rtGENDAn Rotterdam: tussenweg tussen consolidatie en expansie Notaris Heering nam afscheid van Zierikzee Pleidooi voor Noord-Beveland 5 NOTA HAVEN- EN INDUSTRIËLE ONTWIKKELING Enkele punten van overeenstemming metRijnmond in Delta' XGmlWS Veel waardering en geschenken PONY GEDOOD OP RIJKSWEG 58 Belgisch jachtje dreef uren met oech op Schelde SINT HAALDE K0ÜDE NEUS IN ZIERIKZEE KVP-kandidaten statenverkiezing MAANDAG 17 NOVEMBER 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ROTTERDAM (GPD) Wat be treft de haven- en industriële ont wikkeling achten b en w van Rot terdam het mogelijk, dat een tus senweg tussen consolidatie en ex pansie kan worden gevonden, na melijk een behoedzaam zorgvuldig overwogen, met voorafgaande in stemming van het hogere bestuur tot stand gekomen uitbreiding van het haven- en industrieaereaal op plaatsen, waar deze uitbreiding de minst negatieve invloed op het leefklimaat en het leefmilieu van bestaande en nog te bouwen woon kernen zal hebben, ten behoeve van de industrievestiging van na tionaal belang. In de nota aan de gemeenteraad die volgende maand in discussie komt. zeggen b en w dat er enkele punten van overeenstemming zijn met de pas verschenen nota van het openbaar lichaam Rijnmond, Rijnmond in Delta' geheten. Deze overeenstemming bereikt uit de overslag- en transportfunctie van de Rotterdamse haven, de uitbreiding van de Maasvlakte, het toekomstige accres !n de werkgelegenheid, investeringen, gericht op verbetering van het woon- en leefmilieu, een grotere variatie in de werkgelegenheidsstructuur en de behoef te aan droge en natte industrieterrei nen in de omgeving van het Rotterdam se havengebied. B en w vragen de gemeenteraad en kele richtlijnen voor het toekomstige beleid te aanvaarden: havenontwikkeling en havenbeleid in het Rotterdams gebied moeten natio naal geënt worden op het resultaat van het overlegorgaan Zeehavenontwik keling Zuid-West-Nedorland. Zowel nati onaal als regionaal moet worden ge streefd naar complementariteit in plaats van concurrentie der verschillende ha vengebieden. De gemeente Rotterdam is bereid bestuurders en ambtenaren vol- ADVERTENTIE) Sport- en hobby- boeken, HET St-Nicolaascadeau voor VADER en ZOON ledig in te zetten bij het overleg in nationale en regionale organen, en zal gaame meewerken aan het opstellen van gemeenschappelijke conclusies en aan de uitwerking en de realisering daarvan. Een nationale studiegroep zou met. grote spoed een onderzoek moeten instellen naar de noodzaak de moge lijkheid en de consequenties van in dustrialisatie van de Hoeksche Waard en uitbreiding van de Maas vlakte. .Wij hebben aanvaard', aldus b en w van Rotterdam, ,dat Voorne en het groot ste deel van Putten buiten de haven en industrieactiviteititn zouden moeten blijven, maar een alternatief anders dan in de Hoekscha Waard ten behoeve van de onvermijdelijke agglomeratie-indu strieën zien wij in de naast toekomst niet'. ,De bewindsman ziet in het Moerdijk- gebied en omgeving wellicht een alter natief voor de Hoeksche Waard. In die gedachtengang is geen plaats voor Gre- velingenstad. Daar de stedebouwkun- dige kwaliteit van het denkbeeld Gre- velingenstad ons sterk aanspreekt, zo schrijven b en w, lijkt het ons goed de minister te verzoeken zich over dit onderwerp nader te beraden'. NOORD-ZEELAND BROUWERSHAVEN Bouwstraat gegund Namens de dienst gemeentewerken van Brouwershaven werd het aanleggen van een bouwstraat achter de Noorddijkstr. te Brouwershaven opgedragen aan het aannemersbedrijf H. Stouten te Brou wershaven. Burgerlijke stand POORTVLIET Geboren: Mieneke d v C. Meertens en C. Wisse; Ellsa C. z v M. Poot en L. J. v. Tiggele; Alberdlna M. d v C. H. Uijl en J. v. d. Slikke; Dirk A. z v H. J. Uijl en T. v. d. Knijff. Getrouwd: J. v. As 21 j en P. Duine 11vw. s j; P. op den Brouw 29 j en E. M. Bijl 5^72.500 kg voor 1.006.342.-. tegen't 18 j; W. J. Gunter 73 j en A. den HaanU.;g v-oor ƒ232.150.-; aal en paling 12.007 v.g 65 j. voor 57.101,-. tegen sept. '63 13.033 kg voor G2 873,-: wulken 2 044 kg voor 2.044. tegen I sept. 63 geen; oesters 006.158 stuks, totaal 65.549 kg voor ƒ520.345.-. tegen sept. "03 Honderden mensen, zowel jong als !9i7 055 tó.3a3 ^6.523 kg voor ƒ461.930,-. MARKTBERICHTEN Aanvoer op de Zeeuwse stromen oud, 1 zaterdag afscheid van VERTREK ONVERSTANDIG BESLUIT' 17 november 1969 GOES Prins van Oranje, 14 uur: jeugdvoorstelling. MIDDELBURG Gasthuis, 19.45-20.45 uur: uitzending radio Walcheren. Schouwburg. 20 uur: bingoavond Neder landse vereniging van huisvrouwen. Technische school, 16 uur: bijeenkomst Phllatelica. Concertzaal. 13.30 uur: jeugdconcert door het Dekanykwartet. SOUBURG Rode-Kruisgebouw, 14.15 uur; causerie over kamerplanten voor de Nederlandse vereniging van huisvrouwen TERNEUZEN Zuidlandtheater, 10. en 14 uur: jeugdtoneelvoorstelling door Proloog met .Falataff Proloog'. WEMELDINGE Dorpshuis, 20 uur: openbare vergadering Boerenpartij. ZIERIKZEE Mondragon, 20 uur: le zing voor het Nut .Belevenissen op een reis naar Oost-Afrika'. HULST Boekhandel Van Geyt, 9-12 en 13-18 uur: tentoonstelling ,Maxi-mi- ni'. 1 OOSTBURG Vis en Van Haren: ten toonstelling werken Jan Bruëns en Ben Bonte. VLISSINGEN Museum, 10-12 en 14- 17 uur: tentoonstelling ,Vlissingen in de jaren 1940-1944'. BERGEN OP ZOOM Roxy, 20 De sexzoelcers, 18 jaar. GOES Grand, 19.30 uur: Gejaagd door de wind, 14 jaar. MIDDELBURG City, 20 uur: Grand Pri" 1J J--~ ZIERIKZEE De heer Paul Heering, notaris te Zierikzee, werd zaterdag 70 j jaar. Dit hield in, dat hij daarmee de voor notarissen pensioengerechtigde leeftijd bereikte. Bij koninklijk besluit was hem dan ook eervol ontslag ver leend. Na 28 jaar als notaris in Zierik zee werkzaam te zijn geweest zal de heer Heering deze stad binnenkort gaan verlaten om zich in Hengelo te vesti gen. Tijdens een zeer druk bezochte re ceptie in Mondragon toonden de meeste sprekers zich daarmee niet bijzonder ge lukkig. ,Een zeer onwijs besluit om Zierikzee te verlaten' vond zijn zoon Henk als eer ste. Overigens was dit de enige kritiek die over het hoofd van de scheidende notaris werd uitgestort. De heer A. .J G. Doeleman, voorzitter van de kring Schouvven-Duiveland van de ZLM, die sprak namens alle landbouworganisaties, wees op het vertrouwen, dat de heer Heering genoot onder de agrariërs. ,U toonde belangstelling, werkte vlot en had begrip voor de moeilijkheden, voor al ten tijde van de herverkaveling'. Naast een geschenk dat de heer Doeleman in het vooruitzicht stelde mocht notaris Heering alvast een boekwerk in ontvang nemen. Burgemeester D. W. Kastelein herinner de niet alleen aan de prettige samen werking die er altijd geweest is tussen de gemeente en notaris Heering, maar wees ook op de vele activiteiten die door de notaris in Zierikze zijn ontplooid. ,U deed met hart en ziel mee aan het gemeenschapsleven. U had bemoeienis sen met .Zierikzee Ontvangt Vreemde lingen', Kunst en Eer. de paardenlote- rij, Nutsspaarbank en de Oranjevere niging. Bovendien was u ook nog enige tijd evacuatiecommissaris'. De heer M. Doeleman H. J. Zn. sprak dankwoord namens de koninklijke harmonie Kunst en Eer', ,die u op voor treffelijke wijze hebt gediend', de Sla- venkas, de NV Concertzaal, (de heer Heering maakte deel uit van de raad van bestuur) en de Nutsspaarbank. De heer E. P. J. Kriips wist naast de reeds genoemde functies nog een aantal op te sommen. ,U heeft zich volledig ingezet voor een boomplantactie, u was voorzit- 1 de bejaardensociëteit en voorts gaf u de stoot tot oprichting van de Lions Club Zierikzee'. Als blijk van waardering kon de heer Krips een kleu- ren-tv overhandigen, waarvoor het geld bijeengebracht was na een spontane in zamelingsactie onder de burgerij. Tij dens de receptie werd voorts het woord gevoerd door de heer J. v. d. Sande, die namens de Algemene Bank Nederland een sahemerlanp aanbood. De heer J. T. H. van Ghesel Grothe van Ouwerkcrk, ambachtsheer van de heerlijkheid Ou- 14 jaar. OOSTBURG Ledel, 20 uur: In de klauwen van dc mummie, 14 jaar. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Inga, ja...ik wil. 18 jaar. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Bullitt, 14 jaar. opgaven voor op inlichtingen over ce2e RUBRIEKi c. van oorschot p/A p2c.viissingen. tel. 01184.514*. Binnenschip vast bij Ossenisse TERNEUZEN Zondagavond streelcs 8 uur raakte het met aardap pelen geladen plus minus 400 ton me tende binnenschip .Trijntje' vast op de platen in de de Westerschelde voor Os senisse. Om middernacht zat het schip: nog vast. De sleepboten .Holland' en .Cobbie M.' van de sleepdienst Muller uit Temeuzen zijn naar de .Tijntje' ter assistentie uitgevaren. Vanmorgen hoopt men het schip vlot te krijgen Benoeming wachtmeester SINT JANSTEEN De wachtmeester eerste Idas H. de Schepper uit Sint- Jansleen werd met ingang van 16 no vember benoemd tot postcommandant te Biervliet. Tevens werd hij bevorderd Lot opperwachtmeester. werkerk en Nieuwerkerk kwam met een onvervalste boerenvolvette kaas aandra gen. De heer C. Berrevoets, bood in een zeer humoristisch toespraakje aan, de heer Heering gratis te verhuizen als hij van gedachte mocht veranderen en naar Zierikzee terug zou willen komen. De heer Berrevoets bood een verlich- op slag gedood. De bestuurder van "de tingsornament aan. In een al even hu- auto, C. H. R. uit Roosendaal kon, hoe- monstische toespraak dankte de heer - - Heering alle sprekers. Hij wees er op dat nog enkele zaken onvoltooid door hem achtergelaten moesten worden. De financiële rege ling van de Slavenkas is nog niet rond, het Rampmonument staat nog niet op de juiste plaats, terwijl op de tuingrond van de Nutsspaarbank De NCVB afdeling serooskerke (W) kotjes staanhield in het verenigingsgebouw een ver- Na, rnuz'kale hulde door de ko- gadering onder leiding van de presiden- nmklijke harmonie .Lunst en Eerje mevrouw Koole-den Hollander. De namen velen persoonlijk afscheid vergadering had deze keer een bijzon van de familie Heering. der tintje, er werd namelijk door een Schoolvoorstellingen toneelgroep Proloog GOES In De Prins van Oranje heeft de toneelwerkgroep Pi-oloog vrijdag er zaterdag een aantal voorstellingen ge geven van .Falstaff Proloog'. De voor stellingen wei-den bezocht door leerlin gen van het voortgezet onderwijs uit Goes. RILLAND Op rijksweg 58 in de ge meente Rilland-Bath is vrijdagavond een personenauto in botsing gekomen met een pony. De pony, die uit een nabij gelegen weiland was losgebroken werd op slag gedoe' auto, C. H. R. wel lievig geschrokken, ongedeerd zijn totaal vernielde auto verlaten. De pony- was eigendom van mevrouw Imanse te Rolland. NCVB vergaderde bekende wolfabriek een show gepresen teerd, waarbij ook niet-leden welkom waren. Voor de pauze werden kleuter-, kinder- en tienermodellen geshowd en na de pauze kwamen de twens en ook modellen voor oudere dames van de beurt. Ook de herenmode werd niet ver geten. Bij het jeugdige publiek viel vooral het Parijse model van dikke sportwol zeer in de smaak. De show werd beloond met een gul applaus. De presidente dankte alle medewerkenden voor de prettige avond. De bestuursfuncties werden in een be stuursvergadering als volgt verdeeld: tot secretaresse werd benoemd mevr. Coppoolse-Louwerse en vice-presidente werd mevrouw L. Kodde-Mei jers. De volgende vergadering, tevens kerst avond, zal gehouden worden op woens- dag 17 december aanstaande. Op 18 de- Rients Gratama trad cember zal dan de kerstmiddag met de vnrvr hot bejaarden worden gehouden. DE BEVELANDEN KAPELLE Klaprooscollecte De klaprooscollecte heeft te Kapelle, Biezelinge en Schore 394,50 opge bracht. KOPTGENE Rients Gratama gaf voorstelling te Kortgene KORTGENE Rients Grata vrijdagavond op voor het Noord-Beve- landse nutsdepartement te Kortgene. De avond werd zeer druk bezocht en na af loop bracht het publiek de cabaretier een staande ovatie. Gratama werd bege leid door Joop Verbeke, piano en marim ba; Karst de Groot, gitaar; Jaques Sarn- brinlc, bas en Harry Hartman, trompet en slagwerk. De voorzitter van het nuts departement, burgemeester P. Wisse van Wissenkerke, opende de avond. s-HEVD A ""MnSKERKE NCVB 's-Hecr- Arendskeike bijeen De Ned. chr. vrouwenbond afdeling 's-Heer-Arendskerke, hield dezer dagen in ,het Trefpunt' haar maandelijkse bij eenkomst onder leiding van meevrouw M. Lamper-Lokerse. Na de gebruikelijke opening met meditatie kreeg mevrouw C. G. Vleugels Scutter-Spit (arts tee Zierikzee, het woord. Zij hield een cau serie over het onderwerp .Ziekte en voeding en voeding en ziekte'. De pre sidente. mevrouw Lamper-Lokerse, deel de nog mede. dat de kerstviering zal worden gehouden op donderdag 18 de cember. Mevrouw J. Wisse-Vos sloot de avond met dankgebed. HANSWFrDr HANS WEERT Radiografisch kreeg het bergingsbedrijf Polderman te Hans- weert zondagavond het bericht door, dat een Belgisch jachtje stuurloos mid- denop de Westerschelde ronddobberde. Met de sleepboot .Tijgerhaai* voer men uit 0111 polshoogte te nemen. Tussen Hansweert en Hoedekenskerke trof men het jachtje ,Duki' met twee man aan boord aan. De twee mannen waren totaal verkleumd; het bleek dat zij al enkele uren met motorpech op de Westerschelde zaten. Het jachtje werd op sleeptouw genomen en na aan komst werden de beide mannen door Na telefonisch contact te hebben ge had met hun woonplaats Sint Niklaas werden de eigenaar van ,Duki', de heer Lardenoit. en zijn vriend op de veer boot naar Perkpolder gzet, waar zij per auto zouden worden afgehaald. AUTO BOTST TEGEN BOOM SINT-JANSTEEN Toen de 51-jari- ge J. de B. uit Sint-Jansteen met zijn zwager en schoonzuster V en hun elf jarige dochtertje Vivian zaterdagavond met de auto huiswaarts reden om er een familiefeestje te vieren, botste de auto tegen een boom in de Juliana- straat te Heikant. De auto werd zeer zwaar beschadigd. De heer De B., me vrouw V. en haar dochtertje liepen dus danige verwondingen op, dat zij door dokter J. Niesten uit Hulst moesten worden verzorgd. Mevrouw V. werd naar het St-Liduinaziekenhuis te Hulst over gebracht; zij had een zware hersen schudding opgelopen. St-Nicolaas trof het niet erg met het weer toen hij zaterdagmiddag in Zie rikzee zijn intocht deed. Een koude wind blies over de stad toen de goedheiligman precies om half twee met het politie- vaartuig ,De Valk' bij het Luitje arri veerde. Enigszöns wit om de neus stap te hij met een groot aantal Pieten aan wal waar de smt een ovationeel wel kom werd bereid door de honderden anderen die zich bij de haven hadden opgesteld. Voorafgegaan door de kon. harmenie .Kunst en Eer', de verkleum de majorettes en drumband van ,Rust Roest' en de Schouwse Ruiters, ging St-Nicolaas, gezeten in een open ealeche naast burgemeester D. W. Kastelein, naar het Havenplein. Ondertussen deel den de Pieten met gulle hand snoeD- goed uit onder de jeugd. Op het Haven plein werd St-Nicolaas officieel verwel komd door burgemeester Kastelein. Deze toonde zich verheugd dat de sint op de traditionele wijze per schip aan kon komen. ,Het heeft aan een zijden draad je gehangen, omdat bij deze storm de leans bestond dat de keersluis dicht moest. Overigens kroop burgemeester Kastelein nog even in de mantel van St-Nicolaas toen hij de vinger verma nend ophief tot de oudere jeugd. .Hope lijk wordt het dit jaar een rustige oude jaarsavondviering zonder relletjes. Je kunt in een oude stad als Zierikzee nu eenmaal niet wat aanrommelen'. In ver band met de slechte financiële toestand van de gemeente beloofde St-Nicolaas bij de minister van binnenlandse zaken te gaan pleiten voor een extra uitkering. Nadat de sint enige geschenken aan de burgemeester had overhandigd, mochten enige kleuters de sint een hand je geven en een liedje zingen. Hierna vertrok de kindervriend voor een bezoek aan de rusthuizen en het ziekenhuis. De jeugd ging naar de Graaribeurs waar twee kindervooistellingen werden ver zorgd. De sint bezocht Zierikzee op uitnodiging van de middenstand. Collectes De kerkcollecten in de maand oktober de hervormde gemeente te Hansweert bedroegen 300,50 voor de kerkvoogdij en ƒ107,20 voor de diaconie. Oude kleding voor mensen in nood GOES Voor mensen in nood in bin nen- en buitenland organiseerd het Goese r-k-vrouwengilde een inzameling van gedragen kleding. Op woensdag avond 19 november kan men de goede ren afgeven bij de katholieke kleuter scholen aan de Wijngaardstraat, de Tulpstraat, de Beukenstraat cn aan het gymnastieklokaal Coenstraat. Overal tussen twee en vier uur 's middags. De goed-heïligman tijdens zijn rondrit door Zierikzee in gezel schap van de burgervader. TERNEUZEN Het bestuur van de kring Middelburg van de KVP heeft za terdag in Goes de kandidatenlijst samen gesteld voor de komende statenverkie zing. Lijsttrekker is drs W. R. V. Dusar- duijn te Goes, gevolgd door drs W. L. A. Lockefeer te Hulst. Op de derde plaats staat de heer A. L. van Geesbergen te Zierikzee. De lijst vermeld verder de namen van de heren P. Everaert, Wals oorden; C. Verdonk, Nieuwdorp; G. A. Claeys, Biervket: F. T. G. Ceulenaere, Sluis; J. van de Voorde, Sluiskil; mevr. Cornelissen-Canne. Oost-Souburg: R. Martinet. St.-Jansteen; W. H M. Colsen, Sas van Gent; J. H. Roose. Goes; F. C. IM. Thomaes. Hoofdplaatdrs R. C. E. Barbé, Hoek: P. A. Wilderom, Vlissin- 1 gen; M. L. M. IJsebaert, Axel; mevr. Braat-Voorhuis, Zierikzee; J.'Boonman, Wolphaartsdijk; P. W. W. K. van Rijen, IJzendijke en W. van Alphen, Temeu zen. De leden van de KVP in Zee-land zullen bij de groslijststemmingen gele genheid krijgen zich over de geadvi seerde kandidaten, waarvan sommigen nog de z g bewilligheidsverklaring moe ten ondertekenen, uit et spreken. Van de thans zittende kvp-statenleden keren da heren J. M. A. C. van Dongen. F. M. Berbers, E. J. van Ruijmbeke, W. C. A. M. van Dongen en J. D. J. Martens niet terug. Inbraak in zomerwoning STOPPELDIJK Toen de Belgische heer Snauwaert zaterdag ir. zijn zo merverblijf te Stoppeldijk aankwam, ontdekte hij dat daar was ingebroken. Hij miste een draagbaar tv-toestel, een radiotoestel en een antiek geweer. De politie stelt een onderzoek in. KATS Buiten de agra rische sector ziet men de toe komst van Noord-Beveland dikwijls somber in. In ge sprekken vallen dan woorden als .achtergebleven gebied'. De autochtone bevolking van Nooi-d-Beveland heeft de ontwik keling van de laatste tien jaar negatief beleefd, al heeft men oog voor verbeteringen en voor uitgang in verschillende sectoren van het leven. Nieuwe impulsen van buiten zijn dan ook hard no dig om een gevoel van algehele malaise teniet te doen. We hopen dat men in brede kringen aan dacht zal hebben voor de proble men van het voormalig eiland Noord-Beveland'. Dit pleidooi staat te lezen in een boekje over historie en heden van Noord-Beve.and, dat is geschre ven door de voormalige hervorm de predikant van Kats, drs J. Vis beek, nu in Wormerveer en dat is uitgegeven door hervormd Kats ten behoeve van de inwendige res tauratie van de kerk aldaar, die zoals burgemeester P. J. Evers van Kortgene in zijn voorwoord schrijft, dringend noodzakelijk is. Van die kerk, de kerkbezittin gen en andere zaken op Noord- Beveland vindt men in het rijk fetilustreerde boekje foto's van de eer D. Willebrands. De histori sche interesse van drs Kats valt niet alleen af te lezen uit het geen hij daarover schrijft maar ook uit de eveneens ter illustratie gekozen oude kaarten. Drs Visbeek, die zeven jaar werk zaam was in Kats, geeft als zijn indruk dat het algemene samen- levmgspatroon op Noord-Be veland de afgelopen tien jaar vrijwel onveranderd is gebleven, ,daar ontwikkelingen als de re creatie slechts een klein gedeelte van de bevolking aangaan en vooralsnog veelal als randver schijnselen worden beleefd'. Hij schrijft over het wegtrekken van jonge gezinnen door onvoldoende werkgelegenheid en woningbouw, al zijn er pendelaars die blijven wonen. Maar er is een zeer sterke vergrijzing van de bevolking. Ook hierdoor is het verenigingsleven sterk achteruitgegaan. Nieuwe stimulansen ontving de midden stand door de vooral de laatste jaren sterk toegenomen recreatie, maar: ,dit betekent niet dat de verliezen in alle woonkernen ge heel door de toegenomen recreatie worden opgevangen, omdat de be volking de laatste jaren sterk in aantal is teruggelopen. Op het ge bied van het geestelijk leven val len weinig opvallende ontwikke lingen te registreren, wat ook weer voor een groot deel moet worden toegeschreven aan de ge ringe bevolkingsimport de laatste jaren. .Wel is merkwaardig dat de grote informatie-import tot weinig constateerbare veranderin- fen heeft geleid, ën afstand moet geconstateerd worden tussen jongeren, die el ders een opleiding ontvangen en oudere inwoners die deze moge- lijkhden in hun jonge jaren niet hebben gehad en soms pijnlijk een ontwikkelingsachterstand te genover sommige jongeren erva ren, Er 2fjn echter ook ouderen die door zelfstudie deze achter stand wegwerken.' Parallellen De bevindingen van drs VisbeeK ten aanzien van de kerk-gods- dienstlge verhoudingen op Noord- Beveland lopen vrijwel parallel met hetgeen de Amsterdamse so- ciologiscne student Gert Leem; (vrije universiteit) constateert In zijn sociologische onderzoek ,Het Srobleem van de kleine kerken', at de gereformeerden van Noord- Beveland tot onderwerp had. (Over dit onderzoek '.n opdracht van het gereformeerd sociaal cen trum in Zeeland schreven wij eer der dit jaar uitvoerig). Ds Visbeek: .Vele niet kerkelijke meelevende leden kunnen zich nog steeds het instituut kerk niet os- denken van de dorpssamenleving waarin ze wonen. Zo is uittreding uit een kerkgenootschap nog een uiterst zelden voorkomend ver schijnsel. Dit laatste in tegenstel ling tot de ontwikkel..ng ih som mige andere delen van het land. De stijl van de zondagsviering heeft zich de laatste jaren sterk gewijzigd- Zo hebben de middag kerkdiensten in het algemeen een achteruitgang te zien gegeven in het kerkbezoek.' Leene kon onder andere consta teren een zekere weerstand tegen de vorming van een streekge- meente door de gereformeerde kerken van Noord-Beveland (die: ziet ernaar uit dat een aantal kerken de vacature prefereert bo ven de aanwezigheid van een .hal ve predikant') en hij bemerkte tevens dat verzet teren schaal vergroting soms is ingegeven door angst voor de .wereld Dia Visbeek: ,Vele niet kerkelijke andere de onzekerheid over de toe komst van de agrarische sector, welke onzekerheid men overal op het eiland kan tegenkomen. ,Wat gaan EEG, landbouwmechanisatie en automatisering betekenen voor de agrariër? Men weet dat de beslissingen niet meer op Noord- Beveland vallen. Het onbehagen is dan ook groot'. Een vrij pessimistisch beeld dus van Noord-Beveland, maar teven.-, een verzoek om meer aandacht voor dit gebied, met zijn grote recreatieve kansen op het land en aan het water. De rest van het interessante boekje is besteed voor informatie over de rijke historie i'an het ge bied, onder andere over de kerk op Noord-Beveland in de middel eeuwen, die toen onder het bis dom Utrecht ressorteerde en maar liefst twaalf parochies telde. De oudste geschiedenis is haast niet meer te achterhalen door de overstromingen van 1530 en 1532. In 1598 wordt de eerste pol der ingedijkt. Dan krijgt de or ganisatie van de kerk, "ook om dat de reformatie heeft nlaats- gevonden, een nieuwe gestalte. WILL. J. VERKERK (Op de foto: het hervormde kerk je van Kats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15