnen vaststellen hoe de overvallers zich uit de voeten maakten. ,Ik had op dat moment trou wens meer aandacht voor mijn ver loofde', zo zei de pompbediende. Hij was op het ogenblik van het gebeurde net in dienst gekomen. Samen met zijn ver loofde loste hij de beheerder af die even was gaan eten. Men heeft nog niet Leeuwse Gesprek Hel kan best zijndat. wij de greep op deze tijd vrat beginnen te ver liezen, maar je kijkt er wel van op, nis je twee meisjes in het. goe de Z'ierikzee de persoon van een zekere Willem, hoort, bespreken, Willemdie uiterlijk de laatste tijd, een grote verandering heeft on dergaan. Vroeger was ie helemaal under ground' verzekerde het eerste meisje. ,Ja' dat is waar beaamde het an dere, ,maar nu is ie weer helemaal soul en draagt ie weer een wije broek'. Toch een hele vooruitgang, zullen we maa r zeggen. HAAMSTEDE (ANP) De redding boot .President Jan Leis' heeft gister avond een op de Oosterschelde in zwaar weer in nood verkerend Belgisch vaar tuig met twee kokkelvissers aan boord binnen gebracht te Colijnsplaat. De twee Belgische opvarenden van het scheepje, de .Primus' uit Boechoute, wa ren schipper-eigenaar H. Rammeloo en een vriend. De .Primus', die in het stormachtige weer voor anker lag. kwam in moeilijkheden toen het lós sloeg en het roer ontzet werd. De .President Jan Leis' voer ter assis tentie uit van Burghsluis en sleepte de half vol geslagen .Primus' naar Colijns plaat. De twee Belgen waren doornat maar verkeerden overigens in goede con ditie. WALSOORDEN Een roerdefect was er de oorzaak van dat het Griekse schip .Costis' (8447 brt) zaterdagmid dag op de Westerschelde ter hoogte de haven Walsoorden uit zijn koers schade aan de waterkering. Met behulp van de sleepboot Tijger- haai' van de bergingsmaatschappij Pol derman te Hansweert werd de Griek enkele uren later vlot getrokken en kon hij opstomen naar de rede van Viis- singen. Daar moest het schip voor an ker totdat de maatschappij een borg som ad 230.000 had overgemaakt. De .Costis' was met fosfaat van Ant werpen onderweg naar Venezuela. MIDDELBURG De tentoonstelling' van schilderijen en tekeningen van Jac ques Prince in kunstzaal Van Benthem en Jutting te Middelburg is in verband met de grote belangstelling een week verlengd. De expositie is nog tot er met aanstaande zaterdag 22 novembei te bezichtigen, dagelijks van 9 tot 1? uur. Een belangrijk deel van de tentoon stelling is gewijd aan tekeningen, die Jacques Prince heeft vervaardigd in op dracht van de PZC. Veel schade bij verkeersongelukken in Terneuzen TERNEUZEN Op de zuidelijke in valsweg naar Terneuzen zijn liet afge lopen weekend twee automobilisten ovet de kop gegaan. Beide malen gebeurde bet ongeluk aan het begin van liet dnb- belbaansgedeclte, waar het verkeer we gens werkzaamheden momenteel over -'•én rijbaan wordt geleid. Zaterdagmiddag raakte de Terneuzenaar I. van N. op déze plaats de macht over het stuur kwijt. Zijn auto. die via de middenberm kantelde, werd zwaar be schadigd. Zelf liep hij lichte verwon dingen op. Zondagnacht maakte een au to bestuurd door C. S. uit Terneuzen op dezelfde plaats een duikeling. De wagen werd vrijwel volledig vernield, maar ook hier werden de bestuurder en de beide oassagiers slechts licht gewond. Op de kruising St-Anne kwamen zaterdagmid dag F. van G. uit St-Niklaas en A. M. uit Scraing met elkaar in botsing. Tsvee passagiers van Van G., de 61-jarige me vrouw G. de V. uit Stekene en een 14- jarige jongen, werden uit de auto ge slingerd. Mevrouw De V. kreeg een hersenschudding. Auto rijdt op kudde in: een schaap dood NIEUW-NAMEN Toen de 53-jarige schaapherder E. N. V. zaterdag tegen de avond met zijn kudde van tweehon derd schapen door de Koninginnestraat te Nieuw-Namen trok, kwam een auto bestuurder, de 27-jarige J. R. uit Nieuw- Namen, op de kudde ingereden. Een schaap dat naast de herder liep. werd op slag gedood en twee schapen werden dusdanig verwond, dat zij moes ten worden afgemaakt. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag van deze aanrijding. (ADVERTENTIE) mens erger |e nn nieuwe vorm stratego scrabble elektro Bonanza kwartetten monopoly spirograph roulette puzzles lotto hocus Pokus .VERSLAG OP DINSDAG' MIDDELBURG Vrijdagavond heeft de televisie in Middelburg eens te meer bewezen, dat ze geen maanvlucht voor uitzending over slaat. Precies half acht werd de cameralens op de start van het Middelburgse tamboer- en pijper korps .Juliana' gericht, dat in het teken van de Apollo-12-reis het begin van zijn jaarlijkse uitvoe ring afblies. Behalve het zoekende oog van de KRO- televïsie, dat dinsdagavond in het pro gramma .Verslag op dinsdag' rapport van de muzikale show uitbrengt, zaten nog honderden andere ogen in de zaal hef programma te bekijken. Met speel se vaart ging de .Juliana 36' het rijk der Levende Muziek binnen. Een kwar tier lang braehten de kleine en grote muzikanten van ,-JuIiana' onder leiding van dirigent-vluchfleider A. Kleinepier een openingsserenade. Op gezette tijden werd het heiaal voor het aardse verwisseld, dan stonden de toeschouwers plotseling in het woelige leven rond hotel .Dennenrust'. Het wa ren de tonelisten van toneelgroep .Juli ana', die dit brokstuk amusement, dat naar de zaal te oordelen bijzonder in de smaak viel, met veel verve op de planken brachten. Had men gedacht op weg naar de maan maanmannetjes tegen te komen, dan vergiste men zich. want de ontmoeting was stukken plezieriger; onder comman do van Conny paradeerden parmantig en gedisciplineerd de ma(an)jorettes van .Juliana' op het plankier heen en weer. Het succes van hun optreden was bij voorbaat verzekerd. Op deze manier kwam er spoedig een einde aan de maanreis; voor de zaal het goed en wel door had was de lan ding in de vorm van een daverende finale achter de rug en konden het tam boer- en pijperkorps .Juliana' en het publiek met genoegen terugdenken aan een alleszins geslaagd én vlot ge presenteerd avondje-uit. BURGEMEESTER MR DRIJBER IN ZIJN AFSCHEIDSREDE MIDDELBURG In zijn afscheidsrede heeft dc scheidende burgemeester mr J. Drijber van Middelburg zaterdagmiddag gepleit voor een verruiming van de CRM-middeleii. De combinatie van Zee land in volle economische ontwikkeling niet de Wcstetiropese samenleving in vol le gisting doet. nu na elk verwezenlijkt plan minstens twee. nieuwe, urgente be hoeften ontstaan. Er is dringend een ver ruiming van dc middelen van het mini sterie voor cultuur, recreatie en maat schappelijk werk nodig omdat anders mogeljjk het nu nog bestaande evenwicht in de ontwikkeling wordt verstoord. Al dus mr Drijber. Hij nep in zijn toespraak een retro spectief op van de tijd waarin de op papier beschreven ontwikkeling van Zeeland nog niet werd bevestigd en ook de rol van Middelburg in die ont wikkeling nog niet duidelijk werd ge zien en erkend. Maar in de afgelopen jaren is er zoveel tot stand gekomen dat volgens mr Drijber kan worden geconcludeerd dat Middelburg de aan sluiting heeft gehaald. De heer Drijber stelde verder onder meer dat in deze tijd van kritisch en scrn3 wat stormachtige herwaardering de bete kenis van de raad lean toenemen, hoewel ook het gevaar voor een tegendeel be staat In Midclburg is de betekenis van de raad zeer zeker toegenomen, zo ver zekerde mr Drijber. En hij wees op het feit dat de raadsleden intensiever bij de voorbereiding van allerlei zaken zijn be trokken. Voorts is de mogelijkheid ont staan om in een openbaar debat de alge mene beleidslijn vast te stellen. .Ik heb de indruk dat wij een vrij evenwichtige opzet hebben bereikt', zo concludeerde de scheldende eerste burger. Hij vestigde er de aandacht op dat iri toenemende mate de verhouding tussen stadsbestuur en de inwoners de aandacht zal vergen. Mr Drijber zei het van groot belang te achten dat de medeburgers de kans krij gen om mee te denken over de vormge ving van concrete projecten over de stof fering van nieuwe wijken en over de uit voering van saneringsplannen. ,Ann uw vergadering mede de taaie om deze ontwikkeling tc leiden en het even wicht te bewaren tussen enerzijds open heid en anderzijds een slagvaardig be leid dat in de komende jaren van snelle ontwikkeling voor onze stad een levens noodzaak zal blijven', aldus mr Drylier. Hij wees verder onder meer op de werk zaamheden in teamverband aan de uit bouw van dc stad. De kostbare binnen stad scheptverplichtingen voor een stadsuitleg' van hoge kwaliteit, maar schept naar zijn mening ook verplichtin gen voor bewoners en bestuurders van Middelburg bij de bouw en verbouw panden. De burgemeester noemde de uit breiding van het winkelcentrum een ac tuele zaak vooral omdat het erom gaat de grotere dimensie van de tegenwoor dige winkelbehoefte redelijk in te passen in de gevoelige schaal van de harmo nieuze binnenstad. De opheffing van het gymnasium vond mr Drijber de moeilijkste beslissing In zijn ambtsperiode. De verantwoordelijk- lieind voor deze zyns inziens onontkoom bare en daarom juiste beslissing hield voor hem en houdt, voor dc huidige stads bestuurder de verplichting in om binnen het beperkte kader van dc wet op het voortgezet onderwijs de klassieke oplei ding zoveel mogelijk te waarborgen. Dat het lokalenplan en daarmee de machtiging tot het maken van een bouw plan voor de stedelijke scholengemeen schap nog niet is afgekomen deed burge meester Drijber niet twijfelen aan de welwillende gezindheid van de staats secretaris, maar wel aan het vermogen van het departement om de meest evident noodzakelijke beslissingen binnen een niet al te onredelijk lange tijd voor te bereiden'. Sprekend over het werken in teamver band zei de scheidende burgemeester het initiatief van de club van acht industrie- en zeer op prijs te stellen. Midden-Zee land kan er wel by varen. Denkt u maai eens aan de wens om meer ontspanning', zo merkte mr Drijber op. Hij zei erop te vertrouwen dat voor de uitvoering ook gedacht is aan teamverbanden met onder meer de hierbij betrokken overheden. Grote waardering had hij voor het stre ven van de directies der grootste vesti gingen in Vlissingen-Oost de integratie ■an bedrijf en streek zoveel mogelijk te bevorderen. .Dat geeft vertrouw Mr Drijber zei verder dat de kantlijn schrijver in de PZC het dezer dagen bij zonder gemakkelijk heeft gemaakt door te formuleren aan welke eisen de nieuwe burgemeester moet voldoen: directeur, leider en Inspirator van werkgroepen. .Dat is prachtig maar de representatieve kwaliteiten kunnen mijns inziens daar van moeilij klos worden gezien'. Repre sentatie tegenover mensen van buiten kan naar de heer Drijber betoogde het espect van de stad versterken en de representatie van grote en kleine kring binnen de stad bepaalt mede de goodwill van moeilijk los worden gezien'. Repre- king. .Dat is juist in deze tijden van snel le ontwikkeling nodig'. De scheidende burgemeester die van de gelegenheid gebruik wilde maken oir ,een voortreffelijk ingewerkte waarne mend burgemeester' warm aan te beve len zei in zijn slotwoord mede namens zijn echtgenote: ,Wij nemen u in gedach ten met ons mee. Én wij kunnen u ver zekeren dat wij u niet, nee nooit zullen vergeten'. MIDDELBURGS MANNENKOOR CONCERTZAAL MIDDELBURG Daniël Manneke negeert welbewust liet geliedertafel, dat door grotere en gerenomineerder .mannenkoren dan het Middelburgse (welks dirigent hij sedert enige tijcl iszo liefdevol beoefend wordt. Zijn programma van zaterdag avond: één van Haydns z.g. orgelmissen en Toebosch' Sinfoniëtta voor mannen koor en orkest, onderstreepte deze hou ding duidelijk. Solistische medewerking lirfd h(j zich weten te verzekeren van de sopraan Berna Kousemaker en van de pianist Geoffrey Madge, Compositorisch niet zo belangwek kend (nonchalante tekstexpressie in een van geloofsijver allesbehalve bruisend Credo), was de kleine orgelmis van Haydn. een meer naar belcanto lon kend dan aan liturgisch besef ontspro ten werk, een kennismaking zeker waard. Manneke koos levendige tempi (de accompagnerende strijkers hinkten in het eerste Kyrie na!); bereikte, in zover Haydn dit toeliet, een voldoende verstaanbaarheid van de tekst (goede articulaties); kon soms ritmische on- exactheden jammer genoeg niet vermij den door het weinig spits reagerend strijkorkest. Onstilistisch was het ver trouwen van de orgelpartij aan de mo derne concertvleugel. Vooral voor het Benedictus. waarin Berna Kousemaker een solistisch charmant aandeel had, was de pianoklank een te koele ge sprekspartner. In Mozarts bekende motet Exultate ju- bilate kreeg de van origine Zeeuwse zan geres alle gelegenheid haar stemkwalï- teiten te tonen. De in het eerste deel van dit als een dramatische scène ge- concipiëerd werk elkaar opvolgende vo cale bravourstukjes verrichtte zij met grote lenigheid. Haar gejaagdheid (angst voor de hoge noten?) maakte het verbindingsrecitatief een wat min der gelukkige inleiding tot het medita tieve deel. Aan het uitbundig stralende karakter van het slot-Alleluia, deed B«r- na Kousemaker niet alle recht weder varen tengevolge van een te gutturale timbrering van haar stem. Daniël Man neke stelde een sympathieke daad door, in afwijking van de handelwijze van andere in Zeeland werkzame dirigen ten. aan een jong Zeeuws talent de mo gelijkheid te bieden in eigen provincie op te treden. in een qua keus en interpretatie van werken opzienbarend, discussies uitlok kend pianorecital, onderbrak op zijn wij ze de mannenkoorzang met Bachs pia noconcert in d kl. t. De in de intervallen opgetaste bewegingsenergieën tot uit gangspunt van zijn interpretatie kie zend. de ritmische tekstnotatie als een hoogst ontoereikend visueel hulpmiddel onderstrepend door deze niet naar de dode letter te volgen (ongekende sen saties in het middendeel!), de eigen in breng ook in het toevoegen van accoor- den (inleiding adagio) en van versierin gen als een wezenlijk element in het herscheppingsproces betrekkend, bracht Geoffrey Madge een actuele Bach, die met het uit leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest gerecruteerde strijkersgezelschap continu in de clincli lag. Madge's zienswijze was echter zo overrompelend (het als een orgelstuk opgebouwde eerste allegro), dat het rechttoe-rechtaan begeleidend gefiedel, tot een werkelijke dialoog kwam het niet door zijn onbenulligheid nauwe lijks stoorde. Louis Toebosch' Sinfoniëtta (op mid deleeuwse teksten) was een uitstekend specimen van repertoire-vernieuwing de mannenzangwereld. De kennisneming door de koorleden van eenvoudige mo derne compositietechnieken kan voor hen belangrijker zijn dan de eventuele, in het onderhavige geval lauwe deel neming van de luisteraars in de zaal. Heel fraai was de Ballade, waarin solo cellist, blazers en koor in eensgezinde samenwerking gestalte gaven aan dode- cafonisch materiaal. Daniël Manneke leidde met vaste hand, gesteund door pianist Geoffrey Madge, wiens partij de ï-uggegraat van deze Sinfoniëtta vormde. G. W. B. (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) De haven van Antwerpen krijgt waarschijnlijk ook een functie in de diensten met lichter-sche- pen tussen de Verenigde Staten en West- Europa. Tot nu toe is op het Europese vasteland alleen de haven van Rotter dam gekozen voor de behandeling van lash (lighter aboard ship)-schepen. De kansen voor de scheldestad zijn gun- stig in verband met het aanbod van rc- tourladingen voor kangoeroeschepen, hoofdzakelijk ijzer en staal bestemd voor Amerikaanse havens aan dc Golf van Mexico. Naar West-Europa is er voldoende la ding voor lichter-schepen. Het Ameri kaanse concern International Paper Company heeft de voor de Central Gulf Steamship Company in charter varende .Acadia Forest' 's werelds eerste kan goeroeschip voor lange tijd gereser veerd ten behoeve van het transport van papierpulp van de Verenigde Staten (New Orleans) naar afnemers in West- Europa. Voor de terugreis is het ladingaanbod echter nog gering, hetgeen de exploita tie van de .Acadia Forest" en de volgen de lichterschepen ongunstig zal beïn vloeden. Daarom is de Central Gulf Steamship Company bereid zaken te doen met Antwerpen, omdat deze ha ven retourlading voor Amerika kan ga randeren. De mogelijkheid bestaat, dat de lichter schepen de ene reis naar Rotterdam ko men en d eandere naar Antwerpen. Bij aankomst in Rotterdam zullen de lich ters van de kangoeroeschepen in Ant werpen met Ijzer en staal worden bela den en vervolgens in duwformatics naai de Maasstad worden gevaren en daar aan boord van de lash-schepen worden gehesen. Het Antwerpse gemeentebestuur heeft zich bijzonder ingespannen om zijn ha ven een rol te laten spelen in dé voor de deur staande ontwikkeling van het lash-vervoer. De havendirecteur is enige tijd geleden naar New Orleans gereisd om de voordelen van de Antwerpse ha ven het aanbod van retourlading dus te etaleren bij de Amerikaanse re derij. MIDDELBURG Acht jaren burgemeesterschap hebben burge meester Drijber wel wat grijze haren gegeven, Op de afscheids bijeenkomst zei hij zaterdag dat hem in Zwolle niet zoiets meer zal overkomen als in Middelburg, waar mr Drijber kort na zijn be noeming bij de opening van de Ooslkerk aanwezig was. .Ik kwam er met een remonstrants-doopsge zind gezangenboek binnen. Maar omdat dit in Middelburg niet erg gangbaar is. vroeg ik aan een ou de collectant of Hij wist waar ik een meer passende gezangenbun del kon vinden. En toen werd mij toegevoegd: .Ga maar eens voorin kijken jongeman'. MIDDELBURG Burgemeester mr J. Drijber in zijn afscheidsre de (Foto PZC) AARDENBI.'RG Op de rijksweg Eede-Maldcgeni, vlakbij de Belgische, grens, is zondagavond een 79-jarige iromfietsberüdcr, de heer E. Ranime- nere uit Heflle (gemeente Sluis) op slag (edood, toen hjj door een Belgische auto verd geschept. Vermoedelijk heelt de icjaarde bromfietser de weg willen ■versteken op het moment, dat de be- tuurster van de Belgische auto moest li mirten voor een tegenligger. Zij zag de heer Rammelaere pas op het laatste moment en heeft toen nog ge tracht een aanrijding te voorkomen door naar links te sturen. Een botsing met de tegemoetkomende auto. bestuurd door de heer D. uit Eede was het ge volg. Hierbij ontstond alleen materiële schade; niemand werd gewond. Bromfietser bij Kloosterzande dodelijk gewond KLOOSTERZANDE De 58-jarige heer J. F. Neve uit Kloosterzande is zondagavond omstreeks kwart voor ne gen op slag gedood toen hij op rijksweg 60 door een uit de richting Hulst ko mende auto werd gegrepen. Omstreeks die tijd naderde er een file auto's van uit de richting Perkpolder-veer. Ook van uit de richting Hulst kwam een auto, bestuurd door E. L. uit Boxtel De heer Neve stak op zijn bromfiets de Tijksweg over in de richting Walsoor den. De voorste auto's van de file rem den en misten daardoor de bromfietser, maar de bestuurder van de uit de rich ting Hulst komende auto kon hem niet meer ontwijken. De bromfiets werd ge heel vernield, de auto kreeg flinke scha de. Gewonde na slip bij Terhole HONTENISSE De heer E. uit Hon- tenisse liep zondagmiddag een dijbeen breuk op, toen hij met zjjn auto bfj Ter- Hole in een slip geraakte en via de berm van de weg tegen een boom terecht kwam. Hij reed in de richting Hulst was bezig aan een inhaalmanoeuvre. Waarschijnlijk heeft een sterke zijwind hem parten gespeeld. E. is naar het ziekenhuis in Hulst vervoerd. De auto was zwaar beschadigd. ROTTERDAM (GPD) De fractielei der van de Party van de Arbeid in de Rotterdamse gemeenteraad, drs A. J. Louis, heeft b en w gevraagd of het col lege heeft kennisgenomen van het ant woord van het. dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rynmond op vragen van hot Rijnmondraadslid de heer J. de -long over twee rapporten van het over- leorgaan aan Zuid-West-Nederland met betrekking tot het plan 2000. Drs Lems vraagt of het college daarbij heeft geconstateerd, dat dit antwoord in belangrijke mate afwijkt van het ant woord op gelijkluidende vragen die drs Lems zelf aan b en w heeft gesteld. Drs Lems vraagt het college van b en w of het bereid is al het mogelijke te doen, op dat het meerderheids- en minderheids- rapport van de commissie Verburg zo spoedig mogelijk aan de leden var gemeenteraad wordt toegezonden. Drs Lems had b en w gevraagd te be vorderen dat ambtelijke rapporten, die aan liet overlegorgaan zijn uitgebracht over de havenontwikkelingen van Rot terdam aan de raadsleden worden ge openbaard. Soortgelijke vragen had de heer De Jong aan het Rijnmond-bestuur gesteld. 1-Iet Rotterdamse bestuurscollege had ge antwoord, dat dat een zaak van het over legorgaan, is, terwijl het Rynmond-be- stuur aan de heer De Jong antwoordde, dat het meer openheid zal. bevorderen. GEREFORMEERDE KERK, AXEl, In de gereformeerde kerk te Axel werd zaterdagavond Handels oratorium ,Der Messias' uitgevoerd door de chr. u». mengde zangvereniging ,ASAF' te Axel en het gemengd koor St.-Cecilia' te Sint-Nlklaaa, met medewerking van so- listen en het orkest van de Stedelijke Muziekacademie te S-int-Niklaas. Men had de Duitse tekst gekozen, hoe, wel. er tegenwoordig een streven is om Handels werk in de originele partituur en derhalve in de Engelse taal te zin. gen, hetgeen in het tekstboekje dat m de kerk verkrijgbaar was, staat telexen. Gelukkig werd het Duits goed uitgespris ken en het bezwaar van de andere taal- klank was niet zo heel groot, al prefe- reren we de Engelse taal. waarschijnlijk ook omdat deze tegenwoordig beter m het gehoor ligt. dank zij vele uitvoerin gen en goede grammofoonplaten. Wan' Hiindels .Messiah' wordt zeer veel gel zongen. En derhalve moet men wel met een uitstekend verzorgde uitvoering ko men, wil het werk echt boeien. Wel, de koren van .Axel en Sint-Niklaaj zijn vele malen tot mooi zingen geko men. maar ook vele malen waren er m de uitvoering zeer zwakke plekken. Het orkest, waarschijnlijk gedeeltelijk uit beroepsmusici en gedeeltelijk uit leeriin- gen bestaande, speelde vaak heel accep tabel. maar ook waren er delen, waarin ongelijkheid en onzuiverheid parten speelden, zodat het luistergenot noga! eens dubieus werd. Dit gold vooral voor de strijkers; het koper deed het, waar voorgeschreven, heel goed. De gecombineerde koren lijden aan da veel voorkomende kwaal: te weinig man nen, waardoor sommige stukken er niet helemaal waren. Nu vonden wij de akoe stiek van het kerkgebouw niet geheel geschikt voor zo'n uitvoering, althans op de plaatsen achterin, waar we terecht kwamen, was de klank vaak vrij schriel. Het koor had, zoals al gezegd, zeer goe de momenten. De polyfonie van ,Se!n Joch ist sanft' bijvoorbeeld kwam voor treffelijk tot zijn recht en we noteerden een mooie weergave van ,Sieh', das ist Gottes La mm'. In ,Der Herde gleich' en in het Hallelujahkoor waren de mannen stemmen niet toereikend voor het ver eiste volume. Andere koren, onder an dere ,Auf, zerreisset ihre Bande' leden onder een zekere matheid. Maar zoveel is zeker, de koren waren goed voorbe reid en zongen naar vermogen. Het continuo, dat op vele plaatsen de solisten begeleidt, bevatte geen klave cimbel, zoals gewoonlijk, maar een or gel, dat door de heer J. Pieters vakbe kwaam werd bespeeld. Jammer dat in de forti het orgel hier en daar niet ge heel zuiver was. De cellist die met de heer Pieters de continuopartijen speel de. legde een betrouwbaar fundament in het spel. Stefan Zweig noemt in zijn novelle .Handels Opstanding' de Messiah het werk, waarmee Handel uit de Hades was opgestegen, doordat deze door het intens toegewijd schrijven van de mu ziek by Christus' levensverhaal de ge volgen van een beroerte was te boven gekomen. Welk een bezieling moet Han del toen gekend hebben. Van deze be zieling hebben we in Axel te weinig be merkt. Zo zong de sopraan. Alice van Haren, haar partijen zuiver en consciën tieus haar stem is wel mooi. maar niet groot. maar de .kernaria' ,Ich weiss dass meln Erlöser lebet', was niet meer dan een verplicht realiseren. Ook de alt, Stella Dalberg, kwam niet ge heel op dreef. Nu heeft de alt in de Messias weinig te doen; in wat zij zong vonden we haar stem vrij vlak. De beste van de solisten was de tenor, Willy van Hese, die een fraaie, rijke en flexibele stem heeft, waarmee hij mooie dingen deed. De bas, Frans de Pauw voldeed aan de hem gestelde eisen, maar ook bij hem was van echte bezieling weinig -sprake, hetgeen natuurlijk gele gen- kan hebben aan de niet steeds be trouwbare. begeleiding, die een zanger wat nerveus kan maken. Zrjn stem ligt nogal hoog, wat aan de sonoriteit van ie lage tonen beperkingen geeft. Gezien de omstandigheden en de mo gelijkheden die de uitvoerende koren hadden, was het juist in het tweede en derde deel aanzienlijke coupures te ma ken. De heer A. Delvaux uit Sint-Niklaas leidde het geheel met zo vaste hand, dat geen ernstige déraillementen ont stonden en het tot een vrij acceptabele uitvoering kon komen. v. AL Examens Aan de katholieke universiteit te Nij megen slaagde voor het mo-examen wis kunde de heer W. G. I. M. de Waele uit Koewacht. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen vliegtuigbouwkundig ingenieur de heer T. Ros uit Middelburg, aan diezelfde school slaagde voor doctorale examen civiel ingenieur de heer AL Meulenberg uit Vlissingen. (ADVERTENTIE) OMEGA PONTI AC TISSOT Dealer Terneuzen, Nieuwstraat 14 Vlissingen, Bellamypark 20 Middelburg, Markt 29 VERWACHT. Overwegend zwaarbewolkt niet af en toe regen of buien, waarvan sommige met hagel of onweer. Matige tot krach tige, aan de kust nu en dan harde tot stormachtige wind, aanvankelijk zui delijk, later draaiend naar noordwest. In het algemeen iets lagere tempera turen. Vooruitzichten voor dinsdag en woens dag: Af en toe buien, ook zonnige perioden en plaatselijk nachtvorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp: omstreeks normaal; max. omstreeks normaal: kans op een geheel droge periode van minstens 12 uur; 60 procent: kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp. omstreeks normaal; max. temp. omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Normalen voor 17 tot 21 november: Den Helder min. temp 4 max temp 8: Eelde min. temp. 2 max. temp.7; De Bilt min. temp. 3 max. temp. S; Vlis singen min. temp. 5 max. temp.9; Vlv Zd Limburg min. temp. 3 max. temp.8. ZON EN MAAN 18 november Zon op 08.03 onder 16.45 Maan op 14.35 onder 01.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2